Is Texel te duur? „Zelf boodschappen doen scheelt veel" Goënga wint zware laatste „aquarun" De vakantieklant door de vakantiekrant gjPf^ipgp lfc,Xfc,Lbü£ COURANT HEUËKÖST <*SSS!" NE5TF/TO fiesta Kafé Snelle zeilraces Houwing en Pool Laatste zware stenen in zee Duitse Dubliners in dorpshuis Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naa binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 25 augustus: tot en met 18 augustus a.s DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 TT7VT7T CT? /- De dam nadert z'n voltooiing. IFoto Frans Hopman) •twiuüto B -WDO0Wï> Met een kratje bier en een goedkope fles wijn op de camping blijven. „Kom je voor jongeren? Dan ben je verkeerd. Vorige week zat het nog vol, maar nu is het een beetje af. Ja, er zijn nog wel jongeren, maar van een ander sóórt. Dit is niet het echte stappubliek. Ik verwacht in het weekend wel weer wat." Kees Maas, beheerder van de noodcam- ping kijkt monter om zich heen. Hij heeft zelfs een nachtje rustig kun nen slapen, zo braaf waren zijn huidige gasten. De telefoon gaat en na een kort gesprek rent hij met een megafoon naar buiten. Namen schallen over het veld. „Zo, weer wat mensen gelukkig gemaakt", zegt Kees tevreden. Het mooie weer maakt de werk zaamheden moeilijker voor hem. „ledereen die een plaatsje op een camping heeft, verlengt. Ze willen allemaal langer blijven." Hij prijst de gemeente voor het toestaan van een tweenachtelijk verblijf op de noodcamping. „Anders had ik een hoop vakanties moeten ver gallen." Kees kon nu bijna ieder een een plekje bezorgen. Probleem is dat de jeugd alleen maar naar Kogerstrand wil. „Soms had ik plek bij boeren of op andere cam pings. Wilden ze niet. Te ver van De Koog." Schrikken Voor een nachtje noodcamping moet zes gulden per persoon en zes gulden per tent worden be taald. Volgens Kees schrikken veel toeristen als ze de rekening van re guliere campings zien. Hij krijgt überhaupt veel klachten over de prijzen op het eiland. „Drie gulden voor een colaglaasje bier dat dan ook nog eens vol schuim zit. En een nachtje op een camping kost al snel twintig gulden. Zo ben je er snel doorheen." Niet verslaafd We willen wel wat meer weten over die klachten, dus op naar De Koog. Gewapend met kladblok en camera storten we ons tussen het massaal vakantievierende volk. Hoewel massaal? Het is niet zo druk tussen, de middag in de Dorpsstraat. Sandra, Carina, Jelmer en Arjan uit Swifterband drinken cola op een terras. Ze zijn acht dagen op Texel geweest en gaan vandaag weer naar huis. Het was hun eer ste vakantie hier en die is goed be vallen. Nee, ze zaten niet op het Kogerstrand, maar in een apparte mentje boven een zaak in de Dorpsstraat. „We hebben fietsen gehuurd, zijn naar het strand ge weest en ook wel op stap", vertelt Sandra. Hoewel ze het allemaal erg leuk vonden, zijn ze niet ver slaafd geraakt aan het eiland. „Volgend jaar weer ergens anders kijken", vindt Jelmer. Mijn vraag of ze het eiland duur vinden wekt verbazing. Het was ze niet opgevallen, maar nu ik het zei: Valkenburg was vorig jaar wel goedkoper. Maar ach, je hebt va kantie, dus wat zou het. Moeder Vier meiden eten een broodje op een stoepje. Waar komen ze van daan? „Zet maar van de Veluwe. Nunspeet, Ede, die plaatsen." Zij verblijven wel op Kogerstrand. Twee weken maar liefst. De plaats was gereserveerd, dus de nood camping kwam er niet aan te pas. „Mijn moeder heeft dat terrein uit gezocht en het geregeld", bekent één van de dames giechelend, waarop ik me bedenk dat die moe der waarschijnlijk in de winter de selectieronde heeft gemaakt. De meiden komen maar voor twee dingen: het strand en de kroeg. Ze vinden de prijzen op het eiland normaal. Niks extreem. Waar blijven we nu met de klach ten. Eens proberen bij de iets oudere generatie. Rob en Marleen kamperen met hun tweejarige zoontje op Kogerstrand. „We ko ken zelf, daarom valt het voor ons wel mee", vertelt Marleen. „De boodschappen kosten hier wel iets meer dan thuis, maar dat ver schil is niet zo groot." Thuis blijkt in Drente te zijn. Wegens de kleine gaan ze ook niet uit, dus laat het vakantiebudget zelfs ruimte voor wat extra lekkernijen zoals af en toe een ijsje. Stereotiep Twee gepensioneerd ogende oosterburen zijn eindelijk bereid mijn speurtocht naar klachten te belonen. Ze vinden Texel duur, de porties te klein en het personeel in winkels onbeschoft. Mopperende Duitsers, hoe stereotiep allemaal. De vraag of ze volgend jaar dus een andere vakantiebestemming kiezen vinden ze echter maar vreemd. Ze gaan immers jedes Jahr naar het eiland. Uitgaan Het lijkt erop of het jongeren niet veel kan schelen hoe hoog de prij zen op het eiland zijn. Hebben ze nou minder te besteden of niet? „Ze gaan gewoon minder weg", constateert horeca-ondernemer Rein Stam. „Ze gaan selectiever uit. In een week vakantie zie ik ze maar twee of drie keer." Overdag lopen de zaken helemaal desastreus voor de caféhouders. Het 's middags-al-je-schoenen- vol-hijsen lijkt voorgoed voorbij. Stam: „Ik heb geen idee of de jeugd minder geld besteedt. Maar het gaat duidelijk anders. Vroeger draaiden wij op zwelgpartijen waarbij de bladen bier niet aan te slepen waren. Dat is over." Eenheidsprijs De bierprijzen in De Koog vormen geen enkele samenhang. Ooit werd door de natte horeca aan het begin van het seizoen een een heidsprijs afgesproken, maar dat is uit een ver verleden. Nu lopen de taprekeningen uiteen van f2,25 voor een kleintje tot f4,- voor een vaas. Met de promotie van alcoholvrij bier lijkt ook iets mis, want voor een flesje lopen de prijzen uiteen van f3,50 tot f5,-. Veel jongeren blijven met een krat je bier en een goedkope fles wijn tot een uur of één bij hun tent. Pas dan trekken ze naar de Dorpsstraat. Stam: „Gewoon om Joey en Ellen gingen impulsief naar Texel en hadden daar geen spijt van. Drie gulden voor een colaglaasje bier dat uit twee happen schuim en één slok bestaat. Heeft de jeugd nog wel zoveel geld om te besteden op dit eiland? De vraag rijst hoe va- kantievierders het eiland momenteel ervaren. Hoog tijd voor een reportage. ger werk. De eerste vrouw was de 17-jarige Erika Meyer uit Saarbrüc- ken in 11.08. De 8 kilometer was een kopie van de vorige week: eerste Minne Goënga in 30.40, tweede Jan Zijm en derde Pierre Bonnet. De Cocksdorper Kustzeilvereni- ging hield zondag een wedstrijd naar Vlieland. De wedstrijd werd gezeild in twee manches (heen en terug) die meetellen voor het clubkampioen schap. Na de briefing werd om 10.30 uur met 22 boten gestart voor de heenreis over de Waddenzee. Door het ideale zeilweer (lekker zonne tje en windkracht 4| werd het een snelle wedstrijd. Nq vijf kwartier eindigden als eersten op Vlieland: Willem Houwing en Corry Kuip op een Prindle 18.2, op de voet ge volgd door Jan en Carolien Schouwstra en Dirk en Eddy Pool, beiden op een Nacra. Nadat eerst de inwendige mens was versterkt, werd gestart voor de terugtocht over de Noordzee, die door het toenemen van de wind tot kracht 5 nog sneller ging. Binnen het uur werd Pool - de winnaar - gevolgd door Hou wing/Kuip. Jan Boon eiste de der de plaats op en Jan en Carolien Schouwstra moesten genoegen nemen met de vierde plaats. Na afloop werd gretig gebruik ge maakt van de inmiddels ge reedstaande maaltijd en kon men terugkijken op een zeer geslaagde dag. wat op straat te zitten. Wat er moet natuurlijk wel een prooi wor den gevangen." Met verlies Hoewel hij zelf geen problemen heeft, noemt Stam de huidige si tuatie voor de Koger horeca angstig slecht. Hij wijt dat voorna melijk aan het anti-jongerenbeleid op het eiland. „De eigenaars van appartementen hoor je niet, want die zitten vol. En in de supermarkt hebben ze zelfs een eigen 1-2-3-regeling moeten instellen, omdat de zaak af en toe afgeladen is. Maar er zijn hier cafébedrijven die met verlies draaien." Is er dan niet een klein beetje te veel van hetzelfde? „Natuurlijk", beaamt Stam. Goedlopende zaken kregen navolgers, die in dezelfde trant opereerden. Hij denkt dat de .oudjes" het wel overleven. Zaken die al meer dan tien jaar het hoofd boven water houden in De Koog. „En blijven aanpassen aan de vraag hè." Parkeren Teruglopend naar de auto ontdek ik nog een „bewijs" voor de min dere financiële gesteldheid van de hedendaagse toerist. Het gratis parkeerterrein staat stampvol. Het veel dichter bij het centrum gele gen deel waarvoor moet worden betaald is maagdelijk leeg. Men is kennelijk bereid te lopen om een paar gulden te besparen. Middenmoot VVV-directeur Joost van Linge heeft twee jaar geleden de prijzen van Texelse accommodaties laten vergelijken met die aan de over kant. Het was een stageproject. Texel kwam daarbij in de midden moot terecht. „Niets wetenschap pelijks, we hebben gewoon door de ogen van een toerist gekeken." Zeeland en Limburg bleken duur der, al werden de cijfers van eerst genoemde vertekend door de schreeuwend dure Krim- equivalent Port Zélande. Drente was beduidend goedkoper dan Texel. Maar daar heb je dan ook niet veel. Wat opviel was dat Texel meer keus biedt. Van Linge: „We heb ben een ruim aanbod, variërend van goedkoop tot prijzig." Qua consumptiegoederen noemt hij Texel wel wat duurder dan de ge middelde plattelandsgemeente, maar zeker niet afwijkend van an- Hoge golven en zuigend zand met verraderlijke kuilen zorgden zowel woensdagavond bij De Krim strandloop als zondagmorgen tij dens de laatste „aquarun" voor zware maar niet onoverkomelijke omstandigheden. Lichtgewicht Minne Goënga toonde zich zon dag andermaal de beste. De laatste waterloop was er één met hindernissen. De flinke bries, de branding en moeilijk begaanba re strand gaven een extra dimen sie aan dit voor Texel nieuwe fenomeen. Eerste bij de jeugd werd Roelf Siebinga. Hij legde het 1400 meter lange parcours over strand, duin en door zee af in 8 mi nuten 55 seconden. Bij de meisje zegevierde Dominique Kooiman in een prachtige tijd van 9.15. De loop over drie ronden was een overwinning voor Piet Bakelaar in 24.43. Marcel Keijzer, stug doorlo pend, werd tweede in 26.30. Zijn broer Ronny Keyzer legde beslag op de derde plaats in 27.29. Bij de aquarun over vier ronden een ver- trouwd beeld: Minne Goënga eer ste. Hij legde zijn ronden af in 7.05, 7.09, 7.08 en de laatste in slechts 6.30. Eindtijd 27 minuten en 52 seconden. De atletiekvereniging is zeker van plan om deze lopen volgend jaar weer te organiseren. Maar eerst volgt de „overlevingsloop" in Den Helder bij SV Noordkop op woens dag 23 augustus. De start is om 19.00 uur en in verband met sa men reizen kan men zich opgeven bij Cees Timmer, telefoon 18512. De Krim Woensdagavond op het strand bij paal 28 was bij de jeugd tot en met 12 jaar weer sprake van een broederstrijd. Willem Borbatjan (4.59 min) uit Deil wist zijn broer Jan Jaap acht tellen voor te blij ven. Ramon Noorlander (5.23) was net niet sterk genoeg voor de derde plaats. Deze was voor Jaap Bruggink uit Groningen in 5.17. Bij de meisjes was het weer een uit gemaakte zaak: Nienke Eilander wist te winnen in 5.31, maar Do minique Kooiman kwam weer iets dichterbij. Zij finishte maar tien se conden later. Priscilla Noorlander werd mooi derde in 6.15 en dat is een knappe prestatie voor een 7-jarige. De 4 kilometer was door een orga nisatorische fout ingekort tot 2400 meter. De Duitser Manuel Muller wist deze afstand het snelst onder zijn voeten vandaan te krijgen: 9.27. Coen Zoon uit Den Burg had tien seconden lan- Momenteel wordt bij de 550 me ter lange dam in zee de laatste vracht stenen uit Noorwegen ver werkt. De 1 tot 3 ton zware keien worden gestort vanaf een ponton en zijn bedoeld om de kop van de dam te verzwaren. De kop is vori ge week met het andere deel ver bonden. De komende weken wordt de dam afgewerkt met lich tere stenen, die zich al in depot op Texel bevinden. Overigens is liefst. 15.000 ton ste nen extra aangevoerd. In de prak tijk bleken namelijk meer stenen in een kubieke meter te gaan dan in theorie was berekend... Grote ge volgen voor de voortgang van het werk had deze misrekening echter niet. Als het weer goed blijft, zal het project zoals gepland voor het eind van volgende maand klaar zijn. LiVi' uiisj WjRSTHftïJt Geen klechten. hoewel prijzen noga! uiteen lopen. dere badplaatsen. Bij de VVV zijn geen klachten binnengekomen over de prijzen op het eiland. Wereldreizigers Tijdens een laatste fotorondje ont waar ik op de noodcamping een merkwaardige rode bus, vol op schriften. Ernaast ligt een enorme bult rotzooi. Joey komt uit Los An geles, Ellen uit Heemskerk en de bus uit Noorwegen. „Van Joey's vriendin, maar die zit nu in Tokyo", vertelt Ellen. En wat is zij dan? „Oh, een gewone vriendin." Joey is wereldreiziger en ik hem daarom in als deskund^ een oordeel te vellen over de' tie op Texel. Hij vindt dat h# delijk een different attitudei in vergelijking met de rest Noordholland. En hij kan hel ten, want hij verkoopt Ameri se t-shirts en petjes op de 2 Markt in Beverwijk. Pi Zo is hij eigenlijk ook op Te» komen. Na een braderie Helder hebben hij en Ellen i sief de boot gepakt. Ze zijnj fen door de sfeer die op hen hangt. Ontspannen, open.Q politie wordt als erg vr» omschreven. „We stondenoi parkeerplaats en ik moest i de bus pakken. Daardoor Ie alsof we er wilden kampei verwezen ons heel beleefde noodcamping", vertelt Ellen Duur vinden ze Texel niet. „In Heemskerk komen ook gasten en kost een biertje»! den." De enige tegenvallen Joey, ondanks een toezeg toch niet op de braderie n Koog mocht staan met zijn delswaar, omdat er een a petjesverkoper bezwaren Maar daar wil hij zijn korte v tie niet door laten vergallen minor detail. Want Texel is i heerlijk. Echt iets bijzonders nog een stukje watermeloen Tekst en fo Tessa de G' Prullaria Van Linge denkt wel dat op Texel de laatste jaren minder wordt uit gegeven. „Maar op markten en braderieën wordt nog steeds de grootste prullaria verkocht, dus het valt wel mee." Zijn theorie is dat mensen die niets te besteden hebben Texel niet kiezen als va kantiebestemming. „Onze gasten zijn bereid de prijs te betalen die ervoor staat. Ze willen naar Texel, daar gaat het ze om. Ze bezuini gen hooguit op uitjes." De neiging om op de bonnefooi naar het eiland te komen neemt toe. „Mensen wachten af. Er is veel keus. Als het weer goed is en de vakantie voor de deur staat, beslissen ze pas." Hij is ervan overtuigd dat het hoogseizoen nog steeds de belangrijkste tijd voor de toeristische sector op het eiland is. Alle pogingen om het voor- en naseizoen aantrekkelijk te maken ten spijt. Kortingen op huurprijzen helpen niet. „Als het weer slecht is zakken de boekingen meteen in. Eeuwen is misschien een beetje overdreven, maar al vele jaren lang gaan mensen massaal in de zomer met vakantie. Dat patroon blijft." (ADVERTENTIE] Terwijl Den Burg in Hollandse sfe ren verkeerde, genoten in het dorpshuis De Hof in De Koog zo'n honderdvijftig toeristen van Ierse muziek. De bij de oosterbuit kende band Moritz MacGor Bochum was speciaal voorb treden naar het eiland geil De overwegend Duitse luist waren in een kerkdienst gt deerd op de komst MacGowan. De Duitse Dublinersvariant trok veel. overwegend Duits publiek.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6