0 coutingleden herdenken „hun" zeeverkenners Scouts enthousiast terug van Jamboree aartje Duin met Nadie H kampioen springen Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! IN LOVING MFMCRY OF ÏBL' CIIL'W OF TB F IS MORTLAkF WH AL FR WANGLF II! LOST AT SL'A RETURNING FROM CALAJS "jctm AUGUST l?50 y vmi'W Lvx*, /{jJSpRcw Motorweekend op De Krim Fietsen weg Brandje Bedrijfsploegen welkom bij tijdrijden Para overleden Groene routes eerder open Strandspelen en demo reddingen TËXELSE^COURANT TEXELSE f COURANT t\ AMOÏ li,WAtlVW? r, wnm It'/. ILW Warm klusje voor ober Oplichterij Bungelen aan eigen toren go in Molenkoog Naast de rem Paraplu mee voor rijtoer Op De Krim wordt het eerste weekend van september een mo torweekend gehouden voor alle Texelse motorrijders. Ook liefheb bers van de overkant zijn uitge nodigd. De motorrijders kunnen, tegen ge- Het wegnemen van fietsen blijft zich regelmatig herhalen. In de nacht van zaterdag op zondag was het driemaal raak. Een 28-jarige Duitse toerist was het duurst uit. De groene damesfiets die verdween langs de Pontweg bij De Koog was zo'n f1100,- waard. Het vehikel van een 20-jarige man uit Den Burg, dat niet op slot stond in de Weverstraat, was veel minder waard. Het had een loszit tend voorwiel, geen koplamp en evenmin jasbeschermers. De laat ste gedupeerde was een 56-jarige Oosterender. Zijn sportfiets aan de Achtertune stond niet op slot. Een brandje langs de Rommelpot nabij Den Hoorn werd vrijdagmid dag snel geblust. Gasten van cam ping Loodsmansduin ontdekten dat de berm in brand stond. Daar op werd alarm geslagen. Cam pingbeheerder Paul Zadeits, die bang was dat de brand zou over slaan naar zijn terrein, wachtte de komst van de brandweer niet af en ging met hulp van omstanders de vlammen te lijf. Dat lukte heel aar dig. Toen de brandweer even later arriveerde, hoefde nog slechts te- worden nageblust. De oorzaak van de brand is nog niet helemaal dui delijk. Het vermoeden bestaat dat twee jongetjes met vuur hebben gespeeld. reduceerd tarief, kamperen van vrijdagmiddag tot zondag. Er wordt een toerrit (zaterdag) en een barbecue gehouden. Verder is het programma vrij. Wie alleen aan de barbecue wil meedoen of een kijkje wil nemen iswelkom. De ten ten zullen op het eerste veld rechts van de slagboom worden opgesteld. Wie mee wil doen kan bij Harry Bakker op het Schilderend 108 te recht voor een inschrijfformulier. De barbecue kost f 15,- (excl. drank) en moet bij opgave (vóór 30 augustus) worden betaald. Zaterdag 9 september zal op Texel het jaarlijkse open Noordhollandse kampioenschap tijdrijden worden gehouden. Naast individuele deel nemers heet de organiserende Wielervereniging Texel ook be drijfsploegen van minimaal drie personen welkom. Als stimulans voor deze bedrijfs- deelname is weer een speciale be- drijfsbokaal beschikbaar gesteld. Bedrijven kunnen hun fietsende medewerkers aanmelden bij Dirk Vinke, telefoon 13814. Het in schrijfgeld is f15,- per persoon, te voldoen aan de start. De eerste start is om 13.00 uur op de dijk bij de jachthaven van Oudeschild. De route is Oudeschild-De Cocksdorp v.v., een afstand van veertig ki lometer. Een 66-jarige medewerker van het Paracentrum is zaterdag na een hartstilstand overleden. De man maakte een feilloze landing en zou zich naar de hangar begeven toen hij ineens in elkaar zakte Medi sche hulp mocht niet meer baten. De groene routes in de duinen gaan 16 augustus open. Een halve maand eerder dan gebruikelijk. Dat kan volgens Staatsbosbeheer omdat steeds meer bezoekers zich aan de voorgeschreven paden houden, zodat er minder schade wordt aangericht. Uitzondering vormt het pad achter De geul. Dat gaat pas op 1 sep tember open omdat er nog jonge lepelaars op de nesten in het riet zitten. Op het strand tussen paviljoen 3 en Pad Opduin bij De Koog worden donderdag spelen gehouden. Om 14.00 uur wordt gestart met een wedstrijd zandfiguren maken. Er zijn drie leeftijdsgroepen. De prij suitreiking is om 16.00 uur. Van 16.30 tot 17.00 uur kunnen kinderen tot 12 jaar meedoen aan schatgraven. De KNRM, het para centrum en de Texelse bad meesters verzorgen donderdag vanaf 17.00 uur een grote red dingsdemonstratie, waarbij twee keer parachutisten in het water worden gedropt, die door De Zalm van de wipperploeg en de Beursplein 5 van het Station De Cocksdorp uit het water worden gehaald. De demonstraties wor den van deskundig commentaar voorzien. (ADVERTENTIE) Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- cluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Wéten wat er de komende weekends te beleren valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli- bek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1995-19% een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s. te reageren. Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informatie: aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 62600 ,viering van het vijftigjarig an van Scouting Texel zal gandacht worden gegeven de Engelse zeeverkenners, graven liggen op de Alge- Begraafplaats in Den Burg. lierdag 26 augustus wordt (rdenking gehouden, waar- ibestaanden van de 45 jaar en omgekomen scouts aan- I zij"- cht met tien zeeverkenners, ande tot de Mortlake Sea [Group verging met man en 0p 19 augustus 1950 onder pieuze omstandigheden, is gezegd dat het door een us overvallen, maar volgens loepsleider Niek Slijderink van Scouting Texel is er in itrekkelijk kleine zeegebied de ramp zich heeft voltrok- ien storm geweest. Voor zo- r restanten van het schip oelden (de spiegel werd op gevonden) waren deze zeer gehavend. Er is daarom wel verondersteld dat het jacht ij mijn is gelopen. Op het e strand spoelden twee lij- in, op Terschelling één en in ntse bocht drie. De overige iten zijn nooit gevonden. De ien werden in eerste instan- jgraven in de gemeenten re aanspoelden. Later werd len ze bijeen te brengen in aamenlijk graf op Texel. De- fcgrafenis had plaats op 15 nber 1950, na een rouw- I in de Doopsgezinde kerk. iders uit Den Helder en zee- mers uit Noord-Brabant Ki kransen. Verkenners van [par eerder opgerichte Sint igroep verzorgden een ere- i Aanwezig waren verder di verse autoriteiten van padvinders organisaties uit Nederland en En geland. Plechtigheid De bedoeling is zaterdag 26 augustus om 11.00 uur een ont vangst te houden in het groepsge- bouw, om 13.00 uur gevolgd door een herdenking in de Doopsgezin de kerk. Op de begraafplaats zal bij het graf een boom worden ge plant door een der nabestaanden en zullen bloemen worden gelegd „Adoptie" De verzorging van het graf werd nadien in handen gelegd van de Texelse padvinderij, die toen nog uit twee verenigingen bestond: de katholieke Sint Jeroengroep en de algemene padvinddersgroep De Zwalkers. In de jaren erna werd het graf een paar keer bezocht door Peter Scurry, die in 1950 als scout verhinderd was om met het jacht mee te gaan. Zijn plaats werd toen ingenomen door zijn vriend, die dus omkwam. Scury is met een zoon aanwezig bij de aan staande herdenking. Ook de in middels hoogbejaarde moeder van de schipper van het jacht is aan wezig met drie kinderen. Slijderink senior zegt dat Scouting Texel de begraven zeeverkenners heeft „geadopteerd". Ze worden als leden van de eigen groep be schouwd en bij hoogtijdagen van scouting wordt aan hen altijd aan dacht besteed. Ze zijn ook letter lijk nabij, want het graf ligt op een steenworp afstand van het huidige groepsgebouw aan de Bernhard- laan. Het lag daarom voor de hand de omgekomen zeeverkenners te betrekken bij het gouden jubileum van Scouting Texel. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 voor de scouts. „Het maakte niet uit welk Geloof, alles was in één dienst vertegenwoordigd. Je vraagt je af waardoor dat hier wel kan en overal elders op de wereld oorlog veroorzaakt." Meeste buitenlanders hadden nog nooit van Texel gehoord en de da- De Texelse scouts Jurrina Siets- ma, Linda Smit, Gerie Vlas en An- nemarie Witte hebben anderhalve week vertoefd in Dronten bij de Wereld Jamboree. Ze zijn laaiend enthousiast en zitten vol verha len. Meedoen aan de Jamboree was een kostbare zaak. Dat kwam om dat de rijke landen het geld moesten opbrengen voor de min der kapitaalkrachtige. De Texelse deelnemers stonden voor de taak f1200,- per persoon bij te dragen. De helft van dit geld werd via ac ties door sponsors opgebracht. De Texelse deelneemsters maak ten deel uit van een districtsgroep van veertig jongeren. Zij sliepen in zeven tenten en aten gezamenlijk. Overdag konden diverse bijeen komsten worden bezocht en acti viteiten worden gedaan, waardoor de jeugd zich verspreidde en ken nismaakte met de deelnemers van andere culturen. Annemarie Witte was het meest onder de indruk van de gezamen lijke kerkdienst die werd gehouden mes moesten steeds weer uitleg gen waar het lag. De voertaal was Engels of Frans. „Vaak begon je in het Engels om er na tien minuten achter te komen dat je met een Nederlander stond te praten", lacht de Texelse. Annemarie noemt de Jamboree nuttig en verrijkend. „Je ontmoet zoveel verschillende mensen." Voöral met een groep Amerikanen die op de camping naast hun ten ten stonden, werd veel opgetrok ken. „De laatste nacht hebben we allemaal buiten geslapen en er zijn adressen uitgewisseld." Tijdens de bezoekdag keken 37 Texelaars rond op de Wereld Jamboree (Foto Peter ven der Voort) De gedenkplaat op het graf met de namei door Scouting Texel, waarbij de namen van de omgekomen zee verkenners worden opgenoemd. Dan wordt een rondrit over Texel gemaakt, gevolgd door een maal tijd in het groepsgebouw. De organisatoren van de plechtig heid stellen er prijs op dat de Je- van alle omgekomen opvarenden. r'Foto Herry de Graof) roenleden die in 1950 de ere wacht vormden bij de herbegrafe nis, bij de herdenking aanwezig zijn. Het is echter niet meer pre cies bekend wie dat waren. Zij worden daarom verzocht zich aan te melden bij Kees van Heerwaar den, Loodssingel 33, 1792 BG Oudeschild, telefoon 13603. Het rulle zand moet hem heel wat zweet hebben gekost, maar als een echte ober liet Rinco Lemstra niets merken. De medewerker van cateringbedrijf Ruud Boom bracht de 33-jarige Theo Kazemir uit Til burg op het strand bij 'paal 12 vrij dag champagne en een blad hapjes. De verrassing was hem bezorgd door zijn Texelse vriendin Ina Staal, die hem op deze wijze wilde verrassen met zijn 33e ver jaardag. De ober, helemaal in pak en com pleet met handschoenen, baarde veel opzien op het tropische strand. Ook bij Kazemir. „Ik zei nog: kijk nou wat eraan komt. Maar toen zag ik 'm deze kant op koersen..." (Foto Tessa de Graaft Bij het legen van de geldcassette van een speelautomaat, ontdekte de beheerder van de kantine van camping Loodsmansduin vrijdag nacht, dat er 138 munten inzaten, die qua grootte en gewicht veel op guldens leken. De waarde was echter een stuk minder. De na- maakguldens waren glad, van me taal en zonder opdruk. De politie waarschuwt middenstander goed te letten op de munten die ze ac cepteren. Vuurtorenwachter Piet Stam kreeg vrijdag de bibbers. Voor de laatste reportage als „vliegende reporter" van Radio Noordholland wachtte hem een spectaculaire opdracht. Tot zijn schrik moest hij langs de buitenkant van zijn ,£igen" toren afdalen. „Een grote verrassing. Ik dacht dat ik een rondleiding moest geven of zo, maar toen kwamen ze opeens met van die klimtouwen aanzetten. Nee zeggen kun je niet, want dan ga je af als een gieter", aldus Stam na zijn geslaagde af daling. Het abseilen gebeurde met hulp van de Helderse vereniging De Klimmuur. Stam zag vooral op te gen het loslaten van het trapje aan de balustrade bovenaan de toren. Om zijn angst te verbergen, praat te hij als Brugman. Dit verslag was rechtstreeks op de radio te horen. Toen hij weer veilig beneden stond, was Stam opgetogen. „Ik zou het zo nog eens willen doen." De medewerkers van Radio Noordholland toonden zich tevre den over de uitzendingen vanaf Texel. Stam moest dagelijks een opdracht vervullen. Zo ging hij op pad om een Tesselse munt te ko pen, een vogelspin over z'n hand te laten lopen en een schaap te SCheren. IFoto Frans Hopman) irnewoude is Maartje Duin laar pony Nadie zaterdag »n geworden in het L- Ze was in de barrage al ïicurrenten te snel af. Duin heeft Nadie vier jaar bezit en het dier zelf afge- iet kampioenschap is een op haar werk. an der Vis wist met Amigo servekampioenschap in de Lbinnen te slepen. Ook het Ivan ponyclub De Kleppert ri tweede, op slechts twee achterstand van de kam- In de dressuur deden Fia Kooiman en Esther Koorn goede zaken. Bei den haalden een eerste plaats, respectievelijk in de L en de M. Voor llona van der Vis was er nog een derde prijs en een winstpunt in de L dressuur. Datzelfde over kwam Harma Eilander bij de paarden. Sanne Lampers was vierde in de M-dressuur pony's en zevende in het springen. Jetteke Zoetelief haalde in het B springen een vijfde prijs. <ers van zwempark Molen- tonnen donderdag deelne- m een grote bingo op het van kioskerette De Water- Kaartjes zijn verkrijgbaar cent en er zijn diverse prij- winnen. Tevoren aanmelden Inodig. Deelname staat open eng en oud. Een 19-jarige automobilist uit De Waal wilde vrijdagavond afrem men, toen hij - rijdend op de Ele- mert - de kruising met de Keesomlaan naderde. Helaas trap te hij naast het rempedaal. Daar door reed hij bovenop de auto van een 28-jarige man uit Drachten, die voor het kruispunt stond te wachten. Lichte schade aan beide auto's was het gevolg. •eiden dat we een deken len meenemen", lacht een op leeftijd. Terwijl de mus- het dak vielen werden op oentje tegenover Starken- n bij de Bakkerstichting za- zo'n zestig ouderen in «geholpen voor de jaarlijk- talgierit van menvereniging oWad en Duin. „Joop Noom zit de hele weg ach terstevoren, moet je maar reke nen", grinniken enkele deelnemers aan de rit. De wagen van de vrolij ke koetsier is gevuld met twee welbespraakte dames. De tocht met de ouderen is jaarlijks een feest. Zelfs nu het zo heet is. Enkele deelnemers hebben een hoedje meegenomen. Anderen ge bruiken een paraplu om de felle zon te ontlopen. „Ja, we zijn mis schien wel oud, maar lang niet gek." Voor de paarden lijkt het een war me klus. „Maar er is een klein koeltje, dus als we eenmaal lopen gaat het wel. We doen het rustig aan", vertelt Lies Eelman, die het druk heeft met de organisatie. Twaalf aanspanningen deden mee. Na een tocht over de Hoge Berg en een rondje door de Westen werd bij Bos en Duin een kof- fiestop gehouden. Oppas voor de paarden was geregeld, zodat ook de koetsiers een drankje kunnen gebruiken. Voor de dieren was er water. Alle deelnemers werden weer thuis afgeleverd. (Foto Tossa do Graad) Bgen de hitte, een slimme vondst van de dames.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7