Cjrocn TwartrJ~exelsin het harL, iivee bosbranden achter elkaar Demonstraties boeien badgasten CDA: Texel wil mest tegen verstuiving Heeft de club bet gered ronder mij? eit wsu Ji\T 06-904 904 01 Waar was de brand? 06 904 904 01 VERDER XT in dït JNummer s* Molenkoog nu al over magische grens 2 sw Recreatiewerk ook voor asielkinderen 2 w Zomers bedrijf: boenen en schrobben 5 Inval-onderwijzers krijgen extraatje 5 Schare supporters naar Holland Triathlon 7 sw Ringsteekfinale op één punt beslist 7 Pieter Christiaan als badmeester TEXELSEStcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Te gezellig \orszel Smaak Toerist (69) uren zoek VVV zit te springen om kamers Heiland-bord op Razende Bol Gemeente heeft compost in de aanbieding Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles Sport, nieuws, agenda, TESO- gegevens. hoogwatertijden en het Texelse weer Alles op één lijn. Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het 'Texels Dagblad' met het nieuwste nieuws voor ca Iper minuut. 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11009 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. nties/abonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. Se tel. 62620. fax 14111. indringende gevallen 06-52 78 49 62. Lje buiten werktijd Harry de Graaf, ^ynweg 75- De Koog, telefoon 17266. £>flJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. TEXELS E®®CCMJRA."»T even de krant bellen De TC-Nieuwslijn, altijd bel laatste nieuws Prins Pieter Christiaan, de jongste zoon van prinses Mar griet en Mr Pieter van Vollen hoven, was woensdag en gisteren actief als badmeester op het Texelse strand. Woens dag deed hij een tijdje dienst op de bewakingspost bij paal 9. Later vertrok hij naar paal 17, waar hij ook gisteren deel uitmaakte van het bewa kingsteam. De Utrechtse studenten die met de bewaking van de ge noemde strandslagen zijn be last, vinden het mets bijzonders. Pieter Christiaan begint binnenkort aan het vierde jaar van zijn rech tenstudie in Utrecht en is dus gewoon een medestudent. Hij deed al vaker mee met de „badmeesterij" op Texel. Net als de andere studenten van de Texelse Badmeesters On derneming (TEBO) brengt hij dan de nacht door in de wei nig koninklijk ingerichte slaap- schuur van „Scholleboe". Woensdagavond was hij ook te vinden in TBBO's stamcafé De Karseboom. Slechts zeer weinig strandbe- zoekers herkenden in de blon de jongeman een lid van het koninklijk huis. Als er al iets werd vermoed, kwam dat meer door de voortdurende onopvallende" aanwezigheid van enkele veiligheidsmen sen, die op korte afstand van uit een blauwe Volkswagen een oogje in het zeil hielden. Stopbord. Peter Bakker van Groen Links wil stopborden op de kruising Genteweg/Schorreweg. Daar is vorige week een ernstig ongeval gebeurd. Liefst w;l hij ook dergelijke borden bij de kruisin gen met de Hoofdweg. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) gerstrand. Man en vrouw hadden mogelijk geen goede afspraak ge maakt, want ze hadden geruime tijd vruchteloos naar elkaar ge zocht binnen een betrekkelijk klein gebied, maar waren elkaar steeds weer misgelopen. Volgens bestuur en tractie is in de Texelse situatie drijfmest een veel beter middel, eventueel in aange- zuurde vorm. Voor het milieu is dat verantwoord, zo wordt in de brief aan de kamerfractie betoogd, want door de lage veebezetting en andere factoren is geen reëel be derf te verwachten van de drijf mest. „Met het invoeren van een volledig verbod van stuifdekken van gronden met drijfmest wordt het milieu in zijn totaalheid niet ge diend. Wat aan de ene zijde wordt gewonnen, wordt aan de andere zijde ruimschoots teniet gedaan. Laten we met zijn allen proberen om de mineralenstromen binnen de landbouwbedrijven zoveel mo gelijk gesloten te houden en de uitstoot van uitlaatgassen met gaan vergroten tegen een minima le uitstoot van NH3". Een Duitse toeriste kwam na een val met haar fiets zo lelijk terecht, dat zij per ambulance naar de me dische post in De Koog moest worden gebracht om zich te laten behandelen aan verwondingen aan haar rechterknie. Het ongeval ontstond toen de vrouw op het smalle fietspad langs de Randweg in De Dennen fietste, al keuvelend met een andere fietser. Beiden hadden niet in de gaten dat van de andere kant een 45-jarige man uit De Koog naderde. Die belde om hun aandacht te trekken. De vrouw schrok, raakte in de berm en viel. gorgen om vier uur rukte de j„eer uit voor een bosbrand buurt van het Turf veld. üdag woedde in dezelfde ning ook al brand. (liuf was ontdekt door Leo (ransen een metgezel die, ko la van zijn bewakingswerk op grand van De Koog, met de over het strand naar slag reed om vandaar naar (Oonplaats Den Burg te gaan. ;t strand nam hij rook waar. goed aan het gezichtseinder duidelijk dat brand woed- in het bosperceel bij srslag, Fazantenlaan en Heid- «g. Bij een boerderij werd de jjïer gebeld, waarna hij te- iide en met blussen begon behulp van een oude deken, oen later de brandweer arri- ivoedde het vuur op twee en was reeds een opper- n circa een bunder gebla- waren echter uitsluitend uslaag, onderbegroeiing en tekken, die brandden. Het Md de dennen zelf nauwe- Ugetast, zodat de toestand li direct als beheersbaar liet aanzien. Met vuurzwepen en ho- gedrukstralen was men de brand snel meester. De brandweerwagens spoten van uit de eigen watervoorraad en haalden beurtelings nieuw water bij een brandkraan bij Bos en Duin. Rond het gloeiende terrein werd een geul gegraven om uitbreiding te voorkomen. De vlammen laai den echter telkens weer op zodat de brandweer nog lange tijd pre sent moest blijven. Halverwege de ochtend werd besloten de hardnekkig gloeiende resten te „verzuipen". Het daar voor benodigde water werd door de firma Tatenhove met een tan kwagen van 16 m3 aangevoerd. Vanuit deze wagen liet men het in een container lopen en daaruit konden de bluswagens putten. Ook woensdag zag het er even dreigend uit. Mede dank zij het snelle alarm van een passerende fietser, wist de brandweer ook toen de schade te beperken. Dit brandje werd kort na het middag uur ontdekt. Mensen van Staats bosbeheer en politie probeerden Ier over smaak wel dege- Iralt te twisten, blijkt regel- *J uit ingezonden stukken. igs werd er flink doorge- N over aangepaste wbouw aan de Her- Itiat in Den Hoorn. Nou ■tochtte lekker op! Jde gemeenteraad maakt I torgen over lelijke bouw- De inspirerende op- van de geachte ftardigde Peter Bakker monsterlijke Eierland- I vuurtoren stimuleert de kunstenaars, die on- op ludieke en ar- verantwoorde wijze |<fes/ag gaan! Het wemelt pk op ons eiland van >e's die schreeuwen om |Junsfenaars hand. Ze zijn 1 van lelijkheid of nog foo; genoeg. Een plaat- schilder tovert daarom van Den Hoorn om n Saturnusraketde mo- 1n het Noorden krijgt een tblauwe buitenkant, de van de Rabobank veran- een duinlandschap, de ■Men schittert als Tessels J'hllussymboolde wind- wórden gecamou- wet vogels, de nde kerk in Den Burg als reusachtige P^nöoef en Christo ver- gemeentehuis voor ®ln groen/zwart laken.. Horszei Dinsdagmiddag is in De Koog uren gezocht naar een 69-jarige toerist, die rond 13.00 uur zijn echtgenote met de auto naar het strand bracht, wegreed om de wagen ergens te parkeren, maar niet meer kwam opdagen. De echtgenote stond dus vergeefs op de Badweg te wachten en maakte zich zorgen over haar man, mede omdat deze carapa- tiënt is. De vrouw vroeg hulp bij de reddingsbrigade, die in de directe omgeving naar de man ging uitkij ken. De voorzitter van de brigade ging met de vrouw met de auto op pad om hetzelfde te doen in De Koog. Ook de politie, de medische post en het logeeradres werden verwittigd. De man werd uiteinde lijk in goede gezondheid gevonden bij de rotonde van camping Ko- Het aanhoudend mooie weer brengt veel mensen op het idee om na de gewone vakantie nog een paar dagen naar Texel te gaan. Het gevolg is veel vraag naar ka mers voor een of twee nachten. Kamers voor zo'n korte periode zijn echter zeer schaars, zodat mensen moeten worden teleur gesteld. De verwachting is dat zich voor het komende weekend nog veel meer aanvragers zullen aandienen, zodat het probleem nog groter wordt. De VVV doet daarom op de leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers het dringende beroep accommo datie beschikbaar te stellen. Wie op deze wijze helpen kan, wordt verzocht contact op te nemen met het VVV-bureau in Den Burg. Het bord „Ons eiland voor de Heiland" dat een paar weken geleden werd weggehaald bij Zuidhaffel, staat op de Razen de Bol. Grappenmakers hebben het daar neergezet, zo blijkt uit deze foto, die de daders zelf maakten en waarop het bord is te zien met op de achter grond de vuurtoren van Huis duinen. De eigenaars Jan Brouwer en Paula Terpstra zijn Texel moet ontheffing krijgen van het per 1 september ingaande verbod om verstuivingsgevoelige grond af te dekken met drijfmest. Aldus laten bestuur en fractie van het CDA Texel weten in een brief aan de CDA-fractie in de Tweede Kamer. blij dat het mysterie is opge lost en kunnen de grap wel waarderen. Paula: ,,lk hoop dat Iemand ons naar de Ra zende Bol kan brengen zodat we het bord kunnen ophalen. Ik ben daar nog nooit van mijn leven geweest!". Deze bede van Paula is inmid dels verhoord, want de grap penmakers zijn van plan het komende weekend opnieuw naar de zandplaat te varen om het bord terug te halen. Ze willen het echtpaar Brouwer graag meenemen en zullen zich bij die gelegenheid be kend maken. Het afgelopen voorjaar kreeg Texel ontheffing, maar deze keer lijkt dat er niet in te zitten. Op Texel is 2500 ha grond stuifte- gevoelig. Voor ongeveer 1000 hectare is „behandeling" met drijfmest nodig om de daar te zaai en gewassen als bloembollen, graszaad, wortelen, witlofworte len, suikerbieten en mais veilig te stellen. Op Texel kan dat in de meeste gevallen gebeuren met mest die op het eigen bedrijf voor handen is. Geen cellulose De overheid wijst op toepassing van papiercellulose als alternatief voor de drijfmestbehandeling, maar daar zegt het CDA grote moeite mee te hebben. „We willen proberen Texel zo schoon mogelijk te houden door invoer van minera len en zware metalen te voorko men. Daar hoort ook papiercellulose bij". met vuurzwepen de vlammen te doven. Een terrein van veertig bij twintig meter bleef geblakerd achter. Honderden strandbezoekers bij paal 20 (De Koog) genoten gister middag van spektakel in de bran ding. Diverse demonstraties van het redden van drenkelingen maakten veel indruk op de bad gasten. Strandwachten van de KNBRD toonden een vlotte lijn- en bootredding, voorzien van com mentaar in Nederlands en Duits. Machtig waren de kunstjes van de Texelse reddingboot Beursplein 5. Toen de aanstuivende boot vol in de remmen ging, onttrok opspat tend water hem zelfs eventjes aan het oog. Veel ,fih's en ah's" klon ken ook toen de wipperploeg met de rubberboot door de golven kliefde en het wippertoestel de monstreerde. Een parachutist die in zee was geland, werd veilig op het droge gebracht. Twee andere para's verrasten zonaanbidders door op het strand een perfecte landing te maken. De Koog Badplaats, die het evene ment had georganiseerd, kon te vreden zijn over de demonstraties en de publieke belangstelling. Ook de wedstrijd zandfiguren maken was een succes. De GFT-composthoop bij De Hamster in Oudeschild heeft gi gantische afmetingen aangeno men. Dat merkte Gerard Weijers van Texels Belang gisteravond op in de vergadering van de commis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. Directeur Ge meentewerken Piet Plug verklaar de dat de gemeente het spul, dat van bijzonder goede kwaliteit is, zelf gebruikt. Verder is het voor een zacht prijsje te koop voor be langstellenden. Hans Roeper (PvdA) zei plagerig dat er wel een hoeveelheid kado kan worden ge geven bij de verkoop van een stuk openbaar groen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1