Cjroen cZwart,-Jexeh in het harL, Adviseur woedend over VV folder congresmarkt N* l Niet alle bedrijven benaderd Al 30.000 bezoekers voor „Dam in zee" Nieuw initiatief: sport voor gehandicapten mm lMummer Waar was die duin brand gisteravond? 06 904 904 01 eldpunt nodig >or jongeren problemen" Kamikaze VERDER Grote vakantie is weer voorbij i Insluiping s» Picknicken tijdens Strender Pop 2 Afscheid van dominee Fibbe 4 De „hoed" draait heel goed 4 r, Nog geen schade door droogte 5 Beproeving van twaalf uur volbracht 7 Hersenschudding na val van fiets „Zo stoned als een garnaal" Lastige klant ruw verwijderd iVIEUWSIvIJlV 06-904 904 01 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. rtifities/abonnementon/bezorging tel. 62600, fax 14111. ■^,e|. 62620, fax 14111. ,}i dringende gevallen 06-52 78 49 62. bulten werktijd Tessa de Graaff, Witteplein 3, Den Burg, telefoon 15639 HUNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45 even de krant bellen KlCN 1 Jvoof vtior nieuw 2 voor «.port. 1c uycihJa. 4 voor hel weer De TC-Nicuwslijn, altijd hel laaLsle nieuws derzalen en flip-overs staan in het hele land. Dat Texel op deze markt opereren, die aan- rde beste lokatie is voor congressen, seminars en an- getoond hebben groepen te kun- biieenkomsten, wordt het kernpunt van een campag- nen. ontvangen. Greenside heeft r\ nooit bij ons aangegeven dat ze (medio september van start gaat. Dan verschijnt een dat 00k wi|ien d0|n- de folder, gericht op het bedrijfsleven. Daarin worden «else bedrijven gepromoot. Maar dat heeft de woede Mekt van Ray Girbes, die als extern adviseur de p.r. igt van het Greensidecomplex in De Koog. Greenside er namelijk niet in. qect kwam Girbes, die in jgeen adviesbureau heeft, via een Texels bedrijf. Hij :baasd. „Er is een afspraak gesloten bedrijven op de worden gehouden van de (ten die de VVV ontplooit, iemand had hier officieel n gehoord. Dit is stilletjes zonder ruchtbaarheid." wendde zich tot VW- zJoost van Linge en kreeg «dat de VVV een coördine- »l speelt in een initiatief [bedrijven: De Krim, Hotel Partyservice Texel, Evene- toro Texel en Buro Zand- Zij investeren in een die speciaal wordt ge soor de MCI-markt, dat meetings, congressen lives (=„snoepreisjes"). Alleen bekende dat een hartstikke goed daar dat ik Greenside ge- Idde, want wij opereren sector", vertelt Girbes. 3 te horen dat dat echter a kon voor dit jaar, want was al in ontwikkeling, isi hadden de vijf deelne- sloten dat niet méér be naanmerking kwamen, not Girbes in het verkeerde Op zijn vraag waarom ndere bedrijven op het net vergaderaccommoda- #i benaderd kreeg hij als td dat alleen de bij de VW Jtescentrum bekende be drijven waren gevraagd. „Het ar gument dat de vijf flink investeerden in het project en hun nek ervoor uitsteken kan ik zo on deruit halen. Er zijn meer Texelse ondernemers bereid om hierin te investeren." Volgens Girbes is het project, doordat het onvolledig is, een vorm van kapitaalvernietiging. „Er opereren meer Texelse bedrijven in deze markt. De VW zegt dat niet te weten, maar deze ondernemers adverteren wel. Bovendien dragen ze ook bij aan de VVV. Dit slaat nergens op." Voorkeur Adjunct-directeur Henk Groenen van de VVV (directeur Van Linge is op vakantie! vertelt dat de VW regelmatig wordt gebeld door mensen uit het zakenleven die meer willen weten over de moge lijkheden voor bijeenkomsten op het eiland. „Ons probleem was: wie geef je door? Je kan zo'n be drijf ook niet opzadelen met dertig telefoonnummers van logies- verstrekkers en ze het verder zelf laten uitzoeken." Hij vindt het jammer dat er bedrij ven zijn die zich gepasseerd voe len. Ze zijn volgend jaar welkom. Maar dat neemt niet weg dat de VW zich nu inlaat met de promo tie van een selecte groep. Dat wekt de indruk van voorkeursbe handeling. „Is helemaal niet het geval", verzekert Groenen. „Wij hebben bedrijven benaderd die al üel wordt gewerkt aan sn makkelijk bereikbare tning voor Texelse jonge nde problemen zitten. De m te trekken jeugdwerker een rol spelen. Wet- Nel Eelman-van 't Veer dat vorige week bekend Wen van de raadscom- •elzijn. 'missie behandelde een raadslid Peter Bakker tolerantie ten aanzien van Ssgebruik. De fractielei- Groen Links haakte met nop de commotie die af- 'oorjaar was ontstaan na 'arkingen over het drugs- mder leerlingen van scho- knschap De Hogeberg. «as hierover door ouders De brief werd als inge- tt in de Texelse Courant »d. geloofde dat Bakker te bezorgdheid had ge- Net was niet zijn bedoe- school in een kwaad testellen, maar de proble- n algemene zin aan te Geconcludeerd werd dat 'aiding goed met de pro- tke zich inderdaad, maar tie mate, voordoen- om- 1 uit de samenleving ^9 op school, dat is lo- bepaald gedrag hoeft 'niet te tolereren, omdat tef werkt op de sfeer in aldus Jaap Vlaming •kl is niet té tolerant", zei Eelman in een toelich- problemen is nage- een duidelijk beleid. 'OOrlichting gegeven en >ls ten aanzien van *en roken. Wie zich er 'oudt, kan met sancties te maken krijgen. Voor de vakantie is dat ook enkele malen gebeurd. Maar als school kun je niet alles in de gaten houden." Pieter de Groot (D66) pleitte voor het instellen van een meldpunt, waar jongeren die „in de stront zit ten" terechtkunnen. De wethou der antwoordde dat de hulpverlening op Texel door Triton uit Den Helder al goed van de grond is gekomen. „Maar er is wel een drempel", erkende ze. „Voor de één werkt dit wel goed, voor de ander is een jeugdwerker mis schien meer geschikt." Eelman wees erop dat sommige jongeren ook naar de jeugdarts en vertrou wensmensen in de kerk stappen. Commissielid Kees Hin (CDA) steunde De Groot: „Een meldpunt lijkt me een heel goede zaak." Corry Heijne-Dros (Texels Belang) drong aan op voorlichting in groep 8 van de basisschool. Totaalprogramma Dat lijkt kortzichtig. Het zou dus bij de VVV niet bekend zijn dat bij voorbeeld „Bosch en Zee" in De Koog een flinke vergaderruimte heeft, die ook regelmatig wordt verhuurd? „Natuurlijk wel. Maar het is bij ons niet bekend dat ze ook een totaalprogramma kunnen verzorgen." Volgens Girbes wist de VVV wel degelijk dat Greenside zich op de MCI-markt begaf. Tijdens de ope ning van het complex in april wer den vijftien VVV-medewerkers rondgeleid. „Zij zijn uitgebreid geïnformeerd over de mogelijkhe den voor bedrijven. Bovendien ad verteren we zelfs in de VVV-gids met de conferentieruimte. En als dat nog niet genoeg is: ik heb twee maanden geleden persoon lijk de Greenside-brochure bij de VVV afgegeven waarin de moge lijkheden voor congressen en an dere bijeenkomsten worden beschreven. Onzin dus." Lees verder pagina 5 Een 17-jarige bromfietser uit Den Burg is vrijdagmiddag vrij ernstig gewond geraakt, toen hij op de Bernhardlaan frontaal op de auto van een 26-jarige man uit De Koog knalde. Het slachtoffer liep daarbij verwondingen op aan een been en een schouder. Hij werd voor nader onderzoek naar het Gemini- ziekenhuis in Den Helder ge bracht. De oorzaak van de aanrij ding is opmerkelijk. Getuigen hebben gezien dat de bromfietser met vrij hoge snelheid over de lin kerweghelft van de Bernhardlaan reed, komend uit de richting van de Beatrixlaan. De automobilist die van de andere kant naderde, zag de bromfietser op zich afko men en remde terstond. Dat mocht niet baten. Onduidelijk bleef waarom het slachtoffer zo merkwaardig had gereden. Vakantiegangers Co en Janny Oudshoorn warden gisterochtend door rondleider Jan Timmer verrast. Op de achtergrond de echte ..dam In zee (Foto Frons HopmanI De expositie „Dam in zee" trekt grote belangstelling. Gisteroch tend meldde zich nummer 30.000, mevrouw Janny Ouds hoorn uit Schoonhoven (ZH). Zij en haar man Co werden getrac- teerd op een taart, videofilm, poster en t-shirts. De tentoonstel ling is nog te zien tot 29 oktober. Eigenlijk ligt het bezoekersaantal nog hoger, want pas op 27 juni, drie weken na de opening, begon Rijkswaterstaat met tellen. „Uitge rekend in die eerste periode had den we waarschijnlijk de drukste zondag. Velen kwamen toen kijken na een verhaal in de krant over de aanleg van de dam en de exposi tie. Het grootste aantal bezoekers dat wij op één dag hebben geteld is 1.200", vertelt Jan Timmer, die samen met Paul Penning tijdelijk is aangetrokken om de bezoekers te informeren. Om zich in de achtergronden te verdiepen nam het tweetal allerlei rapporten en publicaties door over kustbescherming, Texel en de techniek van de bouw van de dam. Timmer: „Een p.r.-opleiding heb ik niet, maar een groep voor lichtsters van Rijkswaterstaat kwam langs om een 'tentamen' af te nemen." Complimenten Intussen zijn beide parttimers een ervaring rijker, want de afgelopen tijd kregen ze talrijke vragen op zich afgevuurd. Door strandgan- gers, maar ook door tal van (oud- ITexelaars en trouwe Texelgangers die uit nieuwsgierigheid een kijkje kwamen nemen. Volgens Timmer kreeg de expositie veel positieve reacties. „De meeste bezoekers gingen niet met een neutraal gevoel naar bui ten. Vooral de maquette van de dam kreeg veel complimenten. Ook herkenden sommigen de hand van EcoMare in de opzet van de expositie." Het echtpaar Oudshoorn geeft de bevestiging: „Wij zoeken tijdens onze vakanties altijd het water op. In Zeeland hebben we alle grote waterwerken gevolgd. Deze ten toonstelling vinden we ook erg in teressant." Het echtpaar was met de camper naar Texel afgereisd en logeerde een nachtje op een boe renerf. Ongeveer 35 jaar geleden. Voor het Texels basisonderwijs brak gisteren het nieuwe school jaar aan. Een hele omschakeling na een zomervakantie met alleen maar strandweer. In plaats van wisselende etenstijden en veel buiten zijn, moeten kinderen en ouders weer wennen aan het vaste ritme van vroeg ontbijten, naar school en 's avonds Se samstraat. Op het schoolplein begroetten vriendjes en vriendinnetjes elkaar weer en in de klas maakten ze kennis met een nieuwe meester of juf. Voor kinderen die onlangs vier jaar zijn geworden, was er sprake van een grote gebeurtenis: voor de allereerste keer naar school. Op de CVO-school in Den Burg namen de kleinsten plaats in een kring bij juf Jos Grisnigt. Om de stap niet te groot te maken waren enkele nieu welingen voor de grote vakantie ai eens op bezoek geweekt. Toch is zo'n eerste dag best wel moeilijk, en dus ben je als kleuter blij dat papa of mama je tot in de klas wegbrengt. (Foto Frans HopmanI is fljjiuui Texelaars met een geestelijke of li chamelijke handicap kunnen van af donderdag 9 september weke lijks een uurtje sporten in „Ons Genoegen". Het initiatief komt voort uit een samenwerking tus sen de gemeente, het project Be geleid Wonen en sociale werk plaats De Bolder. Het sportuur werd mogelijk dankzij een gift van f9.000,- van het Groene Kruis. De proef duurt voorlopig twee jaar en staat onder deskundige leiding. Toen het Groene Kruis met het be drag voor „een nader te bepalen project op Texel" bij de gemeente aanklopte voelde die er weinig voor om aan te haken bij het Regi onaal Project Gehandicapten sport. „Het nadeel is dat het alleen voor lichamelijk gehandicapten is en dat de lessen in Schagen en Den Helder worden gehouden." Om de vervoersproblemen en an dere bezwaren te omzeilen besloot de Texelse werkgroep het Een 34-jarige Duitse toeriste ver liet vrijdagochtend rond half 10 voor een paar minuten de bunga low aan de Bosrandweg waar zij logeerde. Zij liet daarbij de deur los. Toen ze terugkwam bleek een tas van tafel gegrist, met onder meer een rijbewijs, bankpas, che ques en f300,- aan contanten. gymuur dan maar op Texel te hou den. Gegadigden voor het gratis sport uur kunnen 8 september om 16.30 uur terecht in sporthal „Ons Genoegen" waar de eerste instuif onder leiding van Michel Gomez wordt gehouden. Sportleraar Go mez heeft ruime ervaring met ge handicapten. Op het programma staan verschillende sport- en spel vormen, zowel individueel, als teamsport. Dankzij de gift kunnen ook de benodigde materialen wor den aangeschaft. Naast het spor- tuurt worden ook grotere activiteiten voor gehandicapten op touw gezet, zoals zwemmen en bowlen. Gert Pansier van de afdeling Wel- een paar jaar voor ze trouwden, hielden ze voor het laatst op Texel vakantie. „Toen zaten we in een kampeerboerderij bij De Slufter, we moesten er apart slapen, zo ging dat nog in die tijd. Het eiland is enorm veranderd, maar dat is nu eenmaal de tijd. Hier in het noor den is het nog mooi, een beetje ruig." Film De dam nadert z'n voltooiing; waarschijnlijk vindt de oplevering plaats op 23 september. Tegelijk is dan de eerste vertoning van de film die de Texelse cineast John Smit in opdracht van Rijkswa terstaat heeft gemaakt. Marija Westerlaken treedt daarin op als presentatrice. Er vinden onderhan delingen plaats over uitzending op televisie. Een deel van de beelden is te zien in de expositie. Smit begon met een documentaire van elf minu ten, die hij steeds aanvulde met nieuwe opnamen. Het filmpje duurt nu ongeveer zestien minu ten en is bovendien voorzien van commentaar, ingesproken door de van tv bekende Ed Lautenslager. De expositie „Dam in zee" is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Rondleidingen voor groepen kun nen worden gereserveerd via tel. 023-301401. Een 49-jarige vrouw uit Castricum is zaterdagmiddag met een her senschudding en schaafwonden naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder gebracht. Zij fietste samen met haar ecfftgenoot en een 54-jarige man uit Heemskerk op het fietspad langs de Pontweg, tussen de Van der Sterrweg en de Amaliaweg Toen de Heemskerker door een onhandige manoeuvre kwam te vallen, kon de vrouw hem niet meer ontwijken. De man mankeerde mets. Een 25-jarige Duitse automobilist was donderdagavond dermate on der invloed van verdovende mid delen, dat hij op de T-splitsing Vuurtorenweg-Stengweg recht door reed. Hij vernielde daarbij een deel van de omheining van een weiland. Het politierapport conclu deerde na een urineproef - uitge voerd door één van de Texelse huisartsen -: „Zo stoned als een garnaal". Volgens de man had hij drie pijpen hasj gerookt. Hij kreeg een rijverbod plus een proces verbaal wegens rijden onder invloed. Een 26-jarige man uit Bennebroek werd in de nacht van vrijdag op zaterdag zo hardhandig uit een ho recagelegenheid in de Koger Dorpsstraat gezet, dat hij dwars door een glazen deur viel. Hij liep daarbij ernstige verwondingen op aan beide benen en in zijn gezicht. Door een arts van de medische post werden in totaal 25 hechtin gen aangebracht. De dader was de portier van het etablissement, die zich had gestoord aan het ge drag van de bezoeker. De man vierde met enkele vrienden een vrijgezellenavond. Uit balorigheid werd even met de brandspuit gespoten, waarna de portier tot zijn wat overspannen daad kwam. Tegen hem is een aanklacht we gens mishandeling ingediend. zijn verwacht een ruimere animo dan een soortgelijk initiatief aan de vastewal, dat weinig gehandi capten trekt. „Dat komt vooral door het vervoer. We hebben op het eiland verschillende instanties benaderd, en die hebben positief gereageerd." Als het sportstimulerings project op Texel aanslaat, is het de bedoe ling het initiatief in de toekomst voort te zetten. Gegadigden kun nen zich opgeven bij March Heij- nen (14852) of kunnen zich op de instuif melden. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles. Nieuws, sport, agenda. TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres Het 'Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. Iper minuut.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1