Het gaat goed onder de hoed... Waddencombinatie nam afscheid van Ds Fibbe Texel weer decor van NK parachutespringen De vakantieklant door de vakantiekrant Tessel-cavia Start gehinderd door wind Teso-nieuws in de agenda Sterk optreden jeugdwielrenners Korting dreigt voor de Bolder TEXELSE couRANT Duits jacht vast op de Bollen Yogalessen „Het verschil tussen Hervormd en Gereformeerd weet ik niet zo precies..." 'Viof' gepikt, dus we wachten het hoe het zich ontwikkeld." De Bolder krijgt per jaar ee drag per formatieplaats. W de lange wachtlijsten he> werkplaats op het eiland 3 pen jaren alleen maar groei gemaakt. „Het heeft geem minder mensen in te zette waar je geld voor krijgt. Dan dat alleen maar terug moeti talen. Maar we zetten s beslist niet méér in, om onts te voorkomen." In de agenda, die in eikel se Courant op pagina 2 vinden, is vanaf heden plekje ingeruimd voor i matie van Teso. Wie wil iv wanneer een tussenü vaart en of er wachtti|dei verwachten zijn, kan voortaan in de krant lezen Zondag was de jeugd van de Wie lervereniging actief in Den Helder bij Dok. Erwin Goënga reed bij de 12- jarigen en Evert Rikkenberg bij de 13-jarigen. Goënga greep net naast de prijzen doordat bij de eindsprint op 25 meter voor de streep zijn ketting eraf liep. Hij lag toen op een zekere vierde plaats. Hij finishte als zevende. Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september, inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 25 augustus: tot en met 18 augustus a.s. Sociale Werkplaatsen in Neder land hangt een flinke rijkskorting boven het hoofd. Directeur Leen Noordzij van de Bolder, die een bijzonder gezonde jaarrekening op tafel heeft gebracht, wacht de ontwikkelingen gelaten af. Niets dan complimenten viel de jaarrekening van de Bolder vorige week ten deel. Ondanks negatie ve verwachtingen werd toch een positief saldo van bijna dertigdui zend gulden behaald, tot groot ge noegen van de commissieleden voor financieel, economisch en technisch beleid. Kees Hin van het CDA had uitgere kend dat de korting voor Texel een verlies van acht formatieplaatsen kan inhouden. Noordzij stelde hem gerust. De Texelse sociale werk plaats valt qua kosten namelijk po sitief op. Als er gekort wordt, zijn er genoeg overkantse instellingen die veel heviger in de problemen komen. Noordzij: „Dat wordt nooit In categorie 7 van de 13-jarigen sprongen in de eerste van de 20 km direct twee rennertjes weg. Deze werden niet meer achter haald. De Texelaar wist knap de eindsprint van het peloton te win nen en werd derde. Qe meest0 gasten dia een kamer huren in het Greenside-hotel maken gebruik van het restaurant. (Foto Harry de Graat met papillotten wordt vast) zet. Het ras is inmiddels populair in Engeland en wt< op veel shows gezien. De wachting is dat hij binnenin als 28e caviaras in de officii Engelse standaard zal wotj opgenomen. De Tesselcave inmiddels ook in Nedeils geïntroduceerd. Aanvankelijk werd dit nieig ras aangeduid als „rem. Sheltie" maar heet nu d cieel Tessel of Texel, „omi de beharing veel gelijke vertoont met de vacht van) zo welbekende schaperas t het gelijknamige eiland", dus Avicultura. Op de foto langharige Tessel-cavia li vóren gezien!). DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 Er bestaat een caviaras met de naam Tessel, zo blijkt uit een artikel in Avicultura, een blad voor liefhebbers van ko nijnen, duiven, hoenders en andere kleine huisdieren. De Tessel-cavia is in Engeland ontstaan als kruising tussen een Rex- en een Sheltie-cavia. Fokster Claire White begon in 1980 met kruisen en terug- kruisen en kwam in 1984 met het nieuwe ras naar buiten. De Tessel-cavia is langharig en vraagt daarom nogal wat onderhoud. In de wollige lan ge beharing moet een schei ding worden aangebracht, die Paul Konst vroeger werkte. De exclusieve indruk die het com plex maakt, wordt niet alleen ver oorzaakt door kleur, vorm en inrichting van in- en exterieur maar ook door het uitzicht. Het hangt natuurlijk af van de plaats binnen het complex, maar bijna alle ka mers (voorzien van terras) bieden een imponerende blik op de wijde omgeving. Vanuit de hoogste ap partementen in de „toren" kijk je aan de ene kant uit over heel Texel, met op de voorgrond de wal tijen en bungalows van Bea Livingstone. De andere kan! een minder fraai maar in el interessant overzicht var Koog, met aan het gezicht! hotel Opduin, dat overigen van een „hoed" is voorzie! duin is Texels enige viersten tel. Hoe zit dat met Greenss Jong: „We voldoen aan bijl eisen voor vier sterren. Alle nachtportier ontbreekt". Middenk In weerwil van de vrij sjieke die het complex maakt, is h drijfsbeleid beslist niet op viteit gericht met het <h verbonden prijskaartje. Daar Texel onvoldoende markt wordt gestreefd naar middë se en De Jong bewijst d» wat prijzen te noemen. Lo^ ontbijt kost in de topperiode en de kaart van het restaur»1 meldt prijzen die nauwelijks ken bij wat gemiddë behoorlijke restaurants f* Koog en Den Burg vraagd. Verreweg de huurde ven er de voorkeur aan om restaurant van het bedrijf' zodat dit elke avond goed is' Restaurant, bar, sauna, Tui* en het hydrojet-bad in het» rain zijn ook beschikbaar voo santen. Als bron van werkgelegen11 Greenside niet onbelang# bedrijf heeft 25 persé» dienst, merendeels van Te komstig. met de mensen. Dominee W. ten Boom, namens de classis Alkmaar, zei ervaren te hebben dat de scheidende predi kant altijd een grote stem in het kapittel had. Door het voorlezen van het gedicht „Het wondere ambt van predikant" maakte hij duidelijk dat een dominee nooit in de ogen van iedereen goed kan zijn. Gemeentelrd A. van Nieuwkerk uit Oosterend las als afscheid twee gedichten voor. Voor de vier kinderen van de fami lie Fibbe had de Waddencombina tie een apart cadeautje. Ze kregen een t-shirt met hun naam en een door Nel Koorn gemaakte afbeel ding van de Oosterender kerk. Zo kunnen zij in hun nieuwe woon plaats laten zien hoe ze heten en waar ze vandaan komen. De voltallige kerkeraad van Oosterend zong een zelfgemaakt lied waarin gebeurtenissen van de afgelopen vijf jaren waren ver werkt. Als geschenk werd er een plant voor Machteld aan toege voegd. Gereformeerd collega Han Wil mink getuigde van de vriendschap en samenwerking die hij met Hans Fibbe heeft gehad. Klaas de Vries van de kerkeraad van Oudeschild overhandigde het officiële afscheidsgeschenk van de drie Waddencombinatie-ge meenten: een videorecorder. Hervormd predikant J. ter Haar uit Den Burg had ontdekt dat de fami lie Fibbe gaat wonen in de Swee- linckstraat in Twello en over handigde daarom namens de Ring Texel een CD met werken van componist Sweelinck. Ineke van der Vis en Mattie Saai gaven hun visie op de scheidende predikant in een geestig sa- menspraakje en overhandigden een bijzondere verjaardagskalen der met twaalf foto's van De Cocksdsorp, Oudeschild en Oos terend. Geb Brouwer uitte zijn be wondering voor de scheidende predikant met een aangepast en toepasselijk gedicht van Co 't Hart. Werd het Europees kampioen schap surfen getekend door een gebrek aan wind, de Nederlandse titelstrijd parachutespringen heb ben de eerste dagen te lijden ge had van teveel Beauforts. Nog tot en met zondag worden door teams uit binnen- en buitenland wedstrijdsprongen gemaakt in di verse onderdelen. De kampioenschappen zijn vrijdag gestart, maar er zijn tot nu toe slechts een paar sprongen uitge voerd. „Teveel wind en ook teveel bewolking", meldt Herman Lands man van het Paracentrum. Hij heeft echter goede hoop voor de rest van de week. Eens per jaar wordt in Nederland een NK gehouden. De Wereldkam pioenschappen vinden slechts eens in de twee jaar plaats. Dit jaar is dat het geval, dus er zal op het eiland fel worden gestreden om de ereplaatsen. De winnaars worden namelijk uitgezonden naar het WK, dat in september in Frankrijk wordt gehouden. Het Duitse jacht „Girelle" uit Keu len dreef zondagmid dag stuurloos rond met een touw in de schroef. Een stranding op de Bollen was het gevolg. Reddingboot Siegfried Egmundis, die momenteej tijdelijk dienst doet in Den Helder, trok het jacht met vijf opvarenden los en bracht het naar de haven van Ou deschild. Hot Duitse jacht word door do Siegfried in Oudeschild afgeleverd. iroto Ben Koning) (ADVERTENTIE) De strijd is voor het publiek goed (en gratis) te volgen. Het landings gebied is dicht bij de omheining. De eerste dagen wordt besteed aan precisiespringen. In groepjes van vijf verlaten de para's het toestel op ongeveer een kilometer hoogte. Eén voor één landen ze op een springkussen, waarop in het midden een schijfje zit. Dat is klei ner dan een bierviltje. Electronisch wordt aangegeven hoe ver een pa ra naast dit schijfje landt. Elke deelnemer maakt tien sprongen. Ballet De yogalessen van Margot Bik starten op dinsdag 5 en donder dag 7 september. De volgende cursussen worden gegeven: hatha yoga, hatha-raja yoga, zwangerschapsyoga, yoga voor ouderen, yoga voor mensen met lichte lichamelijke/geestelijke klachten en/of mensen die herstel lende zijn van operaties. Het doel van haar lessen is o.a. om met behulp van oefeningen het li chaam soepeler te maken en te le ren ontspannen (hatha-yoga). In combinatie met ademhalings- en concentratie-oefeningen kan van uit deze lichamelijke ontspanning ook een bewuste geestelijke ont spanning tot stand komen (hatha- raja yoga). Margot Bik is bevoegd yoga- docente en erkend door de vereni ging van yoga-leerkrachten Neder land, tevens lid van de Europese yoga-unie. Voor inlichtingen en opgave kan worden gebeld naar Margot Bik, tel. 15235. Als je er vlakbij staat, zie je weinig van de hoed...! Vanaf woensdag worden drie on derdelen door elkaar afgewerkt. Het bekendste is het zogenaamde formatiespringen. Vier para's ma ken daarvoor een vrije val vanaf ruim drie kilometer. In 35 secon den moeten zoveel mogelijk voor geschreven formaties worden getoond. Een camaraman springt mee zodat de scheidsrechters achteraf de videoband kunnen be oordelen. „Freestyle" is een mengeling van ballet en schoonduiken vanaf vier kilometer hoogte. Teams voor dit onderdeel bestaan uit twee perso nen, waarvan één de camera han teert. Ook hierbij gaat het om voorgeschreven sierlijke hou dingen. Kanshebbers Voor toeschouwers is het stapelen het beste te volgen. Vier para's springen op ongeveer twee kilo meter uit een vliegtuig, sturen naar elkaar toe en haken hun be nen in de lijnen van een collega. Texel heeft enkele belangrijke ij zers in het vuur. „Hi Ten" is het vrijeval team van het Texelse Para centrum. Vorig jaar werden ze Ne derlands kampioen en ook dit jaar maken ze goede kans. „Ze zullen er zeker voor knokken, want ze willen graag naar Frankrijk", ver telt Landsman. In het freestyle- springen verschijnt Annet Delis aan de start. Ook zij krijgt een ho ge klassering toegedicht. Door het tumult dat er herhaalde lijk is geweest rond de bouw van het Greenside-hotel in De Koog. zou je haast vergeten dat het be drijf er inmiddels wel staat en al maanden tot tevredenheid draait. Een week na de ingebruikneming op 28 april waren de 49 hotelka mers volgeboekt en inmiddels hebben de klanten ook het restaurant van het gebouw weten te vinden, zo meldt bedrijfsleider Vincent de Jong (31) met trots. Het Greenside-gebouw heeft door zijn ligging, hoogte en ontwerp duidelijk allure, als je tenmiqste even niet let op de omstreden „hoed". De Jong geeft zonder aar zelen toe dat dit geen fraai onder deel is, echter onmisbaar omdat allerlei belangrijke centrale voor zieningen erin zitten. „Als binnen kort zou worden beslist dat die hoed eraf moet, is dat een onover komelijke ramp", zegt hij met stel ligheid. Hij hoopt daarom dat de lege kubus mag worden vervan gen door een dakpunt met fraaiere vorm, maar wel met tenminste de zelfde inhoud zodat de technische installaties kunnen blijven zitten. Echt hotel De Jong leidt ons door het ge bouw, waarbij blijkt dat het een echt hotel is, dus geen apparte mentencomplex. In tegenstelling tot andere berichten bevindt zich op de kamers namelijk geen kook gelegenheid. Wel is er telefoon, te levisie, een kluisje en een minibar. Foto's van Texelse landschappen sieren de wanden. In het restaurant hangt een heel ander soort foto's: tientallen opna men van manager De Jong samen met Pierre Kartner, Hein Vergeer, Marco Borsato en andere bekende Nederlanders. Ze zijn een herinne ring aan het Hilversumse wereldje waar deze zwager van eigenaar Het vertrek van dominee Hans Fibbe naar Twello is niet onge merkt voorbijgegaan. De Neder lands Hervormde gemeenten van Oosterend, Oudeschild en Eier- land (de „Waddencombinatie") hebben de predikant en zijn gezin op hartelijke wijze uitgeluid. Dat gebeurde in Oudeschild, waar in de zeemanskerk de afscheids- dienst werd gehouden met aan sluitend een drukbezochte recep tie in de sportzaal van dorpshuis 't Skiltje. Het ging er daarbij infor meel en soms zelfs speels toe. Het thema van de afscheidspreek was Genesis 26 waarin wordt verhaald Voor de kinderen waren er vlag getjes, bedoeld om de predikant uit te zwaéien maar ook bedoeld om zijn opvolger (die nog niet is gevonden) te zijner tijd in te halen. De collecte na afloop van de dienst bracht ruim f924,- op voor het Tesselhuus. In 't Skiltje opende pastor Piet Kolkman (namens het Texels The ologen convent) een rij van spre kers. Hij bracht in herinnering dat hij vijf jaar en een dag geleden Fib be toesprak bij zijn intrede Kolk man heeft al heel wat predikanten zien komen en gaan. Het was de twintigste keer dat hij bij een der gelijke gelegenheid het woord voerde. Hij schetste zijn scheiden de collega als een collegiaal, har telijk en hulpvaardig. „Iemand met een inbreng, die getuigde van gro te zorg en bekommernis. Hij was voortdurend bezig met de vraag hoe een eigentijdse invulling kan worden gegeven aan het geloof der vaderen". Speciale dank had Kolkman voor de service die de ka tholieke gemeenschap van Fibbe ondervond, bijvoorbeeld door het verzorgen van weeksluitingen in verzorgingshuis Sint Jan. Kolkman merkte plagend op dat Katholie ken en Hervormden blijkbaar dich ter bij elkaar staan dan Hervorm den en Gereformeerden. Het af scheid van de Gereformeerde pre dikant Wilmink is volgende week, maar het had best gecombineerd kunnen worden met het afscheid van Fibbe. Als geschenk overhan digde Kolkman een boek. Dirk de Lugt namens de kerkeraad van Eierland uitte zijn bewonde ring voor de accuraatheid en mee levendheid die de predikant en zijn vrouw Machteld de afgelopen vijf jaar bebben betoond. Zelfs als Fib be met vakantie was, hield hij met telefoontjes en kaartjes contact over Isaak die afscheid moet ne men. Fibbe is vijf jaar op Texel werk zaam geweest. Hij vroeg zich af in hoeverre hij aan de mogelijk hoog gespannen verwachtingen heeft beantwoord. „Hoe zijn we onder weg geweest? Waren we elkaar tot steun en zijn we voor elkaar meer geweest dan mensen die in hetzelfde schuitje zitten?" Fibbe gaf geen antwoord op die vragen maar meende dat hij in elk geval niet een schaap met vijf poten was en net als de gemeenteleden een mens was met fouten en zwakheden. Enkele bespiegelende opmerkingen maakte hij over de opvatting dat het vroeger zoveel beter ging met de kerk. Feit is dat elk dorp een eigen predikant had en dat de kerken vol zaten („behal ve die van Oudeschild want dat is altijd een rood dorp geweest...") maar getallen zeggen niet alles. Fibbe stelde zich steeds coöpera tief op en lette niet op scheidslij nen tussen religies. Hij liet dat ook nu blijken. „Ik weet eigenlijk het verschil niet tussen Hervormd en Gereformeerd". Het gezin Fibbe, de kinderen gekleed in de gekregen t-shirtjes. (Foto Horry de Graaft

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 4