We klagen nog niet, al icheelt het niet vee!" Geluid transformators valt omwonenden mee Droogte laat sporen na op Texel De Krim I Texel VVV Aquarellen raadhuis Klaas Jan van der Vis wint surfwedstrijd Buurt kreeg rondleiding van PEN Kampvuur wekt irritatie V/èe Theater „De Kiekendief" TEXELSE^ COURANT Akkerbouw niet ontevreden iioogte ging de oogst van een perceel legt uit dat in de folder al- Irijven mogen die een to- jamma bieden. „Dus ook accommodatie en activi st alleen de soep of de Anders hadden we de rist-tips wel kunnen kopië- ma's die een onderdeel werk leveren, kunnen te- de evenementenbureau's. Uitstraling 1 hoopt via de folder het naseizoen te promoten. „We denken dat de bij sten uitstraling hebben hele eiland. Niet alleen tij de activiteiten ook klei- Injven worden betrokken, )k omdat veel deelnemers 'euke ervaring nog eens te- inmet hun gezin." Omdat «wel jammer is dat enkele nu buiten de boot drei- ellen, wil de VVV bekijken Ie promotiecampagne op andere manier aandacht firma's kan worden ge- Criteria voor deelname, bij- hoeveelheden etsen of oppervlakte aan iruimte zijn er niet. Groe- richten ons op het za- dat is alles. Het is dus een andere doelgroep ar de groepsaccommoda- kampeerboerderijen op Klasse ride nog te verschijnen fol- 'dt herzien is niet te zeg- worden 10.000 Duits- en ■ndstalige exemplaren ge lat gaat om full-color ma- waarvoor Pieter de Vries Pafie doet en Martin Groot Wp. „Het moet klasse uit- aldus Groenen, motie van Texel voor Bjeenkomsten vergt een aanpak dan het werk voor toerisme. Groenen: oet iets agressiever. Mai- kials in bedrijfsbladen, er bellen. Bedrijven heb- 91 tijd om brieven te schrij- er moeten antwoord- bij zitten." Hij denkt dat 'werk gaat kosten. „Alleen aanleggen en beheren van assenbestand vergt veel." "9aat doen en wie dat gaat nog niet duidelijk. Dat afmaal in september be waakt, als de folder wordt anteerd. ^buiskelder is tot en met aan tentoonstelling van ante zien van het artistie- ,™d en Birgit Feldmann. ba tweetal liet zich inspi- 411 de Noordzee. De voor zondag geplande surf- tocht Texel-Vlieland v.v. kon door te weinig wind uit Noordelijke richting niet doorgaan. Voor de 23 ingeschreven deelnemers werd een slalombaan voor de kust bij Paal 33 uitgezet. Klaas Jan van der Vis uit Oosterend wist deze uit drie manches be staande wedstrijd te winnen. Zondagmorgen bleek al snel dat het ook deze keer niet zou lukken de wedstrijd Texel-Vlieland v.v. te varen. Door de weinige wind en het opkruisen tegen de Noordelij ke wind zou het te lang duren voor iedereen op Vlieland gefinisht zou zijn. Het probleem zou zich voor doen dat door de late start op Vlie land door het afgaande tij het water te laag zou worden voor de volgboten, waardoor de surfers niet optimaal begeleid konden worden. De wedstrijdleiding besloot, om dat later toenemende wind werd voorspeld, een slalombaan voor de catamaranschool „de Eilander" uit te leggen. Voor deze wedstrijd schreven 23 deelnemers in, waar onder twee dames. In afwachting van de beloofde wind werd een uur later gestart dan gepland. De eerste manche werd gewonnen door André van den Berg, gevolgd door Mark van Rijsselberghe en Daniël van der Vis. Erna werd wegens de weer af nemende wind besloten een lunchpauze te houden. Dat dit een goede beslissing was bleek later, want de wind nam weer toe. Na een uur werd gestart voor de tweede manche, een spannende strijd tussen de gebroeders Klaas Jan en Daniël van der Vis. Daniël wist deze met zeer klein verschil in zijn voordeel te beslissen, gevolgd door Klaas jan en Jacob Roeper. De derde en laatste manche ging Klaas Jan als eerste over de finish, nu achtervolgd door Joris Lamens en Menno Loning. Nadat de wed strijdleiding de punten had bere kend, werd de uitslag bekend ge maakt. Tijdens deze prijsuitreiking vertelde de wedstrijdleider dat na de wedstrijd de commissie van de Stichting Texel Race het klasse ment zou bekijken voor uitnodi ging van de Texelse surfers. De Texel Race, tevens Nederlands Kampioenschap marathon, wordt op 16 september gevaren. Deze week kunnen de gelukkigen de uitnodiging in de brievenbus ver wachten. Uitslag: 1. Klaas Jan van der Vis, 2. Daniël van der Vis, 3. Mark van Rijsselberghe, 4. Jacob Roeper, 5. André van der Berg, 6. Peter Wiersema, 7. Menno Loning, 8. Gert Jan de Wit, 9. Joris Lamens, 10. Gauke van Linge. De meeste omwonenden zeggen geen geluidhinder te ondervinden van het transformatorstation aan de Reijer Keyserstraat in Den Burg, dat vorig jaar door het PEN in gebruik werd genomen. Dat bleek gistermiddag tijdens een „open huis", waarbij de buurtbe woners een rondleiding kregen. Hoewel het station via de dubbele kabel door het Marsdiep liefst 50.000 Volt binnenkrijgt om heel Texel van stroom te voorzien, is niet meer dan een bescheiden „brom" te horen. Toch kan ook dit geluid hinderlijk zijn, zo vertelde Jaap Hoogerhei- de, één der omwonenden. „Als de wind uit het westen waait, heb ben we er last van. Overdag niet, maar 's avonds, als het rustig wordt op straat, hoor je die brom in huis. Ik heb zelfs viltjes onder de wekker moeten zetten..." Van ech te overlast is wat hem betreft ech ter geen sprake. „Het station veroorzaakt minder geluid dan ver wacht. Vroeger stond hier op het PEN-terrein een klein station, dat maakte veel meer lawaai," Voetbal Behalve over het geluid had de buurt zich, toen de bouwplannen voor het station in december 1993 bekend werden, ook zorgen ge maakt over de veiligheid. Het PEN wilde niets aan het toeval overla ten en trof allerlei voorzorgsmaa tregelen. Het hoge, gedeeltelijk open gebouw kon echter makkelij ker worden beklommen dan het energiebedrijf vermoedde. En niet alleen door kwajongens... Toen tijdens een voetbalwedstrijd op het nabijgelegen veld van Texel '94 een bal over de omheining vloog, belandde die op de open binnenplaats van het station, waar de transformators staan. Nietsver moedende spelers van Nieuwe Niedorp klommen op het dak om hun bal te halen. Als ze hadden geprobeerd de binnenplaats te be reiken, zouden ze waarschijnlijk onder hoogspanning zijn geko men. Levensgevaarlijk dus. Hoo- gerheide rende uit huis en wist de spelers te verjagen. „Ze waren Politiemensen spreken de bosfaestgangars bezwerend toe. Ingezien werd det het onverentwoord is om in deze bid ven droogte een kampvuur te stoken in het bos. nog kwaad ook en bonsden bij me op de deur. Maar het PEN was op gelucht en liet de volgende dag een taart bezorgen." Brand brandweer Frits Esselman, groepsleider Texel van het PENwijst op de monitor hoe het Texelse electriciteitsnet in elkaar zit. (Foto Frons Hopmon) Het PEN deed méér, want er wer den extra maatregelen getroffen om het klimmen te bemoeilijken, zoals het verwijderen van een re genpijp en het aanbrengen van een gekartelde dakrand. Frans de Rijke, chef rayon noord, afdeling hoogspanningstations van het PEN, liet gistermiddag tevens zien hoe het risico van brand wordt be perkt. Zo kan olie weglekken via roosters in de vloer onder de twee grote transformators in het stati on. De olie (nodig voor koeling en isolatie) belandt eerst op kiezels, direct onder het rooster, die de olie afkoelen en de toevoer van verse lucht naar de ondergelegen kelder afsluiten. Zo kan de in de kelder opgevangen olie niet opnieuw ont branden. Interne beveiligingssystemen zor gen er intussen voor dat de betref fende transformator wordt afgesloten. De stroomverdeling gaat dan in drie seconden over op de reserve-transformator, die altijd standby is. „Dat er brand uitbreekt is onwaarschijnlijk, maar we heb ben er toch rekening mee gehou den", aldus De Rijke. Afstandsbediening Zijn collega Frits Esselman, groepsleider Texel van het PEN, gaf in de naastgelegen bedie- nings- en beveiligingsruimte tekst en uitleg. In het gewoonlijk onbe mande kantoor demonstreerde hij hoe per computer de hele stroom verdeling op het eiland wordt ge regeld en gecontroleerd. Eventu- De brandweer was niet blij met het alarm dat zaterdagavond even na tien uur werd gegeven: wéér bosbrand. Volgens de melding was het deze keer „vijfhonderd meter voorbij de plaats van de vo rige brand" wat niet echt duide lijk was. Snel bleek echter dat de vuurbestrijders deze keer moes ten zijn op de barbecueplaats aan de Randweg, waar zich groepen jongelui ophielden die kampvuren hadden gestookt. Dat hoorde bij een „bosfeest" dat op touw was gezet door jongeren uit Den Burg. Volgens hun verklaring was er al een vuurtje toen ze op het terrein arriveerden, maar iedereen gooide er (kurkdroog) hout op, zodat al spoedig een vuur ontstond dat op een meierblisje begon te lijken. De via Staatsbosbeheer gealarmeer de brandweer had daar weinig be wondering voor. De vuurbestrij ders waren de afgelopen nachten nogal in touw geweest met de tel kens opnieuw oplaaiende bos brand in dezelfde omgeving en waren geïrriteerd omdat ze voor dit kwajongenswerk opnieuw in actie moesten komen. Die ergernis ele storingen zijn op het beeld scherm snel op te sporen. Ook is het electriciteitsverbruik direct af leesbaar. Normaal komt er geen mensenhand aan te pas, omdat de computer is aangesloten op een PEN-kantoor in Haarlem, waar Texel met „afstandsbediening" wordt bestuurd. (Foto Harry de Groef). bleek uit minder formeel woordge bruik, waarmee brandweerlieden en politie de jongeren duidelijk maakten dat ze onverantwoord bezig waren. Olielampen en fak- keltjes werden stukgetrapt. Het grootste kampvuur werd met de hogedrukspuit gedoofd. De ande re vuurtjes werden door de jonge lui zelf uitgemaakt. Staatsbosbeheer, brandweer en politie doen een dringend beroep op het publiek om - zolang de droogte duurt - uiterst voorzichtig te zijn met vuur in begroeid ter rein. De afgelopen week is geble ken dat vooral een bosbrand heel moeilijk is uit te krijgen. Hoewel de bosgrond bij het Turfveld waar brand was geweest, met tiendui zenden liters water min of meer was „verzopen", laaide het vuur hier nadien toch weer op, zodat opnieuw nachtelijk ingrijpen nodig was. (ADVERTENTIE) Het theaterteam van De Krim speelt nog een keer in Assepoester goes crazy en Sneeuwwitje en de zeven puisten. Moderne versies van 's werelds meest bekende sprookjes. 2 Voorstellingen op één avond met zang, dans en toneel Op vrijdag 25 augustus. Aanvang 20.30 uur. Entree f7,50 Inlichtingen en reserveringen. Vakantie centrum De Knm, tel 16666 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 inhoudende droogte heeft op het eiland zijn sporen laten. Weliswaar hebben de landbouwprodukten die Idels van het land zijn door het groeizame voorjaars een goede opbrengst gegeven, door gebrek aan wa- erschrompelen veel gewassen die nu nog te velde i, „We klagen nog niet, maar het scheelt niet veel", ip de markt te horen. Datzelfde geldt voor de voetbal lers. De meeste velden bieden namelijk een trooste- aanblik. miming onder de landbou- op het eiland is verdeeld, jene kant reageert men op- op de hoge graanop brengsten. De oogst van brouw- gerst bijvoorbeeld, waarvan Cavo Latuco op Texel vorig jaar een ge middelde van 4.200 kilogram per hectare becijferde, ligt nu tussen de 6,5 en 8 ton. De kwaliteit laat zich goed aanzien. De wintertarwe schoot zelfs door naar 9 ton ge middeld. Zomertarwe deed het iets minder met 6,5 tot 7,5 ton. De rogge deed het goed. De totale graanoogst was dermate groot dat bij de firma A. Bakker Zn. in Oudeschild de vrachten tij delijk buiten moesten worden be waard. Dankzij de droge oosten wind bleef het vochtpercentage gunstig. Pootaardappels Tevredenheid heerst ook onder de <r narcissen langs de Pontweg gepaard met vaal stofvorming, ihno Garatd Timmarmanl telers van pootaardappelen, die gemiddeld een goede opbrengst verwachten. De kwaliteit laat zich goed aanzien. Dankzij de redelijke resultaten in exportgebieden rond de Middellandse Zee, ontwikkelen de prijzen zich gunstig. Toch brengt de droogte ook deze sector in de problemen. De rooicampag- ne komt nauwelijks op gang we gens de vele kluitenin de gortdroge aarde, waardoor be schadiging op de loer ligt. Fabrieksaardappelen, die een late re knolontwikkeling hebben, groei den maar matig. Een teleurstelling voor de telers, die al niet voor het eerst met tegenslagen kampen. Nu de grasmat op veel akkers is verdord hebben veel veehouders noodgedwongen hun wintervoor raden moeten aanspreken. Ramp zalig is dat nog niet, omdat de grasopbrengst dankzij het gunsti ge weer vóór de zomer hoog was. Als de droogte aanhoudt zien de boeren het toch zorgelijk in. De kwaliteit van de grasmat gaat ach teruit. Bovendien zou vee via droogvallende sloten de overstap naar een ander weiland kunnen maken, waardoor het risico van besmetting op de loer ligt. Door stof en andere droogteverschijnse len kampen meer dan normaal lammeren met longontsteking. Ram Van een echt probleemjaar wil Hoornder Frans Bakker nog niet spreken. „In '59 was er door de droogte zó weinig vreten dat de schapen in de schuur bij de ram moesten." Over de opbrengst van de mais durft hij nauwelijks eenvoorspel ling te doen. „De kolf zit er in, maar het is de vraag of het weel derige gewas de droogte kan ver dragen." f- «vV'i- I De suikerbleten hebben het moeilijk. Op een akker in polder Het Noorden zijn de droogteverschijnselen duidelijk te zien. Bloembollentelers kijken terug op een gunstig groeiseizoen. De tul- penoogst was landelijk echter der mate groot, dat de prijzen kelderden. Narcissen, krokussen en andere bolgewassen groeiden eveneens gunstig. Of dat bij de le lies ook zo zal zijn, is de vraag. Af hankelijk van de groeiplaats lijkt droogteschade onafwendbaar. Vliegveld „Het ziet er niet uit", tuurt luch- thavenmeester Ed de Bruijn over Vliegveld Texel. Door de weken lange droogte biedt de landings baan een verdorde aanblik. Bijkomend probleem is de aanhou dende oostenwind, waardoor de vliegers slechts gebruik kunnen maken van één van de vier landings- en startbanen. Die ver toont dan ook behoorlijke slijtage- plekken. Door de toestellen langs de randen te laten opstijgen en da len wordt de schade nog enigszins beperkt. Voetbal Met de voetbalvelden is het al niet veel beter gesteld. Met uitzonde ring van ZDH, waar de sproei- installatie overuren maakt, zijn de velden met goed fatsoen niet bespeelbaar. „De kwaliteit is ge woon slecht", constateert chef gemeentewerken Piet Bolier na een inventarisatie. Extra tegenval ler is dat de plekken die vóór de zomer zijn doorgezaaid, niet zijn aangeslagen, om over de gaten die met zand zijn gevuld maar niet te praten. Volgens Bolier kan er in principe nog niet worden gevoetbald. Een tegenvaller voor de clubs die oefen- of bekerwedstrijden op het programma hebben staan. In over leg met consul Henk Spigt wordt per veld gekeken wat mogelijk is. De bekerwedstrijd die Texel '94 vanavond tegen WGW speelt is noodgedwongen verschoven naar het B-veld van Texelse Boys, dat er nog enigszins mee door kan. Als de droogte aanhoudt verwacht Bolier dat thuiswedstrijden er voor de meeste clubs voorlopig nog niet inzitten. Of het zó erg wordt als een paar jaar geleden, toen De Koog pas tegen oktober de eerste thuiswedstrijd kon spelen, is ge heel afhankelijk van het weer. Uitgezonderd wat afgestorven berkebladeren en hier en daar een dode boom heeft het dennenbos op het eerste gezicht nog weinig te lijden van de droogte. „Naar omstandigheden valt het hier nog wel mee", verwijst Harry Schreur van Staatsbosbeheer naar de Ve- luwe waar veel bomen de blade ren laten vallen. De samenstelling van de grond en restanten van het vele water dat in winter en voor jaar viel, hebben een gunstige in vloed. De grondwaterstand daalt echter met de dag. „Precies vier centime ter in vijf dagen", becijfert Sina Zijm uit De Koog. Ze registreert het niveau voor TNO. „Het staat nu op 1.55 meter onder het maai veld. Niet schrikbarend, want ik heb al eens 1.74 gemeten." Voor het KNMI houdt ze de neerslag bij. „Maar het heeft hier al 24 dagen niet geregend..." Volgens weerkenner Ed de Bruijn staat haar nog wat te wachten. „Het zeewater is buitengewoon warm. Dat geeft komend najaar een verhoogde kans op regen en mist."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5