èxelaars volbrengen triathlon in Almere i Veel feestgedruis in touwtrekweekend ivaalf uur sporten in de hitte t Bremer ontdekte neelliefde op Texel eknipg^/ TEXELSE y qouRANT Johan Weijdt maakt furore in Almere Extra boot voor gewonde vrouw Matige generale van Texel '94 Mountainbikes nog steeds gewild Correctie Vakantiedrukte iets afgenomen DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 kben het gehaald, maar wat in ze diep gaan om de hele gn in Almere te volbrengen, j een intensieve voorberei- e steun van een grote supporters wisten Mariska ere, Simon Appel en Arno «terdag de monstertocht km zwemmen, 180 km nnen en 42.2 km hardlopen s goed einde te brengen, ilukkig en beretrots wer- door duizenden mensen in sdion van Almere met veel begroet. Mariska Koen- begint aan 180 km fiet- ders riep van pure blijdschap uit: „Ik zou al die mensen op de tribu ne wel willen zoenen!" Bijna was voor Mariska Koenders de triathlon al afgelopen voordat ze ook maar één meter had ge zwommen. Maagkrampen bezorg den haar een slapeloze nacht, vrijdagmorgen overwoog ze zich af te melden. Een maandenlange voorbereiding zou voor niets zijn geweest. In de loop van de och tend herstelde ze echter weer langzaam. Zij en Simon Appel hadden hun tenten opgeslagen op een cam ping in Muiderzand, terwijl Arno Smit rechtstreeks uit Amsterdam kwam. Later die dag kregen ze ge zelschap van een twintigtal leden van de Texelse triathlonvereniging. Over mentale steun hadden de at leten dus niet te klagen. Brullende leeuwen Een watertemperatuur van 24 gra den en een bijna rimpelloos Gooi meer waren de ingrediënten van het eerste onderdeel van de 15e Holland Triathlon, 3,8 km zwem men. De 700 deelnemers werden opgesteld in een kooi op het strand en om klokslag 08.30 uur klonk het startschot. De triatleten stormden als brullende leeuwen uit hun kooi om een goede uit gangspositie te veroveren. Een kluwen van triatleten trapten en sloegen elkaar bont en blauw. De Texelaars hadden dit voorzien en hielden de buitenkant van het parcours aan. Zo kenden ze een probleemloze start en wisten ruim binnen hun streeftijd weer het beginnen aan de volgende lood zware opgave. Tijdens de 180 km fietsen zou de temperatuur oplo pen tot 30 graden. Vierbaansweg Zinderend asfalt, veel publiek en overmatig vochtverlies waren de kenmerken van het onderdeel wielrennen. Een vierbaansweg net buiten Almere was verkeersvrij ge maakt, zodat de triatleten ruim baan hadden. Tijdens de vier ron den van 45 km in de brandende zon hingen de fietsen vol bidons met water. Regelmatig konden de ze bidons bij de verzorgingsposten gevuld worden. Ook deze krachtproef wisten de Texelaars goed te doorstaan. Het was de sterke fietser Simon Appel die als eerste wisselde in het stad huis van Almere Tien minuten la ter gevolgd door Smit en na een half uur door Koenders. Martelgang Hardlopen bij 30 graden vraagt om maatregelen: hoofddeksel dra gen, veel kleine hoeveelheden drinken en zorgen dat je goed nat blijft. Desondanks was het aantal Mariska Koenders gaat vrolijk over de finish. uitvallers enorm. Overmatig vochtverlies betekende voor tien tallen atleten het einde van de Arno Smit ontdoet zich lopend van zijn zwempak. strand van het Gooimeer te berei ken. Duim omhoog Koenders, de beste zwemster van het drietal, kwam als eerste uit het water in een uitstekende tijd van 1 uur en 4 minuten. Haar lachende gezicht en haar omhooggestoken duim naar de supporters liet zien dat ze uitermate tevreden was over dit onderdeel. Ook Smit (1 uur 10 min) en Appel (1 uur 12 min) kwamen met een grote grijns uit het water. Onder luid gejuich van hun sup porters („Ik kreeg daar gewoon kippevel van", zei Mariska Koen ders later) stapten „de drie muske tiers" op hun fietsen om te De vier jonge Texelaars die zater dag deelnamen aan de nationale jeugdtriathlon in Almere, hebben een prima indruk achtergelaten. De 13-jarige Johan Weijdt legde zelfs beslag op de eerste plaats in zijn categorie. Nadat tijdens de grote" Holland Triathlon de limiet van het zwem men (2 uur) was gepasseerd en al le deelnemers het Gooimeer hadden verlaten, was het de beurt aan de jeugd. Het Texelse viertal Johan Weijdt, Sebastiaan Ran, Roelf Siebinga en Dominique Kooi man weerde zich uitstekend. In de leeftijdsklasse 12 en 13 jaar werd gestart in twee groepen. Se bastiaan, Roelf en Dominique wa ren in de eerste groep geplaatst. Ze moesten een traject van 250 meter zwemmen. Sebastiaan kwam als vijfde uit het water en ook Roelf liet zien dat zijn zwe- monderdeel sterk vooruit gegaan is. Hij wist zich goed voorin te handhaven. Dominique onder streepte opnieuw dat zij zich kan ontwikkelen tot een goede triatle te. Als eerste meisje kwam ze uit het water en draaide de gehele wedstrijd goed mee voorin. Ook Sebastiaan en Roelf wisten zich prima te handhaven in de top. De meeste indruk maakte Johan Weijdt. In zijn startgroep kwam hij als derde uit het water. Door een razendsnelle wissel stapte hij als eerste op te fiets. Met een gemid delde van liefst 33 km per uur leg de hij het 12 km lange fietspar- cours af en verstevigde daarmee zijn koppositie Soepel lopend overbrugde hij de 2Vi km om als eerste te finishen in het grote sta dion. wedstrijd. De drie Texelaars wisten echter hun problemen te overwinnen. Mariska Koenders: „Onderweg hadden we veel steun van onze supporters. Ze fietsten stukken met ons mee en elke keer als ze in de buurt waren kreeg je een enor me oppepper van hun aanmoedi gingen. Je dacht dan bij jezelf: ik moet de finish halen, want ik mag ze niet teleurstellen." Voor haar waren de eerste vijf kilo meter een martelgang. „Ik kon ab soluut niet in mijn ritme komen. Na het fietsen was ik helemaal verkrampt en kon eigenlijk alleen maar wandelen." Overgeven Arno Smit moest na zeventien ki lometer overgeven en dat ontnam hem veel krachten. Kilometerslang was hij alleen maar in staat om te wandelen. Bij Simon Appel begon nen de problemen na 30 km. Toen hij voor de eerste maal door het stadion kwam om te beginnen aan de laatste lus van 12 km was dui delijk te zien dat hij het moeilijk had. Twee kilometer voor de finish moest ook hij overgeven. Een groot verschil met Mariska Koenders, die zich helemaal her vonden had. Toen zij het stadion voor de eerste maal binnenkwam, oogde ze opvallend fris. Breed la chend zwaaide ze naar de Texelse supporters. De laatste 10 km liep ze snel in op de twee anderen. Een paar kilometer voor de finish ach terhaalde ze Smit en liep nog een tijdje met hem op. Omdat ze zich had voorgenomen om intens te genieten van de ronde door het volle stadion, wilde ze echter niet samen binnenkomen. Vreugdesprong Een deinende, zingende en jui chende massa mensen haalde de deelnemers op indrukwekkende manier binnen. Het toeval wilde dat de drie Texelaars direct achter elkaar binnenkwamen. Appel was de eerste. Onder het scanderen van zijn naam liep „de beul van Oudeschild" zijn ereronde. Daarbij lieten de Texelse supporters zich met spreekkoren duidelijk horen. Hij finishte in een prachtige tijd van 12 uur en 26 minuten. Twee minuten later was het de beurt aan Arno Smit. Strompelend maar dolgelukkig passeerde hij de finishlijn. Hij was nauwelijks over de streep of Mariska Koenders kwam het stadion binnen. Dat be tekende dat ze in de laatste 12 km maar liefst 30 minuten had goed gemaakt op de twee anderen. Met de vreugdesprong waarmee ze het stadion binnenkwam kreeg ze on middellijk het publiek op haar hand. Later liet ze zich op de tribune uit bundig feliciteren door de meege reisde leden van de triathlonver eniging. Voor Koenders, die her kenbaar was aan een zilveren pet je, hadden ze een verrassing in petto. De fans gaven haar een zil veren badpak, zodat ze voortaan ook opvallend door het water gaat... Tekst en foto's: Gert Pansier iar Piet Bremer woont 1 in Amsterdam, maar dankbaarheid terug ijaren op het eiland. Hier hij de liefde voor het to- idat Gommert Witvliet overgehaald. Bremer later in de hoofdstad veel ian en klom op tot de top amateurtoneel. Hij ons een brief met als aan tel, bedankt!", die we hier heel publiceren. begonAchteraf gezien oor de oorlog bij toneel en toeschouwer al tussen Etje Dros, Jan en Annie bib en andere Vermeulens, 'jgeten De Wilt en andere rsferren van UDI, Sint Jan, Koog, Oudeschild en Den lid worden en meespe- haar op mijn hoofd die dacht. mde veel later een van mden en zong ik zelfge- teksten waar de bruilofts- om moesten lachen. Weer en de oorlog voorbij was, er nog amper aan om op te gaan staan. Ik dacht 'en te worden en meteen id genezen te zijn. Maar anders. sker' had in het stuk 'Dr. Trouw van zater- togustus. Het betreft een uit een artikel van en milieuredacteur Henk "elsop je land hebt, is er geen om ze kwijt te raken dan Wtte laten. Dat is het omge- snvvat de distelverordening •«die is al minstens tachtig ^inmiddels zijn de inzichten wdsterk veranderd. in het Thijssejaar 1995.dat tobreeduit wordt gevierd als op lfees Kikkert, milieuboerop het Wtegen de gemeente aangelo kt land bloeien de akkerdistels taheve lust is, tot grote voldoe- '*dereen die van kleurige msek- ^Tegen hem is de distelverorde- ■s&rtg gebracht. Die gebiedt de hjnhet terrein, waarop distels ^tfcplanten bij vermeende over- 'frbloei te verwijderen ^^555^ ^•Xhting pleitte al in 1993 voor ^9 van de distelverordening. 3ismet in het belang van de ^allerminst van de natuur. ",l!ees Kikkert weet dat. „De ^seen groter probleem hier op ,J,inde bollenteelt Bavino' nog iemand nodig voor de rol van kunstschilder. En waar schijnlijk door mijn activiteit tij dens die bruiloft kreeg Gommert Witvliet, die dr. Bavino ging spe len, een tip. Hij schoot me aan tij dens een van m'n ziekenfonds ronden. Als zij dachten dat ik het zou kunnen, kon ik het misschien overleven. Met mijn hele leven on dersteboven heb ik toen ja gezegd. Hoewel ik pas was gestopt met ro ken, rookte ik voor de voorstelling zowat vijftien sigaretten en ging ik om de vijf minuten naar de plee. Maar op een goed moment ging het doek open en was er geen ont komen meer aan. En zo deed ik mee met Gommert, Tinus, Zomer maand, Greetje en Wim, en de krant schreef lovende woorden Als gevolg van een aanrijding raakte een 55-jarige vrouw uit Ter Aar tamelijk ernstig gewond aan haar linkerbeen. Bovendien liep zij rugletsel op. Het ongeval gebeurde donderdagavond laat op het fietspad langs het Schilderend in Den Burg. De vrouw liep daar sa men met drie anderen, toen va nachter een 17-jarige bromfietser uit Oudeschild naderde. De jongen zag de wandelaars rijkelijk laat, week nog wel uit, maar kon niet voorkomen dat hij de vrouw aan reed. TESO zette een extra boot in om haar naar het ziekenhuis in Den Helder te kunnen vervoeren. De voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen is voor Texel '94 weinig succesvol verlopen. In een mini-toernooi op de ijsbaan werd zondag eerst nog met 2-1 gewon nen van Victoria. De tweede wed strijd (tegen Dorr) ging met 2-0 verloren. Beide wedstrijden duur den 45 minuten. Veel Texelaars vertoonden een gebrek aan condi tie, wellicht veroorzaakt door de lange zomer en drukke werkzaam heden. Als excuus voor het matige spel mag gelden dat geen beroep kon worden gedaan op Simon Brand, Bart Heerschap, Wim van Veen en Marcel Ris. Dinsdag staat de bekerwedstrijd tegen het twee klassen hoger spe lende WGW op het programma. Texel heeft een reputatie als cup- fighter te verdedigen. Assistent- coach Doede de Vries is echter weinig optimistisch: „Ik denk dat WGW te vroeg komt. We moeten die wedstrijd maar als een goede oefening beschouwen." over de prachtige uitvoering. Alleen die Hans Latin, de kunst schilder, die was wat mat. Ik wist me geen raad toen ik het las en durfde Den Burg niet in omdat ik dacht dat ze me zouden nawijzen. Maar... er moest een boodschap worden gedaan en dat viel erg mee. Op straat reageerde nie mand, ik voelde me weer een beetje mens worden. Het Masker was een prima groep, onder leiding van Stech. We speel den stukken als 'Tot wederdienst bereid', 'Onder een dak' en 'Als de klok waarschuwt'. Toen vond ik m'n draai en kreeg betere beoor delingen in de krant. Ik ontpopte me als een echt toneelmens en Het Masker groeide. Ik denk nog aan de prachtige voorstellingen van 'Freuleken' met Jo van der Struis, Alie van der Schans, Ba rend Backer, Tinus Mooyen, Henk Prins en Roel Breet en ik in de rolstoel. Het Masker was vooruitstrevend. We lieten toneeladviseurs overko men, Arend en Teunke Hauer, de ouders van Rutger. Toen ik later, op 1 april 1951 naar Amsterdam vertrok, kwam ik vrijwel meteen bij hen over de vloer aan de Amstel bij de Magere Brug, waar nooit over iets anders dan toneel werd gesproken. Ik voelde me als een vis in het water. Zo deed ik in 1954 en 1955 mee in de klassieke drama's 'Antigone' en 'Ajax' in dat machtige Carré. Ik woonde veel toneelstudieweken bij en bereikte ongemerkt, dankzij Het Masker, de top van het ama teurtoneel. Soms werd ik ook ge- De run op „gratis" mountainbikes blijkt nog niet afgenomen. Twee 14-jarige jongens uit Koog aan de Zaan hadden donderdag uit voor zorg hun dure fietsen aan elkaar geketend. Dat gebeurde op een camping nabij Oosterend. Toen ze vrijdag wilden gaan fietsen, bleek dat ondanks de voorzorgsmaatre gel niet meer mogelijk. Een 21-jarige man uit Enkhuizen moest ook zijn MTB missen. Hij had verzuimd de tweewieler af te sluiten toen hij het zaterdagavond langs de Badweg in De Koog stal de. De fiets had een waarde van ƒ900,-. Ook langs de Badweg stond de mountainbike van een 39-jarige Duitser. Hij had het ding er zondag rond het middaguur neergezet, onafgesloten. Bij terug keer 's avonds stond de fiets er niet meer. Geen MTB, maar wel tamelijk kostbaar was de damesfiets van een 15-jarig meisje uit De Waal. Het slechts twee jaar oude rijwiel werd tussen zondagavond en maandagochtend ontvreemd uit de Dorpsstraat in De Koog. Ook deze fiets stond niet op slot. vraagd om te regisseren. Ik werd lid van het toneelgezelschap 'Toetssteen' onder de beroepsre gisseur Ben Aerden. Omdat ik ook in de avond werkte, had ik geen tijd voor repetities. Maar later werd ik gevraagd om in te vallen, dat ging wel. Nog steeds ben ik lid. In 1985 kreeg ik mijn avonden vrij en stelde me beschikbaar voor een eventuele rol. Meteen zat ik in 'Je roen Bosch' als het hoofd van een mannenklooster. Later speelde ik in 'Mens durf te leven' en toen was het hek van de dam. Bij het Internationale Amateur-theater festival kreeg ik een speciale prijs. Ik ben nu 75 jaar, schrijf sinds 1992 zelf eenacters, maar vond het belangrijk om terug te kijken hoe alles is begonnen. Daarom, Gommert, en Texel, allemaal har telijk bedankt." Diefstal uit tent. Een onbeken- deverschafte zich zaterdagmiddag in De Koog ongevraagd toegang tot de tent van een 16-jarige jon gen uit Hoevelaken. Hij/zij nam er sportschoenen van een duur merk weg. Disque-man. Toen een 16-jarige jongen uit Landsmeer in de vroege ochtend van vrijdag terugkeerde bij zijn tent op een Koger camping, ontdekte hij dat onbekenden hem een bezoekje hadden gebracht. Hij bemerkte dat een disque-man en een horloge waren verdwenen. Verzamelaar. Een 28-jarige Rot terdammer deed zaterdag aangifte van het afbreken van het merkte ken van zijn auto. Dat moet in de voorgaande nacht zijn gebeurd. De auto stond op een parkeer plaats bij de Roggeslootweg. Rugzak gestolen. Vier handdoe ken, een zonnebril, een boek en zonnecrème. Dat was de inhoud van de rugzak die werd gestolen van een 44-jarige vrouw uit Leus den. De spullen stonden in haar tent, op een camping nabij De Koog. Geldla gekraakt. De geldla van een openbare telefoon in zwempa radijs werd 12 augustus gekraakt en leeggehaald. De beheerder, die gisteren pas aangifte deed, ver moedt dat er zo'n ƒ100,- aan klein geld in zal hebben gezeten. Er In het bericht „Judoseizoen begint weer" op pagina 7 van de vorige krant, staat een verkeerd telefoon nummer. Voor inlichtingen over ju doclub Shima kan men bellen met Dick Schermer, telefoon 14239. werd voor een driemaal zo hoog bedrag aan schade aan het appa raat toegebracht. Met het einde van de schoolva kantie is de drukte op Texel iets af genomen. Verbleven vorig week end nog ruim 10.000 vreemde auto's op Texel, zaterdag waren dat er nog 8.903. Het zijn er nog altijd bijna 3.000 méér dan in het zelfde weekend het jaar ervoor, zo blijkt uit tellingen van Teso. Totaal vervoerde de veerdienst dit week end 15.637 auto's, 17,51 procent méér danin 1994. Wachttijden ble ven dankzij de inzet van twee veerboten tot een minimum be perkt. Een aantal reizigers dat vrij dag vertrok moest één tot anderhalf uur wachten. Twaalf oersterke Texelaars trainen al maanden elke zaterdag om een goed figuur te slaan op het Natio naal Touwtrek Weekend dat op zaterdag 23 en zondag 24 sep tember in Oudeschild wordt ge houden. Ploegen uit tien vissers plaatsen zullen daarbij in het strijdperk treden. Rond deze krachtmeting zal een gevarieerd feestprogramma worden afge werkt: visrookwedstrijd,, demon stratie van visserijambachten, show van alle in de Noordzee te vangen vissoorten, demonstratie van de KNRM-wipperploeg, de monstratie met modelschepen in de haven, ringsteekwedstrijd met trekkers, spelattracties voor kin deren en optreden van befaamde bands en artiesten, waaronder Neerlands meest ruige ensemble Normaal. Gedetailleerde gegevens over dit programma worden bekend ge maakt door middel van een spe ciale feestkrant, die niet alleen op Texel huis aan huis wordt bezorgd, maar ook bijlage wordt van het vakblad „Visserijnieuws". Het touwtrekweekend is dus een pure visserijaangelegenheid. Het wordt jaarlijks gehouden, bij toer beurt in telkens een andere visse rijplaats. Texel laat zich altijd enthousiast gelden bij het touw trekken, dat moet worden be schouwd als een erkende sport met landelijk geldende officiële spelregels. De twaalf mannen die beschik baar zijn voor het Texelse team zijn allemaal Noordzee- of Wadden zeevissers met uitzondering van rietdekker Axel Wetsteen. Het bestaat verder uit Jan, Cor en Klaas-Jan Daalder, Willem Anton Schagen, Arco, Sijbrand en Pieter Aris van der Vis, Mare Drijver, Jaap Vlaming, Robert Schulze en Guido Betsema. Onder leiding van coach Albert Schagen oefenen ze elke zaterdag om 10.00 uur op een landje in Oosterend. Het kam pioenschap, waarbij elke vis sersplaats met een selectie van acht man uitkomt, wordt gehou den op het havenplein bij het Stoombootkoffiehuis. Het is de tweede keer dat het kampioenschap op Texel is en daar ook wordt georganiseerd. De eer ste keer was in 1989. Voor zover het feestgedruis niet plaatsvindt in de openlucht, gebeurt het in een grote tent met uitgebreide amusements- en consumptiemo gelijkheden. De organisatie gebeurt in samen werking met de ondernemersvere niging Oudeschild. Die doet er alles aan om er een evenement van te maken dat veel publiek trekt. De vissers worden verzocht hun schepen te pavoiseren, zodat de hele haven een feestelijke indruk maakt. Voor de visrookwedstrijd op de eerste dag kunnen nog kandidaten worden ingeschreven. Aanmelden bij Axel Wetsteen, telefoon 14957. Naast touwtrekken kunnen de vis sers op de eerste dag hun kracht ook op en andere manier tonen. In de feesttent wordt een wedstrijd gehouden om te bepalen wie de sterkste visser van Nederland is. Kandidaten moeten daarbij een anker met een gewicht van vijftien kilo met gestrekte armen voor zich uithouden. Wie dat het langste volhoudt is winnaar. Texelaar Sij brand van der Vis werd bij het vori ge touwtrekweekend in Breskens winnaar: hij hield het een minuut en 13 seconden vol. Sijbrand zal zijn titel verdedigen. Oude trekkers Met de ringsteekwedstrijd met oude trekkers wordt de tweede dag geopend. Dit onderdeel wordt georganiseerd in nauwe samen werking met de Oude Trekkers en Motorenclub. Zaterdag presenteerde de Texelse touwtrekploeg zich met coach en organisatoren op het havenplein van Oudeschild. IFoto Harry da Graaft

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7