Hoornders volgen bouw aan Herenstraat met argusogen mm Graafmachine zet mes in Lange Damvallei ?C IfajdfaVvtoX 3o Je -toueQ 2$oé 3X (Xjudk -TEXELSE^ COURANT miI „Nog beter kijken of gebouw in de omgeving past" Jaarprogramma nog ter visie Pupillentoerno Dul ifou/L ixuwt vn^\ n/icetevk (X/Vk1 nederland s.a VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 De woordenwisseling in de rubriek „Wat ik zeggen wou..." over de bebouwing van een lap grond aan de Herenstraat geeft in Den Hoorn veel stof tot discussie. Briefschrijfster Nel Rommets kon de straat niet opgaan zonder schouder klopjes te krijgen. Zij heeft de mening verwoord van veel in woners, die vinden dat bouwer Frans Lugtmeijer het straatbeeld verknalt met twee grote huizen waar hij niet eens zelf gaat wonen. Lugtmeijer weet zich echter gesterkt door enkele positieve reacties èn door het feit dat zijn plan aan alle regels van het bestemmingsplan voldoet. In het dorp wordt de bouw met argusogen gevolgd. Sommigen vinden dat er met twee maten ge meten wordt, dat Lugtmeijer als gemeente-ambtenaar gedaan krijgt waar anderen slechts van kunnen dromen. Bovendien be treuren ze dat de kleinschaligheid wordt doorbroken. „Die welstandscommissie kun je ook wel begraven", zeggen ze. Men wil echter liever niet met de naam in de krant. Je mocht die gemeen te nog eens nodig hebben... De kritiek van de Hoornders kan ech ter op geen enkele wijze hard worden gemaakt. Ook pleit niet voor hen dat destijds niemand be zwaar heeft gemaakt tegen het bouwplan. Sinds vier jaar is Frans Lugtmeijer bezig op een braakliggend terrein tussen de Herenstraat en het Ho ge Achterom. Eerst bouwde hij een dubbele garage aan het Hoge Achterom, daarna voltooide hij een woonhuis en momenteel is hij halverwege de tweede woning, die medio 1996 klaar moet zijn. Hij beschouwt zichzelf als een hobby bouwer. „Elke dag weer een stukje erbij, dat vind ik leuk. Maar ik neem er geen vrije dagen voor op en ik ga ook gewoon op vakantie." Het eerste huis, met een gedeelte lijk (groene) houten voorgevel, is het kleinst. De tweede woning is zestien meter lang en heeft een dakterras, waardoor de kap in twee delen uiteen valt. Beide wo ningen zijn hoog gelegen. De fun dering ligt één meter boven de Herenstraat en binnen zijn ver schillende niveaus, oplopend rich ting Hoge Achterom. Niet extreem „Dit is het hoogste punt van het klif. Dat wilden we zo weinig mo gelijk aantasten", verklaart Lugt meijer. Hij wijst op enkele woonhuizen en een horecabedrijf verderop in de Herenstraat, waar van de nok nog een paar dakpan nen hoger ligt. „Zo extreem is deze hoogte dus niet." Volgens Jan Commijs, ambtenaar huisvestingsbeleid van de ge meente, voldoen de bouwplannen van Lugtmeijer volledig aan de eisen van het ter plekke geldende „beschermd dorpsgezicht Den Hoorn". „De plannen zijn door Mo numentenzorg beoordéeld en ak koord bevonden", aldus Commijs. Slechts op één punt moest Lugt meijer de ingediende tekeningen veranderen: bij de tweede woning werd de achtergevel-rooilijn over schreden en dat mocht niet. Lugt meijer bouwt nu dus minder ruim dan hij eigenlijk wilde. Extra kritisch Wat de kwestie delicaat maakt, is dat Lugtmeijer zelf als technisch tekenaar bij de afdeling bouwza ken van de gemeente werkzaam is. De afgelopen jaren was hij o.a. belast met het toezicht op de nieuwbouw van basisschool De Bruinvis in Oudeschild. „Juist in mijn geval zal men de schijn van belangenvermenging hebben wil len vermijden, zodat extra kritisch naar mijn plannen is gekeken", stelt hij. Dat wordt door Jan Commijs min of meer bevestigd. „Ik denk dat je dan zelf kritischer kijkt dan nor maal." Projectontwikkelaar? De eerste openlijke kritiek kwam pas deze maand, toen een in woonster van Den Hoorn, Nel Rommets, tegen de gang van za ken ageerde. „Omdat ik van dit dorp hou." Ze kon zich niet voor stellen dat dit ooit de bedoeling geweest kon zijn. Waar ze zich bo vendien aan stoorde, was dat Lugtmeijer beide woningen ver koopt en dus als een soort projec tontwikkelaar kan worden beschouwd. Lugtmeijer was boos toen hij het ingezonden stuk las en reageerde met een cynische brief. Opvallend was dat hij niet inging op argu menten, doch uitsluitend op de te bouwen Het oude bouwplan van drie kleine woningen. Schattig, maar toch door Monumenten zorg afgekeurd, omdat ze niet aan de straat zouden worden gebouwd. persoon (Nel Rommets) speelde. „Ik had geen behoefte om me in het openbaar te verdedigen", al dus Lugtmeijer. „Toch wilde ik rea geren, omdat ik me persoonlijk aangevallen voelda Ik werd be ticht van hebzucht. Maar zijn we niet allemaal bezig om een stukje méér welvaart te verkrijgen?" Naar de polder Volgens hem was het wel degelijk de bedoeling om er te gaan wo nen. Hij had de tweede woning, die een iets gunstiger ligging heeft dan de eerste, voor zichzelf gere serveerd. „Maar toen ik aan het bouwen was, vond ik het toch een tikkeltje benauwd. Dat moet je in de praktijk ervaren. Op een korte periode in De Koog na heb ik nooit in een dorp gewoond. Ik besefte dat ik toch liever buiten wilde wo nen. Toen ik in de polder iets mooi ers zag, was de keus gemaakt." Onlangs besloot de familie Lugt meijer hoeve De Propagatie aan de Hoofdweg in polder Eierland te kopen. Het lijkt erop dat vooral dit besluit kwaad bloed heeft gezet in Den Hoorn. „We voelen ons door hem belazerd. Jarenlang was hij elke dag tot tien uur 's avonds aan het timmeren en zaten wij in het la waai. Dat hadden we nooit geac cepteerd als we hadden geweten dat hij er niet zelf zou gaan wo nen", aldus een verontwaardigde buurtbewoonster. Tijdelijk Wat haar en anderen bovendien bevreemdt is dat Lugtmeijer en zijn gezin al vier jaar in een tijdelijk onderkomen op het erf wonen. Eerst in een caravan, later in een helft van de zelfgebouwde dubbe le garage. Waarom mag hij wél wat anderen niet mogen, zo luidt de aanklacht. Opnieuw is er niets illegaals aan de hand, aldus gemeentelijk woordvoerder Jan Commijs. „Lugtmeijer heeft van b en w toe stemming gekregen om daar tijde lijk te wonen. Hij heeft meteen al aangegeven dat hij eerst het ene huis wilde bouwen en daarna het andere. Dit geval staat niet op zich: er zijn ook anderen die tijde lijk in een caravan mochten wonen als ze aan het bouwen waren. Lugtmeijer heeft in zijn eigen woonruimte voorzien. Hij heeft de afgelopen jaren geen beroep op de Texelse woningvoorraad hoeven doen en kon er zo weer een ander mee helpen." t'- LInks de twee omstreden woningen, die near de smaak van menig Hoomder niet passen In het straetbeeld. De vraag is dan natuurlijk waarom Lugtmeijer niet in het eerste huis ging wonen toen dat klaar was. „Wegenq de gunstiger ligging wil de ik liever in het tweede huis wo nen", aldus de hobby-bouwer. Maar waarom is dat dan niet eerst gebouwd? „Omdat de opbrengst nodig was voor de bouw van het andere huis." Eerder bouwplan Lugtmeijer kocht de grond een jaar of vijf geleden van Piet Schuijl, eigenaar van installatiebedrijf IBS. Schuijl had een bouwplan laten maken voor drie kleine woningen. „Ik dacht dat daar behoefte aan was en ze pasten goed in het straatbeeld", zegt Schuijl. De ani mo viel echter tegen: er diende zich slechts één koper aan. „De aannemer wilde pas bouwen als er twee waren verkocht. In die tijd was de situatie in de woningbouw nog niet nijpend; zowel de aanne mer als ik wilde niet voor eigen ri sico doorgaan. Het plan heeft zeker een jaar bij de makelaar ge legen. Toen Lugtmeijer belangstel ling toonde om de grond van me over te nemen, hoefde ik niet lang na te denken. We waren er binnen een kwartier uit. Achteraf hoorde je dat er toch wel kopers voor die huisjes waren. Dat is toch typisch hè." Volgens Schuijl was hij niet ver plicht om drie kleine huisjes te la ten bouwen; dat was zijn eigen keus. Opmerkelijk is dat zijn bouwplan eerst door de gemeente werd goedgekeurd, maar dat Mo- numen tenzorg er vervolgens be zwaar tegen maakte. De woninkjes moesten eigenlijk „met de ronding van de straat worden gebouwd, zo dichte lijk aan de Herenstraat. In van Schuijl stonden de drie Ij echter zes meter van de stia Toen de animo tegenviel, wai gegadigden om de grond tt, nemen. Hun bedoeling wasi twee woningen met garages zetten, net als later Lugtmerj gegadigden mochten echts van het plan van Schuijl af* tenzij ze de twee woningeni aan de straat zouden houwi de garages aan het Hoge Ai om. Omdat ze dan hun vrj zicht over de Westen kwijtraken, zagen deze kand kopers van hun plan af. Lugtr heeft met zijn plan wèl var optie gebruik gemaakt. Frans Hoj Texels Belang: In de voorfase van een bouwplan moet extra goed worden bekeken of een gebouw in de omgeving past. Tot deze conclusie komt de fractie van Texels Belang naar aanleiding van de opwinding over de bouw van twee woningen aan de Herenstraat in Den Hoorn. „We zeggen niet dat het nu niet goed gaat, maar deze geluiden zijn wel een aanleiding om eens kritisch naar ons eigen beleid te kijken", aldus woordvoerder Dick Drijver. Texels Belang is van plan dit punt onder aandacht te brengen bij het college van b en w via een brief of door het stellen van vragen in de raadscommissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid. Als iemand een bouwplan indient, wordt bekeken of het past in het bestem mingsplan en of het qua construc tie in orde is. Daarnaast wordt het globaal beoordeeld op inpasbaar heid in het straatbeeld c.q. het landschap. Dit punt komt in een la ter stadium uitvoeriger aan de or de in de welstandscommissie, die een advies uitbrengt aan b en w. Texels Belang heeft deze structuur intern ter discussie gesteld. Men vroeg zich o.a. af of de Texelse be trokkenheid niet kon worden ver groot, bijvoorbeeld door een meer „Tesselse" samenstelling van de welstandscommissie of het instel len van een Texelse subcorn die eveneens aan het collega seert. Uiteindelijk kwam Tea lang tot de slotsom dat er subcommissie moet komen ders krijg je meer regefet waardoor het moeilijker voor de burger en je de scommissie frustreert", aide ver. Evenmin zal Texels i aandringen op een grotere 1 inbreng in de welstandsco sie. „Daar is onvoldoende: voor. Er is betrekkelijk wengi motie over bouwwerken op Ti Toch meent Texels Belang da wellicht beter kan. „Hoe ven in de procedure komt, hoera ker bijsturen is. Vandaar voorfase erg belangrijk. Dani overleg met architect en opdr gever nog naar een meerp de oplossing worden gezoet L WÊ Een bulldozer schuift de overtollige grond tegen de zwakke plekken In de buitenste duinenrij. Aannemer Bakker/Texel BV is de ze week gestart met het afplag- gen van de Lange Damvallei, een ruim vier hectare groot gebied in De Slufter. De vallei is in de ze ventiger jaren verstoven tot een duinlandschap met ongewenste begroeiing. Door het afgraven kunnen planten die er van ouds her voorkwamen weer terugko men. Met het project is bijna f70.000,- gemoeid. Het geld is afkomstig uit het fonds Effectge richte Maatregelen (EGM), dat voorziet in dergelijke projecten. De natte duinvallei strekt zich over bijna een kilometer uit tussen de meeste westelijke duinenrij, die in 1880 is gevormd, en de tweede duinenrij, die in 1855 is aangesto ven. Door duinvorming en verrui ging verloor het zijn oorspronkelijke karakter. Dankzij het uitgraven van de Lange Dam vallei komt het maaiveld dichter bij het grondwater, zodat planten als parnassia, de vleeskleurige orchis, de groenknolorchis, de slanke duingentiaan, het geelhartje en teer guichelheil weer een kans krij gen. Het zijn soorten die er wel van nature voorkomen, maar het onderspit moesten delven. een nauwkeurig karwei voor de chauffeur van de graafmachine. Kruipwilgen, duindoorns en ande re struiken die delen van de vallei overwoekeren, worden van te vo ren gehakseld. De duinen worden afgevlakt met een bulldozer van 200 pk, die de grond in een tempo van 1000 kuub per dag tegen de buitenste duinenrij schuift. Omdat de zeewering op bepaalde plekken aan de smalle kant is, neemt Rijks waterstaat de overtollige grond dankbaar in ontvangst. In overleg worden de meest kwetsbare plek ken opgevuld, die te zijner tijd met helm worden beplant. Om de ondergrond niet te bescha digen rijden de graafmachines op rupswielen. Naar verwachting hebben de medewerkers van Bak ker vier tot vijf weken nodig om totaal 76.000 kubieke meter grond te verplaatsen. Er wordt zo'n 3,5 hectare afgegraven. Door het afvlakken van de glooiing te gen de duinen, wordt de vallei zelfs iets breder. Boswachter Maarten Stoepker die toezicht houdt op het project, toonde zich tevreden over het verloop. Er ontstaat een zacht glooiend landschap, met een niveauverschil van hooguit veertig centimeter. In de winter zullen grote delen van de vallei onder water staan. Op de hogere plekken kunnen de planten zich al vroeg in het voorjaar ont wikkelen. Naar verwachting zal de vegetatie zich weer snel herstel len. Om ongewenste begroeiing tegen te gaan blijft Staatsbosbe heer de vallei ook volgend jaar re gelmatig maaien. Verder wordt het gebied begraasd door schapen van Frans Koorn. Excursies De vallei is zonder begeleiding niet toegankelijk. Staatsbosbeheer houdt echter wel excursies naar het gebied, die de Stichting Na- tuurexcursies na de zomer voor haar rekening neemt. Diefstal fiets. Een 12-jarig meis je werd in de nacht van maandag op dinsdag het slachtoffer van een fietsendiefstal. Haar niet niet op slot staande tweewieler werd weggehaald van een erf aan de Schoudieck. De fiets was onge veer f300,- waard. Verenigingen en instanties op ge bied van cultuur, welzijn en sport hebben nog de gelegenheid te rea geren op het ontwerp sociaal- cultureel jaarprogramma 1996. Het jaarplan, waarin b en w o.a. een overzicht geven van te ver strekken subsidies, ligt nog tot 1 september ter visie op de afdeling welzijn in het gemeentehuis. Te gen het ontwerp kan men geen bezwaar aantekenen. Wel is het mogelijk om schriftelijk aan te ge ven welke wijzigingen men aange bracht wil zien. Deze reacties moeten vóór 1 september worden gegeven. Het ontwerp plus binnengekomen reacties I 17 oktober a.s. ter discuss dens een vergadering 1 raadscommissie welzijn, ren kunnen dan mondeling den toegelicht. SVC houdt zaterdag in DeC dorp bij het Eierlandse Hut pupillentoernooi. Er gespeeld in drie poules. De beginnen om 10.00 uur, pupillen om 10.25 uur. Prijs king om 12.45 uur in het Era se Huis. De D-tjes spelen vanaf 13.3 prijsuitreiking rond 17.15 uur (ADVERTENTIE) r? rilt jjiT Groeien uit Oosterend, Texel. Peperstraat t Nauwkeurig karwei Het afplaggen van de bodem is Het afplaggen van de Lange Damvalleiis voor de graafmachine een nauwkeurig karwei. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 4