xelse brandweer is volledig op sterkte Graag meer vrouwen" =- Mensen KOMEN t)QLLlE ID: \Y. W^s KUK DIT BEDOEL IK\W HOU MET UROUWEM> BL HET CORP5 DIE 3PUIT6R5TEH 'f 7DH GELDK UEEL GEMOTIVEERDER Erfenis .TEXELSE JT COURANT" Lebbis en Jansen in Klif 12 Vlag weer terecht EcoMare voortaan erkend vogelasiel Ws Tta V/RH O l)\ De dick voormekaarshow KNMI vervangt meetpaal Hors Vreselijk kwaad! Reinigingstarieven Hgorheide had 400 uur nodig om do 86 erlgenamen van de dames Stada op m. HIJ werd er zelf niet beter van want hij kreeg alleen zijn kosten vergoed. l8(s geboren: Trijntje op 26 Aker 1900 en Mientje op 28 «Ijer 1915. De band met Cbleef, want sinds het begin Jjjjaren twintig bracht het ge- Istada jaarlijks de vakantie in lachild door, waar nog familie [moeders kant woonde en de meisjes vrienden en finnen vonden onder de Ou- jiilder jeugd. Nadat de ouders ^ectievelijk 1939 en 1941 n overleden, bleven de doch ten. Dat was ook het geval l in de jaren vijftig het hadden verkocht aan Nan jnlen. Sindsdien logeerden j Jannetje Koorn. Met het Lorden van de dames, wer- e contacten minder. Pas on- werd hun naam weer in Oudeschild, toen be- twerd dat ze in 1991 kort na rwaren overleden. I bleek dat er naast sieraden VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Het huisje van de familie Stada aan de De en antiquiteiten een aanzienlijk be drag was nagelaten en dat er geen testament was, moest de Amster damse notaris M.C. Blank familie leden opsporen die in aanmerking kwamen voor de erfenis. Hij kwam in contact met Kees Hoogerheide, die dit speurkarwei graag van hem overnam. Meer dan 400 uur was Hoogerheide er mee bezig. Hij Ruy ter straat. wist een parenteel (afstam- mingslijn) te maken, waarbij hij zes generaties terugging (ca 1850). Betrekkelijk eenvoudig was het wat betreft de periode 1800-1912. Moeizamer verliep het onderzoek dat betrekking had op de periode daarna, een gevolg van de bepalin gen van de archiefwet en de privacy-wet, waardoor gemeenten niet zomaar allerlei gegevens aan anderen verschaffen. Mede dank zij zijn reputatie en goede contac ten in de genealogie-wereld, kwam het echter goed. 86 Poten tiële erfgenamen werden gevon den, waarvan slechts zes van de Stada-kant. Ze werden niet alleen in Nederland aangetroffen, maar ook in Amerika, Frankrijk en Zwit serland. Delen Voor zover ze aan de uitnodiging gehoor gaven, kwamen ze op 30 juli 1993 bijeen op het notariskan toor in Amsterdam, waar ze te ho ren kregen dat ze konden meedelen in de erfenis van de da mes Stada. In eerste instantie werden percentages genoemd, geen bedragen. Later werd duide lijk dat het om totaal acht ton ging (waar het successierecht nog af- gingl waardoor de uitkeringen per persoon zouden liggen tussen f400,- en f130.000,-, afhankelijk van de „nabijheid" van de familie relatie. Naaste erfgename was een vrouw uit Amsterdam (van de Stada-kant) die dus f130.000,- ving. Jannetje Koorn van het Jan Dirksoord uit Den Burg had recht op bijna f40.000,-. Zij overleed echter op 30 november 1993, zo dat dit geld gaat naar haar erfge namen. Tweede speurtocht Kees Hoogerheide is op verzoek van het notariaat ook bezig met het opsporen daarvan, want ook Jannetje had verzuimd een testa- iweercommandant Dick insel is een gelukkig mens. Je benoeming van Arjan >st deze week is zijn korps volledige sterkte van vijftig een gekomen. Ook voor de De Cocksdorp is, voor «st sinds jaren, voldoende Alleen heb ik helaas Is één vrouw in de gelede- ildus Jongeneel. bemensen" van de Texelse bveer is lange tijd een moei- :ces geweest. Het is vrijwilli- -'k met een redelijke "ding, maar er moet veel worden gedaan. Cursussen ige examens en daarnaast schikbaarheid als er brand is. de buitenpost De Cocks- ff zorgen. Er waren wel ge- b'andweermannen, maar die sn overdag elders op het Ik heb er nu twee bij die werken in dat dorp. Daar- lomt de sterkte op zeven Eentje woont in Den Burg." "eel heeft geen wachtlijst Nodigden. „Hoeft ook niet. ser een vacature is, gaan we "erven. Misschien volgend De jeugdbrandweer is niet Winitie een bron waaruit 9eput. Hebben ze de leeftijd te stromen, dan moeten 9 steeds dezelfde keuring 'een als andere nieuwe- Emancipatie "hiandant zou er in'de toe- ü'aag nog wat dames bij Niet zozeer om emancipa- !t|en, maar meer wegens de "baarheid overdag. „Som- lennen kunnen toch lastig werk vandaan, vandaar." Je situatie er momenteel euri9 uitziet, heeft Jonge- J9wel wensen op materieel .Tuurlijk, je moet blijven eren. Maar ik wil nog niet Waar het om gaat. Het "°9 naar de gemeenteraad. ™K.tioneert goed, maar het hoe vaak iemand zakt voor het chauffeursrijbewijs. De zomer, waarin veel Texelaars met vakantie gaan, heeft geen problemen opgeleverd voor de be zetting. „We hadden een schema wie wanneer weg zou zijn. Ik had gemiddeld steeds 25 man, die zich extra hebben ingezet. Ik moet daarvoor echt mijn complimenten maken. Ook als het hen eens slecht uitkwam, waren ze er." De bosbranden vereisten langdu rig bluswerk. Ze hebben het nodi ge gevergd van de Texelse spuitgasten. Jongeneel heeft af en toe overwogen bemanning te laten aflossen. „Als je twee nach ten achter elkaar in touw bent en je moet tussendoor ook nog ge woon aan het werk, valt dat niet mee. Maar de mensen wilden beslist zelf de klus klaren, dus heb ik het maar zo gelaten. Momenteel is alles onder controle." Kentekenbord weg. Van een auto die op een parkeerplaats aan de Badweg in De Koog stond, werd in de nacht van woensdag op donderdag een kentekenplaat gesloopt. De gedupeerde was een 23-jarige Duitse vrouw. ment te maken. Omdat beide fa milies verwant zijn, kan hij gebruik maken van veel gegevens die hij al bij zijn Stada-onderzoek ontdekte. Voor de erfgenamen van de da mes Stada was het dus een aan gename verrassing. Voor zover zij al wisten dat zij familie waren, had geen van hen hooggespannen ver wachtingen. Toen Albert van der Schans nog niets wist van het to taalbedrag, rekende hij op hoog stens een paar honderd gulden. Hij heeft de dames Stada overigens goed gekend. Hun grootmoeder (Bruin) was een zuster van zijn grootmoeder De dames waren dus zijn achternichten. Naast het geld hadden de dames ook wat spullen achtergelaten. In Amsterdam mochten de erfgena men daaruit een keus doen. Albert van der Schans kreeg een meer dan honderd jaar oud harmonium dat hij heeft doorgegeven aan zijn muzikale kleinzoon Jan Jacob in Utrecht. Ook kreeg hij een uitge breide collectie familiefoto's waar van er vele in Oudeschild zijn gemaakt. Televisie De TV produktiemaatschappij Today-TV vond deze erfenis kwestie interessant genoeg voor een reportage, die door de KRO wordt uitgezonden. De opnamen daarvoor werden in Amsterdam en op Texel gemaakt waarbij onder andere Albert van der Schans en Kees Hoogerheide voor de camera aan het woord waren. De uitzen ding is enkele keren uitgesteld, maar is nu gepland op 12 septem ber om kwart voor elf 's avonds, Nederland I. Het cabaretduo Lebbis en Jansen draait al weer een hele tijd mee aan de top van het Nederlandse cabaret. Doorgaans staan ze in de grote zalen, nadat ze op een aan tal kleine podia zijn warm ge draaid. Het nieuwe programma Lange Halen Gauw Thuis is weer echt één de typische 'Lebbis en Jansen'-stijl: snel, direct, soms hard soms poëtisch, actueel en vooral humoristisch. U leeft maar één keer en Lebbis en Jansen horen daarbij. Zij doen dit alles slechts ten koste van henzelf, niks aan de strijkstok, boven tafel en ze betalen hun belastingen. O ja, het is avondvullend en 10% gratis. Regisseur is nog altijd de van Texel afkomstige Koos Terpstra. (De pers:) In razendsnelle, gehaai de tweespraken halen zijn van al les onderuit, stellen zij lulligheid en truttigheid aan de kaak, mitraille ren zij met wellust bikkelharde grappen en rake one-liners de zaal in. Dinsdag 29 augustus, aanvang 21.00 uur, entree f19,50, vrien denprijs f 17,00 (diner vooraf mo gelijk) Theater-restaurant Klif 12, Den Hoorn, tel. 19633. De verdwenen vlag van zwembad Molenkoog is weer boven water. Twee medewerkers van schoon maakbedrijf Vinke deden de ont dekking toen zij bij het naastgelegen gebouw van de Re creatiestichting Texel aan het werk waren. De schoonmakers za gen iets op het dak van dit ge bouw liggen. Eén van hen herinnerde zich een krantebericht je over de vermissing. Inderdaad bleek het de betreffende vlag. Ze brachten het dundoek zelf terug naar Molenkoog. De vlag, die bij de opening van de nieuwbouw ca deau was gegeven, hangt inmid dels weer fier te wapperen. Arjan Barhorst, de vijftigste brandweer man die het Texelse korps komt ver sterken. (Foto Tessa de Graait Op gebied van opleiding zou hij er voor De Cocksdorp graag chauf feurs bij willen hebben. „De basis is niet té smal, maar ik heb graag iets over." De financiën vormen een probleem. Bij de meeste cur sussen is duidelijk aan te geven hoeveel kosten ermee zijn ge moeid, maar je weet nooit tevoren Vogelbescherming Nederland heeft de vogelopvang van EcoMa re erkend als kustasiel voor water- én zeevogels. Aan deze er kenning zijn kwaliteitseisen op gebied van accommodatie ver bonden, zoals de omvang van de ruimte en de inrichting. Reiniging van een olieslachtoffer. (Foto Seiko do Wolf. EcoMare) EcoMare is door het ministerie van Landbouw al erkend. „Dat moet, anders mag je geen wilde vogels houden", legt dierenverzorger Henk Brugge uit. De toetsing van de Vogelbescherming heeft vooral betrekking op de kwaliteit van de asiels. Geld is er niet mee gemoeid. De Vogelbescherming stelt voor de erkenning eisen aan de deskun digheid van de medewerkers op het gebied van vogelziekten en verzorging. Ook moeten educatie ve doelen worden nagestreeft, on der andere door in de voorlichting te wijzen op de mogelijke oorza ken en gevolgen van ziekten of ge breken bij vogels. Technische eisen zijn: een vorstvri- je binnenruimte, een verwarmde wasruimte met warm- en koud stromend water, een afzuiginstal latie en een voorziening om olieslachtoffers na het wassen te drogen. EcoMare vangt jaarlijks ongeveer 600 vogels op, met name verkeer- en olieslachtoffers. De capaciteit van het asiel bedraagt ongeveer achthonderd vogels. De bestaande meetpaal bij paal 7. (Foto Harry de Graaf) De windmeetpaal van het KNMI nabij paal 7 op de Hors wordt bin nenkort vernieuwd en tevens ver plaatst. Het bouwwerk is aan vervanging toe omdat het beton scheuren begint te vertonen. De benodigde bouwvergunning is in middels door de gemeente af gegeven. De nieuwe paal komt 250 meter meer landinwaarts omdat de oude plek te lijden heeft van ontgron ding. Het bouwsel lijkt veel op het huidige en bestaat uit een beton nen paal, die 6,5 diep in de bodem komt. Het bovengrondse gedeelte is 9,5 meter lang. Hierop komt een anemometer (windsnelheidsme- ter) en een windvaan (windrich tingsmeter). De daarmee verkregen gegevens worden per manent via een kabel doorgege ven aan het meteostation van De Kooij bij Den Helder. Topper De meetpaal op de Hors is een be langrijk onderdeel van het Neder landse windmeetnet, dat over totaal 52 registratiepunten be schikt. Op de Hors worden de hoogste windsnelheden van Nederland vastgesteld: ruim 7 meter per se conde gemiddeld over het hele jaar. Dat de paal hier is neergezet op zo korte afstand van De Kooij (waar óók wordt gemeten) had te maken met het militaire gebruik van de zandplaat. In verband met de oe feningen die de Marine Lucht vaartdienst hier hield met oefenbommen en oefen raketten, wilde men nauwkeurig op de hoogte zijn van het windregiem ter plekke. Het fert dat deze oefenin gen al lang niet meer worden ge houden, was geen aanleiding om de mast op te heffen. „In tegen deel, we vinden de metingen op juist deze plaats erg belangrijk", aldus een woordvoerder van het KNMI. De bouw wordt nog voor het komende stormseizoen uitge voerd door het bedrijf Van Straten uit Hansweert. Dus geen plaatse lijke aannemer, wat te maken heeft met het feit dat de bouw wordt uitgevoerd in samenwerking met Rijkswaterstaat, die voor de uitvoering van dergelijke projecten verplichtingen heeft jegens het gespecialiseerde bedrijf in Hansweert. Zoals gewoonlijk breng ik tegen half negen m'n kinderen naar school en we fietsen op de Kees- omlaan vlak bij de Thijsseschool. We steken op tijd ons hand uit en willen oversteken. Woensdag herdacht Jan Staal uit Den Burg dat hij dertig jaar gele den in dienst trad bij Teso. Staal, afkomstig uit de Rijnvaart, begon destijds bij de Texelse veerdienst als leerling-stuurman en is sinds 1973 kapitein. Staal werd maan dag 52 jaar. „De kapitein is jarig", hadden de collega's met grote let ters op de kop van de veerboot ge zet, zonder dat hij er wat van wist. Dertig jaar is geen officieel jubi leum zodat er geen bijzondere vie ring aan verbonden was. Veertig jaar is dat wèl, maar dat maakt Staal waarschijnlijk niet meer mee in actieve dienst, omdat hij op zijn 61e in de VUT hoopt te gaan. (Foto Harry de Graaf) Kussentje. Toen een 26-jarige man uit Barneveld woensdag met zijn motorfiets op pad wikJe, bleek het leren rugsteuntje van de bijrij der weggehaald. De motor stond op een parkeerplaats aan de Koger Badweg, de schade werd geraamd op f200,-. Op dat moment scheurt met een bloedgang een taxibusje van Grootjen voorbij. Het scheelde een haartje of hij had ons allemaal plat gereden. Ik had die chauffeur wel uit die taxibus vandaan willen trekken, maar ja, hij reed doodleuk verder. Waarom moet er nou altijd met zulke hoge snelheden worden ge reden, gaan jullie pas nadenken als iemand wordt doodgereden? Houden jullie je nou toch aan de snelheid en verkeersregels, zeker binnen de bebouwde kom, dit kan zoveel leed voorkomen. Is dit nu echt teveel gevraagd? Anita van Egmond, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 handelaren is doorbroken. Ander zijds is de vraag naar oud papier groter, vooral vanuit Duitsland en het Verre Oosten. Gewicht Het oud hapier was niet de enige oorzaak voor de meevaller in 1994 van f470.000,-, een aanzienlijk deel van de voor dat jaar begrote kosten (73.175.000,-). Uit wegin gen van de gemeente is gebleken dat zowel door huishoudens als bedrijven veel minder afval aan aan de Huisvuilcentrale is geleverd dan werd aangenomen. Bovendien vielen de verwerkingskosten die de Huisvuilcentrale aan de ge meente in rekening brengt mee. Wethouder Poster kreeg vorige week toestemming van de raads commissie FET van de meevaller 7238.000,- te gebruiken voor een malige afboeking van de afdek- kingkosten van de oude vuilstort. Dit jaar berekent de gemeente kosten voor oud papier en afdek king van de vuilstortplaats nog door in de tarieven voor bedrijven, maar volgend jaar is dat uitgezon derd glas dus niet meer nodig. Tegenvaller De kosten voor de vuilinzameling lijken ook dit jaar mee te vallen. De gunstige prijsontwikkeling voor het oud papier heeft zich doorge zet en het voordelige effect van de verhouding volume/gewicht veran dert niet. Het financiële voordeel in 1995 zal echter wellicht weg vallen door het experiment met Kef gratis inleveren van grof vuil door particulieren, waarmee de gemeente dit voorjaar startte. De animo blijkt dermate groot, dat de kosten voor de gemeente hoger dan verwacht zullen uitvallen. Be dragen zijn nog niet bekend. Tatenhove Een eventueel batig saldo op het budget van de reinigingsrechten van dit jaar overweegt het college te restitueren. Om welke bedragen het gaat is nog niet bekend. Of het de gemeente lukt om door de tariefsverlaging de bedrijven aan zich te binden is nog maar de vraag. Willem van Tatenhove noemt geen aantallen, maar zegt dat héél wat ondernemers de overstap al heb ben gemaakt. „Zeker als je be denkt dat we midden in het seizoen zijn begonnen. Anderen hebben al toegezegd volgend jaar met ons in zee te gaan." Volgens Van Tatenhove, wiens geleaste vuilniswagen tweemaal per week bij de ondernemers langs gaat, telt zijn klantenkring grote en kleine bedrijven. Volgens de gemeente valt het aan tal afzeggers nogal mee Er zouden zich zo'n twintig ondernemers hebben afgemeld. „Dan heeft het merendeel van mijn nieuwe klan ten dat nog niet gedaan", reageert Van Tatenhove. Geen keus De aankondiging van de gemeente om de tarieven aan te scherpen is voor hem geen reden met het in zamelen te stoppen. „Eerst maar eens afwachten wat er gebeurt. Toen ik eraan begon had ik geen keus. Als ik het niet had gedaan, zou een overkants bedrijf er in springen. Dat betekent voor mij een nieuwe concurrent erbij." Van Tatenhove zal zijn tarieven naar aanleiding van de berichten niet aanpassen. TVO houdt het advies aan de le den met Tatenhove in zee te gaan overeind. „Al is het natuurlijk wel zo dat het doel van de TVO-actie -goedkopere tarieven voor iedereen- is bereikt",aldus Vinke.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5