Sport Jeugd zeilt vooraan in jubileumwedstrijd Zwemvierdaagse in teken van vervoer Duits paar schildert uit liefde voor Texel „Meester Thijsse" test kennis toerist exel '94 geklopt door fortuinlijk WGW Mensen Schot in herinrichting Riolering Dorpsstraat wordt eerder aangepast TEXELSE p COURANT- Vera Blom is Z-dressuur Opleidingen voor honden Nieuwe sport: Shaolin Kempo ZDH sterker dan SV De Koog Trainingen AVT Tafeltennis weer van start VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Het jeugdige tweetal Marieke Brommersma en Neiieke Gerlsma in actie. Zij wonnen de eerste manche van de jubileurrrwedstrijd. Kustzeilvereniging Westerslag bestaat twintig jaar, maar is nog springlevend. Een groep jonge ca tamaranzeilers heeft de smaak te pakken en is in aantocht om het roer van de ,,oude garde" over te nemen. Dat blijkt uit het verloop van de zondag gehouden jubi leumwedstrijd, waarin de jeugd goed voor de dag kwam. De wedstrijden vonden plaats on der geweldige zeilomstandighe- den: veel zon en een noordenwind, kracht 4 tot 5. Na een spannende eerste manche bleek dat de meeste zeilers niet zo goed naar de briefing hadden geluisterd. Er waren maar twee catamarans, die de boeien correct hadden ge rond... Het team René Jager/Dennis Eel- man had pech. Zeilend op de eer ste plaats sloegen ze in het zicht van de finish om, waardoor de nieuwe zeiltalenten Marieke Brom mersma (16 jaar) en Nelleke Gerlsma (17) de eerste plaats be haalden. Jager en Eelman kwa men nog wel als tweede binnen. Bij de tweede manche was er be ter geluisterd en werd door de deelnemers meer geconcentreerd gezeild. Nieuwkomer René Kooi man was ditmaal de pechvogel. Zijn trapezekoord knapte, waar door hij van de catamaran viel. Vera Blom heeft zich zaterdag ge schaard in de rij Texelse Z- dressuurruiters. Met haar merrie Hannelou haalde ze in Opmeer haar laatste winstpunt in de M2. Vera beleerde drie jaar geleden haar paard zelf. Met de zesjarige Hannelou reed ze in Opmeer twee proeven. Voor de eerste had ze wel een derde prijs, maar geen winstpunt. De tweede leverde de felbegeerde punt en een eerste prijs. Ook Harma en Nienke Eilander presteerden goed in Opmeer. Har- ma haalde met Iwam 163 punten in de L en is daardoor nog één winstpunt verwijderd van de klas se M. Zusje Nienke deed het goed in de springring. Met Mariska werd ze tweede in de klasse B, Eerder dit seizoen zeilde Kooiman al eens zijn mast overboord. Door het voorval verloor hij met zijn maat Rogier Krüger veel tijd en kon dat tijdens de race niet meer goedmaken. Een opvallende prestatie werd ge leverd door routinier Herman Boks en Corinne Bakker. In de derde en laatste manche gingen zij, omdat ze de tweede manche wonnen, als laatste het water op maar waren evengoed als eerste op het strand terug. Tussen de manches door en na af loop was het heel gezellig bij paal 17. Voor deelnemers, andere clu bleden en supporters was er koffie en koek, gerookte en gebakken vis, broodjes met boter, wijn, bier en Juttertje, waar ze zich tegoed aan konden doen. Zon en wind maakten de sfeer compleet. Ook een aantal leden van de Cocksdor- per Kustzeilvereniging hadden met hun „cat" koers naar paal 17 ge zet om een visje mee te eten. De jubileumwedstrijd was de laat ste officiële race van het seizoen 1995 en was tevens de laatste die onder leiding stond van Henk Prins sr. Overallwinnaars waren Herman Boks en Corinne Bakker. Kees Bakker werd tweede met Ilse Brommersma, Chiel de Boer en John Sluis eindigden als derda René Jager en Dennis Eelman leg den beslag op de vierde plaats, voor Marieke Brommersma/Nelle ke Gerlsma, Ron en Danny Splin ter en Rogier Krüger/René Kooiman. De Honden Club Texel start weer met de puppy-, gedrags-, en ge hoorzaamheidcursussen. Woens dagavond tussen 19.00 en 20.30 uur kunnen zowel leden als ande ren zich laten inschrijven in de kantine van de HCT aan de Haffel- derweg. Dit terrein is tevens de plaats waar de cursussen worden gegeven. Zowel rashonden als niet-rashonden kunnen deelne men. Er is keus uit puppycursus, jonge honden, gedrag- gehoorzaamheid, voortgezette ge hoorzaamheid (afsluiten met een officieel diploma via de NBG), be hendigheid 1 en 2 en flyball. Voor meer informatie: Marion Zijm, tel. 14205. Zwembad Molenkoog staat ko mende week bol van de activitei ten. Het is dan nationale zwemvierdaagse en die staat dit jaar in het teken van „vervoer". Molenkoog vestigt daarom dage lijks de aandacht op een ander vervoermiddel. Voor de laatste dag (vrijdag) is men nog op zoek naar bezitters van bijzondere fietsen. Met zoveel feestgedruis op het droge zou bijna worden vergeten dat het eigenlijk om zwemmen gaat. Liefhebbers kunnen op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag baantjes trekken tussen 18.00 en 20.00 uur. Als ze na af loop hun kaart laten afstempelen, wacht hen telkens een verrassing. Jeugd tot en met elf jaar zwemt minimaal 250 meter, wie ouder is tenminste 500 meter. Opgavefor- mulieren zijn verkrijgbaar aan de kassa van het zwembad. Programma Op maandag staat vliegen cen traal. De vierdaagse wordt uit de lucht geopend via een parachu tesprong van twee zwembadme dewerkers. Verder zijn een vliegerwinkel, de zweefvliegclub en papieren vliegtuigjes aanwezig. Varen is het onderwerp van dins dag. Te zien zijn demonstraties touwslaan, vis roken (en proeven) en netten boeten. Ook is er een tentoonstelling van scheepjes in flessen en kan men zelf in het on diepe bad met een „raft" vlot varen. Donderdag gaat het om lopen: steltlopen, schuiflopers, een loop band en de aquafit o.l.v. Catharina Witte staan dan op het program ma. Tot slot wordt er vrijdag ge fietst. Aanwezig zijn o.a. ligfietsen, loopfietsen en betjaks. Op een kort parcours op het zwembadter rein kan men zelf met een ATB- fiets crossen. Prijs Verder is de organisatie nog op zoek naar aparte exemplaren', zo als zelfontworpen twee-, drie- en vierwielers. Handige liefhebbers kunnen er misschien nog een in el kaar knutselen. Onder de inzendin gen wordt een prijs verloot voor de mooiste/gekste. (Foto Tessa de Greeff) Texel'94. Goede mogelijkheden van Edgar Klippel, Erwin Koning, Gerko van Putten en Paul van Exel liepen op niets uit. Toch kwamen de gasthe ren aan de leiding toen de bijna onpasseerbare Fred Bos een pegel van Erwin Koning niet klemvast kon krijgen. Uit een onmogelijke hoek wist de alerte Paul van Exel toch 1-0 te scoren. Diverse kansen om de score op te voeren liet Texel'94 daarna nog onbenut. Het slechte afwerken brak de Texelaars later op. Ongetraind Meteen na de rust miste Paul van Exel maar net, en zag Erwin Ko ning een kopbal rakelings voor langs gaan. Ook een schitterende uithaal van de vrijwel ongetrainde spits werd door Fred Bos fraai uit de kruising geplukt. WGW ging steeds verder naar vo ren spelen en dreef Texel'94 be- Krim. Net als op de Thijsse- avondmarkt, eind mei in Den Burg, werden de kraampjes op de markt bemand door diverse natuurorga nisaties en boden bedrijven milieu vriendelijke produkten te koop aan. Met het oog op herinrichting van de Dorpsstraat in De Koog is de ri olering in de straat geïnspec teerd. Die blijkt zwaar aangetast. Aanpassing moet zo snel mogelijk gebeuren. De kosten worden ge raamd op ruim drieënhalve ton. Een persleiding mondt uit in de Boodtlaan. Afvalwater blijft lang in deze leiding en wordt daardoor bij zonder slecht van kwaliteit. Er ont staat zwavelzuur, dat erg schadelijk is voor de betonnen pijp. Bovendien ontstaat rioolgas, dat stank veroorzaakt. Via de Boodtlaan, Dorpsstraat, Ka merstraat, Bosrandweg en Califor- niëweg wordt het water naar de zuivering Everstekoog getranspor teerd. De riolering in de Boodtlaan is al aangepast in januari vorig jaar. Daar is PVC-leiding toege past. De bedoeling is om de persleiding via de Nieuwlander- weg naar de Everstekoog te laten lopen. Dan kunnen tevens enkele nieuwe aansluitingen worden ge realiseerd. Kosten van deze klus bedragen f285.000,-. Door aanpassing van riolering in de Cocksdorper Langeveldstraat hoorlijk in het nauw. Toch hadden de Helderse voor- waartsen een flinke dosis geluk nodig om de overwinning te beha len. Over links belandde de bal in de doelmond en werd snoeihard uitverdedigd, maar tegen de be nen van WGW-spits Dennis van IJ- zendoorn. Onhoudbaar voor Bart Heerschap verdween de gelijkma ker in de korte hoek. WGW hield druk op de ketel. On geveer tien minuten later viel de beslissing. Het lukte de Texelaars niet om de bal op te ruimen uit een enorme scrimmage. Van IJzen- doorn kreeg het leer voor de voe ten en klopte Heerschap voor de tweede maal. Niemand verwacht te dat Texel'94 zich nog kon her stellen, maar hoewel de conditionele problemen ongetwij feld de benen deden voelen, bracht de thuisclub toch WGW weer in het nauw. Met veteraan Rob van de Stap voor de leeggespeelde Erwin Ko ning en Maarten Koorn voor de moegestreden Edgar Klippel creëerden de Texelaars weer enke le kansen. Marcel Ris kwam tot gevaarlijke schoten, en Simon Brand schoof regelmatig door naar het midden veld. WGW had veel kleine over tredingen nodig, en de goed geplaatste vrije trappen van Brand zorgden voor veel onrust in de on zekere defensie van WGW. De ge vaarlijk opstomende Leendert Eelman moest fors gestuit worden door zijn collegavoorstopper aan de andeie kant, Sander Hartog. De uitstekend leidende arbiter Doode- man trok resoluut geel, de enige van de sportieve strijd. WGW haal de met 1-2 het eindsignaal en be kert echter uit naar Texelse formatie, de morele winnaar. Aan voerder John List verzekerde trai ner Hans van der Neut, zeer beducht voor een afgang van te voren, dat Texel'94 er echt wel staat als het nodig is. Op Texel wordt een nieuwe verde- digingssport geïntroduceerd: Shaolin Kempo. De lessen, voor naar een later datum te verschui ven, komt geld vrij voor de werk zaamheden aan de Dorpsstraat. Daar moet vaart achter gezet, aangezien de weg moet „nazak- ken" na de aanpassing. Pas daar na kan herinrichting plaatsvinden. Daarover wordt volgende week gepraat door het college van b en w met afgevaardigden van De Koog Badplaats en de voorzitter van de dorpscommissie. De gemeente heeft f160.000,- ge reserveerd voor de Dorpsstraat, maar er is ook nog geld over van het Sociaal Economisch Structuu ronderzoek. Van de provincie zijn gunstige signalen vernomen over eventuele bijdrage aan de herin richting. Maar ook de onderne mers in De Koog zullen over de brug moeten komen. ZDH heeft goede zaken gedaan in de bekerstrijd door SV De Koog met 3-1 te verslaan. Hoewel het feitelijk een uitwedstrijd voor de Hoornders betrof, werd wegens de slechte toestand van het veld in De Koog op het ZDH-terrein gespeeld. Aan De Koog de lastige taak om volgende week in Den Hoorn de zaken alsnog recht te zetten. De wedstrijd was niet buitenge woon goed. Beide ploegen konden als excuus aanvoeren dat ze niet op volle oorlogssterkte aantraden. Bij De Koog ontbraken ondermeer Nico Schot en Bernard Ipenburg, ZDH moest Roger Kortenhoeve en Denhard van der Slikke missen. In de eerste helft was De Koog iets sterker, maar veel kansen werden niet gecreëerd. ZDH kwam op voorsprong, toen aanwinst Robert Jalving de bal uit een corner keu rig inknikte. Na rust namen de Zwaluwen het voortouw. Een fraaie goal van spe ler/coach Henk Knol leek de wed strijd te beslissen. Martijn de Veij bracht de spanning echter terug, na één van de spaarzame vlot- lopende aanvallen van De Koog. De Koog perste er een slotoffen- sief uit, maar Jelte van der Kooi zorgde na een snellecounter voor 3-1. De trainingen van de atletiekvere niging beginnen woensdagavond om 18.30 uur bij het Boys-terrein en zijn voor leden en traitleten. Vrijdagavond 1 september is de training op dezelfde plaats, aan vang 19.00 uur. De eerste dinsdagmiddag-training, voor de vrouwengroep in het bos, is op 5 september, starttijd 13.45 uur, na bij het Turfveld. Ook is het de be doeling met een beginnersgroep te starten. Voor meer inlichtingen Cees Timmer (18512) of Coby Ba- kelaar (13843). geïnteresseerden vanaf 10 jaar, beginnen zaterdag 2 september in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp, aanvang 11.00 uur. Shaolin Kempo is een Chinese zelfverdedigingssport waarbij wordt uitgegaan van diervormen. Er zijn twee stijlen: een harde en een zachte. Het zijn tegenpolen, die toch bij elkaar horen, net als yin en yang, man en vrouw, koud en warm. Chinees boksen of tem- pelboksen staat aan de basis van de sport. De fysieke en spirituele training is een belangrijke factor. De oefeningen bestaan uit stap pen naar voren, achteren en opzij en uit het heffen van armen en be nen. De bewegingen zijn snel, kort, krachtig en afgekapt, wat een goede lichamelijke conditie veroorzaakt. De oorspronkelijke achttien oefeningen zijn in de loop der jaren uitgebreid tot ongeveer 170. Shaolin Kempo is niet in een paar maanden te leren. Wie de stijl on der de knie wil krijgen, dient over doorzettingsvermogen te be schikken. Wie meer informatie wil hebben kan na 17.00 uur bellen naar 27298, vragen naar Carry. Een liefdesverklaring aan Texel. Zo omschrijft het Duitse kunste naarsechtpaar Curd und Birgit Feldmann de tentoonstelling aquarellen die ze deze week in de raadhuiskelder hielden. Het twee tal viert hier al jaren vakantie. Ze schilderden de impressies ter plaatse, maar kunnen 's winters in hun eigen land geen genoeg van de afbeeldingen krijgen. „Het is onze manier van voorpret." Het echtpaar vormt niet alleen door hun huwelijk een eenheid. De stijl die het tweetal hanteert vertoont verbluffende gelijkenis. Zachte tinten overheersen in de grillige zeegezichten. De Noordzee is volgens beiden als geen ander thema geschikt voor het aquarel, dat door hen in vliegende vaart met het penseel op het doek wordt vastgelegd. „Het ziet er dan ook ieder dag weer anders uit. Het licht en de wolken zijn variabelen, net als de golven en de wind." Die snelle verandering van de ele menten is onderwerp van de ten toonstelling. De echte kunstkenner onderscheid onge twijfeld verschillen tussen beide stijlen, „leder heeft immers een eigen kijk op de schepping." „De expositie is niet alleen een liefdesverklaring aan het eiland, maar ook aan onze vrienden op Texel die ons zo goed hebben be geleid." Wat opvalt is de geringe omvang van de aquarellen en de naar verhouding enorme passé partouts. „We schilderen op kleine vlakken omdat we de doeken dan makkelijker kunnen vervoeren. Bo vendien hoeft het van ons niet zo groot." Donderdag begint Tafeltennisvere niging Tetal weer met de training. De jeugd is van 18.30 uur tot 19.45 uur aan de beurt, de senio ren van 19.45 tot 21.30 uur. De training vindt plaats in de sport zaal de Ferrever. Nieuwe leden zijn welkom en kunnen de eerste drie avonden vrijblijvend tafeltennis sen. Voor meer informatie: Lieuwe van der Veen, tel. 16395. r- .'4*.' Aan de landbouwuniversiteit te Wageningen heeft Kees Jaap Hin uit Oudeschild het doctoraalexa men Zootechniek gehaald. Hoofd vak was veevoeding. i*»rige loofHfjg ggs en meester Jhijsse zorgden deze zomer voor een komische noot in het Texelse Thijssejaer. (Foto Frans Hopman) tl Texel de betere ploeg was ging de zege naar WGW. issd werd dat het twee klas- hogere WGW dinsdag een «Ie klus zou krijgen tegen het jlkig voorbereide Texel '94. jiakter spelend, schiepen de bars echter veel betere kan jan het Helderse elftal, dat al paar weken in training is. De ka produktie stokte helaas ijn doelpunt van Paul van mede door uitstekend kee- «erk van WGW-keeper Fred „klutsballen" van Dennis Jzendoorn waren Bart Heer- pte machtig, zodat WGW in weede ronde tegen HCSC aantreden. ei Van der Neut had voor het zijn selectie vrijwel volledig bij elkaar, alleen Ingmar Moerbeek was verhinderd. De Texelaars startten voorzichtig, en lieten WGW het spel maken. Onder leiding van aanvoerder Cop- poolse dicteerden de Helderse spelers de wedstrijd. De geconcentreerde verdediging van Texel '94 met uitblinker Simon Brand gaf geen centimeter ruimte weg. Enkele keiharde afstands schoten misten precisie en verder kwam het zwaar favoriete WGW niet. Toen de thuisclub via Paul van Exel en Erwin Koning wat meer de aan val zocht, bleek WGW verdedi gend zeer kwetsbaar. De technisch verzorgd spelende ach terhoede wist zich geen raad met de fel storende aanvallers van isl van Jac. P. Thijsse waar- Heren weer even rond op Hond het middaguur ver- i hij in het Doolhof op de »rg en 's avonds voelde de iiaste schoolmeester be ven de natuur- en milieu- in vakantiecentrum De Mn de tand. al was niet de Texelse acteur ran Zeijlen in de huid van s gekropen, maar recreatie- rCoen Vuijk. Zijn optreden Doolhof was een onderdeel Mets-theater-quiz" die het Btiewerk Texel deze zomer de vierde en laatste maal Samen met zijn ontdeugen- nling Bas (Bart de Vries) ver tehij de deelnemers met een bare les, een fraai stukje er met een hoop improvisa- en De Vries maken een sport et ad rem reageren op onver- vragen en voorvallen. Uit end op het moment dat 5e" uitriep hoe prachtig de te natuur is, vloog tot grote tit een straaljager met don- <1 geraas over. Leerling Bas ie situatie perfect op door te n: „Meester, wat was dat een grote bromvlieg?" Huiswerk tweetal is op elkaar in leid; de jongens studeren in aan de sportacademie, in hun vrije tijd aan doen vi ije iiju dal i tater. „Toch is dat niet de reden dat wij deze rollen spelen. Er zijn meer recreatiewerkers met theaterervaring. In de avonturen tochten die het Recreatiewerk 's zomers organiseert, komt ook steeds meer theater voor. Bij de selectie van de medewerkers wordt daar al rekening mee ge houden." De fiets-theater-quiz trok gisteren naar schatting zestig deelnemers, vooral gezinnen op vakantie en oudere toeristen, maar ook een aantal Texelaars. Zij reden een rou te van ongeveer 25 km, die langs verschillende Thijsseplekjes voer de. Onderweg kregen ze „huiswerk-opdrachten", die wer den nagekeken op verschillende posten èn door meester Thijsse zelf. Markt 's Avonds zorgden Thijsse en zijn leerling voor een komische noot tijdens de natuur- en milieumarkt op De Krim. Met een net „vingen" ze telkens bezoekers om die aan een originele .determinatie" te on derwerpen. „Wat voor soort zou dit zijn? Een eigenaardige hom mel? Ah, ik zie het al: een mugge- zifter! De markt trok vrij veel belangstel ling, maar de drukte was van korte duur. Door het mooie weer kwa men de meesten pas laat en toen het donker werd, was de markt snel ten einde. Menig Texelse be zoeker maakte van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in de nieuwe evenementenhal op De

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7