Cjroen 'warL-Jexelsin het Industrieterrein van Oudeschild bijna vol f N x ADVERTEREN Het loopt ineens storm" K Forse boete geëist wegens visfraude Pakhuis Keyser Co gekocht door Mantje IN DE NAJAARSSPECIALS Iroers betrappen dieven met verborgen camera Zeldzame koninginnepage verrast vlinderkenners ummer Plannen voor woningbouw LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! Zie achterpagina van deze krant 06 904 904 01 ^{orszel Regels Zuidhollander bekent serie Texelse inbraken Groei waterverbruik hoger dan elders VERDER IN DIT in Nieuwe excursies in natuurgebieden 2 w Politie lokt jutters naar het strand 5 w Eerste begin van stekelbaarspassage 5 r Bakkers Ijzerhandel mag verder bouwen 5 w Spaanse tandemracers naar Texelse tijdrit 7 jh Landbouw bemest grond met compost 9 Vr Harry's hete zomer 9 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. Ltenties/ebonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. T-tlatel. 62620. fax 14111. .«indringende gevallen 06-52 78 49 62 jjctie buiten werktijd Gerard Timmerman, voorwal 11. Den Burg, telefoon 14687. jCHlJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS LOSSE NUMMERS ƒ1,45. 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11013 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 even de krant bellen Kie* 1 \oor nieuw v 2 voor sport. 'V 3 voor de agenda. 4 voor hei weer V De T( -Nieuwslijn, altijd hel laatste nieuws ,k2ij de oplettendheid en vin- khoid van de agrariërs Nico Theo Boersen uit polder 't jiden heeft de politie een hele ;nbraken en diefstallen op til. Zij betrapten met een ver- jtn videocamera twee jtns die geld wegnamen uit l isrdbeienkraampje voor zijn lijf. De politie hield de dieven. laars van 19 en 22 jaar, ver ens aan. Ze bleken samen met twee andere Texelaars van 19 en 28 jaar nog veel meer op hun kerfstok te hebben. De gebroeders Boersen telen zelf aardbeien en verkopen een deel van de zomervruchten -die ook nu nog verkrijgbaar zijn- in een stal letje aan de Schorrenweg. Kopers kunnen hun geld in een brievenbus deponeren; ook staat er een bakje voor het wisselgeld. Al drie weken lang merkten de broers dat uit het kraampje geld verdween. Ze besloten een video camera neer te zetten. De kraam werd een stukje verplaatst, zodat er ook vanuit huis zicht op was. De camera werd in de bomen ge plaatst op een meter of tien van de kraam. Omdat ze met bandjes van 30 minuten filmden, werd elk half uur gecontroleerd of er geld weg was. Dinsdag 22 augustus 's avonds om acht uur was het zover. „We spoelden de band terug en zagen hoe twee jongens op een brom mer aankwamen. Terwijl er een op de uitkijk stond, viste de ander met een stokje het geld uit de brie venbus, nam een greep uit het wisselgeld en griste ook nog een bakje aardbeien mee. Het was eigenlijk best wel een komisch ge zicht... We herkenden de jongens niet, maar de politie wèl", vertelt Nico Boersen. De vier aangehouden Texelaars bekenden in wisselende samen stelling diverse diefstallen en in braken op het eiland te hebben gepleegd. Ze waren betrokken bij inbraken in de strandpaviljoens van paal 15 en 17, het gemeente huis in Den Burg en appartemen tenhotel Bosch en Zee nabij De Koog. Voorts ging het om diefstal len uit de slijterij aan de Witte- kruislaan in Den Burg, een scala diefstallen op camping Ko- gerstrand (o.a. kleding en drankl en joyriding met een auto, die werd gestolen in de War moesstraat in Den Burg. Na hun bekentenis werden de vier weer op vrije voeten gesteld. Woensdag hield de politie in ver band met deze zaak een 21-jarige Texelaar aan, die wordt verdacht van heling. Hij zou geluidsappara tuur in ontvangst hebben geno men, terwijl hij wist dat die afkomstig was van diefstal uit een strandpaviljoen. De verdachte ont kent dit echter. it geen stok waren ondernemers er aanvankelijk heen te gen. Maar nu is het bijna vol: het industrieterrein van Geschild. In het raadhuis wordt gedacht over uit- kling. «zomer van 1989 besloot de mteraad dat Oudeschild een Ite industrieterrein erbij zou i. Dit borduurde voort op de die langs de Schilderweg gevestigd. Die ruimte was ml, maar voor het nieuw mde gebied was geen onder- i te porren. „Ze wilden alle- een plekje bij Den Burg", t Bart Weijdt van Itaken. jeleden meldde wethouder i echter dat het terrein bijna en dat hij zich beraadt over ding. Het loopt storm in Ou- lild. Hoe kan dat zo ineens? „Er zijn weinig andere mo eden op het eiland. Je kan «el graag in Den Burg willen en, maar als daar geen ruim- toudt het snel op." Goedkoop jimeente heeft er hard aan ge ien om bedrijven naar Oude schild te krijgen. Zo werd een aantrekkelijke grondprijs geboden. Voor „gewone" kavels wordt f50,- per vierkante meter betaald, voor kavels met een diepte van zo'n 80 meter slechts f45,-. „Dat was aan de Abbewaal wel anders", weet Weijdt. In De Mars is nog wel een stukje bedrijventerrein, maar dat is in handen van een projectontwikke laar. Bovendien is al bekend dat de Gamma daarheen gaat, die een groot deel van de ruimte zal opslokken. Misbruik In Oudeschild zijn de laatste tijd vooral veel bedrijfsgebouwen met woningen ernaast verrezen. Wordt het terrein „misbruikt" als lokatie voor huizen? „Beslist niet", ver klaart Weijdt. „Wonen mag alleen in combinatie met een bedrijf. Wordt in fasen gebouwd, dan stel len we zelfs als eis dat éérst het bedrijfsgedeelte wordt neerge zet." Steeds meer kottervissers laten in het gebied een grote loods plaat- Lees verder pagina 9 Mies in onze maatschap- vastgelegd in verordenin- wetten en regels. Hoe mensen op een kluitje kaar zitten, des te belang- 'bet wordt om je aan die 'iker te houden. Indivi- behoeften en verlan- i staan voortdurend op tpannen voet met het alge- i belang. De overheid ambtenaren in dienst controle en handhaving die regelgeving. En daar dm nou net nou de kneep! feng de politici de regels veranderen, moeten die especteerd worden. Wal holt de wetgever ach- veranderingen in de sa lving aan en schreeuwt betrokkene moord en als hem of haar (ver- idl onrecht wordt aange- Met weemoed denken !ru9 -zeker op Texel- aan en toen we onze gang gingen. Was dat wel 'o en hoe lang is dat fit geledenBestook uw 'ke vertegenwoordigers hieer zij ;n gebreke blijven ht belangen worden ge- bad. Als wij ons aan de 'Wbriften houden mag u "datde Tesselse overheid ^sequenties van haar beleid aanvaardt. Houd aao de regels. Daarvoor "Jie dan met respect je ■W af... Horszei De politie heeft twee inwoners van Capelle aan den IJssel (24 en 25 jaar) gearresteerd, die o.a. worden verdacht van inbraken bij twee Texelse piratenzenders en een zestal recreatiebungalows bij Oosterend. De 24-jarige heeft in middels bekend dat hij op Texel actief was. maar zijn maat ont kent alles. Al enige tijd werd vermoed dat de 24-jarige bij de Texelse inbraken betrokken was. Via de telex ver zochten de Texelse recherche en de collega's uit Capelle aan den IJssel om zijn aanhouding. De man was voortvluchtig, maar kon vorige week in Zuidholland wor den aangehouden. Hij bekende ve le tientallen misdrijven in Nederland en België, zoals auto diefstal, inbraken in bedrijfspan den en woningen. Totaal is naar schatting zo'n f150.000,- buit gemaakt. Op Texel sloeg de man een grote slag bij Radio Favoriet, waar voor vele duizenden guldens aan appa ratuur en cd's werd gestolen. Fa voriet loofde destijds f1.000,- uit voor de „gouden tip". Het is niet bekend of de beloning hoeft wor den uitbetaald. Het drinkwaterverbruik op Texel groeit harder dan elders in Noord holland. Vorig jaar werd op het eiland 1.526.660 kubieke meter gebruikt, een toename vergeleken met 1993 (1.470.137 m3) van bij na vier procent. Gemiddeld be droeg de toename 2,5 procent, zo becijfert het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noordholland in haar jaarverslag. Het PWN wijt het toegenomen ge bruik vooral aan de warme zomer. Ook de verhoogde toeristische bouwactiviteiten vorig jaar wor den als oorzaak gezien. De sei- zoensinvloed blijkt uit het watergebruik per dag. Op' piekda- gen werd vorig jaar 9.040 kubieke meter gebruikt, ongeveer een kwart meer dan het voorgaande jaar. Het laagste watergebruik per dag bedroeg 2.200 kuub. Gemid deld werd in 1994 4.183 kuub ge bruikt. Vlinderverzamelaar Tom Vervoer en mevrouw Plnkse kijken toe hoe Sietske Dijkse de koninginnepage fotografeert. (Foto Gerard Timmerman) Vlinderliefhebber Tom Verveer be leefde woensdag een bijzondere dag. In de tuin van boerderij Noor- De Texelse ondernemer Adri Mantje heeft het vroegere graan- pakhuis van Keyser Co in De Waal gekocht. Mantje zal het enorme pand (2.000 m2) in eer ste instantie gebruiken voor opslag. Hij heeft echter ook plan nen om het te slopen en er wonin gen te bouwen. Of dat doorgaat is afhankelijk van de medewer king van de benodigde instanties. „Als het aan mij ligt, ontstaat er een zeer fraaie hoek", aldus Mant je. Gisterochtend zette hij zijn handtekening onder het koopcon tract bij makelaardij Eelman Van Heerwaarden. Al vier jaar geleden had Mantje belangstelling voor de lokatie. Destijds liet hij een plan ontwerpen voor de bouw van 20 huurwoningen (sociale woning bouw), maar dat kwam niet van de grond. Het plan dat hij nu op het oog heeft, gaat uit van een kleiner aantal woningen. De ge meente wil'op die plaats maximaal zeven woningen toestaan. „Als de gemeente tezijnertijd wil meewer ken en de gemeenschap De Waal stelt het plan op prijs, wil ik de mogelijkheden in het bestem mingsplan benutten en het aan zicht van het dorp verfraaien", aldus Mantje. Zover is het echter nog niet. Eerst zal hij het gebouw als opslagruim te benutten. Het pakhuis is ge kocht van Cavo Latuco. Welk bedrag met de overname is ge moeid, wil Mantje niet kwijt. „Voor een goede prijs." Mantje toont zich onder de indruk van het gebouw. „Verbazingwek kend als je er doorheen loopt. Het is immens groot en verkeert nog in zeer goede staat." Zo herbergt het 68 meter lange gebouw -zo ont dekte Mantje tijdens een inspectie- totaal ongeveer 500 kuub hout, waaronder een groot aantal gave 2 Zi duims planken. denburch in polder Het Noorden trof hij rupsen aan van de konin ginnepage. Deze opvallende geel/blauwe vlinder wordt als één van de mooiste beschouwd en werd onlangs voor het eerst sinds de oorlog weer op Texel gesig naleerd. De koninginnepage die zich drie weken geleden boven een perk wortelen in de moestuin ophield, werd herkend door bewoner Nelis Pinkse. „Drie dagen lang kwam ie elke middag tussen vier uur en half vijf. Je kon er de klok op gelijk zetten." Pinkse, die als kind in Lim burg vlinders verzamelde, herken de de koninginnepage direct. „Ik wilde haar nog vangen, maar dat mocht niet van m'n vrouw." Het vlinderwijfje moet rond die tijd eieren hebben gelegd, waaruit de larven afkomstig zijn. Toen de fa milie Pinkse dezer dagen terug keerde van vakantie bleken de groengestreepte rupsen flink te hebben huisgehouden. Het kruid van de wortelen was behoorlijk kaalgevreten. „Dat moet minstens door vijftig rupsen zijn gebeurd", stelde kenner Verveer vast. Slechts drie stuks, en dan nog kleine exemplaren, waren achter gebleven. De rest heeft zich waar- Tegen een visserijbedrijf uit Den Burg heeft de Alkmaarse officier van justitie gisteren een boete geëist van f75.000,-. De 59-jarige directeur van de firma kijkt aan tegen twee maanden cel of 100 uur vervangende arbeid. De rechtzaak is aangespannen wegens visfraude. De uitspraak volgt over veertien dagen. Het Texelse bedrijf wordt ervan verdacht in 1991 meerdere factu ren te hebben vervalst. Op reke ningen voor een IJmuidense firma stond dat zwartvis, tarbot of griet was geleverd. In werkelijkheid was echter tong verkocht. De truc werd uitgehaald om te voorkomen dat het bedrijf boven het toegesta ne quotum tong uitkwam. De Al gemene Inspectiedienst (AID) ontdekte de fraude. schijnlijk al verpopt. De vlinderverzamelaar kreeg van Pinkse toestemming om de rupsen mee te nemen, om ze thuis verder te kweken. Hij hoopt dat ook deze rupsen zich verpoppen. De vraag is echter of het zover komt. „Eigenlijk zijn dit nakomelingen. Misschien zijn ze wel gestoken door sluipwespen. Dan wordt het niets." Mocht de kweek wel lukken, dan wil hij de koninginnepage vanaf het moment dat die als ei worden gelegd, tot aan het vlinderstadium fotograferen. Nèt zoals Verveer dat heeft gedaan met de 24 ande re soorten die voorkomen op het eiland^ De koninginnepage. (Foto Tom Verveer) In 1992 werd regelmatig gesjoe meld met het logboek van de kot ter. Volgens de officier van justitie werd regelmatig minder tong op geschreven dan werd gevangen. De werkelijke hoeveelheid stond wel op de weegbriefjes, maar werd voordat het de klok bereikte verminderd met zo'n twintig pro cent. Het verschil werd doorver kocht aan handelaren en commisionairs op de visveiling van Den Helder. Zwarte vis De FIOD, die bij het AID- onderzoek betrokken was, ontdek te dat de Texelse firma ook vis zwart had verkocht aan een Hel- derse commissionair die inmiddels is veroordeeld. De Texelse firma heeft in twee jaar tijd ruim f\5.000,- te weinig aan BTW betaald. Advocaat R. Rotshuizen en één van de Texelse vennoten waren voor de rechtbank verschenen om uitleg te geven. Zij verklaarden dat het bedrijf al flink is gestraft. We gens de „grijze" vangsten is de quotering teruggebracht. De advo caat merkte op dat de directeur van het bedrijf, die niet op de zit ting aanwezig was, zwaar had ge leden tijdens de twee dagen die hij in een politiecel moest doorbren gen na de ontdekking. Hij vond de geëiste celstraf teveel en pleitte voor omzetting in een boete van f5000,-. Sjoemelen De officier ging daar niet in mee. „De firma en de directeur zijn al meerdere malen veroordeeld voor visfraude, maar zijn desondanks doorgegaan met rommelen en sjoemelen." Hij kwam de advo caat enigszins tegemoet door aan te geven dat hij zich wel kon vin den in een celstraf van een maand en een boete van f5000,-. Over veertien dagen is het woord aan de rechter. (ADVERTENTIE) De kolossale silo van het pakhuis bepaalt het aanzicht van De Waal. Foto Tozse de Greatt) k

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1