/leiding containers vol rank blijkt „oefening" Stekelbaarspassage een precies karwei 'ijftien jutters op verkeerde been car moon Bakkers Ijzerhandel mag bouwen, Gamma nog niet .TEXELSE^" couRANT' derzoek gestart: ixel binnenkort via Internet? rde plaatsen lor schutters stbalprogramma Getuigen gezocht BEI.. bEL Tb DE., hikDE PEU...SIE ON ZE TE h\Y. ...BE DRhKEN... WRN...T hiV DE PO. PO..LITIE i&hb Wc. lS 'oQMS 3E BESTE K.MGC1RRRHÜ Tipsy Wat ik zeggen wou Bezorgdheid Werk aan dijk bij De Cocksdorp Scholierenkaart (ORTTexels Oormerken voor geiten en schapen Aanrijding Zwarte ooievaar al eerder gezien Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 eeuwige strijd tussen jutters en gezagsdragers is de nu 1-0 voor de politie. Maandagavond was voor „erluisteraars op de politiefrequentie een melding te dat één, mogelijk twee containers vol drank op het d werden verwacht tussen paal 15 en 17. Zo'n vijftien ivsgierigen togen erop af. „Een oefening", verklaart de achteraf. „Een leuke grap", zo vatten enkele jutters portief op. Maar niet iedereen kon erom lachen. jn niet waar zijn", reageer- jtor van de Texelse jutters ien. „De wind zat helemaal ,[tj. Ik zat dwars op m'n toen ik de melding opving, het klonk verdacht echt. k wist dat het onmogelijk ion zijn." t.vuste maandag kwam de uit noordelijke richting. De «acht was pittig: zes tot ze- at in buien uitschieters naar )p zich uitstekend weer om jntainer overboord te laten spoelen. „Maar dan hadden er eer der meldingen via de kustwacht moeten komen", aldus Ellen. De gedetailleerde vermelding waar de containers aan wal dreigden te komen, wekte argwaan bij menig jutter. Bovendien bleek de kust wacht van niets te weten. „Geen idee waar je het over hebt. Er wordt maar één container vermist, maar die is van het Nioz en daar zit niets in. Die is zondag met hoog water weggespoeld", aldus vuur torenwachter Frans Dreessens. Zijn collega Stam werd kort na de (i natuurlijk niet uitblijven: ui gaat mee in de vaart der pi. Uitgeverij Langeveld en ij is, in samenwerking met V en Videolux, een onder- istart naar de mogelijkheid aTexels bulletin board via liaan te bieden. «abonnement neemt op In- lan via een computer een jmd „menu" opvragen. Op jachtige wijze kan infor- irorden opgeroepen. Een iirvan kan gratis worden liegd, de rest moet wor- ild. initiatiefnemers gaan na wijze informatie over worden doorgegeven. Wijk van L en R: „De heden zijn ongekend. Stel Duitser in het Ruhrgebied Texel wil weten. Of hij wil reten van een vakantie- nent op het eiland. Dat :svia de computer." Om- ondenkbaar is dat in de stook bewegende beelden worden opgevraagd, is «uit van Videolux bij het betrokken. Ontwikkelingen leiduif was woensdag vei- Ed en Merijn Drijver. Tij- Nederlandse kampioen- i voor jachtopzichters in huizen werd het team I Drijver deel van uitmaak te. Individueel haalde bei- iears vierde plaatsen. worden per provincie leselecteerd met vijf jach- iers. In mei plaatste Drijver de Noordhollandse af leg. Aan de kampioen- in deden negen ploegen mogelijke variatie wegge- moesten vijftig kleiduiven geschoten. Flet slechtste II per team mocht van het worden afgetrokken. De i werden zowel met hagel kogels bestookt, mvan Noordholland, vorig derde, werd nu met 405 tweede achter Gelderland I punten. Limburg werd !t 393 pt. Drijver deed mee aan een voor sponsors van de richters. 'se pupillencompetitie is t/m 16 september. I.v.m. foe conditie van de velden. I 2 september oefenpro- Texel'94 (IJsbaan). u F Pupillen-Texel'94 "•Texel'94 C3-0'end C1 Texel'94 D2-0'end D1 ^9 2 september: A2-0'end A1 '3 september: fend 2 zouden zelfs zo ver kunnen gaan dat via Internet bij de VVV wordt geboekt. De drie instanties kunnen geen claim leggen bij Internet, dus de mogelijkheid bestaat dat anderen het plan doorkruisen. „Dat is een risico", vertelt Van Wijk. „De on duidelijkheid zou erdoor worden vergroot. Het probleem van Inter net is dat er weinig structuur in zit. Texel is erbij gebaat dat er heldere informatie wordt verstrekt, geen ondoorzichtige wirwar. Daarom hebben we ook besloten tot sa menwerking." Voor het eind van het jaar willen de instanties een beslissing nemen. De politie is op zoek naar mensen die getuige zijn geweest van een diefstal uit een auto op het par keerterrein van Calluna aan de Schumakersweg. De wagen, een grijze Toyota Camry, stond daar dinsdag tussen 14.00 en 17.00 uur geparkeerd. Bij zijn terugkomst ontdekte de eigenaar een 67-jarige inwoner van Zutphen - dat de achterklep van de wagen was geopend, waarschijnlijk met behulp van een valse sleutel. Er ontbraken onder meer een verre kijker, een fototoestel en diverse stukken gereedschap. De totale schade beloopt zo'n 13000,-. Mensen die menen iets verdachts te hebben opgemerkt dat kan lei den tot aanhouding van de da- der(s), wordt verzocht contact op te nemen met de politie. melding veelvuldig opgebeld door nieuwsgierigen. Hij is gebelgd dat hij niet door de politie vooraf in kennis is gesteld. Nevelen Hulpstrandvonder Maarten Jan Boon had de melding niet ge hoord, maar werd er door een fo tograaf van de Helderse Courant op geattendeerd. Hij spoedde zich naar het strand en patrouilleerde daar tot middernacht. Hij kwam de politie tegen, maar die zei niets. „Vermoedelijk omdat ik die man bij me had", denkt Boon. Hij kan wel om de kwestie lachen. „Ach, de politie was op het strand, wij wa ren er...daar gaat het toch om? Ik ga wel vaker voor niks heen. Als je dat vervelend vindt, moet je geen hulpstrandvonder worden." De politie hult zich in nevelen over de zaak. „Een oefening", is het enige dat hun woordvoerder wil loslaten. En dat er zo'n vijftien mensen op af kwamen. De zaak is in scène gezet omdat de gezags dragers bij uitoefening van hun werk regelmatig hinder ondervin den van mensen die interne mede delingen afluisteren via een scanner. „We wilden wel eens we ten wie trouwe luisteraars zijn." Aanwezigheid op het strand of het luisteren naar scanners is niet strafbaar. Uitlokking is dat wel. Maar daar is volgens de woord voerder geen sprake van. „Je mag geen valse aangifte doen. Als iemand in de bioscoop zonder re den „brand" roept, is dat straf baar. Dit was een interne zaak voor de politie Wie daar op rea geert moet dat zelf weten." Of het een oefening met voorbe dachte rade is geweest of een grap die onverwacht is opgeko men, wil de politie niet zeggen. Het feit dat de douane ook niet vooraf op de hoogte was gesteld en na een ongerust telefoontje via de meldkamer vernam dat het om een oefening ging, wijst niet op veel voorbereiding. Verscholen „Ik hou het op een geintje. Ik denk dat die lui hun buik hebben vast gehouden van het lachen", aldus een notoire jutter, die niet met na me wil worden genoemd. Hij is niet naar het strand geweest. „Als er wat dreef, had de scanner daar al eerder bol van gestaan. Boven dien was het bij deze wind in het noordelijk deel van het eiland op de kant gekomen." De jutter kan zich wel voorstellen dat menig Texelaar toch een kijkje heeft genomen. „Ik moet toege ven dat ik de verleiding ook bijna niet kon weerstaan." Hij denkt dat behalve de vijftien gesignaleerde personen, nog de nodige jutters in de duinen verscholen hebben ge zeten. „Ach, we hebben de hele zomer niks op het strand gehad, dus dit vrolijkt de zaak weer wat op." Het wachten is op een tegenzet van de jutters. inlwixrfdrbikhcxj van dr nslxtir Ik ben geen stedebouwkundige of historicus en ik weet niet wie er gelijk heeft in de controverse over de bouw van een -te groot?- huis De gemeente heeft woensdag de bouwvergunning verleend voor het nieuwe bedrijf van Bakkers Ij zerhandel aan de Spinbaan. De aannemer was al eerder met de bouw begonnen, maar naar aan leiding van een bezwaar van on dernemer Arie van der Vis moest die worden gestaakt. Het college heeft nog geen besluit genomen over de bouwaanvraag van Gam ma, die van plan is zich op het in dustrieterrein aan de Abbewaal te vestigen. Gamma en Bakkers Ijzerhandel zijn weliswaar branchegenoten, hun doelgroepen zijn verschillend. Bakker richt zich vooral op aanne mers, waarbij de verkoop aan par ticulieren van ondergeschikt belang is. In de vergunning staat dat Bakker een gebouw van 24 bij 31 meter kan bouwen, waarbij slechts 50 vierkante meter is bestemd voor de verkoop aan par ticulieren. Naar aanleiding van de discussie in de gemeenteraad heeft de gemeente nieuwe regels vastgesteld, waardoor Bob Bakker zijn plannen mag uitvoeren. Vol gens de ondernemer is geen ver traging ontstaan door de tijdelijke bouwstop. Het werk wordt een Texelse aan gelegenheid. Systeembouw Mei- jert Boon, Maarco Bouw, Johan Tromp, Casper de Graaf, firma Westerlaken, Installatiegroep Texel, de Verenigde Schilders en Architectengroep Louis Uriot ver lenen hun diensten. De stalen hal is van Remco Staalbouw. Naar verwachting zal het bedrijf rond 1 november verhuizen. Het pand aan de Wilhelminalaan wordt het nieuwe onderdak voor de Aldi- markt. Voor de vrijkomende win kel zijn drie gegadigden, te weten Bruna, drogisterij Mets en The Mu sic Store. Conform de procedure kan nog zes weken bezwaar wor den ingediend tegen de bouw aan de Spinbaan. Van der Vis Tot de bezwaarmakers hoort Arie van der Vis. „Dat Bakker hier komt als collega heb ik niets tegen, maar verander dan het bestem mingplan. Op deze manier wordt via een achterdeurtje de vergun ning voor detailhandel verleend. Onder het mom van een groothan del kan hij over een jaar zijn winkel uitbreiden. En wie houdt hem dan tegen?", doelt Van der Vis op an dere gedoogsituaties op bedrijven terreinen. Volgens Bakker is dat zeker niet de bedoeling. De vergelijking met het toestaan van detailhandel in Van der Vis' bedrijf gaat volgens Arie van der Vis niet op. „Ik ben hier dertig jaar geleden gekomen na een grondruil met de Wilhelminalaan. Anders dan de rest hier, staat in mijn koopcontract géén verbod op de tailhandel. Als ik wil mag ik hier zelfs een supermarkt bouwen. Misschien moet ik dat maar doen." Gamma Ambachtelijke bedrijven met on dergeschikte detailhandel mogen zich volgens de gemeente ook vestigen op het industrieterrein Abbewaal. Gamma houdt zich echter hoofdzakelijk met verkoop aan particulieren bezig, waardoor volgens de gemeente een artikel 19-procedure moet worden ae- voerd. Het college neemt hierover binnenkort een beslissing. Deze week is begonnen met de aanleg van een stekelbaarspassa ge in de dijk nabij De Cocksdorp. De passage komt naast het ge maal Eierland en is bedoeld om stekelbaars, bot, spiering en an dere vissen uit zee te lokken. De vis wordt vervolgens overgehe veld naar de Texelse sloten om als voer te dienen voor de lepelaars. De aanleg zal ongeveer zes we ken in beslag nemen. Begonnen is met de verwijdering van een stuk asfalt nabij de uit stroomopening van het gemaal. In het ontstane gat is een damwand aangebracht. Daarin komt straks een betonnen bak, waarin de vis wordt opgevangen. De vis wordt gelokt door een kleine uitstroom van zoet water, die in werking treedt meteen nadat het gemaal met het lozen van overtollig pol derwater is gestopt. De stekel baarzen komen op het geloosde water af, zwemmen tegen het zoetwaterstroompje in en belan den in de bak. „Sommigen hebben daar hun twij fels over, maar ik wil met iedereen een weddenschap aangaan", zegt initiatiefnemer George Winter- mans uit Oost. De vis wordt auto matisch om het half uur naar de Rogsloot gesluisd. Vroeger gingen de stekelbaarsjes massaal via de sluizen door de dijk om in de Texel se sloten te paaien. Na de komst van de electrische gemalen kun nen ze echter niet meer uit zich zelf naar binnen. Millimeterwerk De aanleg vergt veel precisie. Hoe wel met grof materiaal wordt ge werkt, moet alles tot op de Ingelast 14.30 u. 14.00 u. De jaarrekening van Luchtvaartterrein Texel is 'afgesloten met een po- 'taat van f26.297,-. Een was de winst ruim De stijging komt door- havengeld is ontvangen. in Den Hoorn. Maar ik vind het wel erg moedig van mevrouw Rom- mets dat zij openlijk voor haar me ning durft uit te komen en zich niet bij het eerste het beste tegen- woord de mond laat snoeren. Want één van de redenen dat op Texel de tandartsbehandelingen zo pijnlijk zijn, vloeit voort uit het feit dat deze meestal rectaal moeten gebeuren. Veel Texelaren zijn nl. te bang om hun mond open te doen. J.A. Does, Oosterend. Mijn dochter, 17 jaar, volgt een SPW-opleiding in Hoorn. Het tweede jaar is een stagejaar: vier dagen per week stage lopen en één dag naar school. Zowel haar school als haar stageplaats, een kinderdagverblijf in Julianadorp, kan bevestigen dat er geen enkele onkostenvergoeding tegenover staat. Toch komt ze niet in aan merking voor een scholierenkaart. Want, zegt men bij Teso, dan moet je minstens vier dagen per week naar school en mag je maar één dag per week stage lopen. Er werd mij verteld dat hier heel goed over is nagedacht en men vindt dit een eerlijk beleid. Mijn dochter, een gewone scholie re, moet vijf dagen per week met de boot mee om haar opleiding te kunnen volgen. Maar ze moet hier voor wel de volledige prijs betalen. En dat vinden ze bij Teso een eer lijk beleid! Pauline Buffing, Den Burg. Het laatste damwandstuk wordt geplaatst. IFoto Frans Hopman millimeter sluiten. Dat bleek woensdag toen een damwand werd aangebracht. Eerst werden' de profielen aan elkaar gelast, waarna kraandrijver Hans Witte (van „de Baron") de zware dam- wandstukken op hun plaats liet zakken. Met een hydrolische triller werden de platen tot de juiste diepte in de bodem gedrukt. Dat gebeurde onder toeziend oog van uitvoerder Jan de Groote van hoofdaannemer Daalder-Alkmaar. Ook districtshoofd Kasper van Zui- lekom van waterschap Hollands Kroon hield de werkzaamheden aan „zijn" dijk nauwlettend in de gaten. Het werk werd woensdag uitgevoerd door de onderaanne mers Boom Scheepsreparatie, Dros Grondverzet en J.G. Nelis (Haarlem). Sleuf George Wintermans, zelfstandig onderzoeker en lid van de Werk groep Texelse Lepelaars, sloeg het werk enthousiast gade. „Ik had niet verwacht dat het zó snel zou gaan", zei hij. Eindelijk, na meer dan vijf jaar voorbereiding, krijgt zijn plan gestalte. Opmerkelijk onderdeel van het werk is het graven van een sleuf onder de dijk door. Behalve voor watertransport is die bedoeld voor electrische leidingen, waarmee vanuit het gemaal de visbak wordt bestuurd. Hiermee en met drie be- veiligingskleppen wordt voorko men dat zeewater in de sloot belandt. Het ƒ312.000,- kostende systeem wordt komende winter getest en in het voorjaar van 1996 in gebruik genomen. Het project is gefinan cierd door Rijkswaterstaat (groot ste geldschieter), de dienst Natuur, Bos, Landschap en Fauna van het ministerie van LNV, de dienst Ruimte en Groen van de provincie Noordholland en Uitwa- terende Sluizen. Staatsbosbeheer wordt eigenaar. Het klein onder houd en de dagelijkse controle is in handen van het waterschap. Vanaf 1 september moeten alle schapen en geiten die het bedrijf verlaten zijn geïdentificeerd. Scha pen moeten zijn voorzien van een oormerk, geiten van een tatoeage of oormerk. Elke schapen- en geitenhouder mag zelf beslissen of een volg nummer in de oormerken wordt aangebracht, zodat individuele nummering mogelijk is. Dat is al leen verplicht als de houder deel neemt aan gezondheidsprogram ma's zoals zwoegerziekte en scra pie. Voor meer Informatie: Jan Koolhof. Op de kruising Sommeltjesweg- Langwaal bij De Waal vond woensdagavond kort na acht uur een aanrijding plaats. Niemand raakte gewond, maar wel hadden beide betrokken personenauto's flinke schade. De botsing werd veroorzaakt door een 61-jarige vrouw uit Den Burg, die uit de Langwaal kwam en geen voorrang verleende aan een 44-jarige auto mobilist uit Den Burg die op de Sommeltjesweg reed. De man, die van rechts kwam, remde nog uit alle macht, maar kon een botsing niet meer vermijden. Zijn wagen zat aan de voorzijde in elkaar, de auto van de vrouw liep schade op aan de achterzijde. (ADVERTENTIE) Fiets gestolen. Het seizoen is zo goed als voorbij en daarmee loopt ook het aantal gestolen fietsen te rug. Een 28-jarige vrouw uit De Cocksdorp werd vorige week niet temin beroofd van een kostbaar rijwiel. Ze had haar lichtblauwe damesfiets - met een waarde van twaalfhonderd gulden - op slot ge zet langs de Molenlaan. Toen ze korte tijd later terugkeerde was de fiets weg. Bezoek. Het college van b en w van Den Helder komt dinsdag op bezoek. Tussen 11.00 en 15.00 uur wordt met de Texelse collegae van gedachten gewisseld over zaken, die beide gemeenten aangaan. Bolder. De halfjaarlijkse cijfers van sociale werkplaats De Bolder tonen een positief saldo van ƒ10.000,-. Dat is een meevaller, want er werd rekening gehouden met een verlies van ƒ38.000,-. De zwarte ooievaar blijkt al in mei op Texel te zijn gesignaleerd. Dat vertelde ons het echtpaar Kost- man uit Hilversum, dat al veertig jaar graag naar het eiland komt en op de Texelse Courant is geabon neerd. Het echtpaar reageert op een ingezonden stuk van Nico de Bruin uit Zeist in de krant van 15 augustus j.L, die een lyrische be schrijving geeft van de zwarte ooi evaar die hij begin augustus op Texel had waargenomen. De fami lie Kostman zag de vogel op 21 mei in het kanaal nabij Dijkmans huizen tijdens een ritje met de auto. „We hebben de vogel toen heel goed kunnen bekijken. Hij stond aan de kant van het kanaal net als reigers dat doen", aldus mevrouw Kostman. „Na het stuk je in de krant wisten we dat we het toen goed hadden gezien." TEXELSE INCOURANT Aan de overkant vronen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- cluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Wfeten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1995-1996 een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s. te reageren. Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informatie: aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 62600

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5