paanse wereldkampioen rijdt tijdrit op Texel Sport illuna likt wonden i „slechte" zomer Voetbalvelden drie weken onbespeelbaar internationale deelname van tandems Opa Ycjczfe 'TEXELSE 7 COURANT" ierprogramma start 10 september Windsurfwedstrijd Brandingkanoën ZDH verplettert De Koog na rust Dansclub verhuist naar Partycentrum Gras alleen groen in Den Hoorn J* ixJo Vf nederland i 5| <r~) VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 tijdrit Oudeschild-De slorp vice versa op zaterdag lumber doen liefst twintig „suit verschillende Europe en mee. Alle bijrijders zijn ilgehandicapt. Bijzonder is jlname van de huidige we- mpioen tandemrijden, het Enrique Abad en Manuel Di- Spanje Ook komt bijna de Itderlandse top naar Texel. rijden ze nog een wed- alders op het eiland. pochte "van vorig jaar is de vanuit de tandemracerij paid. In september 1994 aien elf (Nederlandse) m aan de start van de tijdrit, het Wielercomité Texel is rl als een wedstrijd voor mets die geen licentiehou- m de KNWU (wielerunie) jaren geleden nam er al een met visueel gehandicapte („stoker") deel, bestuurd een oud-Texelaar, „piloot" Barhorst. Vorig jaar kwam mot aantal tandemracers op tijdrit af dankzij de in- ngen van Frits Baake uit Het contact kwam tot na de Baake's sponsor, een tier van kunststof kozijnen mis van de Texelse aanne- Jarten Visser, lid van het romité. De tijdrit sloeg zó jde tandemracers, dat zij dit rag terugkomen. Sportmensen ions vorig jaar prima beval- idus Frits Baake. „De wed- selectief door de wind en jte. Bovendien is het een 'rit en dat is leuker dan dat je ir hetzelfde rondje moet Volgens hem waren de ners ook te spreken over de sje („leuk om met de boot gaan") en de soepele orga- „Men benadert ons als sportmen sen, niet als gehandicapten. Er wordt gewoon over wielrennen gepraat, en dat is prettig." Aangenaam voor de deelnemers was ook de tegemoetkoming in de verblijfskosten op Texel. Ook dit jaar zullen het onderdak in de ap partementen van „Avanti" ('t Noorden) en maaltijden in het PH hotel de tandemracers vrijwel niets kosten dankzij sponsoring door Formule Bouw uit Fleerhugo- waard en Vissers Bouw- en Tim merbedrijf uit Oudeschild. Teso geeft de deelnemers (met auto) vrij vervoer. Ronduit de leukste De aanzienlijk grotere deelname komt vooral door mond-tot-mond reclame, aldus Baake. Zo hoorden de Spanjaarden ervan tijdens het Europees kampioenschap. De meesten beschouwen het wee kendje Texel als een mooie afslui ting van het wielerseizoen. Bovendien kunnen ze zich via een goede prestatie in de kijker rijden bij bondscoach Piet Kuys. „Vooral spreekt de wedstrijd ons aan", aldus Baake. „Texel is ron duit de leukste tijdrit in Nederland voor tandemracers. Er zijn wel an dere tijdritten, maar die worden als koppelkoers verreden. Dan rij je samen met individuele renners. Maar hier telt alleen je eigen pres tatie. Verder is het zo dat er in Ne derland alleen ééndags-wedstrij- den voor ons zijn. Door de wed strijd op zondag is dit de eerste tweedaagse." Niet surrogaat Wielrennen is voor blinden en an dere visueel gehandicapten een échte sport, aldus Baake. „Je kunt voluit gaan, zonder dat je gehin derd wordt. Op de fiets hoef je je niet steeds te oriënteren, zoals bij andere aangepaste sporten. Die vind ik maar surrogaat." Patrick van Gortel en Jan Mulder cede zomer is voor zwem- js Calluna een slechte zo- let afgelopen seizoen is dat lelijker gebleken dan vorig en subtropisch zwempara- snden de toeristen acht we- ng op het gewone strand en in gaven zij dan ook de sur. waren de weersomstan- fen ook langdurig mooi, kar kwam in augustus ver- flg in, zodat Calluna toen enkele weken uitstekend i De weersomslag voltrok "jaar pas in de laatste week ugustus. Toen viel er niet eer te redden temeer omdat toolvakanties er inmiddels zodat de toeristische op het eiland danig was af- rcn. De afgelopen maand iet aantal zwemmers in Cal lus minder dan in augustus aar. In juli werden 15000 be- geregistreerd, wat iets was dan in juli 1994. pns is het een misverstand toverdekte zwemparadijs er rote verlaten bij ligt. Het is ariijk dat er ook op de is dagen altijd nog wel 400 ^rs komen. Dat zijn mensen at van het strand houden of vele dagen strandbezoek eens wat anders willen. Ook de variatie aan speelmogelijkheden die het zwemparadijs biedt, doet menig gezin de voorkeur geven aan Calluna. Maar dat neemt allemaal niet weg dat Calluna alleen goed draait bij een normale Hollandse zomer, dus met een aantal verregende weken. Als slechtweervoorziening heeft het zijn waarde overtuigend bewe zen. De drukte is dan overstel pend, zoals in de zomer van 1993 toen in augustus dagelijks minstens duizend bezoekers de kassa passeerden. De toekomstige mogelijkheden van het bad komen binnenkort weer in openbare discussie, want eind november zal de werkgroep die daarmee bezig is, eindrapport uitbrengen. Miljoenste Intussen nadert het aantal men sen dat sedert de oprichting een bezoek heeft gebracht aan Callu na het miljoen. Bij slecht weer zou deze al in augustus zijn gere gistreerd; nu zal het in de loop van het najaar gebeuren. De telling heeft alleen betrekking op mensen die aan de kassa een gewoon kaartje kopen. Het aantal bezoekers is veel hoger als ook de trimzwemmers, leszwemmers, 9. één van de winteractiviteiten van Calluna Trainen is echter niet eenvoudig. „Als blinde heb je het al lastig in het gewone leven. Om minimaal drie keer per week te fietsen moet je steeds weer iemand bereid vin den. Je moet behoorlijk gedreven zijn." ONCE Op 9 september komen in totaal vier Spaanse koppels aan de start. Zij worden financieel gesteund door de Spaanse blindenloterij ONCE, die ook de professionele wielerploeg van Erik Breukink sponsort. Naast de wereldkampi oenen behoren ook de andere drie teams tot de top; zo waren Alfre do Garcia en Raul Fernandez in 1993 Europees kampioen. De Spanjaarden laten zich vergezellen door een ploegleider, arts, fysio therapeut en mecanicien. Verder komen er waarschijnlijk twee tandems uit Engeland, één uit België en één uit Frankrijk naar Texel. Het Engelse gemengde duo Kathryn Miles-Robert Allen won tijdens het EK de gouden medaille op de sprint. Het team Andy Smith-Ian Kitt nam deel aan de Pa ralympics in Barcelona (1992) en heeft het nationaal record op de 30 mijl op hun naam staan. Nederlanders De winnaar van vorig jaar, het Ne derlandse duo Patrick van Gortel- Jan Mulder, is ook weer present. De voormalig Europees en wereld kampioen won vorig jaar in de snelste tijd van alle deelnemers. „Piloot" Van Gortel en „stoker" Mulder krijgen ditmaal stevige concurrentie uit eigen land. Vuurwerk wordt verwacht van de combinatie Ad Verhoeven-Alfred Stelleman, Paralympisch kampi oen tijdrijden. Ook Gerard Remery en Henny van Baars zijn tot veel in staat, gezien hun derde plaats dit jaar in de Ronde van België voor tandems. Een ander topduo is Wil lem Buitendijk-Sander Verdonk, de nummer drie op het WK van 1994. teddybeerzwemmers en kinderen beneden 4 jaar worden meegere kend. Een vrome wens van bedrijfsleider Bert Bergsma is dat ook het schoolzwemmen 's winters in Cal luna wordt gehouden. Tot dusver is dat echter geen haalbare kaart gebleken. Struikelblok schijnen de vervoerskosten te zijn. Winterprogramma Deze categorieën hebben weer al le ruimte in het winterseizoen dat op zondag 10 september van start gaat. Ingaand die datum gelden de winterse openingstijden: dins dags, woensdags, donderdags en zaterdags van 14.00 tot 22.00 uur en zondags van 10.00 tot 17.00 uur. Maandags en vrijdags geslo ten. Tot 3 september geldt nog de zo merse opening: dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur. Tussen 4 en 9 september zijn de openingstij den dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur. Nu al bestaat veel belangstelling voor de zwemlessen die op 10 september van start gaan en zijn bedoeld voor alle leeftijdscatego rieën. De kosten zijn f45,- voor tien lessen. Voor het aquajoggen blijkt ook veel animo te bestaan. Voor deze vorm van watergymnastiek waar bij de deelnemers van drijvers zijn voorzien, kan men woensdagoch tend en donderdagavond in Callu na terecht. Een typisach wintergenoegen biedt de sauna met stoombad, bubbelbad e.d. die aan Calluna is organisatie. „We hadden gerekend op een stuk of tien. Maar het toe val wil dat het zo loopt", aldus Marten Visser. „We laten ze, net als vorig jaar, gewoon tussen de andere renners starten. Dat vinden ze mooi. Wij vinden hun deelname schitterend. Het mag alleen niet ten koste gaan van de tijdrit. Dit aantal is zo ongeveer het maxi mum wat je er bij kunt hebben." Afhankelijk van windkracht en - richting wordt zondag bij Dijk manshuizen een surfwedstrijd ge houden. Deze telt mee voor het clubkampioenschap. Inschrijving vanaf 11.00 uur in het clubge bouw. start om 12.00 uur. Texelaars die zijn geselecteerd voor deelname aan de Texel Race kunnen deze clubwedstrijd be schouwen als opwarmertje. De or ganisatie van de race die op 16 september wordt gehouden is in volle gang. De uitnodigingen voor deelname zijn de deur uit. Omdat de race dit jaar is gekop peld aan het Open Nederlands kampioenschap Marathon, wordt een grote deelname verwacht. Hoofdsponsor is vakantiecentrum De Krim. Zeekanovereniging „De Wadyak- kers" gaat zondag om 14.00 uur brandingkanoën bij paal 28. Wie belangstelling heeft voor deze sport en eens een kano wil uitpro beren is welkom. Liefst vooraf even bellen naar Wim Hoekman, telefoon 13444. ZDH heeft zich gisteren moeite loos geplaatst voor de tweede ronde van het bekertoernooi. Na de 3-1 overwinning in de eerste wedstrijd had de return tegen De Koog voor eigen publiek veel weg van een zegetocht. Kort na rust kwam ZDH voor het eerst op voorsprong, daarna vielen de doelpunten als rijpe appelen van de boom, de één nog mooier dan de ander. Het werd uiteindelijk 7-2. Daar zag het aanvankelijk aller minst naar uit. De spelers van De Koog zullen weinig hoop meer hebben gehad op een vervolg van hun bekeravontuur, maar ze had den zich duidelijk voorgenomen er nog een leuke pot van te maken. Op frisse wijze werd ZDH tegen spelgeboden. Vooral Bernard Ipen- burg en John Eelman onderscheidden zich in positieve zin. Toen Eelman halverwege de eerste helft voor 0-1 had gezorgd, schrokken de Hoornders echter wakker en werd De Koog met de rug tegen de muur gezet. Al snel leek de gelijkmaker te kunnen worden begroet, maar een speler van De Koog tikte een inzet van Eric Wuis met de hand van de doellijn, ledereen zag het, maar de scheidsrechter keek net even de andere kant op. Kort voor rust werd het toch 1-1, toen Stefan Bousma door de Koger defensie soleerde en Jelte van der Kooi uit eindelijk zijn voet tegen de bal zette. Direct na de hervatting gaf Bousma een vervolg aan zijn one- man-show. Eerst promoveerde hij een corner van Jan de Wit tot een doelpunt (2-1), daarna stuurde hij de complete achterhoede van De Koog het bos in (3-1). Vanaf dat moment ging het bij ZDH crescen do. Er werd soepel gecombineerd met veel „one touch"-voetbal. Bo vendien waren regelmatig fraaie individuele acties te bewonderen. Robert Jalving liet bij een vrije trap van Etienne van Bennekom op nieuw zien dat hij goed kan kop pen (4-1), waarna ook Roald van der Slikke zich met de doelpunten- produktie bemoeide (5-1 en 6-1). Tussendoor hadden verschillende ZDH-spelers de kans de score ver der uit te bouwen. Toen de jacht op nog meer treffers te massaal werd, kon Hans van Exel namens De Koog tegenscoren. Het mooiste moment moest toen nog komen. Bij het sluiten van de markt verstuurde Henk Knol een lange pass, die keurig onder con trole werd gebracht door Stefan Bousma. Hij keek op en zag dat Jan Plaatsman zich een handvol meters voor zijn doellijn had ge posteerd. Bousma zag zijn kans schoon en verschalkte de keeper met een juweel van een lob, waar na hij theatraal de handen ten he mel kon heffen. Wegens de verbouwing en de ver andering van de functie, kan Dansclub Madira niet langer te recht in de grote Undeboomzaal. De activiteiten worden voortgezet in Partycentrum Calluna. De nieuwe behuizing wordt inge wijd op zaterdag 16 september met een openingsbal. De aanvang is 21.00 uur, entree gratis. Maan dag 18 september starten de danslessen Ballroom en Latin weer. Verrassing De grote animo van de tandemra cers was een verrassing voor de verbonden. Op de maandagavon den is dit onderdeel echter verbo den terrein voor mannen, want vanaf 16.00 uur is daar dames sauna. Eens per ttoee weken is de leiding in handen van Marja Koorn, die er desgewenst een schoon heidsbehandeling aan verbindt. Disco Vorig jaar is gebleken dat vooral onder de jeugd van 10-15 jaar ani mo bestaat voor discoavonden in het bad. Het is de bedoeling dat el ke zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur te bieden, waarbij het licht wordt gedimd terwijl uit de luidsprekers house- en andere „aangepaste" muziek klinkt. Op nader aan te kondigen woens dagen (ongeveer eens per maand) zullen speelmiddagen worden ge houden, waarbij het (jeugdige) pu bliek zich kan vermaken met allerlei waterspelen, zoals estafet te, voorwerpen opduiken, balspe len ad. Wegens gebleken succes kunnen ouders met baby's vanaf acht we ken ook weer in Calluna terecht voor teddybeerzwemmen. Spe lenderwijs raken de kinderen ver trouwd met het water en genieten er zichtbaar van, wat mede te danken is aan de temperatuur van dertig graden. Mensen die in de eerste plaats naar Calluna willen om door baantjes trekken hun konditie op peil te houden, kunnen meedoen aan het trimzwemmen, waarbij de golfslaginrichting en de whirlpool worden uitgeschakeld. Dat is mo gelijk op de maandagen (het bad is voor trimzwemmers dus wél ge opend) van 16.00 tot 18.00 en van 20.00 tot 21.30 uur. Verder woensdags van 8.30 tot 11.30 uur en zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur. Speciaal voor 55-plussers die in vorm willen komen of blijven is er elke woensdag om 8.30 uur zwemles voor senioren. Vooral voor deze activiteit zijn nog deel nemers welkom, zodat een flinke gezellige groep kan worden ge vormd. Tennis Niet algemeen bekend is dat dege nen die coupons of een gasten- kaart hebben, ook korting hebben bij het gebruik van de tennisba nen. De reductie is f5,-, zodat het gebruik van de gravelbaan f 15,- per uur kost en het gebruik van de harde baan f10,-. Voor nadere informatie en opgave voor het Calluna-winterprogram- ma kan men terecht bij de kassa, of bellen 17888. Met uitzondering van ZDH mogen de Texelse voetbalvelden de eer ste drie weken niet worden bespeeld. Dat heeft de gemeente deze week besloten in overleg met consul Henk Spigt. Na de re gen begin deze week heeft het herstel van de verdorde grasmat zich weliswaar ingezet, het duurt nog weken voor de velden bespeelbaar zijn. Voetballiefheb bers moeten dus nog even geduld hebben. „Een tegenvaller", steekt Rob Dapper, voorzitter van Texel '94, zijn teleurstelling niet onder stoe len of banken. Volgens Dapper zou het niet nodig zijn geweest. „Het geld dat aan inzaai en herstel van de velden is besteed, is voor niets geweest. Als er zou zijn besproeid, zouden de velden nog groen zijn. Texel '94 en De Koog hebben de doelgebieden met een tuinsproei- ertje af en toe beregend. Dat staat er nog redelijk bij. Met een klein beetje water hou je de velden dus toch groen." Uitstel Weliswaar had het eerste team van Dappers club dit weekend nog vrij, volgende week stond een thuiswedstrijd tegen de Zouaven op het programma. Het uitstel is voor Texel '94 geen reden te vra gen of het programma kan worden aangepast. „We trappen niet in dezelfde valkuil als De Koog een paar jaar geleden, dat toen eerst uitwedstrijden speelde. Die bleken later als thuiswedstrijden te gel den. Er is nog tijd genoeg. De win terstop duurt dit seizoen veel korter. Bovendien hebben we in april ook al drie weken stilgele gen." Bij Texel '94 verandert komend seizoen niet veel. „Er gaan wat jongens weg en er komen er wat bij, zo gaat dat. Per saldo gaan we er niet op achteruit." Oosterend Voor de teams van coach Bep Vonk is het behelpen. Omdat de velden verdord zijn, traint SVO noodgedwongen op het gras rond de muzieknis. De thuiswedstrijd tegen Flevo gaat net door, die van volgende week tegen Knollendam. Oosterend voetbalt dit seizoen met twee in plaats van drie senio renelftallen. Speler Henk Knol ver trok als trainer naar ZDH. Wèl treedt SVO dit jaar met twee re creantenteams in de ring. Bij de jeugd is het A-juniorenteam terug getrokken. Er werden wel twee C- juniorenteams op de been op de been gebracht. De Koog De Koog is niet echt rouwig om het uitstel. „Veel spelers kampen hier toch nog wat met de na weeën van het seizoen. De trai ningsopkomst is nog niet al te best, net als de motivatie", aldus Jan van Beek. Animo voor een al ternatief voor de wedstrijd van het eerste thuis tegen Zuidermeer, is er dan ook niet. De Koog is blij dat de voormalige centrale verdediger Nico Schot na een jaar bij Water vogels weer terugkeert in de bad plaats. Zeker omdat een aantal eerste elftal spelers te kennen heeft gegeven de grote training sinspanning die een selectieplaats vergt niet meer te kunnen opbren gen. Van Beek: „Die gaan dus naar het tweede." Volgens het bestuurslid houdt trainer Hans van der Park nogwel voldoende spelers voor het eerste „Maar het houdt niet over." Henk de Ruijter, voor malig trainer van VV Texel '94, wordt oefenmeester van het G-Team. ZDH De overuren die de terreinmeester van ZDH deze zomer heeft moe ten maken, zijn niet voor niets ge weest. Uitgezonderd de randen lijkt het in Den Hoorn wel voorjaar. Gespeeld wordt er zondag echter niet. De mannen van Henk Knol openen uit tegen Wiron. De trainer is niet het enige nieuwe gezicht in Den Hoorn. Voorzitter Jaap Lap haalde zo'n zeven nieuwe spelers naar Den Hoorn, waaronder spits Jelte van der Kooi, Etienne van Bennekom, Erik Wuis, Jan Peter van Heerwaarden en Robert Jal ving. In het bekertoernooi op Texel maakte het vernieuwde team een goede indruk. In de competitie wachten de zwaluwen echter ge duchte tegenstanders in de vorm van enkele degradanten en clubs die vorig seizoen in de nacompeti- tie nèt niet promoveerden. (ADVERTENTIE) yyivcV £UM-^ O -ft-Ujb-Csvx Yy*-4'ayl' oLastv- A ctc ^7"; 'Tv 5 k cryrtusrp 2 7 V3 ^"5 'pptyX

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7