Eierlandse suikerbieten beter door GFT-compost De Waal centraal p Monumentendag ,-v- "•"V T- vUL Melingexpositie en dia's Vertrouwen in kringloopprodukt groeit Mensen Langs de weg TEXELSE COURANT TE KOOP BEDRIJYEHTERREIN <-!*' ]mu&iiËi=S2 Industrieterrein Programma zaalvoetbal ijwilligers NET men excursies iver van SBB Het Lijk Drijft aL in Klif 12 Diploma's voor leden zwemclub VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 1. INLICHTINGEN GEMEENTE TEXEL AFD. GRONDZAKEN =•02220- 62171 mk üstrieterreln van Oudeschlld Is, na een periode van rust, ineens enorm In trek. iVmffJTIÏfVHH drijven in de aanbieding en twee diepere. „Maar die laatste willen we zo lang mogelijk aaneengeslo ten houden. Stel je voor dat nog eens een groot bedrijf komt dat ruimte zoekt. Dat zou een gewel dige impuls voor de werkgelegen heid op het eiland zijn." Verwacht wordt dat in twee tot drie jaar het terrein vol is. Voor die tijd moet een beslissing worden genomen over uitbreiding. Weijdt: „De mogelijkheden worden onder zocht. De bestuurders moeten zich er nog over uitspreken. Het heeft alles te maken met planolo gische keuzes. Er zijn nog geen grondeigenaren benaderd." De ge meente probeert ook bedrijventer reinen te realiseren in De Cocksdorp en De Koog. (Foto Tessa de Greall) Voor hen is het een perfecte i,dicht bij de haven. ,,Maar ik ook dat het economisch be at met Texel en dat daardoor mensen de stap durven wa tts te beginnen", aldus ttterrein staan inmiddels ook Itn van twee aannemersbe- (met een derde wordt on- ïideld), een jachtbouwer, neubelmaker, een fietsenver- Jer en een autorijschool. Werkgelegenheid 'deling Grondzaken heeft nog vier kavels voor kleine be- Woensdag 6 september: 18.30 u. Klif-Texel'94 1 19.15 u. Rab-Jellenboog 3 20.05 u. O'end 2-Nioz 20.55 u. Rab 2-ZDH 21.45 u. Mantje 2-De Krim 4 Zaaldienst: Mantje Donderdag 7 september: 18.30 u. Texel 4-Klif 5 19.20 u. Texel 3-Casino 3 20.10 u. De Krim 5-De Koog 6 21.00 u. Rab 3-Mantje 3 21.50 u. De Krim 6-Texel 5 Zaaldienst: De Koog ndelijke Open Monumenten- op zaterdag 9 september op Texel een aantrekkelijk imma. Liefhebbers kunnen dag, van 10.00 tot 17.00 Etsend en wandelend langs Kante panden. Op het hele zijn gebouwen (vooral ker ft bezichtigen, maar Texels ite dorp De Waal vormt het Hpunt. ■meester Willem van Rappard dag om 10.00 uur in de Hervormde kerk van zijn plaats De Waal. De kerk is publiek geopend en fungeert startpunt van de dorps- elmg onder leiding van Al- feyser. De rondleiding begint OOuur. Later op de dag, om uur, verzorgt de zanggroep de Historische Vereniging olLv. Willem Kikkert een op- in de kerk. In de consisto- fier van de kerk is de hele an diavoorstelling te zien. een expositie over gerestau- !e monumenten op Texel kun- jwilllgers van Stichting Na- icursies Texel (NET) nemen gang van vandaag (vrijdag) «leidingen over van Staats heer. NET verzorgt tot 1 'e excursies door De Geul, Kterduinen, De Muy en De Deelnemers aan de toch- «nnen terecht bij EcoMare. s ligt dat met gasten van leparken De Krim en de «vallei, voor wie de stich- «ids kort excursies verzorgt. vier |aar dat NET actief is, de belangstelling voor excur- "ten het hoofdseizoen flink "omen. Vorig jaar leidden de 'gers 140 excursies over het ■'|k deel van het eiland. De houden zoveel mogelijk de «bare routes aan, maar een r wordt een eindje van H afgeweken om bijzondere '6 bekijken. De excursies door gebieden die an- toegankelijk zijn, zoals de Damvallei, waar momenteel knalige natuurbouw plaats- deze in de oude staat te Sen. ®»sies die sinds kort in over- '!l De Krim en Sluftervallei gehouden, blijken in een te voorzien. In combina- jj de tochten over de wad- en het initiatief tot aanleg uitkijkpost bij de ^ertjes hebben de activitei- NET flinke vormen aan wen. nen bezoekers van 10.00-17.00 uur terecht in dorpshuis De Wiele waal. Daar is ook koffie met „som- meltjes" verkrijgbaar. De extra activiteiten zijn ontwikkeld in sa menwerking met de Waalder dorpscommissie. Verder is in De Waal een stolpschuur nabij Hoger- eind 19 geopend en kan men het Agrarisch Museum voor half geld bezoeken. De stolp op de binnenplaats van het museum is een monument en kan van binnen worden bekeken. Regelmatig zijn er rondleidingen, waarbij tekst en uitleg wordt ge geven over het leven in een boe renwoning van vroeger. De stolp is ingericht met huisraad en ge bruiksvoorwerpen uit grootmoe ders tijd. In een andere ruimte is de Thijssejaar-expositie over de re latie tussen landbouw en natuur, met o.a. een schaalmodel van een schapeboet en een aantal schilde rijen van Ad Blok van der Velden. Het museum is open van 10.00 uur tot zolang er belangstelling is. Andere dorpen Ook buiten De Waal zijn op 9 sep tember monumentale gebouwen opengesteld. In Oosterend zijn dat de Ned. Hervormde kerk, de Doopsgezinde kerk en de slijterij van Ger de Jong aan de Kerkstraat. De wieken van de mo len van 't Noorden zullen draaien, wat betekent dat molenaar Willem Keijzer aanwezig is om belangstel lenden te ontvangen. In De Cocks dorp is de Ned. Hervormde kerk open, evenals in De Koog. „Nieuw Bloed" is een absurdisti sche voorstelling met een licht fi losofische ondertoon. Onverwacht, snel, vermakelijk, maar zeker niet vrijblijvend. Het is de derde voorstelling van Het Lijk Drijft aL. De spelers van Het Lijk... Martijn Smits en Guillaume Thelis- sen voelen zich verantwoordelijk voor zowel tekst als muziek. In dit nieuwe theaterprogramma gaat Het Lijk Drijft aL op energieke en muzikale wijze op onderzoek uit of de wereld wel logisch in el kaar zit. Aan de hand van een le vensgroot schaakspel proberen zij aan elkaar en aan het publiek de structuren van het leven te ver tellen. Het Lijk... brengt een zeer frisse vorm van cabaret met een aantal bijzonder prettige muzikale onder brekingen. Theater-restaurant Klif 12, Den Hoorn, tel. 198633 Dinsdag 5 september, aanvang 21.00 uur, entree A19.50, vrien denprijs f17,00 (diner vooraf mo gelijk). De Doopsgezinde kerk en de grote Hervormde kerk van Den Burg zijn te bezichtigen en in Oudeschild het „zeemanskerkje" (Hervormde kerk) met zijn herinneringen aan de Gouden Eeuw. Het (NH) kerkje van Den Hoorn mag uiteraard niet in dit lijstje ontbreken. Wandeling In het Hogeberg-gebied zet de vo rig jaar gerestaureerde kaasboer derij De Waddel (Westergeest) de deur open. Het bezoek aan deze boerderij kan worden gecombi neerd met een wandeling door het tuunwallenlandschap. Er wordt een deel van het Lange Afstands Wandelpad gevolgd, dat in mei j.l. in het kader van het Thijssejaar werd geopend. Onderweg kunnen de wandelaars een schapeboet bezichtigen. De wandelroute is aangegeven in het informatieboekje over de Open Monumentendag, dat tevoren ver krijgbaar is bij de VVV, EcoMare, het Maritiem- en Juttersmuseum en het gemeentehuis. Op de dag zelf liggen er boekjes in de open gestelde kerkgebouwen. De organisatie van de Open Mo numentendag op Texel bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meente, dorpscommissie De Waal, Stichting Dorpsherstel, de Histori sche Vereniging en de VVV. Drieënvijftig kinderen van zwem club TX'71 hebben in Molenkoog voor diverse diploma's en stickers afgezwommen. Alle deelnemers zijn geslaagd. Basisdiploma: Stefan Sijtsma, Danielle v.d Kamp, Albert Jan Visser, Jermaine Huis man, André van Strien, Pieter Dogger en Rosa Alberts Zwemvaardigheid 1: Marijke Blok, Nma Willemse, Saskia Rijk, Lennard van Maldegem, Marieke Driehuis, Bart Laan, Wouter Dogger en Patricia Hooge- woning. Zwemvaardigheid 2 Esther vxS. Berg, Justus Zegel, Martina Barhorst, Ja- cobien Zijm, Anna Kikkert en Brigitta Wit te. Zwemvaardigheid 3: Elise Dijkshoorn. Reddend zwemmen 3: Amka Tijsen, Jo- landa Ellen en Mireille Zijm. Balvaardigheid 1: Ramon Noorlander, Monique de Jong, Simone de Wit, Martijn Kooiman, Jeroen Driehuis en Bart Steendam. Balvaardig heid 2: Pieter Waverijn en Diede van Abs Kunstzwemmen 1: Lisette Boeyen Kunst- zwemmen 2: Lisette Boeyen, Annette Krij- nen, Anna Lisa Albers en Marlies Huisman. Springen v.d. plank 2: Anna Lisa Albers. Nostalgische zwemslagen 1: An nette Krijnen, Marlies Huisman, Anja El len, Mark Roeper, Aletta Brugge, Cathelijne Engelvaart, Monique den Brok, Lea v.d. Zee en Bettine Schraag. Nostalgi sche zwemslagen 2: Marliës Huisman, Anja Ellen, Mark Roeper, Aletta Brugge, Cathelijne Engelvaart, Monique den Brok, Lea v.d. Zee, Bettine Schraag, Leandro van Karsen, Anna Kikkert, Jessica Eelman, Eli se Dijkshoorn, Dominique Kooiman, Nelda Eelman en Brigitta Witte. Nostalgische zwemslagen 3 Mark Roeper, Jessica Eel man, Elise Dijkshoorn en Dominique Kooiman. Ook geslaagd. In de lijst van geslaagden voor het zwemdiplo ma zijn twee namen weggevallen. Het zijn Anne Mattner en Silvia Eelman. Beiden haalden het diplo ma A. Vrijdag 8 september: 17.00 u. O'end-Casino 17.45 u. Texel 2-ASC 18.30 u. De Krim 3-Texel 2 19.30 u. Jellenboog-SVW/Horst 20.20 u. Klif 3-Gempo 21.10 u. Mantje-Jellenboog 2 22.00 u. De Koog-Klif 2 Zaaldienst: Klif GFT-compost, het restant van ge scheiden groente, fruit en tuinaf val, vindt steeds grotere aftrek onder akkerbouwers. Na enige aarzeling is hun vertrouwen in het restprodukt gegroeid. Zeker nu tijdens deze droge zomer is geble ken dat gewassen op met com post bemeste akkers beter gedijen. De laatste weken is in Ei- erland veel compost van de vaste- wal aangevoerd. Een deel daarvan is afkomstig van de Texelse huis houdens zelf, waarmee GFT- compost een echt kringlooppro dukt is geworden. „Helemaal zeker weet je het na tuurlijk nooit, maar het is wel frap pant dat op het perceel waar we compost hebben gebruikt, de bie ten er dit jaar zo goed bijstaan", constateert akkerbouwer Cor de Lugt van hoeve Padang in Eierland. De firma De Lugt is met een afna me van 1500 tot GFT-compost per jaar de grootste afnemer op het eiland. „Eerder hingen met zo'n zomer de bieten slap en nu staan ze er 's morgens nog fris bij." Als oorzaak noemt hij de hoge voe dingswaarde van het spul en stij ging van het humusgehalte in de grond. Humus bindt het vocht in de bodem, bevordert een gunstig microleven, voorkomt verslemping van grond en gaat uitspoeling van mineralen tegen. De hoeveelheid compost die de gebroeders gebruiken lijkt veel, maar gezien de bedrijfsomvang (225 hectare) valt dat mee. „Er is héél wat compost nodig om het humusgehalte in de grond om hoog te krijgen." Per hectare mag eens in de twee jaar maximaal 17 ton compost worden gestrooid. VAM De aangescherpte mestwetgeving is één van de oorzaken waardoor het gebruik van dierlijke mest de laatste jaren een probleem wordt. „GFT-compost heeft ten opzichte van bijvoorbeeld kippemest als voordeel dat het jaarrond kan wor den gestrooid. Verder ligt de ver houding organische stof en fosfaat gunstiger", aldus akker- bouwspecialist Gerard van Heer waarden van Cavo Latuco, dat dit jaar een kleine 8000 ton compost op het eiland verwacht af te zet ten. De coöperatie betrekt dit van afvalverwerker VAM. In moderne composteerinstallaties wordt het GFT-afval via computergestuurde apparatuur omgezet in compost. Dit biologische proces verloopt sneller naarmate de omstandighe den voor de micro-organismen gunstiger zijn. Dankzij een uitge kiende temperatuur en gunstig vocht- en zuurstofgehalte duurt het proces zes weken. Een tempe ratuur van 55 tot 60 graden ga randeert dat de compost vrij is van ziektekiemen en zaden. Extra kostenpost vormt de vervuiling met onverteerbaar afval, die er uit moet worden gezeefd. Normen Om te voorkomen dat verontrei nigde compost over het land wordt gebracht, heeft de overheid normen gesteld. Ter controle wor den monsters genomen. „De VAM levert uitsluitend gecertificeerde compost", snoert Van Heerwaar den sceptici de mond. Na een periode van aarzeling en zelfs een boycot van de Neder lands Akkerbouwbond uit protest tegen de landbouwprijzen, stap pen de boeren steeds meer over op compost. Volgenslandbouw- voorlichter Jan Koolhof is het een goede aanvulling op de bestaande produkten. Gemeente Ook de gemeente constateert gro tere vraag naar de compost die bij vuiloverslag De Hamster wordt ge maakt. De gemeente produceert jaarlijks 1500 kuub compost. Vo rig jaar was die berg nog moei zaam te slijten. Anders dan het GFT-afval is deze compost het restant van slootruig- te en plantsoenafval. „De voe dingswaarde en het organische stofgehalte is wat lager dan het GFT van de VAM, maar de kwali teit is prima", aldus Piet Bolier van gemeentewerken. Gistermorgen meldde zich een Eierlandse akker bouwer die het restant kocht. Wél ligt er nog een paar honderd kuub voor bemesting van de plantsoe nen en voor particulieren. Die kun nen bij de gemeente terecht voor de compost. Aan de Technische Universiteit te Delft slaagde Jakob Jan Brouwer (25) als stedebouwkundig inge nieur. Zijn afstudeerproject was een regionaal plan voor het district Pogradec in Albanië, bedoeld als aanzet voor ruimtelijk denken over de ontwikkeling van dit gebied na de omzetting van communisme in vrije markteconomie. Daarbij heeft Brouwer vanuit de Reformatori sche Wijsbegeerte naar een invals hoek voor de regionale planning gezocht. Landbouwers Cor en Dirk de Lugt uit Eierland en Gerard van Heerwaarden van Cavo Latuco zijn tevreden over de kwaliteit van GFT- compost. (Foto Gerard Timmerman) Aan de Technische Universiteit van Delft is Martin van Veen (24) uit Den Burg afgestudeerd als ma teriaalkundig ingenieur. Zijn afstu deerproject ging over de invloed van warmtrekken op de mi crostructuur van snelgestold alu- mium 7075 (ZR). Dinsdag heb ik de dunne zo merhelft van mijn Texeler- dekbed vervangen door de dik kere najaarshelft. Dat was no dig, want na zo'n vijftig tropische nachten waren de temperaturen weer normaal. Er dreven weer wolken in de lucht en het had zelfs een beetje ge regend. Er was dus een eind gekomen aan een zomer die zo wat alle records heeft gesla gen. Het kon niet op Wonderlijk, dat haast iedereen dat blijkbaar gewoon vond. Het tijdperk waarin Hollandse zo mers als regel voor driekwart in het water vielen, ligt blijkbaar achter ons. Het is nu elk jaar een tijdje tropisch en de win ters stellen ook niets meer voor. Klimaatsverandering! Nog even en we beginnen met het aan planten van cocospalmen op het Westerslag en langs de Pontweg. Texel wordt een Antil. Nu de status aparte nog en het kan niet meer stuk. Geheel passend bij dat tropi sche paradijs waren al die kleu rige vlinders. Koninginnepages, rouwmantels. Ik had die beesten nog nooit gezien, maar nu fladderden ze overal bij tien tallen rond. Sommigen mensen klaagden er zelfs over. Straks moeten we nog spuiten om ze binnen de perken te houden. Of alle stiekels omhakken, dat schijnt ook te helpen. Met de hele natuur gaat het trouwens goed. Bij ons in het bos wemelde het van de jonge uilen, die ons en onze gasten met hun snerpende gepiep uit de slaap hielden en nog steeds zie je overal valken, kiekendie ven en buizerds rondvliegen in veel grotere aantallen dan vroe ger. De kwallen daarentegen lieten het afweten, maar daar lag niemand wakker van. Zojuist hoor ik dat er misschien wel 2000 zeehonden in de Waddenzee zitten, veel meer dan de deskundigen voor mo gelijk hadden gehouden. De vermenigvuldiging is dus goed op gang gekomen. Als het zo doorgaat zal de wildbeheereen heid Texel maatregelen moeten nemen, al was het maar om EcoMare te redden. Want als het straks overal wemelt van de zeehonden gaat er natuurlijk niemand meer acht gulden be talen om ze daar te bekijken. Een jasje van zeehondebont moet weer kunnen. Anders gaat het met EcoMare net als met het subtropisch zwemparadijs Calluna, dat in zo'n tropische zomer enigszins overbodig is. Een warm golfslagbad vind je immers ook op het Hoornderslag of bij Paal 17 en dan zit er ook nog een gratis hoogtezon bij. En even goed patat en ijs op roe- pafstand. Het tragische toeval wil dat die serie superzomers is begonnen in het jaar dat Calluna werd ge opend. Als slechtweervoorzie- ning weet je nog? Blijkbaar hebben ze daar de weergoden mee getart, want sindsdien is er nog maar één zomer ge weest met normale regenval. Dat Calluna vooral daardoor slecht draait, is eigenlijk een luxeprobleem. Als we met een jaarlijks bedrag ter grootte van het exploitatietekort van dat bad, de garantie van een zonni ge zomer zouden hebben, zou den we het graag neertellen. Wat denkt u van deze opvat ting, dames en heren raadsleden? Klimaatsverandering? Van mij mag het. De zekerheid van goed weer leek deze zomer al zó groot dat mensen rustig een tuinfeest of openluchtmaaltijd durfden te organiseren en daar voor weken tevoren uitnodigin gen verstuurden. Als je dat tien jaar geleden deed, vroegen ze of je gek was. Het ging immers toch niet door. Om indruk op mijn relaties te maken heb ik in die tijd meer dan eens een fan tastische openluchtparty aan gekondigd en daarbij veel spijs en drank in het vooruitzicht gesteld. Het kostte uiteindelijk alleen wat postzegels en pa pier, want op de geplande feestdatum regende en storm de het steevast. Je hoefde de mensen niet eens meer af te bellen, want ze begrepen zo wel dat het niet doorging. De afgelopen zomer gingen alle tuinfeestjes wèl door. Je merk te het 's avonds op straat, voor al in de buitenwijken van Den Burg. De atmosfeer werd daar verpest door de kankerverwek kende walm van schroeiende barbecue-worstjes. Vanachter menige schutting of vlechtmat klonk het gekakel en gekir van man- en vrouwvolk dat zich op perbest amuseerde. Ik keek wel eens stiekem over zo'n schutting en werd dan al tijd door jaloezie bevangen. Al die vrolijke mensen met grote glazen wijn en bier in de hand, tafels vol met lekkernijen die in eigen beheer of door een pro fessionele Texelse cateraar wa ren bereid. Waarom werd ik nooit gevraagd op zo'n party? De somberheid daarover be reikte een maximum toen ik een paar maanden geleden werd gepasseerd bij dat feestje dat Harry Wuis aanrichtte ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag. Eerst dacht ik dat hij alleen de jetset had ge vraagd om het een beetje be schaafd te houden, passend bij de vier sterren van zijn hotel. Maar later hoorde ik dat er naast gasten van het vasteland minstens honderd autochtone Texelaars in die circustent bij Calluna hadden gezeten. Ach teraf was ik er niet rouwig om want die feestvierders beston den voor een niet gering deel uit Winnersclub-deelnemers, golfspelers en daarmee te ver gelijken ander tuig, maar op het moment van ontdekking wist ik dat niet en ik was knap pissig. Maar toen ik dat stukje had ge schreven over dat Krim- paviljoen, veranderde het plot seling. Voor het ene na het an dere feestje werd ik uitgenodigd. Het was haast el ke week raak en ik kon ruim schoots inhalen wat ik bij Harry Wuis tekort was geko men. Eind juli werd ik zelfs ge vraagd voor twéé feestjes op één dag. De ene party was er gens in De Mars, de andere op Isidorushoeve bij Oosterend. In beide gevallen was het feestge druis aangericht in verband met het bereiken van het vijftigste levensjaar van de gastheer. Eigenlijk vreemd om dat te vie ren. Vroeger volstond je in zo'n geval met het maken van een pop Abraham die dan aan de straat werd gezet met een joli ge tekst. Ook werd wel een bord langs de weg geplaatst met het opschrift: „Jaap wordt vijftig. Drie keer toeteren a.u.b.". Voor zover er dan nog een feestje was, was dat be scheiden. Het was meer een herdenking in de huiselijke kring. Logisch, want zo leuk is het niet om vijftig te worden. Dan zit het leven er namelijk voor het grootste deel op en dat is ook het béste deel. Iemand die deze leeftijd heeft bereikt is meestal kaal, grijs en vaak dik en/of lelijk. Zijn kinderen heb ben hem al lang niet meer no dig, zijn potentie neemt zienderogen af en in zijn bedrijf of betrekking functioneert hij elke dag minder scherp, waar door hij steeds meer last en steeds minder lust geeft. Kort om, kommer en kwel en ook nog storend in het landschap: Eigenlijk moet je zo iemand niet overal vrij laten rondlopen, want het is schadelijk voor het toerisme Als Texel ooit nog jon geren wil trekken, moet je die ouwe lullen buiten beeld hou den. Wordt vervolgd. Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9