Cjrocn "Zwartrjexels in het hart Oplossing problemen OSG iets dichterbij N- X ADVERTEREN Zorgen nog niet van de baan" ug verbindt Gollards et nieuw Dirksoord Houten hekken maken plaats voor stalen Het is nog erger dan je op televisie ziet" IN DE NA)AARS SPECIALS sterking woonzorgfunctie: ummer Dijklandschap verandert BRUIDSPAREN OPGELET LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! Reageer vóór 19 september 06 904 904 01 Idwond door val lik vernield VERDER IN DIT Eigen vlag voor jubilerende redders Extreem lang schip in haven Ouaeschild Surfspektakel volgens vertrouwde scenario Wielerkampioenschap: afzien door het weer Maartenhuis trekt recordbezoek Kop-staart botsing Familie Groeskamp overleefde orkaan Informatie: advertentiebalie Texelse Courant NR 11016 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 i Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. itentles/abonnementen/bezorging tel 62600, fax 14111. tel. 62620. fax 14111. m dringende gevallen 06-52 78 49 62. #ie buiton werktijd Frans Hopman, Witteplein 27, Den Burg, telefoon 15472. MUNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. even de krant bellen Kies I voor mcuvvx. 2 v««>r *p»»rt. 3 vtxir Jc agenda. 4 voor hel weer IX- TC-Nicuw.slijn, altijd hel laalslc nieuws eiging is even weggenomen, maar de Texelse OSG is iet uit de problemen. Wethouder Nel Eelman maakt end in de raadsvergadering bekend dat het ministerie liolengemeenschap twee jaar lang een bijdrage ver- zodat het huidige brede aanbod voorlopig is gewaar- Er zit echter nog een addertje onder het Haagse >ari werd duidelijk dat de j financieel slecht voor Een jaarlijks tekort van 00,- kon nog enige tijd opgevangen, maar het iwam in zicht. De proble- II adden drie oorzaken. Het oe weigerde nog langer de Waddenvergoeding voor op eilanden uit te betalen, ege per leerling die volgens n uit Utrecht viel op de Pontweg-Akenbuurt van i mogelijk omdat hij onwel «orden. Dat gebeurde vrij- rond half één. Hij liep ji val een wond aan het :g Voorbijgangers belden raarna de man per ambu- ar een huisarts werd ge irige man uit Den Burg donderdag even na het ur dat zijn fuik stukgesne- De fuik, die hij nabij de «i het wad had geplaatst, redelijk tijdenslaagwater ervoor vernield. De man in schade van ongeveer een speciale berekening tot stand komt viel tegen en Texel moest erg veel betalen aan het Vervangings fonds voor zieke leerkrachten. Veel gepraat Texel spande meteen een procedu re aan tegen de korting op de ei- landbijdrage en bestookte staatssecretaris Netelenbos met brieven. In stand houden van het huidige vakkenaanbod stond voor op. Er werden ook diverse bijeen komsten bijgewoond op het ministerie in Zoetermeer. Na de laatste, die kort geleden was ge houden, werd de OSG verzocht de wensen nog eens overzichtelijk op een rijtje te zetten. Eén van die wensen is de legalisatie van de af deling consumptief. Die was na melijk door het ministerie tot nu toe niet geformaliseerd en werd dus ook niet vergoed. Hoopvol Voordat de OSG hieraan kon vol doen berichtte het ministerie per fax dat een onderzoek wordt gestart naar legalisering van deze afdeling. In afwachting daarvan wordt tot 1 augustus 1997 een extra bijdrage gegeven. „Het is nogal technisch, maar het gaat om de verhoging van de vaste voet", aldus wethouder Eelman. Ze is blij met het behaalde re sultaat. Het onderzoek kan nog wel even tijd in beslag nemen. De plannen van aanpak van de scholen zijn al lemaal al door de ambtelijke molen en het aanbrengen van wijzigin gen is dus niet eenvoudig. Dat geeft de wethouder hoop. „Ik neem aan dat ze dit vele werk niet beginnen als ze er niets in zien." Toch wijst ze op het risico dat het ministerie na twee jaar alsnog besluit de erkenning te weigeren en de bijdrage te staken. De staatssecretaris heeft een voorwaarde aan de toezegging verbonden. Texel moet het beroep bij de Raad van State intrekken. „Daar zit een griezelige kant aan", aarzelt de wethouder. „Als we dat doen en ze trekken het na twee jaar alsnog in, hebben we niets meer." Ze zal dit punt vandaag overleggen met het college. „Mis schien kunnen we het beroep la ten staan tot we meer zekerheid hebben. Maar dat moet eerst juri disch worden bekeken." Onmisbaar In de praktijk betekent de toezeg ging dat de OSG voorlopig haar brede aanbod kan blijven bieden. Dus ook de afdeling consumptief. Nel Eelman: „Die is voor een eiland met veel horeca-activiteit onmisbaar." Iets meer zekerheid dus voor de leerkrachten. Onder die groep was grote onrust ont staan door de sombere vooruit zichten eerder dit jaar. Maar de wethouder waarschuwt voor al te Lees verder pagina 3 liti lingstichting wil verzor- Ms Gollards en het nieu- Oirksoordcomplex via een 'J de Jonkerstraat met el- nbinden. De koppeling ij aan het idee achter het ■gcompex (wozokol. De otdt aangesloten op de «dieping van beide com- ■r zal drie meter boven de «gen. De doorrijhoogte meter betekent dat de ttrauto in noodsituaties 'ter plaatse kan zijn. De li zoekt naar een oplos raadscommissie ruimte- ming adviseert volgende radag over de brug. 'dat is uitgewerkt door ar- 111 «bureau Jan Visser omvat de brug over de Jon- ook verbindingen tussen Ctl de drie woonblokken met huurhui zen. Een lift stelt de bewoners van woningen op de begane grond in de gelegenheid via de overdekte galerijen in het wozoko de over steek te maken. Personeel van de Gollards zal de brug gebruiken als zorg moet worden verleend aan bewoners van Jan Dirksoord. Aan het woonblok met koopwoningen worden geen bruggen gebouwd. De realisatie betekent voor De Gollards een kleine uitbreiding met een centrale ruimte. Met uitzondering van wethouder Poster (financiën) is het college enthousiast over het plan, omdat de brug iets toevoegt aan het woonzorg-idee. „Gezien het pro vinciaal ouderenbeleid om de thuiszorg te stimuleren en ouderen langer zelfstandig te laten wonen, zijn dergelijke voorzieningen ge wenst en in de toekomst mis schien zelfs noodzakelijk." Kosten Met de aanleg van de brug zijn grote belangen gemoeid. De Gol lards betaalt een deel van de kosten van de brug en de voorzie ningen die noodzakelijk of ge wenst zijn voor het nieuwe Jan Dirksoordcomplex, zoals de over dekte galerijen. Als de bouw van de brug niet doorgaat, vervalt de bijdrage van de Gollards, waardoor de financië le haalbaarheid van het wozoko- project in z'n huidige vorm op de helling komt. De Woningstichting moet dan flink op de woningen be zuinigen. De gewenste brug is voldoende hoog om de ambulance door te la ten. De brandweerauto kan er in geval van calamiteiten niet rechtstreeks komen, maar wel via een andere weg of voetpad. Wel licht komt het college met andere mogelijkheden in de commissie vergadering waarin de brug wordt behandeld. Dan zal ook bekend worden of er mogelijkheden zijn om Jan Dirksoord voetgangers- vriendelijker te maken. Het aangezicht van het dijklandschap wordt er door de vervanging van houten hekken De houten hekken verdwijnen van de dijken. Het Hoogheemraad schap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier, dat op 1 januari '94 het beheer van de meeste Texelse dijken van het waterschap overnam, vervangt de houten hekken door die van gegalvaniseerd staal. Dat gebeurt om praktische en milieutechni sche redenen. Het polderland schap wordt er echter niet fraaier op, menen liefhebbers van het dij klandschap. Uitwaterende Sluizen beheert het grootste deel van de primaire dij ken langs de Waddenzee en de tweede waterkeringen, de binnen dijken. Het Hoogheemraadschap heeft een jaar of zeven uitgetrok ken om de hekken te vervangen. De creosootpalen maken plaats voor palen van blank hout. „Ons beleid is om zo weinig mogelijk be schermende middelen te gebrui ken", aldus stafmedewerker P. van der Heide. „Door de zoute zee wind heeft het houtwerk op de dij ken het zwaar te verduren. Carbolineum en andere stoffen om het te conserveren zijn scha delijk voor het milieu. Die gebrui ken we dus niet meer. door stalen niet beter op vinden critici. Ifoto W. Pip Barnard) Gegalvaniseerde hekken zijn een duurzaam alternatief." Milieuvriendelijk Het galvaniseren van staal is vol gens het Hoogheemraadschap niet schadelijk voor het milieu. „Dat gebeurt precies volgens de voorschriften en is dus niet veron treinigend." De palen voor de afrasteringen blijven van hout, maar worden niet meer behandeld. Als proef werd eerst stammen van de larix ge bruikt. Die waren na een jaar of vijf al doorgerot. Nu is het hoog heemraadschap overgestapt op palen van de tamme kastanje „Daarmee hebben we góede erva ringen opgedaan. Het gaat zeker tien tot vijftien jaar mee" Volgens Van der Heide is die houtsoort echter ongeschikt voor de hekken. Het Hoogheemraadschap is ver baasd over de kritiek dat het dij klandschap er door de ijzeren Twee 28-jarige automobilisten uit Alphen kwamen zaterdagmiddag op de Schilderweg bij Oudeschild met elkaar in botsing. Ze reden omstreeks tien voor twee achter elkaar, komend vanuit richting Den Burg. De voorste bestuurder moest stoppen, wat door de ach terste te laat werd opgemerkt. Beide auto's hadden veel schade. Fiets. Vanaf de Brink is in de nacht van zondag op maand een grijze fiets gestolen. Deze is van een 15-jarige jongen uit De Koog. hekken op achteruit gaat. „Wij vin den het niet mooier of minder mooi." Schapen De vervanging vindt plaats in fa sen. De afrastering wordt per dijk vak vernieuwd. Hekken die nog gaaf zijn worden apart gehouden en komen in de plaats van wrakke hekken op dijkvakken die nog niet aan de beurt zijn. De hekken blijven nodig om de schapen op de dijk te houden. Die kunnen er wat Uitwaterende Slui zen betreft nog jaren blijven gra zen. „Ze houden het gras kort en zorgen voor een goede dichte to plaag. Natuurlijk kleven er wel na delen aan, zoals schapenpaadjes, maar het voordeel is groter." i Dirksoord worden de voorbereidingen voor de bouw van het woonzorgcomplex getroffen. Op de achtergrond ftls GollardS. IFoto Gorord Timmerman) Joop. Ria en Sjoerd Groeskamp hebben de orkaan die Sint Maar ten vorige week heeft getroffen overleefd. Tijdens de ramp ver schansten ze zich veertien uur in de stenen badkamer op de bene denverdieping. Boven hun hoof den hoorden ze hoe de storm, die met windsnelheden van meer dan tweehonderdtwintig kilometer per uur over het Bovenwindse eiland raasde, hun woning totaal vernielde. „Ze zijn alles kwijt eh willen terug naar Texel", aldus de moeder van Ria, die zaterdag voor het eerst telefonisch contact met ze had. „Het is er nog veel erger dan je op televisie ziet", liet Ria haar moeder telefonisch weten. Mevrouw Wit te: „Het is er echt een puinhoop. Het openbare leven is totaal ont wricht en het stinkt er enorm. Door de warmte na de ramp zijn allerlei zaken gaan rotten. Ze drin ken uit flessen, want er is geen stromend water en nog geen elec- triciteit. Wat zal Joop een baard hebben." Luis, zoals de orkaan is gedoopt, kwam niet helemaal als een ver rassing. Nadat meteorologen hun voorspellingen hadden gedaan, troffen de bewoners van zowel het Franse als het Nederlandse deel hun maatregelen. Joop, die voor zijn werk bij de belastinginspectie voor drie jaar naar Sint Maarten is uitgezonden, Ria en Sjoerd Groes kamp brachten zoveel mogelijk spullen van de bovenverdieping beneden in veiligheid. Kort vóór de orkaan losbarste bel de Ria nog met haar moeder. „Toen begon het al flink te stor men. Uit voorzorg hadden ze al le vensmiddelen ingeslagen. De dag erna hebben ze nog geprobeerd te bellen, maar toen waren de verbin dingen ai verbroken." In afwachting van wat ging komen verschansten ze zich in hun bad kamer, één van de weinige delen van de woning die geheel uit steen was opgebouwd. Om voldoende water te hebben lieten ze het bad vollopen. Verschrikkelijk Wat ze daar met hun drieën heb ben doorgemaakt, is met geen pen te beschrijven. Ria vertelde te gen haar moeder dat het ver schrikkelijk is geweest. „Windkracht twaalf is vergeleken bij zo'n orkaan maar een briesje." Zoon Sjoerd, die het aanvankelijk nog wel spannend vond, was der mate onder de indruk, dat hij da gen né de orkaan nog stilletjes was. Toen de storm eindelijk was gaan liggen werd pas duidelijk in welke omvang die had toegeslagen. De bovenverdieping van de gehuurde villa met zwembad en twee bad kamers lag totaal in puin. Het dak was eraf gewaaid. Door de regen was alles ook nog eens drijfnat ge worden. De fonkelnieuwe auto die ze hadden gekocht om volgend jaar mee te nemen naar Neder land, was in één klap in een wrak veranderd. Pleister op de wonde is dat de schade aan de auto door de verzekering wordt gedekt. Of dat ook het geval is met de overige be zittingen die ze zijn kwijtgeraakt, is nog onzeker. Onderdak Ze hebben inmiddels onderdak ge vonden in het huis van een Neder lander, dat aan de andere kant van het bergachtige eiland gespaard is gebleven. Om te voorkomen dat plunderaars hun gang gaan, heb ben ze zoveel mogelijk spullen uit hun huis in veiligheid gebracht. „We zijn ontzettend blij dat ze het hebben overleefd", aldus me vrouw Witte, die zaterdag pas contact kreeg met haar dochter. „Wat hebben we in spanning ge- zetert. Vrijdag hoorde we via een zendamateur dat alle Nederlan ders die op Sint Maarten werkten het er levend af hadden gebracht." Ria vertelde haar dat ze met haar zoon zodra de mogelijkheid zich voordoet terug naar Nederland wil. „Jammer, want ze hadden het erg naar hun zin. Maar nu is het geen leven daar." Wederopbouw Omdat ze hun huis in Den Hoorn hebben verhuurd, kunnen ze daar in nog niet terecht. Inmiddels heb ben ze wel andere woonruimte op Texel aangeboden gekregen. Volgens een woordvoerder van de belastingdienst in Alkmaar heeft het ministerie van Financiën als prioriteit gesteld dat de vrouwen en de kinderen van de medewer kers zo snel mogelijk naar Neder land terugkeren. Een kwestie van tijd, want op Juliana Airport land de maandagmorgen de eerste rechtstreekse vlucht uit Neder land. Of de medewerkers van de belastingdienst spoedig volgen is de vraag. „Het is natuurlijk wel wat vreemd dat alle Nederlandse ambtenaren van Sint Maarten als eerste naar Nederland terugkeren. Het ministerie van Financiën over weegt nog of hun mensen kunnen worden ingezet bij de wederop bouw." Deels kunnen ze dat va nachter hun eigen bureau doen. Het belastingkantoor is opgetrok ken uit gewapend beton en heeft als een van de weinige gebouwen de orkaan ongeschonden door staan. (ADVERTENTIE) Vrijdag 22 september a.s. verschijnt weer de pagina Trouwen op Texel'Wil je in aanmerking komen voor een cadeau en de titel „Bruidspaar van de Maand", lever dan voor woensdag 20 september een bruidsfoto in bij de advertentiebalie van de Texelse Courant. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1