Groen 2warL-Jéxels in het hart PEN wil windmolens op de Razende Bol mantje Clownesk optreden net een boodschap EUREKA lagse lobby na afwijzing provincie nog maar Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SCHOENEN DE NAJAARSSPECIAL VERDER XT jndit \ummer Extra voorstellingen Youp van 't Hek 2 s* Klusjesman helpt ouderen uit de nood 3 „VW per telefoon goed bereikbaar" 5 Nieuwe jeugdwerker gaat de straat op 5 Ri Scouting al 50 jaar over een goed pad 7 Grote deelname aan menwedstrijd 10 sw> Jubilerend De Krim blijft vernieuwen 11 Koek gestolen uit bouwkeet Attente ingreep eindigt tegen boom In de puree.. Drankrijders gepakt „De Vriendschap" raakt op drift VVV: flinke toeloop van herfsttoeristen Sieme Zijm in Oranje-shirt Ronald Bisschop nieuw dienstkringhoofd RWS Lichte schade bij aanrijding in de Zwaanstraat OVERWEEG EEN VEILIGHEIDSCONTROLE TEXELSE'SjcOURAMT A. van der Vis b.v. 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11021 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 ^Langeveld en de Rooy b.v-, tel. (02220) 62600. n(|0S/abonnementen/bezorglng tel. 62600, fax 14111. Xj, ,e|. 62620, fax 14111. indringende gevallen 06-52 78 49 62. rik buiten werktijd Frans Hopman, Wttepleir» 27, Den Burg, telefoon 15472. DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,45. PEN heeft gedetailleerde plannen voor de bouw van !erd windmolens op en rond de Razende Bol. Volgens iovincie stroken die niet met het rijksvoornemen om de derhaaks onder de Natuurbeschermingswet te plaat- Ook het bestemmingsplan van de gemeente staat i windmolens toe. Het PEN legt zich niet bij de af wij neer en schakelt de Haagse politiek in. i heeft de Razende Bol urnen in een onderzoek naar svoor het opwekken van al- :eve energie. De zandplaat een geschikte lokatie om rergie op te wekken. Het is rndrijke plek en de molens ei op een vrij eenvoudige rworden gebouwd. Doordat mens woont veroorzaken (ens geen overlast. Het PEN ilde een extern bureau in zakelijke kant van het plan toeken. Technisch haalbaar ;ch en economisch is het ar", aldus René Disseldorp afdeling innovatie en ener- ihet PEN, die nauw betrok- bij de ontwikkeling van het t In het plan worat de Ra- Bol in drieën verdeeld. Eén bestemd voor recreatie, één imt een afgesloten natuur- en één stuk wordt wind- ark. zandplaat worden vijftig gestationeerd, met een as- ran 70 meter. Dat is nog iter hoger dan de molen in iblik. Vijftig andere molens a het water rond de zand- IImet al moet het park jaar tweehonderd miljoen «/uur electriceit opwekken, jvoor 76.000 gezinnen. De aanvraag die het energiebedrijf bij de provincie indiende is echter niet serieus in behandeling geno men. Rond dezelfde tijd kondigde de overheid aan de Noorderhaaks onder de Natuurbeschermingswet te plaatsen. Een windmolenpark hoort daarin volgens Gedeputeer de Staten niet thuis. In het ge meentehuis was niets bekend over de plannen. Volgens het bestem mingsplan zijn die bij voorbaat niet uitvoerbaar. De afwijzing is hoogst ongelukkig voor het PEN, dat van minister Wijers van Economische Zaken de opdracht heeft gekregen om meer „schone" energie op te wekken. Een alternatief is de bouw van windmolenparken verder uit de kust, maar dat stuit op technische problemen en is volgens het PEN nog niet haalbaar. Lobby Het energiebedrijf weigert zich neer te leggen bij deafwijzing van de provincie. Om het plan erdoor te krijgen is het PEN in Den Haag een lobby gestart. Er zijn kamerle den benaderd die voorstander zijn van windenergie. Naar verwach- ting^zullen die in februari vragen stellen aan minister De Boer van VROM over de toepassing van de Natuurbeschermingswet door het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. Als dat gebeurt kan de kwestie over de Razende Bol volgens het PEN uitdraaien op een soort „stammenoorlog" tussen de ver schillende ministeries. „Aan de ene kant wil de politiek schonere energie, maar aan de andere kant botsen we met stromingen die geen windmolens in het land schap willen." Het PEN hoopt dat de politiek ruimte schept om bij de toepassing van de NB-wet reke ning te houden met het windmo lenpark. De ramen van een bouwkeet bij De Schans zijn begin deze week ingegooid. De dader heeft een rol koek gestolen. De schade be draagt zo'n 7750,-. In een poging een aanrijding te voorkomen, raakte een 27-jarige automobilist uit Oosterend don derdagmorgen van de weg, waar na hij frontaal op een boom klapte. De man zelf mankeerde niets, maar zijn auto en de boom raakten zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Georgiëweg-Spinbaan. De Oosterender - die op de Georgië- weg reed - moest uitwijken, om dat een van de Spinbaan naderende 26-jarige man uit De Koog hem geen voorrang verleen de. Volgens de politie was de auto mobilist uit De Koog verantwoordelijk voor het ongeval. De schade kan derhalve op hem worden verhaald. i dachten de aanwezigen hit tweetal bij de „Klif- hoorde. Maar de dele- s topambtenaren van het isterie van landbouw, I na hevige lachsalvo's, de artiesten zelf uit de mi geholpen. Burge- Kter Van Rappard en land- mvoorman Rinus Kuiper Hen namelijk dinsdag het toneelsreisje van de hoge n te baat genomen om de fiekprobiematiek op lu- le wijze onder de aandacht Landbouwminister Van Aarts- en stond wel op het lijstje, maar liet op het laatste mo ment verstek gaan bij het reis je dat door het Evenementenburo Texel was uitgewerkt. Ondanks de regen vermaakte de ambtelijke top zich prima. Hoogtepunt vorm de het bezoek aan Klif 12. Van Rappard en Kuiper waren ingeseind over het bezoek en aarzelden geen moment. Dui delijk gekleed als burge meester tin jacquet met ambtsketen) en landbouw- voorman tin boerenkiel op klompen) verscheen het tweetal voor het voetlicht. Een grote paraplu bevatte handig de tekst op rijm, die met veel flair werd voorge dragen. Na afloop van de act onthulde Van Rappard de toedracht van de grap met een diepere ach tergrond. Het tweetal deelde zakjes met dertien bloembol len uit. „Die hebt u te danken aan de mest die nog mocht worden uitgereden." Het getal symboliseerde de malaise die dreigt als gebruik van drijf- mest op Texel wordt verbo den. Uiteraard was er ook een pakket voor de minister, dat door zijn ambtenaren aan hem zal worden overhandigd. t«r kijkt too terwijl Rinus Kuiper spiekt op zijn tekstbriefje. Een zee van aardappelen werd ge vormd door de lading van een 19-jarige vrachtwagenchauffeur uit Ens, die rijdt voor de firma Bak ker azn. Hij had zijn wagen gela den in Oudeschild en wilde via de Redoute nog even gauw de boot halen. Door een te hoge snelheid raakte zijn oplegger uit balans en viel in een bocht over de rand. Half in een sloot kwam de wagen tot stilstand. Door alle aardappelen die in de rondte waren gevlogen was de ravage groot. De trekker van de vrachtwagen combinatie was op de weg geble ven en had nauwelijks schade. De chauffeur was ongedeerd, maar erg geschrokken. Overigens wordt de wagen pas vandaag verwijderd. Giste ren was geen kraan beschikbaar die de klus kon klaren. Uitwaterende Sluizen is gewaarschuwd tegen mogelijke verontreiniging van het slootwater. (Foto Tessa de Graaff) De politie heeft twee automobi listen bekeurd omdat ze met drank op achter het stuur waren gekro pen. Van zaterdag op zondag werd een 50-jarige Hoornder op het Bol werk gecontroleerd. Hij kreeg een rijverbod van enkele uren. Op de Laagwaalderweg liep een 45-jarige man uit Den Burg tegen de lamp. Ook hij kreeg een rijver bod. Zondagmiddag hield de poli tie een 35-jarige Oosterender aan op de Schilderweg. Hij had twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol op. De man kreeg een pro ces verbaal. De Texelse reddingboot is giste rochtend tweemaal uitgevaren, omdat door het ruwe weer boten op drift waren geraakt. Eerst bracht de Beursplein 5 een weg gespoelde catamaran aan land, later werd passagiersboot De Vriendschap van Sil en Janka Boon op sleeptouw genomen. De Vriendschap, die aan zijn win terslaap is begonnen nu het sei zoen voor de Vlielandlijn is beëindigd, sloeg omstreeks half twaalf van zijn boei in het Eier- landsche Gat. De reddingboot ging er op af en wist het ronddrij vende schip te onderscheppen en weer naar zijn plaats terug te bren gen. Er bevond zich niemand aan boord. Eerder op de dag kwam de red dingboot in actie voor een op drift geraakte catamaran, die door het hoge water van het strand bij paal 33 in zee raakte. Hoewel meteen duidelijk was dat zich niemand aan boord bevond, werd besloten de catamaran op te pikken. Als de boot elders zou aanspoelen, zou men wellicht een zoekactie op touw zetten. De boot werd binnen een half uur weer op het droge ge bracht. De toeristische vooruitzichten wat betreft de herfst zijn goed. De WV krijgt meer aanvragen om informatie over verblijfsmoge lijkheden in die periode dan vorig jaar en het aantal daadwerkelijke reserveringen dat daaruit voort komt is ook hoger. Dat laatste heeft betrekking op de eigen reserveringscentrale van de VVV. Aangezien lang niet alle ac commodatie op Texel via de WV wordt gereserveerd, kan dus niet worden geconcludeerd dat alle verhuurders meer vraag hebben dan vorig jaar. Vaak blijkt dat als het goed gaat met de VVV- centrale, het wat minder loopt met de boekingen die rechtstreeks bij de gastheren worden gedaan. Sig nalen wijzen er echter op dat het ook daar niet slecht gaat. Bij de VVV is het opgevallen dat de te rugloop in aanvragen die zich bijna altijd rond half augustus voordoet, dit jaar achterwege is gebleven. Het zou overigens niet vreemd zijn Het gaat hard met Sieme Zijm. De 17-jarige Texelaar is geselecteerd voor het team van de UEFA-jeugd (het Ne derlands voetbalelftal tot 18 jaar), dat dinsdag een oefen interland speelt in en tegen Duitsland. Afgelopen voor jaar mocht Zijm voor het eerst aan het grote werk rui ken, toen hij met zijn club AZ een aantal malen speelde in de zogeheten nacompetitie. Zijn uitverkiezing kwam als een verrassing. Weliswaar wordt deTexelaar - die ooit be gon bij ZDH en de Texelse Boys - ook door kenners als een groot talent gezien, de af gelopen maanden moest hij een stapje terug doen en ge noegen nemen met een plaatsje bij de oudste junioren. De club uit Alkmaar had een groot aantal dure krachten aangetrokken en het was niet meer dan logisch dat die eerst een kans kregen. Kleine troost was dat Sieme wél steeds bij het eerste team in de dugout mocht plaatsnemen. Vorige week greep hij als invaller zijn kans. Tegen Heracles speelde hij al niet slecht, maar tegen TOP Oss vestigde hij veler aandacht op zich door schit terend te scoren. „Ja, balen dat de televisie er niet was", geeft Zijm toe. Zaterdag tegen Eindhoven was hij wel vanuit de huiskamer te bewonderen, toen een fraaie voorzet van zijn voet door een teamge noot tot doelpunt werd verzil verd. Het gezaghebbende weekblad Voetbal Internatio nal beloonde hem drie keer met een zeven, terwijl de Slome Zijm: beien der de tv er niet was." (Foto archief Texelse Courent) meeste andere AZ-spelers minder werden gewaardeerd. „Ik moet afwachten wat de trainer straks met me wil. Maar als ik zaterdag tegen Veendam wéér goed speel, kan hij niet meer om me heen", meldt het talent strijd vaardig. Zijn opmerkelijke prestaties werden ook opgemerkt door Hans Dorjée, de coach van de UEFA-jeugd. Via AZ-trainer Theo Vonk nodigde hij Sieme uit voor een interland tegen de leeftijdsgenoten van Duits land. Vonk vertelde het zijn pupil dinsdag. „Ja, te gek", klinkt die nog enigszins be duusd. „Maar ik weet verder van niets. Ik heb in de krant gelezen dat we dinsdag tegen Duitsland spelen. Van Vonk hoorde ik dat Dorjée zaterdag naar Alkmaar komt om te spreken, na de wedstrijd te gen Veendam. Dèn zal ik wel horen wat hij van plan is. Ja, dat zal wel een paar dagen niet naar school toe wor den..." als de reserveringen in vergelijking met vorig jaar waren teruggelo pen. Een ongunstige factor is na melijk dat één van de Nederlandse herfstvakantieweken (van de regio Zuid, 13-20 oktober) samenvalt met de herfstvakantie van Nordr- hein Westfalen. Met het gevolg dat deze week inmiddels nage noeg „vol" is, terwijl er nog ruimte is in de periode 20-28 oktober waarin de Nederlandse regio's noord en midden vakantie hebben. Ing. Ronald Bisschop uit Delft wordt per 1 december het nieuwe hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Hij wordt de op volger van Jan Reeder, die naar de Afsluitdijk is vertrokken. Bisschop (36) werkt momenteel bij de Meetkundige Dienst van RWS in Delft als hoofd van de afdeling Fo- togrammetrie. Met behulp van de ze fototechniek maakt RWS kaarten. Bisschop is niet onbe kend met het eiland. In z'n vrije tijd is hij regelmatig te vinden in en rond De Cocksdorp. Bij een kop-staart-botsing op de Emmalaan ontstond lichte schade aan de auto's van een 60-jarige Duitser en een 49-jarige man uit Den Burg. De toerist stond don derdag rond het middaguur voor een zebrapad te wachten op over stekende scholieren, toen de Texe laar hem achterop reed. Hij verklaarde de ander niet te hebben gezien. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1