Open dag De Krim Iruk ondanks regen Enthousiast onthaal voor Oranjekoor ch haven op t Balgzand TEXELSE^" CouRANT Meer variatie in vakantiehuizen Politie controleert op alcohol na feest Droogroeien sport voor jong en oud Kookcursus voor oudere mannen Bewust bewegen Paddestoelexcursie Vlinderexpositie in EcoMare DINSDAG 3 OKTOBER 1995 ■s//ssfr/-j\ schatting 2.500 3.000 klaars namen zondag een kijk- ijdens de open dag van De Het 25-jarige vakantiecen- - bood een uitgebreid pro- „ma aan. Wegens de regen dde muziek en de feestmarkt i binnen verplaatst. Zo werd iten aangetoond dat de nieu- evenementenhal groot ge- j is om onverwachte wijzi- !#n op te vangen. publiek genoot van diverse -aJens in de sportzaal. Voor de igende show van Gymnastiek- jdiging Texel gingen de handen Ikaar. Vooral de kleinsten, uit- ost als smurfen, kregen veel bus. De demonstraties en kt hadden een hoog Texels ge- Diverse sportverenigingen organisaties verleenden hun jewerking. Zo was de MAB- present met een paar echte smotoren en de zweefvlieg- met een vliegtuigcockpit. Brandalarm Bssend voor menig bezoeker de kennismaking met "de ierzaal. Nog éénmaal werd de hit van afgelopen zomer, ■uwwitje en de zeven puis- opgevoerd. Alleen had men ötmaal niet aan gedacht de dmelder uit te schakelen, tijdens het stuk het rookka- iwerd ingezet, ging prompt het dalarm af. Opvallend was dat fenks het indringende geluid sand in paniek raakte. Wellicht ?n de bezoekers zó in de ban van de diverse attracties, dat het signaal amper tot hen doordrong... Toen omstreeks half drie de zon doorbrak, steeg de animo voor de buitenactiviteiten. Het Visserskoor greep z'n kans en verzorgde een tweede, succesvol optreden op De Krim overweegt meer af wisseling te brengen in het aanbod van vakantiehuizen. Momenteel beschikt het park alleen over 6-persoons onder komens. Bedoeling is in de toekomst ook accommodatie te hebben voor paren (jonge stellen en 55-plussers) en groepen (families en zakelijk). Tevens zou een aantal huizen speciaal voor mindervaliden en astmapatiënten moeten worden ingericht. „Dat zou het bedrijf compleet maken", meent directeur Martin War- naar. Totaal is volgens hem een investering van 12 tot 14 miljoen gulden nodig. Een de finitief besluit is nog niet ge nomen. Voor de nieuwbouw zijn 400 slaapplaatsen nodig, die vrij komen door de verplichte op heffing van tentplaatsen elders op het terrein. Omzoomd door vsol publiek liet GVT een leuke demonstratie zien in de sportzaal van De Krim. het plein in de buitenlucht. Ook de golfinstructeur mocht weer men sen verwelkomen die wel eens een balletje wilden slaan. Door de regen werd het oplaten van 1.500 ballonnen door de Texelse school jeugd uitgesteld, maar om drie uur gingen ze toch allemaal de lucht Sympathie Sommige bezoekers hadden een tas met sportkleding meegeno men om te profiteren van de vele sportieve mogelijkheden, zoals squash, tennis, kanoën en zwem men. Anderen waren gewoon nieuwsgierig naar de nieuwe ac commodatie en maakten een praatje met andere Texelaars die ze tegenkwamen. De open dag trok niet alleen mensen van achter de Rugediek, maar van heel Texel. Allemaal konden ze met een gratis jubileumboek, mascotte en bier- >fRV0LG VAN PAGINA 1 stemmen konden uitbrengen, iüjk heeft die animo iets te n met het koud buffet dat teze keer na afloop werd ge- erd door Jan Stolk en zijn en dat weer uitstekend was gd. Enige onzekerheid daar- ivas er wel. Over dit inmid- eroemde culinair vervolg van gadering, laat Teso de aan- ouders altijd in het onzekere ze er niet echt op kunnen re- Het buffet is ook wel eens rwege gelaten en deze keer !at niet eens onbillijk zijn ge- 3. Teso doet immers al wat voor de aandeelhouders in wm van vijftig keer gratis ver per jaar en daar is ook een lie- m mee gemoeid. Het viel sg dus niet tegen, san dan ook „lije". Ondanks achteruitgang met 2% van vervoer in het boekjaar 1995 bedroeg de netto 2,4 miljoen gulden en ook wruitzichten zijn best, mede het inmiddels weer wat aan- [Jtken vervoer. Geen extra boot de aandeelhouders van zijn yrij veel „overkanters". !ie kant is er meer dan eens angedrongen om de vergade- ffoeger te laten beginnen zo- zj na afloop de laatste boot fen halen om huiswaarts te lOok werd gevraagd om een boot na afloop. President- nissaris Bakker liet vrijdag fldat Teso beide ideeën van '<nd heeft gewezen. Bij extra beginnen kunnen veel aan- 'fluders niet op tijd aanwezig En ten aanzien van een late menen wij geen uitzonderin- ide dienstregeling te kunnen voor de eigen jaarvergade ring. Immers, ook andere gezel schappen, bedrijven of personen worden in de praktijk wel eens on gewenst geconfronteerd met het feit dat de boot na 21.05 niet meer van Texel vertrekt. Zolang de dienstregeling op dit punt niet wij zigt, menen wij dat ook Teso- aandeelhouders zich hierin moe ten schikken". Over de (on)wenselijkheid van ex tra late boten werd later in de ver gadering nog iets opgemerkt. Aandeelhouder A.G. Boerhorst stelde voor een eventueel noodza kelijke capaciteitsvergroting van Teso te realiseren door de boot 's nachts door te laten varen en daarvoor eventueel een lager tarief te berekenen. Het vervoersaanbod zou dan volgens hem worden gespreid. In de rondvraag pleitte ook Jos Bakker van „Astrid" voor een late boot, in elk geval op vrijdagavond omdat het met name voor Duitse weekend- en vakantiegangers niet mogelijk is om na afloop van hun werk de boot van 21.35 in Den Helder te halen. Bob Bakker zei voor een late vrij dagboot eventueel iets te voelen maar door voortdurend laat varen zou het besloten eilandkarakter van Texel worden aangetast. Ook zou de veiligheid erdoor afnemen. Criminele elementen hebben tot dusver weinig belangstelling ge toond voor het eiland en dat heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat ze er 's nachts niet op of af kunnen. Directeur Rob Wortel zei te voelen voor een onderzoek naar de wenselijkheid van een late boot op vrijdag. „We moeten het idee niet bij voorbaat afwijzen. Wat denkt de bevolking ervan?" Ran Bij de bestuursverkiezing werd commissaris Harry Ran uit Heemstede met 283 van de 349 uitgebrachte stemmen herkozen. Op tegenkandidaat Henk Vonk werden 65 stemmen uitgebracht. Van zijn dankwoord maakte Ran, registeraccountant bij het bisdom Haarlem, een lesje mythologie. Ran, echtgenote van Igir, is de god van de zee, beheerser van de krachten van wind en water. Daar bij komt dat veel mensen met de naam Ran loodsen waren, zodat Harry Rans', loodscapaciteiten zo wel goddelijk als genetisch zijn be paald. Hij beloofde in elk geval enthousiast te zullen helpen bij het binnenloodsen van Teso in de 21e eeuw. Vrachtauto's In de rondvraag vroeg Hans van Maldegem om verruiming van het oprijsysteem bij de kassa's in Den Helder, waardoor breed (vracht vervoer dat al over de nodige kaar ten beschikt, direct kan doorrijden naar de boot. Nu komt het voor dat er gewacht moet worden op tijdrovende afhandeling van voor gangers waardoor de boot wordt gemist hoewel er aan boord nog wel plaats is. C.J. Schmidt uit Uit hoorn was getuige geweest van zulke moeilijkheden en sloot zich bij de wens van Van Maldegem aan. Directeur Wortel beloofde aandacht voor het verzoek. De vijftig gratis overtochten die Teso-aandeelhouders per jaar mo gen maken, worden door de in spectie van de belastingen niet beschouwd als een vorm van divi dend. Er is daarom geen dividend belasting verschuldigd, aldus kreeg aandeelhouder Martin Eel- man desgevraagd te horen van president-commissaris Bakker. „Dat hebben we zwart op wit". Vuurwerk? Paul Eelman van „Nieuw Leven" maakte zich zorgen over de toe komstige belangstelling voor de aandeelhoudersvergaderingen. Het was hem allemaal te tam en te rustig. „Het bevalt me hier niet. We zitten nu al in een kleinere zaal als vorig jaar. Er komen steeds minder mensen. Straks hebben we aan De Schakel genoeg. Zorgt u alsjeblieft voor meer vuurwerk". glas naar huis. Totaal werden 780 van deze pakketten uitgedeeld. Directeur Martin Warnaar was blij met de grote belangstelling. „De Krim krijgt wel eens kritiek", zei In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de Texelse politie op de toegangsweg van vakantiecen trum De Krim ongeveer twintig au tomobilisten gecontroleerd op drankgebruik. Eén persoon, een 59-jarige inwoner van De Waal, kreeg een bekeuring. Hij had iets teveel gedronken. De aangehou den automobilisten kwamen alle maal van het grote jubileumfeest van De Krim, waar zaterdagavond liefst 1.200 mensen aanwezig wa ren. De organisatie vindt het flauw dat de politie de controle niet had aan gekondigd. Nu werd pas na enige tijd op het feest omgeroepen dat er drankcontrole was, zodat nog twijfelende bezoekers hun eigen auto maar lieten staan. Zij konden mee met één van de borrelbussen, die De Krim 's nachts over Texel liet rijden. (Foto Frans Hopman) hij, „maar vandaag merk je dat de Texelaars ook veel sympathie voor ons hebben." In de sportzaal van De Krim werd zondag het eerste Texels kam pioenschap droogroeien gehou den. Deelnemers van het FITT-centrum in Den Burg pro beerden op roeiapparaten zo snel mogelijk twee kilometer te „va ren". Dat deze beweging voor jong èn oud geschikt is, bewees de oudste deelnemer, de 73-jarige Ina van der Werf. Zij be haalde in de categorie dames 50-plus de derde prijs. Geroeid werd op speciale ergome ters van het merk Concept II, be schikbaar gesteld door de importeur Benelux. Buiten de wedstrijden om probeerde vooral de jeugd de apparaten uit. Oude ren toonden meer schroom om plaats te nemen. Gestreden werd in drie leeftijdsca tegorieën bij de dames en de he ren. De dames 50+ beten op het drukste moment, om 14.15 uur, het spits af. Vooral de heren 30-49 jaar maakten er een spannende fi nale van. Het verschil tussen de nummers 1, 2 en 3 was minder dan twee seconden. Bovendien kwam de 19-jarige Emile Keyser daarbij in de categorie 15-29 dicht in de buurt. De buiten mededin ging meeroeiende fysiotherapeut Freerk Broekstra van FITT zette echter de snelste tijd neer (7.08.4). Met collega Joop Steen voort blikte hij terug op een goed verlopen wedstrijd. Bedoeling is om van het indoor-kampioenschap een jaarlijks terugkerend evene ment te maken, waarschijnlijk weer in samenwerking met De Krim. Uitslagen Dames 50 1 Hanny van der Vis (58 jr) 9.28 6 min., 2.Engelien Bosmans (52) 11.32.1; 3.Ina van der Wèrf 11.33.2. Heren 50 I.Henk Kiewiet (53) 8.04.9; 2.Cees Drijver 9 05.4, 3.Henk Bosmans (68) 9.54 0. Dames 15-29: 1.Anneke van der Star (29) 948.2. Heren 15-29: 1 Emile Keyser (19) 7.14.3; 2-Jan Dankers (15) 8.16.4; 3.Bob Bleijerveld (19) g.L Dames 30-49: 1 Liesbeth Mantel (36) 8.08.9; 2-Barbara Boon (40) 8 42.3, 3.Karin Wol- se (35) 9.13.6. Heren 30-49: 1.Peter Vee- ger (33) 7.11.7; 2Jan Kooij (30) 7.12.2; 3.Loek van Vliet (44) 7 13.4 Fys/of/ierapeof Joop Steenvoort reikt de prijzen uit een de winnaars bij de dames 50+. Op de voorgrond de oudste roeister, Ina van der Werf <3e pnjs). daarachter Hanny van der Vis (Ie) en Engelien Bosmans 12e(Foto Frans Hopman, Aad Boerhorst was het niet met hem eens. „Het bevalt me hier pri ma. Ik wordt op mijn wenken be diend en wordt van alles voorzien". Maar Boerhorst had ook een vraag: „Wil Teso geld ste ken in zwemparadijs Calluna?" President-commissaris Bakker reageerde afhoudend. „Directeur Wortel zit op eigen titel, dus niet namens Teso, in de onderzoek- commisie die zich bezig houdt met de toekomst van Calluna. Teso staat zeer sceptisch tegen finan ciële deelname Voorlopig wach ten we af". Tarieven Het publiek hoeft niet bang te zijn voor rigoreuze tariefsverhogingen bij Teso, aldus deelde Bob Bakker mee naar aanleiding van een vraag van C.J. Schmidt uit Uit hoorn. Directeur Wortel voegde eraan toe dat men ook op langere termijn kan rekenen op „zeer ge matigd" tarievenbeleid, mede omdat geen rekening meer hoeft te worden gehouden met reserve ringen voor extra grote boten in de toekomst. Schmidt vreesde in de nabije toe komst weer regelmatig met wachttijden te maken te krijgen. Hij pleitte daarom voor een „aan vullende voorrangskaart" voor vijf of tien overtochten. Wortel beloof de de mogelijkheid te zullen be kijken. 'Het Oranjekoor onder leiding van Nan van Groeningen, waar ook Texelaars deel van uitmaken, toert momenteel door Canada. Per fax doet Mart Nouwen verslag van het grote enthousiasme waarmee de zangers worden ont vangen. In het vliegtuig op 13000 meter hoogte gaf het Oranjekoor dins dag het eerste spontane optreden. Piet Hein werd bezongen en de Canadezen moeten het hebben gehoord, want op het vliegveld stond een ontvangstcomité met rood-wit-blauw vlaggen. Omdat de jetlag de meeste deelnemers te pakken had, ging iedereen vroeg naar bed. De volgende morgen werd Edmon ton bekeken, waarbij vooral het grootste overdekte winkelcentrum van de wereld (42 bunder) veel in druk maakte. Omdat de prijzen niet meevielen werd een list ver zonnen. Vanaf een terras hief het Oranjekoor vierstemmig Engelse liederen aan. De spontane uitvoe ring trok zoveel publiek dat de zan gers van de uitbater niet meer weg mochten en gratis drank kregen. Biem Vlaming had zichzelf van een enorme zwarte stetson (cow boyhoed) voorzien, waar iedereen jaloers op was. Emotioneel Na de winkeldag werd ook gerepe- teerd, want vrijdag was het eerste concert in de Crist Reformed Church. Er was veel reclame ge maakt en er kwamen 800 be langstellenden op af. Na de Komend weekend wordt weer een cursus „bewust bewegen" gege ven in centrum De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg. Het the ma is ditmaal „grenzen stellen in bewegingen". De oefeningen zijn afkomstig uit de Chinese bewe gingskunst T'ai chi chuan. De cur sus is vrijdag van 20.15-21.45 uur en zaterdag van 9.00-10.30 uur. Inlichtingen: Frans Kas, tel. 020-6167663, of eventueel Paul van Mierlo 19706. Engelse stukken werd het Piet Hein door de aanwezigen uit volle borst meegezongen en bij het stemmige „Ik hou van Holland" pinkte menigeen een traan weg. Na de twee volksliederen volgde een staande ovatie en een bestor ming door het publiek dat wilde uitzoeken of er nog bekenden van familie in Nederland tussen zaten. In Lethbridge werd zaterdag het tweede concert gehouden, waar meer dan duizend belangstellen den op af kwamen. Ook daar de den zich emotionele taferelen voor. Het Oranjekoor woonde zondag een dienst bij en sprak met emi granten en veteranen. Zondag houdt het IVN een pad destoelexcursie voor eigen leden en leden van de Vogelwerkgroep. De excursie staat onder leiding van Marcel Groenendaal en begint om 10.00 uur bij de kruising van de Heidvlakweg en de Rozendijk. Voor verdere informatie: 15096. Sinds zaterdag is in EcoMare de tentoonstelling „Vlinders in de duinen" te zien. De expositie gaat in op de levenswijze en ecologie van vlinders, op verschillende duinlandschappen en op de ver schillende soorten dagvlinders die in de duinen te vinden zijn. „Vlinders in de duinen" vormt een aantrekkelijk geheel van teksten, foto's, videobeelden en speelse elementen. Het is EcoMare gelukt deze tentoonstelling van de Vlin- dersticnting voor een jaar naar Texel te halen. Ondanks de „explosie" van vlin ders afgelopen zomer zijn met na me dagvlinders in ons land sterk bedreigd. Zelfs in het nog relatief ongeschonden duingebied is de vlinderstand hard achteruit ge gaan. Dagvlinders reageren heel snel op veranderingen in hun leef gebied. Steeds meer worden de felgekleurde fladderaars als graad meter voor de kwaliteit van de na tuur gezien. In de Texelse duinen komen 29 soorten dagvlinders voor. Enkele daarvan zijn er niet ieder jaar. Er le ven meer dan 550 soorten nacht vlinders. Zo lang mogelijk zelfstandig blij ven is het streven van veel oude ren. Als mannen op oudere leeftijd voor korte of langere tijd alleen komen te staan, is het pret tig als zij zichzelf ook met koken kunnen redden. Vandaar dat weer een cursus voor deze doelgroep wordt gehouden. De mannen-kookcursus wordt al enige jaren gehouden door de Stichting Welzijn voor Ouderen. De animo is groot. Niet alleen voorziet de cursus in een behoef te, het is ook een gezellige be zigheid. De opleiding duurt acht weken en wordt op de maandagmiddag ge houden in de keuken van OSG De Hogeberg. Deelname kost f45,-, exclusief de ingrediënten. Voor vragen en aanmelding kan worden Het heideblauwtje is een schaarse vlinder, die in de Texelse duinen voorkomt. gebeld naar 12696. (Foto Sytske Di/kson/EcoMara) V,n de burgemeester De Koning-hal tijdens de aandeelhoudersvergadering. De ruimte was precies toereikend voor de 308 aandeelhouders die waren komen opdagen. IFoto Harry do Graaf)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5