l/eergoden ontzien men-evenement Slüi Texel '94 wint eerste thuiswedstrijd Deze reünie is een feest van herkenning" tolgend jaar twee dagen? ■TEXELSE y COURANT1 inijmaïs rijpt traag af Landbouw Tennisfinales door afgewerkt Hidde de Vries naar judotoernooi Parijs Van der Zwaag vangt het meest Voetbalinstuif „Receptie in aula OSG een incident" Mah Jong Eerhart Dubbelkwartet geeft Frans concert Fietsen gestolen ZDH knokt zich naar krappe zege Hereniging oud-leden Jeroengroep: DINSDAG 3 OKTOBER 1995 ,tle dagen regen scheen ein de zon. Alleen hadden de Jgoden het nog even voorzien gehard Eelman, die tot op zijn gebroek natregende. De acht- jditie van de samengestelde wedstrijd verliep verder voor lig, zeker gezien de goede daten van de Texelaars. gatl er vrijdag al tien deelne- startten in de dressuur, was echt sprake van een twee- is evenement. Dat zou voor volgende editie echter wel be- Met vijftig starts was het organisatie zaterdag nau- jis bij te benen, kon commissievoorzitter Car eer na afloop terugkijken op geslaagd evenement. Ook van nerkantse deelnemers kregen sielaars lof toegezwaaid. Onverstoorbaar Pronk uit Schagen kreeg de ilbeker voor de beste dres- jroef. Dat was opmerkelijk, lifals enige op vrijdag een ne bui over zich heen kreeg, i paard ging echter onver- ibaar door en dat werd door jy hogelijk gewaardeerd, ard Eelman die met zijn span op zaterdag ook de ene bui trof, kreeg de prijs voor de bes te presentatie. Het onweer dat de regen vergezelde, duurde niet lang genoeg om afgelasting te overwegen. Extra rust De deelnemers hadden zich goed voorbereid op de wedstrijd. De marathon leverde geen problemen op. Hindernis drie was door de he vige regenval wel wat zwaar ge worden, met name voor de kleinere pony's. Maar geen enkele combinatie werd door de controle rende veterinairen uit de strijd ge haald. Wel kregen een paar een extra rust van tien minuten voor geschreven om de dieren goed op adem te laten komen. In de pauze tijdens de vaardig- heidsproef deed zich nog een grappig intermezzo voor. Martin Witvliet werd, in een clownspak, op een paard gezet in het kader van zijn vrijgezellenfeest. Dravend moest hij het parcours afleggen, wat niet meeviel, daar zijn rijerva ring nihil is. De speaker zorgde voor professioneel commentaar, wat de lachspieren nog meer in beweging bracht. Veel prijzen De 17 Texelaars die uiteindelijk aan Koetsier H. Schapendonk uit Udenhout leidt zijn tweespan in hoog tempo door hindernis nummer 6. een tunnel van strobalen aan (Foto Frans Hopman) de Laanwog. de start verschenen deden het ten opzichte van de overkantse rijders bijzonder goed. Leen Bouthoorn, eerste in de B pony's enkelspan, kreeg zelfs de beker voor de snelste hindernis. Hij wist zijn rij dier er in 28 seconde door te stu ren. In dezelfde rubriek eindigden G. Westerlaken, H. Sieling en Joke Bouthoorn als vijfde, zesde en ze vende. Jan Keyser uit De Cocks- dorp was met zijn twee Shet landers tweede in de klasse B. De grootste groep Texelaars reed in de rubriek B paarden enkelspan. Goede klasseringen waren er voor Piet Beers (tweede) en Kees Tim mer (derde). Bijzonder knap was de eerste plaats van Richard Eelman met een tweespan paarden. Hij werd op de voet gevolgd door Arie Brans.ln de klasse L weerde Wil lem Goënga zich goed met een tweede klassering. De wisselbeker voor het beste re sultaat over alles ging echter naar Badhoevedorp. Masja de Jong be wees haar allroundheid op Texelse bodem. Wegens het slechte weer dat na de wedstrijd weer losbarstte, werd de gezelligheidsrit van zondag af gelast. Het snert eten in de mane ge ging wel door. it laatste graan op Texel ge- is, kan de balans worden maakt. Over het algemeen m de opbrengsten per hecta- tot zeer hoog. Bij de win- iwe varieerde de opbrengst 7000 tot 11.500 kg per ha. ■interrogge lagen de op- jsten tussen de 4000 tot kg/ha. Zomergerst gaf fis verschillen, tussen 3500 i 9000 kg. Rasverschillen, ook kwaliteit en voe- loestand van de gronden en itum, waren de oorzaak van rschillen. zomertarwe waren de vêr- In in opbrengsten eveneens Ze varieerden tussen de kg en 7500 kg. Eerder is geschreven over graszaad, ddeld genomen lagen de op- jsten boven de 2000 kg per inneer nu wordt geoordeeld net groeiseizoen 1995, dan is iflen dat Texel gemiddeld zeer opbrengsten heeft gegeven graan en graszaad, te droge periode is de poot- ippeloogst in volle gang. Ook worden goede opbrengsten fn gehaald. Misschien dat be- rassen met iets meer re- »ater tot grovere partijen gekomen. Bij de chipsaard en valt op de meeste perce- fe opbrengst tegen. De knol- fjn te klein gebleven en en daardoor niet aan de Me eisen. De oorzaak van de ■vallende opbrengsten moet ten gezocht in watertekort tij de groei en het vrij algemeen tomen van de verwelkings- kg werden op 't Stappeiand Mies gespeeld van de Texel- tompioenschappen op de d buitenbanen. Door het ^0 weer moest men uitwij- *aarde tennishal, alleen de fi- heren-dubbel kon buiten Nd worden. !mix-dubbel 35+ wisten Dick Mrijke Panneman beslag te "op de titel door Marius Wit- Jr9riet Reij met 6-4 en 6-4 te Mn. De dames-enkel werd ^en door Ria Zoetelief, zij «9 Els Ooievaar in twee sets eo 6-2). De heren-enkel was onderonsje tussen favoriet 'van Maanen en Mark Röpke. «tste werd overtuigend win ket 6-0 en 6-2. r'6nd was de wedstrijd bij de jtdubbel tussen Margriet tollie Witte en Karin van wane van de Burg. In drie het eerste duo beslag te ■l0P de titel met 6-3, 3-6 en zeer enerverende wedstrijd *9 het herendubbel Theo oanen/Albert Scholl het duo [Röpke/Martin Land met 6-2 H. 4,6 werd in de mix-dubbel Nellie Witte/Albert Scholl ten door Atle Voer- ^urice de Groot met 6-0 en Verslaan, De snijmaïs is redelijk tot goed door de droogteperiode gekomen. Droogteschade is te zien aan de verwelkte planten en het niet ge heel gevuld zijn van de maïskol ven. Na een trage start in het voorjaar en de voorzomer verliep de groei tijdens de zeer warme, zonnige dagen voorspoedig. Er waren dagen dat de planten tien cm per dag groeiden. Hiermee werd de achterstand in de ontwik keling volledig ingelopen. Nu is het niet zo dat daardoor het gewas eerder rijp is. De beste tijd om te oogsten ligt voor de melkveehou derijbedrijven bij een droge stof- gehalte van 28 tot 32%. Voor mestveebedrijven ligt het oogssta dium bij 35% droge stof. Dit bete kent in beide gevallen dat de korrel hard deegrijp moet zijn. Dit is te bepalen door tien kolven uit een perceel te halen en deze te beeor- delen op hardheid van de korrel. Door de kolven middendoor te bre ken en de korrels er uit te halen, is met duim en wijsvinger te bepalen hoe de rijpheid is. Bij het drukken op de korrels mag er geen vocht c.q. melk meer uit komen. Pas dan is het gewas in het goede stadium om geoogst te worden. Dan bevat het produkt voldoende bestendigd zetmeel. Eerder oogsten kost op brengst aan voedingswaarde. Dat kan oplopen tot 20% droge stof en voedereenheden melk. Zonnige dagen en koude nachten versnel len de afrijping. Grasland Hoewel aan het eind van de droge en warme periode de weilanden er verdord bijlagen, is de hergroei voorspoedig verlopen. Praktisch nergens is echte droogteschade waar te nemen. Wel staan in erg veel graslandpercelen kleine muurplanten. Deze kunnen ook onder lagere temperaturen door blijven groeien. Om die gelegen heid niet te geven, is bestrijding met een lage dosering Starane en desnoods MCPA te overwegen. Met een halve liter van ieder pro dukt is een goed resultaat te behalen. In steeds meer graslandpercelen komt ridderzuring voor. Naast een onverzorgde indruk, geven deze grote planten opbrengstdervingen. Als de planten meegaan bij de voederwinning, neemt de voe dingswaarde van het wintervoer Hidde de Vries uit Oudeschild neemt komend weekend deel aan een internationaal judotoernooi in Parijs. Aan het evenement doen topjudoka's van 17 tot 20 jaar uit ondermeer Frankrijk, Italië, Spanje en Canada mee. De Vries, Texels sportman van het jaar 1994, is uit genodigd door de Nederlandse bondscoach Cor van der Geest, die de prestaties van de Texelaar nauwlettend volgt. De 17-jarige zwaargewicht werd dit jaar twee de tijdens het Nederlands kam pioenschap bij junioren. Door dat resultaat is hij lid van Jong Oranje. Voor het toernooi in Parijs ontbrak nog een zwaargewicht in het jeugdteam van Kenamju uit Haar lem, waarna de keus op Hidde de Vries viel. af. Beter is het om ze plaatselijk of volvelds te bestrijden. De midde len die hiervoor een toelating heb ben zijn Mecropop en Starane. Om een goed resultaat te hebben, kunnen herhalingsbespuitingen nodig zijn. Herinzaai Naarmate de dagen korter worden en het weer voor de opkomst en groei van het graszaad minder wordt is er een mogelijkheid om bij het in te zaaien graszaad b.v. 40 tot 50 kg rogge per ha te doen. Rogge geeft beschutting aan de grasplanten en geeft onkruidza den minder kans zich te ont wikkelen. Meerdere percelen bouw- en gras land vragen om een kalkbe- mesting. Om voor 1996 een goede werking van de kalk te heb ben is nu de beste tijd te strooien. Goed mengen met de grond geeft een betere en snelle werking. Kweekbestrijding Om een goed resultaat te behalen bij de kweekbestrijding is het no dig dat het kweekgras plusminus 15 cm lang is. Het middel moet met de sapstroom in de kweek- planten worden meegenomen naar de uiteinden van de wortels. Is dit niet het geval, dan sterft kweekgras bovengronds af en blij ven de wortels in leven. Die zullen volgend voorjaar weer uitlopen en nieuwe kweekplanten geven. Om jong groeiende kweekplanten te krijgen kan het nodig zijn eerst de oude massa te verwijderen. Dit is mogelijk door maaien of de grond oppervlakkig te frezen. Hogere do seringen dan het advies heeft geen zin, omdat dan evenmin de ondergrondse delen worden bestreden. Na een aantal wedstrijden met minimale vangsten was het voor de sportvissers op de iJsdijk een goede dag. Map van der Zwaag ving zes exemplaren en werd daardoor eerstè. Negen vissers haalden diverse botten, puitalen en palingen op de kant. Negentien vissen werden in totaal verschalkt. Regenbuien en veel wind deerden de deelnemers en de vis niet. Roel de Zwart werd tweede met vier vissen en Cor Huisman derde. De volgende wedstrijd is op zon dag 15 oktober om 08.00 uur, rechts van De Kaap. Een dag eer der gaat de Texelse sportvisser Ton Dorst naar de Nederlandse kampioenschappen die langs de Afsluitdijk worden gehouden. De laatste wedstrijd in de Texelse se rie is op 29 oktober. De voetbalinstuif van VV Texel '94 voor de jeugd ging afgelopen woensdag wegens het slechte weer niet door. De instuif is verzet naar morgenmiddag. Jeugd van 6 tot 10 jaar kan terecht van 14.00 tot 16.00 uur. Leden kunnen vriendjes en vriendinnetjes mee nemen. Op het programma staan penaltyschieten, dribbelen en an dere onderdelen van de voet balsport. „Het toppunt van paracommer- cie." Zo noemt het bestuur van Horeca Nederland, afdeling Texel, de huwelijksreceptie die onlangs in de aula van OSG De Hogeberg werd gehouden. Het bestuur neemt echter genoegen met een excuusbrief van schooldirecteur Henk de Vries. De Vries stuurde Horeca Texel al een brief vóór dat raadslid Erna Eelman (VVD) de kwestie tijdens een commissievergadering aan de kaak stelde. Volgens De Vries kon de receptie plaatsvinden door „een onduidelijke beslissing" van hemzelf. De fout werd te laat on derkend, waardoor terugdraaien niet meer mogelijk was. De Vries verzekert het horecabestuur dat het in het vervolg niet weer zal ge beuren: „OSG De Hogeberg zal zich verre houden van dergelijke activiteiten." Horeca Texel beschouwt de zaak hiermee als afgedaan. Het inci dent zal, zo meldt het horeca bestuur, geen gevolgen hebben voor de huidige „constructieve sa menwerking voor het goede func tioneren van de afdeling consumptief". Het bruidspaar Yvonne Middel en Simon Brand kan in elk geval spreken van een unieke gebeurtenis... Mah Jong is een oud Chinees spel dat met drie of vier personen wordt gespeeld. Het heeft iets weg van Rummikub, maar er zit ten meer mogelijkheden in. Vanaf donderdag komt een groep en thousiaste spelers weer iedere week bijeen in de Witte Burcht vanaf 19.30 uur. Wie mee wil doen of het spel wil leren is wel kom. Meer inlichtingen via 12825. Vocaal ensemble het „Eerhart Dubbelkwartet" uit Weesp geeft zaterdag 14 oktober om 20.00 uur een concert in de Hervormde kerk in Oosterend. Het kwartet zingt uitsluitend a capalla en brengt deze keer een groten deels Franstalig programma, met liederen van Francis Poulence en Clement Janequin. Het vocale ge deelte wordt afgewisseld met twee instrumentale intermezzi door Loes Bakker op dwarsfluit en Dyo Wassink op orgel. De toegang is gratis, giften zijn welkom. Ondanks het gemis van een vijftal selectiespelers heeft Texel '94 af gelopen zondag flink uitgehaald tegen Schagen. De einduitslag van 5-1 in het voordeel van de ei landers was niet eens geflatteerd. Breekpunt was een penalty voor de Texelaars, die eerst werd gestopt, maar mocht worden overgenomen. Hierdoor ging Texel '94 de rust in met een voorsprong van 3-1. Trainder Hans van der Neut begon zondagmiddag met een uitgedun de selectie aan de eerste thuis wedstrijd van dit seizoen. Degradant uit de derde klasse Schagen was de tegenstander. De gladde grasmat zorgde de gehele wedstrijd voor grappige situaties, waarbij spelers zich moeizaam staande konden houden. De eer ste minuten waren duidelijk in het voordeel van Schagen. Het team zette de Texelse verdediging zwaar onder druk, waardoor hachelijke situaties ontstonden. Bij één van deze scrimmages raakte Ruud Beerling geblesseerd, waarop „good-old" Rob van der Stap zijn opwachting maakte. Bij één van de eerste tegenaanval len bezorgde de keeper van Scha gen de bal bij Leenden Eelman, die vanaf de zestienmeter de bal langs de doelman knalde. Na ongeveer een half uur maakte Schagen, tegen de verhouding in, gelijk. Een verdwaalde voorzet van rechts dwarrelde over keeper Heerschap het doel in. Nog voor rust wist Texel '94 de zaak naar zijn hand te zette. Paul van Exel, weer voetballend als in zijn beste dagen, probeerde vier verdedigers te passeren, wat niet gelukte, maar hij bleef wel in balbezit. Hij plaatste de bal hoog bij de tweede paal, waar Erwin Koning gretig zijn hoofd tegen de bal zette en voor 2-1 zorgde. Nog was de koek niet op voor Texel '94. Vlak voor rust consta teerde de scheidsrechter een handsbal in het strafschopgebied van Schagen. Aanvoerder en jon ge vader John List belastte zich met de penalty. De keeper bewoog te vroeg, een speler liep te vroeg in en de bal werd gestopt. De scheidsrechter had echter de moed om de penalty te laten over nemen. Erwin Koning zorgde met een droge knal voor de verdiende voorsprong. Na de rust probeerde Schagen het een korte periode, maar toen Paul van Exel na een goede combinatie met John List met een knappe kopbal voor 4-1 zorgde, stortte Schagen helemaal in. De laatste goal van Paul van Exel was een typische solo-actie vanaf links. Hij liet eerst twee verdedi gers zijn hielen zien, in het straf schopgebied stuurde hij de laatste man het bos in en scoorde daarna beheerst met een harde schuiver onder de keeper door (5-1). De wedstrijd was niet van een hoog gehalte, maar de punten tel len. Spelers als Erwin Koning en Paul van Exel, die hun doelpuntjes meepikken, zijn op zulke momen ten goud waard. Volgende week gaat Texel '94 uit naar LSW en daarna op zondag 15 oktober thuis tegen Spirit '30. Twee lokaties in Den Burg werden in de nacht van zaterdag op zon dag bezocht door fietsendieven. Van het erf van een 38-jarige man uit de Molenstraat verdwenen twee fietsen. Het ging om een her enfiets met een waarde van ƒ500,- en een kindercrossfietsje ter waarde van ƒ100,-. Beide rij wielen stonden op slot. Ook van de Buytengors verdween een herenfiets, eigendom van een 16-jarige jongen uit De Cocksdorp. Deze fiets, die niet opslot stond, was zo'n ƒ800,- waard. Knokken tot je er bij neervalt, dat was altijd het credo van de voet ballers van ZDH. Met een selectie die aan kwaliteit had gewonnen, leek het er op dat die handelswij ze dit seizoen iets minder noodza kelijk was geworden. Maar zondag reisden de Zwaluwen da nig verzwakt af naar Dirkshorn. En zie. opnieuw bleek het moge lijk met ouderwets vechtvoetbal de tegenpartij af te troeven. De match begon ontmoedigend. Al na drie minuten ontdekte Henk Knol dat hij toch te geblesseerd was om te kunnen spelen. Joop Rommets viel in en daarmee was de reservebank al direct leeg. Ver velend, ook omdat Denhard van der Slikke en Dennis Trouerbach last hadden van lichte, maar ver velende kwetsuren. Voeg daarbij het ontbreken van ondermeer spelbepaler Robert Jalving en vechtjas Erik Wuis en het was dui delijk dat ZDH het niet eenvoudig ging krijgen tegen het stugge Dirkshorn. Logischerwijs grepen de gasthe ren het initiatief. Beurtelings scho ven de verdedigers door naar het middenveld, waar het ook al niet ontbrak aan spelers met genoeg kracht om dreigend op te komen. Gelukkig stond de ZDH-defensie haar mannetje. Vooral de tot back omgeturnde aanvaller Ronald Biesboer greep voortdurend zeer gedecideerd in. De 48-jarige Frans Stolk bewees dat hij nog steeds kan keepen. Enkele malen kwam een doorgebroken speler op hem af, maar door goed uit te komen wist hij de gevaarlijke man op tijd naar de buitenkant te dwingen. Echt hachelijk werd het daarom zelden voor het ZDH-doel. Aan de andere kant soleerde Stefan Bousma soms te lang door en had de steeds zekerder spelende Etien- ne van Bennekom pech met enke le schoten van afstand. Na rust was het beeld weinig an ders. Het spel van Dirkshorn oog de mooier, maar de gasten kregen de betere kansen. Halverwege leek ZDH de leiding te nemen toen Jelte van der Kooi beheerst intikte. Maar de soms wel erg lankmoedi ge scheidsrechter had in de voor afgaande scrimmage iets gezien dat niet door de beugel kon. Vlak daarna schoot Roald van der Slik ke rakelings over na een lange rush. Zeven minuten voor tijd kwam toch de beloning. Bousma pingelde enkele tegenstanders suf en bood de attent meegekomen Van der Kooi een niet te missen kans: 0-1. Ondanks een slotoffen- sief slaagde Dirkshorn er vervol gens niet meer in de stand gelijkte trekken. De reünie van de 50-jarige Je roengroep was zaterdag niet bij zonder druk bezocht, maar wél waren er diverse leden van het eerste uur present. Sommigen hadden elkaar sinds de jaren vijf tig niet meer gezien. „Deze reünie is voor mij een feest van herken ning", aldus één van hen, de te genwoordig in Voorschoten woonachtige Cor Witte. Van diezelfde groep was ook Jaap Barhorst (Azn.) al op 19-jarige leeftijd van Texel vertrokken. Vele jaren werkte hij in het Caraïbisch gebied, maar tegenwoordig woont hij in de Limburgse plaats Beek. Zijn maten van vroeger ziet hij nooit meer. Tot afgelopen zater dag. „Ik had dit voor geen duizend gulden willen missen", aldus Bar horst. De andere oud-leden had hij niet allemaal meteen herkend. Maar als de naam eenmaal ge noemd was, kwamen de herinne ringen vanzelf bovendrijven. En anders hielpen oude foto's wel een handje. Hilariteit ontstond bij het tonen van een foto, waarop verschillende aanwezigen als zéér brave misdienaars te zien waren. En als de reünisten het allemaal niet precies meer wisten, konden ze een bladeren in de dikke ar chiefmappen waarin het vereni gingsleven in al z'n facetten de revue passeert. Verslagen van kampen en patrouille-avonden, kranteknipsels, insigne-diploma's en foto's maakten vrijdagavond en zaterdag de achterliggende vijftig jaar weer springlevend. Jamboree Een ouderwetse houten map met een verslag van de Wereld Jambo ree te Athene in 1963 vormde het nostalgisch hoogtepunt. Een groepje Texelse verkenners onder leiding van aalmoezenier IJs Tuin (ook op de reünie aanwezig) maakte daar heel wat avonturen mee. De thuisreis overtrof echter alles. Krantekoppen van toen, „Ware marathontocht" en „Taaie boterhammen in trage bussen", spreken boekdelen. Van de deelne mers (Kees van Heerwaarden, Re- né en Jan Rijk, Peter en Adrie Schoo, Hans Dernison, Jos Nei- jens en Jan Witte) waren er zater dagmiddag verschillende komen opdagen. Modern De archiefmappen gaan weer in de kast, maar leden en andere geïnteresseerden kunnen het nog eens op hun gemak nalezen in het jubileumboek „Een goed pad", sa mengesteld door Carlo Bakker. Hij overhandigde vrijdagavond tijdens de receptie eigenhandig het eerste exemplaar aan voorzitter Roelie Stam, secretaris Niek Slijderink en penningmeester Kasse Zegel. Wethouder Nel Eelman-van 't Veer kreeg het tweede exemplaar. Zij noemde Scouting Texel een vere niging, die de jeugd ook in deze moderne tijd blijft aanspreken. Ook zei ze: „Aansprekend vind ik de inventiviteit om te overleven. Toen Slijderink afscheid nam, hield iedereen de adem in, maar het nieuwe bestuur heeft de zaken voortvarend aangepakt." Het boek is nog te verkrijgbaar (voor f9,75) bij Blokker, De Linde boom en bij Carlo Bakker (tel. 02503-52318). Oud-laden uit da jaren veertig en vijftig buigen zich over foto's en kranteknipsels Vl.n.r. Nel van Heerwaarden-SchraagJan Smit, Siem van Swinderen. Joos Kager-Wltte. André Witte. Jaap Barhorst. Gerda Wltte-Ran. Arie Hin. Gerrit Schoenmaker. Jenny Klaver- Timmer. Lies van Heerwaarden-Schoenmaker. Cor Witte. Juul Timmer en Nel Witte. Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7