Cjrom Tjvartsjexeh in het harL. IIIOZ: ontslagen onvermijdelijk N- Veel ondernemers stoppen bedrijf Youp al in vorm voor oudejaarsavond Leegloop in Den Burg? 'ekort opgelopen tot ruim twee miljoen ummer 06 904 904 01 m Verberne nu ook gionaal kampioen VERDER IN DIT w Publiek hangt aan lippen Van Zomeren 2 sw Nieuwe actie Tankslag 2 Mini-Wampex 5 w Opduin en de bakker geprezen voor ontbijt 5 Herstel oude boet 7 9* Harry is een veteraan 9 Bekeuringen bij snelheidscontrole Zendertje voor zeehonden Weerzien Wolkers met Rottumerplaat TVO-campagne: al 7175.000,- Verjaardagskado Containercleaning Noordkop og m VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 igive Langeveld en de Rooy b.v, tel. (02220) 62600. Mrtenties/abonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. rfactie tel. 62620, fax 14111. in dringende gevallen 06-52 78 49 62. ijactie buiten werktijd Harry de Graaf, ifcaanweg 75, De Koog, telefoon 17266. SCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS 71.45. even de krant bellen Kiex I \<K'i nieuw». 2 vp<>n 3 vikit tic jvciiJj. 4 <>r hei v.c< r l)t* -Nieuwslijn. aliijd hel bïMc nieuws (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee verkeert iianciële problemen. De afgelopen twee jaar is aanzien- meer uitgegeven dan de begroting toeliet, waardoor een grtis ontstaan dat inmiddels is opgelopen tot ruim twee jen gulden. Het NIOZ is daardoor genoodzaakt bezuini- jsmaatregelen te nemen, waarbij ontslagen onvermijde- njn. ichten over de moeilijkheden al geruime tijd de ronde en izaakten onrust. Woens- siddag kwamen alle NIOZ- iwerkers in het auditorium itt instituut bijeen om van di- air prof dr W.G. Mook te ver- ui hoe de zaken ervoor Hij kon echter alleen een a\ beeld geven van de situa- m niet precies aangeven (door het tekort is ontstaan oeveel medewerkers er pre- noeten verdwijnen. Dat is al- lil nog in onderzoek. Het bestuur zal uiterlijk 3 no- «r een principebesluit Grootste werkgever ilOZ heeft momenteel onge- 250 mensen in dienst waar- ca 175 in vast verband. Het jut (met een omzet van 29 gulden per jaar) is daar- verreweg de belangrijkste ■ever van het eiland. «n lange periode waarin fi- alles mogelijk leek, is het sgewijs duidelijk geworden it NIOZ structureel een aan- tekort op zijn begroting aldus Mook woensdag s- Noodmaatregelen j geldgebrek was, was de i tijd voor veel medewerkers ijk geworden door allerlei be- jngsmaatregelen. Er wordt gevaren dan in de afgelo- 'en, er is te weinig geld voor ischaf van materieel en er is «t met het aannemen «derzoekers in opleiding (af- deerden die in vier jaar hun Schrift voorbereiden) terwijl nok het postdoc-programma gepromoveerden van andere iten die op het NIOZ komen n) in ieder geval tijdelijk stopgezet. Verder was het om een deel van het tekort :kken met gelden uit het dat bestemd is voor wacht- «tkeringen. Deze noodmaat- in waren bedoeld om het niet nog groter te laten n. Kerntaken lederlandse organisatie voor «schappelijk Onderzoek I, de overkoepelende instan- de Nederlandse onderzoek luten van geld voorziet, wil ibsidie voor het NIOZ niet ver althans niet structureel, de inkomsten en uitgaven met elkaar in overeenstem- te brengen moet de vaste «eelsformatie van het NIOZ worden. Niet alle sectoren even zwaar worden getrof- «ant het NIOZ zal zich vol- »n 42102184 van fokker P. *rne, die op de Texelse Scha- °Wag in Den Burg werd uit- Pen tot kampioen, is nu ook Poen van Noordholland. Het werd op de provinciale fok- i Alkmaar bij de 2-jarige en fe rammen als beste aange- Concurrenten waren de Poenen van de fokdagen in Purmerend en Alkmaar. Wdhollandse kampioen, die Verberne zelf is gefokt, vol- 3an het ideaal dat tegen- geldt voor een Texelse '°yaal ontwikkeld best type, !top en vacht, correct op de 11 en goed bespierd. toe blijft de ram gebruiken k eigen fokkerij. Verkoop is aan de orde. gens professor Mook concentreren op zijn kerntaken, al les wat daarbuiten valt zal zoveel mogelijk worden afgestoten of uit besteed als dat voordeliger is. Voor alle afdelingen geldt echter dat elke vacature die ontstaat, niet automatisch zal worden ingevuld. Aan de hand van deze uitlatingen kunnen dé NlOZ-medewerkers be palen of hun baan ernstig of min der ernstig op de tocht staat, maar zekerheid daarover zal nog enige weken op zich laten wachten. Het NIOZ is bezig diverse financiële scenario's door te rekenen. Hoeveel weg? In hoeverre gedwongen ontslag van medewerkers kan worden voorkomen door natuurlijk verloop is onzeker omdat de maatregelen onder andere afhankelijk zijn van de nieuwe regels voor de VUT of flexibele pensionering, terwijl het ook niet vast staat of VUT- gerechtigden ook werkelijk bereid zijn van de VUT-regeling gebruik te maken. Het NIOZ moet de preciese om vang van het begrotingstekort nog bepalen. Het is nog onbekend in hoeverre NWO bereid is het NIOZ te steunen met een overbrug gingsregeling, tijdelijk extra geld. NWO zal daarover in elk geval pas beslissen als het NIOZ een plan tot gezondmaking heeft gepresen teerd waarin een afname van het aantal vaste formatieplaatsen is opgenomen. Het zal nog even duren voordat al les definitief is. Na de voorstellen die het bestuur uiterlijk 3 novem ber zal doen, wordt over de nieu we organisatie overlegd met de ondernemingsraad. Reorganisatie Mook legde er de nadruk op dat de jongste ontwikkelingen niet bete kenen dat de reorganisatie waar aan het NIOZ onlangs onderhevig was, is mislukt. Die reorganisatie was nl. uitsluitend gericht op de organisatorische kwaliteit van het instituut en werd vorig jaar door gevoerd na een onderzoek dat werd uitgevoerd door het advies bureau Andersson-Elfers-Felix. Dat leidde o.a. tot het terugbren gen van de driehoofdige directie naar één directeur (Mook). De twee overige directieleden kregen andere functies binnen het insti tuut aangeboden. Eén heeft daar mee ingestemd; de andere niet. Over mogelijk verlies van ar beidsplaatsen werd door het ad viesbureau niet gerept. Onzekerheid De mededelingen van Mook riep woensdagmiddag nogal wat vra gen op, die echter lang niet alle maal konden worden beantwoord. Zo werd het merkwaardig gevon den dat zo'n groot tekort in enkele jaren heeft kunnen ontstaan, ter wijl er voor die tijd niets aan de hand was. Waaraan is dat tekort precies te wijten? Mook kon daar op echter nauwelijks ingaan. Hij volstond met de mededeling dat het een gecompliceerde zaak is die niet alleen het management kan worden verweten. Wel gaf hij toe dat er eerder aan de bel ge trokken had moeten worden. Voor de medewerkers die uiteindelijk worden ontslagen komt er in elk geval begeleiding. Bij een snelheidscontrole op de Pontweg ter hoogte van Den Burg, constateerde de politie dat 23 van de 445 geregistreerde auto's har der reden dan de toegestane tach tig kilometer per uur. Eén van de overtreders joeg zelfs met een snelheid van honderdtwaalf km/u over de weg. De controle vond woensdagmiddag plaats, tussen half twee en vijf uur. Er werd be keurd op kenteken. De boosdoe ners kunnen een bon in hun brievenbus verwachten. h> De gebouwen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in de polder 't Horntje. lArchtelfoto Texelse Couranti Texelse theaterliefhebbers zullen op oudejaarsavond met extra be langstelling voorde buis plaatsne men. Wat zou Youp van 't Hek allemaal aan zijn conference heb ben veranderd sinds zijn tryouts in Klif 12? De tot viermaal toe uit verkochte zaal genoot, maar vol gens de cabaretier moet hij nog veel sleutelen, schrappen en toe voegen. „Luisteren jullie maar goed, want de helft hoor je nooit meer", zo hield hij de aanwezigen voor. Het busje kwam zo en dat was maar goéd ook, want op weg naar de voorstelling van Youp van 't Hek regende en bliksemde het. Texeltours gaf extra service, want Nico en Saskia Roeper werden in polder Eierland van huis opge haald. De anderen stapten in bij de opstapplaatsen in Oudeschild, Oosterend en Den Burg. Blijkbaar gaven de meesten toch de voor keur aan de eigen auto, want de bus was maar voor de helft gevuld. Bij het Hoornder theater stonden de bezoekers van de eerste voor stelling al buiten te wachten. Geen vrolijke gezichten, maar dat was bedriegelijke schijn. „Youp is in vorm", verzekerden de wach tenden. Binnen kreeg iedereen een plaats toegewezen om voordringen te voorkomen. Fotografen en journa listen kregen een minder leuke mededeling. „Youp heeft schrifte lijk laten weten dat er geen recen sie gemaakt mag worden en fotograferen is niet toegestaan", zei Cor van Heerwaarden. En hij voegde er onheilspellend aan toe: Hij is zó in staat van het toneel af te lopen als je het toch doet." -„En als ik nou zonder flits te werk ga?" „Tja, een paar plaatjes dan, vanaf je stoel. Maar op eigen risico, want hij kan je meteen voor paal zet ten." Lees verder pagina 7 Vijf zeehonden, die woensdag door EcoMare zijn uitgezet, zijn voorzien van een zendertje. De chip met een mini-antenne is on der de huid op de rug van de die ren aangegeven. Zo kan de herkomst van een gevonden zee hond voortaan beter worden ach terhaald. Voorheen werden de zeehonden van EcoMare altijd gemerkt met een plastic clip aan de achterflip pers. Die slijten echter en zijn na een jaar of acht onleesbaar. De in geplante zenders hebben een on beperkte levensduur. EcoMare heeft, na uitzetting van de vijf in het Eier landse Gat, tweehonderd zeehonden in de vrije natuur losgelaten sinds 1975. Met de opvang is al in 1951 be gonnen. Het nieuwe identificatiesysteem bestaat uit een microchip waarop met behulp van lasertechniek een onuitwisbare code is ingebrand. Die kan met een leesapparaat zichtbaar worden gemaakt. Het syteem, dat al in verschillende die rentuinen in gebruik is, is dier vriendelijker dan het oude flippermerk. Eind oktober gaat EcoMare nog zes gewone zeehonden uitzetten. Dan zijn alle elf jongen van dit jaar in de vrije natuur geplaatst. Tanende omzet en te druk met an dere activiteiten. Dat is de reden voor vier winkels in Den Burg om de deuren definitief te sluiten. Ge ruchten gaan dan anderen dit voorbeeld zullen volgen. Loopt het centrum leeg? Bijna vijf jaar heeft Nora Bekking Eline Ondermode aan de Ho- gerstraat gerund. De lingerie speciaalzaak had veel trouwe, vaste klanten en ook menig toerist wist Eline te vinden. „Maar het is gewoon geen vetpot. Het achter land is te klein", aldus Nora Bekking. Ze heeft ook een privéreden om ermee te stoppen. „Mijn man Henk zit bij de marine. Hij maakt vaak lange reizen en dan missen we elkaar erg. Regelmatig doet zich de gelegenheid voor dat ik hem ergens een weekendje kan bezoeken, maar dan zit ik altijd met die winkel." Op bestelling Nora stopt met pijn in haar hart. „Het was leuk. Ik heb ook veel ge leerd over mensen en over onder nemen." Om niet in een gat te vallen gaat ze wel door met haar nagelstudio, maar dan vanuit haar huis aan de Waalderstraat. Verder blijft ze op bestelling lingerie leve ren van de merken Marie Jo, Prima Donna en Antinea. „Ik heb zulke goede contacten met de leveran ciers daarvan. Ze wilden graag dat ik hun merk bleef verkopen." Dat zal een opluchting zijn voor enkele vaste klanten. Eline had een brede doelgroep, maar was vooral gespecialiseerd op gebied van moeilijke maten. Ook werden enkele merken gevoerd die straks niet meer op Texel verkrijgbaar zijn. De inventaris en de restvoor- raad gaat naar een lingeriezaak in Amsterdam. „Ik hou wel een klei ne uitverkoop, maar ik ga het niet weggeven." De huur v^n het pand loopt af in januari, maar Nora Bekking stopt in november. Wie de ruimte over neemt is nog niet bekend. Moeizaam De opheffingsuitverkoop van Be- netton in de Weverstraat is al eni ge weken aan de gang. Marjon en Annerie Broekman zien het niet meer zitten. Vier jaar hebben ze de kledingzaak draaiende weten te houden. „Maar het ging steeds moeizaam", vertelt Marjon. Haar schoonzusje heeft sinds an derhalf jaar een kantoorbaan en zij heeft het druk op de boerderij in Eierland en met het gezin. Ook el ders in het land verdwijnen veel zaken van de Italiaanse kledingfir- ma. „Maar dat heeft er niets mee te maken hoor." De zaak is gehuurd van familie Van der Kooi. Er is al een nieuwe gega digde voor het pand, maar er is nog niets ondertekend, dus nadere mededelingen worden nog niet gedaan door de betrokkenen. Nasleep Odette Harlagen heeft dit jaar Bo- dysteps overgenomen. De winkel met kado- en drogisterij-artikelen op natuurlijke basis werd „Natuur lijk...Odette" genoemd. De vaste klantenkring groeide, maar nu is de huur opgezegd. Franchise- onderneming Bodysteps is inmid dels failliet en hoewel ze de zaak geheel heeft overgenomen zit Odette Harlagen nog met de nasleep. „Ik moet er 1 november uit, helaas." Ze is naarstig op zoek naar een nieuwe ruimte, liefst niet te groot. „In het centrum van Den Burg lijkt me het prettigst. Maar ik sta open voor alle suggesties. Ik wil mijn bedrijf op de huidige voet voor tzetten, alleen zonder de kleding- verkoop." Ze gaat na een druk seizoen eerst op vakantie, maar blijft zich wel oriënteren op de markt. „Ik ga wel naar de beurs, bijvoorbeeld." Praktijk De Kippeboet van Paul en Luciën ne Luyten is al dicht. „De bank vindt dat we geen bestaansrecht meer hebben", aldus Luyten. Per 1 november moet hij eruit, ook uit het bovenliggende appartement. Vandaar dat druk wordt gezocht naar een nieuwe woning mèt prak tijkruimte, want Luyten is gediplo meerd sportmasseur. Steeds meer mensen vinden baat bij zijn behan delingen, vandaar dat hij dat werk fulltime wil uitoefenen. Winterstop „Ik eruit? Waar heb je dét nu weer gehoord", aldus een stomverbaas de Hans Stick van Zebra Mode. Hij houdt wel een winterstop. „Dan kan ik me weer opladen, zodat we in het voorjaar weer bóvenop de trends kunnen zitten. Ik heb een hartstikke goed seizoen gedraaid. Dat gaan we volgend jaar weer proberen." In maart opent hij zijn zaak weer. Morgenavond is op de televisie een programma te zien over ei- landgenoot Jan Wolkers. In gezel schap van presentator Karei van der Graaff bezoekt de schrij ver/beeldhouwer Rottumerplaat, het onbewoonde Waddeneiland waar Wolkers in de zomer van 1971 een week verbleef. Het experiment trok destijds veel aandacht. Wolkers beleefde de na tuur om hem heen intens en TVO heeft nog 725.000,- te gaan tot de VVV-bijdrage van twee ton is bereikt. De laatste cijfers geven aan dat nu 230 ondernemers (in clusief horeca) voor een bedrag van 7175.000,- machtigingen heb ben verstrekt. Dat betekent dat er 40 ondernemers méér deelnemen dan bij het vorige VVV-contract. Het vorige contractbedrag be droeg 7150.000,-. Het bedrag van dit moment is dus 725.000,- ho ger. Daarbij moet worden aange tekend dat TVO de afgelopen vijf jaar 715.000,- per jaar uit eigen zak bijpaste. Een inwoner van Buren beleefde woensdag een onplezierige ver jaardag. Omstreeks twee uur 's middags raakte hij betrokken bij een aanrijding op de hoek Drijverstraat-Bernhardlaan. Een 41-jarige Duitse automobilist stond stil op de Drijverstraat, maar reed een stukje achteruit en botste op de auto van de man uit Buren. De Duitser had geen scha de, maar de pechvolle jarige moest zijn kentekenplaat en voorbumper laten vervangen. bracht daarvan op meeslepende wijze verslag uit via de Nederland se radio. Dat in tegenstelling tot de schrijver Godfried Bomans, die ook een week op Rottumerplaat doorbracht, maar grote problemen had met de eenzaamheid. In de tv- reportage haalt Wolkers herinne ringen op aan de inmiddels overle den Bomans. Ook praat de bijna 70-jarige kunstenaar uitgebreid over zijn huidige leven op Texel met zijn vrouw Karina en tweeling Bob en Tom. De uitzending is te zien op Neder land 1 en begint om 22.06 uur. (ADVERTENTIE! I \l I SI - C OU RAMT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de VAKANTIE BLUES KRANT (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1