jubilerende ANBO: veel bereikt in 25 jaar Kwaliteitsprijs moet 1 ndernemers stimuleren Foto's van Leo Barnard: mooi en traditioneel TEXELSE f C0URANT Vergadering Waterschap Vlijende recensie in Aero journaal Blad Historische Vereniging weer in boekhandels Mareis winnen na spannende strijd Texelaars in Oranjekoor vandaag thuis Waddentoernooi Rob Favier leidt kerkdienst Oosterend Opgevoerde brommers van de weg gehaald „G roenwerkers expositie over natuurlijk beheer DINSDAG 10 OKTOBER 1995 legio Texel van de Algemene Bond voor Ouderen (AN- |kan met tevredenheid terugzien op zaterdag gehouden denking van het 25-jarig bestaan. In aanwezigheid van u 400 ouderen werd tijdens het officiële gedeelte 's ,gens teruggeblikt door meerdere sprekers op het vele ten dienste van de ouder wordende mensen tot stand jbracht. De ANBO vervulde daarbij vaak een actieve rol droeg dus een steentje bij aan een belangrijk stukje jncipatie. betrekkelijk is leeftijd? Wet- jer Daan Schilling (die na- de gemeente sprak omdat burgemeester en welzijnswe der Nel Eelman verhinderd herinnerde zich nog hoe hij 6 klein jongetje over sprak met ■djes. Ze waren het erover dat je echt oud bent als je getrouwd. De wethouder had ren andere visie: je bent nóóit lisje zorgt dat je „erbij" blijft, gemeente steunt metterdaad streven om ouderen zo lang slijk zelfstandig te laten zijn. plannen voor Jan Dirkszoord zorg op maat" zijn daarvan voorbeeld. Op het gebied van rrenzorg is de gemeente ambi- Het beleid dienaangaande it een lijvig stuk, dat door ling aan voorzitster Wil de Panthus werd overhandigd, kunt u ons aan de jas trek- als we ons er niet aan hou- Als geschenk voor de O-bestuursleden overhandig- ichilling sjaaltjes en dassen het gemeentewapen. rouw de Vries bevestigde dat irake is van goede ver stand ing met de gemeente en de zorgverlenende instellingen. „Er wordt naar ons geluisterd". Vice-voorzitter van het gewest Noordholland van de ANBO J. Sonderwal toonde zich aange naam verbaasd over de levens kracht van de Texelse ANBO. Hij keek op van het grote aantal feest gangers en constateerde dat AN BO Texel continuïteit weet te houden in bestuur en ledental, wat elders vaak een probleem is. Zijn boodschap was: „Aan het werk blijven want de maatschappij ver andert snel". Sonderwal overhan digde als geschenk een vlag. Laan Waar de ANBO de afgelopen kwart eeuw allemaal bij betrokken is geweest, werd in en gloedvolle rede vertolkt door „meester" CP. Laan. Hij had de archieven door gespit en gaf een kompleet over zicht met voorgeschiedenis. Hij memoreerde de start met 54 le den, de oprichting van ANBO- afdelingen in de dorpen, de tonee luitvoeringen, dialezingen, advents- en zangbijeenkomsten, de stichting van het verpleeghuis, de oprichting van de stichting Welzijn Ouderen met een beroeps kracht, de start van „tafeltje dek- Het legertje vrijwillige hulpkrechten det zich bij de jubileumviering had uitgesloofdwerd een het slot ven de middag door voorzitter Wil de Vries tvoorgrond llnksl In de bloemetjes gezet troto Harry de Graan Gewestelijk voorzitter J. Sonderwal Irechtsl schonk een vlag een de jubilerende Texelse ANBO-regio Ifeto Harry de GraalI je" (maaltijdvoorziening), de oprichting van de buureton als ou- derencentrum, de acties om de boot beter toegankelijk te maken, de jaarlijkse ouderenreis, de kraam op de koninginnemarkt, de stich ting van het Project Innovatie Ouderen die zich bezig houdt met onderwerpen als dementie, thuis zorg, wonen, enz. Met voldoening constateerde Laan dat de ANBO op Texel zo'n duizend leden heeft, maar daarmee was hij niet tevre den: „Maak er tweeduizend van". Hij besloot zijn overzicht met een fraai gedicht waarin hij duidelijk maakte dat betutteling van de ouderen uit de tijd is, dat zij zelf graag bepalen wat zij dagelijks doen en dat zij een stem hebben in de regelgeving. In meer algemene zin gaf K.J. Kui per, erevoorzitter van de landelijke ANBO en lid van Eurag (de in Euro pees verband werkenden instantie voor welzijn voor ouderen), een overzicht van de ontwikkeling van het ouderenbeleid en ouderenor- ganisatie sinds 1900 toen in Arn hem de bond voor staatspen- sionering van de grond kwam. Wat betreft de realiteit van van daag liet hij zich afkeurend uit over de verhoging van gemeentelijke belastingen in tal van gemeenten, waardoor het effect van het op trekken van de AOW voor een groot deel teniet wordt gedaan. Stet junior Het middagprogramma stond in het teken van ontspanning. Het werd verzorgd door het Westfries Cabaret met conference, zang, sa menzang en optreden van Kees Stet junior. Er werd met volle teu gen van genoten. Ook uit het da verende applaus na afloop bleek dat het op ouderen afgestemde programma goed was overgeko men. „Het was een lange zit, maar het was prachtig", aldus een der leden. Mevrouw De Vries verzuim de niet in haar slot dank te bren gen aan het legertje vrijwilligsters dat op onmisbare wijze aan het ju bileumfeest had bijgedragen. Alle maal werden ze in de bloemetjes gezet. het raam van een bedrijf binnen kijken wordt op Texel is moeilijker. Ondernemers volgend jaar nóg een stic- tfie in aanmerking wil komen de „kwaliteitsprijs" dient sticker op zijn deur te plak- Het idee is van Peter Dral van it TV Texel. De VVV werkt hem samen. heeft het plan voor de prijs al ■r gelanceerd. Hij wilde ech- en breder draagvlak en zocht act met de VVV. Directeur linge ziet er wel wat in. (rijs kent twee categorieën: ca en middenstand. Logies- ïekkers mogen niet meedoen, bedoeling is dat deelnemers een goed product leveren i een redelijke prijs, waarbij te bediening en service voor baan en de ambiance ook aeegt. Alleen op die manier zich in de toekomst kun- blijven meten met concurre- fe recreatiegebieden. Pluimen rankelijk wilde Dral de jurering plaatsvinden via enquetes eboot. Dat bleek echter geen as: slechts weinig onder- Sden konden zich namen van iven herinneren en de be- 'bare tijd om vragen te stellen trschap Hollands Kroon houdt '9 20 oktober vanaf 9.45 uur openbare vergadering in het buis van Den Helder. De agen- ■dt als volgt: lening: *ig volgorde van de temming; aststellen verslag van de ver kering van 1 september 1995; gekomen stukken en medede- 'jen: Brief van de Provincie Noord rand d.d. 22 augustus 1995 in tervisielegging ontwerp-regle- Wswijziging Hoogheemraad- van Uitwaterende Sluizen in ^nds Noorderkwartier. Brief van de Provincie Noord rand dd. 22 augustus 1995 ft ontwerp-statenbesluit tot wij- W9 van het reglement voor het terschap Hollands Kroon; Bnef van de Provincie Noord- (!and d.d. 22 augustus 1995 "be tijdelijke uitbreiding alge- *en bestuur in verband met toe ing hoge gronden en Petten; wdedelingen vanuit het dage rs bestuur; •helling van de begroting voor 116; [Bfling Kostentoedelings- en Om- yassenverordening 1996; herkeringstaak onderhoud boe kraden; krdvraan- bleek te kort. Besloten is toeristen een actieve rol in het geheel te geven via een „pluimensysteem". Via de WV worden tien bonnen uitgedeeld. Die staan elk voor één pluim. Toe risten kunnen die afgeven in be drijven met een kwaliteits prijssticker op de deur. Iedere Texelbezoeker mag maximaal drie pluimen per bedrijf afgeven. Objectief? Om toeristen zover te krijgen dat ze de moeite nemen pluimen uit te delen, kunnen ze via de bonnen meedoen aan een loterij. Op de achterkant moeten ze naam en adres invullen. Denkt Dral niet dat daardoor de objectiviteit in gevaar komt? Wie immers uit is op een prijs, kan de bonnen lukraak inle veren. Welke toerist gaat de moei te nemen om aan het eind van zijn vakantie terug te gaan naar een aantal bedrijven om bonnen af te leveren? „De tijd zal het moeten leren. Het heeft natuurlijk alles te maken met hoe duidelijk we het brengen. Mensen moeten mee werken aan het optimaliseren van hun eigen vakantie." Scheef Toeristen die naar een restaurant gaan nemen misschien nog rustig de tijd om de bonnen in te vullen en uit te delen. Maar zal dat met kroegbezoekers ook het geval zijn? Het lijkt scheve verhoudingen op te leveren. Dral: „Kijk, het gaat er om dat ondernemers zich ervan bewust worden dat ze kwaliteit moeten bieden. Dét is het doel van de prijs. Het gaat niet om de prijs op zich." Alle ondernemers in beide catego rieën krijgen begin volgend jaar een mailing met de sticker thuis gestuurd. De wedstrijdperiode loopt van pasen tot de herfstva kantie, want dan hebben de sei- zoensbedrijven een zelfde kans als de jaarbedrijven. Wat nu als ondernemers geen zin hebben in nóg een sticker op hun deur? „Het zal gerust moeten groeien. Door de sticker geef je aan dat je ervoor gaat. Het zegt iets over een bedrijf", aldus Dral, die goede hoop heeft dat de actie slaagt. Kosten Aan het eind van het jaar wordt de prijs tijdens een feestelijke bijeen komst uitgereikt. Het gaat om een beker, een vrij te besteden geldbe drag van f1000,-, een advertentie pakket voor Toerist TV en de Kabelkrant en het recht om het lo go een jaar lang te gebruiken. „Wat het gaat kosten? Nou, Teso geeft een geldbedrag en waar schijnlijk TVO en Horeca Neder land ook. Die laatste twee beraden zich nog." Volgens Dral worden de kosten „naar redelijkheid" ver deeld tussen zijn bedrijf en de VVV. De organisatoren Ed de Bruijn en Coert Munck van het op 29 juli op Texel gehouden vliegfeest, heb ben een aangenaam schouder klopje gekregen in de vorm van een juichend verslag in Aero- journaal. Dit maandblad van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart bracht in de septembereditie een coververhaal met negen fraaie kleurenfoto's. De door 11.000 betalende kijkers bezochte Texel airshow wordt een evenement genoemd dat in de loop der jaren volwassen is gewor den. Bijzondere waardering uit schrijver/fotograaf Roger Soupart voor het feit dat in de show geen „gaten" vielen nadat een aantal aangekondigde programmaonder delen kwam te vervallen. Er werd meteen voor vervanging gezorgd. Daarbij wordt de Texel Airshow vergeleken met de grootste militai re vliegshow ter wereld, de „Inter national Air Tattoo" op Fairford in Engeland, die een week eerder was gehouden. In dat programma zaten gaten van wel een kwartier, wat zeer teleurstellend was. „Op Texel was dit duidelijk niet het ge val en kreeg het publiek waar voor zijn geld". Het nieuwe blad van de Histori sche Vereniging ligt weer in de Texelse boekhandels. Het staat vol interessante verhalen, o.a. over een naamloze „Marsbewo ner" van 5000 jaar oud en af stamming van bekende Texelaars. De Historische Vereniging bestaat tien jaar. De verschillende activi teiten van de jubilaris komen aan bod in het kwartaalblad. De verha len zijn op boeiende wijze ge schreven en bevatten tal van wetenswaardigheden. Leden krijgen een exemplaar in de bus. Niet-leden kunnen bij de boekhandels terecht voor f6,75. Bijzonder spannend was de bas- ketballwedstrijd van de Mareis (h) tegen Fac 3. Beide teams waren aan elkaar gewaagd. De overwin ning ging nipt naar de Texelaars. Na twee verloren wedstrijden wa ren de Mareis bijzonder gemoti veerd om te winnen. Toch begonnen ze niet sterk: Fac kwam eenvoudig met 11-0 voor. De Texe laars krabbelden terug naar 16-13 en zetten tot de rust druk op de ketel, zodat werd gepauseerd met een gelijke stand van 22 punten. Na de rust maakte Fac meer fou ten. Toch hielden ze de leiding. Christiaan Schlepers scoorde twee keer en trok de stand weer gelijk. In de laatste minuut van de wedstrijd stond Texel met drie punten voor. Fac wilde dat met een driepunter rechtzetten, maar die actie ging de mist in, zodat de eindstand 45-50 werd. Programma: 18.00 uur Mareis d.-Break Out 2 19.00 uur Mareis h.-HBC 3 De Texelaars die deel uitmaakten van het Oranjekoor komen van daag weer thuis. De laatste week heeft het gezelschap opgetreden in Calgary, Kelowna, het Ameri kaanse Lynden en Chilliwack. De belangstelling voor het koor is overweldigend, zo bericht Mart Nouwen van de andere kant van de oceaan. In Calgary konden bij voorbeeld niet alle mensen in de kerk. Door alle ovaties groeit het koor en worden de optredens ook steeds beter. Het valt de deelnemers op dat de emigranten opvallend goed Neder lands spreken. Zodra een optreden is afgelopen, worden de Texelaars bestormd. Er worden veel vragen gesteld over het eiland en even tuele bekenden. Naast de concerten bezocht het gezelschap verschillende beziens waardigheden. Het Waddentoernooi wordt ko mend jaar op 1 en 2 juni op Vlie land gehouden. In elk geval komen de volgende sporten aan bod: bad minton, biljarten, bridge, darts, klaverjassen, paardensport, ten nis, veldvoetbal, vissen, volleybal (heren en dames) en windsurfen. Misschien komen ook andere sporten op het programma. Het vervoer naar Vlieland gaat met rederij De Vriendschap van Sil Boon. In deze kosten geeft de Stichting Texelse Sportraad een bijdrage. De kosten van verblijf zijn voor eigen rekening. De verenigin gen moeten zelf een slaapadres regelen. Belangstellende clubs die nen contact op te nemen met de werkgroep Waddentoernooi, secr. J.W. van Zeijlen, p/a raadhuis Den Burg, tel. 62121 toestel 260. Bekerstrijd ZDH. In de strijd om de Noordhollandse beker doet ZDH het goed. Met de voorrondes achter de rug reizen de zwaluwen zondag 22 oktober af naar tweede klasser DWOW uit Wieringerwerf. Er wordt gespeeld volgens het knock out-systeem. De verliezen de cupfighter ligt dus uit de be kerstrijd. Zondag verleent zanger/gita rist/liedjesschrijver Rob Favier uit Groot-Ammers zijn muzikale me dewerking aan een dienst in de Hervormde kerk te Oosterend. Daar hij tevens theoloog is, zal hij niet alleen muzikale medewerking verlenen, maar ook voorgaan. Velen kennen Favier nog van vorig jaar toen hij optrad in de gerefor meerde kerk in Oosterend en daar een volle kerk trok. Zijn program ma's kenmerken zich door een ge heel eigen stijl en aanpak. Ze staan bol van herkenbare situa ties, leuke en diepe gedachten, trieste en vooral komische verhalen. De muziek is een mengeling van cabaret en pop Zijn benadering is praktisch: vanuit het Grote Nieuws van God ontdekken wat we daarmee kunnen in ons dage lijks leven. Daar hij zingt en voor gaat, wordt de dienst tot een geheel gesmeed: prediking en lied jes sluiten op elkaar aan. De dienst begint om 10.00 uur, iedereen is welkom. Bij een controle die de politie don derdag hield op de Bernhardlaan, werden vier brom- en snorfietsen van de weg gehaald. Ze waren op gevoerd en reden daardoor veel harder dan de toegestane snel heid. De brommers werden mee genomen naar het bureau om de worden ontdaan van „foute" on derdelen. De controle was spe ciaal gericht op brom- en snorfietsen. Hoe kun je je eigen omgeving zo natuurlijk mogelijk bewerken? De expositie „Groenwerkers" die za terdag 14 oktober in de openbare bibliotheek wordt geopend, toont aan de hand van Texelse voorbeel den wat er zoal mogelijk is. De tentoonstelling wordt on dersteund met twee lezingen, op 18 oktober door Kars Veling (Vlin derstichting) en op 1 novem ber door Arie Koster (Europees Jaar van de Natuurbescherming). De expositie, georganiseerd door de Stichting Thijssejaar Texel, heeft als motto „de grote Thijsse is ook maar in zijn achtertuintje begonnen". Doel is het publiek te laten kennismaken met het feno meen „ecologisch beheer" en meer sympathie voor deze wijze van omgaan met de omgeving op te wekken. Gehoopt wordt dat be zoekers zich gestimuleerd voelen om op dezelfde wijze aan de slag te gaan. Basis van de tentoonstelling is epn leenexpositie van de provincie Noordholland. Het geheel heeft echter een duidelijk Texels sausje. Een aantal particuliere „groenwer kers" toont hoe zij hun erf als privé-natuurterrein hebben inge richt. In de najaarsspecial die vori ge week bij de Texelse Courant verscheen, was al een voorproefje te zien. Camping De Bremakker heeft zelfs een deel van het terrein voor natuurkampeerders gere serveerd. De gemeente Texel demonstreert hoe zij met de bermen en plant soenen op het eiland omspringt. Staatsbosbeheer geeft resultaten van de grote projecten in het Mokslootgebied en De Dennen (Tureluursproject). Ook water schap Hollands Kroon geeft toe lichting bij een aantal projecten op Texel. Tijdens de expositie, die duurt tot en met 4 november, zijn boekjes te koop en te bezichtigen. Wethou der Daan Schilling verricht 14 ok tober om kwart voor tien 's ochtends de opening. Leo Barnard uit Oosterend foto grafeert als hobby en doet dat volgens traditionele opvattingen, die kunnen rekenen op brede pu blieke steun. Hij maakt herkenba re platen, zorgt daarbij voor een fraaie lichtval een goede compo sitie en een contrast dat de wer kelijkheid geen geweld aandoet. Gewoon mooi. Wie liever kijkt naar experimenten met surrea lisme of bizarre effecten van groothoek- en telelenzen kan dus beter wegblijven uit atelier 't Schildertje in Den Hoorn, want daar exposeert de rustende huis arts tot het eind van deze maand een twintigtal foto's. Het is een greep uit werk dat hij de afgelopen twee jaar heeft ge maakt. Op een na zijn de platen al lemaal op Texel opgenomen en allemaal zijn ze zwart wit. „Ik ben een zwartkijker. Ik werk met licht en schaduw; kleur spreekt me niet aan", aldus Barnard, die al sinds zijn 21e serieus met fotografie be zig is en de laatste jaren al vaker heeft geëxposeerd. Hij werkt met een tweedehands Hasselblad 6x6 camera, want hij werkt graag met dit negatieffor maat dat tot rustig bezinnen en kijken dwingt alvorens af te druk ken. Want er gaan maar twaalf plaatjes op een film. Barnard zoekt en vindt herkenbare sfeer die spreekt uit beelden zoals dat van de vrouwelijke koster van de Her vormde kerk van Oosterend die op zondagochtend in de kerkhal sa men met de jonge klokkeluider staat te wachten in fraai tegen licht. Sfeervol zijn ook twee opna men van het vervallen interieur van de schapenboet aan de Oosterenderweg die momenteel in opdracht van „Dorpsherstel" wordt gerestaureerd en van een dorpsgezicht met een dun mistig zonnetje. Portretten Barnard is vooral goed in portret ten, zo blijkt uit enkele fraaie staaltjes die deel uitmaken van de ze tentoonstelling. Voor een van die portretten exposeerde be roepsbroeder in de kunst Pieter de Vries, die vrijdagavond het ope ningswoord sprak. De Vries ont moette Barnard „26 jaar en een dag" geleden voor het eerst toen hij bij hem in de tweemotorige „eend" stapte om van de boot naar De Waal te liften. De Vries vond de huisarts al direct een rare schutter. („Een aboriginalachtig fi guur") en vindt dat nog steeds. Het schijnt wederzijds te zijn. Na dien zijn de Vries en Barnard me nigmaal samen opgetrokken, pratend over vrouwelijk schoon, hangend boven de ontwikkelbak of op reis naar twee hoogbejaarde fotografes in Alkmaar bij een mislukte poging om kennis te ma ken met hun manier van werken. Vakman de Vries gaf geen uitge breid oordeel over het werk van amateur Barnard, maar hij noemde hem wel een van de beste portret tisten van het eiland. „Deze foto's zijn een uitstraling van jouw ge voel en jouw respect voor de mens". De expositie duurt tot het eind van deze maand. Als de deur los is (dat weet je nooit helemaal zeker bij 't Schildertje) kun je gratis en zonder verplichtingen naar binnen. Voor zover de foto's te koop zijn, kosten ze f200,-. I Vr,, .-'vv -' u £\i Leo Barnard (links) met een van zijn modellen en de foto die hij ervan maakte. (Foto Harry da Graaf

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7