/Vinkelbestand Oosterend kalft steeds verder af m Zorgen over verzuim docenten Hogeberg HHH»I'llin^,sss'9 Leefbaarheid dorp in het geding carmoon rsioz ARBO hield schoolgezondheidsonderzoek HHHi ijactar eiv iwscder 440I K\iP 6 TEXELSE^" couRANT "«ÏT Bedrijvi gheid Drogisterij Mets stapt over op DIO oed" Greenside VfO-HOÜ HET is nog geen NOVEMBER MEREN d» nOok Uitgekleed? Peter Kaan: méér orgelgeld voor KNRM Roofzuchtige fret rond Den Hoorn Baste ztmüm. ""layers U/zUtó AGs j Aa ufear t&m kuv ja ftteamaa ja fosfua SatoiW ©p ck ©tiarOJ&teswtos kex. nederland 15 J Tsfcqcuwtf! BlaM/a»vWllela Tesseft illige drukte in de straatjes, mensen met volle bood- jppentassen maken een praatje. Is dit beeld van terend binnenkort verleden tijd? Het rijke bestand aan iels kalft in een hoog tempo af. De leefbaarheid van het i is in geding, vindt de dorpscommissie. VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 ileken met andere dorpen op heeft Oosterend altijd een winkelbestand gehad. Wei- heeft daarmee te maken, sudsher is „Strend" een dorp vissers. Door verstandig in- ren ging en gaat het de Texel- «ereigenaars voor de wind. j opvarenden hadden het vandaar dat er geld te den was. Zorgwekkend iorp had veel ambachtelijke ihjes. Vreemd genoeg ook dezelfde. Er is een tijd ge- dat er wel vier bakkers za- Maar die mensen hadden meerdere baantjes. Die de- middags weer wat anders", tKees Bremer van de dorps- lissie. p die overvloed enige uitdun- volgde, was niet zorgwek- De huidige ontwikkeling is diter wel. De slager is dicht, thilderswinkel sluit volgend Of de nieuwe eigenaars op aats weer een winkel begin- nog maar de vraag. Ome is nog kras, maar heeft niet luwige leven. En daarnaast 31 enkele middenstanders jsbrek aan opvolgers. Vergrijzing ipscommissie ziet het uitblij- m woningbouw als grootste „leder jaar kaarten we bij de gemeente. Zelfs de ile groei van één twee huizen per jaar zit er niet •brek aan bouwlokaties is steeds het antwoord." Jongeren die in Oosterend willen wonen verdwijnen noodgedwongen naar andere dorpen. Het dorp vergrijst. Daar ouderen steeds minder geld en vaak minder behoefte aan goe deren hebben, is dit een slechte zaak voor de middenstand. De toegenomen mobiliteit is ook een oorzaak. Vroeger was een tocht naar Den Burg een hele on derneming. Tegenwoordig heeft bijna iedereen een auto of een brommer. Vast loopje Door het verdwijnen van winkels raakt Strend in een neerwaartse spiraal. Bremer: „Het vaste „loo- pie" is doorbroken. Als je nu voor de slager toch naar Den Burg moet, worden daar meteen ook de andere boodschappen gedaan." De dorpscommissie is niet bang dat door de afkalving Oosterend minder aantrekkelijk wordt voor toeristen. „Er komen hier toch to taal andere mensen dan in De Koog. Strend heeft een bepaalde sfeer en die blijft toch wel. Maar het hèlpt natuurlijk niet, die ver dwijnende winkels." Centenpikker „Oosterenders moeten er zelf hard aan meewerken", vindt Gé Koot van de supermarkt. „Ze moeten niet naar Den Burg vliegen omdat daar een product een beetje goed koper is. Maar als je dat hardop zegt, vindt iedereen je een centen pikker." Hij verwijst naar een arti- kei van Jook Nauta in de meest recente Strender Nieuws. Daarin wijst de Texelaar zijn dorpsgeno ten er ook op dat zij zelf voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor het winkelbestand in Ooster end. Koot: „Laat iedereen een tientje per week meer in het dorp besteden. Het maakt niet uit bij welke ondernemer, als het geld maar in Oosterend blijft. Dan hoef je straks ook niet voor een doosje lucifers naar Den Burg....." Goed verdeeld Volgens Gé Koot loopt het niet zo'n vaart met de uittocht. „De slager is weg, maar komt wel weer terug. Als je geen opvolger hebt is het over en uit, maar dan komt er wel weer een andere win kel op die plek." De Strender on- De DA-drogisterijzaken van Wim Mets in Den Burg en De Koog gaan verder onder de naam DIO. De overstap houdt verband met Mets' voornemen om de zaak in de Parkstraat naar de Weverstraat te verplaatsen. Twee DA-zaken in één straat vindt de inkooporgani satie echter teveel van het goede. DIO (Drogisterij Inkoop Organisa tie) is een snelgroeiende organisa tie, die momenteel zo'n vijftig zaken in Nederland heeft. Mets zal in grote lijnen dezelfde artikelen blijven verkopen, maar wordt vrijer gelaten in de keus van de merken. Verder beperkt zijn zaak zich tot de verkoop van uitsluitend drogisterij-artikelen. 9 straten In Oostarend7 tRVOLG VAN PAGINA 1 ging van eigenaren en het '«el dat in het complex 3am is. bezwaren komt onder ande- ir voren dat de gemeente kunnen weten dat een stallatie op het dak moet in geïnstalleerd en zich ook 'oeten afvragen waar de lift- moet komen, toen deze niet tekening bleek te zijn aange- Pas toen de hoed al op het w stond, trok de gemeente bel. „In deze is niet alleen tovrager maar ook de ge le nalatig geweest". S'ijker is het argument van dat het slopen van de «che ruimte een enorme bpost betekent, die niet in 'ding staat tot het te dienen Verder voerde Greenside dde gemeente onvoldoende op de bouw heeft uitge- en dat de gemeente moet «n de zaak te legaliseren iccoord te gaan met een kap (nokhoogte 14 meter) genoeg ruimte is voor de «he installaties. Immers, ntwerp bestemmingsplan ton hoogte van 13 meter toe "«gen niemand bezwaar Smaakt) met een vrijstel- froegdheid van maximaal Net alsnog verlenen van «'gunning met toepassing eikel 19 is zowel juridisch, ketatig als welstandelijk mo to had Greenside betoogd. "Nebben daartegen aange- ■tt op de tekeningen die bij de bouwaanvraag hoorden, geen technische ruimte op het dak was aangegeven, maar wél in het ge bouw zelf. Er was dus helemaal geen reden om te veronderstellen dat er ook nog iets op het dak moest komen. Verwezen wordt verder naar de geruchtmakende voorgeschiedenis. Aanvankelijk zou er een veel hoger gebouw ko men. Door actie van Tien voor Texel schorste de Raad van State in juni 1993 de bouwvergunning, waarna in overleg met alle betrok kenen werd gekozen voor een la ger gebouw: goothoogte 10 meter en een kap van 2-3 meter. Nu staat er echter een gebouw van ongeveer vijftien meter en dat is dus strijdig met de afspraken. Schade Volgens Greenside betekent de gedwongen sloop een schade post van f1,2 miljoen. De ge meente vindt dat schromelijk overdreven en berekent zelf een schade van globaal f425.000,- Er vanuit gaande dat het totale Greensidegebouw met inrichting f6,3 miljoen heeft gekost (eige naar P. Könst heeft zelfs gespro ken van 9 a 10 miljoen gulden) wordt geconcludeerd dat de schadepost 8% of minder be draagt van de totale stichtings- kosten, wat als een betrekkelijk normale overschrijding van de stichtingskosten kan worden be schouwd. Bij het ramen van de kosten die zullen ontstaan bij afbreken van de hoed en het alsnog aanbrengen van de technische installaties in een der appartementen, berekent de gemeente voor de aankoop van (Foto Tessa de Craaffl een appartement twee ton en voor het geschikt maken als installatie ruimte één ton. Verder wordt het slopen van de hoed geraamd op f25.000,-, het herplaatsen van de installaties op f50.000,-, het ex ploitatieverlies dat ontstaat door het tijdelijk onbruikbaar zijn van het complex op f30.000,- terwijl wordt aangenomen dat met plan- voorbereiding f20.000,- is ge moeid. Advocaat Frantzen heeft geen goed woord over voor die schat tingen. „De aankoop van een ap partement kost al een ton méér. Bovendien, hoe zou je een eige naar kunnen dwingen een appar tement te verkopen?" Bedrog Dat de gemeente niet goed heeft gecontroleerd tijdens de bouw, wordt door het college met kracht van de hand gewezen. Er wordt aan herinnerd dat een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht in een vroeg stadium opheldering vroeg over de kap die niet op de goedgekeurde tekening voor kwam. Een opzichter beweerde toert dat het een tijdelijk bouwsel was als beschutting tegen weer sinvloeden gedurende de winter. De gemeente betoogt dat er geen mogelijkheden waren om met toe passing van artikel 19 en de vrijstellingsbevoegdheid een hoger gebouw toe te laten. Maar ook als dat wel had gekund, was men ge bonden aan de afspraak met alle betrokkenen om een gebouw toe te laten met een maximale goo thoogte van 10 meter met daarop een kap van twee drie meter. „Daarvan afwijken is strijdig met dernemer voegt eraan toe dat er ook weer twee winkeltjes zijn bij gekomen, al zijn die meer gericht op kado-artikelen, waardoor de Oosterenders er niet dagelijks op de stoep zullen staan. Qua winkelbestand zijn de zaken in Oosterend naar mening van Koot goed verdeeld. „Nagenoeg alles is te krijgen. Je moet wel reëel zijn. Een schoenenwinkel is leuk, maar daarvoor is het dorp te klein. Zoiets heeft geen bestaans recht." Verarming Ook slijter Ger de Jong betreurt de sluiting van de slager. „Het is een verarming en ik hoop niet dat die ontwikkeling doorzet." Een leven dige winkelkern heeft een sociaal aspect, maar bestaansrecht is een eerste vereiste. De Jong ziet wo ningbouw als een oplossing. „Dat is ook belangrijk voor de kerk en het verenigingsleven. Daar vallen eveneens klappen als jonge gezin nen noodgedwongen naar De Mars verdwijnen." De Jong bevestigt dat het toe risme voor Oosterend geen grote betekenis heeft. „Je ziet hier wel veel gasten die jaar in, jaar uit naar Texel komen. Die komen speciaal hierheen. Maar het is geen De Koog. Gelukkig niet." BClEV&rf Docenten op de O.S.G. ,,De Hogeberg zijn, indien ziek, ge- de directie minder beschikbaar is middeld langer afwezig dan hun collega's op andere scho- dan men gewend was. len. Op grond van het ziekteverzuim in het schooljaar '93/'94 hebben de ARBO-dienst en de schoolleiding een onderzoek aangevraagd bij het Vervangingsfonds. In de Vanuit Zoetermeer komen veel rapportage noemen de onderzoekers een aantal externe en dh® fch°°' aJ', de - r xschoolleiding heeft een andere interne factoren die de oorzaak zouden kunnen zijn van het taakinhoud en leerkrachten mer- Irritatie ziekteverzuim. Docenten en onderwijs-onder- verzuim en in de mogelijke oorza- steunend personeel die ziek zijn ken. Op basis hiervan kan de moeten vervangen worden. Dit school een efficiënt beleid invoe- wordt betaald door het Vervan- ren, om het ziekteverzuim terug te gingsfonds. Als er te veel zieke dringen. In overleg met de school- medewerkers zijn moet het leiding huurde het bestuur het ad- bestuur van de OSG in een vol gend jaar een hogere premie aan het vervangingsfonds betalen. Het bestuur wil het ziekteverzuim graag terugdringen. Dit is in de eerste plaats beter voor de docen ten en de leerlingen, maar uitein delijk ook gezien de kostenbeheersing voordeliger. Vo rig schooljaar is het ziekteverzuim ten opzichte van de voorgaande jaren gedaald. Het is gelukt om de extra te betalen premie tot een mi nimum te beperken. Organisatiebureau Op grond van een geconstateerd hoog ziekteverzuim heeft de schoolleiding in samenspraak met de ARBO-dienst en de medezeg genschapsraad een schoolge zondheidsonderzoek aangevraagd. Het doel van het on derzoek was om inzicht te krijgen in de aard en de hoogte van het het vertrouwensbeginsel". De ge meente heeft Tien voor Texel na dien nog wel gepolst over een hoger gebouw, maar die vereni ging wilde dat de oorspronkelijke afspraak gestand zou worden gedaan. Financiële aspecten Zoals gebruikelijk hebben b e w de bezwaar- en beroepsschriften- commissie (bestaande uit fractie voorzitters van de gemeenteraad) om advies gevraagd alvorens een standpunt in te nemen. Die com missie achtte de bezwaren van Greenside ongegrond, maar vond wel dat B en W de financiële aspecten van de kwestie onvol doende hadden afgewogen. In dat opzicht werd het bezwaar van Greenside wèl gegrond gevonden. Later bleek de president van de Alkmaarse rechtbank er ook zo over te denken. B en W menen die financiële aspecten nu alsnog vol doende aandacht te hebben gegeven De rechtbank vond ook dat B en W moesten nagaan of het zadel dak dat Greenside alsnog op het hotel wil plaatsen in plaats van de hoekige hoed, acceptabel is. Het college ziet wat dat betreft echter geen mogelijkheid, want er ont staat dan een gebouw van vijftien meter omdat de liftschacht nog boven dit zadeldak zal uitsteken. Als de opbouw van „onderge schikte" omvang zou zijn, zou nog wat te overwegen zijn. Hotel Op- duin heeft een „hoed" van 35 m2 die nog geen 5% van het opper vlakte van de hotelvleugel beslaat. Bij het Greenside-complex ligt dat heel anders. viesbureau Intervu uit Amsterdam in om te adviseren bij de gang van zaken rond het onderzoek. Dins dag werd de definitieve rapporta ge gepresenteerd. Uit het onderzoek bleek dat het ziekteverzuim van het onderwijs ondersteunend personeel lager was dan gemiddeld en het ziekte verzuim van het onderwijzend per soneel hoger dan gemiddeld. Het bleek dat niet zozeer het aantal mensen dat ziek is groter is dan el ders, maar dat het ziekteverzuim langer duurt. Oorzaken Het onderzoek wees aan dat er een aantal oorzaken zijn voor het verzuim. Een daarvan moeten vooral gezocht worden in de toe nemende autonomie van de scho len, wat wil zeggen dat het ministerie steeds meer beleidsza ken overlaat aan de scholen. Voor heen was het zo dat de overheid alles tot in de puntjes voorschreef. De schoolleiding had tot taak dat de voorschriften werden uitge voerd. Het bestuur en de school leiding moeten nu meer zelf het beleid bepalen. Dit betekent dat ken dat er veel dingen veranderen zonder dat ze daar direct invloed op kunnen uitoefenen. Irritatie over veranderingen doet de docenten geen goed. Ook de onzekerheid over het behoud van hun baan door bezuinigingen geeft spanning bij het personeel. Een in terne oorzaak is dat de gevolgen van de fusie voor de arbeidsomstandigheden tot nu toe onderschat zijn. Onder andere Peter Kaan uit Oudeschild heeft met zijn orgeltje het afgelopen seizoen meer geld ingezameld dan vorig jaar. Hij heeft f3.294,50 overgemaakt aan de Koninklijke Nededandse Redding Maat schappij. Het vorige seizoen bracht de or gelman f2.862,60 bijeen. De mee ropbrengst is volgens hem vooral te danken aan het langdurige mooie weer, waardoor hij meer „draaiuren" heeft kunnen maken. Kaan (39) was met zijn orgel tus sen maart en oktober weer pre sent op het haventerrein van Oudeschild en op markten in de diverse dorpen. Vorige week sloot Kaan het seizoen af en stalde zijn orgel in de schuur van Piet van der Star. hierdoor "is de communicatie bin nen het team niet optimaal. schoolbestuur Dr. LG.M. Prick van het bureau In tervu gaf naar aanleiding van de rapportage een aantal richtingen aan waarin het bestuur en de school een oplossing kunnen vin den voor de gesignaleerde proble men. Hij noemde ondermeer het feit dat een autonomer wordende school zeer gebaat is bij een sterk bestuur dat kan fungeren als een klankbord voor school en school leiding. De heer Prick doelt op bij voorbeeld financiële specialisten, beroepsbestuurders en onderwijs kundigen, „die motiverende vra gen kunnen stellen". Verder ging hij in op de cultuurverandering die nodig is voor de professionalise ring van de schoolorganisatie die hoort bij de toenemende autono mie. Hiermee wordt bedoeld dat docenten en schoolleiders zelf al tijd op de hoogte moeten blijven van de laatste ontwikkelingen op hun specifieke terrein. Nascholing sactiviteiten moeten dus naast an dere zaken een hoge prioriteit hebben. Het gepresenteerde rapport is voor intern gebruik en de erin ge noemde aanbevelingen zullen sa men met de aanbevelingen van het bureau Intervu gebruikt wor den om de schoolorganisatie ver der te optimaliseren. Hoornders halen opgelucht adem nu een roofzuchtige bunzingfret onschadelijk is gemaakt. Vorige week vielen een kip en een ko nijntje ten prooi aan het dier. Ver moedelijk kon het wijfje in de duinen niet meer aan eten komen en had ze haar jachtgebied ver plaatst naar het dorp Ze had het voorzien op een kip van Ide Kok en een konijntje van de familie Penha. Een vangkooi die was neergezet door jachtopzichter Ed Drijver werd de fret echter fataal. De bastaardfret had een lengte van 53 centimeter. Normale fretten worden zo'n 35 centimeter. (ADVERTENTIE) Groeien uit Oosterena, Texel. Peporstraat Teycfc eujov 1995 o O

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5