I'ure regen bedreiging voor paddestoelen vat ik zeggen wou. Reddingsplan voor de Buitenschoolse Opvang Schade valt mee, maar: Geleidelijke afbouw subsidie Sport Mensen TEXELSE couRANT Bulten irkeersdrempels Spreek u uit! Nipt verlies voor Tevoko Overkoepeling praat over Texelproject Stopborden bij kruisingen in Eierland Maarten Koorn eerste bij nostalgische ploegwedstrijden Vlinders onderwerp lezing bibliotheek Handtekeningen tegen parkeerplaatsen Flippo ruilbeurs Bedrijven betaalden stadsplattegronden «k - Ér: VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 vu van honlngzwammen om de ten dode opgeschreven kastanjeboom in het park. (Foto Tessa do Graaft) Isstoeleneen typisch herfstverschijnsel. Overal schie- i momenteel uit de grond in fraaie vormen en kleuren. en er zo onschuldig uit, maar sommige zijn levensge- jk. Texel lijkt een Dorado voor de bijzondere groeisels, 'is dat wel zo? Slichting Natuurexcursies houdt deze tijd regelmatig ses over paddestoelen in duin. Daarnaast worden in •re lezingen gehouden, stoelen houden van nat en «eer. Na de hevige regenval gelopen tijd en de bijna zo- temperaturen van de laat- gen zijn ze de grond uitges Goed voorbeeld is het ichter het raadhuis. In één i kreeg een verzwakte paar- anje een krans van enorme wammen. „Daar zal de jenendienst niet blij mee vertelt Arthur Oosterbaan, iloog van EcoMare. „Ho- lammen behoren tot een die bomen via de wortels Parasieten dus. Ze kun- len bij verzwakte exempla- tslaan, maar dan is de boom ai dode opgeschreven." tbraak van deze zwammen- soort is extra vervelend omdat ze ondergronds draden naar andere bomen leggen. Zodra het daar slechter mee gaat, slaan ze toe. Zo kunnen hele bospercelen worden aangetast. De reuzenzwam is ook zo'n voorbeeld, maar die houdt vooral van beuken. Vliegenzwam Sommige paddestoelen leven van dood hout, andere van plante- afval. Inktzwammen doen het erg goed op schapemest. „Die staan dus overvloedig langs de dijk aan de oostkant, want daar zijn altijd schapen", vertelt Arthur Ooster baan. Parasolzwammen zijn grote bruinachtige platte paddestoelen met een lange steel. Ook die soort floreert momenteel op Texel. Hoewel het eiland meestal voor paddestoelen te droog is, neemt de hoeveelheid wel toe. De droog te heeft geen invloed op de onder grondse draden. Er worden dan alleen geen vruchtlichamen ge vormd. Er is één soort die echter duidelijk aan het verdwijnen is: de mycorrhiza. Dat zijn paddestoelen die samenwerken met bomen. Ze wisselen voedingsstoffen uit. Eén hele bekende is de rood- witgestipte vliegenzwam. „Die staat altijd bij een boom. De ver binding wordt gemaakt via zwam- draden (mycelium) onder de grond. Dat is de eigenlijke pad destoel. Wat je boven de grond ziet is het vruchtlichaam, waar mee de sporen worden verspreid." Westenwind Zure regen heeft gevolgen voor bomen en de grond erom heen. Er zijn minder mycorrhiza. Voorheen kwamen amanieten, boleten, rus- sula's en melkzwammen, om maar eens een paar te noemen, zeer algemeen voor op het eiland. Dat is duidelijk minder geworden. De teruggang tekent zich in heel Europa af. Toch is de situatie beter dan aan de overkant. Oosterbaan: „Je ziet dat in meer kustgebieden. De invloed van de zure regen is hier door de overwegend krachti ge westelijke wind minder. Boven dien hebben we op het eiland zelf geen zware industrie of zeer inten sieve landbouw. Toch zie je de ef fecten ook hier." Bermbeheer Nog een lichtpuntje is het veelvul dig voorkomen van „wasplaatjes" op het eiland. Marcel Groenendaal is de bioloog die de paddestoele- nexcprsies leidt. Hij heeft op tal van plaatsen deze bijzonder fraaie soort aangetroffen, ook in weg bermen. „Je ziet dat het verander de bermbeheer, waarbii alleen wordt gemaaid, z'n vruchten af werpt. Niet alleen groeien er prachtige wilde bloemen, ook de paddestoelen gedijen er goed bij. Eén lading kunstmest en het is ge beurd. Wasplaatjes houden van schrale grasgebieden." Aardsterren komen hier ook voor. Het zijn tamelijk zeldzame bo- visten met een stervormige hoed, waarvan de punten op de grond omkrullen. Als ze „rijp" zijn stui ven de sporen door een gaatje uit de hoed. Ook leuk zijn de reuzebo- visten. De grote witte bollen ko men vooral voor op niet bewerkte paardelandjes. Dodelijk Sommige paddestoelen zijn eet baar, andere zijn uiterst giftig. De cantharel is in de supermarkt ver krijgbaar, maar komt in het wild op Texel niet meer voor. Inktzwam men kun je eten (n.b. niet in com binatie met alcohol!), honingzwammen ook. „Maar echt lekker zijn die niet. Erg zurig", weet Oosterbaan. Hij raadt culi naire experimenten met zelf ge plukte paddestoelen af. „Je moet wel heel goed weten wat je doet als je daaraan begint. Er is bijvoor beeld een soort die erg op een champignon lijkt en ook erg goed smaakt. Maar je gaat er hartstikke dood van. Dat is afgelopen jaar in Wieringen nog gebeurd." Niet plukken Vroeger was het populair om in het najaar herfstdozen te maken. Allerlei vondsten in het bos, zoals bladeren, eikels, beukenootjes, kastanjes en vooral veel pad destoelen werden in een herfstig tafereel bijeen geplaatst. „Binnen een paar dagen was het één vieze kledder", lacht Oosterbaan. Groe pen kinderen konden in het bos een flinke ravage aanrichten. Tot zijn vreugde is het plukken van paddestoelen geen mode meer. „Je kan ze beter laten staan, zodat een ander er ook naar kan kijken. Je kunt met bladeren ook mooie dingen doen en als er paddestoe len in moeten, is het toch juist leuk om die van papier of klei te ma ken?" i sn lezers Buiten verantwoordelijkheid ran de redactie het Schilderend is voorzien alten, maar als ik het goed zijn de bewoners er niet Jeeld gelukkig mee. ns hen rijden de auto's nog oge snelheid over de bulten, hien moeten er achter die nog valkuilen komen? Toch de bewoners wel gelijk, het is algemeen bekend dat tan dit soort obstakels min- ider ondervindt naarmate tr met hogere snelheid over rijdt. Mensen die iets afwe- van lopende en staande chniek, kunnen dit verschijn- ik verklaren. lijds is het ook zo, dat voor tanden van een auto met torte wielbasis, die met 40 uur over zo'n bult rijdt, nog kin hersens tegen het auto- Happen. En dat is dan de lering voor automobilisten thwèl aan de maximumsnel- houden. Maar het was leuk Ie strijd tegen snelheidsdui- de gemeente niets te dol." bewoners van het Schilder en de gemeente dankbaar zo snel na de hoorzitting regelen heeft genomen om snelheidsduivels" af te «en. W" vinden wij, dat een jour- tan dergelijk tendentieus ar te schrijft. Kennelijk heeft veiligheid voor hem/haar 'Prioriteit. tatoelen" lel. liggen op de Earn. H. Bakker A.C. Peetoom M. de Ridder B.J. Wichers "rift redactie: -tade was positief bedoeld, 'kennelijk voor tweeërlei uit- taaar. Overigens werd de -Paddestoelen" door de ge- zelf gehanteerd. bedoeld, het hele geintje heeft ƒ10.000,- gekost en inclusief de kosten van het weer opruimen van de nog niet zo lang geleden aange brachte taps toelopende aanloop- vlakken, hadden er voor die prijs ook vijf stuks ouderwetse lan taarnpalen in de Peperstraat gestaan. En dat had een groot ge deelte van Strenders wel geappre cieerd. J.A. Does, Oosterend Het bestuur van TVO laat eindelijk zien dat het met oogkleppen op loopt. Zij hebben nl. maar één doel voor ogen en dat is voldoende pro- motiegeld bij elkaar sprokkelen. Oké, dat is hun goed recht, ieder mag vechten voor zijn eigen belangen. Maar wat op dit mo ment veel belangrijker is, een voor iedereen Texels belang: „wat moe ten we met de veerverbinding?" Zowel de vorige als de huidige di rectie van Teso roept steeds dat we voorzichtig moeten zijn met het aantal slaapplaatsen op Texel. Het aantal slaapplaatsen dat we nu hebben moet genoeg zijn. Als, Teso geen garanties krijgt van een gemeentebestuur dat het huidige aantal niet wordt opgetrokken, wordt ze gedwongen schepen te bouwen van vierhonderd auto's en krijgen we vierbaans wegen op Texel. Dat zou toch vreselijk zijn. Dit mag nooit zover komen. Dus bestuur TVO: doe de oogkleppen af en laat duidelijk zien dat jullie het met de Teso-directie eens zijn en dat het aantal van 45.000 bed den niet mag worden overschre den. De Texelse bevolking heeft dit via de Teso-enquête al laten we ten. Ook toen is er van het TVO- bestuur geen enkele reactie ge weest. Laat zien dat jullie het met hel overgrote deel van de bevol king eens zijn en laat dit dan ook aan het gemeentebestuur blijken. Als we het hier met z'n allen over eens zijn, dan is het veerverbin- dingsprobleem meteen opgelost. Misschien zou het voor TVO een goede zaak zijn een enquête te De heren van Tevoko speelden za terdagmiddag hun eerste compe titiewedstrijd uit in Enkhuizen tegen Madjoe 2. Net als in de eer der gespeelde bekerwedstrijd te gen Dinto. kon Tevoko een 2-1 voorsprong in sets niet vast houden. Tevoko begon met slechts één spelverdeler, doordat Koos Doe- ven met een gekneusde rib, opge lopen in de training, op de bank zat. Desondanks wisten de Texel se heren de eerste set na een ach terstand met 15-12 te winnen. In de tweede set bereikte Tevoko een voorsprong van 8-4. Omdat de in zet en enthousiasme, waarmee de eerste set was gewonnen, weg vielen, ging deze set echter toch nog met 9-15 verloren. In de derde set werd een hopeloos lijkende achterstand van 4-11 ech ter met verve teruggebracht tot een setwinst van 15-12. In deze set werd wel met overtuiging en vechtlust gespeeld. Door persoonlijke fouten en con- certratieverlies ging de vierde set kansloos met 6-15 verloren. Hier door was een vijfde en beslissen de set noodzakelijk. Helaas wist Tevoko het peil van de eerste en derde set niet meer te bereiken. Na een snelle achterstand van 1-5 ging de laatste set tenslotte met 12-15 verloren. De winst ging hierdoor met 3-2 naar het team van Madjoe. Door dit resultaat namen de heren in ieder geval één punt mee naar huis. Het damesteam van Tevoko maak te op hetzelfde tijdstip en in de zelfde sporthal in Enkhuizen haar opwachting in de promotieklasse, eveneens tegen de reserves van Madjoe. De Texelse dames kwa men er echter tegen het team van houden onder de bevolking hoe zij denken over seizoenverbreding. Steeds maar weer lees je: „Het is goed voor de seizoenverbreding". Maar zijn we daar met z'n allen wel zo gelukkig mee? Is wat dit betreft ook al niet de limiet bereikt? Bestuur van 10 voor Texel, Den Burg Madjoe 2 niet aan te pas. Tevoko kwam met name kracht tekort in de aanval. Alleen in de tweede set konden de dames (tot 9-9) goed weerwerk bieden. De wedstrijd ging met 3-0 verlo ren. Setstanden 15-7, 15-9 en 15-7. De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorgansaties houdt woensdag in De Lindeboom een koffieochtend met als thema het Texelproject dat wordt gereali seerd op het terrein van de voor malige huishoudschool. Het onderwerp wordt toegelicht door Kees van der Kuip, maatschappe lijk werker van de Sociaal Pedago- gissche Dienst Kop Noordholland. Andere sprekers zijn Bart Dekker, coördinator Noorderhaven en March Heijnen van Begeleid Wo nen. De ochtend begint om 10.00 uur. De toegang is f 5,-. Donkere wolken pakten zich samen boven de Buiten schoolse Opvang (BSO). B en w wilden een einde maken aan het experiment, omdat er te weinig animo voor is. Vol gens de betrokkenen is de werkelijkheid anders: de belang stelling neemt juist toe. Door de subsidie niet ineens af te schaffen, maar geleidelijk te verminderen, krijgt de BSO de kans op eigen benen verder te gaan. De BSO zit in de lift. De opvang viel uiteen in twee delen: vóór schooltijd en erna. Voor de voor schoolse opvang is de animo ge ring, vandaar dat wordt overwogen die af te schaffen. Gemiddeld 23 kindplaatsen wer den dit jaar bezet tijdens de na schoolse opvang. Tijdens vakantieperiodes kwamen daar ruim vijftien kinderen bij. De Stich ting Kindercentra Texel (SKT), die de opvang beheert, voorziet een groei tot 33 plaatsen in '96. De verwachting is dat die toename doorzet tot ongeveer 40 plaatsen. Ouderbijdrage Het college stelde voor de subsi die te stoppen, maar als de SKT beslist wilde doorgaan met de op- Alle kruisingen die uitkomen op de Hoofdweg en de Schorreweg worden voorzien van stopborden. Dat was tot nu toe alleen het ge val bij de Oorsprongweg, maar enkele ernstige verkeersongeval len hebben de noodzaak van uit breiding aangetoond. Het advies van de Overleggroep Verkeerszaken over de stopborden is door het college overgenomen. Het voortbestaan van deze advie scommissie stond ter discussie, maar b en w willen de Overleg groep toch handhaven. De leden van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid krijgen voortaan de adviezen toe gestuurd. Het college heeft ook besloten bij de Thijsselaan drie a vier parkeer plaatsen te realiseren. Maarten Koorn uit De Koog is Ne derlands kampioen geworden bij de nationale ploegkampioen- schappen voor oude trekkers- en motoren in Swifterbant. Koorn behaalde de eerste plaats in de categorie rondgaande ploegen. Onder de 34 deelnemers uit het hele land die zaterdag in de Flevo- polder ploegden, waren drie Texe laars. Ze zijn niet gewend om in zware kleigrond te ploegen en wa ren iets in het nadeel. Toch waren de resultaten boven verwachting. In de categorie rondgaande ploe gen eindigde Gerard Huisman uit Den Burg als zesde Bij de heen en weer gaande ploegen behaalde Marcel Bakker uit Den Burg de vierde plaats. Sieme Zijm. De Texelse voetbal ler Sieme Zijm vertrekt donderdag naar België voor een wedstrijd met Nederland onder de 18 jaar. Ver moedelijk zit hij zaterdag op de bank tijdens de thuiswedstrijd van AZ tegen RBC. vang, konden ze nog maximaal ƒ8400,- per jaar krijgen. De rijks vergoeding voor kinderopvang neemt af, maar dat bedrag is nog over. De SKT denkt de eigen inkomsten te kunnen verhogen door meer bij drage van de ouders te vragen. Daarnaast kan een extra betaling van ouders met hogere inkomens worden gevraagd. Daarnaast zal worden bezuinigd op de uitgaven, hoewel dat niet veel kan zijn, want de voorziening wordt al erg sober gerund. Stapsgewijs Als de gemeente de subsidie niet ineens afschaft, maar in stappen van tienduizend gulden, kan de BSO overleven. Dat betekent dat de gemeente volgend jaar nog ƒ28.400,- bijdraagt, in '97 18.400,- en vanaf '98 f8400,-. Dat kan echter alleen als de SKT ook mag beschikken over het overschot op de balans van vorig jaar, dat f\ 1.000,- bedroeg. Het college vindt dit een goed idee B en w zijn blij dat de SKT heeft meegedacht over een oplos sing en dat men bereid is de lasten te leggen waar ze volgens de ge meente thuis horen: bij de ouders. Gastouderschap In commissieverband hebben meerdere raadsleden zich uit gesproken vóór handhaving van de buitenschoolse opvang. PvdA en Groen Links wilden de huidige subsidie handhaven. Texels Belang ziet wel wat in een combinatie van de BSO met gastouderschap. Het Wie het fijne over vlinders wil we ten is woensdagavond welkom in de openbare bibliotheek waar bio loog Kars Veling een lezing houdt. Hij doet onderzoek voor de Vlin derstichting en is daarvan ook ad viseur. Verder houdt hij zich bezig met de inventarisatie. Zijn credo: vlinders zijn dè graadmeters van het milieu. De lezing houdt ver band met de viering van het Thijs- sejaar. In de lezing vertelt Veling hoe het vlinderbestand is uit te breiden. Ook adviseert hij lagere en hogere overheden hoe het leefgebied van de vlinders kan uitgebreid. Bijvoor beeld door het om en om maaien van bermen, wegbermbeheer, per- ceelranden beheer. Particulieren kunnen hun tuinen vlindervriende- lijk inrichten door bijvoorbeeld in een zonnig hoek nectarhoudende bloemen te laten groeien. Verder zouden er waardplanten voor de rupsen aanwezig moeten zijn. De lezing beging om 20.00 uur. De entree is ƒ2,50. CDA wil zich alleen op dat laatste richten. De SKT is echter niet be reid om nader onderzoek te doen naar de mogelijkheden en onmo gelijkheden van gastouderschap. Wat betreft opvang in peuterspeel zalen als de animo erg groot is, be richt de SKT dat die niet geschikt zijn. Dierenbescherming. De collecte voor de dierenbescherming heeft op Texel ƒ4882,30 opgeleverd. Spontane hulp werd aangeboden door de Hondenclub Texel en de Vogelwerkgroep. Asielzoekersschool. Het mini sterie van onderwijs vergoedt de kosten voor de scnoolvoorziening voor asielzoekers op Texel. De kin deren van de vluchtelingen krijgen onderwijs bij OBS De Bruinvis in Oudeschild. De gemeente heeft het geld voorgeschoten. Fiets als 'n vorst, fiets verlicht. Onderwijzer Jan Bakker is 25 jaar verbonden aan de Jozefschaal. Dat wordt vandaag in kleine kring gevierd. In Thijsselaan en omgeving in Den Burg werden gisteravond handte keningen ingezameld tegen de plannen van de gemeente om op de hoek Thijsselaan-Binsbergen- straat enkele parkeerplaatsen aan te leggen. Op de hoek bevindt zich nu een plantsoentje. De actievoerders wil len hier geen parkeergelegenheid omdat deze toch alleen maar wordt gebruikt door klanten van Albert Heijn en Aldi. Voor de buurt zelf is er parkeerruimte genoeg. „We willen geen verlengstuk wor den van het parkeerterrein van die supermarkten. Het geeft onrust en onveiligheid voor de kinderen". De actievoerders zien liever dat de be staande „eigen" parkeerplaatsen worden gereserveerd voor de mensen uit de buurt door te wer ken met parkeerkaarten. Ook wil len ze drempels in de straten om het verkeer tot rustiger rijden te dwingen. In het dorpshuis van De Koog (in gang achter de RK Kerk) wordt zondag van 14.00 tot 16.00 uur een flippo ruilbeurs gehouden. Iedereen is welkom. In De Koog, Oosterend en Den Hoorn hoeft niemand meer te ver dwalen. Gisteren zijn nieuwe dorpsplattegronden geplaatst. Er- DE KOOG rara "f t* WvTttail'J JÏKhétB: A tets i/Mzrmatravww Jos Nugteren ven fabrikant Schaffen Reklame plaatst de nieuwe stadsplattegrond In De Koog. varingen die elders in het land zijn opgedaan, zijn verwerkt in de overzichtelijke en vandaalbesten- dige plattegrondkasten. De overi ge dorpen volgen op korte termijn. De plattegrondkasten, die bij meerdere ingangen per dorp zijn neergezet, is een initiatief van Dral Reklame BV. Die vond voor de be kostiging bedrijven uit de dorpen bereid in de kasten te adverteren. De plaatsing en uitvoering is ge beurd in overleg met de gemeente en met de diverse dorpscommis sies. Daarom duurde de realisatie langer dan gepland. De VVV Texel stelde kaarten van de dorpen be schikbaar. Als service aan de toe risten zijn de kaarten zijn vri[ gedetailleerd. Bushaltes en tele fooncellen en wandelpaden staan er bijvoorbeeld op aangegeven. Nummers op de kaart verwijzen naar de lokatie van de adverteren de bedrijven. De gemeente draagt bij in de kosten van aansluiting op het lichtnet. De plattegronden zijn 's avonds verlicht. Met een omvang van 120 bij 180 centimeter zijn de kasten vanaf de weg goed zichtbaar. In overleg met de gemeente houdt de fabri kant bij de plaatsing rekening met de verkeersveiligheid. Op kasten die niet tweezijdig zijn uitgevoerd - worden op de achterzijde bedrijf- posters geplakt, om „vervuiling" te voorkomen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7