bijzonder woonproject ia jaarwisseling klaar Timmerwerkplaats met bijzonder gereedschap Nieuwe expositie in MJM wMtyj 'oekomstige bewoners hebben er zin in 1 XC dfov^vvacd 3o 2 0oé SX <Xfid& &&M dJL t&S&L Vce%. nederland nederland HOEZO? TEXELSE^" couRANT ALLE £>00 "DUIZEND I IK GELOOF DRT WEL 50P EMMERS OP EEN HET LuKT RLH'D11 RO DRT 15 WELZEKER KO! RLLEEN HHNS DENKT ER OVER NOG EEN PRRR WEKEN DOOR TE C-OON NOU ON DE RDVERTENTIECRMPRGME TE KUNNEN BETRLEN Supertrio Het valt mee met glurende buren... Plattelandsvrouwen t/otw. f| VuA ïÜlui Ik QMn Tvta-vt/t VZM*. li li VbüVdêAAt te tfAutó Vot te c| itorie PH-polder tundeld in boek Trein vertraagd Centrum Aquarellen A&v. (MLvv. ■forr&l> VERVOLG VAN PAGINA 1 VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 de plaats van de oude huishoudschool in Den Burg [dt momenteel hard gewerkt aan een voor Nederland onder project. Verstandelijk gehandicapten kunnen daar iks op verschillende manieren wonen: van volledig ver- qd tot zelfstandig begeleid. Een paar woningen zijn al okken, maar het centrale gebouw („moederhuis"), itemd voor bewoners van De Texelse Reede en Noorder en, wordt pas na de jaarwisseling in gebruik genomen. de betrokkenen bij het „Texel- ^ct" gaven woensdag in De >boom op uitnodiging van de ffcoepeling van Texelse Vrou- organisaties een interessante enstand van zaken. Volgens Kooijman, directeur van De <se Reede. is nog steeds niet jid wat er met het huidige ge- aan De Zes zal gebeuren, pand voldoet niet meer aan sen van deze tijd. Zeker is dat van de zestien bewoners da nieuwe lokatie op de hoek ilderweg-Emmalaan verhui- Bedoeling is dat de overige in een ander gebouw wor- ondergebracht. Of dat ge- door verbouwing van De de Reede of door nieuw- is nog de vraag. Lindeboom gaven behalve pian ook Kees van der Kuip aal Pedagogische Dienst Bart Dekker (Noorderha- en March Heijnen (Begeleid Texel) een toelichting, ijer was het beleid erop ge- verstandelijk gehandicapten i mogelijk bij elkaar in één in stelling te plaatsen. Die inzichten zijn veranderd. Nu gaat het om zorg op maat, dus meer toege spitst op ieders behoefte. Niet meer vanuit één centrale plaats, maar als voorziening om de hoek." Ftruppelsgewijs zijn in de loop der jaren veel verstandelijk gehan dicapte kinderen van Texel naar de overkant geraakt, bij gebrek aan opvang op Texel. Velen konden te recht in Noorderhaven nabij Julia- nadorp. De afgelopen jaren is in samenwerking met die instelling gezocht naar een oplossing op Texel. Aanvankelijk kwam het plan moeilijk van de grond, maar na de afkeuring van De Texelse Reede belandde het „Texelproject" in een stroomversnelling. Mede dankzij de gemeente, die voor de planolo gische voorbereiding zorgde en de juiste subsidiebronnen wist aan te boren, werd eind 1994 groen licht gegeven. Vernieuwend Het resultaat is een voor Neder land vernieuwend project. Op ge bied van zorg wordt al „door de muren van instellingen heen" sa mengewerkt, maar wat betreft wonen tot nog toe niet. Van een proefproject spreekt men liever niet. „Het is geen experiment", al dus Kooijman. Het project is opgezet door de Texelse Reede, het RIAGG en Noorderhaven. Begeleid Wonen Texel en het Maartenhuis nemen er aan deel, evenals de Woning- bouwstichting Texel, die de acht woningen heeft gefinancierd en voor de verhuur zorgt. Enthousiast Het plan bestaat uit een centraal gebouw en acht woningen. In het „moedergebouw" zijn elf plaatsen ingeruimd voor Texelse verstande lijk gehandicapten, waarvan een deel nu nog in Noorderhaven woont. „Zij komen alleen terug naar Texel als ze dat zelf willen", benadrukten de sprekers woens dag. Sommigen hebben al aange geven liever in Noorderhaven te blijven. Maar de meesten willen graag terug. Dat bleek laatst toen vanuit Noorderhaven een busje aspirant-bewoners een bezoek bracht aan de nieuwbouw. De groep at gebak samen met de bouwvakkers en nam tevens een kijkje in het Maartenhuis, waar ze straks voor dagopvang terecht kunnen. „Ze waren dolenthousi ast." Uit Noorderhaven komen perso neelsleden mee. Voornamelijk be treft het Texelse verpleeg kundigen, die straks dus dichter bij huis aan het werk kunnen. Op zichzelf Verder komen in het hoofdgebouw vijf Texelaars die nu nog in De Texelse Reede wonen. Drie ande ren komen in één van de aanleun woningen. Zij krijgen 24-uurs begeleiding vanuit het moederge bouw. Dit drietal zal straks dus „op zichzelf" gaan wonen en heeft daar nu al enorm veel zin in. Ze staan al in de startblokken om het huisje bewoonbaar te maken en hebben allerlei ideeën voor de inrichting. Helaas moeten de drie nog even geduld hebben totdat het hoofdgebouw klaar is... Het hoofdgebouw lijkt van de voorzijde klein, maar achter de op vallende houten gevel gaat een groot aantal vertrekken schuil, verdeeld over twee verdiepingen. Onder meer zijn er twee kamers voor o.a. noodplaatsing, crisissitu aties en ouders die willen logeren. Verdeeld over de verschillende af delingen zijn er totaal drie huiska mers, een half open keuken, toiletten en badkamers. Sommige kamers zijn geschikt voor rolstoe lers. Op de bovenverdieping, in de opvallende toren, is een gezel schapsruimte. Begeleid wonen Van de acht aanliggende wonin gen, die worden verhuurd door de Woningbouwstichting Texel, is er dus één voor drie Texelse Reede- bewoners. Eén huisje komt tijdelijk ter beschikking van personeel dat meekomt uit Noorderhaven. Een deel wordt gehuurd door „gewo ne" Texelaars, een deel door per sonen die meedraaien in het project Begeleid Wonen Texel (BWT). Dit project is gegroeid van vier deelnemers in 1988 tot veer tien nu. Zij worden begeleid door acht vrijwilligers. De deelnemers van BWT wonen verspreid over Texel, dus niet alle maal op de nieuwe lokatie. Zij moeten zelf huren (of kopen), BWT zorgt voor de begeleiding. De vrijwilligers komen maximaal drie uur per week langs. Volgens March Heijnen werkt dit systeem goed, want -zoals vanuit de zaal werd opgemerkt- „vrijwillig is niet vrijblijvend". „Het blijkt dat vrijwil ligers langer blijven dan beroeps krachten. Bovendien ontstaan vaak vriendschappen. Ook als een deelnemer de begeleiding niet meer nodig heeft, blijft het con tact vaak in stand." Nieuwe vrij willigers zijn altijd welkom. De bewoners van de ,,hoge" seni orenwoning aan de Gast huisstraat hebben geen behoefte om hun buren te begluren. Ze hebben het zich aangetrokken dat zij daarvan toch worden verdacht, als gevolg van een schadeclaim van de familie Stiggelbout van de Schoorwal. Stiggelbout vindt dat zijn privacy is aangetast door de bouw van de seniorenwoningen en had naar voren gebracht dat het met name vanuit de hoogste woning van het complex mogelijk is om op zijn erf te kijken. De familie N. Broesterhuizen die dit „hoge" huis bewoont heeft uit reacties op straat afgeleid dat zij er nu van wordt verdacht de buren te begluren en was daarover ont daan. Voor wethouder Daan Schil ling was dat reden om het voor Broesterhuizen op te nemen in de woensdag gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke en huisvestingsbeleid. De wethouder had de situatie ter plekke bekeken en was tot een ge- rustellende conclusie gekomen. Er is nauwelijks inkijk, zeker nu de bomen nog in het blad zitten. De familie Broesterhuizen vertoont geen gluurneigingen en de klagen de familie Stiggelbout heeft zeker geen persoonlijke bedoelingen gehad. De Christelijk Plattelandsvrouwen vergaderen maandagmiddag om 14.30 uur in De Poort achter de Gereformeerde kerk. Lida Vlaming-Keyser demonstreert het beschilderen van kaarsen en het maken van zijden tulpen. Be langstellenden zijn welkom. ook de boekhouding en briefwis selingen. In het verleden werden de materialen van de overkant be trokken via beurtschippers. Het bedrijf had contacten in Alkmaar, maar ookwel in Friesland. In '93 fuseerde Geus met TEBO, een Texels bouwbedrijf. Het Maritiem- en Juttersmuseum wilde al enige tijd een ruimte in richten als werkplaats, waar bij voorbeeld ook aandacht wordt besteed aan het herstellen van schepen. Oudeschild heeft nooit een scheepswerf gehad, maar re paraties werden er wèl verricht. Loes Geus speelde met de ge dachte de bedrijfsverzameling ten toon te stellen. Het MJM was op zoek naar een collectie oude ge reedschappen. De Historische Ver eniging had veel belangstelling voor de oude paperassen van de firma. Het contact werd gelegd, met het nieuwe expositie onderdeel van het MJM tot gevolg. Echt werken In de werkplaats zal ook echt wor den gewerkt. Een oud fuikenboot je wordt er gerepareerd en als dat klaar is, is het de bedoeling dat Piet Laan een nieuw scheepje bouwt in de ruimte. Achter glas zijn bijzondere werk tuigen tentoon gesteld. Daar zijn industriële machines bij, zoals een verstekboor en een speciaal soort zaag. In een speciale stookhoek staat een kachel om teer te ver warmen, voor het breeuwen van schepen. Ook dat zal in het mu seum worden getoond. Bruikleen Museumdirecteur Benno van Til burg is erg blij met het nieuwe expositie-onderdeel. „We hebben het meeste gekregen en een deel in bruikleen." Hij vindt een tim merwerkplaats bijzonder goed passen bij het karakter van het MJM. „Je moet dat maritieme niet te strak zien. Het gaat ook om een cultuurhistorisch perspectief van Oudeschild en de rest van Texel. Wat voor werk de haven met zich meebratfht, bijvoor beeld." De collectie van Geus is zo com pleet, dat geen essentiele stukken om het verhaal uit te leggen ont breken. Er zijn borden vervaardigd met een duidelijke uitleg en ook enkele speciale stukken uit de boekhouding worden getoond. vol om er mee door te gaan", al dus Jan Koolhof. Opmerkelijk is dat over een ingrij pende onderdeel als de doorbraak door het gemeentehuis, om het park toegankelijk te maken, met geen woord werd gerept. Dat zal bijvoorbeeld voor trouwpartijen consequenties hebben. In zijn toe lichting liet Nauta blijken dat het gemeentehuis wat hem betreft niet weg hoeft. „Het is in zekere zin een monument, omdat het een kenmerkend produkt is van een tijdsbeeld. Je gelooft het nu am per, maar het is echt een demo cratisch besluit geweest van de Texelse gemeenteraad, bemand met echte Texelaars..." Vervolg Wethouder Schilling concludeerde uit de opmerkingen van de com missie dat het initiatief een ver volg verdient, mede omdat ook de dorpscommissie ermee aan de slag wil. Hoe dat vervolg er pre cies gaat uitzien is nog in beraad. Het is te verwachten dat de afde ling RO het plan kritisch gaat be kijken en dat het college de bevindingen aan een Op te richten De gereedschappencollectie van firma Geus in het MJM is echt Iets bijzonders, vindt directeur Benno van Tilburg. werkgroep zal voorleggen. IFoto Tessa da Graatf) Een aantal nieuwe woningen is al bewoond. Hoofdaannemer Duin heeft het hoofdgebouw waar schijnlijk in december gereed, waarna in januari de inrichting volgt. Wat er op het terrein voor het complex komt, is nog niet dui delijk. „Liever geen parkeerplaat sen", aldus Bert Kooijman. Gedacht wordt aan een plant soen. Wie wat bewaart, heeft wat. Dat is het geval met de firma J.H. Geus. Het timmerbedrijf heeft een bijzondere collectie gereed schappen aan het Maritiem- en Juttersmuseum geschonken. Een speciale werkplaats is gemaakt, waardoor een fraai nieuw onder deel in de expositie is ontstaan. Loes Geus-Boeijen verrichte gisteren de opening. Firma Geus werd opgericht in 1865. Om voldoende brood op de plank te krijgen, werden naast alle soorten timmerwerkzaamheden ook andere activiteiten aange pakt. Zo werden marktkramen verhuurd, doodskisten gemaakt en bloembollen verbouwd. In Den Burg en Oudeschild kocht de firma grond, waar in rustige pe riodes huizen werden gebouwd. Daarnaast werd van 1935 tot 1946 een kampeerhuis geëxploi teerd dat „De Pelikaan" heette. Het werd later verpacht. Het ge bouw verdween, maar de naam niet. Spijkers Nagenoeg vanaf het begin werd door het bedrijf alles, maar dan ook alles bewaard. Niet alleen spij kers, tangen en gereedschappen, Dijkstra voorgronden André Witte kunnen bijna niet wachten tot ze gaan verhuizen van De Texelse Reede naar hun nieuwe De voortuin hebben ze alvast maar aangelegd. Geheel rechts het ..moedergebouw" met de opvallende blauwe voorgevel IFoto Frans Hopman) leumfestiviteiten. Om de uitgave te bekostigen is een aantal spon sors bereid gevonden een bijdrage te leveren. De gemeente stelt f2.500,- beschikbaar uit het fonds Cultuur en Historie. De advie scommissie Kunst- en Cultuurbe leid is van mening dat het boek iets kan toevoegen aan de be schrijving van de Texelse historie. Een juiste, gedetailleerde weerga ve van de poldergeschiedenis bestaat tot dusver nog niet. Om het boek zo compleet mogelijk te maken zijn de samenstellers op ni jaar is het 150 jaar gele ilis begonnen met de bedij- an de Prins Hendrikpolder, cus Wil Thijssen uit Anna «na en oud-bewoner Gerard srman verdiepten zich in de inte geschiedenis van de pol- n de bevolking om er een over te schrijven. Het is de Hing dat het volgend jaar ver- l, gelijktijdig met de jubi- (ADVERTENTIEI Groeien uit Oosterena, loxei. Poperstraat De veerboten vertrekken zaterdag en zondag vijf minuten later uit Den Helder, wegens werkzaamhe den aan de rails op de baanvakken Schagen-Den Helder. In dat traject worden de reiziges tot 17.00 uur met bussen- vervoerd. De bus diensten op Texel en in Den Helder volgen dit patroon. Treinreizigers moeten rekening houden met 30 minuten langer durende reistijden. Dankzij de gezamenlijke actie van Teso, NS en de NZH blijft de over last beperkt. zoek naar fotomateriaal, docu mentatie en anekdotes die betrek king hebben op de Prins Hendrikpolder. Bezitters daarvan kunnen contact opnemen met Ge rard Timmerman, Schoorwal 11, 1791 HM Den Burg, tel 314687. Hanny Roos, winnaar van de Aan moedigingsprijs 1995 van de ten toonstelling in het teken Thijsse, exposeert tot begin november een tiental aquarellen in het atelier van Gerd Jan Roos in Oosterend.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5