eer privacy bewoners ernieuwd verpleeghuis Insprekers vinden gehoor bij leden commissie itphen krijgt meer ijd voor sanering till» ude vleugel wordt grondig verbouwd Weinig bezwaren jaarprogramma TEXELSE f couRANT m. azersensemble animatiecursus 'bulancedienst Röntgenbus langs bij Motel Texel Scouting naar drielandenpunt Ludieke actie tegen Chirac Wie herkent redders? VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 haliger, intiemer en meer Verpleeghuis Texel werkt aan om deze wensen van oners in vervulling te laten Dit voorjaar werd gestart de invulling van de extra te die vrijkwam door de inge- iame van de nieuwe vleugel, de vernieuwing kan de ver eg nog beter op de behoefte bn afgestemd. Wat dat be nogen de bewoners zich ge- gprijzen. Nergens in het land jen dergelijk kleinschalig ver- jhuis, dat zich met het Texel- in meten. it aan de buitenzijde van het esghuis niet veel te verande- jchter de gevel is de somati- afdeling, waar bewoners met nelijke klachten verblijven, ieet op z'n kop gezet. Er ver- i chronisch zieken en men- die revalideren uit het thuis. Vooral in het begin van bouwing was wel eens spra- i overlast voor de bewoners, emanager Kees Boer is blij ie goede manier waarop de ners en de medewerkers ee zijn omgegaan. Nu de [ingrijpende zaken zijn aan- it, worden de verbeteringen >am zichtbaar. erpersoonskamers zijn met elft verkleind tot éénper- *amers. Elke bewoner kan ;en kamer inrichten zoals die slf wil en krijgt meer berg- De meesten verblijven er an langere periode. Doordat Je eigen spulletjes kan mee- fi, is de overgang van thuis iiet verpleeghuis minder in- rd. Verder kan op elke kamer •tevisie worden aangesloten, Seen telefoon. Interieur et sanitair werd ingrijpend wvd. Douches en toiletten xJerner en praktischer inge- !e zijn ook een stuk makke- choon te houden. Hoewel bouwing nog niet is vol- s al te zien dat het interieur it verpleeghuis ingrijpend ert. De wandelgangen zijn w ingedeeld, geschilderd stoffeerd. Er zijn gezellige gecreëerd met nieuw iair waarin bewoners en fa milie zich in alle rust kunnen af zonderen. De hele verbouwing is zodanig vormgegeven dat de verpleeghuis zorg in de toekomst steeds klein schaliger wordt. Sinds kort kunnen bewoners als ze dat willen de maaltijd alleen op hun kamer gebruiken of in een groep in de re creatieruimte. Daarvan zijn er twee, zodat bijvoorbeeld rokers en niet-rokers of mensen die wel of niet televisie willen kijken van el kaar gescheiden kunnen worden. Dagbehandeling Naast de kamertjes voor de bewo ners komt er een nieuwe afdeling voor de dagbehandeling van men sen met lichamelijke klachten. Tot dusver werden die voor hun klach ten in de huiskamer van het ver pleeghuis behandeld. Volgens Boer kan in de huiskamer echter geen optimale behandeling wor den gegeven. De nieuwe ruimte voor dagbehandeling is zodanig in gericht dat mensen die thuis wo nen één of meerdere dagen in de week kunnen worden behandeld door deskundige functionarissen in hetverpleeghuis. Het gaat om zaken als verpleeghuisgeneeskun- de, fysiotherapie, ergotherapie, ac tiviteitenbegeleiding, verzorging en verpleging. Mensen die thuis wonen kunnen daardoor beter functioneren. Onderdeel van de verbouwing was ook de ruimte van de fysiotherapie. De ruimere opzet van het ver pleeghuis heeft wel tot gevolg dat door de medewerkers méér moet worden gelopen. De voordelen voor de bewoners en medewer kers wegen hier volgens de leiding echter ruimschoots tegenop. Het personeel gaat er ook op vooruit. Door de verbouwing komt ook meer kantoorruimte beschikbaar. Ook komt er een aparte kamer waarin in alle rust gesprekken met familie van de bewoners kunnen worden gevoerd. Trots De Stichting Zorgcentrum Texel is trots op het vernieuwde verpleeg huis, dat komend voorjaar officieel in gebruik wordt genomen. Na de ingrijpende renovatie van het in 1977 gebouwde tehuis onder scheidt het zich in positieve zin van centra van vergelijkbare om vang elders in het land. De moge lijkheid om hier zo'n ingrijpende renovatie te realiseren is te danken aan de beschikbaarheid van mid delen en de geïsoleerde ligging van Texel. Een deel van de kosten is afkom stig uit het budget van de overkoe pelende Stichting Zorgcentrum Texel. Daarnaast doet de overheid een duit in het zakje. Het ministe rie van VROM betaalt een deel van de vaste lasten. Het gat wordt vol- gemaakt door de Stichting tot het verlenen van steun aan de Stich ting Verpleging en Verzorging Sa men Een/Gollards. Die krijgt onder andere inkomsten uit giften en le gaten, met de bedoeling dat die ten goede komen aan de ouderen die in het verpleeg- of verzorgings huis verblijven. Capaciteit Het verpleeghuis biedt, inclusief de psycho-geriatrische vleugel waar demente bejaarden worden verzorgd, plaats aan gemiddeld 48 bewoners. Boer verwacht dat dit voorlopig voldoende is om aan de Texelse behoefte te voldoen. „Een jaar of wat geleden kregen we de bedden zelfs niet eens vol. Nu is dat wel het geval. Voor de psycho geriatrische afdeling is nu zelfs een kleine wachtlijst. Door de sa menwerking met De Gollards en Sint Jan zijn we echter iets flexi beler geworden in de opvang van mensen. In noodgevallen kunnen we patiënten onderbrengen in het Verpleeghuis Den Koogh in Den Helder, waarmee we een samen werkingsverband hebben." De verbouwing wordt uitgevoerd door Aannemer Duin, IBS, Bosma, Veltkamp en de Verenigde Schil ders. Er wordt de laatste tijd hard gewerkt om de verbouwing in Verpleeghuis Texel tijdig klaar te krijgen. IFoto Gerard Timmerman) De ver nieuwe praktijk voor de fysiotherapie. neente zal eigenaar C. Zut- van de recreatieterreinen uwe Boshoek", „Dekkers- en „Coogherveld" aan de ïrfoelieweg bij De Koog wat ijd te geven bij het saneren trapplaatsen waartoe hij ontractueel heeft verplicht, januari a.s. moeten ten- 200 slaapplaatsen weg per 1 januari 1997 nog september j.l. liet Zutphen dat het hem niet zal lukken 4 recreatieve slaapplaatsen n verdwijnen, daartoe had wel verplicht toen hij in 5'ond kocht aan de Kamper- *eg voor de bouw van 36 luizen, zodat hem nu een boven het hoofd hangt. Hij daarom de sanering over r te mogen uitsmeren. j|ege vond dat niet zo'n pro- «ersensemble Viadana on- fcg van mevrouw. B. Eek- •eeft zondag 5 november Weert in de voormalige jezinde kerk in Oosternd. Er onde andere werken van »hn, Mozart en Noble ten gebracht. De entree be- '5,-. Het concert begint om uur. "'bulancedienst houdt een 'tiecursus op 2 en 9 no- De cursisten leren beade- massage. Op 3 november ten theorieavond gehou- Ner leiding van een huis- november legt een kundige uit hoe reanima- praktijk werkt. Dé avon den van 20.00 tot 22.00 kosten zijn f50,-. Opgave •«kantooruren mogelijk bij bulancedienst. Voor de cur ven minimaal 10 deelne- fc Het maximum is 20. bleem. Het gaat erom dat de sane ring wordt doorgezet; het tijdstip is minder belangrijk. Bescherming Waar rekening mee gehouden moet worden is dat de eigenaars van sta-caravans op de betrokken terreinen een zekere bescherming genieten. Door een rechterlijke uit spraak kan de ontruiming met twee tot drie jaar opgeschort wor den. Voor de bedrijfsmatige ver huurders geldt zelfs een beschermingstermijn van vijf tot Maandag brengt de röntgenbus van de GGD een bezoek aan Mo tel Texel in De Koog voor een TBC-controle van aldaar verblij vende asielzoekers. Niet omdat in het opvangcentrum sprake is van besmetting, maar voor een routi necontrole. Alle asielzoekers in Nederland worden tijdens de eer ste twee jaar van hun verblijf om de zes maanden gecontroleerd. De eerste controle („screening") op tuberculose (TBC) vindt plaats in een onderzoek- en opvangcen trum (OC). Daar worden asielzoe kers ondergebracht zodra zij in Nederland zijn gearriveerd. Zij die nen daar een asielverzoek in. De genen die voorlopig (en misschien permanent) in Nederland mogen blijven, worden na ongeveer drie maanden overgeplaatst naar een asielzoekerscentrum (AZC). Zitten de OC's en AZC's vol, dan is aan vullende opvang (AVO) nodig. Mo tel Texel is een AVO. Het motel biedt onderdak aan 110 personen. Momenteel zijn dat voornamelijk gezinnen uit voorma lig Joegoslavië, Armenië en Rus land. Sommigen komen inmiddels in aanmerking voor een vervolg- screening op TBC. Uit financieel oogpunt gebeurt dat niet bij de GGD in Den Helder, maar in de röntgenbus in De Koog. tien jaar. Voor de exploitanten Zut phen en Ruis betekent dat over macht en voor de gemeente betekent het minder greep op de sanering. Aangescherpt Het college wil daarom het door Zutphen voorgestelde sanerings schema in aangescherpte vorm uitgevoerd zien. Per 1 januari a.s. moeten 200 slaapplaatsen weg en een jaar la ter nog eens 200. Dat is mogelijk door het door Zutphen aangedra gen schema aan te vullen met sa nering per 1 januari a.s. van 29 toercaravan-plaatsen en per 1 ja nuari 1997 van 38 toercaravan- plaatsen. Als partijen dan vervolgens aan hun jaarlijkse be perkingen vasthouden, kan Zut phen per 1 januari 1998 weer enkele van de tussentijds gesa neerde toercaravans op zijn terrein toelaten. Zo wordt de gemeentelij ke doelstelling per 1 januari 1997 gehaald. Het contract tussen Zut phen en de gemeente zal in die zin worden aangepast. Voor die tijd moeten de geschillen die Zutphen nog heeft met zijn pachter Ruis, opgelost zijn. De raadscommissie liet zich woensdag instemmend over een en ander uit. Bezwaren toelichten loont de moeite. Dat lijkt er althans op voor de drie instanties die dins dagavond de moeite namen naar de raadscommissie voor welzijns beleid te komen. Ze spraken over de nieuwe wijze van subsidie verstrekking. geregeld in het sociaal-cultureel jaarplan. Er zijn slechts vier bezwaren ingediend. Muziekvereniging DEK uit Den Hoorn krijgt, net als tal van andere clubs, een raamsubsidie. Met de hoogte waarop die is vastgesteld is DEK het niet eens. Het jaar dat als basis is gebruikt door de ge meente had DEK geen dirigent, dus tijdelijk ook veel minder kosten dan momenteel. Daarnaast was de zaalhuur toen lager. Bovendien bleek dinsdag een mis verstand te bestaan tussen de penningmeester en de afdeling welzijn over afschrijvingskosten. Die vergissing dateert al van 1992. DEK heeft dus jaarlijks tekort ge had. Omdat de mogelijkheid tot in vesteringssubsidie vervalt, die door'DEK werd gebruikt voor ver vanging van kleding en instrumen ten, wordt een jaarlijks tekort van f3000,- verwacht. „Da's teveel om met een beperkt aantal leden Scouting Texel houdt ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan dit weekend een jubileumkamp op het drielandenpunt. De scouts ma ken uitstapjes naar België, Duits land en Nederland. Wegens de kans op slecht weer overnachten de 46 deelnemers en 19 leiders in vakantiehuisjes. Ze gaan op be zoek naar de mijnen in het Belgi sche Blegney, waar ze de mijnbouw nog aan de lijve kunnen ondervinden. Verder is er een uit stapje naar het pretpark Fantasia- land. Dinsdag keert het gezelschap weer terug. Hulp orkaanslachtoffers. Het college heeft na overleg met de fractievoorzitters besloten één gulden per inwoner bij te dragen aan de stichting Hulp Or kaanslachtoffers Bovenwindse Ei landen. Met name Sint Maarten werd onlangs zwaar getroffen door de orkaan Luis. op te vangen", aldus de delegatie van de muziekvereniging. Alle commissieleden waren het er over eens dat één lijn moet wor den getrokken naar alle verenigin gen en dat DEK niet in de problemen mag komen doordat de raamsubsidie op verkeerde gron den is vastgesteld. De cijfers zul len opnieuw op tafel komen. Creatief De bibliotheek heeft al een paar jaar een raamsubsidie en knutselt met veel creativiteit de begroting in elkaar. „We hadden er vorig jaar al veel moeite mee en dan komt er nu wééreen korting", verzuchtte bibliothecaris Jan Klerk. De loon kosten worden niet gecompen seerd, wat f4700,- scheelt. Ondanks de verbouwing zijn de huisvestingslasten van de biblio theek niet de boosdoener van de krappe financiële situatie. Perso neel en administratie zorgen voor flink gestegen kosten. „Allemaal zaken buiten onze schuld om", be toogde bestuurslid Fridt Blanken. Door CAO-eisen zijn de perso neelslasten omhoog gegaan en de automatisering die door de Provin ciale Bibliotheek Centrale is opge legd doet de rest. Daarnaast kosten boeken en tijdschriften steeds meer. Eigen staart De bibliotheekmensen waar schuwden dat de collectie steeds meer de sluitpost van hun begro ting wordt. Verhoging van de con tributie of de boetegelden zagen zij niet als oplossing. Klerk: „Wij zijn een laagdrempelige voorzie ning. We zijn in drie jaar tijd al enorm gestegen met onze contri butie. Meer zou niet verantwoord zijn. Dan bijt je in je eigen staart." Hoewel het bij een raamsubsidie de bedoeling is dat een instantie zijn eigen broek ophoudt, had de commissie welwillende belang stelling voor de smeekbede. Dirk Terpstra (PvdA): „De gemeente mag niet sleutelen aan de toege zegde bijdrage. De basisafspraak moet overeind blijven." Wethouder Nel Eelman vertelde dat het niet vergoeden van de loonkostenstijging een éénmalige bezuiniging is. „Volgend jaar doen we het wel weer." Ze wees erop dat het om een relatief laag be drag gaat. „Maar het is allemaal al zo krap. Waar moeten ze dét dan nog vandaan halen", sprong Erna Eelman (VVD) in de bres. Het CDA opperde een kleine contributiever hoging en de wethouder vroeg zich af of sponsoring, zoals voor de verbouwing, ook hiervoor mo gelijk zou zijn. Tegenvallers Albert Hoven pleitte namens de Sportraad voor een duidelijker for mulering van de regels voor inci dentele subsidie, die in het nieuwe systeem in sommige gevallen tot de mogelijkheden behoort. Ont wikkelingen van buitenaf kunnen een club onverwacht voor hoge kosten plaatsen. „Dat zou het voortbestaan zelfs in gevaar kun nen brengen. Valt dat eronder?" De wethouder vond van niet, maar verklaarde met de commissie dat zulke zaken moeten worden afge zet tegen de mogelijkheden die een vereniging zelf heeft. „Straks blijft van de bezuiniging niets meer over", waarschuwde Erna Eelman. Afdelingshoofd Praamstra wees erop dat de gemeentelijke subsi dies de laatste jaren al erg waren beperkt. „We praten hier dus niet over enorme bedragen." Nieuwe clubs De mogelijkheid voor nieuwe clubs om startsubsidie aan te vra gen staat ook met erg duidelijk verwoord in het plan. Bij de Sport raad zijn verschillende vragen bin nen gekomen. De wethouder legde uit dat het nooit erg makke lijk was om ertussen te komen, maar dat nieuwe verenigingen uiteraard een kans krijgen, als ze levensvatbaar blijken te zijn. Dirk Koning en Dirk Rozeboom van restaurant De Taveerne in De Koog doen mee aan een landelijke actie van een wijnimporteur om Australische wijn te promoten bo ven het Franse produkt. Ze heb ben niet de illusie dat Chirac c.s. stoppen met de kernproeven op Mururoa, maar hopen met dit ge baar de aandacht te wekken van hun gasten. Het komt er kort gezegd op neer dat importeur Bart uit Zuidoost- Beemster op elke fles Australische wijn die hij verkoopt tien procent korting verleent. De vermindering komt niet ten goede aan de afne mer (de slijterij of het restaurant in kwestie), maar aan Greenpeace. De milieu-organisatie krijgt daar bovenop nog eens de helft van de korting uit handen van de impor teur zelf. Voor elke verkochte fles van tien gulden krijgt Greenpeace dus f7,50 (fl,- plus vijftig procent). Voor de promotie van Australische wijn is volgens de uitbaters van De Taveerne gekozen, omdat die wijn het meest op de Franse lijkt en Australië vrij dicht bij Mururoa ligt. Dirk en Dirk, die via de menukaart hun motieven uitleggen, vermoe den dat ze als eersten op Texel hebben ingehaakt op dit initiatief. Landelijk begint het aardig te lo pen", vertelt Rozeboom, vooral nadat het restaurant van de Twee de Kamer wilde meedoen, zonder dat eerst de gasten waren geraad pleegd. Dat werd nog een aardige rel via de pers, toen de VVD in opstand kwam. Die partij meende dat de boeren de klos zijn en Chi rac vrolijk doorgaat met zijn kern proeven. Wij verwachten ook heus niet dat hij door deze actie op zijn besluit terugkomt, maar we vonden ook dat we iets moesten doen." Wie herkent de personen die staan afgebeeld bij de reddingboten. De bovenste foto is gemaakt in 1904 bij De Koog. De middelste persoon is waarschijnlijk Jacob Buijs, de postschipper van Vlieland. De be manning is afkomstig uit Oude- schild. De reddingboot is de Emeli. De onderste afbeelding is geno men in 1935 bij het station De Koog. De vier mannen links voor het schip zijn van de reddingboot commissie. De derde van links is Kapitein Lap. De andere drie zijn onbekend. Klaas Uitgeest uit De Koog 317393verricht naspeuringen naar de reddingmaatschappij. Hij zou graag weten om welke perso nen het gaat. (Foto's archief Klaas Uitgeest)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7