Buurt houdt vrees i/oor méér molens akkers Ijzerhandel in weken van de grond Buurt bouwt boot voor speeltuin Mensen Hooijberg promoveert op studie immuuntherapie Spanning stijgt over bestemmingsplan Zouteland TEXELSECOURANT Politici bezorgd over uitvoering convenant Wat ik zeggen wou. Does W^ ik zeggen wou Het hart hersteld? Skateboarden „Niet moeilijk doen over schadevergoeding" Inbraak feit dat de aanvraag voor windmolens aan de Zwin- niet langer door een groep iriérs, maar door de Stichting énergie Noord-Nederland ft gedaan, vergroot het risico iael meer turbines in-de pol eorden opgesteld. Aldus stelt Werkgroep tegen windturbi- gp Texel, die voor een groot bestaat uit verontruste (tbewoners. „Er is geen spra yer van een particulier initia- Als straks een andere tling een plan indient voor windmolenpark, kan de ge- nte dat uit oogpunt van gelij- rechten niet meer mhouden." (trkgroep sprak deze vrees uit ns een gistermiddag gehou- hoorzitting over de milieu- tcten van de twee (molens die eventueel langs ijk tussen de polders Eierland I Noorden komen. Toen de raag afgelopen voorjaar in de jenteraad aan de orde kwam, die ingediend door Simon -mg en Nico Boersen. Zij han- kn mede namens een groep ga-agrariërs, die aan het plan betalen en een graantje van toekomstig rendement willen pikken. Inmiddels laten Vla- en Boersen zich vertegen- rdigen door de genoemde tmg. Woordvoerder Dirk van Ham verklaarde tijdens de zitting echter dat de stichting best wil terugtrekken, als dat mst zou zijn. Zeespiegel ioorzitting leverde geen nieu- ezichtspunten op. Hoewel het aal om de milieuaspecten kreeg wethouder Daan Schil- een stortvloed van andere ©logische) bezwaren te horen lm een eerder stadium waren mdigd. Eerst grepen de leden te werkgroep uitgebreid hun daarna hield voorstander der Ham een betoog over de gen van de opwarming van rdbol. we zo doorgaan, stijgt de ■egel zó dat Texel binnen een niet meer bestaat", riep hij. ip bezwaarmaker Gerhard (Werkgroep Landschaps- droog opmerkte: „Nou, dat i jammer van uw molens..." Geen obstakel Inder voor vogels en geluido- !t waren de belangrijkste mi lieubezwaren, die door de tegenstanders werden aange voerd. De enige aanwezige commissiele den, Dick Drijver (Texels Belang) en Jaap Vlaming (Groen Links) toonden zich niet onder indruk. Zij geloven niet dat de molens een obstakel vormen voor lepelaars, ook niet als die 's nachts heen en weer vliegen tussen hun jongen en het voedselrijke wad. Geluid hinder wordt in hun ogen voldoen de beperkt door de voorschriften in de toekomstige milieuvergun ning. Mocht desondanks overlast ontstaan, dan moeten de aanvra gers aanvullende maatregelen ne men. Normen Omwonende Kees Kersting, één der bezwaarmakers, trok een an dere conclusie. Hij meende dat de molens niet aan de voorschriften inzake geluidhinder zouden kun nen voldoen, en daarom niet ge bouwd mogen worden. De aanvragers stelden echter dat de molens de gestelde normen niet zullen overschrijden en zeiden dat met onderzoeksrapporten te kun nen aantonen. Wethouder Daan Schilling wilde er het fijne van weten. „Als die mo lens er staan, en ze maken tóch teveel lawaai, dan hebben een pro bleem, en niet zo'n kleintje ook." Dirk van der Ham antwoordde dat dan technische maatregelen mo gelijk zijn, zoals het aanbrengen van een schakeling in de molen waardoor die bij lage windsnelhe den wordt uitgeschakeld. Volgens milieu-ambtenaar Koos van den Burgh gebeurt dat ook bij de PEN- turbines bij Oudeschild. Realisatie? Of de molens er komen, is overi gens nog de vraag. Gezien de hoorzitting van gistermiddag, waar elf bezwaren aan de orde kwamen, zal de milieuvergunning wel worden afgegeven. Maar in planologisch opzicht, waarvoor eerder dit jaar een hoorzitting werd gehouden, ligt de kwestie gevoelig. Dat bleek ook gisteren: naast milieuaspecten gingen weer talrijke andere bezwaar over tafel. Aantasting van het ruime polder landschap is en blijft het hoofdar gument. Als gevolg van de lange procedure komen Vlaming en Boersen niet meer in aanmerking voor subsidie. Het betreffende „potje" vervalt aan het eind van dit jaar. Ondanks deze tegenvaller zetten zij hun plan door. Enige compensatie wordt verkregen door een hogere terugleververgoeding door het PEN en doordat zij profiteren van rentevrijstelling voor investeren in een „groen" project. Ondanks harde afspraken over de benadering van natuur, milieu en landbouw op het eiland in het convenant zijn Texels Belang. CDA en de WD bezorgd dat de landbouw te kort wordt gedaan. Ze zijn bang dat een gebiedsvisie. die een soort verkennende status heeft, teveel een eigen leven gaat leiden. De raadsleden gingen wel akkoord met een bijdrage van f 30.000,-. VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 Naar aanleiding van elke scheet die het Texelse dwars zit, schijnt onze amateur-columnist in Oosterend te moeten reageren. Daar deze politiek, financieel, mi lieubewuste persoonlijkheid een aangeboren verstand en inzicht bezit over dergelijke zaken, lijkt het mij in het grootste belang voor ons eiland en de Texelse Courant om de heer Does een eigen wekelijkse column te geven. Zodat „Wat ik zeggen wou,./' weer voor ieder een toegankelijk is. Dat is wat ik zeggen wou. Frans M. Vlaming, Oosterend. Ik ben geschrokken van het plan- Nauta. De Lindeboom -met even tuele uitbreiding- komt aan een achterafpleintje te liggen en kan wat de exploitatie betreft z'n on dergang tegemoet zien. Het raad huis raakt wellicht het trappenhuis kwijt. De ramen aan de Groenen- plaats kijken straks uit op de top gevels van de winkels. Het raadhuis wordt onbewoonbaar, kan worden gesloopt en kan in het park beter opnieuw worden her bouwd. Aan de Parkstraat is nieu we parkeerruimte nodig voor de tweede bank. Onbegrijpelijk dat dit plan, ge maakt door een niet-Texelaar, se rieus wordt genomen door het gemeentebestuur. Eenmaal is door de gemeente en W. Bruin een fout gemaakt door het raadhuis in het centrum te bouwen. Hopelijk gebeurt dat niet nog eens. Er zijn volgens een rapport genoeg win kels in Den Burg. Goede winkels en restaurants zouden eigenlijk van de Gravenstraat naar de Groe- neplaats moeten worden ver plaatst. Het park zou een Jac. P. Thijssetuin kunnen worden, met een betert; toegang tot de Parkstraat. De Groeneplaats is het enige grote plein op Texel en moet worden beschermd. Piet de Graaf, Bussum. i leggen de laatste hand aan de nieuwbouw van Bakkots Ijzerhandel aan de Spinbaen. Maandagmorgen gaat de zaak (Foto Gorord Timmerman) meeste Texelaars zullen het 'lijks geloven, maar aan de ■baan s in vijf weken een Pleet bedrijf uit de grond impt. Vandaag wordt de hand aan de nieuwe vesti- Wi Bakkers Ijzerhandel ge- Opvallend is de entree, de pilaren de sfeer bepa- Medewerkers gaan een paar dagen tegemoet. Dit tand wordt het volledige as- •"•nt van de oude zaak naar Spinbaan verhuisd, want "■lag gaat de zaak om 7.30 •Pen. ïote bedrijfshal mag dan om "ncy-redenen een vierkante Pendoos" zijn, Bakker heeft pemaakt van de entree. De Naren en de grote luifel aan *>orzijde geven de entree een •fcche aanblik. De gevel het degelijke en het he ctare imago van het 75 jaar bedrijf weerspiegelen. „We to veel mogelijk de uitstra- "•hben van een bedrijf dat is Jcialiseerd in ijzerwaren, ge- [thappen en bouwbeslag. De ^aan oogt toch al zo zakelijk", «akker op de omliggende be- „Misschien zijn we een M voor anderen." Veel aandacht is besteed aan het plaveisel bij de ingang. De cirkel vormige bestrating wordt be grensd door een fraaie balustrade aan de straatzijde, die de veiligheid van de klanten verhoogt. Verlich ting in de bestrating accentueert de gevel. Betere bereikbaarheid Rond het bedrijf zijn voldoende parkeerplaatsen aangelegd. De klantenkring van Bakker bestaat voor driekwart uit bedrijven. Voor hen werd het steeds moeilijker om de auto's te parkeren bij de zaak aan de Wilhelminalaan. De matige bereikbaarheid en de onpraktische indeling van de oude vestiging wa ren voor Bakker de aanleiding te verhuizen. Naast bedrijven blijven particulie ren welkom bij Bakkers Ijzerhan del. Van de 800 vierkante meter grote zaak wordt een klein gedeel te ingericht als winkel waarbij wordt voldaan aan de gemeentelij ke normen. Anders dan nu het geval iS, ver dwijnt de zelfbediening groten deels. Zodra de klanten in de luxe ontvangsthal zijn, worden ze op gevangen door medewerkers ach ter de balie. „We willen de klant graag ontmoeten en horen wat hij of zij precies wil. We ervaren dat de Texelaars dat op prijs stellen." Sortiment De ijzerwaren hoeven de klanten niet meer zelf uit de rekken te ha len, maar ze worden bediend door de medewerkers. Bij het uitgestal de gereedschap kan iedereen zelf z'n keus bepalen. Overigens blijft het sortiment in de nieuwe zaak precies hetzelfde, met uitzonde ring van de grasmaaiers, die uit het pakket verdwijnen. Bakker is bijzonder ingenomen met de inzet van de mensen die aan de bouw hebben meege werkt. „Fantastisch, zo snel en vaardig de klus vanaf de fundering tot de afwerking in vijf weken is geklaard." Bakker is met de Aldimarkt over eengekomen dat dit bedrijf ver huist naar de oude ijzerwarenzaak. 1 januari wordt daarvande ope ning verwacht. Bakker is verder in overleg met L&R, drogisterij Mets en Fred Winkel over invulling van de vrijkomende ruimte in de Al dimarkt. De gebiedsvisie is onderdeel van de afspraken in het convenant en bestaat uit een objectieve rappor tage die als basis dient voor de uit voering van het convenant. Wil het ruime-jas experiment op 1 ja nuari in werking treden, dan moet de gebiedsvisie uiterlijk november zijn afgerond. Het is de bedoeling dat de visie door een onafhankelijk bureau wordt gemaakt. De taak omschrijving is volgens Dick Drij ver (Texels Belangl niet nauwkeurig genoeg. „Het is te eenzijdig gericht op natuur en landschap." Volgens hem kan dat in het nadeel van de landbouw werken. Zowel Drijver, als Erna Eelman (VVD) en Jan Koolhof (CDA), waarschuwden dat de vi sie voor een groot deel als toe komstig beleid wordt opgevat. Koolhof verwees naar een soort gelijke visie over Egmond. „De boeren zijn daar niet blij." PvdA en Groen Links vonden de angst on gegrond. Jaap Vlaming was cy nisch: „Je hoeft niet in elke zin het woord landbouw te zetten, om er bij betrokken te zijn." Skaters en boarders kunnen maandag meereizen naar de ska- tebaan Kwelderduin in Den Helder. De bus vertrekt om 10.30 uur va- nafde Elemert. Liefhebbers kun nen zich ook bij de boot van 11.00 uur melden. De kosten van de reis (inclusief) picknick bedragen f5,- of één Time Out-punt. Geen voorrang. Een 14-jarige fietser uit het Noordbrabantse Reusel verzuimde dinsdagmiddag op de kruising Molenstraat- Keesomlaan voorrang te verlenen aan een 34-jarige automobilist uit Oudeschild. Deze kon hem niet meer ontwijken. Beiden reden niet al te hard, waardoor zowel de auto als de fiets slechts licht bescha digd raakten. Van de buurtboot wordt door de jeugd druk gebruik gemaakt. „Vroeger speelden de kinderen zeerovertje. Nu spelen ze drug soorlogje." Hoofdschuddend kijkt Piet Kuiter naar de kinderen die op het groentje op een houten boot klauteren. Het uit de kluit gewassen exemplaar is door buurtbewoners in de Lieuwstraat gebouwd, naar ontwerp van Kuiter. „Het is een leuke buurt hoor", ver telt Kuiter. Hij werd gevraagd door omwonenden een speelwerktuig te maken. „Ze dachten dat ik door mijn werk voor het bedrijf van Hans Boom daar wel raad mee wist. Het moest iets van een Chi nese jonk worden. Nou heb je daar ook weer veel soorten in, dus dat viel niet mee." Zoon Niels is computerfreak en had een aardig programma met te keningen. Kuiter ging ermee aan de slag en kwam uit op een „sam pan". „Nou ja, een simpele versie ervan. We hebben de verstaging bijvoorbeeld weggelaten, dat zou veel te gevaarlijk worden." Nog dopen Kuiter is kundig modelbouwer en maakte de sampan in het klein. Dat en de tekening ging naar de gemeente. Daar was men onder de indruk. Goedkeuring yolgde en het materiaal werd besteld. Een ploeg van zes buurtbewoners. Peter Witte, Arie Mosk, Roel Verra, Leen Vonk, Sjors Maas en Kuiter, ging aan de slag. In de weekenden en de avonden werd hard gewerkt. Zo'n honderd vijftig uur later stond ie er. „Een naam? Ja, „lieuw" geloof ik. Maar hij moet nog officieel worden ge doopt." Het houten speelwerktuig is nog niet helemaal af. Aan het stuur wiel wordt nog de laatste hand ge legd en er komt nog een glijbaan aan vast. Daarvoor heeft de buurt van Dick Graaf van de Wolonder neming een grote pijp gekregen, die doormidden wordt gezaagd. Harde grond De kinderen kunnen ook in de boot spelen. Om te voorkomen dat ze zich bezeren liggen daar rubber matten. Toch houdt Kuiter soms zijn hart vast. „Water is hard, maar de grond is nog harder. Ach, je moet die kinderen ook een beetje laten gaan. We hebben al les dat ons onveilig leek eraf ge haald." (Foto Tessa de Graat0 Tijdens de bouw was de jeugd niet bij de boot weg te slaan. „We lie ten ze wel eens wat vasthouden." Ook bewoners van andere buurten namen een kijkje. Kuiter kreeg een aanbieding om ook voor een ande re speelplaats een schip te maken. Maar hij doet het niet. „De teke ningen zijn er, maar ze moeten het werk zelf doen." Erna Eelman en Dick Drijver gaven woensdagavond in de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid te ken nen dat de gemeente schadever goeding moet toekennen aan Drs GJ.Gast. Deze man reed onlangs met zijn fiets tegen de slecht zichtbare „wegversmalling" op het Bolwerk in Oudeschild en werd daarbij gewond. Wethouder Schilling liet doorschemeren dat er iets geregeld zal worden. Er is met het slachtoffer al overleg geweest. Bedrijven die meewerkten aan de nieuw bouw: Meyert Boon Systeembouw, Rem- co Staal Bouw, Architectenbureau Uriot, Kolf-Molijn (puien), Westerlaken (bestra ting), Maarco Bouw (kantoren), Meubel maker Casper de Graaf (plafond), Johan Tromp (luifel), IGT (VEM electrisch, Bosma (stoffering), VTB (verhuizing), CVI installa tie en Veltkamp het loodgieterswerk). Van der Maden (tegelwerk), Verenigde Schil ders (schilderwerk), Switzer Texel, Space 2000 voor het magazijninterieur, Drijver Bouw en Nutsbedrijven. Oud-Texelaar Erik Hooijberg (35) uit Amsterdam is woensdagmid dag aan de Rijksuniversiteit Lei den gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Hij promoveerde op het proefschrift „Preclinical studies on immunotherapy of B cell lymphoma" waarin verslag wordt gedaan van de resultaten van zijn onderzoek naar nieuwe mogelijkheden tot behandeling van een veel voorkomende vorm van bloedkanker, waarbij gebruik wordt gemaakt van antistoffen. Het gaat om de bestrijding van het non-Hodgkin's lymfoom, een vorm van kanker die in Nederland jaar lijks bij ongeveer 1800 nieuwe pa tiënten wordt geconstateerd. Er is dan sprake van ongeremde deling (woekering) van witte bloedcellen. De non-Hodskin's lymfomen wor den onderscheiden in drie catego rieën: geringe, middelmatige en ernstige kwaadaardigheid. De veelal succesvolle standaardbe handeling bestaat uit chemothera pie, radiotherapie of een combinatie van beide, afhankelijk van de kwaadaardigheid. Resistente cellen Door deze behandeling treedt ech ter ook selectie op van therapiere- sistente kankercellen. Die kunnen weer aanleiding geven tot nieuwe gezwellen die niet meer op de standaardtherapie reageren zodat de patiënt uiteindelijk komt te overlijden. De nieuwe behande lingsmethoden, allemaal vormen van immuuntherapie, hebben wel licht succes na de standaardthera pie, als het aantal resistente cellen nog betrekkelijk gering is. De stu dies die in het proefschrift van Hooijberg worden beschreven, zijn voornamelijk gericht op het ge bruik van antistoffen en cytokinen (boodschapperstoffen die cellen kunnen activeren) en cytotoxische T lymfocyten. Dat zijn witte bloed cellen die tumorcellen en virus- Een 38-jarige vrouw uit de Lieuwstraat in Den Burg ontdekte zaterdagnacht bij thuiskomst dat er was ingebroken. Zij miste 36 compact-discs en een aantal sie raden. De inbreker kwam binnen door een raam te forceren. Dr Erik Hooijberg geïnfecteerde cellen herkennen en doden. Muizen Experimenten hebben aangetoond dat deze therapie met antistoffen gecombineerd met cytokinen in proefdieren (muizen) werkt. Dat ook mensen er baat bij zullen heb ben, staat nog met vast. Voorbe reidingen voor toepassing in de kliniek zijn echter gaande. Het onderzoek werd gesubsi dieerd door de Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wilhelmina fonds. Erik Hooijberg werd 16 april 1960 geboren in Den Burg. Na Mavo en Havo haalde hij aan de Rijksscho lengemeenschap aldaar in 1981 het atheneum b-diploma. In de twee jaar daarop deed hij als dienstweigeraar vervangende dienst bij het Bureau Buitenland van de Universiteit van Amster dam. Eind '83 begon hij aan de zelfde universiteit een studie biologie, die in 1989 werd afge rond. Zijn promotieonderzoek deed hij op het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam, later voortgezet in het Academisch Zie- Gevallen. Een 16-jarig meisje uit De Waal maakte dinsdagmorgen op het fietspad langs de Waalder- weg een lelijke val toen haar stuur en die van twee naast haar fiet sende vriendinnen in elkaar haak ten. Ze liep daarbij een gekneusd linker jukbeen op. De assisterende huisarts achtte het niet nodig haar naar het ziekenhuis te verwijzen. kenhuis Leiden. Hij is momenteel werkzaam bij de vakgroep Bioche mie van de Rijksuniversiteit Lei den, afdeling Medische Biotechnologie. Stellingen Erik Hooijberg heeft aan zijn proef schrift 12 stellingen toegevoegd die - zoals de traditie wil - niet alle maal met het onderwerp te maken hebben, maar in dit geval iets zeg gen over de maatschappelijke be trokkenheid van de aankomende doctor. Enkele stellingen: „Gezien het toenemende tekort aan dono rorganen verdient het aanbeveling personen die geen donorcodicil willen dragen, de laagste prioriteit te geven bij de ontvangst van een donororgaan". „Het is beter te deserteren uit het leger dan in te gaan tegen het per soonlijk geweten"; „Ook als de evolutietheorie geen deel uitmaakt van het eindexa men, zal zij haar wetenschappelij ke waarde behouden". „Beter één Dutchbatter uit gijzeling gehouden dan tien weerloze Bosnische moslims in leven gehouden". Ter vermijding van misverstand is aan de laatste stelling toegevoegd dat het een cynisch VN-gezegde is, ontstaan in Srebrenica. Oud-Texelaar Ruud Bakker is be noemd tot president en general manager van Stanley Tools Euro pe. Hij is de eerste Nederlander die deze functie bekleedt. Het bedrijf is fabrikant van een breed pro gramma hand- en sleutelgereed schappen en verfkwasten en -rollers, etc Het bedrijf is onder deel van Stanley Works, dat een omzet heeft van 2,5 miljoen dollar. Vorig jaar werkten er 20.000 mensen. Oud-Texelse Pauline Vonk (26), vroeger woonachtig op Varia in De Koog, is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor de studie Bestuurskunde. In 1993 studeerde ze af in de Politicologie. Ze werkt sinds april 1994 als beleidsmede werker bij de ambtenarenbond CFO in Scheveningen en is woon achtig in Den Haag. Bij de gemeente wordt met span ning gewacht op de beslissing in hoogste instantie over de bezwa ren die zijn gemaakt tegen het bestemmingsplan Zouteland in Den Hoorn. De Raad van State heeft de kwestie inmiddels afge handeld en heeft zijn advies gestuurd naar de koningin en de minister van VROM. Het advies wordt tot de beslissing echter zorgvuldig geheim gehouden. De praktijk heeft echter geleerd dat het nu niet lang meer kan du ren voordat de uiteindelijke be schikking los komt. Tegen het bestemmingsplan werd bezwaar gemaakt door drie perso nen uit de buurt, waaronder T. Hoogerheida Het verzet had te maken met de waardedaling die uitvoering van het bestem mingsplan voor de woningen van de betrokkenen zal veroorzaken. De vrije ruimte die er nu achter de achtertuinen is, zpl namelijk ver dwijnen. Hoogerheide had een kleine wijziging van het plan voor gesteld om dit bezwaar te onder vangen, maar daarop is met ingegaan. De gemeente en vervol gens gedeputeerde Staten keur den het plan goed, zodat de rekestranten in november 1993 naar de Raad van State stapten. Hangende deze procedure kon niet tot woningbouw op het be treffende terrein worden overge gaan. Procedurefout? Op 14 juli j.l. werd in Den Haag de hoorzitting gehouden waarbij de rekestranten hun bezwaren toe lichtten. Daarbij kwam ook naar voren dat Gedeputeerde Staten het plan niet hadden mogen goed keuren omdat het strijdig zou zijn met het provinciale streekplan. Het is niet uitgesloten dat het plan wegens deze procedurefout van de tafel zal worden geveegd. Die beslissing is dus feitelijk al ge vallen, maar is nog geheim, zo moest wethouder Schilling woensdag laten weten in de ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestings beleid.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9