Geen meubelhal op bedrijventerrein allege tegen toeslag op rond bedrijfswoningen adenken over nieuwe /ijze 4/5 mei viering Schoorl vertrouwt op toekomst met Expert Vóór uniforme regeling pelaarsboek erschenen menvoegen op één dag Bedrijvi g/ieid (ORT Texels TEXELSE J2 COURANT Economische Zaken Werkzaamheden in De Koog tussen kerst en pasen Programma Tevoko Jan Keijser neemt kampeercentrum over van Jimmink Bedrijvig/^%Z Klif-dames de baas over sterke strijders TEXELSE'^COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 ^voelen niets voor het in re- brengen van een hogere Oprijs voor woningen op be- jerreinen, zoals is voor- ,|d door enkele partijen bij de nene beschouwingen, tande ondernemers moeten Ktra worden belast", aldus allege. Wat betreft de grote- adrijfshinder die rond deze ggen toelaatbaar zou moe- 5jn, hoeft er van het college niets te veranderen want er voor woningen op bedrijven eer! al een ruimere toleran ts dan voor huizen in ■té rustige woonwijken. ingaande op vragen op erkingen die in de algemene touwingen van de diverse an zijn gedaan ten aanzien iconomische aangelegenhe- isat het college weten dat de asten van het Sociaal Eco- cch Structuuronderzoek wel degelijk aandacht zullen epelaars van de Muy" van Nol Binsbergen ligt morgen winkels. Het 48 tellende i is uitgegeven ter gelegen- »n het feit dat de bekende fotograaf, publicist en ci- vijftig jaar geleden (op 25 aber 1945) overleed. Het is litiatief van de zoons Bins- Daaronder de graficus die in Christchurch in Zeeland woont, waar het gedrukt. ipelaars van de Muy", waar- ij reeds uitvoerig schreven, estijds bedoeld als één der itukken van een groot boek ïiger- en ooievaarachtigen, gevolg van de dood van de nooit is voltooid, wat door Nol Binsbergen geschreven over de lepe- n de omstandigheden waar- ij vijftig jaar geleden rden, is door zoon Andri een ituk toegevoegd over de stand van zaken. Daaruit Jat het met de lepelaars, ze- het waddengebied, niet gaat. Rond 1945 was de !e enige lepelaarskolonie op met ongeveer honderd pa- ond 1960 verdwenen de le- bijna helemaal als gevolg estrijdingsmiddelen in het Nu telt Texel 124 broedpa- iaar gespreid over drie kolo- de Muy, de Geul en de «n. Heel Nederland telt 700 laren. lek, voorzien van een voor van Nico de Haan van Vo- cherming Nederland, bevat aaie zwart-wit foto's van de er. Het kost f17,50. nmiddag om 9.30 uur zal rste exemplaar door een van oers Binsbergen worden mdigd aan voorzitter F. Blan- n de Openbare Bibliotheek, met de lokale presentatie at nieuwe Thijsseboek. krijgen. Er zal breed informeel overleg in het leven worden geroe pen met partijen uit het maat schappelijke veld. SES Het college neemt de integrale be nadering van het SES-rapport over. Verschillende elementen uit het onderzoek zijn of worden ver der opgepakt, zoals de herinrich ting van Dorpsstraat en Badweg in De Koog. Het college noemt nóg een voorbeeld: in het bestuur van de Stichting Stimulering Texels Product (waarin de gemeente ook zitting heeft) worden de mogelijk heden van een milieucoöperatie nagegaan. Wat betreft promotie en informa tieverstrekking van de VVV, wordt aangegeven dat ook het college vindt dat het niveau van de infor matieverstrekking en dienstverle ning moet blijven voldoen aan de normen van de ANVV. Het college vindt de huidige gemeentelijke vertegenwoordiging in de VVV juist. Aan de noodzaak van promo tie wordt niet getwijfeld. Als er al opmerkingen zijn gemaakt over het geld dat de gemeente voor promotie wil uittrekken, dan heeft dat te maken met de gemeentelij ke financiële positie en niet met het beleid. TOV De plannen die de Texelse Onder nemende Vrouwen hebben be dacht voor het terrein bij de haven van Oudeschild, zouden ook er gens anders kunnen worden ont wikkeld, zo heeft TOV zelf aangegeven. Gemeenteambtena ren hebben al naar alternatieve mogelijkheden gekeken, bijvoor beeld richting de Schans. Het college zegt sympathiek te staan tegen het plan van TOV en wil kij ken of elementen ervan haalbaar zijn. De kans op haalbaarheid wordt groter als die elementen passen in bijvoorbeeld de visie rond het cultuurhistorisch toe risme in de kop van Noordholland. De riolering en herinrichting van de Dorpsstraat en de Badweg in De Koog wordt na de kerstdagen gestart. Vóór 30 maart is alles klaar. Met deze planning worden de bedrijven zoveel mogelijk ontzien. In de planning is rekening gehou den met vorstverlet. Alleen bij een extreem strenge winter zal de deadline in gevaar komen. Tijdens de rioleringswerkzaamheden blij ven de bedrijven overigens goed toegankelijk. Daarvoor hoeft slechts een kleine sleuf in de straat te worden gegraven. Eigenaren en ondernemers van panden langs het traject die voor de komende jaren bouwplannen hebben, worden verzocht dit voor 9 november aan de afdeling civiele techniek van de gemeente door te geven. Dan kan rekening worden gehouden met aansluitingen van nutsbedrijven en hoeft de eerstko mende tijd niet te worden gegra ven in de nieuwe bestrating. In tegenstelling tot wat Texels Be lang naar voren heeft gebracht, zegt het college wél aandacht te geven aan de agrarische sector, met name bij ruimtelijke ordening en milieuregelingen. Dat er weinig over in de begroting staat komt omdat de gemeente met financië le middelen weinig of geen invloed kan uitoefenen. Een aparte be leidstaak landbouw/visserij wordt niet nodig gevonden. „De belan gen worden thans goed genoeg gewaarborgd". Het lot van de landbouw op Texel is grotendeels afhankelijk van beslissingen op rijks- en EG-niveau. Stuifdek Wat betreft de stuifdekproblema- tiek wordt meegedeeld dat de bur gemeester zijn best heeft gedaan om ook voor Texel een uitzonde ringspositie te verkrijgen. Het col lege heeft de kwestie vorige maand opnieuw bij de betrokken ministers aangekaart, waarbij erop gewezen is dat Texel in dezelfde si tuatie verkeert als de veenkolo niën, waar wel drijfmest mag worden uitgereden om stuiven te gen te gaan. Ook wat betreft de visserij kan de gemeente weinig doen aan beleid, omdat ook dat een EG- en rijk saangelegenheid is. De sector wordt zeker niet onderschat en de contacten met de vissersvereni ging DETV zijn uitstekend. Meer Texelse betrokkenheid bij de mosselvisserij blijft een moeilijke zaak. Tegen de Zeeuwen die op grond van de Deltaschadewet een invloedrijke positie hebben, valt moeilijk op te boksen. „Dit houdt zeker niet in dat wij het hoofd in de schoot zullen leggen". Samen met DETV is actie ondernomen om alsnog een perceel voor de opslag van mosselzaad te krijgen. „Wij blijven met argusogen de ont wikkelingen ten aanzien van even tuele geslotenverklaringen van gebieden volgen". Verkoop woningen De gedachte om ook gemeentelij ke woningen in bewoonde staat te verkopen, wordt door het college onderschreven. Bij verkoop wordt al rekening gehouden met de waarde in bewoonde staat. Eerste vereiste is natuurlijk wel dat de be woner het huis ook wénst te kopen. Wat betreft verkoop van openbaar groen, zegt het college naast ver koop ook verhuur van grond voor „schoffelgenoegen" mogelijk te maken. „Een en ander gebeurt reeds in ruime mate". Begin vol gend jaar zullen kosten en baten van het verkoopbeleid naast elkaar worden gezet. B en W zullen een notitie maken over publiek-private samenwer king en deze in de raadscommissie aan de orde stellen. Zaterdag 28 okt. '95 „Ons Genoegen" Zaaldienst Heren 2 1. 13.30 u. Tevoko 3-Tevoko 4 H 15.00 u. Tevoko 1-Volendam HPK 16.30 u. Tevoko 2-WCJ'94 H 2. 13.30 u. Tevoko 1-Relay DPK 15.00 u. Tevoko 2-The Serve 1 D 3. 13.30 u. Tevoko 3-HCSC 4 D 15.00 u. Tevoko-Los'82 J Uitslagen: Ma. 16-10 HWSOV 1-Tevoko 2 H 1-3. Za. 21-10 ASV'55-Tevoko 1 DPK 3-0; VCJ '94-Tevoko 3 D 3-1; Polisport-Tevoko J 3-0. jaar lang zijn op 4 mei de van de Tweede Wereldoor- idacht en is op 5 mei de be- 9 gevierd. Het wordt tijd ten bredere aanpak, die >P vrede en veiligheid in het ten is gericht. Dat vindt het dat dit jaar de plechtighe- seft georganiseerd. Nage- wordt over een nieuwe meel zijn 4 en 5 mei belang den. In de praktijk ligt op meeste nadruk op de do- denking. Officieel zou de hg op het eiland volgens de tdenis later in de maand worden gevierd, 'dt besloten in de toekomst Suwe vorm van herdenken Sn, vindt het comité daar- hei toch de meest geschik- vm. Dat is namelijk niet ®de beleving van Texelaars, ®n élle Nederlanders een baardige dag. Ook Duitsers? meer jongeren bezoeken 'tnherdenkingen. De bete- ivan gaat verder dan alleen turtenissen in de Tweede sorlog, waar die generatie alleen „van horen zeggen" iets vanaf weet. Dat heeft het comité op het idee gebracht actuele pro blematiek op gebied van vrede en veiligheid in de komende herden kingen te verwerken. Vraag daarbij is of de bijeenkomsten ook moe ten worden opengesteld voor an deren, met name vakantiegangers uit Duitsland. Dat er een vorm van herdenking moet blijven be staan, staat buiten kijf. Eén begraafplaats De herdenkingen bestonden tot nu toe altijd uit twee onderdelen: een kranslegging op de Georgische be graafplaats en een stille tocht met kranslegging op de algemene be graafplaats in Den Burg. Het comi té stelt voor de rondgang in Den Burg als centraal punt te handha ven. Om het Georgische en geal lieerde element uit de Tweede Wereldoorlog toch voldoende aan dacht te geven kunnen tijdens die tocht kransen worden gelegd bij de Georgische levensboom, het „Cross of Remembrance" en het monument van de Goede Herder. De plechtigheid op de Georgische begraafplaats zou dan dus ver vallen. Afgelopen jaar fungeerde de Her vormde kerk van Den Burg als punt van samenkomst. Dat is goed bevallen. Door een niet ker kelijk programma samen te stellen met enkele korte toespraken over vrede en veiligheid op de wereld, afgewisseld met muziek en ge dichten, kan een nieuwe invulling aan de herdenking worden gege ven. Belangrijk daarbij is dat jaar lijks wisselende sprekers worden gevraagd. Jeugd betrekken Jongeren moeten een belangrijke positie krijgen bij de voorbereiding en de uitvoering van het program ma. De herdenkingen zouden kun nen worden opgehangen aan een thema. Ook kunnen specifieke groepen worden gevraagd een deel van het programma te verzor gen. Daarbij kan ook worden ge dacht aan bijdragen van niet-Texelaars, bijvoorbeeld het voordragen van een gedicht door een Duitse gast. Basisscholen uit Den Burg hebben een monument geadopteerd. Een goede zaak, vindt het comité, dat daar ook scholen in de buitendor pen bij wil betrekken. Ook zou jeugd van OSG De Hogeberg op één of andere manier bij de her denking moeten worden betrok ken, bijvoorbeeld door een deel van het programma te bedenken of te verzorgen. Het college van b en w heeft nog geen standpunt ingenomen over de ideeën. Eerst wil men de leden van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid polsen. Hans Jlmmlnk (links) wenst opvolger Jen Keijser succes met het kampeercentrum. Jan Keijser heeft Jimmink Kam peercentrum aan de Spinbaan overgenomen. Onder de naam Jan Keijser Kampeercentrum zet ten hij het bedrijf op dezelfde voet voort als de familie Jimmink ja renlang heeft gedaan. Hans en Miek Jimmink startten hun bedrijf twintig jaar geleden met twee caravans en breidden het in de loop der jaren uit tot de huidige omvang. Al enige tijd wa ren ze op zoek naar een geschikte opvolger. Het afstoten van het kampeercentrum betekent niet dat ze helemaal uit de kampeerbran- che stappen. Jimmink Chaletver- huur, dat stacaravans exploiteert, houden ze aan, evenals de cara vanstalling in Sarasani. Keijser, sinds bijna twee jaar be drijfsleider van autobandenbedrijf Euromaster in Den Burg, had al enige tijd interesse in het kam peercentrum. Pas onlangs kwam het tot een akkoord. De startende ondernemer ziet wel brood in de kampeerbranche. „De markt voor een gespecialiseerd kampeercentrum is groot. Staca- (Foto Gerard Timmerman) ravans, waarvan er nog héél wat staan op het eiland, worden op z'n tijd vervangen. Verder zijn er heel wat onderhoudsklusjes aan kam peermiddelen. Hij is van plan de reparatie afdeling van het bedrijf verder uit te bouwen. De verkoop van kam- peerspullen en aanverwante arti kelen, evenals tuinmeubelen blijft gehandhaafd. Het gasdepot wordt uitgebreid. Verder verkoopt en ver huurt het bedrijf verschillende' soorten caravans. Keijser gaat het bedrijf samen met echtgenote Karen exploiteren. Het dienstverband van medewerker Gerrit Zijm blijft gehandhaafd. De familie Jimmink zal de komende tijd nog adviserend optreden. Na bijna twee weken „Expert Schoorl" zijn de eerste ervarin gen voor de gebroeders Gert Jan en Peter Schoorl positief. „Het is behoorlijk druk. Expert blijkt een bekende naam." Met de overstap naar deze grote in- en verkoopor ganisatie heeft het bedrijf van Schoorl, dat al zo'n halve eeuw aan de Waalderstraat in Den Burg staat, de stap gezet naar het jaar 2000. De historie van het bedrijf voert te rug naar 1945, toen twee onder nemers, De Graaf en Schoorl, begonnen met de verkoop van tractoren en landbouwmachines. Toen de centrale verwarming zich aandiende was de onderneming direct bezig Texel ervan te voor zien; hetzelfde gold voor koel kasten. Verder startte men een garagebedrijf (Fiat) en verscheen in februari 1957 een eigen maan delijks nieuwsblad, „Contact tus sen Relaties". In 1961 kwam de zaak in handen van Jaap en Piet Schoorl. Piet, va der van de huidige eigenaren, gaf tussen de bedrijven door les aan de Lagere Landbouwschool in mo tortechniek. Anno 1995 houden de zoons Gert Jan en Peter zich bezig met de verkoop van o.a. au- dio/video, fotoapparatuur, verlich ting en electrische huishoudelijke apparaten. Techniek blijft een be langrijke rol spelen. „De winkel eist veel tijd op, omdat we een uitgebreide service verle nen. Van een niveau dat in de randstad niet meer schijnt voor te komen, maar de Texelaar eist dit terecht." Ook nu de zaak is overgegaan op Expert, blijven de gebroeders zelfstandig ondernemer. Wel heb ben ze de apparatuur via Expert ingekocht, maar daarbij hadden ze vrije keus. Nieuw zijn de ruime mogelijkheden aan inbouw- apparatuur. „Nieuwe keukens plaatsen doen we niet, wel ver vangen we apparatuur." Verder neemt bedrijfs-telecommunicatie een belangrijke plaats in en is een kleurenlab geplaatst voor een 1-uurs fotoservice. Andere veran deringen zijn een nieuw maga- zijntje, wat veel heen en weer lopen scheelt, en een grotere „luisterkamer", waar klanten zich in een huiskamerbioscoop wanen. expert Terwijl half Nederland woensdag voor de buis hing om voetbal te kijken, werd door de dames van Klif „live" gespeeld in Den Hel der. Tegenstander „De Wittenbur- ger" was geen onbekende: vorig seizoen won het team de eerste wedstrijd overtuigend en eindigde de tweede partij in een gelijkspel. Klif, toch al een beetje in „the win ning mood", was er erg op ge brand de volle winst te pakken. Coach Dirk Eelman nam desalniet temin het zekere voor het onzeke re en zorgde voor drie wissel speelsters. Dit omdat verdedigster Marjan Nicalay afwezig was en Wilma Tijsseling en Lucia Gijsberts licht geblesseerd aan de wedstrijd begonnen. Laatstgenoemde had niet echt hinder van de blessure, getuige haar eerste actie Zij kapte haar tegenstander uit en waagde een schot op doel. In eerste in stantie kon de keepster de bal nog keren, maar de rebound was we derom voor Lucia. Helaas beland de haar tweede schot op de paal. Anita Witte had meer gelulc na een lange rush vanaf eigen helft schoof zij de bal beheerst langs de uitgelopen doelvrouw: 1-0. De Wittburgerploeg liet zich hierdoor niet uit 't veld slaan en bleef aar dig voetballen. Hoewel de meeste aanvallen steeds werden opgezet via dezelfde speelster, was de druk op het doel van Klif bij vlagen groot. De bewuste Wrttburger- speelster bracht de stand met een hard afstandsschot al snel weer gelijk. Nog voor het wisselen van speelhelft kwam Klif weer op voorsprong. Janien de Bruijn kon de bal na een mooie voorzet van Anita Wrtte net voor de keepster aantikken en scoorde 2-1. Volgens de meegereisde aanhang verliep de tweede helft een stuk beter, vooral voor de Texelse ploeg. Het hoge tempo bleef ge handhaafd, maar er kwam meer lijn en dus ruimte in het spel. Natascha vzJ. Vis profiteerde goed van haar snelheid en kon veelvul dig de achterlijn bereiken. Een van haar voorzetten werd onderschept door de keepster, maar deze had de bal niet klemvast. „Invalster" Carolien Rey was ter plekke bij de tweede paal en frommelde de bal alsnog in het doel. Het werd nog even spannend toen de tegenpartij terugkwam tot 3-2, maar Klif had nu duidelijk overwicht. Lilian Ko ning kon vaker mee opkomen en zorgde voor onrust in de Wittburger-verdediging. Een paar uitgesproken kansen werden jam mer genoeg gemist. Tenslotte was het Janien de Bruijn die na een snelle spelhervatting van Marjo van Heerwaarden de overwinning veilig stelde. Zij kon de uitgooi van de keepster op snelheid oppikken en speelde de bal onhoudbaar in de rechterbovenhoek. Eindstand 4-2 in het voordeel van Klif. Busomleiding. Wegens weg werkzaamheden in Den Hoorn vervalt de bushalte in het dorp van 30 oktober tot en met 2 novem ber. De bus stopt dan op de hoek Westerweg-Kleiweg en op de hoek Kleiweg-Diek. De gebroeders Gert Jan (links) en Peter Schoorl, Texelse experts. Foto Frans Hopman) vanuit het publiek op dat er al witgoed- en meubelhandel Is. „Gaan jullie dat dan verbieden?" Zo ver wil de commissie echter niet gaan. Er ligt bij de gemeente ook een aanvraag voor een fysiotherapie- praktijk. Daar was de commissie het snel over eens: niet doen. Eén regeling voor alle Texelse be drijventerreinen. Dat wil de ge meente en daar was de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid het woensdag mee eens. In het verleden is ech ter wel wat mis gegaan, zodat op enkele terreinen detailhandel plaatsvindt. Uitbannen ziet de ge meente niet zitten, maar met de nieuwe, vastgelegde richtlijnen in de hand moet dergelijke bedrijvig heid in de toekomst aan banden worden gelegd. Een meubelhal mag van b en w niet op het bedrijventerrein, terwijl andere bedrijven die volumineuze goederen aanbieden, zoals wit goed, tuininrichting of kampeerar- tikelen er wel terecht kunnen. Dat vindt D66 scheef. „Temeer daar er een meubelwinkel zft, die van Bar- horst", brieste Pieter de Groot. Hij is ook vóór verhuizing van cash carry foodsupermarkten naar be drijventerreinen. De Groot vreest niet voor een leegloop van de winkelkern, als zijn idee navolging krijgt. „Lang niet alle supermarkten willen naar het bedrijventerrein. Dat hangt van hun filosofie af." Jan Koolhof van het CDA volgde hem, maar de rest van de commissie stortte een lading kritiek uit over de D66-er. Witgoed ook weg Zowel wethouder Schilling als Er na Eelman (VVD) en Dick Drijver (Texels Belang) kwamen met voor beelden van grootschalige con cerns die de middenstand in aardige dorpjes hebben doodge- concurreerd. TVO-voorzitter Vinke is het met hen eens en legde uit dat meubelhandel niet in de volu mineuze rubriek hoort. Meubels worden namelijk op bestelling ge leverd en thuisbezorgd. „Het is niet iets waar je met je auto en aanhangertje bij hoeft." Familie Wiersma wil dolgraag uit het centrum van Den Burg van daan. „Wij zitten in een dwang buis." Hun woorden wisten de commissie echter niet te overtui gen, hoewel De Groot erop wees dat de familie sterk staat bij een rechtsprocedure. „Er is een prece dent." Het CDA, Texels Belang en de VVD willen witgoed gelijkschake len aan meubelen, dus de verkoop daarvan verbieden op bedrijven terrein. Arie van der Vis wees er Oki yoga. De lessen oki yoga in centrum De Aleph, Weverstraat 54 in Den Burg beginnen vrijdag 3 november (later instappen is mo gelijk). Deze eigentijdse yoga dient o.a. voor het algemeen welbevin den, betere concentratie en ont spanning. Lestijden vrijdag 19.00-20.00 uur. Informatie: Paul van Mierlo, Den Hoorn, tel. 319706. Expositie. Vanmiddag opent wethouder Nel Eelman in de raad huiskelder een expositie van de Texelse schilderes Lenie van 't Noordende. Bezoekers kunnen op werkdagen terecht tot en met 16 november. Van 't Noordende toont schilderijen en tekeningen, vooral Texelse landschappen. De visie van Jac. P. Thijsse op de natuur vormde een inspiratiebron. rurcjr" Colofon De Texelse Courant Is een onafhankelijk nieuwsblad, aangesloten bij de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP) Verschijnt tweemaal per week. Uitgave: Langeveld de Rooij b.v. Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg Postbus 11, 1790 AA Den Burg Telefoon (0222) 362600 Telefax (0222) 314111 Redactie: Hoofdredacteur. Frans Hopman. Redactieleden: Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmerman. Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verant woordelijk voor de redactionele inhoud, dus met voor de advertenties). Redactieadres: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. Advertenties: Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels f7,65, per regel meer 1 2,55. Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij fac turering worden administratiekosten berekend. Inlevertijd voor adverten ties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10.00 uur en yoor de krant van vrijdag vóór woens dag 17.00 uur. Bezorging: Voor klachten over de bezorging telefoon (0222) 362600. Buiten kantooruren, bel uw bezorger. Abonnementen: Abonnementsprijs f52,45 per half jaar. Studenten of scholieren, woonachtig aan de vaste wal, heb ben recht op 50% korting via ons zgn. studenten-abonnement. Betalingen: Postbank 652. ABN-AMRO nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742 I.N.G. bank nr 67.34,60.398

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11