Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Pootgoedtelers in greep van bruinrot Hoornderweg: commissie ziet meer in verkeerslichten Regering blijft bij verbod op drijfmest „Veiliger en goedkopere CDA bepleit vrijstelling in motie NauiA Onzekerheid over Texelse besmetting in dit IN ummer Vier joekels van pompoenen Dlderweg drie weken dicht ndere busroute I \orszel Kaal VERDER XT 54 Museumbezoek stijgt 2 Wr B en W nemen stelling tegen fracties 5 5f Het puistje van Harry 7 5f Het einde van een tijdperk: Casino en Question dicht 9 5f Bedrijvigheid: Schoorl en Jimmink 11 Kunst is niet „Texels" genoeg texelseSIcourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een voordeel- boekenkrant van: tÈces Waarom naar uw drukker voor een kerstkaart? rfRlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11028 VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 give Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Ljrtentles/abonnementen/bezorglng tel. 362600, fax 314111 ^la tel. 362620, fax 314111. a. in dringende gevallen 06-52 78 49 62. Ijjctle bulten werktijd Frans Hopman, p Witteplein 27. Den Burg, telefoon 315472. jthiJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. Eindelijk weer eens w inst voor Texel '94? even de krant bellen De TC-NieuwslijD, altijd bet laatste rueu»s TEXELS fc'iCDUKAST 06 904 904 01 pootaardappeltelers op het J zijn spannende tijden aan een nu in verschillende par- in Nederland bruinrot is inden. De vraag is of de ziek- »k op Texel heeft toegesla- Voor zover bekend niet. maar Plantenziektekundige Dienst controleert intensief. Wel sprake zijn van een „ver- Si" bedrijf, maar de keurings- st wil dat bevestigen noch innen. Het afleveren van aar- iels loopt hierdoor vertraging ««langen van de pootaardap- nteelt voor de Texelse land- i zijn groot. Op het eiland izo'n 750 hectarepoters. Na waarin de sector onder druk «J, is de teelt weer uit het dal :pen. Telers van primeuraar- zlen in het Middellandse Zee- ai doen goede zaken en en voor hun pootgoed niet ie Nederlandse producenten hoogwaardig uitgangsmateri- ien. Door de gunstige markt in de prijzen. In combinatie de goede oogst van afgelopen hebben de potertelers goe- irspectieven. het bruinrot dat nu de kop ikt, had tot voor kort nog ilijks een akkerbouwer ge hoord. Simpelweg omdat het hier nog nooit was aangetroffen. Het is een zeer besmettelijke ziekte die wordt veroorzaakt door de bacte rie Pseudomonas solanacearum. De stengels van de aangetaste planten verwelken. De knollen krij gen onder de schil bruine plekken. De aardappel wordt eerst grijs bruin en verrot na verloop van tijd. Bruinrot moet niet worden ver ward met roodrot, dat dit jaar re gelmatig voorkomt. Dit geeft een roodachtige verkleuring van de aardappel. Verspreiding Het optreden van bruinrot, een tropische plantenziekte, houdt verband met de warme zomers van de afgelopen jaren. Het is een warmte-minnende bodembacterie die vele jaren op planten kan over leven. Om de ziekte in te dammen en om de buitenlandse afnemers ervan te overtuigen dat elke aardappel die de grens over gaat gezond is, is de PD een ware klopjacht op bruinrot begonnen. Van elke 25 ton aar dappels wordt een monster geno men van 200 knollen, dat door de Nederlandse Aardappel Keurings dienst (NAK) wordt geanalyseerd. Om het enorme aanbod van monsters te verwerken, heeft het laboratorium in Emmeloord ruim honderd extra mensen in dienst moeten nemen en een compleet nieuw laboratorium uit de grond gestampt. Achterstand Zodra de toets uitwijst dat de aar dappels gezond zijn, kan een partij de grens over. De capaciteit van de NAK is echter nog te laag om het aanbod te kunnen verwerken. Momenteel is de wachttijd circa een week, maar de NAK werkt hard om de achterstand in te lo pen. De verplichte toetsing leidt tot een enorme vertraging bij de export. Aan afnemers zijde wordt fronsend gekeken naar de Hol landse poters, maar tot dusver lijkt de handel er nog geen nadeel van de ondervinden. De afnemers heb ben dankzij de strenge controle vertrouwen in de Nederlandse aardappelen. Ze zitten zelfs te wachten op de poters, omdat de planttijd is aangebroken. Texelse telers staan te popelen om af te leveren. Verdacht Volgens insiders is de besmetting afkomstig uit een partij primeu raardappelen die is geïmporteerd uit het Middellandse Zeegebied. Lees verder pagina 7 Harry Bakker: ...bast pompoenen jaar... In zijn volkstuin aan Diek heeft Harry Bakker dit jaar vier enorme pompoenen gekweekt. De groot ste weegt 53 kilo en heeft een omtrek van ruim i meter 90. De anderen zijn 48, 46 en 43 kilo zwaar. Normaal weegt een pom poen tussen de 20 en 30 kilo weegt. Het was een goed pompoenen- jaar, maar niet super, constateert Bakker met enige spijt. Stilletjes had hij gehoopt dat zijn twintig jaar oude record eraan zou gaan. In 1975 verraste de Hoornder vriend en vijand met een exem plaar van liefst 61 kilo. Dat het nu bij slechts" 53 kilo bleef, lag volgens Bakker aan het weer. Hoe zonniger de au gustusmaand, hoe groter de pom poenen. Weliswaar was de zon afgelopen zomer niet weg te bran den, maar augustus '75 was vol gens Bakker nog iets beter. Wel had hij ditmaal speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. (Foto Frans Hopman) „Door de pompoenen op zwerfkei en te leggen, groeien ze beter. De stenen geven 's avonds nog warmte af. Dat graadje extra is mooi meegenomen." Bovendien besprenkelde de tuinder de keien en de grond met lauw water. „Niet op de vrucht of op het blad." Hoewel je van pompoenen heerlij ke jam kunt maken, wil Bakker zijn pronkstukken afstaan. „Misschien is er wel een winkelier die ze in de etalage wil zetten. Dan kunnen anderen er ook van genieten." Wie interesse heeft, kan contact met hem opnemen, tel. 319605. blderweg in De Waal wordt iaat. Autoverkeer moet daar- tanaf maandag drie weken een andere route kiezen. Fiet- kunnen er wel langs. Firma irlaken doet de werkzaam- en brengt gelijk drie ver- idrempels aan. iband met de herbestrating e Naalrand zal de NZH van dag tot en met donderdag ets andere route door Den kiezen. De bus rijdt het dorp uit via Diek, in plaats van via lolpweg. De bushalte wordt verplaatst naar het pleintje Goênga. is momenteel een waar veld. Gelukkig geen gru- Sjk oorlogsgeweld, maar in vredige samenleving gist borrelt het op vele fronten, .hoed" wordt alleen sym- Xh gelicht. Eronder tikt tijdbom onverbiddelijk Waarschijnlijk loopt het li met een sisser af. Aan de 6 van De Dennen worstelt ondernemer voor brood- fye uitbreiding. De promo- tirasiet is springlevend en bestrijding woedt voort. En Pakt men ook de knippen beunhaas aan, een variant een zeer grote familie, die a/te markten thuis is. De rtiaas Im/v) knipt niet al- hij bouwt en hij schil- hij knutselt en hij teelt, hij klopt en hij veegt hij zuigtI Wie maakt geen }roik van zijn of haar dien- el PreciesI Hij blijft onuit- Haar en is (helaas?) niet te denken uit onze eco- Zijn definitieve vernie- wordt een ware ««ag... Horszei Autokraak. Een 30-jarige man uit Den Burg ontdekte zondag dat iemand had geprobeerd zijn auto radio te stelen. De onbekende had zich weliswaar toegang verschaft tot het busje, maar slaagde er niet in de radio los te krijgen uit het dashboard. Dat raakte flink be schadigd. Het busje stond gepar keerd in de Keesomlaan. Boschrand. De historie van hotel Boschrand voert niet terug tot 1934, zoals in de vorige krant stond, maar tot 1938. Wij werden daarop gewezen door Johan Henstra, zoon van de eerste eige naars, Ruurd Henstra en zijn vrouw Reinarda. Zelf kwam Johan Henstra in maart 1938 ter wereld in een huisje bij het in aanbouw zijnde hotel. In de zomer van '38 kwamen de eerste gasten. „Het hotel telde negen 2-persoons ka mers met stromend water, afkom stig uit een grote drukketel in de keuken", aldus Henstra. Tijdens de Russenoorlog werden in het hotel gewonden verpleegd. Fikkie stoken. Met vuur spelen de kinderen zorgden ervoor dat de brandweer woensdagmiddag om streeks half één moest uitrukken. De kinderen hadden een fikkie gestookt in 't Bossie aan het Dool hof. Wandelaars hadden het be ginnende brandje in de gaten en waarschuwden de brandweer. Die kwam snel ter plekke en wist op eenvoudige wijze erger te voorkomen. Ruim een half miljoen besteden aan een kruising die qua aantal ongevallen niet voorkomt in de top vijf van Texel. Toch is de gemeenteraad vastbesloten de oversteek Pont- weg/Hoornderweg/Emmalaan op één of andere manier te beveiligen. Een rotonde wordt door deskundigen aanbevo len en ook b en w neigen het meest naar die oplossing. Maar een meerderheid van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ziet liever verkeerslichten. Met dia's probeerde Bert Dennen- berg van de afdeling Civiele Tech niek de commissie te overtuigen dat een rotonde beter is. Die werkt 24 uur per dag, terwijl lichtinstal laties 's avonds worden uitgescha keld. Bovendien remt een rotonde de snelheid van het verkeer, terwijl een op oranje springend stoplicht vaak juist gejakker veroorzaakt. Nadeel zijn de hoge aanlegkosten en de vertraging die de bus oploopt, als voor de rotonde een lange wachtrij ontstaat. Als oplossing voor dat laatste heeft de gemeente een aparte busbaan bedacht. Die kost echter veel geld en levert geringe tijd winst op. De bus moet waar schijnlijk evengoed stilstaan tot het begin van de busbaan is be reikt en de route levert op de Em- malaan weer een gevaarlijke kruising met het fietspad en de weg op. Geen van de commissie leden zag woensdag iets in dit plan. Omrijden De rotonde zou gelijk zijn aan die in Eierland en eventuele ver keerslichten worden hetzelfde als die bij Akenbuurt. De raadsleden in de commissie De kruising gewoon zo laten was een besproken wierpen zich als ware verkeers- deskundigen in het debat. Jan Koolhof TCDA) wilde een eenvou dige lichtinstallatie, alleen voor de fietsers. Dat kan echter niet omdat het geen .enkele" oversteek be treft. Het is een kruising, dus al CDA-kamerlid A.H. Esselink gaat een motie indienen om Texel vrij te stellen van het verbod op het uitrijden van drijfmest. De rege ringspartijen PvdA, VVD en D'66 vinden echter dat die vrijstelling alleen mag gelden in de veenkolo niën in noordoost Nederland. 12 December wordt de dag van de waarheid, want dan komt de mestproblematiek aan de orde in de Tweede Kamer. WLTO en Cavo Latuco houden donderdagavond 2 november om 20.00 uur een voorlichtingsavond over de mest plannen in Bosch en Zee. Texelse landbouwers zijn fel ge kant tegen het verbod op het stuif- dekken met drijfmest. Burgemeester Van Rappard en landbouwvoorman Rinus Kuiper maakten dat onlangs nog eens duidelijk tijdens de komst van een delegatie topambtenaren van het ministerie van Landbouw. Het standpunt van de regeringscoalitie wijst er op dat de komische act in Klif 12 voor niets is geweest. Lobby Het CDA probeert hetzelfde te be reiken via een lobby richting Den Haag. Vorige week had een af vaardiging van de Texelse afdeling een gesprek met kamerlid Esse link. Daarin pleitte het CDA ervoor dat akkerbouwers en bollentelers de mogelijkheid moeten houden om drijfmest van hun eigen vee als stuifdek uit te rijden. De argumen ten zijn dat Texel een lage veebe zetting per hectare heeft en dat onderzoek van de landbouwuni versiteit heeft aangetoond dat de ammoniak die uit de omgeving op het eiland neerdaalt („achtergrond depositie") naar verhouding laag is. Uitrijden in het vroege voorjaar gebeurt bij lage temperaturen, zo dat weinig ammoniak vervluch tigt. Cellulose Het nadeel van het alternatief pa- piercellulose van de vastewal is dat het transport veel vervuiling (uitlaatgassen) geeft. Bij papier- cellulose zijn boeren bang dat on gewenste mineralen en (zwarel metalen op de landerijen worden gebracht. De argumenten waren voor de ad viescommissie van het ministerie van VROM geen aanleiding om vrijstelling te verlenen. Er zou een politieke „deal" met het ministerie van Landbouw zijn gesloten waar bij de veenkoloniale zandgronden wél vrijstelling krijgen. Als argu ment werd aangevoerd dat daar sprake is van extensieve land bouw, met een laag saldo per hec tare. Jan de Groot en Bert van Hakvoort van de WLTO geven 2 november in Bosch en Zee uitleg over het standpunt van de standsorganisa tie over de Integrale Mestnotitie Aankoop afgewezen: De kunstcollectie van de gemeen te moet het doen zonder vijftien schelpen van keramiek. Het werk wordt niet Texels genoeg geacht. Cora Dogger is keramiste in Am sterdam. Onlangs heeft ze haar Texelse familiebanden ontdekt. Het trof haar, want ze had juist de laatste hand gelegd aan een col lectie keramiekschelpen, die ze „De Doggersbank" heeft genoemd. De kunstenares vindt dat de schelpen op Texel thuis horen en bood ze voor f15.000,- te koop aan bij de gemeente. Meer kera miek in de collectie wordt inder daad wenselijk geacht, maar het werk van Cora Dogger is niet spe cifiek Texels. Daarnaast vindt het college het nogal duur. De schel pen moeten op een oppervlakte zand van vijf bij één meter worden geplaatst. Ook dat zou problemen opleveren, zodat van aanschaf wordt afgezien. Winkeldiefstal. Een 51-jarige man uit Den Burg werd woensdag betrapt, toen hij uit een winkel in de Heemskerckstraat te Oude- schild twee lampen wilde meene men zonder af te rekenen. De lampen had een gezamenlijke waarde van ƒ91,-. Verdachte krijgt de gelegenheid een rechtszaak te voorkomen door een boete van f200,- te betalen. (ADVERTENTIE) r-a..ü.u^ optie die niet door de commissie werd (Foto Toss» de Creatf) het andere verkeer moet tot stop pen worden gebracht. Een derge lijke enkele oversteek zou een paar honderd meter in de richting van de boot kunnen worden gemaakt, maar de commissie zag wel in dat fietsers niet een eind gaan omrij den om veilig over te steken. Ook zijn plan om de bus via Leem kuil en Haffelderweg te laten rij den bij drukte viel niet goed. Erna Eelman (VVD) dacht dat Koolhof de bus wilde laten doorrijden tot de Schilderweg. „Lieverd, het is niet mijn bedoeling dat het een schóólreisje wordt", wees hij haar terecht. De Haffelderweg werd echter ook afgekeurd door zijn raadscollega's: te smal en teveel fietsende jeugd. Alleen Jaap Vla ming (Groen Links) wilde daar nog wel over denken. „De drukte zal zich namelijk alleen voordoen in de zomermaanden en dan heeft de schooljeugd vrij." Wie krijgt voorrang Het publiek werd door wethouder Schilling uitgenodigd zich in de discussie te mengen en maakte van die gelegenheid gretig ge bruik. Cor Dros („Ik ben een rotonde-gek") memoreerde dat hij in zijn leven wel twee miljoen kilo meter auto heeft gereden. Hij heeft ervaring met rotondes waar- Lees verder pagina 7 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Alleen hij heeft de grootste keuze. Ook kaarten van WWF en Amnesty In november 10% korting; op do indrukprijs

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1