kt Punt achter zestig jaar jeugdsentiment A 31A RH 8' \/an danszaal Casino tot discotheek Question Casino Casino Zondagavond a s Toekomst pand Casino onzeker organiseren wij voor 't ceist in dit jaar weer een uitgebreid Gezellig zitje Spiegelgladde vloer Medewerkenden Mw Craanen- Heinelrijk II Craanen J. Riesling en G Vlas Aanvang 8 uur Entree 75 cent belasting inbegrepen Nachtcafé TEXELSE^ COURANT aren 70 en 80 Cocky uit nachtbar: Gewoon gezellig met een biertje erbij Wim Zijm (72) zou tijd Casino zo weer overdoen ioniers Eelman erzorgden zelf Ie vrolijke noot Uit de oude doos: Ka trien en Wim van Casino, ach- Wat er na de sluiting met Ca- sinoQuestion gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Volgens wethouder Schilling (ruimtelij ke ordening ziet de gemeente, de nieuwe eigenaar van het pand, liefst woningen op deze lokatie of een andere bestem ming diehet college aan spreekt. Horeca valt daar niet onder. Detailhandel ligt niet voor de hand. Een besluit is nog niet genomen. Ed Stieke- ma ziet gezien de constructie van het gebouw wel mogelijk heden om er bijvoorbeeld jon geren te huisvesten. VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 Zaterdagnacht, een uur of half drie. Hoogste tijd!", roepen de barkeepers in de café's van Den Burg. Nu al naar huis? Of nog maar even naar het nachtcafé? Gezelligheid kent geen tijd, dus vooruit maar. Even later beent de echte kroegtijger vol goede moed naar de spelonk in de Zwaan- straat. Zodra de deur open zwaait, komt de walm van rook en warm- „Het begon pas te lopen toen we in de zomer een duo'tje in de voor- bar lieten spelen. Na dat seizoen is het nooit meer rustig geworden. Veel mensen uit de buitendorpen. Door de drukte was er soms niet eens tijd om af te rekenen." Verbouwing Het zou tot 1973 duren voor de huidige discotheek er echt bij werd betrokken. „Er was toch dui delijk behoefte aan iets anders. Hans Veeger is met een groepje vrienden en kennissen de zaak gaan verbouwen. Er kwam een zit- kuil, een discotheek en een bar. Oude advertentie uit de Texelse Courant. de week liep ik nog in m'n eentje door de discotheek, [deed me zeer dat ik er nu afscheid van moet nemen, jen er 17 jaar discjockey geweest." Bijna een kwart W nadat Ed Stiekema dancing „Casino" overnam, valt jende week het doek voor discotheek Question en jitbar Casino. Daarmee komt een eind aan een horeca- :ijf dat zo'n zestig jaar geleden als danszaal in gebruik genomen. twee avonden in de week en we hadden de bejaardengym. In de zomer was er een drive inn show. Nico Haak en z'n Paniekzaaiers trokken 27 bezoekers. Op BZN, toch een bekende band, kwamen er een stuk of dertig af. De jongere jeugd zat in de J'elleboog en de Texelse Boys in de Zwaan. De jeugd wist de zaak niet te vinden." dingen gebeurd. Er werden zelfs weddenschappen afgesloten of mijn vrouw Aadje van een dochter of een zoon zou bevallen. Het werd dochter Cyntha." Helemaal tevreden was Stiekema nog niet. „Casino bleef toch een kruising tussen een kroeg en een discotheek. Niet groot genoeg." sluiting van Casino/Questi- 9aat niet ongemerkt voor- Vrijdagavond 3 november de discotheek in het te- 'van de tachtiger jaren. Ed ttema strikte dertien dj's 'de Avro die onder leiding ceremoniemeester Hans bfers bij toerbeurt hun fa- "tte plaatjes draaien. De "d is voor iedereen toe- r*elijk. Zaterdag 4 novem- nemen de Texelse rspckey's die er hebben ge- •h de draaitafel over. 1 laren zeventig herleven 'dag 5 november. Op die 'ad wordt een barbecue !#uden, waarvoor liefheb- zich tevoren moeten op- 'tn. De zondagavond heeft 'besloten karakter. Op alle- avonden zijn de prijzen "de consumpties verlaagd ieen gemiddelde van de af topen 25 jaar. te, vermengd met geroezemoes je tegemoet. In de smalle doorgang langs de bar is het dringen gebla zen. Toch maar doorzetten, want achterin is nog ruimte. Terwijl een bekende groet, struikel je over een half uitgestoken been dat hoort bij een vrijend paartje. Kiek toch uutl Halverwege strand je in de menig te. Eerst maar een biertje. Cock, heb je er drie? Zitten is er niet bij. De barkrukken zijn al ingenomen door de vaste klanten. Moet je maar eerder komen. Met een vers glas in de hand beland je eindelijk achterin de tent. Ben, die in de Toen Stiekema in '75 Casino kocht van Luc Kelner, maakte hij een plan voor een gefaseerde ver bouwing. Die werd grootschalig aangepakt. Hij zorgde echter wel dat zijn zaak ook op wat rustiger avonden gezellig zou blijven. De vindingrijkheid van de techneut kende geen grenzen. De intieme zitkuil kon hydraulisch worden af gesloten, en was te gebruiken als podium of als dansvloer. De draai tafel werd verplaatsbaar. Op druk ke avonden kreeg de zaal maximale afmetingen en op rusti ge avonden schoof hij de disco theek naar voren. Verder bouwde hij een ruim balkon. Totaal kostte deze grap dik een half miljoen gul den. „Daarmee nam ik toen best een groot risico. Een hele investering waarmee we het toen twee jaar heel moeilijk hebben gehad." Om het nieuwe imago van de disco theek te onderstrepen schreef hij een prijsvraag uit voor een nieuwe naam. Peter Hin won met „Questi on", de bekende song van de Moody Blues. „We probeerden van alles om de mensen binnen te krijgen. We haalden verschillende bands en dj's naar Texel. „Elke zaterdag een bekende dj zoals Tom Mulder of Krijn Torringa. Of een band als Red Point, die bekende nummers beter speelde dan het origineel. In de zo mer van tachtig begon het te lo pen. Toen stapten we over op bekende artiesten als Anita Meijer en Peter Koelewijn. Gigantisch druk werd het tijdens de tweereü- nies van de Typhoons." Begin jaren tachtig maakte de on- Vader Leenden ..De toes'' Eelman, de Oprichter van Casino. (Archief familie Eelmenl Roomse dansavonden Texelaars zullen zich de dan ken nog herinneren die er én gehouden. Het werd er ijls zo druk, dat bezoekers in j stonden om een kaartje te ichtigen. Het was in die jaren Ie Rooms katholieke kerk ini- (nam om eens in de maand «dag dansavonden te organi- ivoor de katholieke jeugd. Er leen band gevraagd en in een 'van tijd wist de RK-jeugd (al koven de 18) de dansavonden «den. Veel niet-roomsen kon- ket niet verkroppen dat zij niet 'en toegelaten. Hoewel de ka- ike avonden al lang tot het den behoren, is het roomse pnog lang aan Casino blijven Overmoedig Sïekema had een opleiding üotechniek gevolgd en - was fekker bij Teso terecht geko- „Onder een borrel na het vol- Ed Stiekema. die zelf 17 jaar de microfoon weemoed. beperkte sluitingstijd plaats voor het fenomeen nachtcafé. Stieke ma verbouwde het voorste deel tot eetbar en nachtcafé. In juni '81 was de verbouwing klaar, maar liet de vergunning op zich wach ten. Pas in oktober van '82 dwong Stiekema via een proces bij de Raad van State de vergunning af. Direct na de opening stroomde de nachtbar in de weekenden mudvol en vormden zich op drukke avon den grote rijen wachtenden bij portier Guus Hoep. Uitgaan tot in de kleine uurtjes had tot gevolg dat de Texelse stap pers steeds later op pad gingen. Er veranderde méér. Jonge kampeer ders van Loodsmansduin en cam pings in de Dennen die Question altijd goed wisten te vinden, ver dwenen toen het jongerenterrein in de duinen bij Den Hoorn werd gesloten en door de omzetting van kampeerplaatsen in vakantiehui zen. Verder daalde het aantal jon ge Texelaars, dat de disco bezocht. Hij ging zich vooral richten op jon ge toeristen. „Dat is een goed uit gaanspubliek. „Texelaars gaan laat stappen, maar vakantiegangers vasthield in Question, neemt afscheid met (Foto Gerard Timmerman! komen op zoek naar vertier al veel vroeger op de avond." De ondernemer charterde de Question Express, de bus die va kantiegangers gratis van de cam ping ophaalde en naar Question bracht. Ook de bruine vlootsche- pen bleken een groeimarkt. Het mes sneed aan meerdere kanten. „De jeugd hing niet meer rond op de haven. Door ze op te halen ging Baicken nog op de bar lag te snur ken, zit alweer vrolijk achter een goudgele rakker. Een patatje? Rond de eetbar krioelt het van het hongerige uitgaansvolk. Geen doorkomen aan. Dan thuis maar een boterhammetje met kaas. De lichten flitsen aan. Verrek, is het alweer zo laat. Op naar huis. Uit gezwaaid door portier Norbert schuifelt de één na de ander de nacht in. Verzonken in diep ge peins. Is er nog leven na het nachtcafé? Jan Arls. Leo en Cor Eelman, de drie musicerende broers tijdens een donsavond in de dertiger jaren in Casino. het vandalisme omlaag. In het kielzog van de toeristen wisten ook de Texelaars Question te vin den. Toen het in het voorjaar klaar was, vond ik het echter nog niet nodig al open te gaan. Ben je bedonderd, zei Arie Hin. Je moet nu open!" „Het sloeg aan. Binnen drie weken liep het helemaal vol. We draaiden geen top 40 en disco, maar hiel den het op Dubliners, Moody Blu es en dat soort muziek." Voorbar De voorbar bleef in trek. Vooral als Kick Smit om een uur of elf het tostie-ijzer op temperatuur had en het gordijn van de eetbar open trok. „Goh, wat zullen er een bo terhammen doorheen zijn gegaan. Er zijn in die voorbar legendarische Casino zoals het er vroeger uitzag. De kel ner op de foto is Henk de Mul. „Ik zal het best missen als we dicht gaan. Je wordt in zoveel jaar toch een beetje familie van mekaar." Nog een paar weken dan zit voor Cocky Timmer, al twintig jaar lang actief in Casino, het werk er op. Sinds de opening van de nachtbar was dat haar vaste stek. ,,De avond begint altijd rustig. Wat vaste klanten. We praten wat met elkaar. Ge woon gezellig met een biertje erbij. We vertellen elkaar best wel veel. Soms oppervlakkig, maar het gaat ook wel eens dieper. Je gaat elkaar toch vertrouwen." Harry Hartog behoort tot haar vaste klan ten. „Hij is er bijna altijd. En als ie een keer niet kan, dan vertelt Harry dat me van tevo ren." Voor onderonsjes is geen tijd meer als zo rond half drie de café's dichtgaan en de spe lonk zich vult. „Soms zijn er zelfs wachtrijen. Tja, het is hier altijd beregezellig. Moei lijkheden met dronken klan- Bestemming Toen de gemeente in het bestem mingsplan Den Burg-centrum Ca sino wegbestemde, voelde dat voor Stiekema als een kouwe dou che. „Er waren inderdaad wel eens klachten uit de buurt, maar het was maar van een paar mensen afkomstig. Het merendeel hoorde je er nooit over." Toen het vonnis definitief was ge veld, brak voor Stiekema een on zekere tijd aan. „Ik kon niet meer investeren, bijvoorbeeld in geluid sisolatie. De zaak was wel goed geïsoleerd, maar voor de nieuwe richtlijnen was verdere afdichting nodig. Ik kwam in een soort va cuüm terecht." Er kwam een door braak na het faillissement van De Lindeboom. Stiekema kreeg de kans de zaak te pachten, waarop de gemeente een deal afsloot over de aankoop van Question en de nachtbar. Met de gemeente en Welzijnsstichting zijn afgespraken gemaakt over culturele voorstellin gen in de Schouwburgzaal. De fa milie Stiekema is van plan deze zaal in de zomer als discotheek ex ploiteren, waarbij de naam „Question" in ere wordt gehou den. fijm telt de biervaten die naast Casino staan uitgestald. ten? Dat valt reuze mee. Nauwelijks een wanklank. Het is wel hard werken in die paar uurtjes. Maar de tijd vliegt. Voor je het weet is het vier uur en sluiten." Over haar toekomst heeft ze nog geen besluit genomen. „Ik kan mee naar De Linde boom. Maar misschien wil ik wel wat anders. Ik moet er nog eens diep over naden ken." „We hadden weken dat we 18 vaatjes bier van dertig liter in de week wegtapten. Dat was voor die tijd een prima omzet. We draaiden best." Wim Zijm (72) uit Oudeschild bewaart goedeherin- neringen aan Casino. Hij nam de zaak in 1948 over. „Ik kom nog wel eens klanten van toen tegen. Konden we het nog maar een keer overdoen, zeggen ze dan." „Het is altijd een gezellig bedrijf geweest. Eén keer in de week hiel den we op zondag een dansavond. We poetsten de houten vloer tot ie zo glad was als een spiegel. Dat moest toen. Het liep als een trein. We begonnen om acht uur, maar op regenachtige dagen waren de entreekaartjes soms al om kwart over zeven uitverkocht. Ook waren er toneelavonden, modeshows en zelfs Bakkers Ijzerhandel stelde er zijn waren tentoon." „De katholieke avonden herinner ik me nog goed. De met-katholieke jeugd mocht de danszaal niet in. Het café wél. Daar zaten ze tot twaalf uur te wachten tot de roomse meiden naar buiten kwa men..." Willem en Katrien Zijm-Riteco woonden in een appartement ach ter het toneel. „Het was klein, maar we konden ons goed redden. We deden samen de bediening, la ter met Henk de Mul. Op dansa vonden hadden we twee losse kelners in dienst. Jaap Schrama en Ko de Veij. Het waren goede, gezellige jaren. De mensen waren uit en goedgehumeurd. We zou den het zo weer overdoen." [jschiedenis van Casino be- m de dertiger jaren, toen itrijder Leendert Eelman op ider gelegenheden dansa- en hield in zijn stalling aan de trt. De muzikale familie Eel- lorgde op zulke avonden zelf de vrolijke noot. De feesten [en aan. Eelman verbond de ui met de zaak aan de «straat. Het gedeelte wat nu achtbar is, promoveerde de nde exploitant Niek de Graaf, ntvangsthal met allerlei spie- in een buffet. Na hem dreef Ie Veij de zaak een blauwe dag. jen Wim Zijm kort na de oor- s exploitatie overnam begon :ht te lopen. Hij vond een op- i in Luc Kellner, die de zaak tot '67. Casino was in ge- als dans-, muziek- en film- in soms hield Moerbeek er «odeshow. De kachel, die in ruimte onder de gardarobe I, raakte eens oververhit en de de zaak in brand te zetten, ep met een sisser af. leybal hadden we het over Casino, toen geëxploiteerd door Wim Does. Het liep niet zo. In een over moedige bui grapte ik tegen Kick (Smit, red.): als Does eruit gaat, neem ik die tent wel over." Het was maar goed dat hij in z'n vrije tijd z'n horecapapieren had gehaald, want de kans tot overna me diende zich snel aan. Stiekema greep die met beide handen aan. Duo'tje Toen hij op 3 februari 1971 zijn carrière in de horeca startte, zat er weinig loop in Casino. „Er werd soms een bruiloft gehouden, de dansschool van Siebeling zat er (Foto Gerard Timmerman! tar de tapkast in de voorbar.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9