ieen kwaad woord over betekenis van Thijsse raaie samenwerking broers Binsbergen Tentoonstelling voor liefhebbers landschap Boek trekt landelijk de aandacht De lepelaars van de Muy": GeknipgK/ Geïnspireerd door Thijsse leminar: relatie recreatie en kustgebied Gewonde bleek niet verzekerd Bewust bewegen Sint Maarten blij met gift van Texel Stijldansen LUCHTHAVEN Vernieling Veldrit: Scholte wint ruim 10% Bridgetoernooi TEXELSE coURANT uitkering kan dus klantenbinding wor- kt, stelt De Vries. lLm '>r,t Hnpt dan [lijft hot jaar van Jac. P. Thijs- jja alle publiciteit afgelopen jaar trekt momenteel een ,over de beminnelijke natuur kenner grote aandacht. Een •joeg van actualiteitenrubriek maakt deze week op Texel jmen, die donderdagavond jan uitgezonden. Het boek P. Thijsse, een leven in öt van de natuur" is uitgege- 0p initiatief van de Stichting aejaar Texel. groep jonge historici van de ersiteit van Amsterdam onder tachtig deskundigen uit ver ende Europese landen ko- dinsdag bijeen voor een posium. Het thema is de rela- jjssen recreatie en natuur, iaal in kustgebieden. Onder van het programma is een «ia op Texel. tótenschappers en praktijk- sen komen bijeen in Castri- voor een serie lezingen en isies. De bedoeling is om ge- tnlijk te zoeken naar manieren tistgebieden zo gaaf mogelijk waren en de recreatie te be ien. Toeristische activiteiten tl onderling hinder en erger- te veroorzaken, omdat niet een met dezelfde doelen het gebied intrekt. Het is onmoge- ebleken om alle vormen van stief medegebruik te verzoe- Tijdens de lezingen wordt M hoe andere landen dergelij- oblemen aanpakken, dag komt een groot deel van mwezigen naar Texel, waar 10.30 uur in EcoMare lezin- norden verzorgd door direc- Jan Kuiper en Jan de Vrieze, toofd van Staatsbosbeheer. Idags trekt de groep het veld ït programma hangt af van teer. leiding van wetenschappelijk me dewerker Jan-Paul Verkaik hield zich dit jaar bezig met de samen stelling van het boek. De Texelse stichting presenteerde het 128 pa gina's tellende resultaat vrijdag in Bloemendaal en zaterdag op Texel. In Bloemendaal, waar Thijsse ruim veertig jaar heeft gewoond en waar hij ligt begraven, gaven de samenstellers een toelichting. Niets schokkends Het beeld van de vriendelijke, on derwijzende Thijsse uit de Verkade-albums wordt in het boek niet omver getrokken. Eén van de auteurs, drs. Caroline Arps, zei het treffend: „Wanneer ik vroeger thuis ziek op de bank lag, las ik de Verkade-albums van Jac. P. Thijs se. Nu kwamen alle herinneringen weer boven. Maar als historicus kijk je op een andere manier. Het beeld van Thijsse was eigenlijk té positief, ik hoopte iets schokkends over hem te ontdekken. Dat is niet gelukt, ook ik ben voor Jac. P. ge vallen." Het resultaat is een smakelijk ge schreven, populair-wetenschappe- lijk boek, verluchtigd met tal van foto's. De onderzoekers baseerden zich hoofdzakelijk op het vele ar chiefmateriaal van de Heimans Thijsse Stichting in Amsterdam. Ook raadpleegden zij oude stuk ken van Natuurmonumenten, de Een 21-jarige bromfietser uit Ou- deschild kwam donderdagmiddag in botsing met een 47-jarige auto mobilist uit Warnsveld, toen hij ter hoogte van de bezinepomp bij Akenbuurt vanaf het fietspad „zo maar" de Pontweg opschoot. De man viel en liep lichte verwondin gen op aan een hand, een been en zijn gezicht. Het was niet louter medeleven dat het hem ten deel viel. Toen bleek dat zijn bromfiets niet verzekerd was, werd proces verbaal opgemaakt. Ornithologische Vereniging en het Persmuseum. Voor kenners bevat het boek weinig nieuwe feiten, maar de verdienste van Verkaik en de zijnen is dat zij hebben getracht de werkelijke rol van Thijsse voor de natuurbescherming in Neder land bloot te leggen. Boegbeeld Eén van de conclusies is dat Thijs se, hoewel hij bestuurslid was van vele organisaties, geen groot bestuurder was. Wel was hij in een aantal gevallen mede-oprichter en trad hij op als bemiddelaar bij con flicten. Maar verder liet hij het graag aan anderen over. De leden van de Ornithologische Vereniging klaagden eens: „Die Thijsse komt haast nooit, heeft het wel zin dat hij bestuurslid blijft?" Thijsse mocht blijven, alleen al omdat hij fungeerde als boegbeeld. Zijn aan wezigheid gaf de desbetreffende organisatie aanzien. „Hij was de perfecte p.r.-medewerker", aldus mede-auteur drs. Mare Willemsen. Als publicist wordt Thijsse door de onderzoekers hoger aangeslagen dan als natuurbeschermer. Dankzij Thijsse's meeslepende verteltrant liet hij een breed publiek warmlo pen voor de natuur. Maar daarmee verbreedde hij wel de basis voor het behoud van vele mooie plekjes in Nederland. Aschgrauw Met hetzelfde enthousiasme be schreef Thijsse „zijn" Texel, waar hij van 1890 tot 1892 als hoofdon derwijzer werkte. In het nu ver schenen boek komt het eiland regelmatig voor. Fraai is een herin nering van natuurfotograaf Jan P. Strijbos aan Thijsse, waarin hij ver telt hoe hij met een vriendje op aanwijzingen van Thijsse op Texel op zoek ging naar een nest van „den aschgrauwen kiekendief". Naast tal van historische foto's (waaronder één van het woonhuis van Thijsse in Den Burg) staan in het boek actuele kleurenfoto's van onder andere Adriaan en Sytske Dijksen. Jan-Paul Verkalk Igeheel linksj en de zes jonge historici zijn zojuist met een ..Tessels boeskippemandje" bedankt voor het schrijven van het boek over Jac. P. Thijsse Idle van boven een oogje In het zeil hleldl. (Foto Fram Hopman: Ook tijdens de presentatie in Bloe mendaal was de band met Texel duidelijk aanwezig. Verkaik liet een geluidfragment horen, opgeno men tijdens de schenking van Thijsse's Fienweid door Natuur monumenten aan Thijsse voor diens 70e verjaardag. De oude schoolmeester klonk -hoe kon het ook anders- lyrisch. Het boek werd gedrukt door Weiburg Pers in Zutphen en is financieel mede mogelijk gemaakt door diverse (Texelse) bedrijven. Vanuit de Stichting Thijssejaar heeft met name Hans Roeper, geassisteerd door Jan van Eeden uit Den Helder, zich voor de uit gave ingespannen. Voor f39.50 is het boek in de Texelse boekhandels ver krijgbaar. Bewegen vanuit je buik is het the ma van de cursus bewust bewe gen op 3 en 4 november. De buik staat in de Chinese gezond heidsleer voor het centrum van het lichaam. De opleiding in Yogacentrum d'Aleph in de Weverstraat begint vrijdag om 20.15 uur en zaterdag om 09.00 uur. Kosten ƒ12,50 per les of 22,50 voor twee lessen. Inlichtingen via 319706. De ƒ13.000,- die Texel overmaakt aan het door de orkaan Luis ge troffen Sint Maarten, is goed ont vangen. ,,Men vond het prachtig", schrijft Joop Groes- kamp, die ons ter illustratie via de fax een artikel uit ,,The Daily Her ald" stuurde. Het artikel spreekt over ,,the tiny island of Texel", terwijl het eiland Sint Maarten on geveer de helft kleiner is. Ria Groeskamp-Witte en zoontje Sjoerd, die na de ramp naar Texel waren teruggekeerd, zijn weer te rug bij Joop op Sint Maarten. Het gezin heeft een tijdelijke woning gevonden, in afwachting van de herbouw van hun oude huis dat werd verwoest. Wellicht is dat in In het Eierlandsche Huis wordt za terdag vanaf 20.30 uur een stijl dansavond gehouden. Verschil lende stijlen, van de Engelsewals tot de foxtrot, komen aan bod. De avond is vrij toegankelijk voor iedereen. december klaar. Hoewel water en electra nog niet overal zijn, horen de Groeskampen tot de gelukki gen die er wèl over beschikken. Doordat het belastingkantoor niet is beschadigd, gaat het werk van Joop gewoon door. De voedsel voorziening geeft geen problemen meer. De natuur, die behoorlijk was verwoest, heeft zich mede dankzij de vele regenval wonder baarlijk hersteld. Veel rommel is overgebracht naar de vuilstort, die nu twee keer zo hoog is. Sjoerd kan weer naar school. Omdat het gebouw werd verwoest, worden de lessen in een gastschool gege ven. De Texelaars blijven nog ze ven maanden op Sint Maarten. (8f>roeders Jaap, Michel, An- «i Henk Binsbergen konden SO jaar geleden overleden va- Hol niet beter eren dan met hoekje „De lepelaars van de Het juweeltje bevat een m gepubliceerd verhaal over helse lepelaars met prachti- martwit foto's, aangevuld een intessant overzicht van kven en werk van l\lol Bins- Wi 11908-1945) en een 'istukje over de lepe- island anno 1995. I werd de 48 pagina's tel- f uitgave door Michel Binsber- ten doop gehouden in de «bare bibliotheek in Den Burg. gebeurde gelijktijdig met de presentatie van het boek Jac. P. Thijsse. Treffend, want Binsbergen en Thijsse waren hetzelfde hout gesneden na- «efhebbers. Beide waren geze- met een enorme werklust, drang om er op uit te trekken en daarvan verslag te doen. Bij Thijs se was het woord het belangrijkst, Binsbergen liet vooral zijn fotoca mera spreken. De overeenkomst gaat nog verder, zo blijkt uit de toegevoegde bio grafie. Binsbergen was iemand van „de tweede lichting", een ge neratie jonger dan natuurbescher mers van het eerste uur zoals Thijsse. In Binsbergens boek „Vo gels van Weide en Rietland" (1937) schreef Thijsse het voor woord. Omgekeerd maakte Thijs se gebruik van foto's van Binsbergen voor bijvoorbeeld het blad „Het Vogeljaar". Truus De oude schoolmeester maakte zich tevens zorgen over Binsber gens gezinssituatie. Een groot deel van het loon dat Binsbergen als huis- en reclameschilder in de Zaanstreek verdiende, ging op aan •-V- Op de financiële pagina van de Volkskrant van vandaag trof een attente lezer het volgende bericht. oeürs. Ook Texel's Eigen Stoomboot Onderneming keert sinds eén jaar uit in natura. Beleggers in dit op de incourante markt genoteerde beursfonds krijgen per jaar zo'n vijfhonderd overtochten gratis, met name interessant voor eilandbewo ners. Ook deze nauwelijks als den Artikel uit ,,The Daily Herald" over de gift van Texel aan Sint Maarten. VERVOLG VAN PAGINA 1 dat onmiddellijk de zoneringsgren- zen worden overschreden. Zo'n oud en naar verhouding la waaiig vliegtuig is bijvoorbeeld de Catalina-vliegboot die een paar keer op het eiland is geweest en die ook het afgelopen weekend op Texel was voor trainingsvluchten. Het Texelse vliegveld met zijn lan ge grasbaan is daarvoor bij uitstek geschikt. Dergelijke toestellen zijn wat betreft de luchthavenleiding vooral in najaar en winter welkom, mede omdat de mensen dan bin nen zitten en zich daardoor niet storen aan het lawaai Maar zon dag was het windstil en zonnig, zodat het kon gebeuren dat een bewoner van de Hoofdweg die lek ker in het najaarszonnetje zat, zijn beklag deed over het lawaai van de vliegboot... Seppe Texel is momenteel een beetje slachtoffer van de problemen die er zijn rond het vliegveld Seppe in Noord-Brabant. Hier is sprake van maar liefst 80.000 vliegbewegin gen per jaar. De daardoor veroor zaakte hinder heeft een actiegroep actief gemaakt en heeft geleid tot vragen in de Kamer. Dit is mede aanleiding geweest om de zone ringsbeslissing niet alleen voor Seppe maar ook voor de velden Budel, Noordoostpolder en Texel uit te stellen. Met spanning wacht De Bruyn op de afloop. Hij zegt van harte te zul len meewerken aan verdere beper king van de geluidsoverlast. „Maar het moet wel werkbaar blijven. Ik wil graag dat dit veld exploitabel blijft". Een 31-jarige man uit Den Burg merkte zaterdagochtend dat scha de was toegebracht aan zijn auto, die hij op de parkeerplaats van de Vogelenzang had gezet. Twee spiegels werden vernield; schade f250,-. Zaterdag werd de tweede veldrit van de wintercompetitie gehou den. Er waren 39 deelnemers, waarvan zes jeugdrenners. Het parcours was tweemaal zo lang als bij andere veldritten. Bij de jeugd ging de strijd tussen Robert Jan Appel en Erwin Goën- ga. Appel wist in de laatste ronde iets bij Goënga weg te lopen en won. Óp enige afstand werd Evert Rikkenberg derda Bij de senioren startten achttien renners poule Ed Scholte en Jordi Vinke sloegen di rect een groot gat. In de tweede ronde had Scholte Vinke al van zich afgeschud en won met grote voosprong. Derde werd Wobbe van de Kieboom die in de eerste ronde pech had met zijn fiets. In de B-poule nam Leen van Elk di rect de kop en reed in z'n eentje naar de overwinning. Natascha v.d. Vis werd tweede en Guido Betsema derde (ADVERTENTIE) Drukkerij Langeveld De Rooy heelt keus uit lionderden kerst- en nieuwjaars-1 kaarten. Wanneer u ze laat indrukken in de maand november geven «ij li korting op de indrukprijs. Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 Michel Binsbergen overhandigde zaterdag het eerste exemplaar aan bibliotheek voorzitter Fridt Blanken. ttoto Frans Hopman) fotomateriaal. Hij was zelden thuis, want om de beste plaatjes te schieten was veel geduld nodig. Toen Binsbergen eens op bezoek wilde gaan bij Thijsse, eiste die dat Nol's vrouw Truus zou meekomen. Thijsse vermoedde (misschien wel uit eigen ervaring) dat zij veel werk voor Binsbergen opknapte en vond dat de fotograaf zijn vrouw wel wat meer mocht waarderen. Inderdaad was moeder Binsber gen niet alleen de spil in het huis houden en de opvoeding van de kinderen, ook hielp zij haar man bij het afwerken van de foto's en het maken van zijn schuiltentjes. Benarde positie Nol Binsbergen maakte faam door in een piepkleine hut dichtbij de nesten post te vatten, een destijds nieuwe manier van vogelfotogra fie. „Soms was dat bepaald geen si necure", zo staat in het boekje. „Vooral als de schuiltent in het zompige rietland was opgezet en de fotograaf langzaam in de slap pe veenbodem wegzakte. Wan neer hij dan eindelijk verlost was uit zijn benarde positie en door weekt en koud thuis kwam, moest zijn vrouw, hartje zomer, de kachel aanmaken om hem weer op tem peratuur te brengen." Nol Binsbergen woonde van 1942 tot zijn overlijden op Texel. Samen met de cineast Herman van der Horst werkte hij destijdsaan de Texelfilm. Aan die periode worden in het boekje ook de nodige herin neringen opgehaald. Tijdens de produktie ging het ma nuscript de hele wereld over, want het boekje is gedrukt door Henk Binsbergen in Christchurch (Nieuw Zeeland). Het boekje is uit gegeven door Het Open Boek in Den Burg en voor f17,50 in de Texelse boekhandels te koop. De broers Binsbergen overwegen om komende winter op Texel een tentoonstelling over hun vader in te richten. Hun collectie met meer dan duizend glasnegatieven, dia's, oude films, boeken en antieke ca mera's biedt er voldoende mate riaal voor. Natuurlijk zal op de expositie een schuilhut niet ont breken. Bridgeclub Groot Slem houdt maandag 6 november een voor ronde van het eerste TAS Informatica-toernooi (voorheen Interpolis-toernooi). Liefhebbers kunnen terecht om 19.30 uur in de foyer van manege Akenburg nabij Den Burg. Het gaat om het grootste landelij ke bridge-evenement, georgani seerd in samenwerking met de Nederlandse Bridgebond. In heel Nederland vinden voorronden plaats. Deelname staat open voor bridgeparen van alle sterkte categorieën. Er worden 28 spellen gespeeld. Tijdens de Texelse voor ronde kan men zich plaatsen voor de achtste finales, die op 17 fe bruari 1996 in Bloemendaal wor den gehouden. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden per paar. Inlichtingen en opgave: H. Elzinga, tel. 0222-313271. ledereen die van het Texelse land schap houdt komt aan zijn trek ken in de raadhuiskelder. Daar hangt tot 16 november een serie schilderijen van Lenie van 't Noor- dende. Ze werd geïnspireerd door de visie van Jac P. Thijsse op de natuur. Het was druk tijdens de opening van de tentoonstelling vrijdag. De bezoekers keken op van het kleuri ge olieverfwerk dat anders is dan vorige kunstwerken van de schil deres. Wethouder Nel Eelman had zich verdiept in Lenie van 't Noor- dende en hield een aansprekende openingstoespraak. Van 't Noordende schildert vanuit haar gevoel. Haar onderwerpen betreffen beelden die zij interes sant vindt. „Je hebt veel met Thijsse gemeen. Je trekt de na tuur in, want je schildert „live". En je neemt ook vaak je leerlingen mee", aldus de wethouder. De landschappen zijn recent. De kleuren zijn natuurlijk en niet over dreven. Van 't Noordende ziet zelf een duidelijke ontwikkeling in haar grote produktie. Bijzonder zijn de houtskoolschetsen van koeien, ge maakt in de stal van Buitenlust. De kunstenares heeft kennelijk iets met beesten, want ook de hoog landers zijn vereeuwigd. De expositie is te bezoeken tijdens de openingsuren van het raadhuis. Het werk is tevens te koop Lenie van 't Noordende:...Ik schilder alleen live DINSDAG 31 OKTOBER 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5