Cjrocn c2warty cfexeh in het L Meer samenwerking in toekomst hard nodig «■«■kW. KNRM en Teso tevreden over werking loopnet N Beslissingen Calluna pas in februari '96 \!0: ruim een miljoen voor promotie Spektaculaire operatie op volle zee ummer BOSMA 06 904 904 01 jee: oprichting leristische raad ■Qorszel Rust? Texelaar (21) tijdens vakantie overleden „Texeltraining" a TJ -!■■■ V- Waarom naar uw drukker voor een kerstkaart? VERDER IN DIT Whiskyrecord Kompas erkend door Guiness 2 w Half miljoen gulden riolering paviljoens 5 Ontheffing drijfmest blijft onzeker 7 Drama met Rigel 25 jaar geleden 11 Geldbedrag weg uit hotel Bedrieger kon worden opgespoord TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Meubelhuis lexel KfiBELTEX B.V. 5 ÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11030 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 jive Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600 rtftentles/abonnementen/bezorging tel 362600, fax 314111. Uctie tel. 362620, fax 314111 in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. j^ctie buiten werktijd Tessa de Graaff, Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. [MIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS n,45 e\en (Ie krant bellen Kio> I k»>i ihcuuv 2 ti»»r -fvn. vuur ik* afcnk 4 ikh hei um Ik l( -Nieuwslijn, altijd hrl laatst» niii actie van TVO is geslaagd. Liefst 335 ondernemers zul- komende vijf jaar meebetalen aan de VW-promotie Texel. Aan machtigingen is totaal ƒ1.038.750,- binnen- omen, royaal hoger dan het streefbedrag. „De parasiet aranderd in een lieveheersbeestje", aldus voorzitter Co TVO wil echter méér: volgens het bestuur is een re- inisatie nodig. campagne. De aanwezigen op de ledenvergadering afgelopen voor jaar hadden daarmee overigens unaniem ingestemd. Voorzitter Vinke: „De tijd is voorbij dat wij een campagne konden voeren van 'Joh, de VVV is toch zo belangrijk en jij doet toch ook mee'. Nee, iedereen moest worden wakker geschud." Het bestuur vond het onredelijk om de groep van 150 „altijd" - betalers te laten opdraaien voor de verhoging van de promotiebijdra- ge naar ƒ195.000,- per jaar. De groep van 150 hoestte al ƒ135.000,- op. Door een gemid deld kleinere contributiebijdrage zou de nog benodigde ƒ60.000,- per jaar door 150 nieuwe betalers bijeen moeten worden gebracht. Gemiddeld dus ƒ400,- per nieuwe ondernemer. Koninklijk De bestuursleden van TVO heb ben de afgelopen weken de be denksels van campagneleider Ruud Kalusche met persoonlijke inzet ondersteund. Vorige week was de tussenstand 280 onderne mers, nu dus 55 méér. „Het ge volg van 'handwerk', het afwerken van ondernemers die al wel bena derd waren, maar er nog even over wilden nadenken." Uiteindelijk heeft volgens het TVO-bestuur maar een klein percentage, ver deeld over verschillende geledin gen, niet meebetaald. De Leeuw deelde een pluim uit voorstel is de leden van het Is Verbond van Ondernemers delen in secties (per bran- zodat de afstand tussen de «nemers en het bestuur klei- wordt. Ook streeft het luur naar een „breed samen- elde" toeristische raad, die gemeentepolitiek adviezen Doel is om via meer samen- king de kwaliteit van de toe- sche sector op Texel te ogen. De plannen worden roken tijdens de ledenverga- van TVO, later deze od. trmorgen werd de actie tij- „het grote Wuis-ontbijt" deelnemende ondernemers in Opduin afgesloten. TVO- lurslid Hans de Leeuw, één de bedenkers van de veel- roken advertentiecampagne, van een groot succes. „We nen met 150 trouwe beta- In acht weken tijd is dat aan- ier dan verdubbeld. Daar zijn iretrots op." impagne sloeg, na de eerste agrote advertentie in de ;e Courant van 8 september als een bom. „Texel is ziek", boven de advertentie. De irs schroomden niet de niet- lende ondernemers aan te met de term „parasiet". De lies waren navenant. „Toch n we niet verrast", aldus De n. „We hadden zelfs op lens een halve pagina inge- sn stukken gerekend. Maar viel mee." Wakker schudden ust voerde TVO een keiharde aan de horeca-ondernemers, ver tegenwoordigd door de afdeling Texel van Horeca Nederland. „Zij hebben een koninklijke inspanning geleverd." Solidair Centraal in de campagne stond solidariteit, eensgezindheid. Vin ke: „Dat was het belangrijkste probleem. Maar we wisten: Texe laars zijn solidair als het er op aan komt. Als wij geen solidariteit konden opbrengen voor een van zelfsprekende, ondiscutabele zaak als de VVV, zou het nooit meer kunnen." Toch bleek de VVV méér discuta bel dan de actievoerders lief was. „De VVV is in de ogen van de overkant één van de beste drie van Nederland. Mede dankzij Theo Hoogerheide met zijn nota 'Verlo pend tij' in 1984 (mede aanleiding tot de oprichting van de Stichting WV Texelpromotie, red.). Maar wij moesten de kwaliteit van de VVV in onze campagne uitleggen. Kennelijk was dat op Texel nog niet doorgedrongen. Wij zijn blij Lees verder pagina 5 herfstvakantie is voorbij en lijn weinig toeristen op het ild. De rust lijkt weerge ld, maar dat is slechts lijn. Ondernemend Texel eidt zich alweer voor op I nieuwe seizoen en liet li op de nuchtere maag het xnotie-ontbijt goed sma- Natuurlijk vanuit een po tte grondhouding: „Wilt u lof twee eieren?" Zij hoe- l binnenkort niet meer zelf Publiciteit te zoeken, want ikomt van alle kanten naar toe deze winterI De media- tog barst in alle hevigheid Men jaagt op primeurs, indalen, adverteerders, le- i en vooral kijkers. Wie- dat betalen? We worden i'spoeld met steeds meer tenders en daar kan nog i'een lokaal stationnetje bij. '"I spreekt z'n woordje tol Als je in een uithoek •ent en geen kabel of scho- hebt, mis je ontzettend Rustig? Welneel Stort je de eerste Wampexop- tofa: het is eerst en dan 1. Horszei ui De 21-jarige Fulco Zegel uit Den Burg is op Cyprus, waar hij met zijn vriendin vakantie vierde, over leden. De jonge Texelaar kreeg vrij dagavond j.l. op zijn hotelkamer een acute hartstilstand. Er werd reanimatie toegepast en hij werd nog naar een ziekenhuis gebracht, maar alle hulp mocht niet baten. Nadat maandag sectie was ver richt om de doodsoorzaak vast te stellen, kwam het stoffelijk over schot gisteren in Nederland aan. Morgenmiddag vindt in Den Burg de begrafenis plaats. „Jammer, dat vakantiekrach ten vaak zo weinig over Texel weten en met een mond vol tanden staan, als gasten hen om tips vragen." Deze harte- kreet vanuit ondernemerskrin gen wordt door het TVO-bestuur serieus geno men. TVO wil samen met de VVV een „Texeltraining" voor seizoenwerkers introduceren en heeft daar ƒ10.000,- voor over. De Texeltraining bestaat uit een rondrit per busje over het eiland, waarbij de jongens en meisjes kennis maken met de belangrijkste attracties, dor pen en gebieden. De rondrit wordt georganiseerd door de VVV. Werkgevers kunnen hiervoor personeel aan melden. De leden van TVO moeten nog hun oordeel over het plan uitspreken. De tien mille is af komstig uit het overschot van de zojuist afgesloten actie. De leden kunnen ook kiezen voor restitutie van het overschot. Na aftrek van kosten komt dat neer op ƒ7,49 per onderne mer per jaar. In tegenstelling tot wat de bedoeling was, zullen dit jaar nog geen beslissingen worden genomen over de toekomst van zwemparadijs Calluna. De werkgroep die bestudeert onder welke condities het bad kan blijven voortbestaan had per 1 november rapport willen uitbrengen, maar dat is niet gelukt. Er worden goede vorderingen gemaakt maar de on derzoekingen vragen veel meer tijd dan was verwacht. Het voornemen bestond om het rapport van de commissie in de cember aan de raadscommissies voor te leggen. Dat heeft echter geen zin want in december ko men de commissies niet bijeen en ook de raadsvergadering van ja nuari 1996 vervalt. Voor de in tijd nood geraakte werkgroep kwam dat niet slecht uit, want er is nu alle gelegenheid om het onder zoek in normaal tempo af te ron den. De bevindingen zullen dan in januari aan de raadscommissies worden voorgelegd en in februari aan b en w en de gemeenteraad. De werkgroep (bestaande uit R. Wortel, J. Honingh, H. Pennings, G. Zoetelief, B. Bergsma, G. Praamstra en G. Pansierl gaat er van uit dat zwemparadijs Calluna als toeristische voorziening niet kan worden gemist, mede gezien de toenemende concurrentie. De voorstellen zullen aangeven welke financiële en organisatorische maatregelen en investeringen no dig zijn om het bad te laten voort bestaan, waarbij ook de exploitatie van de omgeving als dagrecreatief terrein aan de orde komt. Als de gemeenteraad daar mee instemt zal nagenoeg het he le jaar 1996 nodig zijn om de beslissingen uit te voeren, zodat Calluna ingaand 1997 op de nieu we basis geëxploiteerd zal worden. Hangende definitieve beslissingen komt er geen verandering in de huidige openingstijden en ta rieven. Overlopen op volle zee. Met het nieuwe loopnet kunnen in één uur 360 passagiers in veiligheid worden gebracht. (Foto Henk van Wijk) De kans is groot dat de redding boten worden uitgerust met een zogenaamd loopnet, nu de proef met de Teso-veerboot geslaagd is verlopen. Tweehonderd mariniers en een aantal Teso-medewerkers wandelden woensdag óp volle zee via het loopnet van de Molen gat naar de Helderse reddingboot Suzanna. Zowel Teso als de KNRM is bijzonder tevreden over het verloop van de spektaculaire operatie, die onderdeel is van een oefenprogramma voor calamitei ten dat deze week werd afge werkt. Redding van passagiers via een loopnet is een noviteit. Tot dusver konden de opvarenden zich in ge val van nood in veiligheid brengen met reddingsvlotten en klimnet- ten. Op de Schulpengat is verder glijbaan aanwezig. Het door de KNRM ontwikkelde loopnet-systeem is elders wel eens eerder uitgetest, maar tot dusver niet succesvol. Op zoek naar een optimale reddingsmoge lijkheid voor passagiers op de zou te veren, besloten Teso en de KNRM de methode op volle zee ten zuiden van De Hors uit te testen. Het loopnet heeft een lengte van zo'n zeventig meter en bestaat uit enkele lijnen die strak worden gespannen tussen twee schepen. Als „proefkonijn" vonden Teso en de KNRM tweehonderd mariniers die voor opleiding in de Joost Dourleinkazerne verblijven bereid de oversteek te wagen. In het „rampgebied" werd bij windkracht zeven (noordwest) een verbinding tot stand gebracht tussen de Suzanna en de Molen gat. Het loopnet werd aan boord van de veerboot vastgemaakt aan de uitgang voor de voetgangers, waar speciale voorzieningen wa ren getroffen. Trekkracht Het straktrekken van het loopnet gaf eerst wat problemen in ver band met de windrichting. Toen de schepen eenmaal met de kop op de golven lagen, stond de verbin ding snel strak. Voor het op span ning houden van het loopnet, waarin verspreid over zeventig meter zo'n twintig mensen lopen, is grote trekkracht vereist. De „Su zanne" redde het dan ook niet in zijn eentje, maar kreeg assistentie van een ander schip. Betrouwbaarheid Om de betrouwbaarheid te testen waagden eerst twee vrijwilligers van de reddingmaatschappij de oversteek, waarop de mariniers met een tussenruimte van een meter of drie naar het andere schip liepen. Ze hielden zich vast aan twee strakgespannen touwen. Daarna was het de beurt aan de medewerkers van het buffet. Ook Teso-directeur Rob Wortel maakte de oversteek, evenals woordvoer der Jan Bloem. „Het is goed te doen, zelfs als je niet getraind bent." Ook kinderen moeten zich in het net uitstekend kunnen red den, getuige de bescheiden lengte van enkele buffetmedewerkers. Een enkele maal raakte het net het water, maar meer dan natte voe ten hielden sommigen er niet aan over. In de toekomst beschikken de Helderse redders over méér dan voldoende trekkracht om het net op spanning te houden. De KNRM vervangt de Suzanna binnen af- Alleen hij heefl de grootste keuze. Ook kaarten van WWF en Amnesty In november 10% korting op de indrukprijs zienbare tijd door een krachtiger- reddingboot. Armada Om elk risico uit te sluiten was voor de operatie een ware armada van schepen naar het operatiege bied afgevaren. Daaronder ook de Texelse reddingboten De Zalm en Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) De fooienpot en de inhoud van een speelautomaat waren doel wit van onbekenden die in de nacht van maandag op dinsdag inbraken in een hotel in Den Burg. De eigenaar kon de omvang van de schade niet precies vaststellen, maar vermoed wordt dat het be drag niet bijzonder groot was. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. Daarbij ging het inbraakalarm af. Niemand van de hotelgasten ontwaakte daarbij uit zijn of haar nachtrust. In zijn woonplaats Enschede werd begin deze week een 21-jarige man aangehouden. Hij lichtte on langs twee Texelse meisjes voor enkele duizenden guldens op, na hen in de waan te hebben ge bracht een betrouwbare vriend te zijn. Van een 20-jarig meisje uit De Koog ontfutselde de man het bankpasje, terwijl hij op de hoogte was van haar pincode. Vervolgens slaagde de oplichter er in een be drag op te nemen van ƒ600,-. Bij een 23-jarig meisje uit hetzelfde dorp woonde de man enige tijd in huis. Tijdens haar afwezigheid brak hij een geldkistje open en haalde er enkele duizenden gul dens uit. Daarna verdween hij met de noorderzon. De Texelse politie bracht de zaak landelijk onder de aandacht door een bericht via de telex te ver spreiden. Vervolgens werd de zwendelaar in Enschede gesigna leerd en aangehouden. Hij is in middels overgebracht naar Texel. (ADVERTENTIE) Restanten BLOEMBOLLEN tegen sterk verlaagde prijzen. Zolang de voorraad strekt. Na 13 november GESLOTEN. A. van Strien Heemskerckstraat 23 Oudeschild (ADVERTENTIE) STICHTING (ADVERTENTIE) )er l\cc(]e van Texel WONINGINRICHTING Fa Oosterhof J j Boek- en lx PRESENT. kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1