Jijna half miljoen voor riolering paviljoens Veehouder,let op uw kosten KERSTKAARTEN? m Exploitanten: kosten nog te hoog car moon .«Tf\Ir Achterstraat op de bres voor verbreding haven TEXELSE COURANT lioolheffing extra hrocent omhoog Nieuw voorstel exploitanten 1fVV heeft nog kruimels nodig Testbeeld voor lokale televisie Zieke zeehond naar EcoMare Keurige rijstijl bleek incident TVO-actie ar vin! Eli MOOI VOOR LEKKER ft Mee-eters Voorlichtingsavond voor agrariërs CNV hield looncontrole KJI Kotter Blom op kalender Onderhandelingen in impasse Loopnet 10% Icollege is bereid ruim de helft van de kosten van de riolering van de strandpaviljoens talen. Dat geld moet worden opgebracht door Texelaars, voor wie de rioleringsheffing af 1997 een procent extra wordt verhoogd. Voorwaarde is wèl dat de strandexploitan- zelf per bedrijf maximaal f30.000,- voor hun rekening nemen. De ondernemers, die iaf volgend jaar worden verplicht voorzieningen te treffen, vinden dit bedrag echter te hoog. Gisteravond bespraken de ondernemers de kwestie onderling. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 Idusver wordt het afval opge ien in stapelputten. Dat is Lr strijdig met de Horecawet, Jeen „afdoende voorziening" rschrijft. Dat kén zijn riolering, jr ook een minizuivering (IBA) sn opslagtank. Volgens de ge- arte geven de paviljoenhou- zelf de voorkeur aan een jring, omdat dit op termijn de ie en goedkoopste oplossing de drie lijkt. De totale kosten spen circa een miljoen gulden, mlijk hadden de paviljoens al voorziening moeten treffen, j wegens de hoge kosten kre- ize een jaar uitstel om de zaak side te brengen. Alleen Paal 9 S tot dusver riolering. Het is bekend of Joop Vlaming met gwerkende kracht een vergoe- j krijgt. aanlegkosten bij de veertien ijoens variëren volgens de ge uite tussen de f25.000,- en 0.000,-, afhankelijk van de lig- Het college wil bij elk pavil- i alle kosten boven 30.000,- iidiëren. Rond de vuurtoren iteren ook omliggende huizen lamping De Robbejager van de ring. Binnen het college heeft ral wethouder Poster (finan- I heeft zich ingespannen voor bijdrage. „Strandbedrijven aan de vastewal betalen veel minder", vertelt Mart Nouwen, secretaris van de Vereni ging van Strandexploitanten Texel (VST), die woensdag en donder dag overleg voerde met de ge meente. „We kunnen hier echt niet mee in zee gaan. f30.000,- is ge woon niet op te hoesten voor ons. Ter vergelijking: paviljoenhouders aan de Nederlandse kust betalen een bedrag van tussen de De Vereniging van Strandex ploitanten Texel (VST) heeft gisteravond besloten tot een nieuw voorstel aan de ge meente. In plaats van een eigen bijdrage van ƒ30.000,-, willen ze niet verder gaan dan ƒ20.000,- (inclusief BTW), verspreid over tien jaar te be talen. Ze vinden de kosten die de gemeente raamt voor de ri- oleren aan de hogen kant. l/V-directeur Joost van Lin- i toonde zich gisteren inge- men met de geslaagde :tie van TVO. De VVV krijgt jarmee weer de beschik- over een fors promotie- udget. Van Linge liet in het idden of het bedrag groot inoeg is. vergeleek de toeristische arkt met een vijver, met een root aantal vissen en een foot aantal vissers. „Wie ïeft de lekkerste aas, daar jat het om." Volgens Van inge zit het met de Texelse is nu wel goed, maar kun- sn wat „omliggende brood- uimels" geen kwaad, becijferde dat de werving in een toerist gemiddeld 4,71 ex BTW kost. „Maar emiddelden bestaan niet. echts achteraf valt het uit te tenen. Je weet nooit hoe- iel het kost om een gast «ar het eiland te halen. De In hoort het via zijn buur- an, de ander moet je echt -er de streep trekken." oeveel nieuwe toeristen Jnkzij het grotere budget aar Texel zullen komen, is al «n moeilijk in te schatten. spreek liever niet van euw'. Ook herhalingsbe- ekers moet je steeds weer •srtuigen." ƒ6.400,- en ƒ19.500,-." Volgens Nouwen voert het college een tweeslachtig beleid. „Woningen en bedrijven in het buitengebied die zijn aangesloten kost het maar een schijntje van wat wij moeten betalen." Die kosten zijn volgens de ge- Kabelabonnees kunnen hun toestel vast inregelen op het uit- zendkanaal van TV Texel. Op de frequentie 30- wordt, ter voorbe reiding van de live-uitzending op 11 november, een testbeeld ver toond met korte mededelingen. Wie dit niet of niet duidelijk op het scherm kan krijgen dient contact op te nemen met Kabeltex of de TV leverancier. meente grotendeels betaald via het Meerjarenplan Buitengebie den, waarvoor de raad twee mil joen heeft gereserveerd. Het bedrag wordt verspreid over twin tig jaar uitgegeven. De strandpaviljoens vallen echter buiten dit Meerjarenplan. „Eigenlijk zijn dit de voorlopers van de nieuwe landelijke wetge ving, die voorschrijft dat alle wo ningen en bedrijven inhet buitengebied binnenkort moeten worden gerioleerd", aldus Guus de Puijsselaar van de afdeling civiele techniek. „Nu zijn de paviljoens aan de beurt en straks de rest van het buitengebied. Als afgelegen boerderijen ook op het riool moe ten, of een andere voorziening, ko men ook dfe'voor hoge kosten te staan." Het is nog de vraag in hoeverre de gemeente hieraan gaat meebeta len. De gemeente wed<t aan een In Egmond is woensdagavond een jonge gewone zeehond aan gespoeld. De Stichting Vogel wacht Egmond is een steunpunt van EcoMare en heeft het dier in een zeehondenkist naar Den Hel der gebracht, waar het gistermor gen door medewerkers van het centrum is opgehaald. Het is een vier maanden oud man netje, dat nog maar 17 kilo weegt. Longontsteking en diverse hui dontstekingen heben het dier ver zwakt, hoewel het nog fel naar zijn redders beet. Het dier draagt geen merken, dus is in het wild geboren. Er is antibi oticum toegediend en een anti- wormmiddel. De zeehond wordt bijgevoerd tot hij weer zo'n 35 40 kilo weegt. Pas dan kan hij worden uitgezet. „Dat zal echter wel tot het voorjaar duren", aldus dierenverzorger Henk Brugge. rioleringsplan, waarover de raad het laatste woord krijgt. Vooruitlopend hierop adviseert het college aan de raad over de bijdra ge voor de strandpaviljoens. Vol gens wethouder Poster is in verband met de wetgeving haast geboden. Extra heffing Het bedrag van ƒ475.000,- moet worden opgehoest door alle Texe laars die op het riool zijn aangeslo ten. Ze betalen nu jaarlijks circa ƒ170,-. Dit bedrag gaat elk jaar drie procent omhoog. Door aansluiting van de paviljoens komt daar vanaf 1997 tot en met 1999 een procent bij. Het extra procent dat volgend jaar moet worden betaald, is al ge reserveerd voor de riolering van ondermeer De Koog. De ene dag is de andere niet. Of moet het zijn: de ene automobilist is de andere niet? De politie constateerde maandag bij een tweetal snelheidscontroles dat bijna alle geregistreerde automo bilisten zich keurig gedroegen. Twee dagen later werd de maxi mumsnelheid door tientallen weggebruikers genegeerd. Op de Pontweg ter hoogte van de Gasthuisstraat passeerden maan dagmiddag in een tijdsbestek van één uur 221 auto's. Daarvan reden er slechts vijf harder dan de toe gestane 70 kilometer per uur. Eer der op de middag was een controle uitgevoerd op de Bern- hardlaan. Daar reed niemand van de negentig geregistreerde auto mobilisten te hard. Woensdagmiddag moest de poli tie alle loftuitingen aan Texels adres haastig intrekken. Bij een controle op een gedeelte van de Postweg waar 50 km/u is toege staan, reden van de 274 gecontro leerde automobilisten er maar liefst 72 te hard. De hoogste gere gistreerde snelheid was 87 km/u. Later in de middag werd gecontro leerd in de Koger Dorpsstraat. Hier werd door 44 van de 198 bestuur ders te hard gereden. Eén van hen scheurde zelfs met een snelheid van 88 km/u door de bebouwde kom. In alle gevallen werd op kenteken bekeurd. De overtreders kunnen binnenkort een acceptgiro in de bus verwachten. Verloting. Tijdens de verkoop dag van de Doopsgezinde zusterk- ring is een verloting gehouden. Prijzen zijn gevallen op roze 562, 581, 595, 637, 640, 651, 668, 678. Grijs/wit: 503, 539, 561, 596 en 506. Winnaar kunnen hun prijs afhalen in de kerk. VERVOLG VAN PAGINA 1 dat de VVV zich dit probleem be wust is en met functionele voor stellen komt om daaraan iets te veranderen." Andere organisatie Maar niet alleen de VVV is bezig met verandering, ook TVO zelf heeft lering getrokken uit de reac ties op de campagne. Menig on dernemer was tot dusver geen TVO-lid en/of droeg niet bij aan de VVV, omdat men het nut van die organisaties voor het eigen bedrijf niet inzag en het bestuur te ver van de basis af vond staan. Ten eerste wil TVO een verande ring in eigen gelederen. Het bestuur stelt voor om een aantal secties in te stellen: dienstverle ning, detailhandel food, detail handel non food, horeca, bouw en aanverwante activiteiten, on dernemersverenigingen van de dorpen en de VVV. Elke sectie heeft een eigen bestuur en kiest een eigen voorzitter. Periodiek ko men de voorzitters van de secties met het dagelijks bestuur bijeen. Open Het dagelijks bestuur wordt door alle leden gekozen. In alle verga derschema's komt het toerisme aan de orde. De secties moeten het bestuur aansturen en omge keerd het bestuur de secties. Een parttime professioneel secretari aat dient alle secties bij te staan. Einddoel is een open, vernieuwen de, professionele organisatie. „We stellen ons voor dat op den duur allerlei efficiencymaatregelen nodig zijn door samenwerking met ander organisaties, zoals op het gebied van contributie-inning", al- t-i' (g; melkquotum aanschaffen, zo luid de de conclusie van de sprekers. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd flink gebruik ge maakt. Ook werd nog lang na gepraat. Er volgen nog zes van dergelijke avonden in de kop van Noord holland. orzitter Ko Vinke pleitte er tijdens zijn speech voor dat ondernemend Texel zich nog sterker gaat organiseren. IFoto Frans Hopman) dus Vinke. „Het streven naar een overzichtelijke organisatie voor on dernemers is hoogst gewenst." Speerpunt Ook streeft TVO naar meer sa menwerking op toeristisch ge bied. „Toerisme is het speerpunt van Texel. Maar organisatorisch heeft het toerisme op het eiland niet de positie die het verdient." TVO stelt voor een toeristische raad, die gevraagd en ongevraagd advies geeft, op te richten. Het bestuur denkt aan ,,een advie scollege, vergelijkbaar met de SER (Sociaal Economische Raad)". Het is dus de bedoeling dat de Texelse toeristische raad een brede samenstelling krijgt: niet alleen uit de hoek van toe risme en recreatie, maar ook land bouw, visserij, natuur en andere sectoren zijn welkom. Vorig jaar stelde D66-raadslid Pie- ter de Groot al voor om tot een toeristisch platform te komen. Vol gens TVO-bestuurder Hans de Leeuw is de toeristische raad nóg breder van opzet. De Leeuw vreest niet voor het ontstaan van nieuwe praatgroepen en een vergadercul tuur. „Het moet een slagvaardig orgaan worden." Laatste keer? Conclusie van het TVO-bestuur: organisatie is een doorslaggeven de factor. „De tendens van con centratie en daarmee de concentratie van promotiebudget ten (bijvoorbeeld in Noordholland) is levensbedreigend voor ons. La ten we zelf als eerste orde op za ken stellen", aldus Vinke. TVO hoopt dat op Texel een nieu we organisatie ontstaat, waardoor „het toerisme altijd leeft en niet eens in de vijf jaar als de VVV geld nodig heeft". „Dit moet de laatste campagne in zijn soort zijn ge weest. A.u.b. nooit meer." Burgemeester W. van Rappard be schouwde de geslaagde actie als symbool van een nieuwe start voor TVO. „Er is gezocht naar overeenkomsten, niet naar ver schillen. Laten we doorgaan met het zoeken naar eikaars positieve eigenschappen. Dat is veel leuker en daar kom je veel verder mee." Ruim honderd melkveehouders kwamen dinsdagavond in De Lin deboom bijeen. ABN-AMRO hield, in samenwerking met accoun tantskantoor LTB uit Heerhugo- waard, een presentatie. Vier deskundigen gaven aan hoe de agrariërs daling van hun inkomen kunnen voorkomen. leder bedrijf is uiteraard verschil lend, maar aan de hand van voor beelden werd duidelijk dat vooral aan de kostenkant vaak nog kan worden gesleuteld. Dat betreft dan de aanschaf van voer en de mechanisatiegraad. Rekenvoor beelden gaven aan dat het inzet ten van loonbedrijven in veel gevallen rendabel is. En door pre ventieve maatregelen kunnen de veeartskosten vaak lager worden gehouden. Opvallend is dat niet al- De industrie- en voedingsbond CNV hield gisteren en vandaag op Texel looncontrole. Werknemers van horeca, recreatie en de agrari sche sector konden aan de hand van loonstrookje en eventuele ar beidsovereenkomst door twee deskundigen laten nagaan of zij correct worden uitbetaald. Gistermiddag begon de actie in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk. Aansluitend werd de leden vergadering gehouden. Ook van middag tot 15.00 uur kon men daar terecht. Wie zijn loon aldus liet controleren hoefde geen lid van het CNV te zijn. Pas als be trokkene er prijs op stelde dat de CNV in het geweer kwam als er iets niet in orde was, werd het lid maatschap wel verlangd. VERVOLG VAN PAGINA 1 tijd de grote bedrijven de meeste financiële ruimte hebben. Cor Klaver, agrarisch specialist bij de ABN/Amro rekende uit dat in vesteren in melkquotum meer loont dan in grond, gebouwen of werktuigen. Andere deskundigen gingen in op de fiscale mogelijkhe den en de te verwachten rente ontwikkelingen. Voor starters en kleine bedrijven is het belastingkli- maat relatief gunstig en ook voor milieu-aanpassingen gelden spe ciale regels. Het verschil tussen Texel en de overkant is dat de grondprijs hier gunstig is. Voor een hectare wordt aan de andere kant van het Mars diep tussen de ƒ40.000,- en ƒ60.000,- neergeteld, terwijl het op Texel bij ƒ25.000,- wel op houdt. Echt veel voordeel hebben de eilandelijke agrariërs daar niet van. Investeren in meer grond le vert minder voordeel dan extra De garnalenkotter TX 25 „Everdi- na" van firma Blom siert het juli- blad van de nieuwe visserijkalender, leder jaar wordt deze vervaardigd door Flying Fo cus, gespecialiseerd in luchtfoto grafie. Er is ook een speciale scheepvaartkalender. Inlichtingen via 0251-658855. Gedeputeerde Jan Achterstraat is bereid te bemiddelen tussen ge meente en het rijk nu eventuele overname van de haven van Ou- deschild in een impasse is beland. Dat bleek na een gesprek met CDA Texel over verbreding van de monding. De kwestie is urgent, want een deel van de Texelse vloot zou door de smalle ingang wellicht moeten uitwijken naar een andere haven. Eventuele overdracht van de ha ven aan de gemeente sleept al lang. Het college stelt als voor waarde dat eerst de havenmond op de vereiste breedte wordt ge bracht. Verder zijn de partijen het nog niet eens over een eventuele afkoopsom. De gemeente wacht verdere stappen van het rijk af. De afdeling Texel van het CDA, die de verbreding van de havenmond van groot belang voor de kotter- vloot acht, stelde de kwestie aan de orde tijdens het reguliere over leg met partijgenoten van de pro vincie. CDA-gedeputeerde Achterstraat (wegen, verkeer en vervoer) onderkent de problemen en ziet wel wat in zogenaamd driehoeksoverleg tussen rijk, pro vincie engemeente. Het CDA hoopt dat het college inhaakt op het initiatief. B en w kondigden woensdag al aan overleg te heb ben met Roland Bisschop, het nieuwe hoofd van Rijkswaterstaat, dienstkring Texel. de Beursplein 5. Dit schip bracht de „geredde" passagiers van de Suzanna naar twee landingsboten van het Korps Mariniers die stand by werden gehouden. De reddingsoperatie werd onder meer waargenomen door verte genwoordigers van de KNRM. Met name de snelheid waarmee passa giers van boord werden gehaald, wekte indruk. Per uur kunnen 360 opvarenden de oversteek maken. „Met plaats voor ruim 1300 pas sagiers zouden we ze natuurlijk het liefst in één minuut van boord halen, maar dat is een utopie. Als de passagiers in geval van nood in dit tempo van boord kunnen wor den gehaald, is dat in de praktijk voldoende snel om ze allemaal te redden." Overigens heeft Teso ge middeld genomen per reis zo'n tweehonderd mensen aan boord. Bedrijfsveiligheidsplan Ofschoon de operatie in alle op zichten geslaagd is, gaan verte genwoordigers van de KNRM, Teso en de Koninklijke Marine bin nenkort om de tafel om de actie nog eens haarfijn door te nemen. Wellicht gaat de reddingmethode onderdeel uitmaken van het be drijfsveiligheidsplan van Teso. (ADVERTENTIE) Drukkerij Langeveld De Rooy heelt keil. uil ■i -I- en nieuwjaars larlen. Wanneer u ze laai indrukken in de maand nmeniher geven wij u korting op (Ir iii<link|>i-ij* Drukkerij/uitgeverii Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5