Texelse opvoeding brengt dravers naar de top VD en D66 bepleiten ook ontheffing Texel Nico en Tine van Heerwaarden fokken winnaars Geknipg</ oJVüSL. fci- p TEXELSE y COURANT ScJtaüt/ita'AA/T "3 'I7 ^73/ gestie stuifdekken nadert climax Max Kok correspondent voor SBS 6 ot met PEN-geld nu bij provincie Werkgroep heeft twijfels over gebruik cellulose Gratis lessen dansafdeling muziekschool (ORT Texels Nova week later Lessen Aikido in De Ferrever dwot erfva ieAM^ll i (TM- VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 nederland OJW. &V\ Ö>WZL OVV p)^vQt^x>%gAN itzonderingspositie van Texel stuifbestrijding houdt de loederen in de Tweede Kamer irlijk bezig. CDA-parlemen- A.H. Esselink liet vorige al weten indien nodig een in te dienen tegen het voor uiten verbod. Hij verwacht ivoor steun uit de kamer, ^kamerlid Piet Blaauw en sr Pieter ter Veer zullen er tij- het mestdebat op 11 en 12 ember ook voor pleiten om uit te zonderen Integrale mestnotitie waarin regeringsstandpunt is ver- d, heeft verwarring gezaaid. iat duidelijk in dat de veenko- e gebieden in noord-oost Ne- id worden uitgezonderd van ontheffing. Over Texel wordt r met geen woord gerept, •rieden trekken daaruit de clusie dat voor het eiland dus verbod gaat gelden. [uitlopend op het debat, wordt len Haag al met scherp ge iten. Politicus Blaauw is ver- sd over het standpunt van het ,Want het was met name partij die vorig jaar een initia- de VVD om de ontheffing drijfmest te handhaven heeft okkeerd. Wat is er toch in die gevaren dat ze nu 180 gra- om zijn." iuw lijdt kennelijk aan selec- geheugenverlies", bestrijdt 'er Esselink. „Wij hebben vorig het initiatief genomen om in afwachting van een defini- lesluit alvast voor één jaar uit jnderen. De VVD ging mee, en Kok uit Den Burg is benoemd rideo-correspondent voor het lijke v-programma „Hart lederland" van het station L Het is de bedoeling dat hij ictuele gebeurtenissen op en xel opnamen maakt, die in emd programma worden erkt. van Nederland" wordt ge- «ceerd door Cameo Media in terdam en werkt met vaklie- maar ook met amateurs mi-professionele cameraploe- die op onregelmatige basis Sen ingezet. lat die niet aan de normen vol- om in aanmerking te komen de politieperskaart waarover «psjournalisten beschikken, in ze een brief bij zich voor Jweer, politie e.d. met het ver- om hen op dezelfde wijze te mdelen als journalisten, programma „Hart van Neder- dat sinds 28 augustus elke dag is te zien, is regionaal- il getint en tracht vooral aan- (t te geven aan lokale con- stof „zonder economie en tk" en telkens met een vro- tem als slot. i kok houdt zich aanbevolen 'tips. Hij woont Tjakkerstraat 1791 XK Den Burg, telefoon 309 of 06-25806034. 'geld dat het PEN heeft gere- «erd voor maatschappelijke tonden heeft het energiebe- 'in beheer van de provincie )!ven. Daardoor zit een extra I-bijdrage ten behoeve van de ^gelegenheid er niet in, zo <g een Texelse CDA-delegatie paarlem te verstaan. kngs droeg het bedrijf het ter- aan de Reijer Keijserstraat niet" over aan de gemeente, provincie staat niet te trappe lt een extra bijdrage te verle- voor de realisatie van de jwbouw van De Bolder, statenleden beloofden aan 'e partijgenoten zich in te 'en voor de ouderenzorg op Bij gedeputeerde Wildekamp ze erop aandringen dat er ^nde geld beschikbaar komt de verbouwing in en rond Jan. Het CDA vreest dat het 'aande plan voor appartemen- v°or thuiszorg door nieuwe re ling onderuit kan worden said. Velaars hamerden in Haarlem op versterking van de wo- 'uw in de buitendorpen. Met *']n de statenleden het erover dat OSG „De Hogeberg" 'ndig moet blijven met een Spleet mogelijk lessenpak- Haarlemmers zullen er in lrrneer op aandringen voor een uitzondering te maken. wilde zelfs een ontheffing voor langere termijn. Dèt was toen ech ter niet aan de orde." Blaauw, voorzitter van de vaste kamercommssie Landbouw, Vis serij en Natuurbeheer en woord voerder voor de VVD, blijft erbij dat Texel permanent moet worden uitgezonderd van het drijfmestver- bod. „Aanvoer van vloeibare cellu lose geeft zoveel overlast voor het milieu, dat drijfmest minder scha delijk is. Er is nog een economisch argument: de kosten van cellulose (ƒ250,- per hectare) zijn te hoog. Een hectare zomergraan levert op Texel denk ik bruto slechts ƒ2.500,- op." De VVD'er neemt samen met D66'er Ter Veer, die dezelfde me ning zou huldigen, stelling tegen zijn eigen regeringsfractie. Blaauw bevestigt dat het kabinet tot dus ver alleen voor de veenkoloniale zandgebieden in noord-oost Ne derland, Drente en Overijssel een uitzondering wil maken. Hiertoe hebben de ministeries van VROM en Landbouw, Visserij en Natuurbeheer volgens Esselink besloten op aandrang van Blaauw en Ter Veer zélf. „Ze hebben bei den sterke binding met dat ge bied..." Roodgloeiend „Ik vind alle reden aanwezig om 12 december een uitzonde ringspositie voor Texel te beplei ten. Het kabinet moet met hele goede argumenten komen, wil ik mijn standpunt wijzingen", houdt Blaauw een kleine slag om de arm. WLTO-voorzitter Rinus Kuiper is de afgelopen tijd intensief met de materie bezig geweest. „De tele foon staat al wekenroodgloeiend. Mocht het kabinet negatief beslui ten, dan zijn er nog wel juridische mogelijkheden om het aan te vechten. Bij de rechter, de Hoge Raad of desnoods bij het Europese Hof." Burgemeester Willem van Rappard houdt zich ook met de materie be zig. Hij wil een onderhoud met mi nister Van Aartsen. Voorstanders van de onthef fing van Texel voor het verbod op stuifbestrijding met drijf mest krijgen steun van de lan delijke werkgroep „Plan van aanpak". De werkgroep vraagt zich af wat de milieu winst is van papiercellulose ten opzichte van drijfmest. Verder constateert die dat cel lulose (kosten circa f10,- per kuub) een stuk duurder is. Er is tussen de vijftien twintig kuub nodig per hectare. Knel punt is de beschikbaarheid van water waarmee cellulose moet worden vermengd. Er is 8.000 kubieke meter leiding water beschikbaar, maar dat is onvoldoende om de 1.100 hectare mee te bedekken. De opzet van een kostbaar distributiestysteem stuit vol gens de werkgroep bovendien op een geringe acceptatie van cellulose. Volgens WLTO- voorzitter Rinus Kuiper wordt de papierpulp zelfs helemaal niet geaccepteerd. In hoever re de mening van de werk groep van invloed is op het overheidsbesluit kon men op het ministerie van Landbouw niet zeggen. In november wordt de dansafde ling van de Texelse muziekschool gepromoot. Belangstellenden kun nen meedoen aan een gratis les. Er zijn klassieke balletlessen, waarbij dansplezier voorop staat. Leerlingen vanaf 12 jaar werken op spitzen. Daarnaast wordt jazzballet gege ven, waarbij na een warming up op moderne muziek alle dagelijkse zorgen weggedanst worden. Voor informatie over de lessen en tijden kan worden gebeld naar de Muziek- en Dansschool, telefoon 313493. Een trotse kemploen: Hareld Haven met v.l.n.r. Kees Vergaay, Jaap Schoort. Nico van Heerwaarden en op de sulky pikeur Martijn Gruppen. Gereedschapset verdwenen. Uit een schuur achter een woning in de Warmoesstraat is in de nacht van maandag op dinsdag een ge- reedschapkist met inhoud ver dwenen. Verschillende soorten hamers, tangen, boren en sleutels veranderden daarmee op onrecht matige wijze van eigenaar. Gedu peerde is een 60-jarige man uit Den Burg, die de schade schat op ongeveer f800,-. Pieter Terpstra uit Geelong, Australië stuurde ons een artikel uit de plaatselijke krant. Tijdens een landbouwtentoonstelling is een Texelse ram kampioen gewor den. Terpstra schrijft dat de Texe laars het goed doen in zijn land. „Het is zeker een aanwinst bij de 650 miljoen schapen die hier al grazen De actualiteitenrubriek Nova heeft gisteravond geen aandacht besteed aan het vorige week ver schenen boek over Jac. P. Thijsse. De reportage is verzet naar vol gende week. Nova zal dan op Texel opnamen maken van onder andere Jan Wolkers. Ook maakt men ge bruik van een oude film uit de ja ren dertig, gemaakt door de vogelfotograaf Burdet. Welke dag de uitzending plaatsvindt, is nog niet bekend. In De Ferrever worden elke woens dag van 17.15 tot 18.45 uur Aikido-lessen verzorgd. Dit is een Japanse zelfverdedigingssport, waarbij deelnemers leren mee te gaan met de" beweging van de aanvaller. Ook wordt geoefend Gokken doen ze nooit. „Ik lever de artiesten. Dat is genoeg", ver klaart Nico van Heerwaarden. Hij en zijn vrouw Tine fokken dra vers. Sinds de zomer hebben hun paarden verschillende koersen gewonnen. De aanbiedingen zijn niet van de lucht, maar ze gaan niet weg. „Ik ben slecht met ver kopen. Je houdt van zo'n beest", aldus Nico. Lang geleden had Nico een pony. Hij kreeg verkering met Tine Schoorl en ddt was het begin. „Ik kwam daar thuis aan de Koger- weg. Vader Schoprl zat aan de ra dio gekluisterd. Hij fokte dravers. Hele beste, ze wonnen alles." Nico ging mee naar de koers en was ge lijk verkocht. Hij trouwde Tine en de eerste dra vermerrie diende zich aan. Vader Schoorl was eigenaar van Xelma Kitty. „Ik durf rustig te zeggen dat dat het beste bloed van Nederland was", vertelt Nico. Op de baan deed de merrie niet veel. Te on rustig. Maar als moederdier bleek ze perfect. Eén van haar nazaten was de mer rie Ouverture. Die was als jaarling met bokken (houten zwaard) en stok. ledereen is welkom. De bedoeling is een Aikidovereniging op te zet ten. Jong en oud kan meedoen. Informatie via Tom Dijksterhuis (310467) of Paul van Mierlo (319706). Beginner s luck, says first-time showgoer who bags a swag of champions By Anthony Carbines of being oo the lookout for foxes, and Jane said Onslo was a dab hand at THERE S an old uiinf that j dog it playing the guard dog around the home, man s best fnend, but Jane Gray knows He's there as a protector He uanders about 100 sheep who beg to differ around at night looking after the sheep Onslo the Pyrenees mountain dug was and wc haven t lost a lamb to the foxes ludged best nf breed at the Geelong 'hu year," she said. Show, bul there arc a few sheep back al With about 100 sheep and 60 Lam'bs to Jane and husband Fred's Stonehaven keep an eye on. Onslo is kept pretty busy, lann who will be glad to sec him back on Not to be out done. Dalton the sheep won the champion ram and supreme from the champion lexel at tbc show, c and their i look after sheep and protect »t night,' Jar- has only been in Australia for about two years," Jane said. Texel» are a lean carcass breed there is little wastage because there is not ach fal the animals to the show and Jane said she had a lot of help fruin an experienced stud inan from Gcclang. "The officials al the Gcclong Show verkocht, maar vervolgens te hard aangepakt. „Haar pezen waren er aan. We konden haar kopen en hebben dat gedaan voor de fok." Dood veulen Een leuk idee, maar het werd tob ben geblazen. Ouverture was slecht drachtig te krijgen en toen het lukte, wierp ze een dood veu len. Na lang wachten werd echter één gezond merrieveulen geboren: Charlotte. „En dat is onze stam moeder", vertelt Nico trots. Ook Charlotte bleek niet zulke goede pezen te hebben. Door zorgvuldig een sterk vaderdier te kiezen kreeg ze echter vier super- goede nakomelingen. In tegenstel ling tot haar moeder fokte ze wél erg makkelijk. Nico: „Het is net een fabriek. Bij iedere inseminatie was het raak. Nooit problemen met de dracht, altijd makkelijke bevallingen. Vandaar dat we alle keren naar dezelfde hengst zijn ge gaan." Speedy Haven is de vader van de nakomelingen. De oudste is de5-jarige Harald Haven. Dan vol gen Island Haven, Just In May („omdat ze nog net in mei werd geboren") en Karin Kitty. „Sommi ge fokkers verklaarden ons voor gek dat we steeds dezelfde hengst kozen. We moesten niet al les op één kaart zetten. Maar mijn schoonvader zei: wat is er beter dan best? En zijn woorden zijn uit gekomen." Bij het huis van de familie staat ook de fokmerrie Basta van vader Schoorl. Na hun veulentijd brengt Nico de jonge paarden naar een stuk duin aan de Ruigendijk. Daar lop>en ze een winter. „Best hard hoor. Ze staan bij weer en wind buiten. Ze krijgen wel voer en hooi, maar verder moeten ze zich redden." Deze Texelse opvoeding blijkt een basis waar de paarden later veel profijt van hebben. Dat heeft Nico uit ervaring geleerd. „Ik heb hun moeder Charlotte als veu len thuisgehouden. Het was zo'n schatje, het was gezellig om haar om de deur te hebben. Maar dat hebben we geweten: altijd geso demieter met die pezen. Dat onge lijke duingebied sterkt de benen." Oude rot De oude Schoort woont in Hippo- lytushoef. Hij is iedere dag te vin den op het entramement van Martin Vergaay, waar de paarden van de Van Heerwaardens in trai ning zijn. Vergaay is in de drafwe reld een beroemde naam. De oude rot in het vak mag in wedstrijden wegens zijn leeftijd niet zelf meer plaatsnemen op de sulky, maar traint met Schoorl de paarden wel iedere dag. Zoon Kees en opazeg- ger Martijn Gruppen doen het pi- keurswerk tijdens de koersen. Omdat je ze toch niet allemaal kan houden verkocht Nico Island Ha ven als jaarling aan familie Veken. Het dier is echter nog steeds stal- genoot van broertje Harald Haven. „Hij kent me nog goed hoor. Als hij me ziet likt hij mijn handen af." Kippevel De laatste weken won het tweetal verschillende koersen in Wolvega en Hilversum. De ruin Harald Ha ven loopt het liefst een tijdje in het tweede spoor en heeft een sterke eindsprint. Island Haven is een echte hengst. Als hij na de start gelijk de kop kan nemen is hij prak tisch onverslaanbaar. Nico gaat naar alle wedstrijden kij ken. „Machtig joh. Het gevoel als jouw paard daar wint, dat is niet te beschrijven. Kippevel, zweet in je handen." Echtgenote Tine ging onlangs een keer mee. „Dat doe ik nooit meer", roept ze. Harald Ha ven was zó gretig dat hij die keer bij de start in galop wegsprong. Dat betekent diskwalificatie De overwinningen leveren geld op. Maar daar gaat het de Texelaar he lemaal niet om. „Het is gewoon mooi als je zulke goede paarden kunt fokken. Als er eentje van ons wint is dat zo'n sensationeel ge voel. Ik ben dan echt door dolle heen." Nico en Tine schuiven de eer meteen door naar vader Schoorl en Vergaay. „Zij gaan zo goed met die beesten om, dat is werkelijk een pracht." Kinnesinne In de paardewereld is Van Heer waarden slechts een kleine fokker. Toch wordt de naam inmiddels met ontzag uitgesproken. „Wel grappig ja. Kinnesinne? Nee hoor, je wordt juist heel vaak gefelici teerd. Maar dan vooral door ande re kleine jongensEn nu de paar den het zo goed doen moet je in een koers goed oppassen dat je niet wordt ingesloten. Tja, je bent nu een geduchte concurrent." Ni- co's grootste wens is dat een paard van hem ooit nog eens de derby wint. Dat is een draverij voor driejarige paarden waar de veertien beste van Nederland aan mee mogen doen. „Alleen al daar aan de start mogen komen op Duindigt is een grote eer." Stoute meid De Texelaar heeft veel verwachtin gen van Karin Kitty. „Die hebben we pas hier thuis beleerd. Geen pas-verkeerd deed ze. Het is zo'n slimme tante. Aan haar zuster hadden we onze handen indertijd vol. Die was stout zeg. Die staat nu ook bij Vergaay." Moeder Charlotte is, na een jaar rust, weer drachtig. Dit keer van Undertake. Dat is echter dezelfde bloedlijn als Speedy Haven. Als de nakomelingen Just in May en Ka rin Kitty uitgekoerst zijn, komen ze terug naar Texel om de foklijn voort te zetten. Een dergelijke toe komst zit er voor de ruin Harald niet in. „Maar die komt ook hoor. Daar ga ik lekker mee over het strand rijden", vertelt Tine. Tessa de Graaff Jane alio won the champion pen of rca">' Have been marvellous. Thi dog gels its i shepherds from wolvi explained. In (he Auxlrali heavyweight lamb» on the hoof a» well several other placing», al) remarkable considering it wa» her first showing of sheep at Geelong's show Jane has also entered lexcls al the Melbourne Sheep Show and the Haiuil- Thc texel hails from Tcxcl Island in ton Shecpvcolion. Holland and is relatively new to Aust- "We've really done terribly well here 'jL a"d all I can do is put it down to "This is the first time they've had beginner's luck." Jane said lexcls at the Geelong show and the breed Three trips were required to get all of but helped me unload all the animals when I was exhausted and it really I» very well- run show," she said Jane, who was accompanied by her daughter Janet who participated in equestrian events said she was sure to return next scar (ADVERTENTIE) I love showing the animals and meeting the people It's wonderful to win Groeten uit Oosterend, Texel. Pöporstraat 1V£ ftyO/zLtów s Jono Gr.iy with two of her prlzowinnors, Onslo tho dog ond Dalton Iho

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7