Cjrocn 2warL~Jexels in het ilioz: 25 banen op de tocht Vandaag gesprekken met personeel Bungelen in de haven erste steen voor De Mars-lil Leerlingen niet dupe van staking onderwijs 06 904 904 01 Deel via natuurlijk verloop atenfractie CDA dringt aan op ehoud drijfmest Inbraken bij Koger horeca Deze winter bouw van 26 woningen Man breekt Sleutelbeen VERDER w Texelse film Take 88 heeft kwaliteit xw Wampex: een uitgebreide reportage w Razende Bol straks aan Texel vast? s» Worsteltent mag van rechter bouwen w Wippermannen gaan KNRM verlaten 11 Texelse scholen doen meemaar: Even een pak SNERT halen in Eetcel Waarom naar uit drukker voor een kerstkaart? ^UR 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11031 DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 Kgave Langeveld en de Rooy b.v, tel. (0222) 362600. jyertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111 rfactie tel. 362620, fax 314111. in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. factie buiten werktijd Tessa de Graaff, ,;er Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. SCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS /1,45 even de krant bellen Kic> I \<*w mouw 2 \'«>i >port. 3 ii«if ik* jgcixl.i 4 \mir Iwi ucei Ik- TC-Nieuwslijn. altijd het laatste niet intwintig vaste formatieplaatsen bij het Nioz moeten Jwijnen. Het is een onderdeel van de maatregelen om financiële tekort van zo'n twee miljoen weg te werken, aankondiging lijkt erger dan het is: het Nioz heeft al tien {ingevulde vacatures en een deel van de sanering kan natuurlijk verloop geschieden. fnanciële malaise bij het Nioz de vorige maand voor veel op- .dding. Twee jaar lang is aan meer uitgegeven dan de oting toeliet. Meteen na de rndmaking werd duidelijk dat men zouden verdwijnen. Dat i uiteraard voor veel onrust het personeel. Hg hebben bestuur en directie iderd over de maatregelen die len worden genomen. Belang- spunt daarbij was dat het Ni- ondanks bezuiniging moet ien voldoen aan de kerntaak: errichten van wetenschappe- nderzoek. Het niet meer aan- van tijdelijke krachten, onderzoekers in opleiding i] of postdoctorale kandida- obby voor handhaving van de bestrijding door middel van ferdrijfmest krijgt steeds gro- vormen. Statenlid Bob Ver fractievoorzitter van het in Provinciale Staten, heeft er de Algemene Beschouwin- op aangedrongen dat drijf- als anti-stuif middel blijft idhaafd. In twee moties hij er bij GS op aan dit met sinister te regelen. ten (postdocs), is geen oplossing. Deze jonge wetenschappers vor men de kweekvijver waarmee ver grijzing in de toekomst kan worden tegengegaan, In Neder land zijn al erg weinig mogelijkhe den voor dergelijke studenten. Ook bij universiteiten en ministe ries, waar ze nog wel voor hun promotie-onderzoeken terecht konden, wordt hevig bezuinigd. Kritisch Het Nioz gaat de problemen op an dere wijze te lijf. De onderzoeken van de diverse afdelingen zullen kritisch worden bekeken. Daarbij Twee horecabedrijven in De Koog werden in de nacht van donder dag op vrijdag doelwit van in brekers. In een horecagelegenheid in de Dorpsstraat kwamen de onbeken den binnen door een bovenraam te forceren. De kassa en een gokau tomaat werd opengebroken. De exacte schadepost is nog on bekend. Bij een bedrijf in de Boodtlaan werd eveneens een bovenraam opengebroken om binnen te kun nen komen. De inbrekers door zochten diverse kastjes en laden op hun inhoud. In totaal werd een geldbedrag van bijna /2000,- buit gemaakt. Ook werden twee gou den ringen, twee creditcards en een hoeveelheid eurocheques gestolen. Enkele van deze goede ren werden later teruggevonden in de bosjes tegenover het bedrijf. wordt vooral bezien hoeveel men sen erbij betrokken zijn, hoe de verdeling medewerkers-assisten ten is en hoe de tijdelijke mede werkers zijn verdeeld over de afde lingen. Verschuivingen binnen en tussen afdelingen behoren tot de mogelijkheden. Bijkomend punt is dat vacatures niet automatisch worden vervuld. Mocht het absoluut noodzakelijk zijn, dan kan ook iemand van een andere afdeling worden ingezet. Afvloeien Op papier heeft het Nioz 180 for matieplaatsen. In werkelijkheid zijn er 170 ingevuld. Het aantal werknemers is groter, omdat er enkele deeltijdbanen bij zitten. Om het Nioz in 1999 weer financieel gezond te hebben, moeten 25 for matieplaatsen verdwijnen. Dat ge tal is echter gebaseerd op die papieren 180, dus tien saneringen zijn in feite al verwezenlijkt. Een deel van het restant zal via na tuurlijk verloop worden ingevuld. „Hoeveel? Dat kan ik niet zeg gen", aldus mevr. M. Rietveld, bij afwezigheid van directeur profes sor W. Mook. Volgens bestuur en directie zijn enkele gedwongen ontslagen niet uit te sluiten, al wordt alles in het werk gesteld omherplaatsing mo gelijk te maken. Een pijnlijke in greep, zo staat in de brief die naar de personeelsleden is gegaan. Ontslagen In de vergadering van vrijdag is al besloten welke banen op de hel ling raken. Vandaag is met de be trokken personeelsleden gespro ken. „Maar het is niet te zeggen of de mensen waarmee is gepraat ook daadwerkelijk zullen afvloei en", aldus mevr. Rietveld. „Er wordt alleen verteld dat hun func tie ter discussie staat." De geruch ten dat de repro-afdeling in ieder geval het slachtoffer wordt, wor den door haar ontkend, noch be vestigd. Door de maatregelen is het mogelijk om vanaf volgend jaar 15 oio's en twee postdocs aan te stellen, voldoende investeringen te doen voor onderzoeken en het financiële tekort geleidelijk weg te werken. Het Nioz gaat nog wel praten met de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) voor een eenmalige finan ciële ondersteuning. Voor het ein de van het jaar zal duidelijk worden of dit lukt. Het instituut wil er een deel van het tekort mee aanzuiveren en de reorganisatie opvangen die al eerder heeft plaatsgevonden. Eerder al heeft de NWO laten weten de subsidie voor het Nioz niet structureel te willen verhogen. Toch banen? Er zijn afgelopen tijd al enige ver anderingen doorgevoerd. De drie hoofdige directie is teruggebracht tot één, de acht wetenschappelij ke afdelingen zijn samengevoegd tot vijf en er zijn nieuwe afdelings hoofden aangesteld. Twee posten moeten nog worden ingevuld. Dat gebeurt met mensen van buiten. Is dit niet strijdig met het beleid om geen vacatures meer in te vul len? „Nee. Het gaat om beslissin gen die al eerder zijn genomen ten aanzien van de reorganisatie", ver klaart Carmen Blaauboer, de se cretaresse van directeur Mook. Op korte termijn wordt verteld welke formatieplaatsen op de zwarte lijst staan. Mevr. Rietveld: „Onzekerheid is bijzonder onpret tig. ledereen interpreteert bericht geving op zijn eigen manier en je krijgt al snel de wildste verhalen. Vandaar dat snel duidelijkheid moet worden gegeven." De Wampex zette het eiland vrijdag en zaterdag weer op stelten. Naast kennis van Texel en doorzettingsvermo gen hadden de 114 ook een portie durf nodig om de op drachten ter land, ter zee en in de lucht tot een goed einde te brengen. Vlotje varen bij het gemaal van De Cocksdorp, polsstok springen bij 't Skillepaadje en stun ten op een crossmotor waren uitdagingen voor waaghal zen. Sommigen zagen hun poging beloond met een nat pak. Letterlijk hoogtepunt was het „abseilen" vanaf het dok van Boom in de Oudeschilder haven. Elders in deze krant staat een uitgebreid verslag. (Foto Hannaka Roaperl ismeester W. van Rappard en Ktontwikkelaar W. van >pt legden gistermiddag de steen voor de derde fase woonwijk De Mars. Symbo- werd de kruiwagen met ce- I aangevoerd door R.D. Kr, die als grondeigenaar een ttlrol vervulde. Deze winter MO Projekt uit Den Burg er woningen bouwen. Van de tien koopwoningen is er nog hts één niet verkocht. ft turbulente voorgeschiede- eek het gisteren „eind goed, al goed". De champagne vloeide, handen werden geschud en er klonken waarderende woorden. Voor Keyser, eigenaar van de na burige recreatiehoeve De Rui- tersplaats, zijn de zaken echter nog niet gedaan. Nu De Mars-lil mede dankzij de verkoop van zijn agrarische grond van start kan gaan, hoopt hij zijn eigen uitbrei dingsplan te mogen realiseren. Over de bouw van vakantiewonin gen nabij De Ruitersplaats heeft hij echter nog geen overeenstem ming met de gemeente. Bovendien loopt bij de rechtbank in Alkmaar nog een zaak; de gemeente zou door Keyser gemaakte juridische kosten moeten terugbetalen. Bij de eerste steenlegging zei Keyser te hopen dat deze kwesties in on derling overleg kunnen worden op gelost. Overname De Mars-lil is nu geheel in handen van MO Projekt van Ed Momberg. Hij kocht de rechten om het plan te ontwikkelen afgelopen voorjaar van Van Liempt, directeur van Hl- NO Projectontwikkeling BV uit Loosdrecht. HINO had voor f15,- per m2 de grond gekocht van Key ser en door de Loosdrechtse archi tect René de Vries een plan laten uitwerken. Het plan werd beoor deeld door o.a. de raadscommissie ruimtelijke ordening en uiteindelijk goedgekeurd. HINO schakelde Momberg bij het project in, waarna van het een het ander kwam. Toen Momberg voor stelde om het project helemaal over te nemen, had Van Liempt daar wel oren naar. Desgevraagd zegt Van Liempt dat het niet van het begin af aan zijn bedoeling was om het project door te verko pen. „De plannen die wij maken, voeren we meestal ook zelf uit." De deal met MO Projekt was ech ter snel rond. „Met een simpel contract en een handdruk was het beklonken", aldus Ed Momberg. Grondprijs Makelaardij Eelman Van Heer- waarden nam de verkoop van de Een 27-jarige man uit Den Burg brak zondagochtend vroeg een sleutelbeen, toen hij met zijn bromfiets van de Kogerweg raakte en in een droge sloot belandde. Gezien zijn gedrag werd vermoed dat hij een stevig glas had genut tigd. De man weigerde echter zich te onderwerpen aan zowel de adem- als de bloedproef. woningen op zich, terwijl de Wo ningstichting Texel zich inspande voor de realisatie van huurwonin gen. Momberg deelde gistermid dag een steek uit richting gemeente, die volgens hem de grond voor een habbekrats had willen kopen. „De tijden zijn ver anderd. Als overheid mag je te genwoordig een meer marktge richte prijs hanteren." Burgemeester Van Rappard was dat niet met Momberg eens. Vol gens hem is een goedkope grond prijs essentieel. „Die vind je weer terug in de prijzen en huren van de woningen. Bovendien, als wij nu een hogere prijs betalen, dan drijft dat de prijzen bij volgende projec ten op. Ons belang is dat er betaal bare woningen worden ge bouwd." Lees verder pagina 3 „Het is onsympathiek om voor je eigen geld de straat op te gaan. Maar wat er nu gebeurt is zó prin cipieel verkeerd", aldus Albert Hoven, directeur van de Jacob Daalderschool in Oosterend. Hij gaat donderdag met een afvaardi ging van bijna alle Texelse basis scholen naar een stakingsbijeen komst in Amsterdam. De leerlin gen lijden daar niet onder, want de lessen worden door collega's overgenomen. In april van dit jaar liep de onderwijs-CAO af. De minister wil niet praten over een nieuwe CAO, omdat voor leerkrachten in het ba sisonderwijs nog geen duidelijk heid bestaat over de nieuwe VUT-regeling. „Een belachelijk ar gument", briest Hoven. „Ook bij defensie en de ambtenaren van gemeente enprovincie is dat het geval, maar daar zijn de onderhan delingen wèl gestart." Om aan te tonen dat de onderwij zers het zét zijn is een landelijke staking afgekondigd, die per pro vincie is opgezet. Noordholland is donderdag aan de beurt. Barricaden Hoven benaderde alle Texelse ba sisscholen met het idee om één leerkracht af te vaardigen naar de stakingsbijeenkomst in Amster dam. „Wij onderwijzers voelen een zekere gene om voor ons loon te vechten. Komen ze aan de leerlin gen, dan staan we massaal op de barricaden, maar dit ligt gevoelig." De schooldirecteur legt uit dat de onderwijzers qua salaris een ach terstand hebben op ambtenaren, terwijl de werkdruk steeds meer toeneemt. „Het is gewoon zo scheef. Als ik één dag te laat ben met mijn leerlingentelling, dan gaat er gelijk twee procent van mijn budget af. We zitten in een keurslijf en worden meteen gestraft als we buiten de paden treden. En de makers van die re gels mogen zomaar vanaf april niets van zich laten horen. Dat kan toch niet?" Snelheidscontrole. In de Bern- hardlaan in Den Burg werden zon dag twee snelheidscontroles gehouden. In totaal passeerden vierhonderd voertuigen, waarvan er slechts veertien te snel reden. Eén van de bekeurde automobi listen vond het nodig om 80 km/u te rijden. [ADVERTENTIE! Telefoon 31 48 90 (ADVERTENTIE) Alleen hij hoeft de grootste keuze. Ook kaarten van WW p en Amnesty In november 10% korting op de indrukprijs cmtc *00n door Reljer Keyser leggen de IFoto Frans HopmanI heren Van Rappard rechtsen Van Liempt de eerste steen

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1