LLiefde fokkerij nodig ifoor goede resultaten Moeilijk examen nekt de jachtopzichters lUnieke kwalificatie voor ram Piet Verberne Bevoegdheid straks kwijt? TEXELSE 22 COURANT Vliegende winkels VO: vernieuwing iigen organisatie Bouwaanvraag Gamma toch in behandeling Geen handtekening voor geheim rapport Fietstocht over onverharde paden Aanvullende lening voor bibliotheek SBB zorgt voor nieuwe rondwandeling Sloopvergunning voor ING-panden B»i«n*eWOon op 1 gctfxjroil VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 Hij verklaart dat de vier niet gedi plomeerden wèl de titel jachtop zichter houden. „Iedere burger mag iemand aanhouden, dus dat geldt ook voor hen. Ze mogen al leen niet fouilleren en geen stopte ken geven. En als ze iemand aanhouden moet die meteen aan ons worden overgedragen." Er zijn meer onbezoldigden op het eiland die met de situatie te ma ken hebben. Teso heeft mensen met een dergelijke kwalificatie in dienst, evenals de gemeente (bouw- en woningtoezicht, strand vonderij, parkeerwachter). Het bestuur van Horeca Texel dringt er bij de leden op aan om zich terughoudend op te stellen ten aanzien van „vliegende win kels". Bedoeld worden de verko pingen van produkten, waarvoor ergens op het eiland een zaal wordt afgehuurd. Het bestuur komt tegemoet aan de gemeente, die graag een gezamenlijke ge dragslijn wil. De gemeente be schouwt de vliegende winkels als „ongewenste en oneigenlijke con currentie voor de uitstekende win kelstructuur op ons eiland". chapenfokkers worden niet gemaakt, die worden gebo- Je moet verschrikkelijk veel liefde voor je vak hebben 11 goede resultaten te bereiken. In een aantal jonge fokkers ken ik die gedrevenheid die nodig is voor succes." Scha- \fokken zit Piet Verberne 1691 uit Spang in het bloed. Als in op meer dan een halve eeuw ervaring verwierf zijn to rn onlangs de A-status met 91 punten, een kwalificatie niet eerder door een Texelaar werd bereikt. lijn vader werd in 1925 lid van l schapenstamboek, toen de celaar nog een matig, sober dier is. Toen ik zelf het bedrijf over- m hadden we ook nog koeien, sar nadat de melktank verplicht üd, hebben we de koeien opge- rnd en ons alleen op de scha- nfokkerij toegelegd. Het is dsdien onze broodwinning. Het aen goede tijden. Er kwamen in veel nieuwe fokkers bij, uit al- delen van het land. Het moet dér dan een hobby zijn. Een goe- schapenfokker moet liefde voor ivak hebben. Je bent er eigen dag en nacht mee bezig, it begint al rond deze tijd, als de s bij de schapen moet. Je zit Idi in spanning of elk schaap ed wordt gedekt. Kijk bij een were ram weet je dat het goed maar bij een jonkie wil het nog i eens misgaan, al hebben we l zelf nog niet beleefd. Om een gje in het zeil te houden ga ik re- Imatig de schapen langs. Zo 's jrgens vroeg in je eentje in het d, in de frisse lucht. Er is toch it mooier. Onze A-ram dekt ge- ckig uitstekend. Vorig jaar is hij bedrijven tot in Limburg ge- •est om te dekken. Dit jaar hou- nwe hem gezien het risico mooi lis. Als we er een beetje goed passen, kan hij toch wel een rof zes, zeven mee." rode vlekken op het achter lik van de schapen in Verbernes t bewijzen dat de ram zijn werk ïd doet. Als Verberne roept, geert het dier met vriendelijke istootjes. it druk wordt het in lammeren- in het voorjaar. Dan blijkt hoe wild de stal van Verberne is. ijk, aan de vastewal begint de imeree wat eerder. Als ze het ir achter de rug hebben komt t hier op gang. Die mensen heb ben dan de tijd om hier te kijken. De eerste lammeren zijn nog nau welijks een dag of tien oud of de gegadigden staan al op de dam. De versten, waaronder ook Bel gen, komen meestel het eerst. Maar wat kun je er dan al aan zien? Verkopen doen we zo snel nog niet. Als een fokker erg graag een lammetje wil, krijgen ze als- vast een koopoptie. Maar dan moeten ze over een maand nog maar eens terugkomen en beslis sen." De traditionele schapenfokdag geeft altijd veel aanloop bij de Ver bernes. „Fokkers uit alle windstre ken komen naar het eiland. Voor sommigen is het echt een uitje. Met vrouw en kinderen komen ze al het weekend ervoor en nemen een kijkje bij de Verbernes in Spang. We hebben hier al zoveel fokkers gehad. Veel buitenlanders. Ook uit Engeland en Luxemburg. Zelfs een groep uit Nieuw Zee land, waar ook met Texelaars wor den gefokt, al hebben ze een wat zwaarder type voor ogen. Voor de Engelsen is een blanke kop bij voorbeeld belangrijk.Wij vinden dat het hoofd en het achterlijf vloeiend in elkaar moeten over gaan. Een mooie kop is het be langrijkste raskenmerk. Een smalle snuit, wat je vroeger meer zag, wil nog wel eens samengaan met een smal achterlijf. Kijk, de op deze foto stond onder fokkers bekend als „De Kop". Die was zo extreem mooi dat elke fok ker hem kende, tot in Begië aan toe. We hebben daarna nooit meer een dier met zo'n mooie kop gehad. Kleiner ondereind Het is wel eens moelijk om de goede kwaliteit vast te houden. Het wordt natuurlijk steeds beter. Als je naar het type en soort kijkt, zie je dat we de laatste jaren al heel wat hebben bereikt. Het on dereind, de schapen binnen de stal die wat minder van kwaliteit zijn, wordt kleiner. De schapen worden gemiddeld steeds beter, maar gaan wel meer op elkaar lijken. Het kost ons steeds meer moeite om de wat mindere lammeren er tussen uit te halen. Die houden we apart en verkopen we. Zelf gaan we met de beste verder. We kijken echter wel goed waar de schapen terecht komen. Het moet wel een goed adres zijn. Dankzij de fokkerij hebben we gelukkig veel contac ten." „Voor de fokveedag worden alleen de allerbeste schapen gepresen teerd. De selectie daarvoor geeft in juni al de nodige drukte. Wan neer je keuringsfoto's van zeg maar de zestiger jaren en nu naast elkaar houdt, zie je dat de types van de schapen flink verschillen. Alleen al de lange staarten van toen. Ook de verzorging is veran derd. Vroeger maakten we ze goed schoon en gingen ermee naar de keuring. Nu wordt elk schaap helemaal geknipt en ge schoren. Eigenlijk jammer, want het geeft een wat vertekend beeld. Het model dat er niet inzit, kunnen de fokkers er met de schaar inknippen. Wat overdreven allemaal, vinden wij." „Wat je toen wel meer zag is dat iedereen net in het pak zat. Een keurig overhemd en stroppie om. Dat ontbreekt er tegenwoordig nog wel eens aan", aldus echtge note Aat Verberne-Hopman. Prijzenkast Het jarenlange succes heeft een prominente plaats in de huiskamer van de boerderij. Aan de muur hangen de prijzen en de kast puilt uit van de glimmende trofeeën. „Het voorste rijtje is alleen van dit jaar. En dan te bedenken dat er er pas vanaf 1972 bekers worden uitgereikt." Bladerend door het foto-album: „In 1964 werd deze ram bijvoor beeld nationaal kampioen. Op de ze foto staat het allerbeste ramlam van de keuring, hier onze Schipenfokker Plet Verberne met de kamploenarem die bij de keuring for A-rem het ongekend hoge eantal van 91 punten kreeg. eerste ram die preferent is ve- klaard bij de keuring op afstamme lingen. Dat is bij ons zelf vier keer voorgekomen. En vijf rammen uit onze stal die al waren verkocht." Beste ramlam „De overstap naar zwoegervrije schapen leidde in de tachtiger ja ren tot een terugslag in de fokkerij. De selectie werd ineens veel smal ler. Je kon niet meer zomaar elke ram gebruiken. De kwaliteit daal de. Toen we weer een jaar of vijf verder waren, was er weer vol doende selectiemateriaal en ging de kwaliteit weer omhoog." „De verkiezing tot kampioen on der de oudere rammen vinden wij waardevoller dan een klassering bij de beste jonge dieren. We heb ben het niet zo op dat jonge spul. Van die goede eigenschappen zie je soms niets meer terug. Het is maar nethoe het loopt. Deze A- ram heeft als lam bijvoorbeeld nooit hoog gescoord. Maar ik zag het er wel mee zitten. Waar je dat aan ziet? Dat is haast niet onder woorden te brengen, noem het maar vakmanschap" De tweeëneenhalfjarige kampi- oensram kreeg bij de keuring voor het stamboek een score van ge middeld 91 punten. Nog nimmer is een dergelijk hoge A-classering voorgekomen. Voor elk onderdeel geldt een cijfer: de ontwikkeling van het dier, de kop, de bespiering, het type, het beenwerk, de evenre digheid, waar mee de verhouding van het dier wordt bedoeld. Verder de vacht en het algemeen voorkomen. Vakmanschap De kwaliteit van de ram was al on derkend door de jury van de Texel se schapenfokdag, die het dier tot kampioensram uitriep. Op de Noordhollandse schapenfokdag kwam de ram onlangs als beste van de provincie uit de bus. Minstens zo belangrijk als het voorkomen, is het vermogen van de ram om goede nakomelingen te produceren. Dat zit wel goed. Twee anderhalfjarige zonen gooi den op de schapenfokdag hoge ogen, evenals een viertal ander half jarige dochters. Verberne is er trots op dat de to- pram volledig afkomstig is uit zijn eigen stal. „Tot en met de grootva der aan toe Een bekroning op het werk? Ach, noem het maar vak manschap, al komt er natuurlijk ook wat geluk bij kijken. Ik gebruik tegenwoordig weer veel rammen uit eigen stal, dan weet je wat je hebt. Vroeger deden we wel meer met rammen van anderen, om wat vers bloed in de stal te krijgen. Maar dan weet je niet precies alle eigenschappen. Hetzelfde geldt voor de ooien. Soms zijn ze zelf niet eens zo mooi. Maar het zijn goede stammen. Zo hebben we een aantal ouwe schapen -er loopt er zelfs eentje van elf jaar- die mo gen hier beslist niet weg." Kwaliteit achteruit „Jammer genoeg gaat het over het algemeen niet goed met de fokkerij. We bezoeken veel keurin gen aan de vastewal, maar de laatste jaren gaat de kwaliteit toch achteruit. Je merkt dat door de matige inkomsten de aardigheid er voor veel fokkers toch af gaat. Texel springt er positief uit. De topfokkers kun je echter op één hand tellen. Over de toekomst? Zelf ben ik voorlopig nog niet van plan met de fokkerij te stoppen. Gelukkig zie ik om me heen toch wel de nodige jonge fokkers die er een goede kijk op hebben. Of we in de toekomst wat van ze kunnen verwachten, dat zal de tijd wel leren. Veel jongeren proberen er blauwe koppen in te fokken, omdat die eigenschap gepaard zou gaan met meer vlees. Dat denken ze, maar dat is niet waar. Het Texelse ras heeft een blanke kop, blanke po ten, zwarte hoeven, een donkere neus. Met veel donker pigment rond de ogen. Wij zijn erg gehecht aan die traditie En dat combineert best met voldoende vlees. Kijk maar naar onze ram. Een prachtig dier." Tekst en foto: Gerard Timmerman de geslaagde campagne voor WV-bijdrage staat het Texels ibond van Ondernemers voor nieuwe uitdaging. Het TVO- ituur streeft ernaar om onder end Texel op een andere, Kkere manier te organiseren. ns de algemene ledenverga- ringdinsdagavond a.s. om I.OO uur in Klif 12, zal het ituur een plan lanceren. wens tot vernieuwing kwam ir voren tijdens de campagne Texel ziek?", waarmee het be- jfsleven ruim twee ton per jaar ir Texelpromotie bijeen bracht, te grote afstand tussen TVO- :uur en de ondernemers was r menigeen een punt van kri- Bij de afsluiting van de actie hotel Opduin gaf voorzitter Ko >ke al te kennen dat die situatie ft verbeteren. Bedoeling is dat een federatie ontstaat van ver hittende zelfstandige sectoren: i daarvan is vertegenwoordigd het hoofdbestuur. i onderwerp dat hiermee sa- enhangt is het instellen van een relse Toeristische Raad. Daar- se denkt het TVO-bestuur de Er komt schot in de bouwaan- waag door de firma Rab voor he nieuwe Gamma-vestiging ian de Abbewaal. Al met al is het bedrijf ongeveer een jaar bezig met de aanvraag, maar lot dusver waren zowel het ontwerp als de lokatie strijdig met het bestemmingsplan. De lekening die nu is ingediend "oldoet beter aan de eisen en door het college in behan deling genomen. Raadslid Jan Koolhof (CDA) drong woens dagavond bij wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) aan op een spoedige afhande- Kn „Het zou zonde zijn als Gamma om planologische re den van het eiland verdween. E' is heel wat werkgelegen heid mee gemoeid." kwaliteit van het „produkt Texel" te verhogen. De raad zou de poli tiek advies moeten geven over aangelegenheden op gebied van toerisme en recreatie, zodat de besluiten van de gemeenteraad beter zijn onderbouwd. Ook dit voorstel prijkt op de agenda van de ledenvergadering. Tevens wordt de leden gevraagd akkoord te gaan met het project „Kijk op Texel". Daarmee zal in sa menwerking met de VVV worden geprobeerd de kennis van vakan tiekrachten over het eiland op te vijzelen, zodat zij gasten adequaat kunnen informeren. Het vertrouwelijke rapport over de situatie bij de OSG. is de raadsleden toegezegd tijdens een heftige discussie in de begro tingsbehandeling. Ze kunnen het afhalen bij de gemeente, na er voor te hebben getekend. Maar dat gaat Erna Eelman van de VVD te ver. „Ik heb vaak vertrouwelijke zaken behandeld en heb dat vertrouwen nooit beschaamd. Nu moet ik in eens tekenen en dat voelt alsof u mij wantrouwt", aldus Eelman. Ze weigerde haar handtekening, maar eiste wel toezending van het rap port. Ze voegde eraan toe dat de docenten ook een exemplaar heb ben en daarvoor niet hoefden te tekenen. Wethouder Nel Eelman ging zonder veel tegenstribbelen akkoord met haar verzoek. Partij genoot Kees Hin (CDA) nam de wethouder in bescherming door te stellen dat de handtekening een extra vorm van zorgvuldigheid is, die hij juist wèl weet te waar deren. Pieter de Groot (D66) is al in het bezit van de nota, waarmee hij in de begroting voor vuurwerk zorg de. Hij wil echter nog wel de bege leidende brief ontvangen. Hij verzekerde de wethouder dat via hem geen vertrouwelijke informa tie uit de rapportage naar buiten is gekomen en zal komen. „Die sug gestie is wel gewekt, maar ik heb alleen iets verteld uit het persbe richt dat is verspreid." De wethou der vond dat een hele gerust stelling. Evenals afgelopen jaren houdt Toerclub Taxi 12000 's winters twee veldtoertochten. Zondag staat de eerste tocht op het pro gramma. Deelnemers kunnen zich vanaf 10.00 uur inschrijven bij de start op veerhaven 't Horntje. De veldtoertocht is een recreatief evenement, dus geen wieler wedstrijd. De toerclub heeft een aantrekkelijke route uitgestippeld, die zoveel mogelijk over onverhar de paden voert. De afstand be draagt circa 30 km. Onderweg is er een stempel- en reparatiepost met warme chocomel. De kosten De Stichting Openbare biblio theek Texel krijgt van de gemeen te een extra lening van f40.000,- tegen 6,57%. Het geld is nodig om de financiering rond te krijgen van de recente verbouwing, waarvoor de gemeente al een le ning gaf van f70.000,- tegen 7,88%. De bouwkosten (aanvankelijk ge raamd op f180.000,-) werden ech ter met f40.000,- overschreden en de eigen middelen van de stichting waren uitgeput. Om de lasten van de extra lening te kunnen dragen heeft de stichting bezuinigingen moeten doorvoeren: schoonma ken gebeurt voortaan met eigen mensen en een fotokopieerappa raat wordt gehuurd in plaats van gekocht. De bibliotheek had de eerste en de tweede lening graag samenge voegd willen zien tot één nieuwe lening om nog meer te kunnen profiteren van de gezakte rente, maar dat staat de „Investerings- kredietregeling Culturele Vereni gingen Texel" niet toe. Deze regeling gaat uit van het verstrek ken van een lening tegen een vaste rente gedurende de hele looptijd. Daardoor weten vereni ging en gemeente voor welke lasten zij staan. Nu blijkt dus het nadeel daarvan: er kan geen nieu we lening worden afgesloten om van lagere rente te profiteren. bedragen voor NTFU-leden 73,50, niet-leden betalen 75,-. De Texelse tocht behoort tot een winterserie, opgezet door een aantal Noordhol landse toerclubs. Vandaar dat er ook deelnemers van de overkant worden verwacht. Zij komen met de hele groep met de boot van 9.35 uur vanuit Den Helder. Door het verleggen van een wan delpad en koppeling met een an der bestaand pad, zorgt Staatsbosbeheer voor een aardi ge nieuwe rondwandelmogelijk- heid in de duinen tussen paal 17 en De Koog. Het te verleggen pad loopt thans vanaf het parkeerterrein paal 17 achter de eerste duinenrij. Deze route wordt aangeduid als de „spoorbaan" omdat hier in de oor log een treintje liep dat diende bij de bunkerbouw. Dit pad wordt dus opgeheven. Het nieuwe pad zal aansluiten op een bestaand wan delpad waardoor een rondwande ling De Koog-EcoMare en terug ontstaat. Het totale aantal kilome ters pad in deze omgeving neemt door de aanleg iets af. Staatsbosbeheer begint met het werk zodra de gemeente, na ont vangst van een verklaring van geen bezwaar van de provincie, een aanlegvergunning heeft ver strekt. B en W juichen het plan toe Van schade aan landschap of natuurwaarden is geen sprake en een bijkomend voordeel is dat wandelverkeer van het strandver- keer wordt gescheiden. De ING-bank zet de sloophamer in de voormalige panden van de VVV en Turbo aan de Groeneplaats. De gemeente heeft een sloopvergun ning verleend voor beide panden. De bank wil verhuizen en werkt aan plannen voor de nieuwbouw. Het is nog niet bekend wanneer met de sloop en de bouw wordt gestart. De directie streeft er naar het werk zoveel mogelijk buiten het seizoen te laten plaatsvinden, om de overlast minimaal te houden. Gouden tijden lijken aan te breken voor Texelse stropers. Vanaf 1 ja nuari 1996 moeten alle jachtop- zichters/natuurwachters in bezit zijn van het „buitengewoon opsporings ambtenaar-diploma". Ed Drijver heeft onlangs het exa men met goed gevolg afgelegd en Hans Nieboer had al eerder een ander papier gehaald waardoor hij als onbezoldigd ambtenaar te boek blijft staan. Maar dat zijn slechts twee van de zes... De overheid wil het aantal onbe zoldigd ambtenaren laten afne men. De taken die zij vervulden komen voor rekening van de poli tie, die daar echter geen extra mankracht voor krijgt. Van de on bezoldigden die hun werk niet wil den opgeven, werd een diploma geëist. Dat is alleen te bemachti gen na een zwaar examen. 55 Plussers hoeven dat niet, maar zij dienen wèl de cursus bij te wonen. Texel heeft zes jachtopzieners/na- tuurwachters die als onbezoldigd ambtenaar optreden. Ed Drijver zag de bui hangen en meldde zich in februari al aan voor de oplei ding. Hij zakte de eerste keer nipt, maar slaagde onlangs. Hij was echter de enige Texelse jachtop zichter die zich aan de studieboe ken waagde. „Het viel niet mee. Het was uiterst taaie kost. En veel hè. De cursusleider Arie van Dijk van het jachtopzichtersverbond heeft me er echt doorgesleept." Aanhouden De politie erkent dat na 1 januari een nieuwe situatie ontstaat. „Wij hebben geprobeerd aan te tonen dat het nuttig is om sommige mensen aan te houden als onbe zoldigd ambtenaar, maar die wens is door de overheid niet gehono reerd", aldus een woordvoerder.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11