Cjrocn cZwartsJexeU in het Aansluiting paviljoens op riool kost acht ton „Imago eiland op Texel verbeteren 00 Aaximum 47.000 mag paar duizend omlaag Meerderheid wi! geen uitstel Oei! 06 904 904 01 Nu telling bedden lager uitvalt: ,2.000 in de \jskast houden" Nieuwe directeur Woningstichting Nieuwe eigenaar restaurant van vliegveld Texel Horeca droeg 150% meer geld bij Kiosk Molenkoog opengebroken Geen bijdrage bouw schuren Palingvisser op het droge w Kabeitex sluit aan bij Mediakabel 2 »f,,Noodbank" Groenepiaats 3 in Bob Rienks over inval FIOD in Paracentrum 5 Kapitein Iglo meert af op Texel 7 sw Mans Segers stopt bestuurswerk horeca 9 w Schapenfokken zit Piet Verberne in bloed 11 Ouderdom komt met gebreken Bijzondere dag voor Calluna Leijaek&ers oio Sinterklaaskrant iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11036 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 tgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. ^•rtenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. dactie tel. 362620, fax 314111. 14 in dringende gevallen 06-52 78 49 62. factie buiten werktijd Frans Hopman, •er Witteplein 27, Den Burg, telefoon 315472. schijnt DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,45. even de krant bellen Kies. 1 voor nieuw2 voor sport. 3 voor dc agenda. 4 v oor het w eer De TC-Nieuwslijn, altijd het laatste nieuws bovengrens van 47.000 slaap- itsen is niet meer heilig. Nu nnd is dat er geen 45.000 Iden, maar 42.000 zijn uitge- en, wil een meerderheid van politieke partijen 45.000 als slmum hanteren. Voorlopig al- ns. „Want we moeten op deze ibere novemberavond niet zo- gr 2.000 slaapplaatsen rappen", aldus Dick Drijver Texels Belang woensdag- fld in de commissie ruimtelijke ening en huisvestingsbeleid. Ihouder Daan Schilling (ruimte- ordening) liet vooraf duidelijk len de discussie eigenlijk voor- ij te vinden. „Het college is niet zover. We hebben het o-rapport net binnen." Zijn ver- k de discussie uit te stellen eg echter geen gehoor, kwestie was aangezwengeld ir Groen Links. De partij maakt zich in navolging van Teso zorgen over te grote groei van het aantal slaapplaatsen. Behalve toename van de wachttijden en onge wenste verkeersdrukte, voorziet de partij dat uitbreiding van appar tementen ten koste gaat van de bestaande logies. „Er is veel con currentie op de toeristenmarkt." Wat GL betreft mogen er boven de 42.000 hooguit nog 1.500 bedden bij. Andere partijen willen toch wat meer armslag. „We moeten zuinig zijn op de werkgelegenheid in de recreatiesector, want in de land bouw en visserij wordt het alleen maar minder", vond Jan Koolhof (CDA). Zijn partij gaat uit van 45.000, waarbij alleen de be staande (kleine) logiesverstrekkers in aanmerking komen voor uitbrei ding. „Die 2.000 extra kunnen voorlopig even in de ijskast." Voorzichtig Dick Drijver bleef bij de verkie zingsbelofte om 1400 slaapplaat sen in reserve te houden voor kleine verhuurders en 600 voor het kamperen bij de boer, die ove rigens al zijn ingevuld. Het gat van 2.000 extra slaapplaatsen is voor zijn partij nieuw. „We moeten er heel voorzichtig mee omgaan. Niet zomaar schrappen, maar ook niet direct uitgeven." De leefbaarheid en herkenbaar heid van het eiland vormen een spanningsveld met het streven naar een gezonde toeristische sector, analyseerde Dirk Terpstra (PvdA). De politicus verwees naar meerdere rapporten en de Teso- enquête die in het verleden zijn ge maakt. „Er is niets nieuws onder de zon. We moeten met z'n allen zo snel mogelijk de discussie aan gaan en verantwoord beleid ma ken." Ruimte voor grote projecten kan wat Terpstra betreft worden geschrapt. Schrikbeeld „Het schrikbeeld van Groen Links is niet realistisch", vond Erna Eel- man (VVD), die nauwelijks toe ristische groei voorziet.Teso verwacht tot 2003 nog een groei markt en daarna stabilisatie. Daar mee mogen we al blij zijn." Haar partij wil niet teveel sleutelen aan de slaapplaatsen. „We moeten geen anti-toeristenstemming creë ren. Veel gezinnen zijn afhankelijk van de recreatie", sloot ze zich aan bij Drijver. Ondernemer Frits Agter bleef cy nisch onder de grote aandacht voor de kleine logiesverstrekkers. „Ik hoop dat als ze met bouwplan nen komen, ze die nu ook eens mogen realiseren." Wisseldagen Eelman speelde in op de suggestie dat de capaciteit van Teso en de schoonmaakbedrijven beter kan worden benut als minder kramp achtig aan de huidige wisseldagen wordt vastgehouden. „De toe risten zijn wel bereid op een ande re dag te komen." „Als er over slaapplaatsen gespro ken wordt, tel er dan eerst eens duizend bij op die clandestien zijn", sprak Menno Stam namens „10 voor Texel". De vereniging vindt dat de bruine vloot ook moet worden meegeteld. Stam maakte zich zorgen over plannen voor nieuwe hotels en over toenemend recreatief gebruik van permanente woningen. „U allen die hier zitten weten dat, maar sluiten de ogen." Vooruitlopend op de gemeente raadsverkiezingen adviseerde Stam daaraan een referendum over het toerisme te koppelen. Bij voorbeeld over de wens van de middenstand voor seizoensverbre ding. ziet er naar uit dat de strandpaviljoens komend seizoen aangesloten op het rioolnet. Gisteravond reageerde de scommissie voor financieel, economisch en technisch d weliswaar verdeeld, maar waarschijnlijk zal een dorheid van de gemeenteraad in december akkoord Texels Belang en CDA, die samen negen van de vijf zetels hebben, lieten zich tot vreugde van de strandex- anten positief uit. de aanleg van persleidingen veertien paviljoens is een in- ring van f811.000.- ge- Na onderhandelingen in de gemeente en de stran- loitanten rolde een bijdrage '20.000,- per bedrijf uit de )e betreffende ondernemers dit bedrag in tien jaarlijkse 'i, oei, oei, dat wordt uitkij kt geblazenI Twee heikele testies houden de Tesselse moederen heftig bezig. Ou- Sunderklaas wrijft zich al- t vergenoegd in zijn nden. Je bent onschuldig het tegendeel wordt be tzen, maar waar rook is, \eult op z'n minst een mje. Je zou je persoonlijk ngesproken kunnen voelen, ndat je ooit zo'n fantasti- he tandemsprong hebt ge lakt. Want was die nou 'art of wit? En dan die voor lage wethouder voor wie de uiven nog steeds wat zuur ien en wiens optreden niet ijd wordt gekenmerkt door m levendig gevoel voor hu ur. Terecht merkt hij op dat ize agrariërs een (tel domi- ite plaats innemen in de 'meenteraad. Al bepalen de la tionalistische boeren" Kendeels ons landschap, soluut gezien loopt hun be tenis voor de eilandecono- e -helaas- voortdurend 'eg. Een toontje lager kan en kwaad, maar oei, oei, 'i! Gelukkig is het eerst... Horszei termijnen van f2.000,- plus rente (inclusief 17% BTW) betalen. Alle betrokkenen hebben inmiddels voor deze opzet getekend. Het bestuur van de Verenigde Stran- dexploitanten Texel (VST) had gis teravond een lijst met handteke ningen meegenomen. Een en ander betekent dat de pa viljoenhouders samen f280.000,- ophoesten en de gemeente de resterende f531.000,- op tafel legt. B en w willen dit bedrag uit het rioolegalisatiefonds halen. Om dit fonds voldoende te voeden is in de jaren 1997-2000 een extra ver- Jan van Andel (35) uit Wierde is de nieuwe directeur van de Texel se Woningstichting. Hij werd ge kozen uit 106 kandidaten. Per 1 juni gaat Hans Wendrich in de VUT. Voor zijn functie liep het storm. Zeven gegadigden werden uitgenodigd voor een gesprek. Daaronder waren twee Texelaars. Van Andel werd door de Raad van Commissarissen eruit gepikt. De verwachting is dat hij naadloos in het Texelse bedrijf past. Hij is mo menteel directeur van een verge lijkbare woningcorporatie. hoging van het rioolrecht van 1% per jaar nodig. Eigenlijk wilden de exploitanten niet verder gaan dan tien twaalf mille, terwijl de gemeente het in eerste instantie op f30.000,- hield. De ondernemers vonden dat de gemeente ook zou moeten bij dragen voor de toiletten van de paviljoens, die voor driekwart niet door klanten maar andere strand- bezoekers worden gebruikt. Daar naast is de gemeente in de toekomst verplicht om ook de badmeestersposten op het riool aan te sluiten, zodat nu twee vlie gen in één klap kunnen worden geslagen. De bijdrage van f2.000,- per jaar werd door de pa viljoenhouders gisteravond als re delijk bestempeld. Allerliefst zouden ze geen rioo laansluiting willen, maar als ge- Het restaurant van Vliegveld Texel was tot nu toe eigendom van NV Luchtvaartterrein Texel. Het is ech ter verkocht aan pachter Wim Gouwens, die het bedrijf al weer enige jaren runt. Voorwaarde was dat hij is geopend als het vliegveld open is. De grond blijft in erfpacht van de NV. Door de verkoop wordt het voor de nieuwe eigenaar aantrekkelijk om te investeren in het bedrijf. Uit het bestemmingsplan blijkt dat er 22 slaapplaatsen bij het bedrijf ho ren. Gouwens heeft wel verbou wingsplannen, maar verwacht daar volgend jaar nog niet mee te kunnen beginnen. „Eerst maar eens nader uitwerken." Het aandeel van de horecabedrij ven in de promotiebijdrage van TVO blijkt ten opzichte van de vo rige contractperiode met liefst 150% te zijn toegenomen. De ge zamenlijke toezeggingen zijn goed voor bruto f55.000,- per jaar, terwijl dat vorige keer circa f22.000,- was. Deze gegevens werden bekend gemaakt tijdens de vergadering van Horeca Nederland, afdeling Texel (HNT). Het bestuur schrijft de stijging toe aan de inspannin gen van Piet Evers en Mans Se- gers, die van juni tot en met oktober gemiddeld twee midda gen per week hebben besteed aan het persoonlijk bezoeken, motive ren en overtuigen van de horeca ondernemers. „De tijd en moeite die hierin zijn gestoken, over schrijdt aanmerkelijk de normen en grenzen die als inspanning van bestuursleden kan worden ver wacht.' HNT zal met WV en TVO goede afspraken maken om de invloed van de horeca in de Texelpromotie te verbeteren. Uitgangspunt is dat de bedrijfstak een serieuze in breng in het beleid krijgt. Bedoe ling is dat HNT in de sectie VVV, die na de herstructurering van TVO ontstaat, een belangrijke stem zal krijgen. volg van het Lozingenbesluit Bodembescherming is het sinds 1 januari j.l. verboden om afvalstof fen in de bodem te lozen. Ook het college van b en w is niet gelukkig met deze maatregel, omdat de milieu-voordelen minimaal zijn en de kosten hoog. Dit jaar heeft het college de situatie nog gedoogd, maar verder uitstel is niet moge lijk, aldus betoogde wethouder Gerbrand Poster. Hij kreeg tegenstand van VVD, PvdA en Groen Links. Niet omdat deze partijen de strandexploitan- ten niet van dienst willen zijn, maar wel omdat een totaalplan ontbreekt. Want niet alleen de pa viljoens, ook het volledige buiten gebied moet voor het jaar 2005 van rioolbuizen zijn voorzien. Rioolplan De commissieleden Erna Eelman- van der Kooi (VVD), Hans Roeper Lees verder pagina 5 Onbekenden hebben flink huisge houden in de kiosk van zwembad- Molenkoog. Zij namen een greep uit de voorraad bier en frisdrank - en nuttigden die ter plekke -, slin gerden lectuur in het rond, zetten met de brandslang de vloer onder water en vernielden bovendien vier buitenlampen en het toe gangshek. De totale schade bin nen wordt geschat op zo'n driehonderd gulden. De vandalen moeten zich tussen zaterdag en maandag toegang hebben ver schaft. Vermoed wordt dat zij een „valse" sleutel hebben gebruikt of dat de kiosk niet goed afgesloten was, want er waren geen sporen van inbraak. Bewoners van het Hogebergebied en omstreken kunnen geen aan spraak meer maken op de subsi dieverordening „Het Oude Land". Deregeling diende in het verleden als bijdrage in de extra kosten voor aangepaste schuren in dit gebied. Nu de overheid de bijdrage heeft ingetrokken, staakt ook de ge meente de subsidie Volgens b en w is de subsidie door de mildere eisen aan de schuren door de tijd achterhaald. Zonder een bijdrage zou doorgaans dezelfde schuur worden gerealiseerd. Dirk Terpstra (PvdA) vroeg b en w er wel attent op te zijn dat ongewenste bebou wing wordt tegengehouden. „An ders is al het geld dat we in het verleden in het landschap hebben gestoken voor niets geweest." Het restant van het fonds, f35.000,-, wordt besteed aan een visie over de benadering van na tuur, milieu en landbouw op Texel, die voortvloeit uit het convenant. 'PUB. Harm Hottentot met een peling die hij zojuist uit de modder heeft gegrist. Op het land van Vogelvreugd" in Eierland is Harm Hottentot uit De Cocksdorp al dagenlang op jacht naar paling. Hij vangt voornamelijk jonge paling, die door zijn zoon Jan in het Kanaal is uitgezet. Jan Hottentot heeft er het visrecht en laat jaarlijks zo'n 25 kilogram aan jonge paling zwemmen om uit te groeien. In de slootbagger die kraanmachinist Simon de Smidt met de kraan uit het kanaal op de kant schept zit heel wat glasaal verborgen. De oudere exemplaren zijn vlugger en weten tijdig uit de grijper te ontsnappen, maar de jonge paling komt op de slootkant terecht. Om te voorkomen dat de meeuwen er hun buik mee vol eten, verzamelt Hottentot de gla saal. „Eigenlijk zouden onzinnige uit spraken die het imago van Texel schaden, moeten worden gekop peld aan een schadevergoedings regeling, uit te keren als extra bijdrage aan de Stichting WV Texelpromotie." Deze uitdagende stelling poneerde Jook Nauta dinsdagavond tijdens de ledenver gadering van Horeca Texel. De nieuwe voorzitter daagde zijn ge hoor tevens uit om samen „klan tonvriendelijke excessen" te bestrijden. Nauta hield een pleidooi om meer aan het imago van het toerisme op Texel zélf te werken. Volgens hem is dat nodig om de Texelse toe ristenindustrie op poten te hou den. „Te hóuden, want er valt weinig meer te groeien", consta teerde Nauta. Verbetering van het imago op het eiland zelf mag wat hem betreft best hoger op de agenda van de promotiestichting staan. „Want we hebben nu wel de promotiebij drage bij elkaar gekregen, maar als de betekenis van het toerisme bij een aantal Texelaars onvoldoende wordt beseft, is dat toch het paard achter de wagen spannen." Hij gaf een paar voorbeelden, waaruit blijkt dat het imago niet altijd overeen stemt met de werke lijkheid. Zo denkt menig Nederlan der nog steeds dat je lang moet wachten bij de Texelse boot en dat het eiland in de zomer overvol is. „Helaas is er ook een categorie (Foto Gerard Timmerman) Het kanaal is één van de vele wa tergangen die Waterschap Hol lands Kroon dit jaar uitbaggert. Het werk is onderdeel van een baggerplan waarmee tot het jaar 2000 in hoog tempo over het hele eiland sloten op diepte worden ge bracht. Het gaat om schouwslo- ten. Particulieren en landbouwers worden tevoren geïnformeerd, zo dat ze er met hun bouwplan reke ning mee kunnen houden. Het is volgens het waterschap niet zo dat nè 2000 de bagger niet meer over het land mag worden uitgere den. Modder van klasse één en twee (nauwelijks vervuild) mag ook dan nog over de akkers wor den gebracht. Vervuilde bagger moet echter worden afgevoerd. Wegens het grote bereik van de giek van de kraan heeft het water schap aannemer Daalder voor het werk ingehuurd. lUssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne Aan het strand stil en verlaten Liep de bisschop met zijn knecht. Hij sprak, luister, trouwe makker Mijn ouwe benen worden slecht En het wordt mij op mijn leeftijd Allemaal te commercieel Die kerstman met zijn nylon bakkes Krijgt meer en meer het leeu wendeel En ik moet voor mijn verjaardag Steeds maar vroeger in de weer Het spijt me voor mijn trouwe aanhang Ik gooi het bijltje er bij neer Maar Piet, ik heb jou niet vergeten Want je studiebeurs ligt klaar Hier wacht jou nog een gouden toekomst Als project ontwikkelaar De stoomboot schenk ik aan het Nioz Want die jongens zitten krap Anders krijgt misschien de Teso Nog een vinger in de pap Mijn schimmel gaat naar de ge meente En krijgt daar een vaste baan Om de vechtende partijen Vakkundig uit elkaar te slaan En je legt de roe, mijn jongen Maar bij Van Rappard voor de haard Want ik heb er al die jaren Toch ook de orde mee bewaard. (ADVERTENTIE) Texelaars, bij wie een wat meer genuanceerd en positiever beeld van het toerisme op z'n plaats zou zijn", vervolgde Nauta. „Zo bestaat de indruk dat Texel grote groepen feestvierende jongelui en lawaaischoppers herbergt. Maar in het hoogseizoen bestaan onze gasten voor hooguit 10% uit jon geren, waarvan er maximaal enke le tientallen af en toe overlast veroorzaken. Deze blijken dan vaak ook nog voor een flink deel Texelaars te zijn. Ook dan heb je te maken met een vertekend en ge neraliserend beeld." Volgens Nauta heeft deze opvat ting ook postgevat bij „politieke gezagsdragers, die De Koog als Sodom Gomorra durven bestempelen". „Wellicht kost het een ton promotiegeld om die fabel weer te relativeren. Het lijkt me dan ook redelijk dat de gemeente raad besluit de bijdrage aan de VW alsnog met een ton te verho gen..." Zondag belooft een bijzondere dag te worden voor zwemparadijs Cal luna. Wat er precies gaat gebeu ren wil de zwembadleiding nog geheim houden, maar dat het de moeite waard is om van 10.00 tot 13.00 uur het familiezwemmen mee te maken, mag duidelijk zijn. Waarom naar uw drukker voor een kerstkaart? Alleen hij heeft de grootste keuze. Ook kaarten van WWF en Amnesty. In november 10% korting op de indrukprijs. L*R (ADVERTENTIE) TEXELSE ^COURANT t,'..» Van JTi,/. uJjtf lun. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. luutCitr Opiuitn JAN BROUWER BEELD GELUID ULlim mets drogisterijparfumerief otohandel

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1