Niets buiten de boeken om %.?sym-W Historische Vereniging wil naar voetbalkantine School m/d Bijbel zit er warmpjes bij Bob Rienks over inval FIOD: c^rmoon y]kA- v Minstens 60 procent sprongen ging zwart" Gemeente reageert afwachtend TEXELSE COURANT yv. \^//L -Xt Texel niet ziek? Ex-medewerker over Paracentrum: Rangers College praat met minister over stuifdekken 1-2-3-regeling Riolering Is een sfeer van stemmingmakerij ontstaan, laster zelfs. iar ik ben er niet bang voor. We hebben niets buiten de tken om gedaan." De inval door de Fiscale Inlichtingen Opsporingsdienst (FIOD) in het Paracentrum zit direc- ir/eigenaar Bob Rienks niet lekker. ,,Je gaat over de tong Ook al is er niets aan de hand, al die publiciteit is niet sd voor het imago van ons bedrijf." inval maandagmiddag in het jcentrum en het huis van iks in Oosterend kwam vol- s de ondernemer als een ver- iing. Het bedrijf wordt ervan Jacht stelselmatig de omzet-, wnsten- en vennootschapsbe- jng te hebben ontdoken. Bij de aoeking werd de administratie en met 1991 in beslag geno- i, Het gerechtelijk vooronder- is zou vorige week zijn gestart. FIOD-inval was landelijk jws. Volgens Rienks en jnct-directeur Simon Woerlee de grote kranten waarschijnlijk maal gebeld door dezelfde tip- als degene die de Texelse irant geeft getipt en wellicht belastingdienst. Het zou om i rancuneuze ex-medewerker n. „Wie het geweest is? We ben bepaalde vermoedens, ir daar laat ik het bij. De FIOD ft niet gezegd waarvoor ze imen. We zijn niet verhoord, ze hebben wel gevraagd of bepaalde bescheiden konden ■nemen." schillende kranten weten te den dat het Paracentrum dui- d tot tweeduizend tan- isprongen van driehonderd Jen heeft verzwegen. Rienks: izin. In het logboek staat pre- het aantal sprongen geno- d. Als dat er vierduizend den zijn, zou ik er trots op zijn, sr het zijn er hooguit tweedui- d. De tweeduizendste sprong It ook nog in de Texelse Cou- gestaan. In een grote organi- als de onze, kan je geen mgen verzwijgen, ledereen it alles van elkaar. Datzelfde It voor het aantal passagiers bij sel Air. De administratie ver- pt via veel schijven in ons be drijf. En alles staat geregisteerd in het computernet. Als er al een ver schil is, zijn dat hooguit zeven sprongen." De bewering in de Volkskrant dat Rienks het slachtoffer lijkt van zijn „rigide personeelsbeleid", is vol gens de ondernemer pure laster. „Sinds '91 voeren we een verbe terd personeelsbeleid, waarvoor Simon verantwoordelijk is. Toen ik 26 jaar geleden uit hobbyisme be gon, ging het allemaal anders. Maar je moet met je tijd meegaan. Van de 18 medewerkers hebben we een kleine vaste kern die jaar- rond in dienst is. Buiten het spring- seizoen houden we ons bezig met reserveringen en organisatie van evenementen, bijvoorbeeld het Nederlands Kampioenschap dat van de zomer weer op Texel wordt gehouden. Zo kunnen we tevoren inschatten hoe druk het seizoen ongeveer wordt. Op die basis kun nen we tijdelijke krachten een con tract bieden. Dat geeft hen ook zekerheid." Zwart betalen is er volgens Rienks en Woerlee binnen hun bedrijf niet bij. „Een stuk of drie, vier van on- zeseizoenskrachten betalen we op freelance-basis. Er is met hen geen gezagsverhouding en ze dra gen in principe zelf hun premies af." Rienks sluit niet uit dat de fiscus daarover van mening verschilt met het Paracentrum. „Ik verwacht naar aanleiding van de administra tie die in beslag is genomen, dat ze best wel vragen hebben. Maar die kunnen we allemaal beant woorden. We kunnen ons voor al les verantwoorden." Ondanks de stellige overtuiging van zijn onschuld is Rienks aller minst ingenomen met de inval. Bob Rienks: ...niets een de hond... „Op allerlei manieren proberen we ons bedrijf een zo betrouwbaar mogelijke uitstraling te geven. Via het personeelsbeleid en andere veiligheidsmaatregelen. Het gaat goed met het Paracentrum. Inclu sief de 2000 tamdemsprongen worden jaarlijks ruim 20.000 sprongen gemaakt. Het Paracen- trum, één van de vijftien spring- scholen in het land, neemt daarmee ongeveer de helft van al le sprongen voor z'n rekening. Dat is iets waar we best wel trots op mogen zijn. Elke smet op het be trouwbare imago is er één teveel." De landelijke bekendheid lijkt in deze kwestie gezien de aandacht in de media negatief te werken. Woerlee: „We worden in een be paald daglicht gesteld, wat we niet leuk vinden. Het is vooral zo oneerlijk omdat ook Bob's privéle- ven er bij wordt betrokken. In de Volkskrant schrijven ze dat hij er een extravagante levensstijl op na houdt. Zwitserse bankrekeningen, drie auto's heeft en een groot jacht. Nou, dat jacht heeft hij niet en de auto is van z'n vrouw. Tegen dat soort vuilspuiterij kun je je jammer genoeg niet wapenen." Onschuldig of niet, de FIOD gaat toch niet over één-nacht-ijs bij een inval? Woerlee: „Onze branche is voor veel mensen toch een wat onbekende sector waar argwa nend tegenaan wordt gekeken. Ze weten niet wat er precies speelt. Misschien hebben ze hier op een mooie zomerdag wel de tan demsprongen zitten tellen en heb ben dat maal zoveel vermenigvuldigd. Maar dat is niet representatief. Dan zit je er zo een procent of tien, twintig naast." Rienks wil niet te lang stilstaan bij de inval. „Toen de FIOD was ver trokken, zijn we eerst met z'n allen een borrel gaan halen om de kwestie te verwerken. Nu moeten VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 IK UEB UW BOLDER VOLGELADEN MET. WILLEM we gewoon verder, want het nieu we seizoen begint eerder dan je denkt." „Ik schat dat minstens zestig procent van de sprongen bij het Paracentrum zwart wer den gemaakt. Maar er was dan ook geen enkele contro le, dus het ging makkelijk. Al leen is Rienks er te lang mee doorgegaan", aldus een ex- medewerker van Paracen trum Texel, die er een jaar of vijf geleden als tijdelijke kracht in dienst was. De zegsman wil alleen anoniem- zijn relaas doen. „Want we zitten met z'n allen op een eiland." Hij omschrijft Rienks als een „egotripper", „ledereen die met aanmerkingen kwam, snoerde hij de mond. De sfeer was zo dat iedereen eigenlijk z'n mond moest houden. Het was bij het Paracentrum soms tegen de boeven aan. Van po sitieve kritiek en advies over de gang van zaken was hij niet gediend, zelfs niet toen later bleek dat we het bij het rechte eind hadden. In mijn tijd was totaal geen sprake van personeelsbeleid." Onze informant zegt zelf niet rancuneus te zijn, maar vol gens zijn zeggen lopen er heel wat rond op Texel die dat wèl zijn. Over de betalingen van Rienks aan zijn medewerkers wil de zegsman geen kwaad woord horen. „Hij betaalde mij goed èn helemaal wit. Ik kreeg zelfs de ruimte er nog andere klus jes bij te doen, buiten het be drijf dan." De instructeurs die de zwart- betaalde tandemsprongen uit voerden, kregen volgens hem vijftig gulden „in het handje" „Het zijn van die vrije jongens, die zich particulier hebben verzekerd, dus het valt niet te controleren." „Rienks had er beter niet zo lang mee kunnen doorgaan. Hij wist ervan dat z'n praktij ken al een paar jaar werden rondgebazuind. En een ge waarschuwd man telt toch voor twee." net als degene die de hele groep aanbrengt,' aldus een voormalige medewerker. Als alle tegen Rienks geuite be schuldigingen kloppen, dan is het goed mis op het eiland Van de met zijn luchtvaartbedrijf Tessel Air ge maakte rondvluchten zou de on dernemer slechts de helft van het aantal passagiers aan de fiscus doorgeven. 'Thuis heeft hij een ge heime kelder waar hij de boekhou ding daarvoor vervalst Rienks ontkent 'We houden gewoon log boeken bij, niets aan de hand De contante zwarte opbrengsten zou Rienks op een geheime bankre kening in Zwitserland storten zo willen de verhalen. 'En het zou alle maal met zo erg zijn als het niet zo'n megalomane man was met een extravagant levensstijl Hij heeft drie auto's en een groot jacht Hij waant zich veilig, maar hij was van avond nog druk bezig in het toren kamertje op het vliegveld Ik weet wel waarmee, aldus een bron op het eiland. Rienks zelf heeft wel een idee uit welke hoek hij wordt beschuldigd 'Het gaat om ex-werknemers, een man of vier Maar ik heb niks te verbergen. Als u dat wilt moet u zelf maar eens komen kijken De rangers van het Wereldna- tuurfonds komen zaterdag om 13.00 uur bijeen in de schuur van Staatsbosbeheer aan de Ploegelanderweg. Het onder werp is: stenen. De jeugd wordt verzocht een beker en paspoort mee te nemen. Fragment uit de Volkskrant De Historische Vereniging heeft ruim 760 leden. Daarmee is het de grootste club op Texel, maar zonder een eigen on derkomen. De gemeente is gevraagd de SV Texel-kantine over te mogen nemen. Daar is niet afwijzend, maar erg af wachtend op gereageerd door het college van b en w. lecententeem ven de School met de Bijbel poseert bij de nieuwbouw. V.l.n.r. Jecob Zuydweg. directeur Ekes Hordijk, voorzitter i Deelder. MerIJke Snijders. Hens Jenssen en Merljke Bremer. TJItske Tiemersme wes verhinderd. IForo Frans Hopmant walvisbokaal mee; het boek zal een plaatsje krijgen in de schoolbi bliotheek. De cv-installatie stond in de kel der, maar dat was volgens de vei ligheidseisen niet meer toege staan. De goedkoopste en meest praktische oplossing was om stukje aan de school te bouwen, zo dicht mogelijk bij de bestaande leidingen. De leeggekomen kelder is inmiddels als berging in gebruik. Bijkomende kosten, zoals vloerbe dekking en verlichting, kwamen niet voor vergoeding in aanmer king en zijn door het bestuur uit eigen middelen betaald. Ook kon geld worden uitgespaard door zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Hoofdaannemer was Elko Vermeulen en de firma Schoo in stalleerde de centrale verwarming. School met de Bijbel in sterend heeft een ander aan- ht gekregen. Bezoekers kijken de entree voortaan tegen een «ten gevel aan. Aanleiding was bouw van een nieuw hok voor centrale verwarming tegen de de buitenmuur. Om het geheel it to ontsieren, werd ook de di- Hiekamer iets vergroot, ■ensdagmiddag werd de aan- ■'■w officieel in gebruik ge ien. kithouder Nel Eelman-van 't die evenals raadsleden en ile ambtenaren voor de infor- i'e bijeenkomst was uitgeno- I, noemde de verbouwing „een olvoorbeeld van goede sa- iwerking". het afstoten van taken door rijk wordt de gemeente straks verantwoordelijk voor de huis- Ifting van het bijzonder onder- In de toekomst zullen dverbouwingen daarom in overleg met de gemeente moeten worden uitgevoerd. De School met de Bijbel is alvast op deze ontwikkeling vooruit gelo pen. Men gaf de verbouwing volle dig in handen van de afdeling Bouwzaken van de gemeente. „Een goede zet", aldus wethouder Eelman. „Want de mensen van de afdeling kunnen creatief omgaan met hun opdracht. Zelfs zó crea tief, dat er commotie in de ge meenteraad door ontstond." Ze doelde daarmee op de uitbrei ding van de directiekamer, die er 1.40 meter bij kreeg. Gaat het nu om een nieuw cv-hok of om een grotere directiekamer?, zo vroeg de raad zich af. Door de wethou der kon aannemelijk worden ge maakt dat het uit oogpunt van welstand beter was om de gevel gelijk te trekken. Het front werd afgetimmerd met het duurzame „red ceder"-hout, dat ook toege past is bij o.a. hotel Opduin en De Bruinvisschool. Als geschenk bracht de wethouder het zojuist verschenen boek over de Texelse De Historische Vereniging poogt het verleden van Texel voor de toe komst te bewaren. Er zijn diverse subgroepen die zich bezig houden met het verzamelen van archief materiaal en allerlei andere activi teiten. Vier keer per jaar wordt een verenigingsblad uitgegeven. De club heeft slechts enkele uren per week de beschikking over een kleine ruimte in d'Ouwe Ulo. Die wordt ook door anderen gebruikt, zodat geen materiaal kan blijven liggen. Voor sommige activiteiten moet worden uitgeweken naar an dere accommodatie. In een brief aan de gemeente merkt het bestuur op dat vele klei nere clubs dan zij kunnen beschik ken over een eigen ruimte. De Historische Vereniging heeft het oog laten vallen op „De Klets- keet", de kantine van SV Texel. De gedachte daarachter is dat het ge bouw door de fusie tussen de club en Texelse Boys waarschijnlijk vrij komt. De ruimte zou uitermate ge schikt zijn en alle afdelingen zou den er onderdak in kunnen krijgen. Er zit bijvoorbeeld ook een keu kentje in, waar de archeologische afdeling vondsten zou kunnen restaureren en schoonmaken. Vernietiging „We zijn hier al maanden mee be zig", vertelt mevr. M. Kikkert- Kuiper. „Er zijn ook andere ruimtes bekeken, maar die vielen af. Het Polderhuis is de enige andere optie geweest, maar dat ging helaas ook niet door. We hebben verder geen serieuze onderhandelingen lopen voor accommodatie. Dit is ons enige ijzer in het vuur." Volgens de Historische Vereniging is in de kantine behoorlijk wat ge meenschapsgeld gestoken. „Als wij erover kunnen beschikken. gaat dit niet verloren." De schuld van f60.000,- die nog op het pand rust, wil de vereniging overnemen. De gemeente heeft vage plannen B en W gaan woensdag 6 decem ber naar Den Haag om te praten met minister J. van Aartsen over de Texelse stuifdekproblematiek. De Texelse deputatie, waarin ook de landbouw is vertegenwoordigd, zal pleiten voor het toelaten van drijfmest als middel om stuiven te gen te gaan. Voor dit gesprek op hoog niveau is een half uur uitge trokken: van 14.00 tot 14.30 uur. Over hetzelfde onderwerp zal op een nog te bepalen datum ook de vaste kamercommissie worden benaderd. Blijkens een enquête onder de le den van Horeca Nederland, afde ling Texel IHNT), beoordelen de cafébedrijven de 1-2-3-regeling overwegend als slecht. De overige horeca is redelijk positief over het beleid inzake de sluitingstijden. Omdat er op het moment geen haalbare alternatieven zijn, vindt het bestuur het niet zinvol om na dere voorstellen te doen. Uit dezelfde vragenlijst blijkt ook dat de leden het seizoen 1995 als „goed" aanmerken. Slechts 8% antwoordde „slecht", 12% „ma tig". Een meerderheid is niet tevre den over de VVV: 22% geeft een slecht rapportcijfer, 36% zegt „matig". om het gebied als industrieterrein te exploiteren. De Historische Ver eniging zegt er geen moeite mee te hebben. „Beter dan dat het ge bouw wordt gesloopt. Dat zou ka pitaalsvernietiging zijn." Afwachtend Het college van b en w geeft aan dat het nog niet zeker is of De Kletskeet gemeentelijk bezit wordt. En mocht dit gebeuren, dan is nog niet zeker welke be stemming het gebouw krijgt. De raadsleden van de commissie Welzijn reageerden dinsdagavond net zo afwachtend op het plan. De behoefte aan een eigen ruimte werd onderschreven, maar de ont wikkelingen rond het gebied zijn nog niet duidelijk genoeg om een beslissing te nemen. VERVOLG VAN PAGINA 1 (PvdA) en Peter Bakker (Groen Links) drongen aan op uitstel. „Ik wil niet met de rug tegen de muur een besluit nemen", aldus Eelman. „We praten hier over een miljoen. Dan kun je niet op basis van een A4-tje beslissen", vond Bakker. „De tijd van onderhandelen had beter gebruikt kunnen worden om een goed rioolplan op te stellen", meende Roeper. Ze toonden zich bereid een extra commissie- en raadsvergadering in te lassen om een zorgvuldig besluit te nemen. Voorzitter Jur Schuiringa van de VST vond verder uitstel, al was het maar met een maand, niet ver antwoord. „Vroeger begon het sei zoen pas in de zomer, nu staan de paviljoens er al in de derde week van maart." Rechtsongelij'kheid? Erna Eelman was niet overtuigd. Zij wees op een ambtelijk advies, dat vorige week door b en w was besproken. Volgens haar is nu al duidelijk welke consequenties het rioolplan voor de burgers in het buitengebied zal hebben. Zij waar schuwde dat het „voortrekken" van de strandpaviljoens rechtson gelijkheid tot gevolg heeft. Wet houder Poster ging niet op haan kritiek in: „We hebben een andere keus gemaakt." Volgens Poster is er geen sprake van rechtsonge lijkheid. De wethouder kreeg steun van Kees Hin (CDA). „Strandpaviljoens zijn specifieke bedrijven. Die kun je best loskoppelen van de riole ring van het buitengebied." Hij moest nog met zijn fractie over leggen, maar zei „positief te willen meewerken". Gerard Weijers (Texels Belang) was dezelfde me ning toegedaan. „Maar we willen eerst de cijfers zien voor we defini tief ja zeggen." (ADVERTENTIE) Drukkerij Langeveld De Rooi heelt keus lilt honderden kerst- en nieuwjaars kaarten Wanneer u ze laat indrukken in de maand november geven wij u korting; op de mdi-ukpnj* Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy I n Parkstraat 10 Den Burg W //K Telefoon 0222 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5