Texelaar schreef curieus boek over kapitein Iglo ■toxm >x «<8 Wat ik z eggen wou... n M< [Slechts 85.000 km. Wat dacht u van O km op de teller? f13.995,- TEXELSE ^7 C0URANT Frans Bakker c.s. signeren „Iglo" emonam ichool treurt om Dod Knippenberg Costa del Tol Woning gezocht Uit het hart gegrepen Toch acties bij politie Hoornder acteurs wekken interesse befaamd auteur College praat met De Koog en De Cocksdorp ALARM ALS ELKE SECONDE TELT FEEL FREE, FEEL SUZUKI VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 litel verraadt helemaal niets: {lopige. brede en waarachtige thrijving van de ongelukkige w van het schip de Visstick hl ar gezagvoerder Kapitein Ig- Geen ondankbaarder werk dan typeren van dit zonderlinge t. De tekst achterop het om- spreekt van een boeddhisti- i trap in het aangezicht. Juist tiaar Frans Bakker, één van de tijvers, biedt evenmin uit- ist: „Iglo is eens het postmo- ne standaardwerk van de [itieme geschiedenis genoemd, vind ik wel mooi." En de doel- jp? „Dat is in principe ieder- l Mensen van 7 tot 96. Of was 97?" Hu...? I is opgegroeid met de avontu- van Paddeltje en De scheeps- yens van Bontekoe en veel arde hecht aan heldenmoed en ivijding, komt bedrogen uit meer hij in dit zeeverhaal de- de elementen verwacht tegen tomen. Maar de liefhebber van nz - de kater die als stripfiguur maakt in de verschillende ties van het Noordhollands jblad - zal smullen van Iglo, zo de producenten het boek kort- noemen. Het is zowel isvondig als gezocht en geestig flauw. Met andere woorden: je pt er mee weg of je gaat er op de loop. Frans Bakker en zijn compa- nen signeren zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur bij Nauta Boek. Dat betreft zowel hun gezamenlijk produkt, als de boeken die ze afzonderlijk hebben geschreven. Het schrijverscollectief is boven dien van plan een prijsvraagje te organiseren. Voor drie ge lukkigen zal er een gratis exemplaar van „Iglo" zijn. Opvallend is dat zelfs de meest- ervaren en gezaghebbende recen senten nauwelijks raad wisten met Iglo, dat afgelopen voorjaar verscheen. De één probeerde net zo lollig te zijn als het boek, de an der citeerde zich een ongeluk. Maar in geen van de gevallen werd ook maar iets van de inhoud aan schouwelijk gemaakt. Collectief Iglo is het produkt van een collec tief, bestaand uit drie schrijvers en twee illustratoren. Eén der scri benten is de 34-jarige Frans Bak ker, tegenwoordig woonachtig in Amsterdam, maar als telg van wij len Jaap Bakker en Ria van Leeu wen (van de Rozendijk) geboren ltsin Iglo: oen gemakkelijke figuur om de verbeelding gaande te houden. en getogen op Texel. Als student geschiedenis kwam hij in contact met vakgenoten Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes, met wie hij in 1982 het tijdschrift Platfo- rum opzette. „Een literair tijd schrift, met alles wat toevallig voor de boeg komt. Vooral een or gaan voor creatieve invallen, die je niet allemaal even serieus hoeft te nemen. Maar we waren ook het eerste tijdschrift dat direct na zijn overlijden een artikel aan W.F. Her mans wijdde" Uit die samenwerking 1 wam ze ven jaar geleden kapitein Iglo bo vendrijven, vertelt Bakker. Het personage zag het levenslicht in een themanummer van Platforum, gemaakt vóór de verjaardag van één van de schrijvers en dóór de andere twee. Omdat de drie vlak na elkaar jarig zijn, verschenen binnen korte tijd in beperkte opla ge drie van deze nummers. Uitein delijk werd het materiaal gebun deld voor een reguliere editie van het tijdschrift. Filosofie Vier jaar geleden bedachten de schrijvers dat het zonde zou zijn het thema niet wat meer uit te werken. Omdat de reizen van de kapitein er minder toe doen dan zijn filosofieën, kanin principe elke kolderieke inval worden gebruikt. „Iglo is een gemakkelijke figuur om de verbeelding gaande te hou den. De ruggegraat is duidelijk, vlees eraan vastplakken is niet zo moeilijk." Toch is het niet zo helder als Bak ker betoogt. Want hoe maken drie schrijvers en twee tekenaars met z'n allen één boek? Theo Capel van Vrij Nederland had wel een vermoeden: op zo'n smal ka mertje in een studentenhuis met een door de overheid ter beschik king gesteld spiraalbed. Voor jou en je vriendin biedt het eigenlijk geen plaats, maar wonderlijk ge noeg passen er wel een stel vrien den op en een krat pils. Dat leidt tot een avond zinloos, maar vrese lijk leuk geouwehoer en het onbe zonnen besluit hier een uitgever in te mengen." Bakker lacht, als hij wordt gecon fronteerd met de beschrijving. „Leuk bedacht, net als 'De één zegt wat, de ander schrijft het op, terwijl het ondertussen wordt ge schrapt.' Maar het ging niet zo studentikoos als wel eens wordt gesteld. We hebben voornamelijk overdag geschreven, met veel dis cipline, zonder dat het écht een vijfdaagse werkweek werd. De ideeën werden meestal bedacht wanneer we afzonderlijk aan het werk waren, terwijl we ze met z'n drieën verwerkten." Heinz Met z'n drieën, want René Windig en Eddie de Jong vervoegden zich pas later bij het trio. De makers van Heinz waren geabonneerd op Platforum. „Hoewel ze een jaar of tien ouder zijn dan wij, beschou wen we hen als geestverwanten. Het grappige is dat zij ook al jaren samenwerken." Toen de twee toe zegden Iglo te zullen illustreren, raakte het project in een stroom versnelling. Via Windig en De Jong werd een uitgever gevonden (de Harmonie), nadat de (kleine) uitge ver van Bakkers mede-auteurs al had verklaard het boek zó leuk te vinden, dat het een beter lot ver diende dan in een kleine oplage op grijs papier te worden gedrukt. Daarna moest nog hard worden gewerkt om alle ideeën om te zet ten in daden. In die periode waren ook de illustraties aan veranderin gen onderhevig. Oorspronkelijk zouden Windig en De Jong ze bij het verhaal maken, maar dat keurslijf bleek hen toch te strak. De tekeningen die nu de tekst ver luchtigen zijn vaak niet meer dan wat vage schetsjes, waarbij een flinke gedachtenkronkel nodig is om de link met de tekst te leggen. Doordachte kolder Een uitgebreide analyse van Iglo zou veel te ver voeren. Maar één voorbeeld van -de doordachte kol der van Bakker cs. is te fraai om hier niet mee te nemen. Daarin krijgt de bemanning van de Visstick het legendarische Paasei land in beeld. „Het spiegeleiland van Nederland, het gat van de we reld, dat wat het eerste weer on der de waterlijn verzakt als de poolkappen blijven smelten en het land blijft inklinken tgv onverant woorde dijkverhogingen. Niet voor niets ontdekt door Nederlanders, ja, houden wij vol, niet voor niets gesticht, bevolkt en drooggelegd door Nederlanders. Moet je die stuurse, voorouderlijke koppen van die beelden zien, met hun lange oren, witte baarden, rooie haren en hun fiere kakementstructuren." Daarna volgt een vraag van één van Iglo's matrozen: ,,'Eh, Captain, met uw permissie...' 'Wat is er, Padde jongen?' 'Witte baarden? Waar zijn die dan gebleven?' 'Die vraag had ik verwacht, alhoewel niet van jou.Het is mijn theorie dat die gemaakt moeten zijn geweest van een materiaal dat door de eeu wen heen is verweerd en verteerd, zoals bijvoorbeeld watten. Dus de beelden zijn oorspronkelijk getooid geweest met een fiere baard, zo als de mijne. En ik vraag me af: hoe kan dat? Mannen, wij moeten en zullen de wetenschappelijke verklaring vindenl Terug aan het werk nul Breng het landingsgestel in gereedheid. Ik ben uitgespro ken." Biertjes Bakker probeert desgevraagd een handleiding te geven hoe het boek te lezen: „Benader het niet al te serieus. Nee, dat zeg ik verkeerd, dat haalt het naar beneden. Zie mee te gaan in de rare kronkels. Een vriend van me vond het eerst niet om dóór te komen. Maar toen hij een paar biertjes had genuttigd, las hij het in één ruk uit. Misschien moet het wel zo." De oud-Texelaar mag dan zelfs tij dens een serieus interview af en toe op hol slaan en zich te buiten gaan aan woordspelingen en bi zarre filosofieën, hij blijkt ook iemand met een fijne neus voor re clame „Texelaars willen natuurlijk graag weten wat dit boek met Texel te maken heeft. Wel: Iglo vertrekt voor zijn wereldreis van de Reede van Texel. En... Nou ja, als ik niet op Texel had gewoond, dan had ik dit boek niet kunnen schrijven. Noteer dat maar. Wil je nog meer one-liners...?" Da beelden van Paaseiland door de ogen van Windig en De Jong. srband met het overlijden van Knippenberg heeft scholen- «enschap De Hogeberg giste llend de lessen gestaakt. De ingen en docenten kregen de igenheid om het heengaan de populaire geschiedenisle- gezamenlijk of voor zichzelf - irwerken. De 47-jarige Knip- berg. die aan kanker leed. rf In de nacht van woensdag londerdag in het ziekenhuis. Knippenberg genoot nationale internationale bekendheid als knippenberg In karekterlstleke stijl (*•0 tijdens de „60 van Texel" In (Foto archief Texelse Courent) duurloper van topniveau. Hij nam deel aan ultralopen van meer dan 100 km en 24-uursraces. Eén van de hoogtepunten was de IJssel- meerronde in 1979, toen hij 400 km liep in 43 uur en 37 minuten, een officieus wereldrecord. Ook snelde Knippenberg te voet van Hoek van Holland naar Stockholm. Over de historie en achtergronden publiceerde hij het boek „De mens als duurloper". „Lopen is geen sport maar een manier van reizen, waarbij lichaam en geest zich voortdurend verplaatsen. Lopen is daarom kunst en geen middel ter bestrijding van welvaartskwaalt jes", stelde Knippenberg. Tot in de laatste fase van zijn leven schreef hij spitsvondige columns in het blad „Runners". Knippenberg was een natuur mens, op zoek naar uiterste gren zen. Dat bleek niet alleen uit het ultralopen, maar ook uit zijn reizen naar Spitsbergen. Nadat een expe ditie met kayakken en bergbeklim men -twee andere passies- in 1985 goed was bevallen, maakte hij in 1988 een historische zeil tocht in navolging van Willem Ba- rentsz. In de zomer van 1984 vestigde hij zich met zijn gezin op Texel; eerst in Gerritsland, later bij de vuurto ren. Sinds augustus 1990 was Knippenberg als leraar geschiede nis verbonden aan de scholenge meenschap in Den Burg. Op het eiland was hij nauw be trokken bij de lange-afstandsloop de „60 van Texel". Tijdens de laat ste wedstrijd, met Pasen dit jaar, gaf hij vermoeid na 80 km op Een signaal, want later tijdens het voorjaar kreeg hij te horen dat hij longkanker had. Voor „de Knip" was het onaanvaardbaar dat dit juist hem, een echte sportman, moest overkomen. Jan Knippenberg laat een vrouw en twee zoons achter. Dinsdag middag is om 13.30 uur een af- scheidsdienst in de NH kerk van Den Burg, waarna op de Hogeberg de begrafenis plaatsvindt. Bneven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Enige tijd geleden vond in Scheve- ningen een badplaatsen-conferen tie plaats, waar o.a. staatssecreta ris v. Dok waarschuwde voor de toenemende concurrentie van de Oostzeekust voor onze toeristen economie. Half Nederland en met name de kuststreek schrok zich lam. Wat korter geleden reisde een gezel schap van 85 man, w.o. vier Texe laars (of - na de laatste discussies - toch maar twee) af naar Mecklenburg-Vorpommern. Zij constateerden dat bij de ontwik keling van het gebied bewust werd gestreefd naar kleinschalige knusheid. Geen flats e.d. maar kleine dorps-ogende hotelletjes (TC 17 okt. '95). Noch korter gele den - vorige week - lees ik in de zelfde Texelse Courant over de plannen van hotelbouw op de blanke top(pen) der duinen bij De Koog. Is dat nu het antwoord op het door ons gevreesde succes van de kleinschalige knusheid aan de Oostzee? Hoeveel Rabobank-reisjes zijn er nog nodig om wakker te wordenl? Projectontwikkeling bedrijven is korte-termijn denken. Doel: Snel geld verdienen en wegwezen. Toeristen-economie bedrijven daarentegen is lange-termijn denken I Doel: verstandig gebruik maken van je geografische ligging en lan delijk schoon en ervoor zorgen dat je gasten niet snel willen wegwezen. (U mag zelf oordelen, hoe goed die twee activiteiten bij elkaar passen.) Mijn argument tegen is dan ook puur economisch en dat zou moe ten aanspreken. Voor alle duidelijkheid: ondergete kende draagt zelden geitewollen sokken, is bioloog noch agoog, geen lid van de groene maffia, ook geen familie van de heer Does, maar een geboren Texelaar (vraag maar aan Erna), die beseft dat toe risme zeer belangrijk is voor Texel en die dus vindt, dat Jan Rap(pard) en z'n maten goed op ons saeck moeten letten! Dus VVV, TVO, (m'n bijdrage) TVL en iedereen die beseft dat Toe risme voor Texel van levensbelang is: let op je winkel, want de steeds knusser wordende Oostzee is niet ver!! De patiënt mag dan wel weer be ter zijn, Ko, maar als hij (met ons zakgeld) in verkeerde handen valt, wordt het toch nog een be grafenis. K. Smidt, Den Burg. Als geboren en getogen oud Texe laar wil ik graag reageren op het stukje in de Texelse Courant van 17 november jl. over het bemachti gen van een woning. Mijn voorvaderen zijn al geboren op Texel en ik zelf ook en heb er tot mijn 37ste jaar gewoond. Bo vendien wonen en werken mijn drie kinderen ook op Texel. Nu doe ik al enkele jaren pogingen een huis te bemachtigen. Overal krijg ik nul op rekest. Wanneer er geen huizen zijn houdt alles op. Maar ik vind het erg scheef, dat een vreemde (dus iemand die er noch geboren, noch gewoond heeft) en die over veel geld be schikt wel de mogelijkheid heeft een huis te huren of te kopen. Kunnen deze huizen dan opeens wel gemist worden in het bestand voor de ingezetenen? Er is toch immers zo'n te kort? Dit moest mij even van het hart. D. Buijs Terborg En wat gebeurt er als het kraak been niet terugkomt? Dan hebt U een probleem, zei dokter Benink opgewekt. Kijk beste Harry, dokter Benink is opgewekt. Hij plaatst dan zoals bij mij een nieuwe knieprothese, zelfs een heel mooi kunstknieschijfja Na enige tijd kun je weer alles on der pijn, Harry. Wandelen, fietsen, autorijden en zelfs je jaarlijkse tochten maken door de bergwou den van Irian Jaya. Dokter Benink zal je wel aanraden je fiets mee te nemen voor de ef fen gedeelten, da's minder zwaar voor de Papoeasl Maar wat de straten van Den Burg betreft heb je groot gelijk. Ge meenteraad, burgemeester en wethouders, ik heb weieens ge dacht doet u het volgende: Ver bind één knie goed stevig, maar doe een paar punaise met de puntjes naar uw huid toe, tussen het verband. Zet uw auto bij Kor- tenhoeven, ik woon n.l. in De Koog en moet dus met de auto naar Den Burg. Neem twee krukken en In de week van 27 tot 30 novem ber zal de politie in de Noordkop acties houden in het kader van de CAO-onderhandelingen. Er zullen werkonderbrekingen worden ge houden en er komt een sympo sium in Hoorn. Voor het district Texel/Den Helder wordt dinsdagochtend 28 novem ber een actievergadering gehou den in Den Helder. Donderdag is de slotmanifestatie in Hoorn, waarvoor alle burgemeesters van Noord Holland Noord zijn uitge nodigd. vooral de tas niet vergeten. Ga dan via de kinderhoofdjes, stoepje op en af, naar de apotheek, dan naar Nauta, langs reclame-borden en terras naar Mets, oversteken en postzegels kopen in het postkan toor. Bij Timmer brood meenemen en terug naar de auto. Eerlijk bur gemeester, wethouders en ge meenteraad, na deze wandeling geeft u nooit meer uw fiat aan „kunstbestrating". Lenie de Boer-Scheffer, De Koog. Toneelvereniging De Vriendenk ring weet vanavond bij haar ver tolking van „Finale" de kritische blik van een expert op zich ge' richt. Hans van Wijngaarden, schrijver van zo'n vijftig blijspelen en drama's, toonde zich aange naam verrast toen hij hoorde dat de Hoornders zijn ongeveer vijfen twintig jaar oude lievelingsstuk op de planken zouden brengen. Aanvankelijk wilde de schrijver naar dorpshuis De Waldhoorn ko men, maar de lange reis - hi> woont in Zwijndrecht - in combi natie met zijn gevorderde leeftijd deden hem van dat voornemen af zien. Arend Nijkamp bleek echter bereid het treurspel vast te leggen op videoband, zodat de meest gespeelde auteur van Nederland het toch kan zien. Van Wijngaarden schreef „Finale" ooit uit adoratie voor toneelvedet te Fien de la Mar, wat ook blijkt uit de speelse verwijzing in de titel. Dat gebeurde nog vóór „Fien" uit kwam. Later werd geopperd dat sommige scènes uit deze beroemd geworden musical wel erg veel le ken op die uit „Finale". Het to neelstuk werd veel minder bekend, wat voor een deel te wij ten is aan de hoofdrol, die zó zwaar is dat menig amateurvereni ging daarvoor niet de juiste actrice in huis heeft. De Vriendenkring durfde de uitdaging echter wèl aan, een beslissing die mede werd ingegeven door de roep van de trouwe schare toeschouwers om een „zwaarder" stuk dan de afgelopen jaren was gespeeld. De hoofdrol in „Finale" wordt ver tolkt door Den Hoorns eigen diva, Gerdy Grabowski. Wie wil weten hoe zij en haar collega's het er van afbrengen, kan waarschijnlijk nog nèt een kaartje bemachtigen. Het doek gaat vanavond open om 20.00 uur. Joop Rommets In het kader van de jaarlijkse tour nee langs de dorpen, hebben b en w dinsdag 28 november een ver gadering met de dorpscommissie van De Koog, aanvang 19.30 uur in „De Hof". Zoals gebruikelijk komen allerlei kleine en grote dorpsproblemen aan de orde Onder andere wordt gepraat over snelheidsremmers op de Boodtlaan, illegale autoslapers, de plannen van camping Ko- gerstrand, de strijd tegen zwerf vuil en rommel bij glascontainers, de organisatie van evenementen en verlichting bij het openbaar toi let in de Dorpsstraat. Donderdag 30 november is De Cocksdorp aan de beurt. Dan ver gadert het college om 19.30 uur met de dorpscommissie in „Het Eierlandsche Huis" waarbij onder meer wordt gesproken over het parkeerterrein Moleniaan, het fietspad van de Vuurtorenweg en de riolering en herindeling van de Langeveldstraat. Beide bijeen komsten zijn openbaar. (ADVERTENTIE) Waarom zoeken naar die speld i.z.g.st. in de hooiberg van occasions? Terwijl u voor hetzelfde geld een juweel tje bij Suzuki koopt We hebben 't over de Alto- zuinig, wendbaar, overal te parkeren, lage onderhoudskosten. En_ echt nieuw. Zo staat-ie bij uw dealer, te wachten op zijn eerste eigenaar De Suzuki Alto Max is er al voor Prijs incl BTW, excl. kosten rijklaar maken. OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Oosterenderweg 52, (0222) 31 83 96.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7