Ouderen op reis door wereld van muziek Bronzen medaille voor Bakker en Kooiman ,Niet zelf de toeter ter hand" longerencafé Time Out riert verbouwingsfeest Stijlvol jubileum Texels Vrouwenkoor Nieuwe formule tweewielerzaak W^t ik zeggen wou. Jonge redders gezocht Costa del Tol II COURANT Lezing over ziek zijn Werkgroep voor aanpak hart van Den Burg Fraaie combinatie met Musica Texla Vrouwenkoor leidt bloeiend bestaan VERKOP Hoe staat het met de toekomst van de speciaalzaak? Rijwielrepa rateur en -verkoper Rob Kooiman maakt zich daarover niet al te veel zorgen. De hausse in de rijwiel branche mag dan ten einde zijn nu steeds meer detaillisten tweewie- Iers in hun pakket opnemen, er blijft volgens Kooiman voldoende marktruimte voor de gespecialeer- de fietsenzaak. Om dat te on derstrepen reorganiseerde de ondernemer het bedrijf aan de Schoonoordsingel volledig. Bezoe kers van de feestelijke presentatie zaterdag zagen dat de nieuwe werkplaats achterin de zaak ruim van opzet is en verwarmd. Zowel Kooiman als zijn vader Piet hebben bij het monteren voldoende armslag. De shop bij de entree van Unc.rn var, Irurtt feaWdi >aji dr tnl+ 'r tweetal en bracht de acties in her innering waarbij ze waren betrok ken. Hij was speciaal voor deze gelegenheid naar Texel gekomen samen met onderdirecteur Nico de Jonge en districtsinspecteur Koos van der Bent. Direct na het openingswoord van voorzitter Mr W. van Rappard van de plaatselijke commissie kwam Sint Nicolaas de zaal binnen om de scheidende redders ondeugend toe te spreken en - namens de an dere ploegleden - te voorzien van geschenken. De nieuwe wipper commandant Jaap Hoogerheide voegde daar nog een geschenk aan toe: een beeldje van een redder. Een presentje was er ook voor Kees Bakker die - na zeven jaar - ook opstapt als lid van de wipper- ploeg. Nog meer KNRM-getrouwen wer den in de bloemetjes gezet. Oud wippercommandant Piet Eelman werd door directeur Wiebenga ge prezen omdat hij zich al jaren bezig houdt met de zorg over de zestig collectebootjes die de KNRM op Texel op allerlei punten heeft uit gezet. De opbrengst was dit jaar f5200,-. Een bijzondere hulde in de vorm van een fraaie oorkonde viel Peter Kaan uit Oudeschild ten deel. Al vijftien jaar incasseert hij met zijn orgeltje bijdragen voor de KNRM. Redder zijn bij de KNRM heeft consequenties voor het huiselijk leven. De dochters van Theo Kooi man weten daarvan mee te pra ten. Ze brachten onder meer in herinnering hoe geredde schepe lingen in huize Kooiman onder het genot van eten en drinken van de eerste schrik bekwamen, veelal gekleed in de kleren van Theo.... Hoewel er op dit ogenblik nog geen acuut tekort is, zullen binnen afzienbare tijd toch ouder wordende beman ningsleden van de redding boot Beursplein 5 en leden van de wipperploeg van De Koog vervangen moeten wor den. Er wordt dus uitgekeken naar vrijwilligers die in hun voetsporen willen treden. De Als de heer K. Smidt uit Den Burg de moeite had genomen zich iets breder te oriënteren alvorens hij omwille van een goedkoop succes mijn naam in discrediet probeert te brengen, had hij kunnen weten dat hetgeen hij nu betoogt over het Texels toerisme, door mij ruim 13 jaar geleden al werd gesignaleerd. In een redactioneel artikel in de TC van 19 mei 1982 zei ik toen onder meer: „Maar let wel, de meeste mensen komen naar Texel voor de rust, de natuur en de gemoedelijk heid van de bevolking. Juist die kleinschaligheid van winkeltjes, eethuisjes en de voor sommige misschien wat primitief aandoen de vermakelijkheden heeft zo z'n eigen charme Maar als ik thans (1982) zie hoe, met name De Koog verloedert door gokautomatenhal- len en andere groots opgezette amusementsprojecten, dan rijst bij mij de vraag, of Texel niet bezig is haar beste troefkaart te verspe len." Einde citaat. De heer Smidt en ondergetekende verschillen op dit punt dus niet wezenlijk van mening. Alleen werd het toen door een „overkanter" gezegd en nu door een „geboren Texelaar" and that makes a hell of a difference. Overigens wil ik nog wel even me moreren dat de genealogie van de familie Does vanaf begin 1600 vrijwel geheel in kaart is gebracht. En hoewel in 1750 te Oosterend nog een Claas Jacobsz. Does met een Treintje Brouwer is getrouwd, kan ik de heer Smidt, niet in de laatste plaats tot mijn geruststel ling, mededelen dat wij geen fami lie van elkaar zijn. J.A. Does, Oosterend. gedachten van de plaatselijke commissie gaan uit naar jon ge mensen (20 tot ongeveer 25 jaar) die het niet erg vin den om op ongelegen tijdstip pen in actie te moeten komen en die bereid zijn om de ver eiste geoefendheid op te doen. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met Jaap Groen van de „Beursplein 5" of met Jaap Hoogerheide van de wip perploeg. DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 klonken het „Elfenkoor" van Otto Nicolai en het „Zigeunerinnen- koor" van Verdi, waarbij de pianist een gewichtige rol had. Ter afsluiting zong het Texels Vrou wenkoor een vijftal leuke werkjes, waarbij „The long day closes" van Sullivan eruit sprong door een steeds terugkerend ritme, dat de tragiek aangaf van een mislukte romance. In „One", uit een musical van Ani ta Kerr, waren er moderne samen klanken in combinatie met een aanstekelijk ritme, die veel indruk maakten. Wederom deed pianist Jansen voortreffelijk mee. Het ge dicht van Annie Schmidt „Tante Trui en Tante Toosje" met hun uit stapje naar Ameland -in een muzi kale bewerking van Cor Lemaire- deed het prima als afsluiting van een geslaagd optreden. Frans Visser Is ziek zijn alleen maar negatief en moet dit zoveel mogelijk worden voorkomen, of kan ziekte zinvol zijn? Over die vraag buigt de an troposofische arts dr. M. Niemeijer uit Zeist zich donderdag 7 decem ber. In het peuterklasje van de Vrije School aan de Gasthuisstraat houdt de arts om 20.15 uur een le zing over de zin van ziek zijn. ledereen is welkom, de entree is 75,-. (ADVERTENTIE) [bén helemaal niet muzikaal." n veelgehoorde kreet van plussers als een bezoek aan Muziekschool ter sprake komt. orde nieuwste cursus, die spe- al voor deze leeftijdgroep is ge- iakt, is dat ook helemaal niet dig. „Het is niet de bedoeling t de mensen zelf een instru ct ter hand nemen. Verschil de docenten laten ze, tijdens rellige bijeenkomsten, kennis iken met allerlei soorten mu- k. De afsluiting vormt een ge- menlijk concertbezoek", aldus ftdrik Jan Trooster, directeur n de Muziek- en Dansschool. i muziekgebied is er niet veel or oudere Texelaars. „We heb- n een eigen orkest en voor het igkoor is veel animo", haast nk Snijders van de Stichting ilzijn voor Ouderen (SWOT) zich zeggen. De muziekschool had hter nog geen aanbod voor deze ?ep. Daarin staat Texel niet al- n; ook aan de overkant zijn en speciale muziekactiviteiten or 55-plussers. ch is de tijd er rijp voor, denkt ijders. „De groep ouderen stijgt plosief en is veel actiever dan jeger. Op allerlei gebied. Vréég v bepaalde opleidingen krijgen bijna nooit, maar als iets wordt ïgeboden, krijgt men er zin in." Samen ecteur Trooster bezocht enkele tere muziekscholen in de ordkop. „Ik wil het onderlinge erleg van de grond krijgen en is het leuk als je gezamenlijk s tastbaars opzet." Vijf scholen pmeer, Wognum, Heerhugo- waard, Den Helder en Texel) beslo ten, op initiatief van Texel, samen een cursus te ontwikkelen, waarin ouderen kennis maken met mu ziek. „Dat moet je heel breed zien. Westerse muziek, maar ook etni sche muziek." Verschillende do centen vertellen over de soorten muziek aan de hand van luister voorbeelden. Er wordt ingegaan op de functie die muziek heeft in onze en andere culturen, de ge schiedenis en de raakvlakken tus sen onze en andere vormen van muziek. Bijkletsen De bijeenkomsten moeten vooral ook een gezellig karakter hebben. „We beginnen iedere keer om 10.00 uur met een kopje koffie. Eerst even bijkletsen." De lessen zijn tot 11.30 uur in de voorspeel ruimte van d'Ouwe Ulo. Verschillende docenten, elk met hun eigen deskundigheid, verzor gen één blok, dat uit twee bijeen komsten bestaat. Trooster: „Dat is ook leuk voor de docenten. Je steekt veel tijd in voorbereiding en normaal doe je dan één of twee keer je verhaal. Nu gaan ze alle vier de scholen af met hun pro gramma." Texel brengt blokfluitle raar Peter Smith in. Hij gaat het blok „zelf muziek maken" verzor gen. Daarin worden eenvoudige instrumenten zelf gemaakt, waar mee klanken worden voortge bracht. Het laatste onderdeel van de cur sus is een gezamenlijk concertbe zoek. Op Texel is dat een uitvoering in de Muze-serie, woensdag 28 februari ojn 15.00 uur op De Krim. Vooraf krijgen de verschillen tussen strijkers en bla zers, terwijl vooral in de snelle passages minimale ritmeverschil- len optreden, die soms een wat warrige indruk maken. Deson danks speelt Musica Texla een vooraanstaande rol in het culturele leven op Texel. Er wordt onder deskundige leiding muziek ge maakt en de diverse instrumenta listen zijn genoodzaakt door zelfstudie daadwerkelijk bij te dra gen aan de kwaliteit van het orkest. De jubilerende dames zongen, nu eens a capella en dan weer bege leid door de attente pianist Fred Jansen, een afwisselend repertoi re, dat zich bewoog tussen werken uit 1850 en hedendaagse muziek. Afgezien van enkele onzekerheden bij een paar inzetten maakte het koor een gedegen indruk. Fraai De oudere kern van het gezel schap komt voort uit het toenmali ge koor van Jan Visser. Sindsdien mochten vele nieuwelingen wor den verwelkomd. Ook dit seizoen is het koor weer met drie dames aangevuld. Zij worden apart ge traind door andere leden uit de vier koorafdelingen (eerste en tweede sopraan, eerste en tweede alt). „Voor nieuwkomers is dat een sti mulans", aldus de voorzitster. De repetities zijn wekelijks op maan dagmiddag van 14.10 tot 16.10 uur in d'Ouwe Ulo. De samenwerking met Musica Texla wordt komend jaar herhaald: op 25 juni staat een gezamenlijk zomeravondconcert op het pro gramma. De agenda van 1996 ver meldt verder een uitwisselings concert met zangvereniging De Drieban op 20 april en een con cours (verdediging P.J. Mink- beker) op 9 november. deelnemers een inleiding, zodat ze goed voorbereid het concert kun nen beluisteren. De provincie Is erg te spreken over het gezamenlijke initiatief, dat wordt gezien als een pilotproject voor andere regio's. Er is ƒ800,- beschikbaar gesteld. Verder wordt via muziekconsulenten hulp gebo den bij het zoeken naar geschikte docenten voor een gespeciali seerd onderwerp als etnische muziek. Voor de ouderen kost de cursus f 75,-. Dat is inclusief het concert bezoek. „Ik ben bezig daar spon sors voor te zoeken", aldus Troos ter, die aangeeft dat de prijs mis schien nog omlaag kan als de ani mo erg hoog is. „We hebben minimaal vijftien belangstellenden nodig." Als de cursus een succes wordt, komt er een vervolg. Halverwege instappen is niet mogelijk, dus mensen die hun kans voorbij laten gaat, zijn te laat. De eerste bijeen komst is dinsdag 9 januari. Ook speciaal voor 55-plussers is de cursus jazzdans voor ouderen, die wordt gegeven door Jolien Scholte. Zij verzorgt ook het meer bewegen voor ouderen, waarbij met muziek wordt gewerkt. Dat levert altijd enthousiaste reacties op. Bij de jazzdans wordt vlot be wogen op moderne muziek. Voor ƒ30,- kunnen acht lessen worden gevolgd in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo. De eerste is op don derdag 11 januari. Voor informatie en aanmelding: Muziek en Dansschool tel. 313493 of SWOT tel. 312696. ne Out heeft een gedaantever- sseling ondergaan. Om ieder- n in de gelegenheid te stellen zelf te aanschouwen wordt jdag een groot feest gegeven. verbouwingsreceptie duurt van .00 tot 18.30 uur. Ouders en an- belangstellenden zijn wel- m. Wethouder Nel Eelman wdt het welkomstwoord, waar de expositie met spray art erkstukken wordt geopend. De- zijn gemaakt door zes jonge nstenaars. :k het nieuwe podium wordt in wijd. Vier danseressen brengen n dans op muziek van de Red :t Chili Peppers naar eigen cho- Dgrafie. Ideeën voor het komen- seizoen zullen ter tafel komen louders of andere belangstellen- n kunnen zich inschrijven voor begeleidingscommissie cultu- evenementen. Ondertussen Hen de medewerkers de gasten ialcoholvrije cocktails trakteren. Texelse bands Ti 20.00 uur begint het verbou- ngsfeest met medewerking van ree Texelse topbands Crystal II- overleg met initiatiefnemer ok Nauta heeft b en w besloten werkgroep in te stellen die de constructie van het centrum n Den Burg nader zal bekijken, rst zullen de gemeentelijke af- Üngen echter inventariseren ke mogelijkheden, beperkin- en knelpunten zij verwachten technisch en planologisch bied. lumination en Make ends Meet. De eerstgenoemde groep, nu aan gevuld met twee zangeressen, is een band die eigen gecomponeer de New Age speelt, waar „stage diven" prima op lukt. Een uitste kende gelegenheid voor (metal-) liefhebbers om de afzet van het nieuwe podium te testen. Make ends Meet is een drieman schap dat fascinerende psychede lische rock ten gehore brengt. Hun optreden mag niet worden gemist door fans van de oude Doors. De bands spelen om en om. Wie niets wil missen wordt geadvi seerd om vroeg te komen. De toe gang is gratis. Er wordt bier geschonken aan bezoekers boven de zestien. Volgens fietsenhandelaar Rob Kooiman is voor de speciaalzaak een goede toekomst weggelegd. (Foto Gerard Timmerman) Vele liefhebbers genoten zondag middag in de Ned. Hervormde kerk van Oosterend van een prima concertwaarmee het Texels Vrouwenkoor het 12'/i-jarig be staan vierde. De inbreng van mu- ziekensemble Musica Texla bleek een schot in de roos. Tijdens twee gezamenlijke nummers wa ren muziek en zang goed in even wicht. In de pauze werden de toehoorders getracteerd op bon bons, waardoor het concert een extra feestelijk tintje kreeg. Het Texels Vrouwenkoor heeft in Arie Groen al jaren een dirigent van formaat, die met veel vakman schap te werk gaat. Bij de ver schillende onderdelen gaf hij een korte duidelijke toelichting en zijn hele optreden straalde een zelfver trouwen uit, waarmee hij het koor volledig in de hand heeft. Dat bleek onder meer tijdens het hoogtepunt van het concert, twee Schotse volksliederen van Gwynj Urch, uitgevoerd door koor en or kest samen. De pianopartij was door Groen bewerkt voor het or kest. En zo kwam voor het eerst een heel plezierige samenwerking tot stand tussen beide gezel schappen. Groens arrangementen waren volledig „op maat" ge maakt. Het orkest kreeg een rol toebedeeld, waarin het beschei den, maar passend als „grond" bij de hoge vrouwenstemmen functi oneerde. Het resultaat van deze combinatie vraagt om herhaling en uitbreiding. Musica Texla, onder leiding van Jouri de Vente, opende het pro gramma met het vierde deel uit de het bedrijf is van frisse kleuren voorzien en overzichtelijk ge maakt. ledereen die binnenstapt kan een keus maken uit het tweewieler-assortiment. Kooi- mans showroom aan de Witte- kruislaan blijft op dezelfde leest geschoeid. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Van links naar rechts: Hans Bakker, Tiny Bakker, Peter Kaan, Bea Kooiman, Theo Koolman, S. Wiebenga, Mr Van Rappard en Kees Bakker. Vijfde Symfonie van Felix Men delssohn Bartholdy. In dit deel staan fragmenten van het beken de koraal „Een vaste Burcht" cen traal. Na de pauze speelde het orkest de Symfonie in C van Dit- ters von Dittersdorf in een bewer king van Keuning. Dit ongecom pliceerde werk is voor de uitvoe renden fijn om te spelen en ook voor de toehoorders zijn er nauwe lijks problemen. Opvallend was de aanwezigheid van een contrabassist, die met in strument en al van de overkant was ingehuurd. Ook de paukenist was overgevaren. Deze twee ge degen musici hadden een belang rijk aandeel in het geslaagde optreden van Musica Texla. Duidelijk werd dat het orkest zich serieus had voorbereid. Het zwak ke punt van het ensemble blijven de kleine onderlinge stemmings- ok Nauta buigt zich momenteel st zijn adviseurs over de finan ce onderbouwing van het plan. verwachting is dat ongeveer If januari een beeld bestaat van manier waarop en binnen wei- randvoorwaarden het plan ver- kan worden ontwikkeld. Er »dt een plan van aanpak op- steld waarin ook de aard, om- "g en samenstelling van de ''kgroep is opgenomen. bet plan wil inzien kan voor ®.- een exemplaar verkrijgen bij iuta Boek. Verenigingen en orga- saties die een duidelijk inzicht 'Hen hebben kunnen een beroep Hn op Nauta, die voordrachten uitleg met overheadbeelden "zorgt. De dorpscommissie van Burg, de Jonge Ondernemers, «CDA en de Rotary hebben hier 'gebruik van gemaakt. Het hoogtepunt van het concert In beeldhet jubilerende Texels Vrouwenkoor tijdens het gezamenlijke optreden met Musica Texla. (Foto Frans Hopman) Wie eenmaal de repetities be zoekt, blijft het Texels Vrouwen koor trouw. „Sinds de oprichting heeft het koor veel vers bloed ge kregen. Van die nieuwe leden is nog nooit iemand van het koor af gegaan", vertelt voorzitster Annie Kamstra. Alleen hoge leeftijd of verhuizing zijn reden om te stop pen. Geen wonder dat het koor, met gemiddeld 46 51 leden, een bloeiend bestaan leidt. De eerste jaren werd de zangtech niek bijgebracht door Riet Buisman-Beerling uit Den Helder. Inmiddels heeft al bijna tien jaar dirigent Arie Groen uit Broek op Langedijk de muzikale leiding. Pia nist is Fred Jansen uit Wieringer- waard, die voor elk concert minstens driemaal de repetities meemaakt. Theo Kooiman en Hans Bakker uit De Koog hebben ter gelegenheid van hun afscheid als lid van de wipperploeg in De Koog de bron zen eremedaille van de KNMR ge had. Het ereblijk met oorkonde werd zaterdagvond in „De Hof" in De Koog overhandigd door direc teur S. Wiebenga van de KNMR. De medaille wordt toegekend aan mensen die er meer dan 25 jaar als trouw KNMR-redder hebben opzitten. Hans Bakker heeft die periode net volgemaakt; Kooiman was er nog langer bij. Wiebenga prees de inzet van het Toevoeging deelnemerslij'st Sintaktie Den Burg: Meubelhuis Texel Moerbeek Herenmode Moerbeek Damesmode Nauta Foto Rijwielhandel F. Zegel

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5