Cjrocn "Zwartsjexeh in het jreenside: gemeente wil Barbertje laten hangen Uw kerst- en/of .nieuwjaarsgroet Voensdag uitspraak over „hoed" EcoMare gesponsord door recycle-actie Dubbele kracht bij invallende vorst BË 06 904 904 01 Hekjes veiliger en mooier f4000,- boete voor haastige chauffeur gr** in Kinderopvang in metalenhandel 2 Film van Binsbergen in bibliotheek 3 w Feest in manege werd druk bezocht 3 s+ Spektakulaire strijd Texel '94 5 Bietenopbrengst op Texel gunstig 7 Minstens f10.000,- door plastic bekers Dr Vledder neemt beroep aan Vuurwerk in beslag Avond over verkeer van en naar Texel Programma's voor Ouwe Sunderklaas <ÖT in de TEXELSE^COURANT Wilt u dan zo vriendelijk zijn uw tekst IUITERLIJK VRIJDAG 15 DECEMBER 'f. vóór 17.00 uur in te leveren. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11039 Kgave Langeveld en de Rooy b.v„ tel. (0222) 362600. dvertenties/abonnementen/bezorging tel 362600, fax 314111. idactie tel. 362620, fax 314111. gg. In dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. factie buiten werktijd Tessa de Graaff, ster Witteplem 3, Den Burg, telefoon 315639. DINSDAG 5 DECEMBER 1995 SCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS /1,45. even de krant bellen Kies 1 voor nieuws. 2 voor sport. 3 voor de agenda. 4 voor hei weer V De TC-Nieuwslijn, altijd het laatste nieuws spanning over de veelbesproken „hoed" op het genside-complex in De Koog, stijgt. Morgen doet presi- it Mr J. Everaerts uitspraak inzake het verzoek van genside om de illegale opbouw niet te hoeven slopen en >eekt zich tevens uit over het verzoek om alsnog vergun- ig te krijgen voor de bouw van een mooiere hoed in de m van een zadeldak. :ke kant het opgaat was niet delijk af te leiden uit wat te de werd gebracht bij de vrij- ;middag gehouden rechtszit- Beide partijen haalden ins vrij uitgebreide pleidooien irin de merendeels bekende in op een rij werden gezet, trp naar elkaar uit. Uit de igstelling van de president ik echter niet dat hij aan een ipromis denkt. Greenside ft daarop echter toch goede Het bedrijf, tijdens de zit- vertegenwoordigd door Mr Frantzen die een elf kantjes ind pleidooi voordroeg, vindt Iwongen sloop van de opbouw de zich daarin bevindende warmings-. itbehandelings- en andere finische installaties een on- istelbare ramp. De schade it in geen verhouding tot het ing dat gediend is met het igenomen gemeentelijk op- len. Ramp enside-directeur Paul Konst uit leschild (die met directeur Ed nberg van MO-projekt en de dijk bij het projekt betrokken automatische draaipoortjes op landhoofden van de veerha- i! van Den Helder en 't Horntje gn voor de kerstvakantie zijn tieuwd. bedrijf uit Heerhugowaard is al geruime tijd mee bezig. De rtjes op Texel zijn inmiddels (angen; men is nu bezig in Den ier. Tijdens de werkzaamhe- zijn de routes van de op- en mgen voor voetgangers en sers gesloten. Voetgangers en iers die slecht ter been zijn, sn daarom via het benedenau- sk moeten reizen, ranging van de poortjes is no- omdat ze technisch verouderd minder fraai zijn. Nog belangrij- is het veiligheidsaspect. De Ie poortjes waren zo laag, dat meer dan eens gebeurde dat ikomers erover klommen om de reeds opgehaalde brug de boot te hollen en aan «d te springen. Bij een schip - op vertrekken staat is dat na- ilijk levensgevaarlijk. installateur Piet Schuijl de behan deling bijwoonde) kan zich niet voorstellen dat het zover zal ko men, maar is er allerminst gerust op „Als er gesloopt moet worden kan ik mijn faillissement wel aan vragen", zo zei hij in de wandel gangen. Een belangrijk deel van het betoog van de Greenside-advocaat was er dan ook op gericht om de recht bank ervan te overtuigen dat de schade van gedwongen sloop veel groter is dan de gemeente doet voorkomen. De omstreden hoed stond dan wel niet op de goedgekeurde bouwte kening, maar de gemeente had best kunnen weten dat zo'n tech nische ruimte nu eenmaal nodig is in een dergelijk complex, zo werd betoogd. De gemeente had eerder gesteld dat zij geen enkel vermoe den kon hebben, juist omdat op la ger niveau in het complex al enkele technische ruimten waren aangegeven. Mr Frantzen probeer de vrijdag duidelijk te maken dat deze wèl aangegeven ruimten zo klein zijn dat het zonder meer dui delijk was dat deze ontoereikend waren voor een complex met 64 slaapkamers, bedrijfswoning, con ferentiezaal en receptie. Opduin Daarbij maakte Frantzen een ver gelijking met het 90 kamers tellen de hotel Opduin dat op het dak een technische ruimte heeft van 100 m2 bij een hoogte van 3,20 meter, dus veel groter dan de Greenside-hoed van 64 m2 bij een hoogte van 2,60 meter. Door de recentelijk van kracht geworden Arbo-regels is tegenwoordig zelfs meer ruimte nodig. Ook uit het feit dat het oorspronkelijk geplande hogere gebouw (dat als gevolg van actie van Tien voor Texel on mogelijk werd gemaakt) van een flinke kap was voorzien, had de gemeente kunnen afleiden dat iets dergelijks ook voor het aange paste gebouw nodig zou zijn. Vol gens Frantzen was het bij de gemeente ook niet gebruikelijk om dergelijke technische ruimten bij de beoordeling van het bouwplan te betrekken. Tijdens de vergun ningsaanvraag staat doorgaans nog niet vast welke installaties precies nodig zijn; dat wordt later bepaald. Dat de installaties op het dak moeten komen vloeit ook voort uit eisen van het Bouw besluit in verband met explosie gevaar. Afspraak De gemeente had aangevoerd dat na het stilleggen van de bouw van de oorspronkelijk beoogde „toren" de harde afspraak is gemaakt dat het nieuwe gebouw niet hoger dan 12 13 meter zou worden. Frantzen zette daar vraagtekens bij. De afspraak blijkt uit geen en kel schriftelijk verslag. Greenside meent dat destijds alleen is af gesproken dat het nieuwe ge bouw een laag minder hoog zou worden. Dat de kosten die gepaard gaan met sloop en het naar elders bren gen van de technische installaties veel hoger zijn dan de gemeente voorstelt, trachtte Frantzen aan nemelijk te maken door er onder andere op te wijzen dat in dat ge val twee appartementen nodig zijn, die dus van de huidige eige naars gekocht moeten worden. Al leen al het vervangen van de huidige liftinstallatie door een De 47-jarige Texelaar die 12 de cember vorig jaar een ernstig on geval op de kruising Leemkuil/ Pontweg veroorzaakte, is veroor deeld tot een boete van F4000,- en een voorwaardelijke rijontzeg ging van zes maanden. De man gaf in de schemer geen voorrang aan een Texelse motorrijder op de Pontweg. De motorrijder en zijn vriendin raakten bij het ongeval zwaar gewond. Officier van Justi tie G. Botman had f 5.000,- geëist en een rijontzegging van zes maanden voorwaardelijk. BOUke DreOareert het bassin voor een vriendenprijsje zijn. In Den Burg staat voldoende te vullen. Chauffeur Bouke Coupe- water op de ijsbaan. Anders is het IlSbadn Oudeschlld rus reecl vrijdag af en aan om zoe- in Oosterend, waar de baan afge- te water aan te voeren vanaf de zien van een enkel plasje nog zo Schaatsminnend Texel wacht de tocht bij het Waterweggetje Een goed als droog staat. Er worden komst van koning Winter in span- kleine twintig ritjes met de tan- pogingen ondernomen om er wa ning af. De droge herfstmaand kwagen van zestien kubieke meer ter uit naastgelegen sloten op te heeft er echter voor gezorgd dat inhoud, waren echter nog niet vol- pompen, maar de voorraad is nog verschillende ijsbanen nog zo doende om het volledige bassin onvoldoende. Aanvoer van water goed als droog staan. Ijsmeester blank te zetten. Een paar extra van elders, zoals in Oudeschild is Gerard Weijers uit Oudeschild vrachtjes in de loop van de week, wegens de grote hoeveelheid geen vond de firma Tatenhove bereid moeten volgens Weijers afdoende haalbare kaart. trom meer compacte hydraulische lift zou al f80.000,- a f100.000.- extra kosten. Onaanvaarbaar Frantzen trachtte aan te tonen dat extra kosten zeer bedreigend zijn voor de exploitatiemogelijkheden van het complex. Er is volgens di recteur Konst tegen de tien mil joen gulden in gestoken. De lasten zijn hoog. Iedere gulden schade is er in principe één teveel. De gemeente wil optreden in ver band met precentwerking en rechtshandhaving, maar zou open moeten staan voor een minder schadelijke oplossing van het pro bleem, betoogde Frantzen. „De gemeente kiest uitsluitend en al leen voor de meest schadetoe- brengende vorm van bestuurs- dwanguitoefening, namelijk totale verwijdering waarbij op onjuiste gronden elk alternatief wordt af gewezen". Frantzen zei dat de gemeente veel eerder had moeten laten weten dat de opbouw niet door de beu- Lees verder pagina 3 EcoMare krijgt minstens f10.000,- door de actie „Samen Sparen". Die is opgezet door het bedrijf „Tedeco". dat handelt in bekertjes van hergebruikt plastic. Tedeco produceert een koffiebe- kertje van gerecycled plastic, ge naamd „cupcare". Via een mailing worden bedrijven in het hele land aangemoedigd dergelijke bekers af te nemen. Na gebruik moeten die in een verzamelbak worden ge gooid, waarna ze worden opge haald voor hergebruik. In Nederland worden per jaar 2 miljard plastic bekertjes gebruikt en weggeworpen. „Een aanslag op het milieu", zo vindt het bedrijf, dat EcoMare benaderde om het lo go van het centrum aan de actie te mogen verbinden. Plastic en EcoMare lijken in strijd met elkaar. „Waarom we toch meedoen? Omdat we de recycle- gedachte onderschrijven", vertelt voorlichtster Margreet Sandee. Het centrum krijgt minstens tien duizend gulden van Tedeco, maar misschien zelfs meer. Voor elke recycle-beker die méér wordt ver kocht naar aanleiding van de actie, ontvangt EcoMare een sponsorbe drag. Dat zal niet aan een bepaald project worden besteed, maar bij de algemene middelen van het centrum worden gevoegd. De nieuwe predikant voor de Her vormde gemeenten van Eierland, Oosterend en Oudeschild komt eraan. Dr Evert-Jan Vledder (35) uit Lisse heeft het beroep dat op hem was uitgebracht, aangeno men zonder veel bedenktijd nodig te hebben. Vledder verhuist bin nen enkele weken met vrouw El- zetta en dochters Ruda-Ann (51 en Gebera (3) naar het eiland. Hij doet daar officieel intrede op 21 of 28 januari. Dr Vledder werd op 6 februari 1960 in Zuid-Afrika geboren als zoon van Nederlandse ouders die in 1959 naar Zuid-Afrika waren geëmigreerd. Hij studeerde aan de Universiteit in Pretoria en was 5,5 jaar predikant van de Nederduits Hervormde kerk in Potchefstroom in West-Transvaal. In 1991 kreeg hij een beurs en studeerde een jaar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Na terugkeer promo veerde hij in Pretoria. Werk kon hij in zijn geboorteland niet meer krij gen omdat hij zich verzette tegen de apartheid die ook door zijn kerk werd onderschreven. Hij besloot toen naar Nederland te gaan, waar hij na de nodige procedures op 23 maart van dit jaar beroepbaar werd. Overigens heeft de Neder duits Hervormde kerk van Zuid- Afrika (niet te verwarren met de grotere Nederduits Gereformeerde kerk aldaar) zich inmiddels open gesteld voor niet-blanken. Dat ge beurde meer gedwongen dan spontaan omdat de grondwet van het nieuwe Zuid-Afrika verbiedt dat kerken en andere organisaties niet-blanken buiten de deur houden. Op Texel wordt met man en macht gewerkt om de naderende vorst vóór te blijven. Het zijn hectische dagen voor loonwerkbedrijf Ter Steege uit de Prins Hendrikpolder. De strodekmachines van de ge broeders Henk en Willem draaiden afgelopen weekend dag en nacht om de wortelen tijdig onder een vorstwerend dek van stro en plastic te krijgen. De penen kun nen niet tegen de vorst en worden afgedekt met 45 ton stro, om in de loop van de winter te worden ge rooid. Deze vorm van contractteelt is op Texel nog betrekkelijk jong. Op het 'Irodekmachlnee van loonwerkbedrijf Ter Steege, hier een het werk op het lend venVan der Ser een de Muljweg. draalden dag "cht. eiland staat zo'n 63 hectare zoge naamde B-peen, die qua formaat het midden houdt tussen winter wortelen en kleine waspeen. Toen begin vorige week nog vijftien hectare moest worden gedekt, leek er geen vuiltje aan de lucht. Totdat koning Winter zich aankon digde, en de peentelers plotseling haast kregen om hun produkt vei lig te stellen. Om geen enkel risico te nemen besloten de loonwerkers de strodekmachines dag en nacht door te laten draaien. De bestuur ders werden bij toerbeurten afge lost door Fulps Duinker uit Nieuweschild, zelf ook wortelteler. Ook kregen de boeren spontaan hulp aangeboden van collega's. Paul van Exel moest wegens druk ke werkzaamheden een wedstrijd van Texel '94 laten schieten. Lelies De loonwerkers kunnen de hulp goed gebruiken. Het bedrijf heeft ook nog enkele bollenrooimachi- nes draaien om lelies op het eiland vóór de vorst uit de grond te krij gen. Bij de firma Dijt van Wester geest zat gisteren nog een kleine hoeveelheid van de totaal 7,5 hec tare in de grond. Op het bedrijf werkt de vaste ploeg van 26 me dewerkers de hele herfst stevig door om de overdadige oogst aan de kant te krijgen. Jaap Hoogen- bosch aan de Rozendijk heeft de 55 bunder lelies die hij dit jaar moest rooien al geruime tijd uit de grond. Rustig is het in zijn schuur nog allerminst. Het bedrijf Texpol, dat de bollen verwerkt, voerde een succesvolle campagne aan de overkant. Bollen van twintig hec tare lelies, voornamelijk uit Dren the, rollen nu bij Hoogenbosch over de sorteer. Ze zijn voorname lijk afkomstig van bollentelers die zelf tekort capaciteit hebben, of die wegens de invallende vorst hun oogst veilig willen stellen. Kieren Landbouwvoorlichter Jan Koolhof kreeg de nodige telefoontjes van suikerbietentelers, die zich afvra gen of hun bieten beter vóór of na de winter kunnen worden gerooid. Volgens Koolhof kunnen de knol len dankzij het hoge suikergehalte wel wat vorst verdragen. Hij advi seert aardappeltelers attent te zijn op kieren en de schuren goed af te sluiten. Gistermorgen heeft de politie een inval gedaan in een schuur in De Koog. Een 25-jarige inwoner van dat dorp had daar vuurwerk op geslagen, dat hij wilde verhande len. Het betrof 25 kilo waaronder verboden explosieven als Chinese rollen met 100.000 ratelband en 4.000 ratelband, twee grote vuur- werkmatten en TNT flashlight- crackers. Het vuurwerk is in beslag geno men en tegen de Koger is proces verbaal opgemaakt. „Verkeer en vervoer" is het thema van een openbare discussie avond, donderdag 14 december vanaf 20.00 uur in De Linde boom. Sprekers zijn Gert Jan Nij- pels, wethouder van Den Helder, en Teso-directeur Rob Wortel. De Texelse afdeling van de VVD, die deze avond organiseert, zal te vens bekend maken wie de nieu we voorzitter wordt. Centraal staat de situatie in Den Helder, de „bottleneck" voor 'het verkeer van en naar Texel. De he ren Nijpels en Wortel geven voor de pauze hun visie over het onder werp. Zij zullen onder meer ingaan op de invloed hiervan op het toe risme en andersom. Ook het par keren bij de boot en de recreatieve ontwikkelingen in Den Helder (zo als de plannen voor de rijkswerf) komen aan bod. Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen. Voor zover nog niet doorgegeven, worden alle dorpen verzocht hun Ouwe Sunderklaas-programma woensdag vóór 12.00 uur bij de redactie van de Texelse Courant in te leveren. (ADVERTENTIE) (jrttn T'xtlkarL. I r Bij latere inlevering is plaatsing op de gewenste datum helaas niet gegarandeerd.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1