Rabobank renoveert gebouw Groeneplaats r Vf Veltkamp koopt noodslachtplaats Wat is er zaterdag te doen op Texel? TC|%weiiwsujk fKR% NOU WATf(~ï E- Mensen -= Jonge eendjes zijn dodaars Meer drukte op RST-campings Geen hoge score klaverjassers Oudejaarscartoon Kinderpostzegels 06-904 904 01 Harde oostenwind: maar net genoeg water voor boot TEXELSE^ C0URANT SIRE vergadert op Texel Winterpret? Oud Leerlingen Sinterklaas pakt uit 'T MOEST TOCH NIET Wft MRflR IK ZET WET GEL'JK OP ON6 06-NUMMER DRT DE È.OOT UIT y D6 VfiWRT 15/G.RPT MOET 3E ZlENlSoEilC DIE OS BHRN BEHEERDERS POMPEN DE WFLE r WRDDENZE6 LEEG ip Veltkamp heeft de nood- v, chtplaets aan de Maricoweg a locht. De loodgieter (zoon van 1 is| wil in een gedeelte ervan bedrijfawoning vestigen en in rast een kantoor. De Stichting odslachtplaats zag geen mo- ({kheden meer de slachterij ar in bedrijf te brengen en iloot tot verkoop. Kreupel vee aft niet naar de overkant te «den gebracht. Slagerij Aad Heerwaarden uit Oudeschild aft vergunning om het te chten. de verkoop van het bedrijf - nt een eind aan een periode touwtrekken rond het bedrijf in 1987 aan de Maricoweg id gebouwd. Om financieel te men draaien was het nodig dat >st noodslachtingen ook ge- ré vee werd geslacht. Buurtbe- mers maakten wegens de irlast die dat zou veroorzaken iter bezwaar tegen de uitbrei- g. Ze drongen aan op sluiting, lewel al ruim een jaar niet meer de Maricoweg werd geslacht, zette de stichting zich. De ge- meente berichtte de bezwaarma kers dat sluiting niet aan de orde was. Er moest wel een akoestisch onderzoek worden gehouden om de benodigde vergunning te krij gen. Goede kans Een verkennende geluidsmeting gaf aan dat het bedrijf goede kans maakte om binnen de normen te blijven. Het college, dat waarde hechtte aan een noodslachtplaats op Texel, was bereid daarvoor geld beschikbaar te stellen. Het voor stel kwam niet in de raad, omdat de stichting de aanvraag te elfder ure introk. Voorzitter Jacob Jan Zijm: „Op Texel konden we geen slager vinden die het bedrijf wilde runnen. De overkantse gegadigde die dat wèl wilde, eiste de zeker heid dat er kon worden geslaeht. Die garantie konden wij hem op dat moment niet geven. Aange zien we niet in ons hemd wilden staan bij de gemeente, hebben we nge eendjes in deze tijd van het |r zijn ten dode opgeschreven, fdaar dat de melding van zeven I mplaren bij de Waddendijk eni- onrust onder natuurbescher- ts veroorzaakte. Nadere -eetie leerde echter dat het om iaars ging, een kleine vogel- irt die, net als een fuut, onder ter duikt. Het schuwe diertje is li bruin van kleur en wordt niet Ier dan een merel. Ze zijn niet izaam op Texel en broeden hier wel, hoewel het eigenlijk win gasten zijn, die 's zomers noor- 'jker streken aandoen. Het afgelopen jaar is het aan tal kampeerovernachtingen op de terreinen van de Re creatiestichting Texel aanzien lijk groter geweest dan in 1994. Op ,,Kogerstrand", „Loodsmansduin" en „Om de Noord" werden totaal 370.000 overnachtingen ge registreerd, dat is 27.000 meer dan in het vorige seizoen. In 1994 was ook al sprake van groei van betekenis. Alle ter reinen droegen bij aan het ver beterde resultaat. de subsidie-aanvraag ingetrokken en besloten de noodslachtplaats te verkopen." Gewonde dieren mogen toch op het eiland worden geslacht. De Rijkskeuringsdienst voor Vee en Vlees en de Veterinaire hoofd inspectie verleenden slager Van Heerwaarden vergunning om vee waarvan het .dierlijk welzijn in het geding is" te slachten. Het gaat om koeien, paarden, schapen of ander vee met een gebroken poot of een ander „technisch" gebrek. Van Heerwaarden mag de dieren onder toezicht van een veearts ter plaatse afmaken, om ze naar de slachterij in Oudeschild te vervoe ren. Overigens krijgt Van Heer- waarden, die sinds 3 oktober vergunning heeft, slechts inciden teel „calamiteitenvee" aangebo den. Geen zieke dieren Anders is het gesteld met zieke, koortsige dieren, waarvan het aan bod veel groter is. Voor deze cate- Op de tiende avond van klaver- jasclub Den Burg zijn geen hoge scores behaald. De eersten van de avond waren Theo Witte en Jaap Witte met 6970 punten. Zij bleven op de derde plaats van het totaal klassement staan; op de hielen ge zeten door Jelle Wersma en Johan Vinke met 6962 punten zij schoven een plaats op naar de ne gende. Door Wtte en Hanna Zijm stegen vijf plaatsen met 6905 punten. Lieuwe v.d. Veer en Hans Westdorp behaalden 6858 punten en hebben de koppossitie van Bart Weijdt en Willem Koomen overge nomen. Met één plaats winst ste gen Marie Timmerman en Anny Vermuë naar de achtste plaats met 6843 punten. Guusten Smit en Jitze de Vries hadden deze avond zeven marsen behaald. Het totaal aantal marsen bedroeg deze avond 68. Het gemiddelde pun tental lag op 6238. gorie gelden andere eisen. Het mag uitsluitend in Schagen wor den geslacht. Of de boeren dat ook laten doen, is een afweging. In de meeste gevallen wegen de transportkosten niet op tegen de opbrengst en zal de boer ervan af zien. Nu de stichting het bedrijf aan de Maricoweg heeft verkocht, heeft het college gevraagd het geld dat de gemeente in het verleden in de noodslachting heeft gestoken, graag weer terug zien. De stich ting heeft die toezegging nog niet gedaan. Zijm: „Zoveel geld hou den we niet over. De hypotheek moet nog worden afgelost en de lopende kosten zijn nog niet be taald. Bovendien hebben we een schuld aan de 90 donateurs, die we willen inlossen. Het laatste jaar konden ze immers met hun vee niet terecht bij de slacht plaats." De stichting beslist in de eerstvol gende bijeenkomst wat met het geld gaat gebeuren dat eventueel nog is overgebleven. De nieuwe eigenaar van de noodslachtplaats, Joop Veltkamp Beheer bv, heeft bij de gemeente een vergunning aangevraagd om er een bedrijfswoning in te vesti gen. De rest doet dienst als kan toorruimte voor het beheren van onroerend goed. Voor de laatste „CarToon" van 1995 vraagt tekenaar Antoon Goes de medewerking van de lezers. Wat zou u, terugblik kend op het jaar, graag door hem uitgebeeld willen zien? Onder degenen die een leuke suggestie bij ons inleveren, verloten we drie, door Toon zelf gesigneerde tekeningen. Reacties graag voor 21 de cember a.s. doorgeven via te lefoon 362620. De redactie Tot en met donderdag 14 de cember is het nog mogelijk om kinderpostzegels en wenskaarten te kopen in de hal van de Rabobank. De ver koopkraam moet daarna plaatsmaken wegens de ver bouwing. We na de 14e nog zegels wil aanschaffen, moet contact opnemen met het plaatselijk comité, mevrouw D. Den Boer, tel. 314146. Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles: Agenda, nieuws, sport, TESO- gegevens, hoogwatertjjden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad' met het nieuwste nieuws voor ca I.- per minuut. Het heeft er deze week enige keren om gespannen, maar de boot is in de vaart gebleven. Door de harde oostenwind dreigde het waterpeil rond laagwater zoveel te zakken dat in de veerhavens gevaar voor beschadiging van de voortstuwing ontstond. „Het scheelde soms weinig. Dins dag bleven we slechts zeven centimeter boven de kritieke waarde", vertelt Jan Bloem. Het noodnummer van Teso (369690) was gedurende de laagwaterperiode bemand om ongeruste reizigers te infor meren. Er werd druk gebeld. „Ruim honderd mensen heb ben het nummer gedraaid, dus het voorziet duidelijk in een behoefte." De afnemende en draaiende wind voorkwam verdere pro blemen, maar als het weer zich de komende tijd weder om winters gedraagt, bestaat opnieuw het risico dat de boot uit de vaart raakt. Behal ve het Tesonummer kunnen reizigers ook bellen naar 06 904 904 01 voor actuele in formatie. TrvrT pp r- VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 op het plan de openingstijden te verruimen. „Het vergt van ons in derdaad een creatieve invulling om met kortere arbeidstijden en lan gere openingsuren toch kwaliteit te kunnen leveren." Timmers sluit niet uit dat extra mensen worden aangetrokken. Het bestuur van de Stichting Ideële REclame (SIRE) houdt de jaarvergadering in het Haven restaurant van 't Horntje. Gast heer Jan Stolk heeft samen met de VVV een programma in elkaar gezet om de dames en heren naast de vergadering enig Texelse vertier te bieden. De bestuursleden zijn vanmiddag om één uur op Texel gearriveerd. Daarna zou een wandeling naar de Horsmeertjes worden gemaakt, met een pauze om in de openlucht gerookte vis te eten, maar in ver band met de ijzige weersomstan digheden is daarvan afgezien. Het gezelschap gaat nu een kijkje ne men in het biologisch dynamisch landbouwbedrijf Sint Donatus. Om 16.00 uur hebben de bestuursleden in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild een informele ontmoeting met het ge meentebestuur en mensen van VVV en Texelse Courant. Jutter Maarten Boon zorgt voor een rondleiding. De eigenlijke vergade ring wordt 's avonds gehouden in het Havenrestaurant. Het gezel schap logeert in hotel Het Uilen- bos in De Koog. Morgenochtend wordt een bezoek gebracht aan de reddingboot Beursplein 5 bij De Cocksdorp De gezamenlijke activiteiten worden afgesloten met een boerenkool- lunch bij Joop Vlaming van Pavil joen paal 9. De in 1967 opgerichte Stichting Ideële Reclame wil de aandacht wekken voor niet- commerciële aangelegenheden zoals het gevaar van vuurwerk, discriminatie, eenzaamheid, kin dermishandeling, geslachtsziek ten, drugs ed. Er zijn inmiddels zo'n zeventig campagnes gevoerd, vaak met aantoonbaar resultaat. Al het werk voor SIRE wordt door drukkers, lithografen, filmmakers etc. gratis gedaan. Uitgevers van kranten stellen gratis advertentie ruimte beschikbaar Het bestuur wordt gevormd door 16 prominenten uit de reclame- en publiciteitswereld. Onder degenen die vandaag Texel bezoeken zijn onder meer A.A. Vinju (algemeen directeur van de STER), F. Eijken (directeur van IP Nederland), F. Benjamens (directeur van het re clamebureau Benjamens Van Doorn) en de NOS-redacteuren Pia Dijkstra en Joop van Zijl. (ADVERTENTIEI H>«ctleflokenlng door arch/tokt&nbureau Jan Vlasar van de Rabobank zoals het gebouw er na de renovatie zal uitzien. Rabobank in Den Burg wacht meest ingrijpende verbouwing de bouw van de kolossale 'k in de jaren zestig. De geslo- iheid die het beeldbepalende bouw uitstraalt, moet plaats ken voor een vriendelijk en ge- Sg karakter. „We proberen er «r een vrolijk bankje van te ma- T aldus archftekt Jan Visser, renovatie moet begin juni zijn •rond. In de tussentijd kunnen men terecht in het voormalige oemax-pand en de dependan- naast De Lindeboom. s in korte tijd veel veranderd bij bank. De intrede van de geldau- naat, telebankieren, pinpassen be chipcard zijn redenen waar- x de 6.000 rekeninghouders eds minder zelf over de drem- van de bank stappen. „Dat agt een hele andere inrichting 'het gebouw", aldus directeur Timmers. Naast de wens om bank efficiënter in te richten, id de bank het nieuwe imago mens centraal) niet meer pas- i bij de strakke gevel van het bouw. k willen openheid naar buiten S waarbij de privacy van de loten is gewaarborgd." De bank beef een prijsvraag uit onder de Texelse architekten, om het meest aansprekende ontwerp te teke nen. De gevel van architekt Visser kreeg de voorkeur. Driedeling De renovatie is gebaseerd op een driedeling van de bank, waardoor die vriendelijker en kleinschaliger oogt. De gewenste openheid ver taalde het bureau in een grote, die pe pui in het midden van de gevel, met meerdere geldautomaten. De animo voor het pinnen is dermate groot geworden dat regelmatig wachtrijen ontstaan. Voorlopig ko men er twee geldautomaten, maar onder de luifel is ruimte voor meer installaties. Zo komt er ook een automaat waar geld kan worden gestort. Om de ruimte één geheel te laten worden met de Groene plaats, wordt de vloer in dat ge deelte van de bank verlaagd naar straatniveau. Twee massieve pila ren, in de huiskleur oranje, accen tueren de „geldkist". Dak Op de plek van de huidige ingang komt een royale entree. De afde ling vakantiereizen komt in een aparte afdeling in de rechterkant van de voorgevel. Deze devisie wordt verder ontwikkeld en krijgt een aparte ingang, zodat deze ook buiten openingstijden van de bank toegankelijk kan zijn. Uitgezonderd de ruimte achter de geldautomaten bestaat het groot ste deel van de gevel uit glas, wat het open karakter van de bank moet benadrukken. De bankhal biedt uitzicht op de Groeneplaats en vanaf het plein oogt de bank toegankelijker. Het beeldbepalen de koperen dak op de bank blijft zoals het is. „Er wordt heel ver schillend over gedacht. We vinden het te fantastisch om het te veran deren." Pyramide Op het dak komt een glazen pyra mide van drie meter doorsnee, zo dat nog meer daglicht het gebouw kan binnendringen. De glazen ko lom wordt via een opening in de vloer van de eerste verdieping doorgetrokken naar beneden. Vei ligheidshalve wordt de pyramide van kogelvrij glas gemaakt. Het invallende licht bepaalt de sfeer in de ontvangstruimtevan de bank, waar de bezoekers worden opgevangen aan de receptie. De nummertjes-automaat verdwijnt. In de hal komen vier zogenaamde advies-plaatsen, waar bezoekers met hun vragen terecht kunnen. Medewerkers verwijzen de klan ten in de nieuwe formule desge wenst door naar de specialisten op het gebied van financiering, be leggingen, verzekeringen, etc. De ze adviseurs zitten achterin. Enkele miljoenen Minder zichtbaar voor de klanten zijn vernieuwingen op het gebied van automatisering, warmte- isolatie, beveiliging, brandpreven tie en andere voorzieningen. De kosten van de ingreep belopen en kele miljoenen. Hoofdaannemer is bouwbedrijf Duin, het installatie- werk gebeurt door IBS. Vrijdag 15 december gaat de bank dicht en verhuist de balie naar de Shoe- max. Klanten wordt verzocht al leen in noodzakelijke gevallen naar de bank te komen. Het Is de be doeling dat het aangrenzende ge bouw na de heropening van de bank begin juni weer wordt af gestoten. Openingstijden Afgezien van de verbouwing zijn er nog meer ontwikkelingen bin nen de bank op komst. Momenteel wordt een enquête gehouden on der 500 klanten. Op basis daarvan is het denkbaar dat de openingstij den worden verruimd, zodat de bank ook op zaterdag open is, of 's avonds. Gevolg is een meer flexibele invulling van de werktij den van de medewerkers. Momen teel zijn er veertig „mensjaren" bij de bank, een jaar of drie geleden waren dat er nog 49. De daling is mede veroorzaakt door de auto matisering. De arbeidstijdverkorting die in het verschiet ligt, lijkt haaks te staan De toneelvereniging van de Oud Leerlingen hebben het blijspel „Hoogheid, uw kameel staat voor", van Man Andrea in studie genomen. De regie is in handen van Paul Eelman. De uitvoeringen zijn op zaterdag 27 januari in De Wielewaal en zaterdag 3 februari in het Eierlandsche Huis. De Sint pekte flink uit neer aanleiding van De Goedheiligman heeft zich op zijn verjaardag weer van zijn beste kant laten zien. In de Theodora- hoeve reikte hij dinsdag de prijzen de ING tekenwedstrijd. (Foto Te&se de Gres ff) uit van de tekenwedstrijd die door de ING bank in Den Burg is gehou den. Hij werd daarbij geassisteerd door twee hele stoute pieten. Een driehoofdige jury had zich ge bogen over de ruim 200 inzendin gen. Winnaars in de leeftijd 4 tot en met 7 jaar zijn Rob Legierse, Sarah van der Vis en Bemthe Den- nenberg uit Oosterend, Samatna Mosk en Vibeke Brugge uit Den Burg. De hoofdprijs was voor Lotte Schrama uit Den Burg. Die had het echter niet zo begrepen op de Sint en weigerde in alle toonaarden om bij hem te komen. Veilig naast haar moeder zittend nam ze het grote pak aan van piet. r Robert Frido Boom (25) is aan het Koninklijk Onderwijs Fonds te Rot terdam geslaagd voor het schip- persdiploma. Hij is werkzaam op de garnalen toeristenkotter TX 10 „Emmie". In de leeftijd 8 tot en met 12 jaar waren er prijzen voor Sarina Schuyl en Wendy van der Beek uit De Cocksdorp, Marieke Bremer uit Oosterend, Wouter Dogger en Ca- rola Schouwstra uit Den Burg. De hoofdprijs was voor Charlotte Bakker uit Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5