Schuur Geus ruimt veld /oor bejaardenwoningen N Cjroen "Zwartsjexeh in L, IJzel ontregelt leven op Texel Hoornder dorpshuis grondig gerenoveerd mm ummer L&R Kalender Rechter buigt zich over familieruzie Lezingen in EcoMare over zeezoogdieren Deelname verkeersplan nodig voor subsidie Wethouder breekt arm Hoogste subsidiebedrag toegekend CDA verzorgt politieke uitzending VERDER IN DIT w Posthuys-expositie met Texelse kunst 2 s» Natuur: vleermuizen en jachtwild-stand 3 Een ochtendje zout strooien op ijzig eiland 5 Thijsseschool maakt indrukwekkend album 9 Zaalvoetbaltoernooien 9 TEXELSE® COURANT Gezamenlijke krant na kerst. vanaf donderdag af te halen *r TEXELSE® COURANT Bruining Nikadel 06 904 904 01 AANNEMERSBEDRIJF FA.3.H GEUS en ZN. doorgegleden strooiwagen van Tatenhove richtte gistermorgen een ravage aan in een tuin aan de Trompstraat in Oudeschild. IFoto Roy HellemanI komen veertien bejaardenwoningen op het terrein van eus aan het Schilderend. De bouw wordt mogelijk nu de 'ovincie er ƒ350.000,- voor heeft toegezegd uit het fonds tads- en Dorpsvernieuwing. Het project is uitgewerkt oor de gemeente nadat Loes Geus het terrein had aange- jden. De verdere invulling van het plan gebeurt door de lichting Bejaardenzorg Texel. it terrein van Geus tussen het hilderend en de Wilhelminalaan vam beschikbaar toen het luwbedrijf introk bij Tebo van Jrie van der Vliet aan de Bern- irdlaan. Behalve de kenmerken- schuur, een voormalige lerderij, staan er een kleinere huur en een huisje, waren verschillende ideeën om it vrijkomende terrein (circa 500 vierkante meter) tussen hilderend en de Wilhelminalaan te vullen. Eén daarvan was een ipermarkt. Woningbouw had :hter de voorkeur, gezien de hui- nschaarste op het eiland. Geus vam in contact met de Stichting jjaardenzorg, die zich bezig xjdt met de bouw van bejaar- inwoningen. De gemeente ont- rikkelde een plan om het idrijfsterrein te saneren en de duw van veertien bejaardenwo- igen, waardoor het project in inmerking kwam voor een sane- ïgsbijdrage van de provincie, tet de subsidie kan de gemeente grond aankopen, de opstallen meren en het terrein bouwrijp aken. Gunstige ligging st bouwblok is dankzij de ligging m geschikte lokatie voor bejaar- ïnwoningen. Via een doorgang 3ar het Schilderend zitten de be- oners straks dicht bij het cen- m van Den Burg en via de hterzijde grenst het aan d'Ouwe b en de Wilhelminalaan. Mede Dor deze mogelijkheden koos het allege voor bejaardenwoningen, plaats van gezinswoningen, ndanks de bouw van het zoge- lamde Wozoco-complex aan het sn Dirksoord accommodatie die bestemd is voor 55-plussers- is er volgens de gemeente nog vol doende vraag naar woningen voor „senioren". Piet Bakelaar van de Stichting Be jaardenzorg bevestigt dit. „Er is sprake van een toenemende ver grijzing. Op Texel is het effect nog sterker dan elders, omdat de ver grijzing hier vijf procent boven het gemiddelde ligt." Doorstroming Er zijn meerdere redenen waar door de stichting de bouw van aangepaste woningen verant woord vindt. Momenteel wil 25 procent van de 65-plussers een bejaardenwoning. De vraag naar bejaardenwoningen groeit door de vergrijzing nog verder. De gemid delde bezetting van de bejaarden huizen is op Texel lager dan gemiddeld, omdat onder de bewo ners méér eenpersoonshuishou dens voorkomen. Door een strenger toelatingsbeleid van de bejaardenhuizen ziet het ernaar uit dat senioren langer in hun be- „Ik heb alleen maar mensen op de grond zien liggen", meldde weer man Ed de Bruijn gistermorgen, na een tochtje van Eierland rich ting Den Burg. Hij overdreef nau welijks: door plotseling optredende ijzel werd het spie gelglad en raakte het dagelijkse leven ontregeld. In deze tijd van vorst gaan de ge meentelijke gladheidsmelders rond 04.00 uur op pad om de wegen te controleren. Tot ongeveer 06.00 upr was er echter niets aan de hand. Pas op dat tijdstip begon er lichte neerslag te vallen, die op de koude bodem in een ijslaag ver anderde. Direct werden door Gemeente werken drie strooiwagens ingezet en door Rijkswaterstaat ook één. Daarnaast reed een Landrover met een kleine zoutstrooier over de fietspaden. Een personeelslid van aannemer Tatenhove strooide met de hand rond bejaardenwoningen staande woningen blijven. De overheid streeft er verder naar dat de ouderen langer zelfstandig blij ven wonen. Door de bouw van aangepaste woningen verwacht de stichting dat de doorstroming op de huizenmarkt groter wordt. Er wordt naar gestreefd de huur prijs zo laag mogelijk te houden. Of dat zal lukken hangt af van de verdere ontwikkeling. Subsidie De woningbouw kan echter niet worden uitgevoerd zonder subsi die. Daarom werd in een vroeg stadium een aanvraag ingediend bij de provincie dm in aanmerking te komen voor een bijdrage uit het fonds Stads- en Dorpsvernieu wing. Gevraagd werd om f572.000,-, maar met f350.000,- toont men zich niet ontevreden. Het terrein wordt na de sanering door de gemeente overgedragen aan de Stichting Bejaardenzorg, die het plan verder gaat ontwikke len. Wanneer de woningen zijn voltooid, is nog niet te zeggen. De schuur van Geus wordt binnenkort met de grond gelijk gemaakt. :en inwoner van Texel hoort don- Ierdag van de Alkmaarse recht- iank of hij zich voortaan nog mag lertonen in Den Burg en Oude schild. Twee van zijn zussen vin- len dat de man bij hen uit de Duurt moet blijven en een schade vergoeding moet betalen, nadat •en al jaren slepende familie kwestie onlangs in een mishande- fog zou zijn uitgemond. Het slachtoffer was de schoonmoeder 'an één van de zussen. Tijdens de achtszitting, vrijdag in Alkmaar, •ntkende de man de beschuldigin- 9en echter. Volgens hem werd hij telt aangevallen en raakte de ttouw gewond toen zij daarbij ten kwam. In het eerste kwartaal van 1996 komen sprekers aan het woord die betrokken zijn bij onderzoek of opvang van zeezoogdieren. De aanvang is steeds 20.00 uur in het restaurant van EcoMare. De toegang bedraagt f5,- inclusief koffie/thee. Een kaart voor vier le zingen samen kost f15,-. Donderdag 25 januari bijt zeehon denonderzoeker Peter Reijnders uit 't Horntje het spits af. Hij ver telt over zeehondenonderzoek in de Waddenzee en geeft een toe komstverwachting. Donderdag 8 februari (onder voorbehoud) zijn er twee lezingen over walvisachtigen in de Noordzee. Verwacht wordt dat er nogal wat nieuwe gegevens worden gepresenteerd. Chris Smeenk van het Nationaal Natuur historisch Museum in Leiden ver telt over een onderzoek naar gestrande dieren en de Texelse bi oloog Mardik Leopold gaat in op tellingen van zeezoogdieren op zee. Dinsdag 20 februari geeft Henk Brugge, dierverzorger bij EcoMare, een historisch overzicht van de opvang, vertellen over de werkwij- Texel past eigenlijk niet goed in het Regionale Verkeers- en Ver voersplan van de Provincie, maar toch wil het college dat de raad ermee instemt. Zonder deelname aan het plan komt het eiland na melijk niet in aanmerking voor subsidie uit dit fonds, nodig voor de aanleg van het fietspad langs de Vuurtorenweg en de verkeers- voorziening op de kruising Pont- weg/Emmalaan. De samenhang van het wegen- en en medewerkers van De Bolder namen de Groeneplaats onder handen, waar de marktkooplieden ondanks de gladde wegen aan de overkant naartoe waren gekomen. De busroutes werden als eerste met zout bewerkt, zodat de AOT nauwelijks problemen ondervond. „We hebben slechts lichte vertra ging gehad in de ochtenduren", al dus een woordvoerder. Dat was in Den Helder wel anders. Daar kon den de NZH-bussen de garage niet uit. Toen dat rond 10.00 uur op nieuw werd geprobeerd, raakte één bus aan de glij en belandde in een sloot. Bootpassagiers onder vonden hinder van deze ontrege ling. Zij moesten al via het autodek de boot op, daar de trap pen te glad waren. Het bovendek voor auto's werd tot 13.00 uur niet gebruikt, om glijpartijen op de steile brug te voorkomen. Wacht tijden leverde dat echter niet op. In de ochtenduren vertrokken de bo ten zo'n vijf minuten later, om au tomobilisten met vertraging de kans te geven alsnog mee te kun nen. Het parkeerterrein naast het Tesokantoor was in een ijsbaan veranderd, zodat wagens in de berm werden gezet. De spiegelgladde binnenwegen en straten in de dorpen werden na de hoofdroutes door de strooiwagens bezocht. Voordien waren echter al verschillende mensen ten val ge komen, waaronder wethouder Poster, die zich glibberend van de ABN/Amro over de Burgwal naar het postkantoor wilde begeven. „Ik dacht: de kortste weg. Maar ik maakte een schuiver en kwam le lijk terecht." De wethouder werd geholpen door de familie Wiersma. Hij bleek zijn rechter bovenarm ge broken te hebben. „Erg pijnlijk en lastig, want ik schrijf ook rechts- handig." Op verschillende plaatsen op het eiland ontstond schade door ver keersongelukken. Een auto gleed van de Slufterweg de aangrenzen de greppel in. Iets soortgelijks overkwam een 22-jarige man uit Oudeschild. Toen hij op de Redou te - tussen de Pöntweg en de Wa terweg - remde, verloren zijn wielen de grip op het wegdek, waarna de auto tergend langzaam van het talud gleed en over de kop ging. Op de Pontweg - tussen de Keesomlaan en de Emmalaan - en in de Wilhelminalaan ontstonden kleinere ongevallen. In beide ge vallen remde de bestuurder van de voorste auto, waarna de achterop komende voertuigen niet tijdig tot stilstand konden komen. De inzit tenden kwamen steeds met de schrik vrij. In Den Hoorn was het dermate glad dat de strooiwagen er niet door kon. De zware vrachtauto gleed van het bolle wegdek en kreeg geen grip. Met de hand werd door de bemanning zout op de straat gegooid, maar dat bleek niet meteen afdoende. De vuilni sauto raakte later in de problemen en werd uit veiligheidsoverwegin gen teruggeroepen. Later in de middag is het vuilnis in Den Hoorn alsnog opgehaald. Op OSG De Hogeberg was het 's ochtends opvallend rustig. „We zitten met een halve bezetting", aldus een woordvoerder. In de loop van de ochtend wisten meer leerlingen en docenten het ge bouw veilig te bereiken, waarna de lessen weer op gang kwamen. Rond het middaguur steeg de temperatuur. De mist trok op en straten ontdooiden. De gemeente bleef alert, in verband met het risi co van opvriezen. Omdat de tem peraturen stijgen, worden komenden dagen steeds minder problemen verwacht. Lees verder pagina 5 (foto Gerard TimmermanI ze en een blik op de toekomst ge ven. Directeur Jan Kuiper geeft een visie op het beleid. Tot slot komt bioloog Ron Kastelein van het Dolfinarium in Harderwijk naar Texel om te vertellen over opvang en onderzoek van o.a. dolfijnen en walrussen. fietspadennet op Texel maakt het eiland tot een uitzonderingsge bied. Het college nam onlangs met enige huivering kennis van de om schrijving in het vervoersplan, dat 33 Noordhollandse gemeenten omvat. Het besteedbaar bedrag in het fonds is voor 1996 f6,5 mil joen envoor 1997 f15,- miljoen, zodat het alleszins de moeite loont er toch mee in te stemmen. Het college probeert een deel van deze „gebundelde doeluitkering" bin nen te krijgen om daarmee de ge wenste verkeersvoorzieningen te realiseren. De raad stemt waar schijnlijk in februari over het plan. Na het Eierlandsche Huis en d'Ouwe Ulo mag nu ook dorps huis De Waldhoorn een donatie tegemoet zien van het Juliana Welzijn Fonds (JWF). De dorps commissie van Den Hoorn is be dacht met f30.000,-, bedoeld voor energiebesparende maatre gelen. Voor 1996 staat een gron dige renovatie van het Hoornder dorpshuis op het programma, plus de bouw van een flinke berging. De hoogte van het toegekende be drag vormt een aangename ver rassing voor de Hoornders. In het kader van een tweejarige actie om de Noordhollandse dorpshuizen te ondersteunen, stelt het JWF im mers maximaal f30.000,- per pand beschikbaar. Renovatie van het voormalige schoolgebouw is hard nodig, meent voorzitter Hans Zijm van de dorpscommissie van Den Hoorn: „De Waldhoorn is ruim honderd jaar oud. Alleen de ramen zijn van dubbelglas. Wanneer de toneelver- Het CDA verzorgt vanavond de politieke uitzending van Radio Texel. De samenstellers trachten er een spraakmakend programma van te maken waarbij actuele pro blemen aan de orde worden gesteld. Voorzitter Wim Eelman van de stichting Zorgcentrum Texel ver telt over wat Texel te wachten staat op het gebied van ouderen zorg en ouderenhuisvesting. Ver der komen mensen aan het woord die zich betrokken voelen bij de verbreding van de havenmond en de werkgelegenheid en recreatie in Oudeschild. In een bijzondere column zal Harry de Graaf onthul len dat het wettelijk mogelijk is om op Texel mest te blijven gebruiken als middel om verstuiving tegen te gaan... Luisteraars kunnen telefonisch reageren (nummer 312199)) en desgewenst in de uitzending komen. Blok van der Velden. Vrijdag wordt op Terschelling een exposi tie van Blok van der Velden ge opend. De schilder werkte ook een aantal jaren op dit eiland en land schappen uit die tijd worden getoond. eniging voor een nieuw stuk de coulissen neerzet, merk je direct dat het scheelt in de warmte Dat kan natuurlijk niet." Daarom moe ten zowel het dak als de muren worden geïsoleerd. Bovendien ko men er nieuwe kachels en een in genieus warmte-verdeelsysteem, die de grote zaal overal op dezelf de temperatuur houdt. Alleen al met de vervanging van de vijftien jaar oude kachels is een bedrag gemoeid van ruim f18.000,-. De dorpscommissie heeft zich bij haar plannen laten adviseren door studenten van de HTS uit Haar lem. Zij leverden hun diensten ook bij de inventarisatie van de tekort komingen van het Eierlandsche Huis. De aanleg van het gehele systeem is in handen van De Wit Installatietechniek. Bergruimte De isolatie van De Waldhoorn maakt deel uit van een heel pro ject. Onlangs zijn de Hoornders al gestart met de bouw van een dub bele garage achter het dorpshuis. Deze zal dienst doen als berg ruimte, waaraan een groot gebrek is. Momenteel ligt veel materiaal - van ondermeer de feestcommissie en toneelvereniging De Vriendenk ring - opgeslagen onder het to neel. De dorpscommissie vroeg de gemeente twaalf jaar geleden al een schuur te mogen bouwen. Scherpe eisen in verband met de status van beschermd dorpsge zicht zorgden echter voortdurend voor oponthoud. Nu de vergun ning er is, zijn de Hoornders direct aan de slag gegaan. De fundering ligt er al. Door de vorst zijn de werkzaamheden voorlopig echter opgeschort. De totale renovatie van het dorps huis zal zo'n f150.000,- gaan kosten. Dat is precies het bedrag dat de gemeente beschikbaar heeft gesteld voor de exploitatie in het hele volgende jaar. Om de bouwkosten van de 70 m2 grote schuur binnen de perken te hou den, wordt van vrijwilligers daar om een forse mate van zelfwerkzaamheid verlangd. Wan- (ADVERTENTIE) neer het bouwwerk er eenmaal staat, zal een gedeelte worden verhuurd aan gemeentewerken. Bedoeling is dat dorpshovenier Piet van Leersum er zijn gereed schap zal opslaan. Zijm: „Op die manier willen we wat geld terug verdienen." (ADVERTENTIE) rarL-Jrxth U bé hart. In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 25 en dinsdag 26 december a.s. zal er volgende week een gezamenlijke krant verschijnen op donderdag 28 december. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingele verd t/m woensdag 27 decem ber a.s. vóór 10.00 uur. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VAN DER VIS jEUROMASTER 2 ot (utorm iandinsmcuiisi JAN BROUWER BEELD GELUID •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11043 DINSDAG 19 DECEMBER 1995 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Advertentlas/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111 Redactie tel. 362620, fax 314111. Bg.g. in dringende gevallen 06-52 78 49 62 of 06-52 78 43 20 Redactie bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 315472. iRSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS f1,45 even de krant bellen Kiev I oor meuv, - 2 vuur spun. 3 voorde agenda. 4 voor hel weer De TC Nieuwslijn, altijd hel laatste nieuws

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1