Texelse vrouwen tonen kunst in Het Posthuys teso Feestelijk programma rond sportverkiezing Bespaar geld als wa Agenda TEXELSE COURANT Krantenbezorgers komen aan de deur Dansavond Even een pak SNERT halen in Wat ik zeggen wou.. Pupillenvoetbal Bad zonder bodem Kerstspelen in Doopsgezinde kerk Kerstconcert van Excelsior Wijzigingen Texel Toerist DINSDAG 19 DECEMBER 1995 Twee vrouwen die elkaar tot voor kort niet kenden en die vanuit een heel andere invalshoek met kunst bezig zijn. Toch bleken de aquarellen van Hanneke Smit-Peetoom en de ke ramiek van Ellen de Vries een goede combinatie op de zon dag geopende expositie in Het Posthuys. De tentoonstelling werd aangevuld met werken van cursisten van mevrouw Smit-Peetoom. Op en top een Texelse kunsthappening, waarbij vrouwen de dienst uitmaken. Was werk van beide kunstenares sen tot dusver te zien in hun privé- ateliers, voor de eerste keer gaven ze hun werk prijs aan de „grote" openbaarheid op het eiland. Op de winterse zondagmiddag wisten heel wat Texelaars Het Posthuys te vinden, waar ze onder het ge not van een glas warme chocola demelk of glühwein langs de kunstwerken schuifelden. Texel-kenners konden veel van het landschap herkennen in de aqua rellen van Hanneke Smit. Elk werk is van recente datum, want de kunstenaresse ontwikkelde haar talent pas een jaar of vier geleden echt. „Vroeger op de HBS in Alkmaar ging mijn voorkeur al uit naar teke nen en schilderen, er was echter geen denken aan om een opleiding aan de kunstacademie te volgen; kunstenaars waren vreemd volk en er was geen droog brood mee te verdienen." In boerderij „Heide- hof" kwam haar oude verlangen om te aquarelleren weer boven. De cursus landschapschilderen was niet alleen de aanzet om zelf de penseel ter hand te nemen, ze probeert nu ook anderen de kunst van het aquarelleren bij te bren gen. Dwangmatig Haar werken kenmerken zich door zachte tinten. De landschappen zijn herkenbaar, al maakt het rea lisme in haar werk steeds meer plaats voor een gevoelsmatige aanpak, wat vooral tot uiting komt in haar weergave van de Moksloot. Haar liefhebberij voor het schilderen is bijna bij het dwangmatige af. Als ze een paar dagen het penseel niet in haar handen heeft gehad, krijgt ze de kriebels, wist wethouder Nel Eel- man (cultuur) te vertellen. De wet houder had veel tijd in de opening van de tentoonstelling gestoken. Ze had tevoren een woordje ge wisseld met Smits cursisten Tine ke Jimmink, Cecile de Boer, Mia Poster, Henriëtte Eissen, Toos Smit, Carla van Wijngaarden, Ger- dy Grabowski, Hannie Prins, Du- wie Daalder, Leontien Verseput en Truus Hoogenbosch, van wie alle maal één of meer landschappen of stillevens waren tentoongesteld. „Je laat ze in hun eigen waarde en stimuleert hen de eigen stijl te ont wikkelen", prees de wethouder de aanpak van mevrouw Smit- Peetoom. Keramiek Contrast met het realisme van de schilderende dames was de meer abstracte keramiek van Ellen de Vries uit Oost. Ze combineert de techniek van het vormgeven, waartoe ze zich in haar opleiding heeft bekwaamd, met het werken vanuit haar gevoel. Haar keramiek kenmerkt zich door gladde, geo- metische vormen. Voornaamste doel is het verkennen van de mo gelijkheden die het materiaal en de techniek bieden. Hoewel ze ookdi- sciplines als het etsen beheerst, is ze „in de klei blijven steken", zegt ze zelf. Enig fanatisme is ook De Vries niet vreemd. Als ze met klei aan het werk is, wil ze liever niet worden gestoord. Een karaktertrek die niet al te serieus moet worden geno men, want liefhebbers zijn wel kom in haar atelier in de oude school in Oost. Mannen Toeval kan bij de zorgvuldig uitge voerde ra/cu-gestookte werkstuk ken een rol spelen. Haar keramieken zijn weliswaar abstract, zelfs de oppervlakkige Gadegeslagen door kunstenaars Ellen de Vries en Hanneke Smit-Peetoom opent wethouder Eelman (Cultuur) de expositie in Het Posthuys. (Foto Gerard TimmermanI De bezorgers van de Texelse Cou rant komen de krant vrijdagmid dag persoonlijk overhandigen. Zij zullen alle abonnees prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar wensen. Evenals verle den jaar hebben ze een speciale wenskaart bij zich. Ditmaal speelt de kaart in op de reclamespots die de laatste tijd op televisie te zien zijn en die bedoeld zijn om het imago van kranten bezorgen te verbeteren. „Koud? Sex met een ijsbeer, da's pas koud!", zo luidt de populairste kreet uit die cam pagne. De Texelse kaart is daar een va riant op. „Ver? Naar m'n tante in In het Eierlandsche Huis is het za terdagavond stijldansen geblazen. In een gezellige kerstsfeer kunnen de dansers hun beste beentje voorzetten, afgewisseld door een hapje en een drankje. De avond begint om 20.30 uur, toegang is vrij. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Amerika, da's pas ver!", zo staat bij een foto van een bezorgster die de krant deponeert in een postbus op het eind van de dam in zee bij de vuurtoren. Jolanda Leijen, be zorgster in De Cocksdorp en om streken, fungeerde bereidwillig als model. De kaart geeft aan dat het bezorgerskorps van de Texelse Courant tot in alle uithoeken van het eiland komt. Wij hopen dat iedereen vrijdagmiddag thuis zal zijn en deze geste weet te waarderen. (Foto Gerard Timmerman) Keramiek van Ellen de Vries. kunstkenner kan met enige moeite zeker de diepere betekenis in de afbeelding herkennen. „Ik zet mensen graag aan het denken." Ook Ellen de Vries probeert haar kennis aan anderen over te dragen via cursussen „Er zit beslist ta lent op het eiland, al is het resul taat heel divers en verschilt de afwerking van persoon tot per soon." Anders dan de klas van Smit, heeft De Vries niet alleen vrouwen als cursisten. Kunstmin naars kunnen dus gerust zijn: er is nog hoop voor de Texelse mannen. Dinsdag 19 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!". De politieke uitzending van Radio Texel (19.00 tot 20.00 uur) wordt deze keer verzorgd door het CDA. Luisteraars kunnen telefonisch reageren en desgewenst in de uitzen ding komen. B en W hebben in dorpshuis De Waldhoorn een gezamen lijke openbare vergadering met de dorpscommissie van Den Hoorn, aanvang 19.30 In het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk komt de Doopsge zinde Zusterkring bijeen voor de adventsviering; 19.30 uur. Woensdag 20 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een vogel/natuurtocht gemaakt. Deelnemers betalen f25,- en kunnen zich aanmel den bij EcoMare. Judoclub Shima houdt vanaf 13.45 uur „vriendjesdag" in de Ferrever. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Pocahontas" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!". De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland heb ben in Het Eierlandsche Huis adventsavond; 19.45 uur. Donderdag 21 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een vogel/natuurtocht gemaakt met toelichting in het Duits. Kosten f25,- per persoon. Aanmelden bij EcoMare. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!" In de R.K. kerk van Den Burg wordt de grote volkskerstzang gehouden, aanvang 20.00 uur. Medewerking van de Sin gers of the Lord, blazersgroep Excelsior, R.K. dameskoor en The Gospeltrain. In de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt door ouders en leerkrachten van de Vrije School het Oberufer kerstspel opgevoerd; 20.00 uur. Met medewerking van het Smartlappenkoor en DEK wordt in dorpshuis De Wald hoorn een samenzang gehou den, aanvang 20.15 uur. Toegang gratis. Vrijdag 22 december In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.00 uur „Filmpje!" Zaterdag 23 december In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „Poca hontas" en om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!". De wielervereniging houdt een crosswedstrijd bij de Bies- bosweg. Start jeugd 14.00 uur; senioren 14.30 uur. Om 16.00 uur gaat in sporthal Ons Genoegen het Jelleboog- toernooi zaalvoetbal van start. Finales vanaf ongeveer 21.00 uur. In de grote zaal van Vakantie centrum De Krim geeft het Texels Christelijk Mannenkoor een kerstconcert, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Bij de uitgang wordt gecollec teerd ten bate van het trans port van hulpgoederen naar Georgië. Zondag 24 december In Cinema Texel draait 14.00 uur „Pocahontas" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!" Op De Krim wordt om 14.00 uur de foto-expositie „Natuur lijk Texel" geopend. Ingaand woensdag (morgen) 10.05 uur tot maandag 8 ja nuari 1996 wordt de „Schul- pengat" weer als dienstboot ingezet. Extra afvaarten (halfuurs- dienst): Vrijdag 22 december: afvaart Texel 9.35 uur tot en met afvaart Den Helder 16.05 uur. Vrijdag 29 december: af vaart Texel 9.35 uur tot en met afvaart Den Helder 16.05 uur. Maandag 1 januari: af vaart Texel 13.35 uur tot en met afvaart Den Helder 20.05 uur. Zowel op Texel als in Den Helder worden geen wachttij den verwacht. De vervanging van de poortjes op de op- en afgangen voor fietsers is voltooid. Afwijkingen van de dienstre geling: Op maandag 25 en dinsdag 26 december is de eerste af vaart van Texel om 8.05 uur en van Den Helder om 8.35 uur. Zondag 31 december is de laatste afvaart van Texel om 20.05 uur en van Den Hel der om 20.35 uur. Ook informatie via de TC 7 Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. 19 5.04 en 17.50 u. Wo. 20 6.26 en 18.44 u. Do. 21 7.26 en 19.44 u. Vr. 22 8.14 en 20.55 u. Za. 23 9.14 en 21.40 u. Zo. 24 10.05 en 22.25 u. Ma. 25 11.05 en 23.10 u. Di. 26 11.37 en 23.56 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 24 de cember op om 8.46 en gaat onder om 16.29 u. 22 december nieuwe maan; 23 december springtij. Landschap van Hanneke Smit. De verkiezing van de sportvrouw, -man en -ploeg van het jaar wordt evenals vorig jaar omlijst door een avondvullend feestprogramma. Na de succesvolle première in de Burg. De Koninghal is vrijdag 29 december theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim de plaats van handeling. Bezoekers krijgen weer een com binatie van sport en muziek voor geschoteld. Te zien zijn demonstraties van onder andere hondenclub Texel, de atletiek- en wielervereniging, 50+ sporten, jazzdansen en Sportschool Texel. Tussendoor zorgt popgroep „The Buzz" voor de muzikale inbreng. Hoogtepunt van de avond is de verkiezing van de Texelse sport vrouw, -man en -ploeg van 1995. Elk uur worden de drie genomi neerden van een categorie voor gesteld, waarna aansluitend de prijsuitreiking volgt. De bekend making van de sportploeg is ge programmeerd rond 21.00 uur, de sportvrouw is om 22.00 uur be kend en de sportman om 23.15 uur. Met een „grote finale" krijgt de avond een feestelijk slot. Genomineerde sportploegen zijn de Flintstones-groep van GVT Jazz, triathlonafdeling Texel en het dames-zaalvoetbalteam Klif. Bij de dames gaat het tussen Sanne Brü- gemann (turnen), Ingrid van Lubek (triathlon) en Nona van der Vis (paardensport). Kandidaat bij de heren zijn Simon Appel (triathlon), Hidde de Vries (judo) en Sieme Zijm (voetbal). Het programma van de pupillen- competitie voetbal komt komend weekend te vervallen. De D-, E- en F-teams komen pas na de jaarwis seling weer in actie. In het week end van 13 en 14 januari wordt begonnen met wedstrijden in sporthal Ons Genoegen. iMl-l.Si j Eindelijk is de kogel dan door het zwemparadijs. Een werkgroep van wijze mannen heeft datgene vast gesteld wat iedere Texelaar al wist en wat door menigeen vanaf het begin werd voorspeld: Calluna is niet rendabel te exploiteren, toen niet, nu niet, en in de toekomst nog minder. Natuurlijk staat de werkgroep stil bij een aantal knel punten, maar zoals te doen gebrui kelijk worden de ware oorzaken niet genoemd. Hiervoor moeten we immers terug naar de turbulen te aanvang en daarmee tot de bron van alle ellende. Weet u het allemaal nog: de ther mometer van Jellema, het natte- vingerwerk bij het haalbaarheid sonderzoek, de verkeerde inschat ting om Texel met Centerparcs te vergelijken en, last but not least, het naïeve optimisme om te den ken dat de toerist een zwempara dijs als iets unieks zou ervaren. Onzin, de mensen waren destijds al aan zo'n voorziening in hun om geving gewend en dan nog aan merkelijk goedkoper. Calluna was bij aanvang al een anachronisme en dat zal niet veranderen. De werkgroep beseft dat ook en windt er financieel geen doekjes om. „Stuur geld, of ik stuur Antje terug", schreef Sieme de Brood vechter destijds aan zijn schoonfa milie en zo komt de eis van de heren ook over. Jaarlijks een half miljoen, Gemeente, je geld of nog meer ellende. Lood om oud ijzer of het bad blijft bestaan, de toe ristenbelasting zal het moeten op brengen, vijftien cent of een dubbeltje omhoog, het mes op tafel. Hier moeten we toch even een vergelijking maken tussen het aantal bezoekers van Calluna en de toeristische bezetting op Texel. Ik zal u niet met cijfers bekogelen, maar ieder die het nieuws daarom trent heeft bijgehouden, weet dat het percentage Texelgangers dat een bezoek aan het bad brengt, onthutsend laag is. Ook hier weer een wanverhouding tussen opzet en resultaat. Het getuigt dan ook van weinig bescheidenheid te eisen dat het gehele toerisme moet opdraaien voor een minimaal percentage van het totaal. Deze mentaliteit is blijkbaar ken merkend voor de heren van de werkgroep en op deze wijze wor den dan ook nieuwe (nou ja...), miljoenen gemeenschapsgeld Volgens een jarenlange traditie voert de jeugd van de zondags school een kerstspel op in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Eerste kerstdag zijn er twee uit voeringen te zien. Om 16.00 uur begint de jongste jeugd met het stuk „Wat Lucas vertelt over Jezus geboorte". Daarna is de oudere jeugd aan de beurt met „Vadertje Panov". Iedere belangstellende is welkom om beide kerstspelen te komen bekijken. kostende plannen gepresenteerd. Let wel, ook nu weer zonder enige garantie dat ze ooit effect zullen sorteren. Zeker niet als we moeten afgaan op de wijsheid van de heer Wortel. Zijn mening dat er niets op Texel te vinden is voor kinderen onder de twaalf jaar, getuigt van dezelfde kortzichtigheid en onkun de waaraan het huidige echec van Calluna is te danken. Niets te doen, dus voorbij gaan aan al die andere speelgelegenheden, voor bijgaan aan EcoMare, aan (jeugd theater Klif 12, aan educatieve Waddenzeetochten, aanschapen- of zuivelboerderijen, aan al die kin derprogramma's tijdens feest- markt of folklore. Zo kan ik wel doorgaan, maar de krant zou te klein worden. Stop pen dus, maar niet nadat ik onze eigen schepping, de kinderspeel- boerderij de Mient genoemd heb. Niets te doen voor kinderen op Texel? Geen speeltuin op Texel? Al meer dan twintig jaar ontvangen we ouders met kinderen en al meer dan twintig jaar runnen we deze voorziening met eigen krach ten, zonder ooit een cent gemeen schapsgeld te hebben gevraagd. Een voorziening die groeit en bloeit en waar ook komend sei zoen weer nieuwe attracties te vinden zullen zijn. Zo kan het dus ook! Als de redders van Calluna nu zonodig weer een paar miljoen ge meenschapsgeld nodig menen te hebben, is dat al een bedenkelijke zaak. Als hun woordvoerder dan ook nog negeert wat energieke Texelaars op eigen kracht tot stand hebben gebracht, wordt het fiasco van Calluna alleen maar on derstreept en het vervolg hiervan nog meer ongeloofwaardig. Willem Kikkert, Den Hoorn Excelsior houdt tweede kerstdi \a om 12.00 uur het jaarlijkse kers vt concert in de NH kerk van Oosteui end. Medewerking wordt verleei >f door zanger Rob Manse en org v< nist Elias Hordijk. Onder leiding van Betty Bakk worden werken gespeeld van a rangeur Jan de Haan, Torme Wells, Frank Bernaerts, Martin Blane, Stephen Adams, Johan Nijs en Dizzy Stardford. ledereen welkom, de toegang is gratis. flg< afloop wordt gecollecteerd vo ir de actie „stuur een Papoea na ir school". sd De werkzaamheden voor de nieuwe Texel Toerist (1996- 97) zijn inmiddels in alle he vigheid ingezet. Een omvang rijk karwei, want elke keer moeten weer honderden ge wijzigde telefoonnummers, openingstijden, etc. doorge voerd worden. Wij verzoeken bedrijven en andere instanties hun aanpas singen voor de „Tips" nu al aan ons door te geven. U kunt dat op verschillende manieren doen: bij de balie van Lange- veld en de Rooy of per fax (314111), of 's middags - vanaf 13.30 uur - telefonisch bij de redactie (tel. 362620). Re dacteur Joop Rommets zal u graag verder helpen. (ADVERTENTIE) Nu met korting en kans op fraaie prijzen. Een waterbesparende douchekop is goed voor het milieu. U bespaart niet alleen water, maar ook veel geld. De waterbesparende douchekop, een makkelijke manier om geld te besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2