Jachtwild-stand op Texel goed MAGAZINE ijZeven jaar onderzoek in vleermuizenboek Agressief virus velt konijnen Weinig soorten op Texel F amilieberichten 120 verkooppunten TEXELSE J COURANT Voetbalprogramma Royale zege voor damclub Sportief toernooi Hogeberg-scholieren Bowler Huisman stelt winst zeker Dames Mareis winnen makkelijk KANSvÉenrKIND Word nu donateur Bel 06-300121 unicef DINSDAG 19 DECEMBER 1995 enigmaal waren ze met „bat- stectors" op het eiland. Ruim lertig vrijwilligers hielpen mee in het vleermuisonderzoek van provincie, onder leiding van ses Kapteijn. Na zeven jaar on- irzoek is van zijn hand een bij- mder compleet boek ver henen over deze intrigerende srsoort. p Texel komen volgens Kapteijn et veel vleermuizen voor. Dat eld wijkt niet af van de over- mt. „Hoe meer je naar het noor- in komt, hoe minder er zijn. Dat left met vermindering van het intal fourageerplekken te ma- in", aldus de auteur. Niet alleen n er weinig exemplaren, ook de Dortenrijkdom is laag. laatvlieger is de meest voorko- ende vleermuis op Texel. Daar- di ast zijn exemplaren van de ruige rs rergvleermuis, de rosse vleer- tf pis en de bosvleermuis aange- ei iffen. Ook de gewone '9 rergvleermuis, die in een lucifer- losje past, is hier wel geweest. Jas gestolen. Uit de garderobe n een discotheek in Den Burg erd zaterdagavond een jas M istolen. De 18-jarige eigenaresse ld het kledingstuk om tien uur t gegeven. Toen ze het om drie o ir kwam afhalen, bleek een an- 3fr er mee vandoor. Het betreft in groene winterjas met een anje voering. 1 december 1995: tcreanten osterend 1-Tex. Boys 10.30 u. /T-Oosterend 2 10.30 u. ocksdorp-ZDH 10.30 u. Het vorige seizoen verloren de Texelse dammers na zware strijd de uitwedstrijd tegen OG Landsmeer/Den lip met 9-7. Na derhand ontsnapte de damclub ternauwernood aan de degrada tie. Wel waren enkele wedstrijden door onvolledige opkomst verlo ren gegaan, zodat het gevoel be stond dat het beter had gekund. Dit seizoen komt dat tot zijn recht, want nu draait de damclub mee in de kop van de ranglijst van de eerste klasse. Zaterdag kwam OG Den lip op vol le oorlogssterkte aanzetten. De Texelaars misten Gerrit Vlaming. Jaap van Heerwaarden was de eerste die de felicitaties van zijn tegenstander in ontvangst kon ne men. Al vrij snel daarna had ook Harry v.d. Wetering zijn klus ge klaard, terwijl Bert Duin in een in gewikkelde Rozenburg-partij een slordigheid van zijn opponent kon afstraffen. Daarmee kwam de stand op 6-0. Dat was een voor tvarende start. De half-zieke Rinus Vittali behaalde vervolgens een royale remise. Ondertussen zag Adriaan Bruin zijn positionele strijd beloond met een schijfwinst. Met een onbe rispelijke techniek voerde hij ver volgens de partij naar winst. Daarmee was de teamoverwin ning een feit. Frans Kuiper, Cees Vinke en Piet Bakelaar speelden remise, zodat de einduitslag 12-4 werd in het voordeel van damclub Oosterend/Texel. Na drie overwin ningen en een nederlaag staan de Texelse dammers er uitstekend voor. Het lijkt erop, dat de trainin gen hier ook enigszins aan hebben bijgedragen. Zaterdag wordt thuis gespeeld tegen het sterke EDC uit Enkhuizen. OSG De Hogeberg hield vorige week het traditionele kersttoer nooi. Een aantal teams deed mee aan een voetbaltoernooi, de ande ren speelden volleybal. De organi satie was in handen van de vakleerkrachten lichamelijke op voeding. Alle dagen is er, onder leiding van leerlingen die als scheidsrechters optraden, fana tiek maar wel sportief gespeeld. De winnende teams konden een taart of kerstkaarsen winnen. Brugklassen volleybal: Poule 1 The Roa- drunners 1C; Poule 2 Favoriet IF; Poule 3 Braindead IE, Poule 4 De Snuffies IE; Pou le 5 De Dino's 1E. Tweede klassen volley bal: Poule 1 Chaos; Poule 2 Four Thunderweaps; Poule 3 ATV; Poule 4 Fla ters; Poule 5 Spraakwater, Poule 6 Team vanArjen Vlaming; Poule 7 Team van Jo- ram van der Spek; Poule 8 Airmiles, Poule 9 Ploeg van Debby Sangers Derde klas sen volleybal: 1 Ploeg van Natalia Daa- lerd; 2. Ploeg van Ding Xuan Cai Derde klassen voetbal: 1. Sprinkhanen; 2. Ploeg van Justen Vierde klassen volleybal: 1. The boys; 2. Warriors; 3. I en B; 4. Boter kaas en volleyballers. Vierde klassen voet bal: 1 Ploeg van Rick Ransdorp; 2. Ploeg van Arjen Oosterhof; 3. Top Oss Vijfde en zesde klassen volleybal: 1 Team van Emiel Keyser; 2. Team van Bram Kuip. Door goed spel van Peter Huis man heeft het bowlingteam van Tabacshop gewonnen van Paal 12. Hotel Tatenhove won van Ho tel de Weal door een 703 game van Piet Kok. Bij de dames maakten de Champ, Sisters en de Sommeltjes elkaar het leven zuur. Eerstgenoemde haalde nog een punt door een ga me van Janie Eelman. So What staat op een tweede plaats in de ranglijst, maar leed een gevoelige nederlaag tegen Last Minnet. WBZ ondervond door sterk spel van Trijn Stiggelbout weinig tegen stand bij De Pins. Het jeugdteam van Verseput versloeg De Kegels. Uitslagen: Tabakshop-Paal 12 4-1; Stunt Team-Deurdouwers 3-2; Champ Sisters- Sommeltjes 1-4; TZN-Barbarencafé 1-4; HotelStrandplevier-BBS 4-1, Bloem v.d. Wal-Gruisi 4-1; SoWhat-Last Minnet 2-3; Hotel Tatenhove-Hotel de Weal 4-1; All Stars-Geerst Glazenwasserij 4-1. Huis vrouwen: T-Fords-Klavervier 3-1; Team 6-Bloopers 2-2; WBZ-de Pins 4-0. Jeugd: Verseput Verz.-De Kegels 3-1; Hotel Strandplevier-Taxi Grootjen 4-0. Vrijdag hebben de dames van basketbalvereniging De Mareis na een zeer tamme wedstrijd Break Out uit Hippolytushoef volledig weggespeeld. De Texelse dames kwamen we gens ziekte en verjaardagen maar met zes dames naar Den Helder. Break Out was echter maar met vijf speelsters. De Mareis speelden in de eerste helft relaxed. Er werd leuk gecombineerd en er werden nieuwe combinaties uitgepro beerd. Er waren daardoor toch wel veel kansen nodig voor een punt. De ruststand was 8-24. De twee de helft ging in het zelfde tempo door. Het scoren bij de Mareis ging weer soepel. De eindstand was 12-58 voor de Mareis. Score-verloop: Louise vd. Sluis 22 pnt.; Gerda Kuyper 12 pntRia v. Maldegem 2 pnt,; Odile Nitsche 16 pnt.; Irma Schuyl 6 pnt. maar weer van het eiland verdwe nen. „Hoe dat komt? Dat is altijd moeilijk met zekerheid te zeggen. Je hebt op een eiland toch een na tuurlijke barrière. Na een paar strenge winters kan het zo zijn ge beurd. Er is geen aanvulling van de overkant." De laatvlieger is bijna over het hele eiland aangetroffen, behalve in de omgeving van Oudeschild. Het dier verschuilt zich graag in hui zen. In Oosterend zijn twee kolo nies gevonden. Volgens de onderzoekers moeten er ook in De Cocksdorp, Den Burg, Den Hoorn en De Koog kolonies zitten. „Maar we hebben niet kunnen vinden waar. Als iemand me een hint kan geven hou ik me aanbevolen", al dus Kapteijn. Folder Behalve het boek, dat via de boek handels is te verkrijgen, heeft de provincie ook een folder uitgege ven waarin staat wat iemand moet doen die een vleermuis in zijn huis aantreft. De diersoort is volkomen onschuldig, maar wordt vaak als eng en griezelig aange duid. Aan de hand van de brochu re kan worden geleerd hoe een vleermuis kan worden verwijderd, zonder dat het beest daar onder lijdt. Wie vragen heeft of weet waar zich vleermuizen bevinden kan bellen naar Kees Kapteijn, telefoon 023-5143154. Het prachtig geïllustreerde boek „Vleermuizen in het landschap" door Kees Kapteyn is verkrijgbaar in de boekhandel voor ƒ59,50. Het ISBN nummer is 90 6097 392 5. Het gaat goed met de wildstand op Texel. Hoewel er sinds dit jaar geen fazanten meer mogen wor den uitgezet, handhaaft de soort zich uitstekend. Alleen bij de ko nijnen is het minder rooskleurig. Een agressief virus, dat sneller werkt dan myxomatose. grijpt snel om zich heen. Hazen voelen zich thuis in cultuur land, zoals veel in de polder te vin den is. Ze kunnen goed tegen verschillende weersomstandighe den. Erg strenge winters kunnen invloed hebben op de populatie. maar die zijn er de laatste jaren niet geweest. De konijnenstand heeft van ver schillende zaken te lijden. Hoewel de zomer bijzonder goed was, was het voorjaar bedroevend slecht. Veel vroege nesten hebben daar van te lijden gehad. Latere worpen hadden het beter, maar gevolg is dat in het najaar nog vrij veel jonge dieren werden gezien. Dat gold overigens ook voor de andere wildsoorten. Stropers Myxomatose heeft op Texel enige jaren geleden desastreus huisge houden. Konijnen sterven door de ze ziekte op erbarmelijke wijze, na een lange lijdensweg. Er is echter een nieuwe bedreiging in de vorm van het VHS-virus. Die afkorting staat voor Viraal Haemorrhagisch Svndroom, bij de dierenarts ook wel bekend onder de afkorting RHD. Aan de overkant zijn hele kolonies uitgeroeid door het veel sneller werkende syndroom, maar ook op het eiland worden steeds meer do de konijnen aangetroffen die er door zijn aangetast. Ze zien er opvallend gaaf uit, maar bij sectie blijkt dat de longen tot één bloede rige massa zijn verworden. Ook „huiskonijnen" zijn vatbaar voor de ziekte en kunnen er bij de dierenarts tegen worden ingeënt. Aanvankelijk beperkte de sterfte onder de wilde konijnen zich tot het deel ten zuiden van paal 20, maar dit jaar zijn ook noordelijker dode dieren gevonden. Staatsbos beheer en Rijkswaterstaat zijn er niet zo rouwig om, daar konijnen nog steeds als een vijand van de duinen worden gezien. Rond woningen, vakantiebunga lows en in het bos worden meer konijnen aangetroffen dan vroe ger. Er is genoeg eten voor ze en de bedreiging door jacht of roofvo gels is minder groot. In de duinen vallen jongere exemplaren nog wel eens ten prooi aan de bruine en blauwe kiekendief. Konijnen zijn altijd een favoriete prooi van stropers geweest. Vol gens deskundigen wordt nog wel hier en daar een beestje ver schalkt, maar niet meer op grote schaal. In toom houden Dat er geen fazanten meer mogen worden uitgezet geldt niet voor particulier terrein. Maar daarvan is niet zoveel op Texel, zodat de ver wachting bestond dat er minder van de karakteristieke vogels zou den zijn. Niets is echter minder waar. De dieren gedijen prima. Boeren zijn niet altijd blij met ze, omdat op zoek naar graankorrels soms het strodek van bollen of an dere gewassen wordt afgekrabt. Een andere soort die de agrariërs voor problemen stelt is de smient. Dit is een kleine, fraaie eend, die na het invallen van de schemering in zeer grote getalen de weilanden intrekt om gras te vreten. Jagers hebben toestemming gekregen om een uur langer door te schie ten na zonsondergang, om de soort in toom te houden. Patrijzen staan op de rode lijst. Door moderne landbouwmetho den en vooral het gebruik van bestrijdingsmiddelen, heeft de soort erg te lijden gehad. Jagers schieten er niet meer op en via het ministerie van landbouw is geld beschikbaar gesteld om de leefge bieden voor patrijzen te verbete ren. Dat gebeurt door onkruidranden in de omgeving van weilanden te maken. Uitzetten wordt niet gestimuleerd, om de soort raszuiver te kunnen houden. Exoten als de nijlgans, die in het wild niet in Nederland thuis hoort, komt aan de overkant inmiddels op veel plaatsen op grote schaal voor. Daardoor worden andere soorten verdrongen. Op Texel wordt de uiterlijk bijzondere gans door jagers in toom gehouden. Dat gebeurt zelfs tot genoegen van fa natieke natuurbeschermers, die aan jagen meestal een broertje dood hebben, maar de komst van faunavervalsende soorten ook niet toejuichen. Van de eekhoorns die in het voor jaar op Texel zijn gezien, is al enige tijd niets vernomen. Deze dieren vormen overigens geen bedreiging voor andere soorten, ook al horen ze hier van nature niet thuis. Met de hermelijn gaat het op het eiland, in tegenstelling tot de over kant, erg goed. De concurrentie is hier minder groot voor het kleine roofdier. Verwilderde katten blijven een pro bleem voor de Texelse fauna. Het zijn niet alleen de totaal verwilder de huisexemplaren, maar ook de 's avonds buiten verblijvende „mak ke" huiskatten die ware slachtin gen aanrichten, vooral onder vogels. Je wilde nog zoveel, maar je had niet meer de kracht Je ziekte had je volkomen in haar macht Je was zo sterk, je hebt je strijd gestreden Al je zorgen en verdriet behoren nu tot het verleden Rust nu maar uit, je bent uit je lijden Maar o, wat is het zwaar van jou te moeten scheiden Vlet intens verdriet, maar ook dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekent, geven wij u kennis dat zacht en kalm van ons is heengegaan mijn dierbare lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en trotse opa Henk Bakker echtgenoot van Riet Bakker-Lemmens op de leeftijd van 59 jaar. Henk bedankt voor de 34 mooie jaren. R. Bakker-Lemmens Erik en Chris Nina, Sil Kathy en Henk Arco, Rob Marjan en Bert Roy Sandra en Arjan Texel, 15 december 1995 Waalderstraat 96, 1791 EC Den Burg. Henk ligt thuis opgebaard. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 19 december van 19.15-20.15 uur in „St. Jan". De Eucharistieviering zal worden gehouden op woensdag 20 december om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Do per te Den Burg, waarna wij hem naar zijn laatste rustplaats zullen begeleiden. Zij die geen kaart hebben ontvangen, willen zij deze aankondiging als zodanig be schouwen. Heel bijzonder, heel gewoon gewoon een heel bijzondere opa Arco, Rob, Nina, Sil, Roy Intens verdrietig hebben wij afscheid moeten nemen van onze jongste broer Henk Truus Agatha Cor en Anny Martien en Nel Duw Marry Hanna en Theo Neven en nichten Diep geschokt zijn wij, dat op 15 december is overleden onze buurman dhr. Henk Bakker Zijn humor en hulpvaardigheid zullen in onze herinnering blijven voortleven. Wij wensen Riet en de kinderen heel veel sterkte toe. Families: Dros P. v.d. Werken Gerrese Leber Staal D. v.d. Werken V.d. Pijl Nu je onze handen niet meer aan kunt raken Raak je onze harten nog duidelijker aan Langs deze weg willen wij u hartelijk danken voor uw belangstelling en medeleven, op wat voor manier ook, betoond na het overlijden van onze zoon, broer en vriend FULCO ZEGEL Het geeft ons troost. Fup en Maaike Zegel Inge en Kees-Jan Petra Commijs Den Burg, december 1995 Na een lang en liefdevol leven, tot in haar laatste dagen zeer betrokken bij eigen fami liekring, is overleden, onze moeder, groot moeder en overgrootmoeder Jansje Blanken-Bakker weduwe van Henk Blanken 21 januari 1904 16 december 1995 Anna-Paulowna: Marian Bart-Blanken Lous Bart Den Burg: Fridtjof Blanken Méri Blanken-Peetoom klein- en achterkleinkinderen Texel, Huize Sint Jan Correspondentie-adres: F. Blanken, Tjakkerstraat 35, 1791 XK Den Burg. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men dinsdag 19 december van 17.00-18.00 uur in „St. Jan". Dè crematieplechtigheid zal plaatsvinden woensdag 20 december om 15.00 uur in het crematoriurr\ te Schagen, Haringhuizerweg 3. Waarna nog gelegenheid tot condoleren. Zelf dacht hij: „Er zullen niet veel mensen komen", Maar de overweldigende belangstelling na het overlijden van onze vriend en vader AAD KUNST was enorm. Het is voor ons een grote steun geweest, onze hartelijke dank hiervoor. D. van Boven-Huizinga Mariska Boddé-Kunst llona Kunst Texel, december 1995 Het gemis zal er altijd zijn, maar uw belangstel ling en blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van PIET zijn voor ons een enorme steun geweest. Familie Vlaming Na een liefdevolle verpleging in „Verpleeg huis Texel", is na een langzaam verval van krachten overleden, onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Ida Plaatsman-Boggia weduwe van A. N. Plaatsman in de leeftijd van 88 jaar. Den Burg: L. Kaczor-Plaatsman Amsterdam: A. N. Plaatsman M. Ouariagly klein- en achterkleinkinderen Texel, 17 december 1995 Correspondentie-adres: A. N. Plaatsman Boulevardpad 10, 1018 HP Amsterdam Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men woensdag 20 december van 19.00- 20.00 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bern- hardlaan 147 te Den Burg. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden donderdag 21 december om 10.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Waarna nog gelegenheid tot condoleren. uit De Waal hoopt op zaterdag 23 december a.s. zijn 95e verjaardag te vieren. Als u hem wilt feliciteren, bent u van harte wel kom op 23 december in Dorpshuis „De Wiele waal" van 16.00-18.00 uur. Op woensdag 27 december 1995 zijn onze ouders en grootouders Leendert Laan en Grietje Laan-de Waard 50 jaar getrouwd. Gelegenheid tot feliciteren van 15.00-17.00 uur in hotel „Molenbos" te De Cocksdorp. Cobie en Koos Harald Linda Auke en Martha Wilma Leon Herman Meijert en Annemarie Margret Emilyn en Karei Cees Jan Bart Martin en Mieke Ingrid Dennis Langeveldstraat 21, 1795 AG De Cocksdorp. 1900 1995 Opa van Egmond Langs deze weg willen wij eenieder hartelijk bedanken voor de grote steun die wij van u mochten ontvangen tijdens mijn ziekte en verblijf in het ziekenhuis. Met name het medeleven uit de dorpsgemeenschap van Den Hoorn heeft ons zeer goedgedaan. Kees en Emma de Wijn (40cl per rmnuut) KANS VOOR EEN KIND Daar doe je toch aan mee „For unto us a son is given..." Joppe Jonathan David 15 december 1995 Nisheetha Barnard Hetty van Dijk Kotterstraat 9 1794 BD Oosterend Kraamcadeau? Giro 121 tnv Unicef, Den Haag. TEXEL

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3