Een ochtendje in de gladheidsbestrijding liet gewonnen, maar ien zoen van Sylvia Tijdens het wassen gaat je energienota er beter uitzien. The Madmen gek op eigen GD Volkskerstzang Wat zeggen wou. lp tv met „Knoop in je zakdoek" TEXELSE^ C0URANT Kerstviering Kat beschoten Kerstsamenzang Playbax/soundmix Foto-expositie Thijssejaar Ouwe Sunderklaas in Oudeschild IFoto Tessa de GraaftI jnieuw heeft een Texels team tegedaan aan het televisiepro- smma „Knoop in je zakdoek" 1/7 Teieac. Zaterdag gingen de ir deelnemers en hun suppor ts Ibewoners van de Texelse Re en het Maartenhuis) per bus iar Hilversum voor de opnamen. !t spel verliep niet helemaal iar wens, waardoor de tegen- trtij uit Oss met de overwinning lar huis ging. „Er kan maar één innaar zijn", aldus deelnemer 1/7 van der Schans. Het was tangoed een leuk uitje, de moei- waard." in der Schans bewaart in zijn ka- er in de Texelse Rede informatie aden van „Knoop in je zakdoek", •en hele verzameling", zegt hij. 5e boekjes hebben telkens een ider thema. Eentje gaat bijvoor- ield over boos zijn. Dankzij het ogramma kan ik beter over dat iderwerp praten. Sylvia weet het 1 helder uit te leggen." let Sylvia bedoelt Van der chans natuurlijk Sylvia Millecam, samen met Marnix Kappers de resentatie van „Knoop" doet. Ze inmiddels een vertrouwde ver fijning, want Van der Schans /as al voor de tweede maal te Her Texelse teem voor „knoop in je rakdoek V.l.n.r. Jan ven der Schans, Peter Tuitman. Anton van der Meer en Jan Frans Haveman. (Foto Frans Hopman! Muziek maken zit sommigen in let bloed. Bij de Oosterender fa milie Schëfer manifesteert zich lat op jonge leeftijd. Vader Ger «speelde op z'n dertiende de [as, zoon Guido (13) hanteert als )en ervaren drummer de sticks en lochter Josje (16) heeft als zan- |eres al faam verworven. Met lun band „The Madmen" presen teerden ze zaterdagavond in 't -afeetje hun eerste CD. Op de CD Texelpop die aan het be gin van dit jaar is uitgebracht schittert „The Madmen" door af wezigheid. De wens om alsnog een compactdisc op te nemen ging in vervulling dankzij William Witte van Nauta CD, die het pro ject financierde. De CD werd in drie dagen opgenogpen in de schuur van Wim Trap, wat de titel „Quite mad to be frank at Wim's Garage" verklaart. Het project leert dat het voor bijna elke zichzelf respecterende amateur-band met enige vindin grijkheid tegenwoordig haalbaar is een CD uit te brengen. Met hulp van een bevriende geluidstechni cus werden de live-opnamen op DAT-tape gezet, panklaar om op het schijfje te worden vereeuwigd. Grootste kostenpost was het per sen (branden) van de CD en het hoesje, ontworpen door Sacra Pro motions. De CD bevat 11 tracks, waarvan naast bluesklassiekers en eigen nummers een groot deel covers van Frank Zappa. Over de kwaliteit van de CD lopen de meningen uiteen. De band heeft gekozen voor exacte weer gave van het live-optreden in de schuur, wegens de sfeer. Speel- foutjes zijn bewust niet wegge poetst, maar daar kan „The Madmen" niet mee zitten. „Het komt de sfeer ten goede." De muziek van Zappa maakt pro minent deel uit van de CD. „Het is een van de grootste componisten van deze eeuw en op Duke Elling ton na ook de produklefste", al dus bandleader Ger Schafer. Hij verwacht de CD niet zozeer op het eiland, maarvooral op zogenaam de Zappa-festivals waarop zijn band regelmatig speelt te kunnen slijten. De CD is bij Nauta te koop voor f24,90. &ic Wissenburg, Guido Schater, Jeroen Dros. Ger en Josje Schater presenteren de llve-CD van hun band „The Madmen". Foto Garard Timmorman) Tijdens de volkskerstzang, don derdagavond in de RK kerk van Den Burg, staan zestien liederen op het repertoire. Bezoekers kun nen vanaf 20.00 uur meezingen met de Singers of the Lord, het RK dameskoor, The Gospeltrain en de blazersgroep Excelsior. Het programma is als volgt: LKomt allen tesamen (allen); 2.Komt verwondert u hier mensen (drie koren); 3.Wiegelied der Heer- ders (drie koren); 4.Er is een roos ontsprongen (allen); 5.Rorate (da meskoor); 6.Blazersgroep; 7,Midden in de winternacht (al len); 8.God met ons (drie koren); 9,Stille nacht (Singers of the Lord); lO.Eer zij God in onze dagen (al len); 11.Nowell (Gospeltrain); 12.God rest ye merry, gentlemen (drie koren); 13.De herdertjes la gen bij nachte (allen); 14.ln 't nachtelijk duister (de drie koren; 15.Hark! The Herald Angels (drie koren); 16.Ere zij God (allen). laden, dus we hoeven niet tussen tijds terug voor een nieuwe voor raad. In Den Hoorn was het s ochtends vroeg zo glad dat er niet met de wagen kon worden gereden. Bak ker: „Ik gleed op Diek zo raar weg, dat we maar met de hand aan de slag zijn gegaan. Ik bedoel, we hebben wel een slipcursus ge volgd, maar hier is geen houwen aan. Dat hellinkje naar het ouwe Loodsmansduin was één ijsbaan." Ook in De Waal is het te glad voor de strooiauto. Maar daar weet Bakker wel raad mee. Voorzichtig rijdt hij achteruit door de smalle straat, zodat er eerst een laagje zout op neerdaalt, voordat de wie len eraan komen. Het is lastig ma noeuvreren tussen allerlei geparkeerde auto's door. Met wa re doodsverachting worstelen we ons erlangs. Het zout heeft name lijk niet overal meteen effect. Schreurs: „Het duurt een paar mi nuten. Pas als er een paar keer overheen is gereden, begint het te werken. Maar veel mensen zijn verstandig en laten de auto staan. Als je niet beslist móet, moet je het niet wagen met dit weer. Hoe wel ik niet begrijp dat sommige mensen hun auto niet even ver plaatsen." Als voorbeeld wijst hij op een nieuw uitziend exemplaar, dat precies in een bocht is gepar keerd. „Als de achterwielen gaan, zitten we er zo bovenop." De politiejeep nadert voorzichtig over de Bomend lek. Hoeveel ge kreukt blik, gebroken heupen en andere ledematen hebben de mannen deze morgen aan zich voorbij zien trekkenHet blijkt mee te vallen. Het is zó glad, iedereen houdt er goed rekening DINSDAG 19 DECEMBER 1995 mee. Verraderlijke gladheid, dan is het pas erg. Rond half elf komt ineens een dik ke mist opzetten. Het geeft aan dat de temperatuur oploopt. Op weg naar De Koog blijkt dat ook. De asfaltwegen zijn eigenlijk ner gens glad meer. Klinkers geven meer problemen. SchreursDie zijn aan de bovenkant glad en ze houden de koude langer vast. Het water blijft erop staan." Als bewijs komt over de mobilofoon de mel ding dat een andere wagen in Ou de schild een glijer heeft gemaakt. Een hek en een lantaarnpaal zijn gesneuveld, zo meldt Boller. „Dat moet Harry zijn geweestgrijnst het tweetal. Er zijn geen gewon den, dus dan is het nog wel grappig. Commentaar van omstanders frustreert de gladheidsbestrijders wel. „Bezuinigingen hè, dat roept iedereen. En dat we daarom zo laat zijn. Maar dat de eerste ploeg al om vier uur rondliep zien ze niet. We werken met man en macht. Alleen hebben we bepaalde routes en die lopen niet als eerste bij die bellers over de stoep... Dat van die bezuinigingen klopt trouwens ook niet. Als er veel sneeuw ligt, heeft strooien minder zin en daar ging dat om. Niet om dit soort glad heid." Ondanks dat tegen twaalf uur de gladheid grotendeels lijkt verdwe nen wordt de route ter controle af gereden. Via de mobilofoon wordt de stand van zaken gemeld. De zuidkant van Texel blijkt het he vigst te lijden onder de ijzel. ..Ma ken we vanmiddag nog een rondje", besluit Bol ie r. Tessa de Graafi „Ik heb dit in die elf jaar dat ik hier ben nog nooit zo erg meege maakt. We zijn met man en macht op pad. Wil je mee?", vraagt chef buitendienst Piet Bolier door de te lefoon. Ikke wel. Dus stap ik even later in één van de strooiwagens, die wordt bemand door Rikus Bak ker en Warner Schreurs. Voorzich tig wordt koers gezet richting De Waal. Het tweetal is om half acht begon nen. Andere ploegen zijn al veel langer in touw. Toch hebben Bak ker en Schreurs ook al wat avontu ren beleefd. „Op de Rozendijk was het net een ijsbaan. De wagen gleed van kuil naar kuil. We scho ven zó op een dikke boom af. Je doet er niks aan. Vlak ervoor pak ten we de berm en kreeg een wiel een beetje grip", vertelt Bakker, terwijl hij geconcentreerd op de weg blijft kijken. „Zie je 'm nog?" vraagt Schreurs ondertussen. „Luid en duidelijk", is het ant woord. Het blijkt om de zoutstrooier te gaan. Voorheen was dat een gemotoriseerd appa raat, dat bleef strooien, ongeacht de snelheid van de wagen. „Dan zag je bij kruisingen waar we voor waren gestopt hele hopen zout lig gen", verduidelijkt Schreurs. Te genwoordig wordt het strooien geregeld met een wiel dat over de grond meedraait. Stopt de wagen, dan stopt de strooier. „Veel zuini ger. Maar het heeft één nadeel: als ten houden of alles nog goed gaat." Via een drukknoppen-systeem re gelt Schreurs het strooien vanuit de cabine. De hoeveelheid kan worden ingesteld, evenals de strooibreedte. „We gebruiken nu 15 gram per vierkante meter. Als het glad is, slipt het wiel ook wel het minder hevig is, is tien gram eens en slaat ie over. Vandaar dat genoeg." Ik heb net gehoord dat we steeds in de spiegel in de ga- de wagens vier kuub zout kunnen Zo glad dat met de hand moet worden gestrooid. Eerste Kerstdag wordt in het Kamphuis aan Zuidhaffel 29 een kerstviering gehouden. Na de kof fie wordt er gezongen, waarna vanuit de Bijbel wordt stilgestaan bij de komst van de Here Jezus, opdat alle volken zich verheugen. Dat zal ook zo worden beleefd, omdat verschillende nationalitei ten bijeen zullen zijn. Rond 12.30 uur wordt een warme maaltijd gebruikt, waarna tot 15.00 uur een gezellig samenzijn op het programma staat, ledereen is welkom, aanmelden via telefoon 313770 of bij Jan en Paula Brouwer in de Weverstraat 60. De kat van bewoners van het Vroonlant in Den Burg kwam zon dagochtend thuis met een buks kogeltje in zijn kop. Dat moest door een dierenarts worden ver wijderd. De dierenmishandeling is aangegeven bij de politie. krner Schreurs bedient de strooier vanuit de cabine. Het fietsspel was op Texel ge oefend tijdens het wekelijkse uurt je sport voor licht verstandelijk gehandicapten onder leiding van Michel Gomez. Toch kon het Texel se tweetal niet op tegen het^duo uit Oss. „Het ging rommelig", aldus Jan van der Schans. Hij was tijdens het spel duopassagier van bestuurder Peter Tuitman. „Eerst reden we tegen een tegenstander en daarna bleef het achterwiel steken achter de wipplank. Ook het wiel wisselen ging niet snel genoeg. Maar als we tevoren niet hadden getraind, was het zeker nog langzamer gegaan." Met de eindstand 14-9 voor Oss waren de Texelaars echter niet on tevreden. „Ze waren vriendelijk en sportief en wij hadden ons best gedaan." Voor de tv-uitzending moeten de Texelaars nog een tijdje geduld hebben. Pas op 7 juli is de ze aflevering aan de beurt. De aankondiging voor een kerstsa menzang donderdag in dorpshuis De Waldhoorn heeft wellicht voor hogere verwachtingen gezorgd dan de bedoeling was. De leden van het Smartlappenkoor hechten eraan mede te delen dat zij niet een „echt" optreden zullen verzor gen, maar slechts meezingen tus sen de toeschouwers. Muziekvereniging DEK zorgt voor de begeleiding. De samenzang be gint om 20.15 uur. Belangstellenden voor de sound- mixplayback-avond die donderdag 28 december in het Eierlandsch Huis wordt gegeven, kunnen zich tot en met 26 december opgeven. De show begint om 19.00 uur en de toegang is vrij. In ,/t Paviljoen" op vakantiecen trum De Krim vindt zondag de prijsuitreiking plaats van de foto wedstrijd „Natuurlijk Texel". Ruim tachtig hobbyfotografen van Texel en daarbuiten stuurden dit jaar bijna vierhonderd foto's naar de organiserende Stichting Thijssejaar Texel. Een selectie van de mooiste inzendingen wordt vanaf zondag tentoongesteld. Totaal zijn 88 foto's te zien: veer tien vierluiken en 32 losse inzen dingen. Al deze foto's zijn door hoofdsponsor Nauta Foto uitver groot. Zowel voor de series als de enkelingen zijn er drie prijzen, be staande uit geldbedragen en waardebonnen. Voor de maker van het winnende vierluik ligt ƒ250,- klaar, de beste losse foto wordt beloond met een bon van Nauta Foto ter waarde van ƒ150,-. De foto's zijn uitgekozen door een jury, bestaande uit voorzitter Ger van Hoften (Fotokring Texel), Syts- ke Dijksen (natuurfotografe), Lenie Steffen (kunstenares) en Pieter de Vries (beroepsfotograaf). De prijsuitreiking wordt een infor mele bijeenkomst voor genodig den. Alle 85 deelnemers en hun eventuele partners zijn uitgeno digd. Zij dienen om 14.00 uur pre sent te zijn. Overige belangstellenden zijn welkom van af 15.30 uur. De feestelijke ope ning en prijsuitreiking wordt opgeluisterd door het muzikale duo Gerhard Smeenk (viool) en Johan Ran (piano). De expositie is de hele kerstvakan tie dagelijks op De Krim te zien. Daarna verhuizen de foto's via de etalage van Nauta naar dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. (ADVERTENTIE) boot naar de overkant en om ze ven uur 's avonds waren ze weer terug. Ze kregen een ontvangst met soep en broodjes in de kanti ne van het studiogebouw. Voor de twee quiz-kandidaten duurde de maaltijd maar kort, want zij moesten oefenen. Op Texel had den ze het spel al een paar keer doorgenomen met medewerksters van de Texelse Rede. Het enige verschil was dat ze nu allebei een geel shirt kregen, dat ze tijdens de opnamen moesten dragen. Ook werden ze geschminkt. Intussen kregen de supporters te horen dat zij de antwoorden niet mochten voorzeggen, anders zou een punt in mindering worden ge bracht. Tijdens de vragen bleef het muisstil. Pas als het goede ant woord werd gegeven, stak het pu bliek juichend de spandoeken omhoog. Van der Meer en Have man deden het goed: slechts één foutje, maar de tegenstanders struikelden ook een keer, zodat de tussenstand 6-6 was. Terwijl de studio werd omge bouwd voor het fietsspel, vertelde Sylvia het publiek een verhaal. De Texelaars konden bij haar geen kwaad doen, want zij kreeg een pot zelfgemaakte honing cadeau van Jan Frans Haveman. De popu laire presentatrice beloonde hem met een dikke zoen. Ook Marnix Kappers werd niet vergeten: hij kreeg een houten zeehondje, even eens vervaardigd door het Maar tenhuis. Oost-west, Carlo Timmer en Casper de Graaf op hun best. Over de rug van een zieke dorps bewoner heen. Voor mijn gevoel: heel laag en zeer gemeen. Een jury die zoiets honoreert, is voor mij tot het nulpunt gere duceerd. W.S. Keijzer Oudeschild gast in het Teleac-programma. Ook teamgenoot Peter Tuitman was een paar jaar geleden van de partij. Het programma had toen nog een andere formule Ditmaal werden Tuitman en Van der Schans ingezet voor het sportieve onderdeel, een fietsspel. Voor het andere onderdeel, een fotoquiz, waren Anton van der Meer en Jan Frans Haveman de Texelse deel nemers. De Texelaars hadden een lange dag: om tien uur gingen ze met de De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. nv PEN energiebedrijf noord-holland In de badkamer, maar ook in de keuken en de tiener kamer kun je veel geld besparen met een spaarlamp.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5