het HEMA GEOPEND! Peuterzaal en medische post snel van de grond I Cjrocn 2u*arL-Jéxels in het harL> „Texelaar-bewijs nu echtstreeks naar Teso Starkenburgh krijgt na 25 jaar de laatste lift U kunt nog een week betalen met de 1995-Tesselaar. ■^Qpmel Koger dorpshuis komende zomer klaar Licht TEXELSE^ COURANT Gezamenlijke krant na kerst. VERDER IN DIT IN ummer Kerstuitzendingen van Radio Texel 2 Kerkdiensten met kerst 2 Sn Doopsgezinden vieren „jaar van Menno" 5 Sn Alice slaat zich in Oranje-jeugd 7 w Uurtje sporten goed voor zelfvertrouwen 7 J» Henk Troost hangt fietsen aan de wilgen 11 Lijk in netten Texelse kotter a.s. zaterdag vanaf 8.30 uur TEX ELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: 06 904 904 01 Gemeente doet 240 honden in de belasting fie bij Teso in aanmerking wil (blijven) komen voor het sxelaarstarief voor (voorrangs)kaarten voor auto's, hoeft igaand 1 januari a.s. geen uittreksel uit het bevolkingsre- ister meer te tonen. De gemeente heeft besloten de hier- Dor benodigde bevolkingsgegevens voortaan rechtstreeks oor te geven. it voordeel voor het publiek is lidelijk: men hoeft niet meer elk ar naar het raadhuis voor het Mreksel f5,20) en een bezoek in het Teso-kantoor op het urntje kan ook achterwege blij- sn. Het reisje naar het Teso- antoor is wèl nodig na aanschaf in een andere auto. Hoe de re lling voor bedrijfswagens ordt, staat nog niet vast. Teso li daarover mededelingen doen i de loop van januari. en W staan van harte achter de ijziging, hoewel het niet meer erkopen van circa 3500 uittrek- ils voor de gemeente een jaarlijk- t verliespost van f18.200,- stekent. e gemeente zal bij Teso wel de reten in rekening brengen van Et wekelijks aanleveren van de Bgevens en ook een bijdrage vra- sn in de opbouw van de bestan- sn, totaal f3.543,40. e 3500 lokethandelingen die de emeente straks minder verricht, veren voorlopig vrijwel geen Dstenbesparing op omdat de be- laande personele bezetting door st wegvallen van dit onderdeel in het werk, niet verminderd kan Drden. oor de rechtstreekse levering van jgevens aan Teso ontstaat voor E gemeente per saldo dus een in- jmensvermindering van 14.700,-. Hoe dat wordt opgevan- in, wordt geregeld in de voor- arsnota, waarin ook enkele leevallers aan de orde komen, ast staat dat het nieuwe systeem èt strijdig is met de wettelijke rivacyvoorschriften. De gemeen- izal Teso alleen de gegevens ver- irekken die nodig zijn om te spalen of de betrokken persoon icht heeft op gereduceerd boot- irief: naam, geboortedatum en srtrek- of overlijdensdatum. Het pat namelijk alleen om informatie ver personen (van 18 jaar en uder) die niet meer op Texel ge- estigd zijn, dus geen actuele bressen. Ie gegevens worden op papier srstrekt, dus niet via een compu- Zelfs voor niet-gelovigen heeft Kerstmis een speciale beteke nis. Gezelligheid, geborgenheid, lekker eten, dromen van een witte kerst, familiebezoek, een extra vakantie, enz. De media storten het massaal over ons uit en doen ook menigeen ver zuchten: „Hoe kom ik in vre desnaam lof in godsnaam) deze tijd weer door?" Christelij ke en „heidense" gebruiken be palen de sfeer en beïnvloeden onze gevoelens. In deze donke re dagen is het licht letterlijk en figuurlijk enorm belangrijk. We passeren de kortste dag en koesteren ons aan de lichtjes in de bomen. Licht is leven en ver lichting kan je het leven redden. Verlichte mensen, maar ook verlichte voertuigen springen in (iet oog. Een veilig gevoel. Die uitdrukking kent u toch wel, da mes en heren? Preken en ste ken ligt weer eens dicht bij elkaar. Een vrolijk kerstfeest met heel veel lichtjes voor iedereen... Horszei terverbinding. Teso krijgt geen gegevens van per sonen die voor geheimhouding hebben gekozen. Die mensen zul len dus nog wèl jaarlijks een uit treksel moeten afhalen om voor gereduceerd tarief in aanmerking te komen. Ook personen die voor de eerste keer van de Texelreductie van Teso gebruik willen maken, moeten zich één keer aan de Teso-balie vervoegen met (onder andere) een uittreksel. Vanaf dat moment zijn ze opgenomen in het Teso- bestand en vervalt de noodzaak om jaarlijks te bewijzen dat men nog Texelaar is. Mogelijk zal in het kader van de kentekencontrole de burger nog éénmaal per drte jaar naar Teso toemoeten om aan te tonen dat zijn auto nog steeds de zijne is. De nieuwe regeling betekent geen precedent. De gemeente gaat de ze samenwerking alleen met Teso aan. Dat gebeurt bij hoge uitzon dering om de burgerij kosten en moeite te besparen. Andere bedrij ven krijgen van de gemeente dus geen bevolkingsgegevens. Dat de regeling in aantocht was, bleek al bij de jongste begrotings behandeling in de gemeenteraad. Naar aanleiding van een pleidooi van het CDA om ten behoeve van de uitwisseling van gegevens van Texelse autobezitters een compu terverbinding met Teso te maken, werd door het college meegedeeld dat men daarover contact gehad met Teso. Toen werd ook al ken baar gemaakt dat een computer verbinding in elk geval niet mogelijk is en dat de gegevens dus op papier verstrekt moesten worden. „Ja ja, wat een uitzicht. Zo zie je de wereld eens van een andere kant." Met een nieuwsgierige blik keek de 89-jarige Greet Bakelaar- de Jong vanaf de galerij op de tweede verdieping in de rondte. Hoewel ze vanaf het begin in „Starkenburgh" woont, was ze hier nog nooit geweest. „In dit blok wonen geen kennissen en trappen lopen gaat niet meer", vertelt ze. Maar dinsdagmiddag stond ze boven, dankzij de nieu we personenlift. Samen met de oudste bewoner, Willem Dooren 194), nam mevrouw Bakelaar de lift officieel in gebruik. Alle bovenwoningen van het com plex Starkenburgh aan de Thijsse- laan in Den Burg zijn nu met een lift bereikbaar. Daarmee wordt de vooruitziende blik van de Texelse initiatiefnemers eind jaren zestig eindelijk in praktijk gebracht. Het toen „piepjonge" bestuur van de Stichting Bejaardenzorg Texel vond meteen al dat er liften in de flats moesten. Het rijk maakte daar echter bezwaar tegen; men vond dat bij twee bouwlagen niet nodig. Het bestuur liet zich niet van de wijs brengen en liet voor eigen verantwoording alvast de liftschachten aanleggen. In de loop der jaren kwamen daar liften in, behalve in de hoogste, drie eta ges tellende flat. Die was zonder liftschacht gebouwd, wegens ste- debouwkundige en planologische bezwaren. Pas deze week, ruim 25 jaar na de bouw van Starken burgh, heeft ook dit gebouw dus een lift. Extra huur „Een broodnodige zaak", aldus Bejaardenzorg-voorzitter Hans de Porto dinsdag tijdens een ope ningstoespraak. Omdat in dit ge val een schacht ontbrak, plaatste bouwbedrijf Duin een geheel nieu we liftkoker tegen de buitenmuur. De bewoners van het complex, ook degenen op de begane grond, gingen akkoord met een extra huurverhoging. Het bestuur kwam geen financiële belemmeringen meer zijn. De financiering van de medische post was al rond, zodat alleen de provincie nog groen licht moet geven. Dat lijkt geen pro bleem. In het kader van de artikel 19 procedure zijn geen bezwaren ingediend, zodat Gedeputeerde Staten de verklaring van geen be zwaar waarschijnlijk snel zullen verstrekken. Wat de bouweconomie betreft hangen medische post en peu terspeelzaal nauw samen. De ge raamde bouwprijs is ontstaan door koppeling van beide plannen. Met de medische post kan dus niet worden begonnen als niet ge lijktijdig opdracht wordt gegeven voor de peuterspeelzaal. Het ziet er dus naar uit dat De Koog medio volgend jaar eindelijk over een volwaardig gemeen schapscentrum beschikt, als laat ste van de Texelse dorpen. De voorgeschiedenis beslaat tiental len jaren waarin telkens diverse uiteenlopende plannen schip breuk leden. hen tegemoet door niet alle stich- tingskosten door te berekenen. De stichting betaalde 80.000,- uit eigen middelen en de provincie droeg f40.000,- bij. Een bedrag van f25.000,- komt in de exploita tie terecht. Voorzitter De Porto dankte de bewoners, die in ruime mate in de recreatiezaal van Star kenburgh aanwezig waren, nog maals voor hun medewerking. Ook zette hij bestuurslid Daan van Wilsum in het zonnetje. „Het is vooral aan zijn vasthoudendheid te danken dat deze lift hier staat." Blijven lachen Van Wilsum smaakte daarom het genoegen om eerst de schakelaar om te zetten en vervolgens samen met mevrouw Bakelaar en de heer Dooren als eerste de lift te gebrui ken. Gedrieën zoefden ze naar de bovenste etage, waar mevrouw Bakelaar spontaan een korte wan deling over de galerij maakte. „Ik dacht dat hier zes woningen wa- Lees verder pagina 3 (ADVERTENTIE) Lftua Tuert,-Jizrh la bet hart. In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 25 en dinsdag 26 december a.s. zal er volgende week een gezamenlijke krant verschijnen op donderdag 28 december. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingele verd t/m woensdag 27 decem ber a.s. vóór 10.00 uur. VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Tijdens het vissen op de Noord zee ten westen van IJmuiden kreeg de TX 34 van J. Daalder uit Oosterend een lijk in de netten. Volgens een woordvoerder van het kustwachtcentrum betreft het vrijwel zeker de machinist van het Russische schip Kapetan Lutz, die sinds zaterdag wordt vermist. Het stoffelijk overschot, dat woensdagavond omstreeks half acht werd ontdekt, werd nog de zelfde avond opgehaald door de reddingboot Christien uit IJmui den en vervolgens overgedragen aan de politie te water. Gisteren stond nog niet definitief vast dat het inderdaad om de Rus sische drenkeling ging. Het mari tiem politieteam IJmond en de politie te water in Den Helder, die zich met het onderzoek belastten, waren nog in afwachting van iden tificatiepapieren. Naar de over boord geslagen machinist was za terdagmiddag een zoekactie ge houden, waaraan ook werd deelgenomen door de Texelse red dingboot Beursplein 5. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l/rvtt jVvrt Jrirh ia W hart. Binnen enkele weken wordt begonnen met de bouw van een peuterspeelzaal en een medische post, als onderdelen van het dorpshuiscomplex van De Koog. B en w hebben het benodigde geld beschikbaar gesteld en zich door over leg met de fractievoorzitters verzekerd van medewerking van de gemeenteraad. Er is geen tijd meer om een gewone raadsvergadering af te wachten want de medische post moet voor de zomer klaar zijn. Het toenmalige gemeentebestuur trok eind 1992 al een half miljoen uit voor de eerste fase van het Ko ger gemeenschapscentrum: het eigenlijke dorpshuis met gymzaal bij de R.K. kerk. Voor de exploitatie van de gymzaal werd maximaal f30.000,- per jaar beschikbaar gesteld. In mei j.l. gaf de raad een lening van twee ton (met garantie van rente en aflossing) aan de dorpscommissie als bijdrage voor de bouw van de medische post. De gemeente betaalt ook nieuwe toestellen voor de gymzaal. De toestellen die nu in de Kaaps-nol staan, kunnen voor een groot deel worden gebruikt, maar moeten worden aangevuld. Daarmee is f36.13,- gemoeid, zijnde het be drag van de laagste offerte, inge diend door leverancier Jansen en Fritsen. Afstoten De voormalige kleuterschool Ruyslaan 31 waarin nu nog de peuterspeelzaal Olleke Bolleke is gevestigd, verkeert in slechte staat en heeft toenemende onder houdskosten: ongeveer f20.000,- per jaar. Het is daarom verstandig om de peuterspeelzaal onder te brengen in nieuwbouw bij het dorpshuis en Ruyslaan 31 af te stoten. Het oude gebouw zal met ondergrond ongeveer f160.000,- opbrengen. Dat geld wordt ge bruikt bij de financiering van de nieuwbouw. De nieuwe peu terspeelzaal is geraamd op maxi maal f265.842,-. Verder wordt gebruik gemaakt van de middelen die de afgelopen jaren al waren gereserveerd in afwachting van de nieuwbouw. De gemeente stelt nu f265.842,- beschikbaar voor de peuterspeel zaal waardoor er voor dit proiekt (ADVERTENTIE) De gymnastiekzaal (rechts) van het Koger dorpshuis verkeert in stadium van afwerking. Vóór het gebouw, rechts van de Ingangspartij, komt straks de vleugel met de medische post en de peuterspeelzaal. HarrY de Graaf) Na zondag 31 december kunt u niet meer betalen met de "Tesselaar". Als u Tesselaars over heeft, kunt u die nu nog besteden bij de meeste Texelse winkels, of inwisselen bij de Rabobank. Wilt u wèl Tesselaars bewaren maar heeft u er geen in uw bezit? Bij de Rabobank zijn ze los verkrijgbaar a 5,-. Volgend jaar verschijnt er een 1996-Tesselaar, met dezelfde 'spelregels'. Zo ontstaat er straks een verzamelwoede om de Tesselaars. Dus wie nü Tesselaars bewaart, kan daar later weer mooi munt"uit slaan. De Nederlandse Munt Langeveld en de Rooy Rabobank Texel PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11044 TEXELSE JURANT Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. Redactie tel. 362620, fax 314111. ELg g. in dringende gevallen 06-52 78 49 62 of 06-52 78 43 20. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Wïtteplein 27, Den Burg, telefoon 315472 RSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS M.45. even de krant bellen Kies 1 voor nieuw x. 2 \oor vport 3 voor de agenda. 4 voor het weer 'v De TC-Nieuwslijn, altijd hel laatste nieuws De gemeente heeft op Texel 240 honden ontdekt waarvoor nog geen belasting werd be taald. De eigenaars kunnen nu rekenen op een aanslag en dat betekent dat de gemeente jaar lijks f14.000,- extra in het laatje krijgt. De meevaller wordt ver werkt in de voorjaarsnota. De „nieuwe" honden werden opgespoord bij een controle die in oktober en november j.l. werd gehouden. Daarbij wer den alle adressen bezocht waar volgens de gemeentelijke gege vens geen honden zouden zijn. Op de vraag of de betrokken bewoner misschien toch een hond bezat werd dus in 240 ge vallen bevestigend geant woord. Het totale aantal geregistreerde honden op Texel is daarmee op 1100 gekomen, een toename van 28%. Vijfjaar geleden werd ook een controle gehouden. Ook toen werd een aanzienlijke toename van trou we viervoeters geconstateerd. In werkelijkheid zal het aantal honden op het eiland nog wel groter zijn. Adressen waar vol gens de gegevens wel een hond was, werden namelijk niet bezocht, hoewel het vast staat dat vrij veel mensen er meer dan één hond op na zijn gaan houden. Als een hond dood gaat, wordt verkocht of weggegeven wordt dat door de eigenaars door gaans direct aan de gemeente kenbaar gemaakt, zodat de be lastingaanslag voortaan achter wege blijft. Met het melden van de aanschaf van een nieuwe hond wordt vaak minder haast gemaakt.... Ruim 25 jaar wonen mevrouw G. Bakelaar-de Jong en de heer W. Dooren al in de buurt, maar nu pas kwamen ze dankzij de nieuwe lift op deze etage. iFoio Frans Hoomam

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1