Dorpscommissie geeft standjes aan gemeente 't Is Kerstfeest Doopsgezind Texel viert 500e geboortedag Menno Voorlopig geen fietspad Westerweg Dienst, toneel, expositie, buitendag „Huurwoningen moeten betaalbaar blijven" TEXELSE^ COURANT Rechtbank: man moet uit buurt familie blijven Ontuchtzaak aangehouden Geen genade voor bromfietsers Vrouw breekt sleutelbeen Gemeente: niet meer dan f15.000,- voor historische boeken Een fijn gesprek MEVROUWT3E IK DURF HET BDHR NIET TE VRRGEN MfiRR HEEFT U bOMS EEN HDW>«- VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 )e Texelse man die vorige week loor de Alkmaarse rechtbank noest verschijnen naar aanlei- ling van een uit de hand gelopen familieconflict, heeft een „buurt- ierbod" opgelegd gekregen. Hij nag niet meer zonder noodzaak n de buurt van de huizen van Iwee van zijn familieleden in Den iurg en Oudeschild komen, zo lordeelde de rechtbank gisteren. Ms de Texelaar zich niet aan dit rannis houdt, moet hij een dwang som van f500,- per overtreding betalen. De rechtbank deed deze uitspraak in het kort geding dat de familieleden tegen de man hadden aangespannen. Het verzoek van de familieleden -bij monde van ad vocaat mr. P. Traudes- om de man geheel uit Den Burg en Oudeschild te we/en, werd door de president van de rechtbank niet gehono reerd. Ook hoeft de Texelaar, bui ten zijn aandeel in de proceskosten, geen schadever goeding te betalen. Volgens zijn raadsman, mr. J. Fei- kema, is deze uitspraak 'conform het reeds eerder door de verdedi ging gedane aanbod'. Model heet anders De krantenbezorgster die zo vrien delijk was te poseren voor de wenskaart die alle Texelse abon nees vandaag krijgen, heet niet Jolanda, zoals wij in de vorige krant ten onrechte schreven. De juiste naam van ons fotomodel is natuurlijk Jacquelien Leyen. Onze excuses voor deze vergissing. ,lk lach. maar dat is uit schaam te", bekende burgemeester Van Rappard dinsdagavond. De dorps commissie van Den Hoorn noem de in een vergadering met b en w pijnlijke voorbeelden van gemeen telijke missers. Beloofde beter- tchap en toezeggingen maakten veel goed. Oor pscom missievoorzitter Hans Zijm had zijn zaakjes goed voorbe reid. Dat kon van de gemeente niet helemaal worden gezegd. Zo was de agenda voor de vergade ring pas op de dag zelf bij de be trokkenen in de bus gegooid. De ,,waarzegstersbollen" waar mee het Hoge Achterom is verlicht functioneren uitstekend. „Zo goed zelfs, dat omwonenden die 's nachts naar de WC moeten het licht niet aan hoeven doen", merk te Zijm op. Toch is er commentaar op de wel erg modern ogende lan taarnpalen. „Als wij iets willen verbouwen aan het dorpshuis, krij sen we een lijst voorschriften, zo- Jat het gebouw blijft passen in het beschermd dorpsgezicht. Moet u zich dan ook niet aan die 'egels houden?", aldus Ton van der Gaag van de dorpscommissie. De Hoornders beseften dat aan passing achteraf niet realistisch is, maar wilden hun ergernis niet op kroppen. Bevrijding Dat gold ook voor de 4 en 5 mei viering. De dorpen werden gesom meerd met een programma te ko men, dat vervolgens werd doorkruist met allerlei onderdelen die door de overkoepelende orga nisatie waren bedacht. „We moesten alles omgooien om ons aan te passen, terwijl we op ver zoek van de gemeente alles juist al in kannen en kruiken hadden. Zo ga je niet met vrijwilligers om." Dat in Den Burg versiering was aangebracht met hulp van ge meentewerken had ook kwaad bloed gezet. „Hier is het met man en macht door het dorp zelf ge daan, waarna de vuilniswagen er vervolgens van voor tot achter doorheen is gerost...dan ga je wel even door de grond." Losse tegel Maar het zou nog erger worden voor de college-delegatie. De half jaarlijkse controle van de speel toestellen sloeg alles. Zijm: „Heel goed dat dat gebeurt hoor. In maart kwamen ze langs. Krijgen we in juni een brief dat er één schroef los zit. We kunnen het be nodigde materiaal bij gemeente werken afhalen, staat eronder. Is het niet slimmer om die controle rende vent een schroevedraaier mee te geven...?" In een ander geval werd een brief gestuurd met de mededeling dat er één tegel los zat. Burgemeester Van Rappard vroeg ongelovig of dit écht was gebeurd. Dat werd bevestigend beantwoord. Er is een heel dossier met dergelijke brieven. Wethouder Nel Eelman verklaarde dat gevaarlijke situaties meteen worden aangepakt. Verder lopen dergelijke zaken altijd volgens een vaste procedure, vandaar dat soms over kleinigheden erg amb telijke situaties kunnen ontstaan. De dorpscommissie had nog enke le kleine opmerkingen over toege zegde aanpassingen die nog niet waren uitgevoerd. Daarnaast was in de herfstvakantie zo'n twintig keer naar de gemeente gebeld om dat de verlichting in een hele straat was uitgevallen. Pas na drie weken werd actie ondernomen. Kroonberoep De fraai verlichte plattegrond die in Den Hoorn is neergezet, is voor de dorpscommissie hoopgevend. Zijm: „Het fietspadlangs de Westerweg staat er namelijk al op..." Deze wens van het dorp heeft echter bij de gemeente wei nig prioriteit. „De Vuurtorenweg in De Cocksdorp is eerst aan de beurt. Jullie hebben al een pad langs de Hoornderweg en naar paal 9", aldus wethouder Schil ling. Ook over de stand van zaken rond het Zouteland kon hij weinig melden. De Kroonuitspraak wordt ieder moment verwacht. „Is het ja, dan kan er worden gebouwd. Is De rechtzaak tegen een 55-jarige Texelaar die zich woensdag we gens ontucht met zijn dochter moest verantwoorden voor de meervoudige strafkamer in Alk maar, is aangehouden. Reden is dat de man voor psychologisch onderzoek eerst in het Pieter Baancenfrum in Utrecht wordt opgenomen. De man maakte zich schuldig aan ontucht en gemeenschap met zijn dochter vanaf 1986, toen het meisje zes jaar was, tot en met haar twaalfde in 1992. De man gaf tijdens de korte zitting tegen over de rechtbank te kennen dat hij voor hulp in aanmerking wil ko men en bereid is psychologisch onderzoek te ondergaan. Officier van Justitie Bueno, advocaat Ma- jolé en de rechtbank besloten daarop gezamenlijk dat de man in het Pieter Baancentrum wordt op genomen. Er is echter sprake van een enorme wachtlijst. Daarom blijft de man voorlopig in hechte nis in het huis van bewaring in. De rechtbank besliste dat de zaak maximaal drie maanden is aange houden. Tegen die tijd wordt de man opnieuw voorgeleid. Mocht het onderzoek dan nog niet zijn af gerond, zal de zaak opnieuw wor den aangehouden. Tijdens technische controles woensdagmiddag op de Pontweg nabij 't Horntje en op de haven van Oudeschild vond geen enkel brom fiets genade in de ogen van de po litie. Vier brommers bleken na een test op de rollenbank te veel ver mogen te bezitten. De eigenaren werden bekeurd. Een vijfde voer tuig voldeed aan bijna geen enkele eis. Bovendien ontbrak het ver eiste gele plaatje en was het ding niet op type goedgekeurd. De mo tor - want dat betrof het eigenlijk eerder - is in beslag genomen. De Doopsgezinde kerk in Den Burg met het (heel bijzondere!) torentje, iFoto Bert Koning) het nee, dan moet de gemeente het huiswerk overdoen en wordt een nieuwe procedure gestart." Andere lokaties voor woningbouw zag Schilling niet zitten. Dorpshuis De kruising Hoornderweg/Pont- weg/Emmalaan is ook in Den Hoorn nog steeds het gesprek van de dag. Dat de oplossing niet een voudig is blijkt uit verdeeldheid die in de dorpscommissie bestaat over de keuze voor een rotonde of stoplichten. „Maar het gaat ons om het hoofddoel: een veilige oversteek voor de zwakkere ver keersdeelnemer." Zijm wees erop dat geld of landschappelijke over wegingen bijzaak moeten zijn. Het dorpshuis krijgt een grote op knapbeurt. Het Julianafonds heeft ƒ30.000,- toegezegd, mits er voor het einde van het jaar wordt ge bouwd. Voor het totale plan is ruim een ton van de gemeente no dig, waarvoor op het investe ringsplan geld is gereserveerd. Die beslissing valt echter pas in de raad van maart, terwijl nu materia len moeten worden betaald om aan de eis van het Julianafonds te kunnen voldoen. Nel Eelman be loofde voor een optossing te zor gen. Lantaarnpalen Het ontbreken van verlichting bij het parkeerterrein aan de Rommel pot werd door Roelie Bakker vrou wonvriendelijk genoemd. Wethouder Eelman vond dat wel meevallen, maar zegde toch twee lantaarnpalen toe. „Als dat nou fraaiere exemplaren zijn, kunnen die misschien worden geruild met het Achterom...", mijmerden enke le toehoorders. De wethouder keek niet afwijzend, maar hield, bij afwezigheid van haar financiële collega Poster, een slag om de arm. Een 19-jarige vrouw uit De Cocks dorp kwam dinsdagochtend zó le lijk ten val met haar bromfiets dat ze een sleutelbeen brak. Boven dien liep ze flinke schaafwonden op en raakte haar bromfiets ern stig beschadigd. Het ongeluk vond plaats op het fietspad langs de Postweg, ter hoogte van de Rog- geslootweg. Oorzaak vormden hoeveelheden ruigte, die vanuit de berm over het fietspad waren gewaaid. B en w willen een grens stellen aan het totale bedrag dat jaarlijks beschikbaar is voor steun aan de uitgave van boeken en andere pu blicaties over de historie van Texel. Als commissie en raad er mee akkoord gaan, wordt het maximum f15.000,-. De hoogste bijdrage per publicatie blijft f5.000,-. Het geld komt uit het fonds „Cul tuur en Historie" dat ook voor an dere bestemmingen is bedoeld. Door de nu in te voeren begren zing is er meer kans dat ook die andere doeleinden voor steun in aanmerking komen. „Steun kan worden gegeven aan uitgaven en publicaties die betrek king hebben op de gemeente Texel, haar grondgebied, natuur, cultuur, historie en haar bewoners, waarbij publicaties van op Texel woonachtige auteurs de voorkeur verdienen. Publicatie van schrij vers van buiten Texel kunnen wel voor een bijdrage in aanmerking komen wanneer de inhoud van de publicatie betrekking heeft op Texel en van belang is voor de Texelse gemeenschap", aldus luidt de regel. Overal op Texel zie je ze en ze lijken ieder jaar wel mooier: de buiten-kerstbomen. Sommige alleen voorzien van lichtjes, anderen compleet met ballen en stallen. Maar ook andere kerstversiering heeft het eiland omgetoverd in een sfeervolle omgeving. Zo lijken de kerstkransen aan de deur dit jaar een nieuwe rage, na de raamlampjes van vo rig jaar. Nu is het wachten nog op de natuur voor een wit laagje.(fcro G„atfi )ok op Texel zal het komende jaar worden gevierd dat de doopsgezinde leidsman Menno Simons 500 jaar geleden nerd geboren in Witmarsum in Friesland. De herdenking sactiviteiten beginnen op 28 januari met een speciale dienst in de doopsgezinde kerk. - ferder is er een tentoonstelling ver het leven van Menno Si- nons, een toneelstuk, een bui- endag op Bloem en Bos en peciale uitzendingen van de lo- ale radio. In het kader van de terdenking is een gesprekskring ,c ctief die inmiddels al zes keer bij en is geweest. Een programma punt is ook de aanbieding van het listorisch kerkarchief dat recen- ilijk geheel is geordend en geru briceerd. Eerste hervormers Jq )e doopsgezinden horen tot de M erste bewegingen, die zich tegen le rooms-katholieke kerk verzet en. Op Texel sloegen de ideeën an de wederdopers al vroeg aan. )e Texelse gemeente behoort dan ok tot de oudste van het land. De oopsgezinden werden aanvanke- jk gruwelijk vervolgd. Onder de elen die werden geëxecuteerd varen er minstens vijf van Texel, laderhand werden de wederdo- ers gedoogd, maar pas toen de ranse tijd aanbrak konden ze in volle vrijheid hun godsdienst be- Ijden. Historie Dver de geschiedenis van de oopsgezinden op Texel is veel bo ren water gebracht door Gerard an der Kooi die samen met Wil (eyser historisch onderzoek heeft jedaan en het bestaande kerkar- :hief heeft geordend en aange- Ajld. Het oudste stuk dat op de :erk op Texel betrekking heeft, da teert van 1625. Daarin wordt mel ding gemaakt van een „preekhuis" dat in de buurt van de Groeneplaats moet hebben gestaan. Wanneer de huidige doopsgezinde kerk aan de Ko- gerstraat werd gebouwd, is niet precies bekend, maar het moet vóór 1772 zijn geweest, want in dat jaar werd het gebouw vergroot in verband met de fusie van ver schillende richtingen die de doopsgezinden kenden. Doopsge zinde bedehuizen waren altijd so ber en stonden meestal achteraf. Dat de kerk van Den Burg van een torentje met een klok is voorzien, is opmerkelijk maar dit onderdeel dateert dan ook uit de vorige eeuw. Menno Simons, aanvankelijk ka tholiek pastoor in zijn geboorte dorp, wierp zich op als de rondtrekkende leider van de ver volgde wederdopers die leefden naar ideeën die rond 1500 opgeld deden in Duitsland en Zwitser land. Naar Menno Simons noem den de volgelingen zich later wereldwijd mennonieten, maar in Nederland gaven de vrijzinnigen de voorkeur aan de naam doops gezinden. Er zijn nu ongeveer een miljoen doopsgezinden en menno nieten op de wereld; de meeste wonen in Noord-Amerika en Afri ka. In Nederland telt de „doopsge zinde broederschap" ongeveer 15000 leden. Dat zijn alleen vol wassenen want de geloofsge meenschap kent geen kinderdoop. De doopsgezinden waren op Texel vroeger veel talrijker dan nu, met kerkgebouwen („Vermaningen") in meerdere dorpen. Het aantal belij dende leden is thans gezakt tot ongeveer 220. Merkwaardig is dat het aantal kerkgangers, voor een groot deel mensen die (nog) geen lid zijn, al lange tijd niet achteruit gaat. Actueel De doopsgezinden vinden dat de ideeën van Menno Simons ook nu nog zeer actueel zijn en voor kerk en samenleving van de 21e eeuw veel waarde hebben. Ze kiezen voor navolging van Christus en daarmee voor werken aan een rechtvaardige en vreedzame sa menleving. Ze hebben een maat schappij voor ogen waarin eerlijk delen, een gezond milieu en sober heid in persoonlijke levensstijl cen traal staan waarbij ze zich fel verzetten tegen nationalisme, ra cisme en discriminatie. Ze zijn „in hun eigen gemoed verzekerd" en moeten niets hebben van paus of dogma's. De daad is belangrijker dan het woord. „Dopen wat mondig is, spreken wat bondig is, vrij in Christelijk ge loven, daden gaan woorden te bo ven", aldus een wandbord in menige doopsgezinde huiskamer. Doopsgezinden staan critisch te genover de overheid. In hun krin gen zijn nogal wat dienst weigeraars te vinden. Vrouwen en mannen hebben binnen de doops gezinde broederschap gelijke rech ten en mogelijkheden, ongeacht hun geaardheid. De doopsgezin den waren in 1911 de eersten in Nederland die een vrouwelijke pre dikant hadden. Thans is 40% van de doopsgezinde predikanten en pastoraal werkers vrouw. De na volgers van Menno Simons zijn ook op recreatief gebied actief met een eigen kamporganisatie en „broederschapshuizen", waarvan er een op Texel staat: „Bloem en Bos" in Gerritsland. Aan de lijn In de openingsdienst op zondag 28 januari, aanvang 14.30 uur, zal de huidige predikant L.B.G. Knip- scheer voorgaan met de „funda menttekst" uit Korinthe 3 als thema. Opgetreden wordt door een speciaal voor deze gelegen heid samengesteld koor. De heer C.P. Laan draagt een gedicht voor en er wordt een inleiding gehou den door emeritus predikante Ma rie Keyser. Het toneelstuk dat op een nog te bepalen datum zal worden opge voerd, is een éénacter onder regie van C.P. Laan. Het heet „Menno aan de lijn" en zal op enigszins lu dieke wijze de betekenis van de ideeën van Menno Simons voor de huidige maatschappij aan de orde stellen. Het bestuur van de Stichting Be jaardenzorg Texel maakt zich be zorgd over de toekomst van de ouderenhuisvesting. „In 25 jaar is de huur van Starkenburgh opgelo pen van ƒ200,- naar ruim ƒ600,-. Als dat zo doorgaat loopt het over 25 jaar tegen de ƒ2.000,-", waar schuwde voorzitter Hans de Porto tijdens de officiële ingebruikname van de nieuwe personenlift. „Als er onvoldoende subsidies te genover staan, zoals nu dreigt, kan het problematisch worden voor de stichting en de huurders. Het kabi net zal de invididuele huursubsidie moeten aanpassen om de huren voor met name de laagste inko mens betaalbaar te houden." Indien dat niet gebeurt, wordt het moeilijk om te blijven investeren in betaalbare nieuwbouwwoningen. „We kunnen dan wel eens ge dwongen zijn woningen te verko pen om geld vrij te maken voor onderhoud en exploitatie." Interen op het eigen vermogen, zoals door de staatssecretaris is geopperd, is volgens De Porto niet reëel. „Het eigen vermogen van de gezamenlijke woningbouwcorpo raties in Nederland lijkt hoog (zo'n 20 miljard), maar een rekensom metje leert dat er per woning ƒ5.700,- eigen vermogen in zit en nog eens ƒ5.000,- bestemd is voor onderhoud. Ongeveer 93% is geleend geld. Dat houdt dus echt niet over." De gemeente Texel kan hierbij een belangrijke rol vervullen, aldus de voorzitter. „Eigenlijk zijn wij tot el kaar veroordeeld. De gemeente heeft woonruimte problemen en wij willen betaalbare woningen bouwen. Een ideale twee-eenheid om tot zaken te komen. Het con venant, waarin onder meer de wo ningtoewijzing op Texel is geregeld, bewijst dat eens te meer."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5