Alice Blom in selectie van Jong Oranje jeugd Beter bewegen dankzij wekelijks gymuurtje Ster sportvrouw '94 stijgt verder Opgaan Rekreatiewerk in groter verband voordelig TEXELSE p couRANT Jeugddamtoernooi Oosterend in Geen oudejaarsmarkt Biljartspel in Vooronder Dames Barbaren strijdend ten onder Tevoko wint laatste wedstrijd 1995 Oudejaarsdammen Zaalvoetbal Mareis winnen van Schoorl Duo Hopman/De Ruwe hoogste score Ze kan een hele grote worden. Maar dan moet ze nog wel wat lengte krijgen." Dat zei Bert Goedkoop, trainer van het Nederlands damesteam volleybal enkele jaren geleden over Allee Blom uit Oudeschild. Zijn woorden lijken bewaarheid. Het Texelse talent, dat vorig jaar tot sportvrouw van 1994 werd gekozen, is uitgenodigd voor een selectietoernooi van Jong Oranje tot 16 jaar. Daarmee behoort ze tot de twaalf beste speelsters van Nederland in haar leeftijdsgroep. Met een kopje thee zit ze thuis op bank. Bescheiden vertelt de 15-jarige over haar carrière tot nu toe. Twee vingers zitten aan elkaar getaped. „Gekneusd", grijnst ze verlegen. Het blijkt één van de weinige blessures te zijn die ze ooit met volleybal heeft opgelo pen. „Maar ik heb er geen last van hoor", haast ze zich te zeggen. Bij Tevoko speelde Alice zich op longe leeftijd al regelmatig in de kijker. Meedoen aan de selectie voor het districtsteam-noord lag dan ook in de lijn. Het verbaasde niemand dat de Texelse werd ge kozen, ondanks dat ze daar met haar 11 jaar toen eigenlijk te jong voor was. Gesteund door haar ouders be zocht Alice de trainingen in Heiloo en Heerhugowaard. Maar ze wilde méér. Een nieuwe selectie volgde, nu voor één van de drie steunpun ten van Nederland, waar jong ta lent in wordt vergaard. Dat lukte echter niet. „Ik speelde te laag met Tevoko in de competitie", ver telt Alice. Ze gaf haar thuisclub op en meld de zich bij Posta The Smash in Castricum, dat in de derde divisie opereert. Eén keer per week traint ze mee met het eerste divisie team. Geen spijt van de overstap? „Nee, helemaal niet. Tevoko was wel erg gezellig, maar voor mijn spel is dit belangrijker. Ik train twee keer per week en logeer dan in Anna Paulowna. Verder hebben we één keer per week een wed strijd." Gezien door diverse talentenjagers kreeg Alice opnieuw de kans om door te breken. Onlangs plofte de uitnodiging voor een selectietoer nooi voor Jong Oranje op 28, 29 en 30 december in de bus. Geen vriendje Alice kijkt verlegen bij de opsom ming van haar wapenfeiten. Ze reageert nuchter. „Ik wil graag zo hoog mogelijk komen en heb daar veel voor over." Wat is veel? „Ik ga niet vaak uit, want ik moet zonda gochtend trainen. Wel jammer ja, zeker als ik van vriendinnen ach teraf hoor hoe leuk het is geweest. Als ik kén ga ik ook graag met ze mee. Maar ik wil nou eenmaal veel bereiken in deze sport en daar moet je naar leven." Vriendinnen heeft Alice wel en zij laten haar ook met in de steek. „Jaloers? Nee, daar merk ik niets van." En een vriendje? Een weg wuivend handgebaar zegt genoeg: niet te combineren. Bondscoach Goedkoop mag dan indertijd zijn ongerustheid hebben laten blijken met een schuin oog op kleine moeder Agnes, met de lengte van Alice lijkt het aardig goedgekomen. Haast verontschul digend trekt ze haar lange benen op. „Ik ben de op twee na kleinste", mompelt ze met haar 1.78 m. Maar dan strijdlustig: „Dat is helemaal geen nadeel. Ik moet gewoon hoger springen en dat heeft juist een gunstig effect." VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Erg moe Ze speelt buitenaanvaller. Een leu ke positie, vindt ze. „Je moet aan vallen èn verdedigen. Dat vind ik allebei leuk." Bij Tevoko bekleedde ze lange tijd de positie van spel- verdeelster, maar ze heeft zich nu duidelijk in een andere richting ontwikkeld. Alice houdt de combinatie van topsport met Havo 4 voorlopig nog goed vol. „Ik ben wel eens heel moe, maar ik probeer in het weekend veel te slapen." Volgend schooljaar doet ze exa men. „Nee, ik zie daar niet tegen op. Het gaat goed op school." Volgens moeder Agnes is het vooral ook een zaak van goede af spraken. „leder vrij moment wordt benut. De weekenden zitten vol met trainingen en wedstrijden. Dus als ze na school thuiskomt, moet er huiswerk worden ge maakt. Dat gebeurt zonder mop peren." Alice knikt bevestigend. Alice Blom: .droomwens om prof te worden... Doet Alice ooit wel eens iets an ders dan volleyballen? Het blijft lang stil. „Ik heb laatst een rondje geschaatst. Maar niet te lang, want ik moest nog een wedstrijd spelen", zegt ze serieus. Over de periode na haar eindexamen heeft ze ook al nagedacht. De HEAO leek haar altijd wel wat, maar daar is ze na een werkbezoek van te ruggekomen. „Misschien toch wel te saai. Iets met sport zal het wel worden", blijft ze vaag. Een pro fessionele carrière in het volleybal is haar wensdroom. Maar daar kun je nauwelijks van leven. „In Italië wel", glimmen haar ogen. „Als ik die kans krijg, pak ik 'm. Echt hoor." Tessa de Graaff (Foto March Heijnen) Badminton Is één van de sporten die op het programma staan tijdens het .gymuurtje". ,ln een paar maanden tijd zijn sommigen anders gaan bewegen. Iemand die moeite had met tra plopen, springt nu van de kast en klimt in het wandrek." Trainer Mi chel Gomez toont zich tevreden over zijn pupillen. Vanaf septem ber geeft hij elke week een uur sport voor licht verstandelijk ge handicapten in sporthal Ons Ge noegen. Het „gymuurtje" slaat enorm aan: gemiddeld komen 20 25 deelnemers in actie. Het begon vorig jaar met een sportuur van sociale werkplaats De Bolder. Die kern is inmiddels aangevuld met bewoners van De Texelse Rede en het Maartenhuis, deelnemers aan het project Bege leid Wonen en andere „losse" sporters. Tevoren aanmelden hoeft niet; wie zin heeft, kan zomaar ko men binnenlopen. De trainingen zijn elke donderdagmiddag van half vijf tot half zes. Het gymuurtje wordt gesubsidieerd door het Groene Kruis. Donderdag wordt vanaf 13.30 uur in „De Bijenkorf" in Oosterend een damtoernooi voor de jeugd gehouden. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel zijn er prijzen voor de winnaars. Afhan kelijk van het aantal deelnemers zal in groepen worden gespeeld. Het toernooi is vooral bedoeld voor de jeugd uit Oosterend, maar ook deelnemers uit andere dorpen zijn welkom. Informatie kan worden verkregen bij Piet Bakelaar, tel. 313843 of bij Wim Timmer, tel. 318469. Vooraf opgeven is gewenst, maar niet noodzakelijk. De grote overdekte oudejaars markt die donderdag 28 december in de Stappelandhal in De Koog zou worden gehouden, gaat niet door. Er was te weinig animo voor het huren van kramen. „In het begin wisten we niet hoe het zou lopen. Het gaat om een grote groep, met verschillende ni veaus. Maar al twee weken na de start liep het gesmeerd. Het uurtje wordt door iedereen als buitenge woon leuk ervaren", vertelt Michel Gomez, die 's zomers badmeester is in zwembad Molenkoog. De oefenstof is afwisselend. De ene keer staat gym op het pro gramma, de andere keer is spel (bijv. badminton, basketball of slagbal) aan de beurt. Gewerkt wordt in twee of drie groepen, in gedeeld naar niveau. Vier of vijf vrijwilligers helpen een handje. Knoop Af en toe wordt geoefend voor een bepaalde gebeurtenis. Toen een Texels team was uitgenodigd voor het tv-spelprogramma „Knoop in je zakdoek", konden de deelnemers Peter Tuitman en Jan van der Schans zich tijdens het gymuurtje voorbereiden. Ze na men het parcours van het fietsspel door en leerden hoe ze van baan moesten wisselen. Tijdens de op namen in de Hilversumse studio verloren de Texelaars dit onder deel, maar toch waren ze blij met de voorbereiding. „Als we niet hadden geoefend, was het zeker langzamer gegaan", oordeelt Jan van der Schans. Een andere keer werd in de sport zaal geoefend voor een avondje naar de bowling. „De deelnemers kregen hierdoor een beter richting gevoel. In het begin lieten sommi gen de bal meteen voor zich op de grond vallen, maar op de bowlin gavond zelf ging alles uit de kunst", aldus Michel Gomez. Intensief Uiteraard wordt er lol gemaakt („er wordt niet óm elkaar gelachen, wel mèt elkaar"), maar over het algemeen gaat het er serieus aan toe Een uur per week blijkt vol doende. „Het is niet bedoeld als therapie, anders zou dit uurtje te weinig zijn. Maar voor gezamenlijk sporten, iets anders doen dan nor maal, is een half uur vaak al ge noeg. Je moet bedenken dat voor veel deelnemers alleen al het over gooien van een bal een intensieve bezigheid is." De trainer is tevreden over de wij ze waarop de deelnemers met el kaar omgaan in de groep. „Lang niet iedereen kende elkaar en zo'n grote sporthal is voor velen geen rustgevende omgeving. Toch heb ben ze het positief opgepakt. Soms is er veel geduld nodig, maar de beteren passen zich aan de minderen aan. Het waren 25 in dividuen, nu is het een groep." Frans Hopman Jan van der Schans (links) en Peter Tuitman oefenden In de sporthal voor hun tv- optreden. Michel Gomez houdt de hoepels vast. (Foto March Heijnen) B en w stemmen in met de plan nen om de Stichting Rekreatie werk Sportraad Texel (SRST) te laten opgaan in de Stichting Re kreatiewerk Noord-Holland (SRN). De samenvoeging geeft uitzicht op aanzienlijke kwaliteits verbetering tegen gelijkblijvende kosten. Om de overgang mogelijk te ma ken zal de gemeenteraad nog wel in de buidel moeten tasten want er moet een afkoopsom worden be taald en er zijn ook sanerings- kosten, totaal f215.000,- Het Rekreatiewerk van de Sport raad houdt zich sedert jaren bezig met het organiseren van rekreak- tieve activiteiten voor toeristen. De organisatie ontvangt hiervoor van de gemeente een jaarlijkse raamsubsidie van f67.259,- plus een bedrag aan faciliteitskosten van f6.690,-, dus samen f73.947.-. De SRN is bereid de werkzaamhe den van de SRST over te nemen voor nagenoeg hetzelfde bedrag en biedt daarbij meer kwaliteit en continuïteit. Afvaardigingen van SRN en SRST die de fusiemogelijkheden hebben onderzocht, hebben rapport uitge bracht waaruit blijkt dat de veran dering een jaarlijks structureel voordeel van f35.000,- oplevert. In Café 't Vooronder op de haven van Oudeschild wordt van 23 t/m 31 december 10.00 - 18.00 uur een vlotbrug-competitie gespeeld. Dit betreft een biljartspel dat enigszins lijkt op sjoelen. Er wordt gespeeld volgens het PVBB reg lement. Iedere dag wordt een dagprijs uit gereikt en de overall-winnaar krijgt een kleurentelevisie. Drie keer spe len kost f 5,-. ledereen mag meedoen. Het dartteam Zwaan 1 ontving de dames van Barbaren, die in een felle strijd ten onder gingen. Met een eindscore van 106 van Nico Bakker en een maximumscore van 180 van Arie Eelman, trok Zwaan de wedstrijd met 8-0 naar zich toe. De dames van Slock hadden Ca feetje 1 onder de duim. Met de- singles van Nicole Ott en Yvette Nichols werd een goede start ge maakt. Na de dubbels was de stand 3-3 en brachten de tac/tics de beslissing, die uitviel in het voordeel van Slock, dat daarmee de stand op 3-5 bracht. Slock 1 ontving Cafeetje 2 dat al leen een single en een dubbel kon bijschrijven. Slock bleef de baas en hield de wedstrijd stevig in han den. Cafeetje hield lang goed stand, maar kon het hoofd niet bo ven water houden. Slock won de sportieve wedstrijd met 6-2. Zwaan 2 had een „walk-over" te gen Barbaren 1, omdat op het laat ste moment een speler van laatstgenoemd team niet kwam opdagen. Zwaan won daarom met 8-0. De belangen van Texel zijn in het nieuwe verband voldoende ge waarborgd, want burgemeester Van Rappard wordt op persoonlij ke titel voorzitter van de SRN en er komt een Texelse werkcommissie waardoor de Texelse betrokkenen zich regelmatig kunnen laten ho ren. De SRST zal worden overgenomen met roerende goederen en alle lusten en lasten, met uitzondering van het negatieve kapitaal van f40.000,- Goed moment De Stichting Rekreatiewerk Noord-Holland is bezig zich om te vormen tot een zelfstandige orga nisatie. Volgens de rapporteurs is het daarom nu het goede moment om de Texelse organisatie erin te laten opgaan. De gemeente moet dan wel het negatieve kapitaal van de SRST voor zijn rekening ne men. Het is niet juist om een orga nisatie die met een verzelf standigingsoperatie bezig is, te be lasten met een last uit het verle den, zo luidt de redenering. De afkoopsom die de gemeente daarnaast moet betalen heeft te maken met de activiteiten die worden aangeboden aan het re creatieve bedrijfsleven. Het is de bedoeling dit onderdeel van het werk in een periode van vijf jaar voor 50 tot 100% kostendekkend te maken. De SRN wil dat be werkstelligen met de door de ge meente te betalen afkoopsom van vijf keer f35.000,-, dus f175.000,-. Als dit bedrag in één keer wordt vrijgemaakt leidt dit tot de ge noemde blijvende besparing van f35.000,- op de begroting. Naast de activiteiten voor het be drijfsleven hield de SRST zich ook bezig met sport- en spelevene- menten overal op het eiland, uitge voerd door het mobiele team. Werkwijze en financiering van dit onderdeel zullen over vijf jaar wor den bekeken aan de hand van de dan heersende omstandigheden. Voorlopig is voor het mobiele team jaarlijks f40.000,- nodig. De gemeenteraad zal worden voorgesteld de afkoopsom en de bijdrage voor het mobiele team te halen uit de algemene reserve De heren van Tevoko hebben za terdag hun laatste competitie wedstrijd van dit jaar gespeeld. Tegen het Helderse Seahawks werd in sporthal Ons Genoegen een nuttige overwinning (3-1) behaald. Terugkijkend op de eerste helft van de competitie, kan worden ge concludeerd dat het herenteam van Tevoko zijn draai heeft gevon den in de promotieklasse. Het team is van systeem veranderd en speelt nu onder meer met vaste passers, een snellere middenaan- val en maakt veelvuldig gebruik van de driemeteraanval. In de eer ste wedstrijden hebben de Texelse volleyballers door pech en concen tratiegebrek punten laten liggen. Nadat de eerste overwinning een maal binnen was, ging het team langzamerhand beter draaien. De wedstrijd tegen Seahawks was een van de beste van dit seizoen. Zonder de afwezige Mardik Leo pold kwam Tevoko voor de goed gevulde tribunes flitsend Uit de startblokken. Door goed serveren van Walter Oskam en Frank Kalk man stond Tevoko al snel met 8-0 voor. Pas bij deze stand kon Sea hawks wat terug doen. De inhaal race kwam echter te laat. Tevoko kon de set met 15-11 naar zich toetrekken. De tweede set nam bijna een half uur in beslag. Om dat Seahawks steeds een voor sprong nam, liepen de Texelse heren echter voortdurend achter de feiten aan. Gelegenheidscoach Andrew Albers moest twee keer in een time-out vluchten om zijn mannen bij de wedstrijd te hou den. In deze set kreeg Tevoko nog meer tegenslag te verduren. Spel verdeler Koos Doeven moest met een onwillige kuitspier het veld verlaten. Eerste spelverdeler Jitse Beintema, die een paar dagen voor de wedstrijd nog last had van een nekblessure, moest nu vol aan de bak. Met veel strijd en karakter wisten de Texelse volleyballers een achterstand van 9-14 nog om te buigen tot 14-14. Desondanks ging de set met 14-16 naar Seahawks. In de derde en vierde set gaf Tevo ko niets meer weg. Mede door het goede spelverdelen van Jitse Bein tema, die consequent zijn midde naanvallers bleef aanspelen, waardoor de buitenaanval wat ontlast werd, wist men deze sets met 15-11 en 15-8 te winnen. Met 15 punten uit 10 wedstrijden (er worden 3 punten per overwinning verdiend) heeft Tevoko zich een prima uitgangspunt verworven om de tweede helft van de competitie met vertrouwen tegemoet te zien. De eerstvolgende wedstrijd is op 13 januari tegen het bovenin mee draaiende VVM'63 uit Monnic- kendam. Degradatie Waar de heren mogen uitzien op een goede rentree in de promotie klasse, daar kunnen de dames van Tevoko zich alvast opmaken voor de degradatie terug naar de regio klasse. Ook in hun tiende wedstrijd kon den de Texelse dames geen echte vuist maken. Tegen het eerste da mesteam van Seahawks werd een kansloze 0-3 nederlaag in de boe ken bijgeschreven. Hiermee wer den de eilandbewoonsters nog vaster op de laatste plaats ge drukt. Alleen een wonder lijkt hen nog in de promotieklasse te kun nen houden. Uitslagen zaterdag 16 december: Tevoko 2-Zeemacht 2 (H) 3-1; Tevoko 1-Coech/Seahawks (HPK) 3-1; Tevoko 3-Coach/Seahawks (H) 0-3, Tevoko 4-WSOV 2(H) 3-0; Tevoko 1-Coach/Sea- hawks (DPK) 0-3; Tevoko 2-VVW'meer (D) 3-1, Tevoko 3-Coach/Seahawks (D) 3-1, Tevoko-Wieringen (Jun.) 1-3. Damliefhebbers kunnen zaterdag 30 december meedoen aan een toernooi in De Witte Burcht in Den Burg. Het toernooi, georganiseerd door de damclub, vindt gelijktijdig plaats met dat van de schakers. Bij voldoende deelname wordt met drie groepen gespeeld: clubdam mers, jeugd en huisdammers of re creanten. Er zijn diverse leuke prijzen te verdienen. De aanvang is omstreeks 13.00 uur en het in schrijfgeld bedraagt f2,50 per persoon. Voor informatie: Rinus Vittali, tel. 314061, of Piet Bake laar, tel. 313843. Programma Woensdag 27 december: 18.30 u. Oosterend 2-Klif J 19.15 u. Oosterend-Klif 4 20.05 u. De Koog-Casino 20.55 u. Rab 2-Texel 5 21.45 u. De Koog 2-Mantje 2 Donderdag 28 december: 18.30 u. Rab-Gempo 19.20 u. Texel 4-Casino 2 20.10 u. De Koog 6-Rab 3 21.00 u. Klif 5-Texel 5 21.50 u. De Krim-Casino Vrijdag 29 december: 17.00 u. De Koog-Oosterend J 17.45 u. ASC-Casino J 18.30 u. Plus Klus-Rab 19.20 u. Jelleboog 2-Jelleboog 1 20.10 u. Mantje-Klif 2 21.00 u. Klif-De Krim 21.50 u. De Koog 3-Klif 4 De heren van de Mareis hebben de „thuiswedstrijd" tegen Schoorl winnend afgesloten. Een revanche op de eerdere basket ball-ontmoeting. Vorige keer moesten de Texelaars het nog met zeven punten verschil afleggen tegen de mannen uit Schoorl. De Mareis zijn echter ge groeid. Het verdedigende werk was goed voor elkaar en er werd fanatiek tegenspel geboden. De rust ging in met een voorsprong voor de Texelaars. In de tweede helft ging er zelfs een schepje bovenop. Dat leidde tot hoogtepunten in het spel van de Mareis. Verliezen kwam niet in de hoofden op. De eindstand werd 39-29. Scores: Albert ten Wolde 13, Bart Bakker 9, Eric Venneker 8, Erik Heijenk 7, Jaap de Wijk 2. Op de twaalfde avond van klaver- jasclub Den Burg zijn Fenny Hop man en Ruth de Ruwe als eerste geëindigd. Met 7289 punten schuiven zij op naar de derde plaats in het totaalklassement. Achter hen kwamen Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp met 7226 punten. Zij blijven op de eer ste plaats staan. Van de achtste naar de vijfde plaats gaan Elly Eel man en Guido Vriens met 7192 punten; Arend Dijker en Piet Mo- ree boekten met 7106 punten vijf plaatsen winst. Bart Weijdt en Wil lem Koomen blijven met 7092 punten op de tweede plaats. Er werden 69 marsen behaald en het gemiddelde van deze avond bedroeg 6216 punten. Vrijdag (vandaag) 22 december wordt de derde ronde gespeeld om het kampioenschap van Texel; aanvang 20.00 uur in De Linde boom. Vrijdag 29 december wordt een open klaverjasdrive met vele prijzen gehouden in d'Ouwe Ulo; aanvang 20.00 uur. Stend tweede periode: 1. F. Hopman/R de Ruwe 25703; 2. Jl Wiersma/J, Vinke 25499; 3. L. v/d/ Veen/H. Westdorp 25435, 4. B. Weijdt/W. Koomen 25299; 5. J. Witte/Th. Witte 24248. Totaalstand na 48 partijen: 1. L. v/d Veen/H. Westdorp 81848; 2. B. Weijdt/W. Koomen 81450; 3. F. Hop man/R de Ruwe 80522; 4. J. Witte/Th. Witte 79399; 5. E. Eelman/J. Vriens 78828.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7