Cjrocn ^wartï jexels in het karL> Voorstel museum niet genoeg voor jutters Watersporters krijgen afval-eiland in haven Voor het seizoen klaar Winter laat sporen achter in Mokbaai Komtessa Veeger door magische melkgrens VERDER in dit l\ummer Kijkje achter de schermen horeca 2 •»Wuis-pad heeft eigen boswachter 2 ■fr Schaatsen over fietspad en voetballers van FC Zwolle 5 Zilveren jubileum voor geboren leraar 7 Half boer, half visser 7 TEXELSE 'COURANT drogisterij Boot even uit de vaart Zeehondenjong onder de olie Aanrijding Zeggenschap Bescheiden bedrijventerrein bij De Koog Slippartijen door ijzel JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11047 DINSDAG 9 JANUARI 1996 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600 Advertenties/abonnementen/bezorging tel 362600, fax 314111 Redactie tel. 362620, fax 314111. B.g.g. in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS f1,50. Waar was de brand? even de krant bellen Dc TC-NieuwtliJn, altijd het laatste nieuws :XELStl®COU*A 06 904 904 01 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: eigendom van het museum wor den. Deze „huur-koop"-construc- tie zien de jutters echter niet zit ten. Bovendien vinden ze het be drag te laag. „Er is nu wel een paar duizend gul den meer geboden, maar verder is er niks veranderd ten opzichte van anderhalf jaar geleden. Zoals de Vanmorgen zijn de Teso-afvaarten van 06.35 uur in Den Helder en 07.05 uur op Texel niet doorge gaan. De brug in Den Helder wei gerde dienst. Technici verhielpen het euvel snel, zodat na een uur de dienstregeling werd hervat. Het wordt spannend voor het Maritiem en Juttersmuseum (MJM). Gisteravond kwamen de onderhandelaars in het conflict over de jutterij-collectie weer bijeen. Financieel ble ken de voorstellen van beide partijen ver uit elkaar te lig gen. Na afloop toonde jutter Klaas Uitgeest zich pessimistisch over een gezamenlijke oplossing. MJM- directeur Benno van Tilburg hoopt dat het juttersbestuur de toegestoken hand toch aanneemt. Als er niets gebeurt, wordt het op 19 april 1997 aflopende contract tussen de jutters (verenigd in de Stichting Juttersmuseum, de SJM) en het museum niet ver lengd. Dat betekent dat er een boedelscheiding komt: de jutters zullen (een deel van) de tentoon gestelde spullen weghalen. Maar ten Roeper, bestuurslid van de Stichting Texels Museum (de STM, waaronder het MJM valt) en Van Tilburg ondernamen een be middelingspoging, met als doel beide partijen weer op één lijn te krijgen. Gisteravond voerden zij in Oudeschild opnieuw overleg met de juttersdelegatie, bestaande uit Klaas Uitgeest en Cor Ellen. Vergoeding De jutters willen een vast bedrag per bezoeker ontvangen voor hun inbreng in het museum. Zij gaan uit van tenminste een dubbeltje per persoon. Op jaarbasis zou dat de SJM een vergoeding van {7.000,- tot f10.000,- opleveren. Momenteel krijgen de jutters een kleine tegemoetkoming. Het museum vindt een vast be drag per bezoeker niet bespreek baar. Gisteravond werd een tegenvoorstel gedaan: f3.000,- per jaar als jaarlijkse huur voor de in gebrachte spullen, die na bijvoor beeld een periode van tien jaar Dinsdagmiddag meldde de Dieren ambulance uit Alkmaar aan Eco- Mare dat ze een zeehond had op gevangen. Het ging om een grijze zeehond, circa zes weken oud met een ondergewicht van ca. 15 kg. totaal besmeurd met olie. Na ruim een uur flink boenen door twee dierverzorgers was de olie verwijderd. Het dier eet zelf vis en er zijn geen complicaties. De zee hond zal waarschijnlijk in april ge zond en wel weer worden uitgezet. De grijze zeehond is vermoedelijk afkomstig van de Schotse of En gelse kust. De 13-jarige Erwin Vol- kes signaleerde de zeehond op het strand bij Camperduin. Hij waar schuwde dhr. Butter van strandpa viljoen Minkema in Camperduin. Deze belde de dierenambulance in Alkmaar. Erwin heeft de zeehond Kim genoemd. Het vermoeden bestaat dat Kim heeft gezwom men in de olievlek die vorige week boven Vlieland in de Noordzee dreef. Op de Amaliaweg is vrijdag een 27-jarige Oudeschildse in de slip geraakt wegens de gladheid. Haar wagen kwam naast de weg in een sloot terecht. De vrouw bleef on gedeerd. zaken er nu voorstaan, wordt-het contract niet verlengd", conclu deert Uitgeest. Geen winst Van Tilburg hoopt dat de jutters zich bedenken. ,,Als je ons bod vergelijkt met dat van henzelf is het misschien teleurstellend. Maar als je het vergelijkt met de voorge schiedenis, is het vrij genereus. We willen in de buidel tasten om de jutters er bij te houden." Veel meer zit er volgens hem niet in, omdat de begroting van het MJM dat niet toelaat. Een bepaald percentage van de entreegelden aan de jutters afdragen, noemt Van Tilburg een „oneigenlijke" ma nier van denken. „Er is gemeente subsidie nodig om de begroting rond te krijgen en werkgelegen heid te behouden. Een vast bedrag per bezoeker is epn soort winstde ling. Als er winst was, zou ieder een kunnen meedelen. Maar we moeten alle zeilen bijzetten." Het gaat niet alleen om geld, zo maakt Uitgeest duidelijk. Zo kan het museum geen harde toezeg ging doen over de mogelijkheid Lees verder pagina 2 Het milieu rukt op. Ook watersporters krijgen met maatre gelen te maken. Zo wordt het in de toekomst verboden om afvalwater te lozen in zee of binnenwater. Vooruitlopend daarop wordt bij de passantenhaven in Oudeschild een „afval-eiland" gemaakt, waar allerlei soorten vuilnis ge scheiden kunnen worden ingezameld. Het scheiden van afval raakt in steeds meer huishoudens ingebur gerd. Ook tijdens vakantie wordt rekening gehouden met het milieu. Zo stond er voor de watersporters in Oudeschild al een glasbak en kon oliehoudend afvalwater (bilge- water) worden ingeleverd bij het bunkerschip van de Watersportve reniging. Op aandringen van de Waddenve reniging heeft Rijkswaterstaat geld beschikbaar gesteld voor het aanleggen van inzameldepots in alle havens van het Waddenge bied. De bedoeling is dat overal soortgelijke voorzieningen komen, die voor de watersporters herken baar zijn. Daarnaast is de subsidie mogelijkheid bedoeld als stimulans, opdat ook de kleinere havens meedoen. Op Texel kunnen watersporters te- recht bij de Stichting Passanten haven, maar daarnaast is er de Watersportvereniging. Beide in stanties hebben de handen ineen geslagen en een plan gemaakt voor een „afvaleiland". Dat is een gebouwtje, waarin verschillende soorten afval gescheiden kunnen worden ingezameld. Dat betreft olie, accu's, verfresten, oud pa pier, glas, klein chemisch afval en andere soorten vuilnis. Een spe ciale vloer moet voorkomen dat lekresten in de bodem verdijnen. Buiten tegen het gebouwtje komt de grote vuilcontainer. Om het ge heel komt een afsluitbare schut ting. De havenmeester krijgt de sleutel. „Helaas een noodzakelijke maatregel", vertelt Rom van Schaik van de Stichting Passan tenhaven. „Gebleken is dat je an ders wel aan het legen kunt blijven, want van heel Texel komen ze hun vuil brengen. Dat is dus niet de bedoeling." Het gebouwtje, dat binnenkort wordt neergezet door firma Frans Zegel uit Oudeschild, kost met de inrichting en de omheining ruim ƒ60.000,-. Rijkswaterstaat heeft een bijdrage van ƒ53.000,- toege zegd. Het tekort wordt door de Watersportvereniging en de Stich ting Passantenhaven gezamenlijk gedragen. Van Schaik: „Omdat we een getijdenhaven hebben en er dus wel eens water op de kade komt, moesten we wel kiezen voor een gemetseld gebouwtje. Dat is uiteraard duurder, maar daar had Rijkswaterstaat begrip voor." Voor de visserij is al enige jaren een inzamelpunt bij de CIV. Sa menwerking daarmee is door de watersporters niet overwogen. Van Schaik: „Je praat over totaal andere hoeveelheden. Het is niet vergelijkbaar." Gratis Het bunkerschip waar tevens ge tankt kan worden, wordt gehand haafd. Het depot voor bilgewater blijft daar. Tevens wordt dat inza melpunt voor afvalwater van zeil- Lees verder pagina 2 De temperatuur mag dan weer enige dagen boven het vriespunt zijn, de sporen van de vorstperiode zijn nog niet uitgewist. Bijvoorbeeld in de Mokbaai, waar het kruiende ijs zich opeen stapelde. Fotograaf Dirk Kuiter was er als de kippen bij om er een sfeervol plaatje van te schieten. Ze heeft al meer dan honderddui zend kilo melk geproduceerd, maar ziet er nog altijd stralend uit. Komtessa uit de stal van veehou ders Cor en Carlo Veeger van Lin dehoeve aan de Westerweg ging zaterdag de geschiedenis in als de dertiende 100.000-liter koe van Texel. De krans van de Rund vee Verbeteringsorganisatie NH zat weliswaar wat onwennig om de nek van de zwartbonte koe, de Cor en Carlo Veeger poseren met de hoe Komtessa, in gezelschap van veehandelaar Ate Kuipers. vreugde bij de familie Veeger en de genodigden was er niet minder om. Waar een melkkoe tegenwoordig gemiddeld niet ouder dan een jaar of vier, vijf wordt, boezemt Kom tessa met haar vijftien jaar ontzag in. Als een van de eerste melkkoei en stroomt Amerikaans bloed door haar aderen. Ze stamt recht streeks af van de Amerikaanse stier Gardenia, die er voor zorgde dat de kwaliteit van het melkvee in de tachtiger jaren omhoog ging. De naam Komtessa is te danken aan haar Duitse afkomst.. Moeder Kora stond in 1980 in een stal bij onze oosterburen. Via handelaar Ate Kuipers kocht Cor Veeger Komtessa als drachtige vaars. Geen miskleun, zo leert de ge schiedenis. „Ze heeft het altijd goed gedaan. Een zeer regelmati ge koe. Weliswaar geeft ze gemid deld niet zo veel als andere topkoeien, ze weet wel van vol houden. Geen sprinter dus, maar een echte langebaanschaatser", verwijst Veeger naar de kou tij dens de feestelijke huldiging zater dag. De veehouder prefereert koeien met een lange adem die wat min der melk produceren, boven dieren die record-hoeveelheden geven, maar een korte levensduur heb ben. „Snelle slijtage geeft hogere kosten. Je moet méér jonge dieren aankopen. Komtessa stelt verder minimale eisen aan de verzorging. Ze heeft een sterk gestel, stevige poten en een goede vruchtbaar heid. Daardoor ging het melken met haar altijd gewoon door. Ze heeft haar geld dubbel en dwars opgeleverd." B en w willen bij de hoek Ruigendijk-Mienterglop (naast ga ragebedrijf Nagy) een bedrijven terrein van bescheiden omvang stichten. Hier zullen ongeveer vijf kavels beschikbaar komen voor bedrijven die beperkte hinder ver oorzaken, behorend tot de cate gorieën 1 en 2. Ook dienstwo ningen zijn daarbij mogelijk. Omdat het terrein behoort tot het buitengebied, komt het voorstel morgenavond ter sprake in de ex tra vergadering, waarin de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zich zal uitspre ken over het concept bestem mingsplan buitengebied. De grond maakt deel uit van een terrein van Cor Kuip. Die is in be ginsel bereid tot verkoop. Het liefst zag hij dat het hele terrein de be stemming bedrijven/opslagterrein krijgt. De gemeente zou dan het noord-oostelijke deel kunnen ko pen en Kuip zou de rest (dus met bedrijvenbestemming) kunnen doorverkopen. Wel wil hij op het terrein een bedrijfswoning voor zichzelf kunnen bouwen. Ook een andere aanpak is voor Kuip accep tabel, zoals het in eigen hand hou den van de exploitatie van het bedrijventerrein. IJzel op de wegen heeft zondag morgen tot verschillende slippartij en geleid. In enkele gevallen kon blikschade aan de voertuigen niet worden vermeden. De meeste Texelaars gingen zon dagmorgen veiligheidshalve de deur niet uit. Strooiwagens van de gemeente begonnen om achtuur 's morgens met het pekelen van de doorgaande wegen en de bui tenwegen en namen later ook de dorpen onder handen. Het strooi en duurde tot 16.00 uur. Maan dagmorgen is vanaf 5.30 uur tot 9.30 uur gestrooid. B en w voelen echter niet voor de ze mogelijkheden omdat dan veel meer bedrijventerrein wordt bestemd dan nodig is. Kuip heeft echter ook aangegeven dat te pra ten is over een opzet waarbij al leen het voorste deel van de grond wordt verkocht en als bedrijven terrein bestemd. Ook verkoop van alle grond aan de gemeente waar na de gemeente zelf uitmaakt wat er verder gebeurt, is bespreekbaar. Het college wil op basis van de twee laatstgenoemde mogelijkhe den verder praten. De gemeente wil niet meer bedrij venterrein bestemmen dan echt nodig is, omdat het een aantasting van het landschap betekent, een opvatting die ook door de provin cie wordt gehuldigd. Ambachtelij ke bedrijven worden bovendien als „wezensvreemd" beschouwd. Verwacht wordt overigens dat niet zozeer ambachtelijke bedrijven dan wel strandexploitanten een bouwkavel op het terrein willen hebben. Wat betreft toezicht en bewaking zouden bedrijfswonin gen dan niet zo nodig zijn, maar het college wil niet afwijken van wat tot dusver bij bedrijventerrei nen het beleid is geweest, dus wèl bedrijfswoningen. Als in dat geval de gebruikelijke regel om minstens vijf meter van de perceelsgrens weg te blijven, wordt toegepast, blijft er weinig ruimte over. Voor gesteld wordt daarom drie meter aan te houden. Door middel van een vrijstellingsregeling zal detail handel van ondergeschikte aard op het terrein mogelijk worden ge maakt. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1