In harmonisch overleg naar snelle vaststelling? Bruining en Penning snelste op marathon Ronde om Texel wijzigt structuur organisatie FC Zwolle schiet bal naar Engeland Veertig jaar na de de groenteoorlog... Nieuw: Raad van Advies Eric van Etten neemt zaak over Bedrijvig/te^ TEXELSE^" COURANT Schaatsers over fietspad Witteweg Feestavond menners Twee baanrecords bowler Ton Witte Club Piet Schrijvers traint op Texel Eerste afgelasting in geschiedenis wandelsportclub Voetbalprogramma: Bestemmingsplan buitengebied: praktische aanpak IJzige golfwinst voor Warnaar Thema-avond over wereldburgerschap Even een pak SNERT halen in 19 DINSDAG 9 JANUARI 1996 Jel Bruining en Paul Penning zijn :aterdag winnaar geworden van Ie schaatsmarathon die op het /lak in Den Hoorn is verreden. >tefan Bousma kwam in kansrijke jositie ten val. De schaats wedstrijden vrijdagavond in Ou- jeschild en zaterdagavond in )osterend trokken grote belang stelling. Wegens invallende dooi noest de IJsbond zondag het angebaan-kampioenschap op de- toggesloot afblazen. In Oudeschild trokken de korte- iaanwedstrijden vrijdagavond gro- e belangstelling. Jong en oud ceken toe hoe 36 deelnemers, va- iërend in leeftijd van 5 tot en met 16 jaar het tegen elkaar opnamen. Naarmate de leeftijd opliep, wer den grotere afstanden afgelegd. 3ij de jongsten, van vijf tot zeven aar, won Ilse Pastoor. Van de jon gens van veertien tot zestien jaar was Remco Koopman de snelste. Texelse cracks kwamen zaterdag middag aan de start op de schaatsmarathon waarvoor IJsc lub De Geul het parcours had uit gezet. Zeventien deelnemers, -aaronder vier dames, schaatsten 5 minuten plus twee ronden. Er 'ormde zich al snel een kopgroep 'an tien schaatsers, waaronder lel Bruining. In hoog tempo wer- len de rondjes gereden, waarbij iet name Stefan Bousma veel opwerk verrichte. In de laatste ocht kwam deze schaatser ech- :er ten val, waardoor hij de over- inning moest afstaan. De sprint egen de straffe wind in werd ge- onnen door Paul Penning, die inds kort op Texel woont. Tweede -erd Dirk Bakker en derde Benno lakker. Nel Bruining kreeg als kneiste dame de eerste prijs van Cees Bertrand van de IJsclub De Geul uitgereikt. Ingrid van Lubek gg werd tweede en Mariska Koenders derde. Prestatietocht - Aan de prestatietocht over het Grote Vlak deden 38 schaatsers mee, in de leeftijd van vijf tot ze ventig jaar. Bij de rondes van twee kilometer lengte werd eerst tegen 1 wind in geschaatst. Op de terug- -! weg werd een stuk gekluund over de Witteweg, waarbij circa dertig meter over het beijzelde fietspad kon worden geschaatst. De IJs bond had voor alle deelnemers een medaille klaar liggen. Op de ijsbaan van Oosterend werd zaterdagavond een afvalrace ver reden. Bij de jeugd van twaalf tot en met zestien jaar verschenen 21 schaatsers aan de start. Winnaar werd Hessel Kampstra. Tweede werd Rince Douma en de derde plaats was voor Johan Daalder. Acht schaatsers reden mee in de categorie 17 jaar en ouder. Eerste werd André van den Berg, tweede Jeroen Huizinga en derde Wim Ploeg. Uitslagen Oudeschild. Meisjes 5-7 jaar: 1. Ilse Pastoor, 2. Marieke van der Vis, 3 Me- brid Barends. Meisjes 8-9 jaar: 1. Esther Drost, 2 Caroline van der Vis, 3. Petra Brouwer. Meisjes 11-12 jaar: 1. Laura Maas, 2. Jessica Timmer, 3. Anette Krij- nen. Jongens 9-10 jaar. 1. Edwin van der Star, 2. Klaas Willem Vonk, 3. Anette Krij- nen. Jongens 11-13 jaar: 1. Rinus van der Star, 2. Cor Vonk, 3. Peter Rikken. Jon gens 14-16 jaar: 1. Remco Koopman. 2. Robert Appel, 3. Jacob Keijzer. De jaarlijkse feestavond van men vereniging Tussen Wad en Duin is zaterdag in De Lindeboom. Er is le vende muziek, een optreden van creatieve leden en de verloting met mooie prijzen. Leden, dona teurs en hun partners zijn vanaf 20.30 uur welkom. Het bowlingteam van Paal 12 heeft een klinkende overwinning behaald op de All Stars. Dat kwam vooral door de score van Ton Witte. Hij gooide twee baan records. Eric Plaatsman leidde met een sterke solopartij Hotel de Weal naar een overwinning, die ten koste ging van So What. De Bar baren redden het, ondanks een 194 game van Paul Witte, niet te gen de Champ. Sisters. Tabacshop overwon Last Minnet. Lucy van Hoogen gooide voor Kla vervier games van 158 en 150. Oud-international Plet Schrijvers IrechtsI trainde met FC Zwolle in de sporthal van het Paviljoen op De Krim (Foto Gerard TimmermanI Piet Schrijvers, trainer van FC Zwolle, deed afgelopen weekend het eiland aan voor een trainings kamp. Eigenlijk zou de eerste divi sieclub een wedstrijd tegen Texel '94 spelen, maar wegens de vorst week de ploeg uit naar de sport hal van De Krim en het strand. De training werd gestaakt toen de bal in zee werd geschoten, om volgens Schrijvers in Engeland aan te spoelen. De sportlieden overnachtten in Residentie Cali- fornië. „De Bolle uit Zwolle", zoals de oud-doelman al in zijn actieve voetbalperiode werd genoemd, was met zijn mannen op Texel om aan „teambuilding" te doen. Schrijvers is nog niet tevreden over de prestaties, van de club waar hij na zijn vertrek bij AZ vorig seizoen als trainer werd binnenge haald. „In de thuiswedstrijden zijn we weliswaar nog ongeslagen, uit wil het nog niet lukken. Waar het 'm in zit? Tussen de oren, denk ik. We hebben er alles aan gedaan. Nieuwe spelers, meer discipline en we zijn op een aanvallender speelstijl overgestapt. Maar in het veld zijn de jongens nog te lief voor elkaar. Ze moeten elkaar meer coachen. Ik hoop dat Texel daartoe de aanzet is." Strand Zaterdagmorgen waren twaalf full profs en zes (semi)-amateurs van de Zwolse selectie al vroeg op het strand te vinden, dat overigens voor het grootste deel bedekt was met een ijslaag. „Alleen vlak langs de vloedlijn was het zand niet be vroren en konden we oefeningen doen. De jongens vonden het heerlijk, al liepen ze met zülke rode kanussen rond", geeft Schrijvers het formaat van een basketbal aan. „Totdat Arie Smit de bal een eind in zee schopte. Afijn, in Enge land weten ze straks alvast dat de Hollanders eraan komen..." Onder de Overijsselse afvaardi ging niet Zwolle-speler Marko Koorn, die na zijn Haarlemse perio de nu op amateur-basis bij Zwolle voetbalt. Nu nog in het tweede, maar de Texelaar ambieert een plaatsje bij de selectie. Schrijvers: „We weten allemaal dat Marko kan voetballen. Maar hij moet het zelf waarmaken. Ik ken hem goed. Marko heeft z'n ups en z'n downs. Dat laatste vooral als hij te gretig is. Wel begrijpelijk, omdat hij graag wil terugkomen. Hij heeft wat mij betreft de kans om volgend sei zoen in het eerste te spelen." Sieme Zijm Vanuit zijn AZ-tijd kent Schrijvers Sieme Zijm nog. „Hartstikke leuk dat hij tot Texelse sportman van het jaar is uitgeroepen. Toen hij bij de A-jeugd zat, liep ik vaak met hem te dollen. Hij heeft genoeg ta lent. We sloten wel weddenschap pen af. Ik zei altijd: Sieme, als je zaterdag in de basis staat, krijg je van mij een Milky Way. Zo niet, dan krijg ik een chocoladereep van jou. Wie er de meeste heeft ge wonnen? Toen was ik dat nog, maar nu zou ik steeds het schip zijn ingegaan." Om onduidelijkheid uit te sluiten en problemen te voorkomen heeft de Ronde om Texel de organisatie veranderd. Tot nu toe was er een verantwoordelijke Stichting en een uitvoerende commissie. De commissie wordt nu bestuur en er komt een Raad van Advies. Ina Schrama wordt voorzitter. De „oude" structuur heeft in het verleden voor problemen gezorgd. Belangenverstrengeling tussen kustzeilvereniging Westerslag en de Ronde deed zich voor en in '92 ontstond een ernstige crisis tus sen het stichtingsbestuur en de uitvoerende commissie, die daar door bijna in z'n geheel opstapte. Het organiseren van de beroemde zeilwedstrijd gebeurt in de praktijk door de commissie. Die voelt zich daardoor verantwoordelijk. Het bestuur, dat verantwoordelijk is, houdt zich bezig met toezicht en formaliteiten. Naar buiten toe was niet erg duidelijk wie nou „de baas" was. Wijze mannen Besloten is om de commissie tot Voor het eerst in haar bestaan heeft wandelsportvereniging Het Gouden Boltje een tocht afgelast. Het was zondag zo glad in het bos, dat de tweede wandeltocht in de winterserie niet door kon gaan. De wandelsportclub houdt de tocht alsnog op zondag a.s., in de hoop dat het dan niet opnieuw glad is. Er wordt opnieuw gewan deld op 21 januari en 4 februari. bestuur van de Ronde te maken. Daarnaast wordt een Raad van Advies ingesteld die bestaat uit een bestuurslid van kustzeilvereni ging Westerslag en twee ervaren bestuurders. Dat zijn Jook Nauta, Klaas Eissen en Martin Warnaar. Hun taak wordt het vormen van een vertrouwelijk klankbord voor het bestuur, het houden van toe zicht en bemiddelen bij conflicten, actieve advisering (in geval van conflicten met een bindend karak ter) en het voldoen van formali teiten. Door samenvoeging van bestuur en commissie bestaat de leiding van de Ronde uit tien personen, die allen verantwoordelijk zijn voor een deel van de organisatie. Door deze reorganisatie is de Ronde verzelfstandigd en meer los ko men te staan van de kustzeilvere niging Westerslag, die de wedstrijd ooit is begonnen. Zaterdag 13 januari: Texel'94 B2-KSV B2 13.30 u. Texel '94 C3-Texel '94 C1 13.30 u. Meisjes: Texel '94-Reigerboys 1 13.30 u. Zondag 14 januari: Vios-Texel '94 14.30 u. Sint Boys-SVO 14.00 u. SVW 5-Texel '94 2 14.00 u. Texel'94 3-ZAP 6 12.00 u. Succes 4-De Koog 2 11.00 u. SVO 2-VZV 6 12.00 u. Texel '94 4-Zeemacht 3 14.00 u. Texel'94 Al-Helder A2 12.00 u. Dames: Texel '94-Winkel 14.00 u. GeelZwart B1-Texel '94 B1 14.00 u. Dat bleek echter niet genoeg te gen het sterke WBZ. Uitslagen: Tabaksshop-Last Minnet 3-2, All Stars- Paal 12 2-3, TZN-Gruisi 1'/a-3%; Champ Sisters-Barbaren 3-2; Deurdouwers- Sommeltjes 2-3; Hotel Strandplevier- Onder de Pomp Bloem v.d. Wal- BBS 3-2; Stunt Team-Geerstr. Glazenwas serij 0-5; So What-Hotel de Weal 1-4. Huisvrouwen. Team 6-de Pins 0-4; WBZ- Klavervier 1Va-2Va; T-Fords-Bloopers 2-2. Jeugd: De Kegels-Hotel Strandplevier 2-2; Taxi Grootjen-Verseput Verz. 1-3. Gisteren was het precies veertig jaar geleden dat groentehande laar Cor van Etten (60) zijn zakelij ke activiteiten op Texel begon. Het „jubileum" valt samen met een machtsoverdracht. Zoon Eric (31) neemt de zaak over en mag zijn vader voortaan als werkne mer beschouwen. Menigeen herinnert zich de .groenteoorlog" die werd ontke tend door de uit Schagen af komstige Van Ettens. Cor kreeg interesse voor het waddeneiland toen hij als dienstplichtig militair in Harderwijk zat. Hij hoorde daar de Texelaar Kasper Sanderse klagen over de groente- en fruitprijzen op zijn eiland. Vader Piet van Etten ging naar de maandagse markt in I Den Burg met een wagen goudre netten die snel was uitverkocht. Een week later kwam hij ook met groente. De gevestigde handelaren reageerden groente- scherp, maar Van Etten bleef komen. In hetzelfde jaar 1956 opende hij in het pand van de familie Van der Kerkhof in de Kogerstraat een win kel en bleef daarnaast over het he le eiland venten. Enkele jaren later begon hij ook in de Dorpsstraat van De Koog een winkel. Het paste bij de expansiedrift van Van Etten senior, die in Noordholland meerdere filialen stichtte. De „Vi taminebron" in Den Burg verhuis de een paar keer, maar bleef in de Kogerstraat. Al weer jaren zit het bedrijf in de voormalige garage van Kievit. Onderscheiden Het aantal speciale groente- en fruitzaken is op Texel de afgelopen veertig jaar sterk teruggelopen. Naast de twee winkels van Van Et ten is er alleen nog „De Banaan" van Van der Vis. Door zich wat be treft assortiment, service en kwa liteit te onderscheiden overleeft Van Etten. Hij was een der eerste waar je terecht kon voor tropische groenten en vruchten zoals ly chees, papaya's en mango's. Zelfs in deze tijd van het jaar levert hij Hollandse rode bessen en aardbei en en wie aan een hele kool of sel- derieknol teveel heeft, kan ook de helft of een kwart krijgen. Naast vele kleine klanten zijn er ook gro te, zoals horecaondernemers. Eric, die 12 jaar geleden in dienst kwam bij zijn vader, beleeft veel plezier aan het vak. Als eigenaar zet hij het bedrijf op de oude voet voort. Door inspraak en goed overleg vooraf tracht de gemeente te voorkomen dat tegen het nieuwe bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied veel bezwaren worden ingediend. Zo kunnen langdurige procedures worden voorkomen en zal het plan spoedig rechtskracht hebben. Veertig Jaar geleden brak de ..groenteoorlog" uit op Texel. Drommen klanten verdringen zich rond de kraam van Van Etten voor het Raaks je. Inzet: Eric van Etten. Wat dat betreft is sprake van een totaal andere sfeer als bij de voor bereidingen van het thans rechts geldige bestemmingsplan. Daar bij was sprake van veel meer strijd en wantrouwen tussen belangen groeperingen. Er kwamen hon derden bezwaren binnen bij de gemeente, de provincie en de Raad van State. Het plan werd daardoor pas in 1986 rechtsgel dig, negen jaar na de vaststelling door de gemeenteraad. Het ziet er niet naar uit dat zoiets weer zal gebeuren omdat veel ge schillen al uit de weg zijn geruimd bij de inspraakperiode in 1992 en in het overleg met instanties daar- Op weg naar de golfbaan trof de wedstrijdcommissie 's morgens vroeg al ter hoogte van hotel Nieuw Breda een auto machte loos in de sloot. Het was een te ken aan de wand voor de golfwedstrijd van zondag. IJzel had bezit genomen van de driving range. Op de oefengreen waren afdruk ken van schaatsen te zien en de green zelf was onbespeelbaar. Daarom werd de maandwedstrijd gehouden over negen lange en ne gen korte holes. Alleen de keihar de kern van de Texelse Golfclub had ingeschreven voor de ope ningswedstrijd van 1996. De omstandigheden waren bar. De slagen van de spelers werden gestopt door de harde ijslaag of de ballen bereikten door de beijzelde grond juist ongekende en onbe doelde afstanden. Nauwkeurig do seren was weliswaar een vereiste maar geluk was eveneens een be langrijke factor. Vooral dat laatste had Martin Warnaar nodig om de eerste plaats te verwerven met 29 Stableford punten. Het eerste bracht Wop Rienks op gelijke hoogte met Warnaar. Omdat War naar in de tweede helft van de wedstrijd beter scoorde dan Rienks mocht hij de eerste prijs (een reisset naaigerei) voor zich opeisen. Rienks toonde zich een sportieve verliezer. na, zodat er weinig kwesties van fundamentele aard zijn overge bleven. Bij de tijd Aanvankelijk zouden de activitei- ten voor het nieuwe bestem mingsplan niet meer behelzen dan het repareren van „gaten" die in het oude plan waren ontstaan om dat de Raad van State geen goed keuring had gegeven voor bepaalde gedeelten. De tijd had in tussen echter niet stilgestaan, zo dat veel meer veranderingen wenselijk waren. Na de inspraak van 1992 deed zich een verheugende maar vertra gende ontwikkeling voor als ge volg van het veelbesproken convenant. Nadat de daarin beslo ten afspraken in het concept-plan waren verwerkt, kwam de behan deling weer in een stroomversnel ling. Het concept werd bekeken door de provinciale subcommissie voor de gemeentelijke plannen, als afronding van het zogenaamde ar tikel 10 overleg. Dat laatste houdt in dat het concept wordt beoor deeld door een reeks instanties, zoals het Ministerie van Land bouw, de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek, Ministerie van Economische Za ken, Defensie, Rijkswaterstaat, Landbouwschap, Kamer van Koophandel, Hoogheemraad schap, Gasunie, Pi i-ielecom, PWN, etc. Raadscommissie De provincie werkte vlot mee. Me de daardoor kan de verdere afhan deling van het plan met vaart doorgaan en is het tijdschema dat b en w zich voorstellen, haalbare kaart. Morgenavond laat de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid zich horen over het concept. Als die niet al te veel pro blemen ziet, kan het college nog geen tien dagen later de adviezen hebben verwerkt en is er geen sprake meer van een conceptplan maar van een ontwerp-plan. Ter inzage Dat ontwerp ligt tussen 13 februa ri en 12 maart in het raadhuis ter inzage voor iedere geïnteresseer de. Vooral belanghebbenden wordt aangeraden om te komen zien welke bestemming hun gron den en gebouwen hebben gekre gen en welke voorschriften daaraan zijn verbonden op het ge bied van gebruik, uitbreidingsmo gelijkheden e.d. Ze kunnen eventueel een fotokopie van het op hun terrein betrekking hebben de onderdeel van het plan mee naar huis krijgen. Voor liefhebbers is eventueel het hele ontwerpplan te koop. Bezwaren Gedurende deze tervisielegging kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend. Gelegenheid om deze mondeling toe te lichten voor de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid is er op 17 april. Op 7 mei nemen b en w daarover een standpunt in en brengen advies uit aan de ge meenteraad, die op 11 juni defini tief beslist en daarmee het plan vaststelt. Het plan wordt daarna opnieuw ter visie gelegd en voor goedkeuring opgestuurd naar de provincie. Geschillen Over zeer veel onderdelen van het plan zijn de instanties die zich tot dusver hebben laten horen, het eens. Er zijn echter nog plooien glad te strijken. Zo denken de mi nisteries van Defensie en LNV ver schillend over de bestemming van de Mokbaai. Defensie wil dat het militair oefenterrein wordt terwijl LNV een natuurbestemming voor- tstaat. Hierover komt nog nader advies. Een geschilpunt wordt ook ge vormd door de zogenaamde agra rische enclaves in de duinen. B en w willen er een agrarische be stemming aan geven, terwijl de provincie vasthoudt aan de be stemming „duin". Naar aanleiding van aan- en op merkingen die door de provinciale Planologische Commissie over het concept zijn gemaakt, hebben b en w besloten het opslagterrein bij Rijkswaterstaat bij paal 12 als zo danig te bestemmen. Opslag bij paal 32 mag ook, maar daarvoor is wel vrijstelling nodig. Agrarisch... Het bestemmingsplan wil in het buitengebied niet meer bebou wing toelaten dan onvermijdelijk is. Agrariërs die om een nieuw bouwblok vragen, moeten eerst proberen een bestaand bedrijf te krijgen. Van de andere kant moe ten boeren die ermee stoppen, proberen hun gebouwen aan een andere agrariërs over te doen, voordat de gemeente accoord gaat met een woonbestemming. Het bedrijf zal per advertentie aan geboden moeten worden voor agrarisch gebruik met een reactie- termijn van tenminste vier weken. Binnen die periode moet ook de Stichting Agrarisch Texel worden geraadpleegd. Pas als zich binnen acht weken na de advertentie geen serieuze gegadigde aan dient, zal de procedure tot wijzi ging in een niet-agrarische bestemming worden voortgezet. Wat het toelaten van glaskassen betreft sluiten de regels van het bestemmingsplan aan bij de pro vinciale regeling, die voorziet in een maximum van 2000 m2 kas sen per bedrijf. Door middel van een wijzigingsbevoegdheid kan daar nog 2000 m2 aan worden toegevoegd in landschappelijk minder kwetsbare gebieden. De regeling is niet zo belangrijk omdat glastuinbouw op Texel nauwelijks voorkomt. Voor zover op Texel windmolens worden toegelaten, zal dat nog wat voorzichtiger gebeuren dan eerst de bedoeling was. Ze wor den niet zonder meer op de daar voor aangewezen delen van het eiland toegelaten, er wordt ook op het landschap gelet. Een groep Baha'i-jongeren houdt zaterdag een gespreksavond rond het thema wereldburgerschap. Ze vinden dat de mens in het denken en doen niet bij Texel, Nederland of Europa moet blijven. De wereld is een geheel en we zijn allemaal wereldburgers. De bijeenkomst is vanaf 19.30 uur in het huis van fa milie Habraken, Plevierstraat 16 in De Koog. De openbare avond over wereld burgers sluit aan bij de doelstellin gen van de baha'i. Wereldvrede staat hoog in hun vaandel en ze beschouwen de aarde als één land. De twaalf Nederlandse jongeren houden op uitnodiging van familie Habraken een reünie van deelna me aan een studentenconferentie in Hongarije afgelopen zomer. Za terdag rond 15.00 uur maken ze muziek voor bewoners van het Verpleeghuis. In Hongarije deden ze iets dergelijks in een kinder tehuis. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5