Cjrocn 2warL-Jexels in het L, Verdeelde reacties op reddingsplan Calluna N Waag verzetten, pomp terug en raadhuis afschermen Toeristenbelasting naar f1,35 Gunning herinrichting De Koog nog niet rond ummer 06 904 904 01 D66: „Ze krijgen geen cent meer" Fors aantal bekeuringen Cent Brandkranennet onder de loep Heilandborden komen terug psj* fwjP n Raadhuis VERDER IN DIT Dinosaurussen vullen Stappelandhal 2 Marco Bakker in De Koninghal 2 Erwich weer even trainer SV De Koog 3 Schop gaat in natuurgebiedjes 5 Archeologische plekken obstakel voor boeren? 5 Skilder remmers mislukt 5 Frans Pieterse heeft eigen idee voor Groeneplaats /TT\ li 3PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11048 VRIJDAG 12 JANUARI 1996 Uitgave Langeveld en do Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. Redactie tel. 362620, fax 314111. B.gg. in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS /1.50. even de krant bellen Kies I \oor nieuws. 2 voor kporr. "V 3 voor de agenda. 4 voor hei weer V IX TC-Nieuwslijn, altijd hel laatste nieuws De toeristenbelasting met vijftien cent omhoog en een le ning van twee miljoen. Met deze maatregelen wil het colle- van b en w zwemparadijs Calluna redden. Hiermee wordt het advies van de werkgroep, die zich afgelopen jaar over de problemen boog, gevolgd. Lang niet alle belang hebbenden zijn het echter eens met deze oplossing. Door een verhoging van de :oeristen- en woonforensenbe- lasting van ƒ1,20 naar ƒ1,35 kan alluna jaarlijks een half miljoen ran de gemeente krijgen. Een le- ïing van twee miljoen maakt het nogelijk het zwembad en het ter- ein er omheen aan te passen zo- Jat het aantrekkelijker wordt en de ïntreeprijs kan worden verlaagd ot f7,50. Met dat voorstel treedt et college van b en w de raad te- emoet. Wel dekt de gemeente ich enigszins in: de vijf ton wordt as uitbetaald na aftrek van de erschuldigde rente en aflossing, eld uitdelen is niet altijd leuk, zo wethouder Poster gebleken. Niet als je daarvoor de toeristen- ielasting moet verhogen. We heb- ien er als college lang over epiekerd. Je douwt er wel even lij een snelheidscontrole in de dorpsstraat in De Koog werden ivoensdagmiddag maar liefst 60 jvertiedingen geconstateerd. De nelste automobilist reed er 93 m/u, waar 50 is toegestaan. Tus- en twee en vier uur werden in to- aal 286 voertuigen geregistreerd. Dinsdagmiddag werd ook al ge- lontroleerd op de Postweg nabij De Cocksdorp Op een traject waar de maximumsnelheid 50 ;m/u bedraagt, werden 42 over redingen geconstateerd. Hier eed de snelste bestuurder 85 ;m/u. Meer dan 300 bestuurders ielden zich overigens wèl keurig lan de regels. klle overtreders ontvangen bin- lenkort een acceptgiro in de bus. „Ik heb er niet om gevraagd, van mij hoeft het helemaal niet." Deze opmerkingen hoor je regelmatig als het over Cal luna gaat. Veel mensen vin den ons subtropisch zwemparadijs een overbodige luxe („wij hebben toch het strand"), maar klagen tegelij kertijd over de veel te hoge entreeprijs, want ze willen er wèl gebruik van maken. Onze gasten betalen vijftien cent méér toeristenbelasting en voor slechts vier cent blijft Calluna behouden. Lees el ders in de krant om dit te kun nen begrijpen. En als we dan toch bezig zijn, redden we meteen het Juttersmuseum léén cent extra), leggen op al le gevaarlijke kruisingen mini- rotondes aan (twee cent extra) enz. enz. Overal elders zijn de tarieven immers veel hoger, wat let onsWe heb ben een onuitputtelijke bron aangeboord. Natuurlijk kun je Calluna niet meer ontkennen en moeten de problemen wor den opgelost, maar met geen cent teveel hoor... Horszei twee miljoen in. Daarmee komt het totaal dat de gemeente in Cal luna heeft gestoken op zo'n 6,5 miljoen" De wethouder heeft ech ter alle vertrouwen in de conclusie van de werkgroep. „Ik ben niet zo'n rapportenmens, zoals ieder een weet. Maar dit was tenminste duidelijk met een goed advies. Het is óf dit óf een faillissement." Volgens Poster is ook nagedacht over alternatieve mogelijkheden om aan geld te komen voor Callu na. Verhoging van de Onroerend Zaak Belasting (OZBI werd door het college van de hand gewezen. „Het is voor de toeristen en dan moet je die belasten. Niet de be volking van Texel." Ontbonden Rob Wortel, voorzitter van de in middels opgeheven werkgroep is er blij mee dat b en w het voorstel uit het rapport hebben overgeno men. „Het betekent dat wij goed werk hebben geleverd. Als de raad akkoord gaat zal een prioriteiten lijst moeten worden opgesteld, zo dat enkele zaken al vóór het De gemeente gaat het brandkra nennet op Texel optimaliseren. Aanleiding hiertoe is de brand op hoeve Holland afgelopen zomer, waarbij omwonenden klaagden over een tekort aan bluswater. Uit metingen bleek dat de druk inder daad beter kan. Moesten de spuitgasten aan de Hollandseweg geruime tijd op wa ter wachten, op andere delen van het eiland zijn helemaal geen brandkranen. In andere gevallen moet eerst een paar honderd me ter slang worden uitgerold om bij een aansluiting te komen. Als blijkt dat bij een brand door een te kort aan bluswater grotere schade ontstaat, kan de benadeelde in het ergste geval de gemeente aan sprakelijk stellen. De gemeente is namelijk verantwoordelijk voor voldoende bluswater. Om een inzicht te krijgen hoe het met de capaciteit is gesteld, gaat de gemeente het brandkranenstel- sel doorlichten. Het normale on derhoud wordt nu op contractbasis door De Bolder ge daan. Voor een bredere rapporta ge, moet het contract worden uitgebreid. Hiermee is een bedrag van f703,55 gemoeid. Gespeciali seerde apparatuur wordt geleend van de Marinebrandweer in Den Helder. seizoen kunnen worden geregeld. Maar dat is een zaak van het bestuur van de Recreatie Maat schappij Texel." De VVV is blij dat b en w Calluna willen redden. Directeur Joost van Linge: „Het zwemparadijs draagt bij aan het positieve beeld van het eiland. Een toeristenbelasting van f1,35 is niet extreem. In Zeeland zijn plaatsen waar ze f1,50 tot ƒ1,95 rekenen. In de meeste toe ristische gemeenten ligt het tus sen de f0,85 en fl,-." Te makkelijk De Texelse Logiesverstrekkers (TVLI hebben een tweeslachtig gevoel bij het collegevoorstel. „We hebben er nog geen echt stand punt over ingenomen, maar er wel even over gepraat", aldus Martin Warnaar bij afwezigheid van voor zitter Harry Wuis. Het TVL-bestuur vindt de conclu sie van de werkgroep goed. „Het is een duidelijk verhaal. Heel jam mer dat alles zo is gelopen. Maar je kunt het als Texel niet maken deze voorziening op de fles te la ten gaan. Doe je dat wèl, dan plaats je de gemeenschap voor een financiële strop. En denk eens aan de negatieve publiciteit voor het eiland." Andermans bad Als de prognoses die in het rap port staan blijken te kloppen, vindt TVL het een goede zaak als het complete reddingsplan wordt uit gevoerd. Warnaar: „Maar dan ook heleméél. Dus niet weer beknibbe len en zaken half uitvoeren." Verhoging van de toeristenbe- Lees verder pagina 3 Het bord „Ons eiland voor de Heiland" zal spoedig weer prijken in het tuunwallenland- schap van Zuidhaffel. De jon- gélui die het bord de afgelopen zomer naar de Ra zende Bol brachten, hebben beloofd voor nieuwe te zullen zorgen. De politie spoorde hen alsnog op en bracht hen in contact met de eigenaars, de evangelisten Jan en Paula Brouwer. Het oorspronkelijke bord wordt definitief als verlo ren beschouwd. Onbekenden moeten het van de Razende Bol hebben weggehaald. De familie Brouwer was aanvan kelijk nogal verbolgen dat de politie geen actie ondernam nadat aangifte was gedaan, maar is over de jongste ont wikkeling zeer tevreden. De jongelui zullen het bord tim meren en schilderen en Paula Brouwer zal zelf de tekst aan brengen. De Koog moet er rekening mee houden dat de herinrichting van de Dorpsstraat en de Badweg niet vóór mei kan worden voltooid. In tegenstelling tot eerdere medede lingen van de gemeente is de gun ning van het werk nog niet rond. Bovendien kan nieuwe vorst het werk vertragen. De bedoeling was dat het werk maandag van start zou gaan. Het uitblijven van de gunning komt niet door twijfel over wfe het werk moet doen, maar over de wijze van betaling. Waar ondernemers de BTW over de aannemingssom wèl kunnen terugvorderen, kan de gemeente dit niet. Om voor het gerezen probleem een oplossing te vinden, lagt het college zich advi seren door een accountant. De verwachting is dat b en w dinsdag een besluit over de gunning kun nen nemen. Duidelijk is wèl dat de firma Westerlaken als goedkoopste in schrijver het werk gaat uitvoeren. Als de gunning volgende week rond komt, betekent dit nog niet dat de aannemer direct aan de slag kan gaan. Beneden een graad of vier Celcius mogen kunststof leidingen, die gelijk met de herin richting worden ingegraven, niet worden gelegd. Vorst kan dus nog roet in het eten gooien. Voor de klinkers uit de Dorpsstraat heeft de gemeente al een bestem ming gevonden. Ze worden ge bruikt om het slag naar paal 21 te verharden, waar tot dusver tegels lagen. Zwaardere transporten kun nen daardoor ook over het pad. Chinees restaurant Hotel De lindeboom Karsèboom Rabo r \i2 ir Voormalige V.V Voormalige Vivo/^peelhal Bakker Optie l Terras Raadskelder Elemert Moerbeek Moerbeek Kar^boom Consultants 1996 Het schetsje waarmee Pieterse instemming hoopt te verwerven. Het meest ingrijpende onderdeel van zijn plan is de varplaatsing van de waag, de herbouw van de pomp en de bouw van enkele kleine winkel/werkplaatspandjes. De rij van deze objekten moet het raadhuis afschermen en de verkleinde Groeneplaats sfeervol en levendig maken. Frans Pieterse van café De Karsèboom heeft met meer dan gewone belangstelling gehoord van de plannen om van de Groeneplaats met omgeving weer een levend hart van Den Burg te maken. Hij is er niet enthousiast over en zegt betere en in elk geval goedkopere ideeën te hebben. Zijn schets voor herinrichting van de Groeneplaats ligt „ter visie" bij vrienden en bekenden en zal over twee weken aan b en w en gemeenteraad worden voorgelegd. De welbekende pomp zou in ere moeten worden hersteld, ongeveer op de plaats waar hij ook vroeger stond. In de kelder er onder is plaats voor openbare telefoons. (Tekening Ad Blok van der Velden) Pieterse vindt dat het plein iets kleiner mag worden, maar dat het in elk geval behouden moet blijven omdat het voor markt, taptoe, schapenfokdag, folkloreactivitei- ten en andere manifestaties on misbaar is. Hij wil dat bereiken door het terras vlak voor het raad huis tot taxibaan te maken en de ze van de rest van de Groeneplaats te scheiden door een rij aardige objecten en ge bouwtjes, die het zicht op het raadhuis enigszins zullen wegne men. Een van die objecten wordt het waaggebouwtje dat nu nog op de Vismarkt staat. Verder wil Pie terse de welbekende pomp, die begin jaren zestig werd gesloopt, in ere herstellen en in het rijtje moeten ook enkele kleine gebou wen komen voor winkel- en am bachtelijke activiteit. Het metalen kunstwerk dat thans bij de ingang van het raadhuis staat, mag wat hem betreft naar de schroothoop of worden verplaatst naar het park. Ook de volgens hem foeilelij ke groene telefooncellen bij het andere uiteinde van het raadhuis, moeten weg. Openbare telefoons kunnen worden geplaatst in de kelder onder de pomp. Een leuke telefooncel van ouderwets type wil hij zetten bij het terras van de raadskelder, een goede plek voor het publiek dat komende uit een van de horecabedrijven een taxi wil bellen, 's Nachts is één tele foon voldoende De telefoons on der de pomp kunnen dus 's nachts worden afgesloten zodat misbruik van deze ondergrondse ruimte wordt voorkomen. Heel belangrijk vindt Frans Pieter se een vast overdekt en rondom open podium op de Groeneplaats. Deze muzieknis kan dienen voor georganiseerde uitvoeringen, maar zal ook allerlei spontane theater-, dans-, mime- en andere uitvoeringen aantrekken. Een goede verlichting van het plein en de gevels rondom noemt Frans van eminent belang. „Nie mand wil over een donker plein te lopen. De lantaarns die er nu staan, stellen te weinig voor. Er moeten zeer grote lichtmasten ko men van het leuke model dat je ook wel ziet in Amsterdam. Ook de gevels van horeca- en andere bedrijven die op de Groeneplaats uitkijken moeten licht uitstralen. Daar wil ik ook de straten rondom bij betrekken. De Binnenburg, toch al somber door dat kerkhof aan de ene kant, moet veel meer in het licht worden gezet en met alle be drijven moet worden afgesproken dat ze het licht in de etalages tot zeker één uur 's nachts laten bran den". Wat Pietersen betreft mag ook de Hervormde kerk weer in het floodlight worden gezet. „Daarmee zorg je 's avonds voor een schitterende decor". Verkeer Frans heeft voor „zijn" Groene plaats ook een verkeerscirculatie plan bedacht. De voertuigen die vanaf de Elemert aankomen vol gen net als nu de rijbaan aan de westkant maar kunnen terug via een centrale rijbaan, die dwars over de Groeneplaats moet ko men. De taxi's daarentegen vol gen vanaf de Elemert de taxibaan aan de oostkant (vlak voor het raadhuis) maar kunnen via de ge noemde centrale rijbaan het plein weer verlaten. Tussen de rijbanen en de rest van het plein moet een muurtje komen met een rij leuke banken ervoor. Dat geeft knusse beslotenheid. Verder moet de Groeneplaasts van alle bulten, hel lingen, muurtjes en andere obsta kels worden ontdaan. Dat vergroot de gebruiksmogelijkheden en het is ook leuk voor invaliden. De rijba nen kunnen eventueel met paalt jes worden afgesloten als er bij markt, schapenfokdag of andere evenementen extra veel ruimte no dig is. De parkeerplaatsen die zich nu langs de rijbanen op de Groene plaats bevinden, wil Frans in stand laten. „Wie met tienduizend gul den in zijn zak naar de bank wil, moet daar met de auto kunnen ko men. En wat is er tegen dat een deel van de bezoekers van de Chi nees of de andere horecabedrijven daar de auto kwijt kan?" Voordeel Door het verdwijnen van de waag van de huidige plaats op de Vismarkt, ontstaat hier een prach tig plein, waarachter Frans' eigen cafe de Karsèboom niet langer zit weggestopt. „Ja ik heb er zelf ook belang bij, dat is toch niet erg?". Zo ontstaan ook mogelijkheden voor een representatieve entree voor De Lindeboom. Ook op de nieuwe plaats moet het waagge bouw openbaar toilet zijn. Volgens Pieterse zal er op die plaats ook beter gebruik van worden ge maakt, vooral als wordt gezorgd voor overvloedige verlichting rond om. „Nu staan 's nachts meer mensen tégen de achterkant dat gebouwtje te pissen dan er werke lijk naar binnen gaan", zo weet hij uit eigen waarneming. Hij is ervan overtuigd dat de Groe neplaats met directe omgeving op deze wijze een prachtige ambian ce voor het (uitgaanslpubliek zal worden. Frans Pieterse heeft voor zijn ont werp geen deskundigen ingehuurd en hij beschikt ook niet over fraaie tekeningen en maquettes. En de toelichting die erbij hoort, heeft hij voorlopig alleen in mondelinge vorm beschikbaar. „Ik heb volgens mijn nuchtere verstand gerede neerd. Ik ben opgegroeid in de Bin nenburg en sta al 27 jaar in dit bedrijf, zodat ik mij enorm betrok ken voel bij deze omgeving". Het ontwerp van Pieterse is wei nig meer dan een eenvoudig krab beltje, gemaakt met behulp van een plattegrond van de Groene plaats die hij van de gemeente heeft gekregen. De verhoudingen deugen niet helemaal, maar dat komt wel goed bij nadere uitwer king. Hij laat het circuleren langs klanten, vrienden en kennissen en verwerkt opbouwend commen taar. Frans noemt de eerste reac ties zeer bemoedigend. „Meer commentaar is welkom. Ik houd dagelijks van 14.00 tot 19.00 uur en ook op maandagochtend en in de weekends avonds spreekuur. Ik reken ook op serieuze interesse van het gemeentebestuur en zal vragen of ik mijn plan mag toelich ten in een bijeenkomst van de raadscommissie". Frans Pistorsen lijkt eigenhandig te zijn begonnen aan de herinrichting ven de Groene plaats De huidige lichtmasten moeten plaatsmaken voor veel grotere. (Foto Herry de Graaf)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1